• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

وظایف ما در خانه

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
خیلی وقته این سوال برام پیش اومده که "بقیه چه قدر کار خونه انجام میدن؟!"توی بیشتر خانواده ها، مامان باباها به جز درس خوندن، توقعاتی از بچه هاشون دارن که طیف وسیعی از بردن و اوردن ظرف های غذا تا تمیز کردن و جارو زدن خونه رو دربرمیگیره.

۱. توی خونه شما وظایفه خانگی چجوری تعریف میشه؟ و شما چه مقدار از این وظایف رو انجام میدین؟

۲. چه مقدار وظیفه دارین کمک کنین (چه مقدار به نظرتون معقوله) و چه قدر احساس مسئولیت میکنین در مقابل وظیفتون؟

۳. قبول دارین که دخترا بیشتر از پسرا کار میکنن؟ چرا؟

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : وظایف ما در خانه

به نقل از نسترنّگار :

۱. توی خونه شما وظایفه خانگی چجوری تعریف میشه؟ و شما چه مقدار از این وظایف رو انجام میدین؟

۲. چه مقدار وظیفه دارین کمک کنین (چه مقدار به نظرتون معقوله) و چه قدر احساس مسئولیت میکنین در مقابل وظیفتون؟

1 - معمولا خیلی توقع کار چندانی رو ندارن اگه بفهمن درس دارم یا سرم خیلی شلوغه که اصلا هیچ کار ! بنده در حد بردن و آوردن ظرفا کار انجام میدم :D

2- خدائی یه وقتائی حس می کنم به مامانم خیلی فشار داره میاد اگه معقول بیاید انجام میدم ولی اگه یه جوری بهم بگن که انگار من نوکرم ! :D عمرا عمل مفیدی انجام بدم

3- نه ! شاید یه مقدار وظیفه ها فرق کنه ولی در کل مثل همن اونا بیشتر خرید خونه دخترا کارای خونه ! نمیشه مقایسه کرد ! :rolleyes:

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

1-وظایف کارای خرید های کوچک با بنده ست و خرید های عمده از قبیل گوشت و برنج و ... بر عهده پدرم.مادرم کار های منزل را انجام می دهند و در هنگام نظافت منزل من اتاق خود و پدر و مادر با هم خانه را تمیز می کنند(دستشویی همیشه با پدر است :D).

2-به نظر من تا جایی که به هیچ یک از اعضای خانواده مخصوصا مادر ظلم نشود؛اما هرگاه از من درخواستی کرده باشند من انجام داده ام مگر اینکه سر ضبط برنامه باشم و وقت نکنم.

3-خیر اصلا قبول ندارم؛ دختران نسل من مانند مادرانشان نیستند،من خود دیده ام دخترانی که از من شلخته تر هستند و مادرشان اتاقشان را تمیز می کند، نه آشپزی بلدند نه خانه داری؛ یک کتاب میگذارند جلویشان و با گوشی ور می روند.البته منظور بنده به طور تقریبی60% دختران بود اما در کل دختران کاری هم کم نیست.
پسرانی هم هستند که حتی جوراب هایشان را نمی شورند هیچ! حتی بلد نیستند خودشان را بشورند! به زور هم حمام می روند...چندش ها. X_X فقط بلدند متلک بسازند.

هرچند من از این سوال سوم انتقاد دارم؛ هیچگاه نمی شود حکمی کلی صادر کرد؛ هم پسران و دختران خوب و مسؤلیت پذیر داریم هم نامرتب و بی مسؤلیت.اما خوب ها قلیل اند.

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

حداقلِ حداقل وظیفه اینه که اگه کمکی هم برای انجام کارای خونه و اینا نمی‌کنی، کار اضافه هم درست نکنی. مثلاً اگه چیزی می‌ریزی خودت جمعش کنی، هرچیزی رو سر جای خودش بذاری، اتاقت رو خودت مرتّب کنی و...

در مورد دختر و پسر هم، نظرم اینه که تا 12-13 سالگی دخترا خیلی نقش مثبت بیشتری دارن، اما پسرا به یه سنی که برسن خیلی می‌تونن (به مامان‌ها مخصوصاً) کمک کنن. مثلاً خریدای خونه و اینا.

خودم هم از اون چیزی که ازم توقع دارن کمتر کمک می‌کنم اما خب توقعشون زیاده! :-"
یشتر موقع‌هایی که مهمون داشته باشیم یا مامانم خونه نباشه کارا با منه.

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

1- توی خونه ی ما معمولا کارای خونه مثل غذادرست کردن با مامانه و کارای بیرون مثل خرید با بابا. و منم کارای خودم رو خودم باید انجام بدم به اضافه ی گاهی گردگیری و غذادرست کردن حتی 8->
2- خب یه سری کارا که وظیفه ـمه و باید انجامشون بدم و معمولا هم انجام میدم.
3- نه . چون احساس مسئولیت ربطی به دختر و پسر بودن نداره و به شخصیت فرد بستگی داره.

شیما2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

قضیه اینجاست که حتی اگر کسی هم از من انظار داشته باشهه من کاری نمیکنممممم :)) :)) :)) :)) (;

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

دقت داشته باشید که تو خونه مادرا گماشته و بنده ما نیستنا ! البت منم زیاد اهل کمک نیستم ولی این توقع که فک کنیم ما شاهیم اونم نوکر

خلی اشتباهه !

شیما2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

1-کارایی مثل ظرف شستن و خرید و جاروبرقی :-"و...منم هیچ کمکی ندارم #-o :-<
2-در حدی صفر...در این مورد من یک آنارشیستم تمام عیارم ;))...شاید در حدی که عذاب وجدان نگیری...یعنی همون کمک در خرید فقط...
3-آره قبول دارم..."کلیشه جواب ندارد"...

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

1-وظایف توی خونه ی ما یعنی کاری که بچه های مردم میکنن(در صورتی که نمی کنن)
2-به نظرم هر کی باید کارای خودشو بکنه بنده همیشه معترضم که واسه چی مامانم دست به اتاق من میزنه .احساس مسئولیت هم ندارم چون همین جوری بابام و داداشم پررو هستن کافی من دست به سیاه و سفید هم بزنم
3- خب بله این دو تا دلیل داره یکی این یکی والدین از دخترا انتظار بی جا دارن دو این که کلا دخترا (غالبا نه همشون) نمی تونن به هم ریختگی رو تحمل کنن و خب می دونید همش تقصیر خودمون این پسرا میرن تا سر کوچه 4 تا چیز می خرن بسیار بسیار منت میذارن ولی دخترا این رو وظیفه خودشون می دونن(من این رو در مورد اطرافیانم دیدم )

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

1 - تا غذا خوردیم از سر سفره یه راست پا میشیم میام نت
2 - وقتی تشنه ات میشه اگه آبسرد کن آب نداره یه قوطی بر می داری از تو یخچال و آبت رو که خوردی می ذاریش بیرون یخچال
3 - واسه ما پسرا : به زباله هایی که کنار پله هستن بی تفاوت نگاه می کنی و به راهت ادامه می دی

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

این واقعاخیلی خوبه که ما میدونیم یه وظایفی داریم و هیچکدومشونم انجام نمیدیم چون فکر میکنیم آفریده شدیم که بریم درس بخونیم و وقت

برای کمک کردن به خانواده زیاده ! ولی فراموش نکنیم که اونام یه روزی خسته میشن . :-s

بیایاد یه برنامه کوچولو بریزیم که حتی کمک خیلی کوچیک بدیم مثلا من خودم دیگه شاهکار بخام بکنم ظرفی بشورم و تهش دیگه یه سالادی

درس کنم ! :-"

و خب این خیلی بده که ما هممون فکر میکنیم یکی دیگه هست که کارارو بکنه ! کسی غیر از ما ! X_X

zahra-E

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام

من چون بچه آخرم خریدو...درواقع کارهای متفرقه+سفره پاک کردن وای ک چقدمتنفرم ازاین کار
من توی خونمون پسرنداریم ولی درکل پسرااززیرکاردرمیرن

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

۱. توی خونه شما وظایفه خانگی چجوری تعریف میشه؟ و شما چه مقدار از این وظایف رو انجام میدین؟ :-??

۲. چه مقدار وظیفه دارین کمک کنین (چه مقدار به نظرتون معقوله) و چه قدر احساس مسئولیت میکنین در مقابل وظیفتون؟هر وقت که حوصله داشته باشم یا خودم تصمیم بگیرم کاری رو انجامم بدم واقعا خوب انجام میدم در غیر این صورت یکم L-: ولی انجام میدم!

۳. قبول دارین که دخترا بیشتر از پسرا کار میکنن؟ چرا؟ ما دخترا یه کارایی میکنیم پسرا یه کارای دیگه ولی یه موقعایی هم آره!

behrad1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی بناب
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
1393

3.به نظر من هرکسی با مسولیت خودش کارای خونه رو انجام میده دخترا بیشتر کارایی که به داخل خونه مربوطه وپسرا کارای بیرون از خونه رو انجام میدن :D

fatameh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
مدال المپیاد
یکم واسه زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی یا دکترای ژنتیک

به نقل از نسترنّگار :
خیلی وقته این سوال برام پیش اومده که "بقیه چه قدر کار خونه انجام میدن؟!"توی بیشتر خانواده ها، مامان باباها به جز درس خوندن، توقعاتی از بچه هاشون دارن که طیف وسیعی از بردن و اوردن ظرف های غذا تا تمیز کردن و جارو زدن خونه رو دربرمیگیره.

به نظر من ی نفر هر چقدر هم درس بخونه باید تو کار های خونه کمک کنه من خودم یه کم کمک میدم ولی تو ایام امتحانا خیییلی کم یا شایدم اصلا اما تعطیلات بیشتر.فرقی هم نداره دختر و پر همه باید کمک بدن چون همه تو خونه زندگی میکنن

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

ظرف شستن، سفره گذاشتن+گردگيري
ي سري كارا هم هست كه به خواست خودم انجام ميدم
مثلا چون خييلي پيتزا و لازانيا دوس دارم ، اين دوتا غذا رو هميشه خودم درس ميكنم
كيك هم درس ميكنم(البته بدون خامه)
تو خونه از من خييلي انتظار دارن، منم خوش و خرم، سوت ميزنم :D
من دوتا داداش دارم
خيلي كمتر از اونا كار ميكنم
آخه احساس مسئوليت ميكنن، نميذارن من كار كنم...

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

وقتی مامانم بود بخور و بخواب اما از وقتی که میره سرکار ظرفا رو باید بشورم به خاطر این که کار زیاد نشه صبحانه نمیخورم

• لایک
امتیازات: scare

zeinab.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2 D:
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
روانشناسی

وظیفم تو خونه:
کل خونه باید مرتب باشه!
ولی من خیلی اهمیت نمیدم :D
ولی خیلی حاضرم به جای کار خونه برم بیرون خرید کنم!

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

نگه داشتن خواهر كوچكترم كه واقعا افتضاحه...كمك كردن به مامى و جمع كردن اتاق {-8
من سعى ميكنم وظايفم را تا حدودى انجام بدم ولى خب زياد خوشم نمياد
بالاخره ادم يه وظايفى داشته باشه و به نظرم پسر ها كم تر كار ميكنن چون مجبور به كمك كردن مامان و جمع كردن اتاق نيستن!...البته اوناهم وظايف مخصوص خودشونو دارن

بالا