• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آشنایی با رشته های مهندسی

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
پاسخ : آشنایی با رشته های مهندسی

به نقل از Suffix :
نظتون درباره شباهت های رشته علوم کامپیوتر با نرم افزار چیه ؟ این که میگن با ادامه تحصیل اگه علوم خونده باشی میتونی ارشد بری نرم بخونی خیلی تعدادواحدها واسه مطالعه زیاده ؟
دوستم که علوم کامپیوتر شریفه می گفت نمیشه علوم کامپیوتر رو با نرم افزار دو رشته ای کرد!در حالی که هوافضا و مکانیکو که 21 واحد با هم اختلاف دارن میشه دو رشته کرد! این یعنی علوم کامپیوتر و نرم افزار زیر 20 واحده اختلافشون!پس شباهت زیاده. و البته من ندیدم مواد امتحانی کنکور ارشد رو.نمیدونم بیشتر از شباهتاشون تو ارشد سوال هست و یا از تفاوتاشون! ولی این حرف که میشه از علوم کامپیوتر رفت تو نرم افزار یا فیلدهای دیگه کامپیوتر ادامه تحصیل داد درست هست.

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

آها ...
باتشکر ! :D

خب حالا یه سوال دیگه ...

بین رشته ی برق و مکانیک ! :D
حقیقت من خودم الان برام دروس مکانیکی و واحد هاشون جذابیتی بیشتری داره و توی برق از مباحث الکترومغناطیس و اینا از همون سوم دبیرستان مشکل داشتم و باهاشون حال نمیکردم ... :-" :D

بعد یه مساله ای که هست اینه که یه عده ای میگن برق کارش تخصصی تر هست و منحصر تر به خود اون شخص میشه . ( نمونه اش بابام که برق خونده و سال های توی صنعت کار کرده )
به نوعی میگن مثلا چون ایرادات مکانیکی اکثرا توسط همه قابل مشاهده است ، باعث میشه هر آدم بی سوادی هم اجازه ی دخالت به خودش توی کار های مکانیکی رو بده ! هرچند اون تخصص رو نداره بدون شک ...
اما خب برق آدمی که متخصص نباشه کلا از مدار هیچی حالیش نمیشه و هیچ وقت به خودش اجازه ی دخالت نمیده !

کسایی که اطلاعی دارن ، به نظرتون واقعا همچین ایرادی وجود داره ؟ اینجوری جدی ؟! :D

بعد اینکه ، اگه واقعا همچین حالتی هست ، برای منی که یه خورده مکانیک از برق برام جذاب تر هست این تفاوت ارزشش رو داره که بخوام برم برق آیا ؟! :D

پ.ن : میدنم سوال هام اصلا به ظاهر تخصصی نیستن ... ولی خب دغدغه های جوانان امروزی این ها شدن دیگه در هر صورت ... ذهن آدم رو با این حرف های متفرفه و اینا مشغول میکنن هی ... ممنون ... :-" :D

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
آشنایی با رشته های مهندسی-علوم مهندسی

این هم بروشور معرفی رشته علوم مهندسی که خانم فاطمه زهرا قرائی منش، ورودی 89 علوم مهندسی دانشگاه تهران برام فرستادن.

تعریف:
دانش آموختگان علوم، دانش خود رابرای کشفیات جدید به کار می برند. در حالی که مهندسان از دانش خود برای طراحی محصولات، فرآیند ها و ساختار هایی سود می جویند که نیاز های جامعه را برآورده نمایند.تجربه نشان داده است که بعضی از دانشجویان علاقه مند به آموزشی هستند که هر دوی این توانایی ها را تقویت کند. این برنامه ایست که بخش های گسترده ای از صنعت و بازار کار کنونی به دنبال آن است. متاًسفانه هیچ کدام از برنامه های آموزش سنتی مهندسی این هدف را به درستی تاًمین نمی کنند. یکی از قدم های موثری که در این زمینه برداشته شده، عرضه ی برنامه ای بین رشته ای کارشناسی علوم مهندسی است، که ارتباط نزدیک حوزه های مختلفی از علوم مانندریاضیات، فیزیک و مهندسی را برقرار می کند.

علوم مهندسی در جهان:

آموزش «علوم مهندسی» دربعضی کشورهاسابقهاي طولان یدارد. به عنوان مثال عمر این برنامه آموزشی در دانشگاه تورنتو کانادا بیش از 70 سال،یعنی به اندازه طول عمر آموزش عالی مدرن در ایران است. البته آموزش علوم مهندسی،به گونه نوین آن تنهادرسالهاي اخیر مورد توجه قرار گرفته و به سرعت نیز در حال گسترش است.
پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران همگام با دانشگاه‌های بزرگ دنیا نظیر:
دانشگاه برکلی (آمریکا)
دانشگاه هاروارد (آمریکا)
دانشگاه آکسفورد (انگلستان)
دانشگاه تورنتو (کانادا)
این رشته را ارائه می دهد.

تاریخچه:
ظهور رشته های بين رشته ای از خصوصيات عصر حاضر در صحنه ی آموزشعالی جهانی است و بر مبنای مطالعات انجام شده برای دور نمای رشته های مهندسی تا سال2020 توسط آكادمی ملی مهندسی ايالات متحده در سال 2004 و 2005 رشته ی علوم مهندسی به عنوان هسته ی مركزی در صحنه ی آموزش مهندسی 20 سال آينده قرار گرفته است.نظربه اهمیت دوره کارشناسی علوم مهندسی،ازسال 1374 تأسیس آن در دانشگاه تهران مورد توجه واقع شد و سر انجام در سال 1378 برای اولین بار دانشجو پذیرفت. در حال حاضر دانشگاه تهران تنها دانشگاه سراسری در ایران است که رشته علوم مهندسی را ارایه می دهد.

مشخصات کلی رشته:
طول دوره‌ی کارشناسی علوم مهندسی 4 سال است که در حال حاضر 4 گرایش پایه و 12 خوشه‌ی تخصصی مهندسی در رشته‌ی علوم مهندسی دانشگاه تهران طراحی شده است. دانشجویان پس از ورود به دانشگاه بنابر علاقه‌ی خود یک گرایش و سپس یک خوشه‌ی مهندسی را انتخاب می‌نمایند.

- گرایش‌ها:
• علوم مهندسی محاسباتی
• ریاضی مهندسی
• فیزیک مندسی
• علوم مهندسی زیست محیطی

- خوشه‌ها:
• بهینه سازی (مهندسی صنایع)
• علم مواد (مهندسی متالورژی و مواد)
• مهندسی هسته‌ای
• طراحی کاربردی (مهندسی مکانیک)
• حرارت و سیالات (مهندسی مکانیک)
• مخابرات (مهندسی برق)
• الکترونیک (مهندسی برق)
• مهندسی فرآیند (مهندسی شیمی)
• مهندسی ذخاير (مهندسی شیمی)
• سیاستگذاری زیست محیطی (مهندسی عمران – زیست محیطی)
• ژئومکانیک (مهندسی زمین - معدن)
• نقشه برداری (مهندسی زمین - عمران)

ادامه تحصیل:

رشته علوم مهندسی به منظور انجام تحقیقات بین رشته ای طراحی شده است. به همین دلیل اکثر دانشجویان در این رشته تحصیلات خود را تا کارشناسی ارشد و دکتری ادامه می دهند. در ایران با توجه به واحد های گذرانده شده، ادامه ی تحصیل در رشته های مهندسی و علوم پایه توصیه می شود. البتهاگر دانشجویان قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشند علاوه بر رشته هایی که در بالا ذکر شد می توانند برای کارشناسی ارشد و دکتری خود نیز رشته ی علوم مهندسی را انتخاب کنند.

برای این که یک دانشجوی علوم مهندسی باشید شما نیاز دارید:

• در درس ها ی ریاضی و فیزیک پایه قوی داشته باشید به همین دلیل این رشته برای
علاقه مندان علوم پایه به ویژه دانش آموزان المپیادی مناسب است.

مزیت های رشته علوم مهندسی در دانشگاه تهران:

 برای رشته علوم مهندسی در درس های علوم پایه کلاس های جداگانه ای با ظرفیت 25 نفر در نظر گرفته شده اما در سایر رشته ها این کلاس ها با ظرفیت بیش از 100 نفر نیز تشکیل می شود.
 در رشته های دیگر دانشجویان تمام واحدهای خود را در همان دانشکده ای که در آن تحصیل می کنند می گذرانند این در حالی است که دانشکده ی محل تحصیل دانشجویان علوم مهندسی تمام پردیس های فنی است. این امر سبب می شود که علاوه بر آشنایی با اساتید، محیط و دانشجویان سایر دانشکده ها، در انتخاب خوشه و گرایش مورد علاقه ی خود با دید بازتری عمل کنند.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از نــيما :
آها ...
باتشکر ! :D

خب حالا یه سوال دیگه ...

بین رشته ی برق و مکانیک ! :D
حقیقت من خودم الان برام دروس مکانیکی و واحد هاشون جذابیتی بیشتری داره و توی برق از مباحث الکترومغناطیس و اینا از همون سوم دبیرستان مشکل داشتم و باهاشون حال نمیکردم ... :-" :D

بعد یه مساله ای که هست اینه که یه عده ای میگن برق کارش تخصصی تر هست و منحصر تر به خود اون شخص میشه . ( نمونه اش بابام که برق خونده و سال های توی صنعت کار کرده )
به نوعی میگن مثلا چون ایرادات مکانیکی اکثرا توسط همه قابل مشاهده است ، باعث میشه هر آدم بی سوادی هم اجازه ی دخالت به خودش توی کار های مکانیکی رو بده ! هرچند اون تخصص رو نداره بدون شک ...
اما خب برق آدمی که متخصص نباشه کلا از مدار هیچی حالیش نمیشه و هیچ وقت به خودش اجازه ی دخالت نمیده !

کسایی که اطلاعی دارن ، به نظرتون واقعا همچین ایرادی وجود داره ؟ اینجوری جدی ؟! :D

بعد اینکه ، اگه واقعا همچین حالتی هست ، برای منی که یه خورده مکانیک از برق برام جذاب تر هست این تفاوت ارزشش رو داره که بخوام برم برق آیا ؟! :D

پ.ن : میدنم سوال هام اصلا به ظاهر تخصصی نیستن ... ولی خب دغدغه های جوانان امروزی این ها شدن دیگه در هر صورت ... ذهن آدم رو با این حرف های متفرفه و اینا مشغول میکنن هی ... ممنون ... :-" :D
:D
واللا من همچین چیزی نشنیدم تا حالا!
شما اگه واقعا مکانیک دوست دارین برین مکانیک بخونین!این چیزها واقعا مسائل بی اهمیتین!

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

من درک نمیکنم چطور یک نفر میتونه هم برق خوشش بیاد هم از مکانیک ! آقا فک نکنم تو از برق خوشت بیاد. اصولا برقیا از مکانیک خوششون نمیاد و برعکس. اگر از مکانیک خوشت میاد فک نکنم زیاد با برق حال کنی !

در ضمن اون دخالت ملت و اینا که بیخیال ! اصلا تو قرار نیست بری مثلا برق کش ساختمون بشی یا مکانیک خودرو بشی که ملت تو کارت دخالت کنن. اصلا اینها مطرح نیست.

برای رشته هایی مثل برق و مکانیک علاقه خیلی مهمه چون دوام آوردن تو این رشته ها اصلا راحت نیست. بدون علاقه خوندن واقعا آدم رو بدبخت میکنه !

MePeR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

یکم در مورد ِ تغییر رشته اطلاعات میدین آیا ؟!
چه وقتهایی امکان ِ تغییر رشته وجود داره ؟!
در مورد شریف میدونم مثلا کمترین پیش نیازش معدل بالای ِ 17 تو رشتتونه ، تو دانشگاه های دیگه هم همینجوره یا متفاوته ؟!
کلا اینکه دنگ و فنگ زیاد داره ؟!

چجوریاس ؟!

ممنون

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از مـهـدی :
یکم در مورد ِ تغییر رشته اطلاعات میدین آیا ؟!
چه وقتهایی امکان ِ تغییر رشته وجود داره ؟!
در مورد شریف میدونم مثلا کمترین پیش نیازش معدل بالای ِ 17 تو رشتتونه ، تو دانشگاه های دیگه هم همینجوره یا متفاوته ؟!
کلا اینکه دنگ و فنگ زیاد داره ؟!

چجوریاس ؟!

ممنون
تو دانشگاه ما هم شرط لازمش معدل بالای 17 هست.اما کافی نیست.واسه هر تغییر رشته ای یه شورا تشکیل میدن ریز نمرات طرفو بررسی میکنن.مثلا اینکه طرف معدلش با عمومیها نیمده باشه بالا! ریاضی 1 فرضا خیلی واسشون مهمه.یا اگه یکی بخواد بره مکانیک فریزیک1 هم مهم میشه!کلا اینجوریه که ریز نمرات خیلی مهمه واسشون.
و میگن کار سختیه کلا تغییر رشته دادن تو تهران.

• لایک
امتیازات: MePeR

MePeR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از مهســـــــــــــا :
تو دانشگاه ما هم شرط لازمش معدل بالای 17 هست.اما کافی نیست.واسه هر تغییر رشته ای یه شورا تشکیل میدن ریز نمرات طرفو بررسی میکنن.مثلا اینکه طرف معدلش با عمومیها نیمده باشه بالا! ریاضی 1 فرضا خیلی واسشون مهمه.یا اگه یکی بخواد بره مکانیک فریزیک1 هم مهم میشه!کلا اینجوریه که ریز نمرات خیلی مهمه واسشون.
و میگن کار سختیه کلا تغییر رشته دادن تو تهران.
خوب آره
ولی مثلا یکی که بخواد از مکانیک بره عمران با یکی که از عمران بخواد بره مکانیک خیلی فرق میکنه طبیعتا ! :-?
+ در مورد زمانش نگفتین
اگه اشتباه نکنم اولین امکانش ترم 2 ـه ، آره ؟! بعد دیگه کیه ؟!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از مـهـدی :
خوب آره
ولی مثلا یکی که بخواد از مکانیک بره عمران با یکی که از عمران بخواد بره مکانیک خیلی فرق میکنه طبیعتا ! :-?
+ در مورد زمانش نگفتین
اگه اشتباه نکنم اولین امکانش ترم 2 ـه ، آره ؟! بعد دیگه کیه ؟!
واسه ما اولین امکان ترم 3 هست.چون که باید دو ترم متوالی بالای 17 بشیم.
بعد میگن که باید وقتی اقدام میکنیم زیر یه تعداد واحد مشخصی (که نمیدونم اون تعداد چقدر هست) گذرونده باشیم.

کسی که از مکانیک بخواد بره عمران بله راحت تره.ولی نه اینکه صد در صد بذارن بره.من میخواستم از کامپیوتر برم آی تی میگفتن که باز هم شرط معدل سر جاشه!

MePeR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

منم منظورم ترم 3 بود ، یعنی بعد از اتمام ترم 2 :D

من شرمنده ام که هی این سوال رو میپرسم آخه جواب داده نمیشه ، شایدم داده میشه من نمیفهمم :D
یعنی بعد از اتمام ترم 2 ، دیگه از ترم 3 به بعد ، برای ِ هر ترم میشه تغییر رشته داد ؟!
آخه تا ترم 3 من درساشون رو نیگا میکردم 90% ـش مشترک بود ، یعنی تو 2 ترم نمیشهد فهمید آدم از اون رشته و درساش خوشش میاد یا نه :D

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

امیر کبیر رو من پرسیدم شرط 3 ترم معدل بالای 17

شریف هم طبق چیزی که شنیدم 3 ترم بالای 17 میخواد ( از هوافضا به مکانیک بود اون موردی که من شنیدم )

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از مـهـدی :
منم منظورم ترم 3 بود ، یعنی بعد از اتمام ترم 2 :D

من شرمنده ام که هی این سوال رو میپرسم آخه جواب داده نمیشه ، شایدم داده میشه من نمیفهمم :D
یعنی بعد از اتمام ترم 2 ، دیگه از ترم 3 به بعد ، برای ِ هر ترم میشه تغییر رشته داد ؟!
آخه تا ترم 3 من درساشون رو نیگا میکردم 90% ـش مشترک بود ، یعنی تو 2 ترم نمیشهد فهمید آدم از اون رشته و درساش خوشش میاد یا نه :D
واسه ما از ترم 3 به بعد میشه هر ترمی اقدام کرد تا زمانیکه اون تعداد واحد مشخص که گفتم ماکزیمم هست رو بگذرونیم.در اون صورت دیگه نمیشه تغییر رشته داد.

به نقل از پگاه :
امیر کبیر رو من پرسیدم شرط 3 ترم معدل بالای 17

شریف هم طبق چیزی که شنیدم 3 ترم بالای 17 میخواد ( از هوافضا به مکانیک بود اون موردی که من شنیدم )
3 ترم؟! خیلیه که!
من شریف رو هم 2ترم شنیده بودم.

• لایک

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

کلا تغییر رشته خیلی بستگی به دانشگاه داره. مثلا دانشگاه ما کلا ممنوعه و نمیگذاره. اصلا رو حساب اینکه تغییر رشته میدین تو دانشگاه انتخاب رشته نکنید و همین طور در مورد انتقالی گرفتن و اینا.

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

به نقل از محمّد :
کلا تغییر رشته خیلی بستگی به دانشگاه داره. مثلا دانشگاه ما کلا ممنوعه و نمیگذاره. اصلا رو حساب اینکه تغییر رشته میدین تو دانشگاه انتخاب رشته نکنید و همین طور در مورد انتقالی گرفتن و اینا.
دوستی دارم که مهندسی پلیمر گرگان قبول شد پارسال،از همون ترم اول مهمان دائم گرفت تهران(مفت خور L-:) و قصد انتقالی داشت!
آخرم لو نداد چجوری از ترم 1 مهمان گرفته!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

من یه تصحیحی بکنم، امیر کبیر اون که گفتم مال تحصیل تو رشته بود

( واسه شریف مهسا مهرو رو میگم میخواد از هوافضا بره مکانیک الماسیان میگفت دو ترم بالا 17 شده این ترم هم بشه بعدش میتونه حالا اگه در ارتباط هستی از خودش بپرس )

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

پارتی بازی ! کاری نداره. پارتی داشته باشی میتونی انتقالی بگیری. کلا چون ضوابط مشخص و دقیقی نداره و کسی هم نظارتی نداره روشون به راحتی میتونن انتقالی بدن اگر بخوان.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از پگاه :
من یه تصحیحی بکنم، امیر کبیر اون که گفتم مال تحصیل تو رشته بود

( واسه شریف مهسا مهرو رو میگم میخواد از هوافضا بره مکانیک الماسیان میگفت دو ترم بالا 17 شده این ترم هم بشه بعدش میتونه حالا اگه در ارتباط هستی از خودش بپرس )
آهان چه جالب!دمش گرم :-" ایشاللا که بتونه :)
آخه یه چیز که هست اینه که از نظر رتبه خیلی خیلی بالاتر هست مکانیک از هوافضا.شاید واسه همین باید 3ترم باشه!!!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

کلا تو رشته ها مهندسی چقدر سخته معدل بالای 17؟

• لایک
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از پگاه :
کلا تو رشته ها مهندسی چقدر سخته معدل بالای 17؟
بستگی به دانشگاه داره.دانشگاه تهران استادا به طرز فجیعی در نمره دادن خسیسن :|
با این حال دو ترم اول رو میشه بالای 17 آورد...به خصوص ترم 1 رو!
ترم 2 کامپیوتر فکر میکنم سخت ترین ترم 2 باشه.کامپیوتر ترم 2 و 3 ش سخته بعد میفته رو دور.برق از ترم 3 تازه سخت میشه مثلا.
با این حال میشد بالای 17 آورد هرچند من با یه گندی که زدم شدم 16.55 اما میشد به راحتی 17 بشم...حیف!!

شدن، میشه!! ولی مشکل اینجاست که آدم میاد دانشگاه اصلا حال درس خوندن نداره!اونا که میخونن میتونن بالای 18 بشن حتی ترم 1 رو!!! ولی خب اصولا حس درس خوندن نیست اون اولا...

• لایک

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

کلا تو دانشگاه نمره خیلی بستگی داره به استادت ! خیلی ها به تو فقط الفبا درس میدن و بعد انتظار دارن انشا بنویسی ! نمیشه یک چیز قطعی گفت. باید از بچه های دانشکده مورد نظرت بپرسی اوضاشون چطوریاست .

بالا