• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آشنایی با رشته های علوم پزشکی

به کدام یک از رشته‌های علوم پزشکی علاقه‌ی بیشتری دارید؟

• رای‌دهندگان
    59

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00
پاسخ : انتخاب بین رشته های علوم پزشکی

به نقل از sahere :
من یه آشنایی کلی با رشته های توانبخشی دارم.سوال بپرس جواب میدم در حد توانایی :د
توانبخشی شامل:فیزیو تراپی شنوایی شناسی گفتار درمانی کار درمانی اعضای مصنوعی میشه.
به نقل از معصومه :
من از رشته کاردرمانی رادیولوژی رادیوتراپی و هوشبری و اتاق عمل دوستان نزدیک دارم سوال بپرسین جوابشو میگیرم براتون.
سپاس
سوال که زیاد دارم لیست میکنم بعدا می پرسم # بازم ممنون

فعلا مهم ترین سوالم اینه که ادامه تحصیل تا مقطع دکتری برای کدوم رشته ها امکان پذیره؟

در ایران البته×

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نقل از معصومه :
من از رشته کاردرمانی رادیولوژی رادیوتراپی و هوشبری و اتاق عمل دوستان نزدیک دارم سوال بپرسین جوابشو میگیرم براتون.

ولی با توجه به اشنایی که دارم اگر ز سه رشته اول قبول میشید به هیچ عنوان رشته های دیگه رو زودتر نزنید..یکی از دلایلی که من به بچه ها میگم اگه قبول میشید برید دندون و پزشکی و بعدش دارو رو بزنید هم همین دلیل رو داره..
متاسفانه کشور ما یه جوریه که احترام ادم ها با توجه به رشتشون و جاشون تعیین میشه . از بچه های پزشکی معذرت میخوام ولی پزشکا و دندون پزشکا ارم های رشته های پیرا پزشکی رو به عنوان ادم درجه 2 میبینن..
نوع محیط کاریشونم به خاطر فشار کاری خیلی سخته.

پزشک رییس تیم درمانه..اگه پزشک نباشید باید به حرف پزشک گوش بدین و زیر دست پزشک کار کنین..
حالا اگه رتبتون میرسیده و نرفتید افسوس میخورید.
بعد خوبی هم محیط کاریشون نداره. معمولا ادم های تاپ چون وارد این رشته ها نمیشن همیشه جوش سمپادی ها رو اذیت میکنه و یه جورایی جوش کوچه بازاریه
من موافقم با حرفای معصومه تقریبا.ینی با این قسمت که مردم و پزشکا حتی پیراپزشکی رو درجه دو میبینن.
ولی داره جا میوفته.و قطعا آینده کاری و موقعیت اجتماعی این رشته ها روز به روز بهتر میشه.البته تو ایران واقعا درآمدش قابل مقایسه نیس.مگر در موارد خاص و استثنا ها :د
بعد اینکه جوش سمپادیارو اذیت میکنه تقریبا درسته.تقریبا البته.بستگی به خود آدم داره.رشته های پیرا پزشکی معمولا بازم سطح خوبی از بچه ها رو میپذیره.خیلی مثه مامایی و هوشبری و اینا نیست.
جو کاری توانبخشی سخت تره.خیلی حوصله میخواد.:د
و برای اطلاع شما دوستان یکی از بزرگترین مزیت های گفتار درمانی در مقابل رشته های دیگه علوم پزشکی اینه که کار کاملا مستقل از پزشکه.درسته تجویز دارو نداره به هیچ وجه ولی کلا هیچ وخت زیر دست پزشک هم نیست.

@خدیجه:فک میکنم پیرا پزشکی ها تا دکترا دارن.فقط اعضای مصنوعی رو کلا نمیدونم.الان خاطرم نیس.

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اخه چه دکتری ای هم مهمه ها همین رادیولوژی ...من اطلاع دارم..زیاد ارشد و دکتری ش خوب نیست

این نگاه درجه2 بودن واقعا روی رضایت از کار و روی اعصاب ادم موثره..فکر کنین با کاراشون ما رو هم اذیت میکنن حتی،،تا میتونن دنبال خورد کردن داروسازان که فقط خودشون بالا باشن،،تک باشن.

دوستم که رادیولوژی میخونه واقعا ناراحته از جو..مریصای بی ادب،، هم کارای بی ادب و سطح پایین،،ادمای رو اعصاب،،اساتید بد ..و ادامه تحصیلش هم زیاد مفید نیست

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

ترم 1 به معنای واقعی کلمه حالم گرفته شد. خیلی از دوستام هم همین طور. در کل ویژگی دوره علوم پایه اینکه از پزشکی متنفرت کنه اما همون ترم 1 با چندتا از سال بالاییا که صحبت کردم اونا هم گفتن همین حس رو داشتن اما وقتی وارد حیطه بالینی شدن و پزشکی واقعی رو به رو شدن همون علاقه ی قبلی رو پیدا کردن.
بیشتر دانشجوهایی پشیمون میشن که حوصله این همه درس رو ندارن. یه باور غلط هست بین ما که میگیم واسه کنکور میخونیم یه جای خوب قبول میشیم و بعدش راحت. اما تو هر ترم پزشکی به اندازه کل 12 سال تحصیل مطلب جدید بهت ارائه میدن

من این تابستون زیادی بیکارم :D بعد به نظر شما + معصومه ؛ آیا به درد بخور هست بشینم بیوشیمی بخونم مثلن ؟ خوب همینکه الان اوقاتم داره به بطالت میگذره ؛ هم اینکه یه آشنایی (هر چند کم) پیدا میکنم با ماهیت درسای علوم پایه. هم اینکه هر کدوم از این 3 رشته رو برم 2 سال اولش مشترکه.
نظرتون چیه ؟ بعد اینکه من لنینجر رو دیدم کلن روحیه م مالید :)) هارتر یه کم ؛ کم قطر تر باز ! اگر موافقید کدومشو پیشنهاد میکنید ؟

یه سوال دیگه :D من کلن درس خوندن رو دوس دارم خوب ؛ همیه هم درس خون بودم.. ولی از یه ماه تقریبن قبل کنکور یه جوری ام :)) همش میگم یه رشته ی آسون وردارم راحت شم :D بعد ولی جدن آدم درس خونی ام :د به نظرتون این حس ِ تمایل به رشته ی سبک تر همون فعلن از اثرات ِ کنکوره ؟ شما خودتون اینجوری نشدین

lady star

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تبریز

من صحبتم سر 3 رشته ی علوم تجربی یعنی پزشکی-دندانپزشکی-داروسازی
1-رشته ی پزشکی در ایران نسبت به سایر رشته های تحصیلی در جهان مطرح تره خب این یعنی چی؟یعنی اینکه واقعا نسبت به این رشته در ایران سختگیری میشه یعنی شما باید بدونی حتی یه دکتر درپیتی کلی سختی کشیده!!
2-رشته ی پزشکی نسبت به 2 رشته ی دیگه سختی هاش زیادتره مثلا شما قراره بری شیفت شب وایسی!!
3-درسته که در ایران جایگاه اجتماعی یه پزشک به مراتب بالاتر از بقیست اما برخی انتظارات و توقعات نابه جا هم در مردممون هست مثلا:خارج از کشور مردم بیشتر به یه پزشک عمومی مراجعه میکنن و برای مشکلات حادشون به یه متخصص اما در ایران اینجوری نیست،اینجا مردم برای یه سرماخوردگی ساده از همون اول میرن پیش یه متخصص و اگرم برن سراغ دکتر عمومی با کلی ناز و چه میدونم شک و تردید اینکارو میکنن یا مثلا من خودم بارها شاهد این بودم که اومدن از یه بنده خدایی که تازه دکتر عمومی شده پرسیدن که میزان تحصیلاتت چقدره بعد اینکه فهمیدن پزشک عمومیه برگشتن گفتن:عمومی؟؟!!حالا که چیزی نخوندی!(یارو 7 سال مصیبت کشیده هنوز بهش میگن چیزی نخوندی،کار خاصی نکردی!!امتاسفانه این طرز تفکر غلط بیشتر افراد جامعه ی ماست)
پس این طرز تفکر باعث میشه کسی که این رشته رو انتخاب کرده تخصصش رو هم بخونه،فوق تخصصم بگیره و....
4-رشته ی دندانپزشکی با اینکه امتیازات خیلی بیشتری از رشته پزشکی داره اما به این معنا نیست که نسبت به این رشته سخت تره!چون رشته ی دندانپزشکی شیفت شب و کلی برنامه ی دیگه نداره و طرف میدونه که صبح قراره بره دانشگاه عصر برگرده خونش،تعداد سالهای تحصیلیش از رشته ی پزشکی کمتره متقاضی زیاد داره برا همین تو کنکور رتبه ی خوبی رو میطلبه! :)
5-در مورد داروسازی هم باید بگم که این رشته هم سختی زیادی داره!مطالب حفظ کردنی زیاد داره،رسما باید علاقمند به شیمی باشی وگرنه کارت خیلی سخت میشه و اینکه بعد اتمام تحصیلات باید مجوز داروخانه و ...داشته باشی :)

به نقل از sara.n :
یه سوال دیگه :D من کلن درس خوندن رو دوس دارم خوب ؛ همیه هم درس خون بودم.. ولی از یه ماه تقریبن قبل کنکور یه جوری ام :)) همش میگم یه رشته ی آسون وردارم راحت شم :D بعد ولی جدن آدم درس خونی ام :د به نظرتون این حس ِ تمایل به رشته ی سبک تر همون فعلن از اثرات ِ کنکوره ؟ شما خودتون اینجوری نشدین
حالا معصومه واردتره میاد جواب میده اما من به عنوان یه هم رشته نظرم اینه که واقعا حیفه آدم موقعیت کاری آیندشو بخاطر یه خستگیه مقطعی ببره زیر سوال...
میتونه از اثرات کنکور باشه :-"
ولی اگه به توانایی های خودت واقفی سارا و اینکه اگه رتبت خوب شه به نظرم همچین حسی اصلا حس درستی نیست. :)

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sara.n :
من این تابستون زیادی بیکارم :D بعد به نظر شما + معصومه ؛ آیا به درد بخور هست بشینم بیوشیمی بخونم مثلن ؟ خوب همینکه الان اوقاتم داره به بطالت میگذره ؛ هم اینکه یه آشنایی (هر چند کم) پیدا میکنم با ماهیت درسای علوم پایه. هم اینکه هر کدوم از این 3 رشته رو برم 2 سال اولش مشترکه.
نظرتون چیه ؟ بعد اینکه من لنینجر رو دیدم کلن روحیه م مالید :)) هارتر یه کم ؛ کم قطر تر باز ! اگر موافقید کدومشو پیشنهاد میکنید ؟

مرسی از گیسو جان.

ببین سارا یه چیز بگم بخند.
من خودم بعد کنکور یکی از دلایلی که شیرم کرد برای دارو این بود که مبگفتم دارو 5.5 ساله ست پزشکی8! معلوم نیست چرا هم فکر میکردم درسای دارو ساده تره =))
اینا همش برای همین چند ماهه...رفع میشه...البته نشه هم نشده :-"

بعد نظر من اینه نخون به دو دلیل....اولا که کنکور دادی خسته ای برو استراحت کن الان تو اون فازی که استراحتم یادت رفته :D یعنی یه مرحله عقب تر از خستگی حتی! :))
دلیل دوم هم این که خیلی جاها رفرنس نمیخونن از جمله دانشگاه علوم پزشکی تهرانی ها!! بابا کتاب خیلیییی زیاده،،ما جزوه میخوندیم شب امتحان، پاسم شدیم رفت..کتاب بگیری دستت دیوونه میشی ;;) مخصوصا الان و بدون استاد !!

ولی اگر دارو سازی رو انتخاب کردی و دیدی دارو قبول هم میشی به شما کتاب "چگونه مسایل شیمی را حل کنیم "رو توصیه میکنم از فصل 5 حل کن تا 17..اگه اوایلشو بلد بودی از 12 حل کن.. فصلای ساختار اتم و ترمو شیمی اش رو هم نمیخواد.
اینوهرکی میخواد بره دارو لطفا لطفا بخونه که بعدش تو شیمی عمومی و شیمی تجزیه خیلی کمکش میکنه.

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

چیزی که الان دارم خوب درکش می کنم (شاید سه ماه پیش درکش نمی کردم) ماهیت پوچ دانشگاه و تحصیل این سبک زندگی علمی(یا به درست سبک زندگی مدرکی!! ) است چیزی یادم میاد دو سه سال پیش جایی مسافرت بودم اون جا یه تفریح خاص و نسبتا گران بود خیلی شور و شوق داتم انجامش بدم ولی وقتی داشتم انجامش می دادم حس درونیم خیلی عادی بود فارغ از لذت یا هیجان الان هم دقیقا همون حس را دارم این کنکور که مدت ها به خاطرش علاف شدبم حالا داره به هم چین مسیر مسخره ای ختم میشه
نمی دونم چطوری بعضی ها همیشه با انرژی درس می خوانند؟
البته به تاپیک ربط نداشت خواستید پاکش کنید

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نقل از علی دلاور :
چیزی که الان دارم خوب درکش می کنم (شاید سه ماه پیش درکش نمی کردم) ماهیت پوچ دانشگاه و تحصیل این سبک زندگی علمی(یا به درست سبک زندگی مدرکی!! ) است چیزی یادم میاد دو سه سال پیش جایی مسافرت بودم اون جا یه تفریح خاص و نسبتا گران بود خیلی شور و شوق داتم انجامش بدم ولی وقتی داشتم انجامش می دادم حس درونیم خیلی عادی بود فارغ از لذت یا هیجان الان هم دقیقا همون حس را دارم این کنکور که مدت ها به خاطرش علاف شدبم حالا داره به هم چین مسیر مسخره ای ختم میشه
نمی دونم چطوری بعضی ها همیشه با انرژی درس می خوانند؟
البته به تاپیک ربط نداشت خواستید پاکش کنید
هوم.منم همین حس رو داشتم بعد کنکور.حتی از قبلش.تا اینکه به این نتیجه رسیدم آدم تو انتخاب رشته باید "علاقه"شو اولویت قرار بده.نه مدرک و حرف مردم و توقع پدر مادر رو.
چون برخلاف انتظار که تو دبیرستان میگفتیم میریم دانشگاه از شر این همه عربی و دینی و فلان راحت میشیم و چیزی که میخوایم میخونیم؛دانشگاهم همیشه یه سری درس دوست نداشتنی داره و خیلی هم گل و بلبل نیس.پس برید ببینید کدوم رشته واقعا مجذوبتون میکنه.کار کدوم رشته رو دوست دارین.محیط کار کدوم رشته رو دوس دارین.نه اینکه مردم بگن"فلانی دکتره ولی اون یکی فقط ماما س".
بعدم سر پر کردن اون صدتا کد توکل کنید و بذارید اونی بشه که واقعا به صلاحتونه#جدی
آدم یه کاری میکنه تو اون لحظات آخر که یه عمر زندگیش تغییر میکنه:د

نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
رتبه سوم المپیاد آزمایشی زیست
دانشگاه
علوم پزشکی كاشان
رشته دانشگاه
تخصص اطفال
تلگرام
اینستاگرام

من به شخصه میگم اگه میخوای بیایی پزشکی باید عاشق باشی
خیلی سخته که مثلن 30 ساعت شیفت بدی
تو یه امتحان از 54 نفر 50 نفر بیفتن نخوره تو ذوقت
یه وقتایی استادات تحقیرت میکنن که بگن تو هیچی نیسی تا تخصص بگیری
آره خیلی رشته ی خاصی هست
اما اگه وقتی واردش میشی
تمام خستگیت رو با فک کردن به این جمله که تو آینده ای که خودت داری میسازیش میتونی به یه آدم کمک کنی و از بیماری نجاتش بدی خیلی کمتر حس میکنی
در کل سخت هست
و خیلی محدود میشی در کارهات
به شخصه عقیده ای به خوندن جزوه نداشتم
تو ترم کتاب میخوندم و شب امتحان فقط خیلی گذرا جزوه میخوندم
قرار نیس آدم سر خودش کلاه بذاره
خیلی مطالب کتاب ها جامع تر هست
حتی اگه بخشیشو نفهمیدی میبری استاد بهت کامل توضیح میده
این کار نتایج خوبی داره
یکی از نتایجش اینه که استاد بهت اطمینان میکنه..دیگه فکر نمره تو اون درس نباش چون استاد بهت میده

و در مورد سایر رشته ها :
مثلن فارماکولوژی که اساس درس دارو ها است اینجا فقط یه بخش کوچیک از درسات هست
نمیدونم نصفه فیزیک پزشکی که ما میخونیم دندون ها نمیخونن
کلن آناتومی و اینا هم که خیلی سطحش متفاوت هست در دندون وپزشکی
در ضمن نمیدونم دارو ها هم دغدغه آزمون علوم پایه دارند یا نه؟
ولی واقعا اون علاقه خیلی مهمه
ما یکی بود 155 شد تو کنکور ریاضی خودم هم نفهمیدم چجوری شد رفت شیمی شریف
اونجا ماکس شد رفت T.A شد یه رشته ی دیگه هم همزمان خوند
مدال نقره در ششمين المپياد بين المللي شيمي رو هم گرفت
همه بهش گفتن چقدر خری و اینا...
الان اون تو اوجه وخیلی از هم کلاسیاش اصن محو شدن
علاقه واقعا مهمه
خیلی مهم
دیگه نمیدونم چجوری اهمیتش رو بگم
پ.ن: اطلاعات در مورد شخص مذکور تصحیح شد

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

دوستانی که پزشکی-دندون-دارو می‌خونن، آیا در اطرافشون موردی بوده که دو رشته‌ای (یه رشته‌ش علوم پزشکی) بخونه و
هنوز در قید حیات باشه؟ :‌‌دی

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اره دغدغه علوم پایه هست! یعنی پاس شدیم رفت..
حالا شما رو نمیدونم ولی ما جزوه ام میخونیم از سرمون زیاده.
همون بیوشیمی..میخواید چی کار اخه?? در حدی که باید بلد باشید تو جزوه ها هست،،پونصد برابرم تو درسهای بعدی توضیح میدن،،،البته شاید مال ما این جوری بود،،ولی اگه قرار باشه همه درسا رفرنس بخونی روزی باید 8 ساعت درس بخونی..اخرم خیلی مطالبشون پرت هست.

ببین ما جزوه داریم تا جزوه،،،جزوه های ما همشون ریکورد پیاده میشه تایپ میشه ویرایش میشه تطابق با رفرنس داده میشه..حجمش تقریبا همون حجم کتابه ولی زبان شیوا و گویا..

بعد انقدر دارو درساش گسترده ست اساتید که دارن درس میدن مبحث دیگه از همون درسو نمیتونن..شما فکر کن ما این ترم یه درس فارماکوگنوزی داشتیم...خط به خط حفظی ...تو هیچ کتابی ام نیست این جوری منسجم..یا سیوتیکس داشتیم یا فیزیکال فارماسی...ببین نه تنها تو کتابا این درسا منسجم نیست و استاد از اینترنت و ده تا کتاب مطلب جمع کرده، بلکه هرچی هم هست اینگلیسیه..بشین حالا برای یه درس مضخرف بی سر و ته که میدونی در ایندت به دردت نمیخوره 7تا کتاب انگلیسی بخون

این قضیه علاقه رو مخالفم،،من هنوز بعد 3سال از دانشگاه هنوزم علایقم رو نمیشناسم چه برسه به بچه های تازه کنکور داده،،در واقع شما توهم علاقه و عدم علاقه رو دارید نه خودشونو..
پزشکی قشنگیای خودشو داره...بعد خوب پزشکی نرید که سخته چی برید? خوب دارو هم سخته..دندون هم حلوا پخش نمیکنن باید درس بخونین..فقط شیفت شب نداره ولی صب تا شب تو بخش هستین.

نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
رتبه سوم المپیاد آزمایشی زیست
دانشگاه
علوم پزشکی كاشان
رشته دانشگاه
تخصص اطفال
تلگرام
اینستاگرام

این حرف شما رو که چراباید واسه درسی که هیچ جا تو آینده به دردت نمیخوره رفرنس بخونی...بیشتر دوستام هم میگفتن
اما من نتیجشو دیدم
روش مناسبی بود و بهش ادامه میدم
در ضمن روزی 8 ساعت واقعا نیس..حس میکنم 6 کافی باشه
من خودم خیییییییییییلی زیاد به دارو علاقه داشتم یکی از اختراعاتم یه داروی ترکیبی هست اما خب یه کم بیشتر به پزشکی علاقه داشتم
آره ممکنه توهم بگیرن اما خب نمیشه که بدون هیچ معیاری یک رشته رو انتخاب کرد آخه
اون مباحثی هم که میگین کتاب های انگلیسیو اینا خب آره مشکل هست اما خب با یکم تقویت زبان خوب میشه کاری که من قبل از کنکور و این بحثا انجامش دادم
-----------------------------------
بالاخره هر رشته ای سختی های مخصوص خودشو داره
من هم قصدم این نبود که رشته های دیگه رو تضعیف کنم
سختی های رشته ی خودمو گفتم همین ;;)
++++++++++++++++++++++++++++++++
بازهم انتخاب اون 100 تا رشته و محل دانشگاه با خود دوستان هست
من فقط سعی کردم یه کم از تجربه های کمم رو بگم

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

این قضیه علاقه رو مخالفم،،من هنوز بعد 3سال از دانشگاه هنوزم علایقم رو نمیشناسم چه برسه به بچه های تازه کنکور داده،،در واقع شما توهم علاقه و عدم علاقه رو دارید نه خودشونو..

آره : - < منم هر چی فک میکنم نمیدونم " دقیق " علاقه م چیه ! یعنی خوب همه شونو دوس دارم خوبن ولی نمیتونم بفهمم کدومشو بیشتر دوس دارم !
بعد مثلن اطرافیان همش میگن علاقه ؛ من غصه میخورم : ) ) فک میکنم خیای آدم پرتی ام که هنوز نمیدونم علاقه م دقیقن چیه :د
ولی خوب شد گفتی ؛ ؛ ) پس تنها این قضیه به من مربوط نیس..

بعد یه چیز دیگه ! من شنیدم تو رادیولوژی به دانشجو ها مبلغی به عنوان حق اشعه میدن ؛ خوب دارو هم کماوبیش با مواد شیمیایی خطرناکی ارتباط داره
به شما هم همچین مبلغی میدن ؟

بعد از لحاظ امنیت جانی ! :د چی؟ تا حالا پیش اومده کسی سر استعمال(؟) مواد شیمیایی مشکلی براش پیش بیاد ؟

رشته پزشکی چی ؟ چقدر احتمال سرایت بیماری به پزشک وجود داره؟

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

منظورم از علاقه این نیست که مثلا ببینی آناتومی بیشتر دوس داری یا زیست گیاهی:د
به صورت کلی بلاخره یه چیزایی رو میدونید دیگه.مثلا دلت میخواد تو بیمارستان کار کنی یا آزمایشگاه یا داروخونه یا اتاق عمل؟مثلا خودت تحمل و صبرت چقدره؟میتونی ساعت ها به یه عده آدم کمک کنی و سرکله بزنی یا ترجیح میدی بشینی یه جا و فقط دارو تجویز کنی.یا مثلا هیچکدوم واست مهم نیست علاقه ت بیشتر به "پول"میل میکنه:د مثلا دلت میخواد دایم درس بخونی و تا آخر عمر میخوای پژوهش علمی داشته باشی یا تا یه حد خاصی مد نظرته.خیلی آیتما هست که بذاریشون کنار هم واست علاقه رو تشکیل میده.

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از محمد مهدی حیدری :
این حرف شما رو که چراباید واسه درسی که هیچ جا تو آینده به دردت نمیخوره رفرنس بخونی...بیشتر دوستام هم میگفتن
اما من نتیجشو دیدم
روش مناسبی بود و بهش ادامه میدم
در ضمن روزی 8 ساعت واقعا نیس..حس میکنم 6 کافی باشه
من خودم خیییییییییییلی زیاد به دارو علاقه داشتم یکی از اختراعاتم یه داروی ترکیبی هست اما خب یه کم بیشتر به پزشکی علاقه داشتم
آره ممکنه توهم بگیرن اما خب نمیشه که بدون هیچ معیاری یک رشته رو انتخاب کرد آخه
اون مباحثی هم که میگین کتاب های انگلیسیو اینا خب آره مشکل هست اما خب با یکم تقویت زبان خوب میشه کاری که من قبل از کنکور و این بحثا انجامش دادم
-----------------------------------
بالاخره هر رشته ای سختی های مخصوص خودشو داره
من هم قصدم این نبود که رشته های دیگه رو تضعیف کنم
سختی های رشته ی خودمو گفتم همین ;;)
++++++++++++++++++++++++++++++++
بازهم انتخاب اون 100 تا رشته و محل دانشگاه با خود دوستان هست
من فقط سعی کردم یه کم از تجربه های کمم رو بگم
پزشکی ها هیچ وقت عمق مساله رو درک نمیکنن چون همه کتاباتون ترجمه شده ست،،ما فقط فارماکولوژی مون ترجمه شده ست که اونم چون مال پزشکیاس! به جز اون واقعا تک و توک و ترجمه های ضعیف و ..

این قضیه درس به درد نخور رو تا درسای ما رو نبینی متوجه نمیشی..
شما مثلا ممکنه به درس انگل بگی به درد نخور...ولی هیچ گاه نمیتونی تصور کنی ما چیا میخونیم چقدر پراکنده..پزشکیا کلا دو تا کتابو چند ترم میخونن،،ما هر درسمون در هر ترماز 6 تا رفرنس گرفته شده از هر کدوم چند پاراگراف..

هیچ کس جز خود ما مفهوم ابنی که میگم رو درک نمیکنه توقع ام ندارم بچههای پزشکی درکمون کنن.

بعد کی گفته کتاب بگیری دستت بری پیش استاد و بفهمه کتاب میخونه نمره تو میده?

اساتید ما مخصوصا علوم پایه ایا اصلا انقدر تعداد دانشجوشون زیاده قیافمونم نمیشناسن.. بعد دوستانم که ترمای اول کتاب میخوندن به زور 12 شدن..حداقل تو علوم پزشکی تهران، کتاب جواب نمیده، کتابو دو دورم بخونی باز به زور با 10 تا 12 پاسی

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sara.n :
آره : - < منم هر چی فک میکنم نمیدونم " دقیق " علاقه م چیه ! یعنی خوب همه شونو دوس دارم خوبن ولی نمیتونم بفهمم کدومشو بیشتر دوس دارم !
بعد مثلن اطرافیان همش میگن علاقه ؛ من غصه میخورم : ) ) فک میکنم خیای آدم پرتی ام که هنوز نمیدونم علاقه م دقیقن چیه :د
ولی خوب شد گفتی ؛ ؛ ) پس تنها این قضیه به من مربوط نیس..

بعد یه چیز دیگه ! من شنیدم تو رادیولوژی به دانشجو ها مبلغی به عنوان حق اشعه میدن ؛ خوب دارو هم کماوبیش با مواد شیمیایی خطرناکی ارتباط داره
به شما هم همچین مبلغی میدن ؟

بعد از لحاظ امنیت جانی ! :د چی؟ تا حالا پیش اومده کسی سر استعمال(؟) مواد شیمیایی مشکلی براش پیش بیاد ؟

رشته پزشکی چی ؟ چقدر احتمال سرایت بیماری به پزشک وجود داره؟
حق اشعه اونا رو که الان نمیدن دیگه =))
نه بابا مواد شیمیایی حق و اینا نداره

سرایت و اینا رو نمیدونم ولی دو سه سال پیش یه اقایی با سرنگی که حای خون خودش بوده و ایدز داشته وارد داروخونه شده و سرنگ رو به داروساز تزریق کرده :| کم پیش میاد ولی :D

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

وسط سخنان پرش کنم که مورد داشتیم طرف طلای المپ شیمی رفته دندون بهشتی. L-:
پرسیدیم هدفت چی بوده خیلی قشنگ فرمودن:"پول" L-:

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

بله متوجه هستم منظورتون علاقه به صورت کلی هست ، ولی من تو همون هم مشکل دارم :د
خوب من هم دوس دارم شغلم با مردم زیاد در ارتباط باشه ؛ هم دوس دارم مث دارو در زمان دانشجویی یا کار کردن حتی زیاد آزمایشگاه داشته باشه ؛ هم دوس دارم مث دندون یه کار تقریبن سبک تر باشه از لحاظ شغلی ..

بعد من چیزی که تا حالا خودم تشخیص دادم هم بارها فیدبک ـِش رو از دوستام و معلم هام دریافت کردم اینه که کلن توانایی های اجتماعیم بالاست
تو ارتباط برقرار کردن خیلی سریع ارتباط ایاد میکنم؛ تحت تاثیر قراردادن دیگران ؛ متقاعد کردنشون [nb]یادمه هر وخت درخواستی چیزی داشتیم از معلم یا مدیر و اینا منو میفرستادنباشون حرف بزنم راضیشون کنم[/nb] بعد حتی چن روز پیش یکی از معلم هامون که خاهر و برادرشون پزشک هستن ( البته ایران نه ، آمریکا هستن) بم گفتن که یه تخصص جدید اونجا داره دایر میشه به عنوان پزشکی اجتماعی. بعد خیلییی زیاد به من تاکید کردن که با وجود شناخت 3 ساله ای که از من دارن و تا حد زیادی منو میشناسن ؛ برم پزشکی و بعد تخصص پزشکی اجتماعی بخون چون خیلی توانام در این زمینه.

خب حالا به نظرتون این توانایی ؛ که شکر خدا تنها چیزی ست که توش شک ندارم = ) ) ؛دلیل موجهی هست بر اینکه پزشکی رو انتخاب کنم یا اینکه نه! خوب دارو ودندون هم با مردم ارتباط دارن به هر حال ؟

@معصومه ک بله ممنون : ) اون کتاب رو زمان المپیاد یه فصل هاییش رو خوندم ؛ اگه دارو بزنم اون فصل هایی که گفتین رو میخونم حتمن.

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sara.n :
بله متوجه هستم منظورتون علاقه به صورت کلی هست ، ولی من تو همون هم مشکل دارم :د
خوب من هم دوس دارم شغلم با مردم زیاد در ارتباط باشه ؛ هم دوس دارم مث دارو در زمان دانشجویی یا کار کردن حتی زیاد آزمایشگاه داشته باشه ؛ هم دوس دارم مث دندون یه کار تقریبن سبک تر باشه از لحاظ شغلی ..

بعد من چیزی که تا حالا خودم تشخیص دادم هم بارها فیدبک ـِش رو از دوستام و معلم هام دریافت کردم اینه که کلن توانایی های اجتماعیم بالاست
تو ارتباط برقرار کردن خیلی سریع ارتباط ایاد میکنم؛ تحت تاثیر قراردادن دیگران ؛ متقاعد کردنشون [nb]یادمه هر وخت درخواستی چیزی داشتیم از معلم یا مدیر و اینا منو میفرستادنباشون حرف بزنم راضیشون کنم[/nb] بعد حتی چن روز پیش یکی از معلم هامون که خاهر و برادرشون پزشک هستن ( البته ایران نه ، آمریکا هستن) بم گفتن که یه تخصص جدید اونجا داره دایر میشه به عنوان پزشکی اجتماعی. بعد خیلییی زیاد به من تاکید کردن که با وجود شناخت 3 ساله ای که از من دارن و تا حد زیادی منو میشناسن ؛ برم پزشکی و بعد تخصص پزشکی اجتماعی بخون چون خیلی توانام در این زمینه.

خب حالا به نظرتون این توانایی ؛ که شکر خدا تنها چیزی ست که توش شک ندارم = ) ) ؛دلیل موجهی هست بر اینکه پزشکی رو انتخاب کنم یا اینکه نه! خوب دارو ودندون هم با مردم ارتباط دارن به هر حال ؟

@معصومه ک بله ممنون : ) اون کتاب رو زمان المپیاد یه فصل هاییش رو خوندم ؛ اگه دارو بزنم اون فصل هایی که گفتین رو میخونم حتمن.

من هر جور بگم باز نمیتونم بفهمونم این قضیه رو،،ادم یه چیزایی از علایقش تو ذهنشه ،،دقیقا منم خودمو مثل شما میدیدم و میبینم از جهت توانایی ها ولی اصن میری تو محیط کار تازه میفهمی محیط ازمایشگاه یعنی چی..محیط داروخونه یعنی چی،،حتی الان بری اونجا تو بیمارستان، باز خودتو جای دکتری که هر روز صبح تا شب داره همون کارو میکنه بزاری..
کار ادم تو دو ساعت با کارش که روزمره باشه و بعد چند سال فرق داره..

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

@سارا:
من پیشنهاد میکنم جای اینکه اول مزیت های هر رشته رو بسنجی(حجم کم کاری دندون و درآمد خوب،ارتباط با مردم توی پزشکی و غیره) اول بشین واسه خودت بنویس که کدوم مهمه و چی خوبه.بعد بگرد دنبال رشته ای که بیشتر اونارو داشته باشه.اینطوری راحت تر میتونی انتخاب کنی:-"""

بالا