• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آشنایی با رشته های مهندسی

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : آشنایی با رشته های مهندسی

به نقل از سَعیده :
اگر علوم پایه آدمه،من فیزیک رو بنویسم؟! :D
آدمه! آدمه! (;
راستی مهسا چه خبر؟ اومدم تاپیک تو مهمونی!

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی سال 88، المپیاد شیمی و فیزیک سال 89
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از سَعیده :
خیر سرش مادر رشته هاستا!! :-" :D

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از سَعیده :
سعیــــــــــــــــــده :D بنویییییییس :D >:D<
شاید بچه ها بهشون فکر هم نکنن!!از بس همه جا پر حرف مهندسیه و وقتی بگی شاید ببینن اصلا علاقه شون همونه...
به نقل از بره ناقلا :
آدمه! آدمه! (;
راستی مهسا چه خبر؟ اومدم تاپیک تو مهمونی!
>:D<
بچه ها زیادی همکاری کردن :D معرفی رشته صنایع و معرفی رشته مکانیکو هرکدوم بردن تو یه انجمن دیگه اصلا! :D انسجام نداره اصلا تاپیک...

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

سوال راجب مکانیک داشته باشیم از کی بپرسیم؟ اینجا کی مکانیک میخونه؟

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از BUG :
سوال راجب مکانیک داشته باشیم از کی بپرسیم؟ اینجا کی مکانیک میخونه؟
بنده در خدمتم! :)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مهســـــــــــــا :
بچه ها زیادی همکاری کردن :D معرفی رشته صنایع و معرفی رشته مکانیکو هرکدوم بردن تو یه انجمن دیگه اصلا! :D انسجام نداره اصلا تاپیک...
مهسا! باید انتقال بدن بیارن تو این انجمن! من هم اول تاپیک رو تو انجمن تجربی درست کرده بودم انتقال داده شد..تاپیک منو تو به تنهاییه هیچ کاره هستش..باید اونا هم بیان همین جا..باید!! :-w

Dr.Behnaz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
شیمی ........

به نقل از بهزاد 93 :
بنده در خدمتم! :)
سلام...می شه در مورد ساختار کمربند هواپیما تو قسمت مکانیک توضیح مفصل بدید.

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Dr.Behnaz :
سلام...می شه در مورد ساختار کمربند هواپیما تو قسمت مکانیک توضیح مفصل بدید.
:O
در مورد چی؟! :-/

• لایک
امتیازات: death

glad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : مهندسی کامپیوتر و آی تی + علوم کامپیوتر

کلا کامپیوتر خیلی رشته قشنگیه.
اما علاقه میخواد،سخت کوشی،نلاش زیاد و صبر و تحمل!
و علاقه به درس ریاضیات گسسته!
دانشجوهای کامپیوتر از زمان دانشجوییشون کار میکنن! چون میشه کار کرد و نیاز نیست برای گرفتن پروژه تا پایان دوران تحصیل صبر کنن!!اینه که ما از همین سال اول درآمد داریم که خب حالا کم و زیاد داره دیگه! و خوبیش اینه که کلا نیاز نیست یه شرکت بیاد و استخدام کنه آدمو!تو این رشته میشه کاملا مستقل و بدون هیچ سرمایه ای(فقط با یه لپ تاپ) در آمد خوبی داشت!
سلام مهسا خانوم.من يه چندتا سوال داشتم.من الان حدودا يكي دو سالي ميشه كه شديد به اين رشته علاقه پيدا كردم.خانوادم همون حرفي رو كه شما اون اول گفتيد رو ميگن.ميگن اي رشته رو ميشه بيرونم ياد گرفت و نيازي نيس كه تو دانشگاه براش وقت تلف كني.ولي من هم برنامه نويسي دوس دارم هم تمام چيزايي كه به نرم افزار مربوط ميشه.با اينكه چيز زيادي بلد نيستم،عاشق اينم كه نرم افزاراي خفن كامپيوتر و گوشي و اينا بسازم! :Dولي هيشكي رو هم دور وبرم ندارم كه ازش اطلاعات بگيرم.مدرسمونم كلا مزخرفه.يعني تو اين چند سالي كه من از راهنمايي تا حالا اونجا بودم،تنها چيزي كه اتفاق افتاده اين بوده كه بخاطر خوب درس ندادن بعضي معلما از درس دلزده شديم.معلم كامپيوتر پارسالمون(اول دبيرستان)تو كلاس بهمون فرمولاسيون تقلب كردن ياد ميداد! :-w ~X(الان بيرون ميرم كلاس فيزيك،تازه فهميدم فيزيك يعني چي!! :))
ولي خودم به شخصه علاقه ي زيادي به المپياد كامپيوتر و رياضي و خود درس رياضي دارم.حتي ميخوام از همين حالا حسابان و ديفرانسيل و حتي رياضي دانشگاهو هم ياد بگيرم.همه هم منو بخاطر اومدنم به رشته رياضي سرزنش كردن. :(اما من با علاقه اومدم تو اين رشته.از شما ميخوام بيشتر راهنماييم كنين.گفتين كه با يه لپ تاپ كار راه ميفته!ميشه توضيح بدين آدم تنهايي و به طور مستقل چه كارايي ميتونه بكنه تو اين رشته(به لحاظ شغلي).و اينكه توي شركتا دانشجوياين اين رشته چه شغلها و فعاليتايي رو به عهده ميگيرن.
كلا چه توصيه اي براي من دارين؟؟!!! :D :D

sharif

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی

درباره مهندسی صنایع یکی توضیح بده

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Suffix :
درباره مهندسی صنایع یکی توضیح بده
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,93403.0.html
اینجا آقای باقری توضیح دادن.

به نقل از senator-sh :
سلام مهسا خانوم.من يه چندتا سوال داشتم.من الان حدودا يكي دو سالي ميشه كه شديد به اين رشته علاقه پيدا كردم.خانوادم همون حرفي رو كه شما اون اول گفتيد رو ميگن.ميگن اي رشته رو ميشه بيرونم ياد گرفت و نيازي نيس كه تو دانشگاه براش وقت تلف كني.ولي من هم برنامه نويسي دوس دارم هم تمام چيزايي كه به نرم افزار مربوط ميشه.با اينكه چيز زيادي بلد نيستم،عاشق اينم كه نرم افزاراي خفن كامپيوتر و گوشي و اينا بسازم! :Dولي هيشكي رو هم دور وبرم ندارم كه ازش اطلاعات بگيرم.مدرسمونم كلا مزخرفه.يعني تو اين چند سالي كه من از راهنمايي تا حالا اونجا بودم،تنها چيزي كه اتفاق افتاده اين بوده كه بخاطر خوب درس ندادن بعضي معلما از درس دلزده شديم.معلم كامپيوتر پارسالمون(اول دبيرستان)تو كلاس بهمون فرمولاسيون تقلب كردن ياد ميداد! :-w ~X(الان بيرون ميرم كلاس فيزيك،تازه فهميدم فيزيك يعني چي!! :))
ولي خودم به شخصه علاقه ي زيادي به المپياد كامپيوتر و رياضي و خود درس رياضي دارم.حتي ميخوام از همين حالا حسابان و ديفرانسيل و حتي رياضي دانشگاهو هم ياد بگيرم.همه هم منو بخاطر اومدنم به رشته رياضي سرزنش كردن. :(اما من با علاقه اومدم تو اين رشته.از شما ميخوام بيشتر راهنماييم كنين.گفتين كه با يه لپ تاپ كار راه ميفته!ميشه توضيح بدين آدم تنهايي و به طور مستقل چه كارايي ميتونه بكنه تو اين رشته(به لحاظ شغلي).و اينكه توي شركتا دانشجوياين اين رشته چه شغلها و فعاليتايي رو به عهده ميگيرن.
كلا چه توصيه اي براي من دارين؟؟!!! :D :D
کارهایی که مستقلا انجام میدن بچه ها طراحی وب هست به طور مشخص! + کارهای تبلیغاتی شرکتهای مختلف.یعنی تبلیغات اینترنتی و اینهاشون رو طراحی میکنن. بیشتر پروژه های دانشجویی حول همین موضوعاته.
کلا توصیه م فقط اینه که برید برنامه نویسی یاد بگیرید!کاملا تجربی!نیازی به آموزش کسی نداره

profali

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
بابل
شهر
تبریز
مدال المپیاد
شیمی :دی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

با سلام .
دوستان تو انجمن تقاضا داشتن راجب وضعیت کاری مهندسی شیمی صحبت کنم .
گفتم اینجا بگم بهتره :
خلاصه اینه
هم آزمایشگاهیه کاراش و هم صنعتی

محل کاراشم اینجاهاست :

1- تمام کارخانه های صنایع غذایی
2- کارخانه های داروسازی
3- سازمان انرژی اتمی
4- صنایع نفت و تولیدات وابسته (هر چی که به نفت مربوطه )
5- صنایع گاز و تولیدات وابسته (آخرین دستاورد: مثل سوخت جدید به اسم هیدرات )
6- صنایع پتروشیمی و تولیدات وابسته ( هر صنعت وابسته به پلاستیک)
7- صنایع راه و ساختمان ( آسفالت سازی و سیمان ) و کارخانه های تولید مواد اولیه ساختمانی مثل گچ / کاشی / آجر / ...
8- صنایع نظامی ( میکروبی / تسلیحات / ... )
9- تمام سازمان های وابسته به بهداشت محیط
10- تمامی صنایع مهندسی ( تامین مواد اولیه / مثال مهندسی برق . ساخت قطعات . مثل برد ها و کابل ها ....)
11- صنعت هوا فضا ( آخرین دستواردشم اینه : مهندسین شیمی ناسا دارن تلاش میکنن با وارونه کردن واکنش سوختن (خود به خودی) به اکسیژن برسن برای ساکنان آینده ماه )
12- صنایع بیولوژیکی ( سوخت بیو اتانول جدید ترین شاهکارشه )
13- ...

ذکر کرده بودم در همه صنایع نیازه . علمی که به ساختار های زیستی وابسته هست !
بازم سوالیه در خدمتم :)

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

profaliسلام ، اگه در مورد درآمدش هم بگی ممنون میشم.

profali

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
بابل
شهر
تبریز
مدال المپیاد
شیمی :دی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

اینو دیگه نمیدونم :D
کار بلد باشی و زرنگ درآمدتم بد نیست .

مثلا تو صنایع اتمی ( تو نطنز که بودم یادمه کارمنداشو با ماشین تور ایرانگردی جهانگردی میوردن :)) ) اینجور خطریه کار اونجا بتیع اون هم باید پول خوبی بگیرن و ...

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

در مورد رشته مهندسی برق باید دو چیز بگم. به نظرم یک نفر فقط در 2 صورت باید این رشته رو انتخاب کنه. واقعا از برق خوشش بیاد یا اینکه از اون افرادی باشه که علاقه خاصی ندارن و کلا سرشون رو میندازن پایین و لذت بردن از کاری که میکنن براشون مهم نیست. بسیار بعید میدونم کسی بعد از ورود به رشته برق رفته رفته از این رشته خوشش بیاد.

برق چندتا گرایش اصلی داره تو ایران :
مخابرات : سخت ترین گرایش برق که سروکارتون با کارهای مخابراتیه. توی ایران تولیدات مخابراتی چندانی نداریم و مهندسان مخابرات صرفا کار راه اندازی و نگه داری از تجهیزات موجود رو انجام میدن. چه مخابرات سیمی مثل همین تلفن ثابت ها و چه مخابرات هوایی مثل موبایل و چه مخابرات نوری مثل فیبر نوری. البته مخابرات کاربرد نظامی هم داره مثل رادار و تجهیزات ارتباطی.
الکترونیک: باکلاس ترین گرایش برق که با مدارهای الکترونیکی و چیپ ها و خورده ریزه های برق سروکار داره.
قدرت: پول دار ترین گرایش برق که سروکارشون با کارهای گنده برقیه ! کارهای مربوط به نیروگاه ها و انتقال برق به شهرها و خونه ها و ...
کنترل : آسون ترین گرایش برق که سروکارشون با سیستم های کنترله. سیستم هایی که ورودی و خروجی دارن و باید این ورودی خروجی ها تحت نظر باشن. مثلا سیستم دستگاه های برقی کارخونه ها یا مثلا سیستم یک آسانسور که با چه سرعتی حرکت بکنن و کجا توقف کنن با چه شتابی و ...

درس هایی که میخونید عمدتا مدارالکتریکی و الکترومغناطیس و الکترونیک هستند. سه سال گرایش ها عملا مشترکه. ولی یک سال درس های کاملا مجزا خونده میشه.

این رشته عملا پرکاربردترین رشته مهندسیه و تقریبا تمام دنیا خواهان داره. تا حد لیسانس فرقی با دنیا نداریم اما خب در سطوح بالاترا در رشته برق روی فناوری هایی کار میشه که ما بلد نیستیم. مثلا انتقال برق به صورت بی سیم یا سیستم های انتقال اطلاعات با سرعت خیلی بالا ...

سوالی بود بپرسید. همین ها تو ذهنم بود.

glad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی

کارهایی که مستقلا انجام میدن بچه ها طراحی وب هست به طور مشخص! + کارهای تبلیغاتی شرکتهای مختلف.یعنی تبلیغات اینترنتی و اینهاشون رو طراحی میکنن. بیشتر پروژه های دانشجویی حول همین موضوعاته.
کلا توصیه م فقط اینه که برید برنامه نویسی یاد بگیرید!کاملا تجربی!نیازی به آموزش کسی نداره
ممنون! :Dفقط منظورتون از يادگرفتن به صورت تجربي چيه؟چطور نياز به آموزش نداره؟؟خب يه جوري بايد يادگرفت ديگه!!اما چطوري..؟؟؟؟!! :-/جدا چطوري؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از senator-sh :
ممنون! :Dفقط منظورتون از يادگرفتن به صورت تجربي چيه؟چطور نياز به آموزش نداره؟؟خب يه جوري بايد يادگرفت ديگه!!اما چطوري..؟؟؟؟!! :-/جدا چطوري؟
کتاب و نت :)

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

البته بحث منحرف نشه ولی من یک زمانی دنبال کتاب بودم اصن نمیشه با کتاب یاد گرفت انقد ترجمه هاش مزخرفه. اصن اصطلاحات رو یک جوری ترجمه کرده تو به هیچ وجه نمیتونی بفهمی منظورش چیه

• لایک
امتیازات: glad
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از BUG :
البته بحث منحرف نشه ولی من یک زمانی دنبال کتاب بودم اصن نمیشه با کتاب یاد گرفت انقد ترجمه هاش مزخرفه. اصن اصطلاحات رو یک جوری ترجمه کرده تو به هیچ وجه نمیتونی بفهمی منظورش چیه
نه اینطوریام نیستش.کتاب های جعفر نژاد قمی برای اول کار که آدم راه بیفته عالیه اتفاقا!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
پاسخ : آشنایی با رشته های مهندسی- مهندسی عمران

آقای پیمان ذوق که ورودی 90 مهندسی عمران دانشگاه تهران هستن (ار فارغ التحصیلان شهید اژه ای اصفهان) این متن رو برای من فرستادن تا براتون قرار بدم.

یک توضیح اجمالی در مورد رشته ی مهندسی عمران

ابتدا هدف از این رشته را بررسی میکنیم :
هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است كه بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمانی ،
راهسازی ، پل‌سازی ، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و ... مسوولیت طرح ، محاسبه و اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند.
مهندسی عمران از جمله رشته‌هایی است كه بیانگر كاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران كشور است. یعنی هرچیزی كه به آبادی یك كشور باز می‌گردد، مانند: سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دكل‌های مخابرات، ساختمان‌های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش و نیروگاههای برق و مصالح سبك، ارزان و با كیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه كار مهندس
عمران قرار می‌گیرد.

مهندسی عمران طیف بسیار وسیعی از كارها را در بر می‌گیرد. یعنی اگر بخواهیم ساختمان، پل، برج، تونل، راه، سیلو و یا شبكه‌های فاضلاب بسازیم در آغاز به یك مهندس كارآمد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل كند. چون اقتصادی بودن یك اصل در مهندسی عمران است
فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند پس از پایان تحصیلات، مسوولیتهای متفاوتی نظیر طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرای طرحهای مختلف عمرانی را به عهده گیرند. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-محاسبه ، ساخت و اجرا و تا حدودی طراحی ساختمانهای مختلف مسكونی، اداری و صنعتی اعم از آجری، بتنی و فولادی، نظیر ساختمانهای مسكونی ویلایی، چندطبقه، آپارتمانها و برجهای بلند و همچنین كارهای ساختمانی اداره‌ها، مدرسه‌ها، بیمارستانها ، كارخانه‌ها و مراكز صنعتی، ساختمانها و مراكز ورزشی ، تالارهای اجتماعات و
2- طراحی ، محاسبه و اجرای راهها و جاده‌های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و روستاها اعم از : راههای شوسه، راههای آسفالته، بزرگراه ها و نیز راه‌آهن (شامل مسیریابی ، پیاده كردن مسیر ، زیرسازی و روسازی(

3- ساخت و اجرا و در مواردی طراحی و محاسبه انواع پلهای بتنی و فلزی با دهانه‌ها و ابعاد و شكلهای متفاوت نظیر: پلهای داخل شهری و روگذرها، پلهای خارج شهری و جاده‌ها.

4- اجرای سدهای مختلف خاكی و بتنی و نیز بندهای انحرافی و سایر تاسیسات وابسته نظیر تونل یا كانال انحراف آب رودخانه (جهت اجرای عملیات كارگاهی در ضمن ساخت سد)، تاسیسات آبگیری از سد و كنترل ارتفاع آب در پشت سد.

5- اجرای كارهای مربوط به ساماندهی رودخانه‌ها.

6- طراحی ، محاسبه و ساخت خطوط انتقال آب اعم از انواع كانالهای تحت فشار و یا كانالهای با سطح آزاد آب كه به منظور انتقال آب از سدها و دریاچه‌ها و ... برای مصارف كشاورزی، شرب و صنعتی به منطقه‌های مورد نیاز و نیز جهت انتقال آب از تصفیه‌خانه‌های آب به مخازن آب و از آن‌جا به مناطق مصرف، ساخته می‌شوند.

7- ساخت تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب شامل: ساختمانها و تاسیسات مربوط، محوطه‌سازی و ... .

8- طراحی ، محاو ساخت شبكه‌های آب‌رسانی به منطقه‌های شهری و روستایی جهت تامین آب شرب مورد نیاز افراد و تاسیسات مربوط نظیر: مخازن آب، لوله‌كشی ، انشعابات و ... .

9- طراحی ، محاسبه و ساخت شبكه‌های جمع‌آوری و دفع آبهای سطحی ناشی از نزولات جوی در خیابانها و سایر منطقه‌های شهرها و شهركها و همچنین شبكه‌های جمع‌آوری و دفع فاضلابهای خانگی و صنعتی و انتقال آنها به خارج از شهر و تصفیه‌خانه‌ها.
10- انجام بسیاری از كارهای نقشه‌برداری كه برای كارهای ساختمانی مختلف نظیر: راه‌سازی، سد سازی، و ... مورد نیاز است؛ و همچنین تا حدودی كارهای نقشه‌كشی طراحی و معماری.

یکی از توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه برای یک مهندس عمران که بسیار مهم و قابل توجه است این است که یك مهندس عمران باید بسیار اجتماعی و دارای توان ایجاد ارتباط با جمله سایرین باشد. چون رشته مهندسی عمران یك رشته گروهیاست. یعنی متخصص عمران در محیط كار خود با اقشار مختلف جامعه از جامعه كارگران، تكنسین‌ها و مهندسان رشته‌های دیگر سروكار دارد و باید با همه این افراد ارتباط خوبی برقرار كند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت كارش باشد.

و نکاتی در مورد درسهایی که باید گذرانده شود:
: درسهای رشته عمران به گونه ای سریالیست واین به این معنیست که هر ترم یک یا دو درس وجود دارد که پیش نیاز درسهای اصلی ترم بعد است . در ترم اول ریاضی 1 وجود دارد که پیش نیاز استاتیک ترم دوم است و استاتیک یکی از مهمترین دروس رشته ی عمران است و البته پیش نیاز درس مقاومت مصالح در ترم 3 پس هر ترم یک یا دو درس اصلی وجود دارد که سرنوشت دروس ترم بعدی به آنها وابسته است البته دروس دیگری از جمله نقشه کشی صنعتی و ساختمان ، زمین شناسی مهندسی ، آزمایشگاه زمین شناسی و برنامه نویسی به زبان fortran از دیگر دروس تخصصی ترمهای اولیه است .
به هر حال رشته عمران رشته ی خوبی برای ادامه ی تحصیل است ولی به شرط وجود روابط اجتماعی قوی و توانایی کافی برای محاسبات سنگین و وقت گیر.
البته باید متذکر شویم که در بین دانشگاه های ایران در رشته ی عمران بر خلاف تصورات دانشگاه تهران از دانشگاه شریف وضعیت بهتری دارد و در آخرین رده بندیها نیز دانشکده ی عمران دانشگاه تهران در دنیا رتبه ی 150 -200 را دارا میباشد که رتبه ی اول ایران را داراست ولی در حالت کلی برای مهندسی عمران، دانشگاه تهران – دانشگاه صنعتی شریف – دانشگاه امیرکبیر – صنعتی اصفهان و ...
به ترتیب بهترین دانشگاه های ایران هستند .

بالا