• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نظرات، انتقادات و پیشنهادات

• شروع کننده موضوع Zr74
  • تاریخ شروع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
پاسخ : راه هایی برای بهتر و مرتب شدن انجمن

به هر حال بچه ها من از همه معذرت می خوام که مجبور شدم تند صحبت کنم ولی آدما هر از چند گاهی به حرفای خودشون هم فکر کنن اتفاقات بدی نمییفته!
و مخصوصا از ستاره و •Silmarillion• معذرت میخوام از ستاره به این دلیل که به قوانین بی توجه بودم و از •Silmarillion• به این دلیل که مزاحمشون شدم!
و البته از amparisay به این دلیل که اون اطلاعات مفیدو درباره دوربین گوشی گذاشته بودند ممنونم!

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از requiem :
بابا من اصلا با پاک شدن عکسام مشکل ندارم من حواسم به قوانین نبود بعد از مدیر انجمن خواستم عکسامو پاک کنن که به قوانین احترام گذاشتم اصلا دستتون درد نکنه که عکسارو پاک کردین!مشکل من با توهین بعضی از بچه هاست کسی حق نداره به عکسای بقیه توهین کنه
منم هم اگر در نهایت مجبور شدم بگم "عکسای خودتون چندان قشنگ نیست"معذرت میخوام ولی خودتون بگید :
میاید چندتا عکس میذارید بعد می فهمید که باید اطلاعات دوربینو میذاشتید!
از مدیر انجمن درخواست می کنید شمارو برای بی توجهی به قوانین ببخشن و ارسالا رو پاک کنن چون متاسفانه خودتون قادر به اینکار نیستید!
روز بعد می بینید که کسی به شما گفته که عکساتون بی ارزشه و قوانینو رعایت نکردین و با اون حال که پستاتون پاک شده باز عکس گذاشتید و از این حرفا!
نظرتون چیه؟
اگه روز بعدش گفتم میشه بگی این نقل قول از کجا اومده؟ :) :http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,14352.msg798900.html#msg798900

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از پری ناز :
اگه روز بعدش گفتم میشه بگی این نقل قول از کجا اومده؟ :) :http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,14352.msg798900.html#msg798900
مطمئنا بعد از ارسال من بوده من نگفتم تو روز بعدش گفتی گفتم من روز بعدش اینو دیدم!
بچه ها خیلی جالبه الان در قسمت نقد عکس خیلی قشنگ و تمیز از عکس های ما نقل قول شده و عکسا نقد شده پس من انتظار زیادی ازتون داشتم که گفتم در قسمت نقد عکس ایرادای دقیق عکسامو بهو بگین؟

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

من قصد رنجوندن کسیو ندارم ولی انگار خیلی برات سوال بود که چرا کسی عکساتو قبول نداره و نظرمو راحت گفتم :) ببخشید اگه با لحن مناسبی نبود!

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

مثل اینکه صلح برقرار شده!!!
یه نکته ای موند :
عکسی که عکس سال می شه از دیدگاه کدوم مجله یا سازمان یا ...؟ عکس سال خبری احتمال خیلی خیلی زیاد با دوربین موبایل باید باشه. چون قربونش برم هرکی یه دونه داره و اینحوریاست که تا یه چیزی می شه درش می آرن و عکس می گیرن و می شه عکس خبری!!! یه لینک معرفی کنید به ما که با دوربین موبایل مثلا از آسمون عکس گرفته باشن و اون عکس در بخش هنری شده باشه بهترین عکس سال...! :)
و اینکه فیلم یعنی تعدادی عکس که "در کنار هم بودنشون" زیبایی ایجاد می کنه. وگرنه قرار نیست یه فیلم شاهکار لزوما فریم های زیبا و هنرمندانه داشته باشه که!
بچه ها به نظرم این فرق رو بین این فروم و نقد ایجاد کنید...! اینجا شما عکس رو خیلی خیلی خیلی با احتیاط آپلود می کنید! یه دونه از هر 200 تا عکستون اونقد خوبه که بیاد اینجا! یعنی عکسی که میاد اینجا خوب باید باشه و نیازی به نقدش نباشه. نیاز به ارائه دیدگاه داشته باشه.
عکسی که می ره توی تاپیک نقد کنید عکسیه که ما می خواهیم بدونیم "ایراد" ش کجاست! دوستان اونجا باید خیلی خیلی خیلی با احتیاط نظر بدن! چون ممکنی بشه چاه نمایی! و هر عکسی رو هم نمیشه نقد کرد. نمونه اش پست آخر که دوستی عکسی گذاشته بود که اصلا (به معنی واقعی اصلا!) معلوم نبود چیه، بعد گفتن :
(مشخصات عکسو توی عکسی که توی تاپیک عکسایه ما گذاشتم نوشتم, دیگه حالشو ندارم :D
این بعنی نقد کننده باید دنبال عکس بگرده، پیدا که کرد تازه بفهمه چیه، بعد نقد کنه...! این فلسفه نقد رو می بره زیر سوال! این رو در نظر بگیریم که کسی که داره نقد می کنه عکس ما رو یعنی داره به ما لطف می کنه و تجربه خودش رو بدون منت در اختیارمون می ذاره! پس باید بهش حداقل اونقدی احترام بذاریم که عکسمون رو در اختیارش بذاریم! نه اینکه بگیم برو اونجا عکسمون هست ببین نقد کن! و به دلایلی که گفتم هم عکسهای این دوتا تاپیک از اساس باید با هم فرق کنه!!! اینکه ما بیایم بهترین عکسمون رو توی تاپیک نقد بذاریم یعنی اگه کسی گفت اینجای عکس ایراد داره گوش نمی دیم و تازه بهمون هم بر می خوره! عکسهایی رو توی نقد بذاریم که واقعا بخواهیم مشکلش رو بفهمیم! نمونه اش یه عکسی که من می خواستم توی یه مسابقه شرکتش بدم، اول اونجا گذاشتم و دیدم کسی نظر بدی نداده (کلا زیاد نظری نداد کسی، دوستان حرفه ای تر کم کار شده بودند...!) و توی مسابفه شرکتش دادم. جنبه هم داشتم اگه کسی ایرادی می گرفت می پذیرفتم. (نه هر نقدی ها! اگه کسی می اومد و ایراد غیر منطقی می گرفت نمی پذیرفتم.) امیدوارم همگی این مسائل رو با هم قاطی نکنیم.
موفق باشید

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

سلام
بلاخره کنکور رو دادم و تموم شد #S-:
خوب من این چند روز پست هاتون رو خوندم و انجمن رو گشتم ببینم چه تغییراتی کرده.
اول انتقاد و نظراتم رو از تاپیک های "عکس های ما" و "نقد عکس" شروع می کنم.(البته در مورد تاپیک عکس های ما از همه عذر می خوام کم کاری خودم بود).
راستش رو بخواین من با قوانین جدید عکس های ما و با هدف زدن تاپیک نقد عکس زیاد موافق نیستم.
این که عکس های ما بشه یک تاپیکی صرفا برای نمایش عکس کاربرها اونم بدون اینکه کسی بتونه تو اون تاپیک عکسی رو که می خواد نقد کنه بی معنیه چون نمایش عکس صرفا برای دانستن اشکالات عکسمون از نظر دیگران و دیدن تاثیری که روی مخاطب داره و برداشتیه که اون از عکس داره.و بدون این تاپیک بی ارزش میشه و باید حذف بشه!
تاپیک نقد عکس هم الان به نظر من در جهت درستی نیست اینکه عکاسی عکسش رو فقط برای نقد شدن بگزاره و بقیه هم نقد کنن کار درستی نیست!(این با بالا در تناقضه که! :-")
منظور من از حرف بالام اینه که وقتی یک تاپیک جدا گانه برای نقد عکس می زنید یک جهت براش تعریف نکنید(چرا؟)چون این طوری :
1:پیشرفتی برای نقد کننده نیس.
2:عکاسی که می خواد الان مثلا عکسی بگذاره، رو عکس خودش فقط زوم میکنه و به نقد هایی که از عکس های قبل خودش شده توجهی نمی کنه و این باعث میشه مثلا برای یک موضوع بعد یک مدت نقد ها تکراری شه چون به نقد های قبلی توجهی نشده و عکاسان ممکنه همون اشتباه های قبلی رو پیاپی تکرار کنند.
تاپیک نقد عکس به نظر من اگه می خواد باشه باید با یک رویکرد آموزشی فعالیت کنه.باید برای آموزش نقد عکس و آموزش نقد شدن باشه نه صرفا اینکه فقط یک عکسی رو نقد کنیم منظورم اینه که باید نقد عکس ها رو هم بتونیم نقد کنیم تا پیشرفت برای نقاد هم باشه.
(شلوغ شد! :-?)
اول . درسته که تکنولوژی ماشالا با سرعت برق رشد می‌کنه ٬ ولی دوربین گوشی ٬ دوربین نیست . خیلی از تنظیماتی که یه عکاس برای گرفتن عکس لازم داره رو نداره . اصلا من تا حالا گوشی‌ای ندیدم که دوربینش منوآل داشته باشه . و مسلما برای عکاس ٬ تنظیمات دستی خیلی مهمه . عکاس خودش باید عکسشو بسازه ! نه این که بده دوربین براش بگیره ! دوربین گوشی ٬ آخه...؟!
دوم . ببخشید ٬ یه اشتباه لفظی بود ٬ منظورم از مشخصات دوربین ٬ مدل دوربین بود .
من با اینکه گزاشتن عکس های گرفته شده با موبایل رو کلا ممنوع کردید موافق نیستم(البته با ممنوع بودن گزاشتن عکس های بی کیفیت کاملا موافقم)اینکه می گید موبایل چون تنظیمات منوآل و ... نداره نباید گزاشت منطقی نیست(البته با عرض پوزش!)یکی ممکنه یه dslr خف هم داشته باشه اما بزاره رو fullauto ،اینکه از موبایلهم بدتر میشه که! البته برای اینکه کسی بخواد تمرین کنه تا عکاسی رو در سطح پیشرفته یاد بگیره لازمه با منوآل کار کنه چون باید نور دستش بیاد. اما برای بچه های این سایت که بیشتر دانش آموزن و معمولا می خوان فعلا فقط در حد مقدماتی عکاسی رو یاد بگیرن آموزش کادر بندی هم بسه و برای این دوربین موبایل هم کار راه اندازه
ببخشید زیاد شد! h-:

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از hamidreza.sh :
سلام
بلاخره کنکور رو دادم و تموم شد #S-:
خوب من این چند روز پست هاتون رو خوندم و انجمن رو گشتم ببینم چه تغییراتی کرده.
اول انتقاد و نظراتم رو از تاپیک های "عکس های ما" و "نقد عکس" شروع می کنم.(البته در مورد تاپیک عکس های ما از همه عذر می خوام کم کاری خودم بود).
راستش رو بخواین من با قوانین جدید عکس های ما و با هدف زدن تاپیک نقد عکس زیاد موافق نیستم.
این که عکس های ما بشه یک تاپیکی صرفا برای نمایش عکس کاربرها اونم بدون اینکه کسی بتونه تو اون تاپیک عکسی رو که می خواد نقد کنه بی معنیه چون نمایش عکس صرفا برای دانستن اشکالات عکسمون از نظر دیگران و دیدن تاثیری که روی مخاطب داره و برداشتیه که اون از عکس داره.و بدون این تاپیک بی ارزش میشه و باید حذف بشه!
تاپیک نقد عکس هم الان به نظر من در جهت درستی نیست اینکه عکاسی عکسش رو فقط برای نقد شدن بگزاره و بقیه هم نقد کنن کار درستی نیست!(این با بالا در تناقضه که! :-")
منظور من از حرف بالام اینه که وقتی یک تاپیک جدا گانه برای نقد عکس می زنید یک جهت براش تعریف نکنید(چرا؟)چون این طوری :
1:پیشرفتی برای نقد کننده نیس.
2:عکاسی که می خواد الان مثلا عکسی بگذاره، رو عکس خودش فقط زوم میکنه و به نقد هایی که از عکس های قبل خودش شده توجهی نمی کنه و این باعث میشه مثلا برای یک موضوع بعد یک مدت نقد ها تکراری شه چون به نقد های قبلی توجهی نشده و عکاسان ممکنه همون اشتباه های قبلی رو پیاپی تکرار کنند.
تاپیک نقد عکس به نظر من اگه می خواد باشه باید با یک رویکرد آموزشی فعالیت کنه.باید برای آموزش نقد عکس و آموزش نقد شدن باشه نه صرفا اینکه فقط یک عکسی رو نقد کنیم منظورم اینه که باید نقد عکس ها رو هم بتونیم نقد کنیم تا پیشرفت برای نقاد هم باشه.
(شلوغ شد! :-?)من با اینکه گزاشتن عکس های گرفته شده با موبایل رو کلا ممنوع کردید موافق نیستم(البته با ممنوع بودن گزاشتن عکس های بی کیفیت کاملا موافقم)اینکه می گید موبایل چون تنظیمات منوآل و ... نداره نباید گزاشت منطقی نیست(البته با عرض پوزش!)یکی ممکنه یه dslr خف هم داشته باشه اما بزاره رو fullauto ،اینکه از موبایلهم بدتر میشه که! البته برای اینکه کسی بخواد تمرین کنه تا عکاسی رو در سطح پیشرفته یاد بگیره لازمه با منوآل کار کنه چون باید نور دستش بیاد. اما برای بچه های این سایت که بیشتر دانش آموزن و معمولا می خوان فعلا فقط در حد مقدماتی عکاسی رو یاد بگیرن آموزش کادر بندی هم بسه و برای این دوربین موبایل هم کار راه اندازه
ببخشید زیاد شد! h-:
سلام حمید جان امیدوارم کنکورت رو خوب داده باشی!
چند تا نکته :
1- من هم موافقم. یه تاپیک نظر دهید بذاریم، بحث نقد رو جدا کنیم، یه تیکه هم باشه که عکس گذاشته بشه بدون هدف نظر دادن و اینها، فقط بشه نمایش عکس و حرفهای مربوط.
2- نخوندن تاپیک ها رو به همه نسبت نده. هستند بچه هایی که همه رو می خونن.
3- بخش آموزش به زودی فعال می شه.
4- دوربین موبایل رو ممنوع کردیم چون عکاسی رو فقط کادربندی ندونستیم! اینجا توضیح دادم که چرا دوربین موبایل نه :
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,89788.msg805407.html#msg805407

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

آموزش‌های که amparisay شروع کردن به دادنشون خیلی خوبن ولی حیفه که این آموزش‌ها در شلوغی تاپیک آموزش عکاسی کمتر جلوه کنه یا گم بشه! به نظرم یه تاپیک سوالات و نظرات بزنید و بچه‌ها درباره‌ی هر چیزی از جمله آموزش‌های عکسی، سوال دارن اونجا بپرسن
داخل تاپیک‌ آموزش عکاسی، فقط و فقط پستای آموزشی amparisay باشه. خیلی خوب و خوشگل و مرتب و تمیز و باکیفیت

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از پویا م :
آموزش‌های که amparisay شروع کردن به دادنشون خیلی خوبن ولی حیفه که این آموزش‌ها در شلوغی تاپیک آموزش عکاسی کمتر جلوه کنه یا گم بشه! به نظرم یه تاپیک سوالات و نظرات بزنید و بچه‌ها درباره‌ی هر چیزی از جمله آموزش‌های عکسی، سوال دارن اونجا بپرسن
داخل تاپیک‌ آموزش عکاسی، فقط و فقط پستای آموزشی amparisay باشه. خیلی خوب و خوشگل و مرتب و تمیز و باکیفیت
به نظر من اما اینطوری بهتره، کسی اگه بخواد بخونه همه سوالایی که برای بقیه بوده رو هم می بینه.

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از amparisay :
به نظر من اما اینطوری بهتره، کسی اگه بخواد بخونه همه سوالایی که برای بقیه بوده رو هم می بینه.
خب اگه یه تاپیک صرفا مخصوص به سوالات درباره‌ی آموزش عکاسی باشه چی؟ ینی داخل این تاپیک فقط سوالایی پرسیده بشه که درباره‌ی آموزش‌های عکاسی گذاشته شده هست. من هر جور فکر می‌کنم می‌بینم اینکه مرتب و تمیز باشه، واقعا چیز مهمیه.

اگه موافق نیستی، یه کار دیگه هم می‌شه کرد. داخل پست اول تاپیک، لینک بده به قسمت‌های مختلف آموزشت.

• لایک
امتیازات: N.M

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از پویا م :
خب اگه یه تاپیک صرفا مخصوص به سوالات درباره‌ی آموزش عکاسی باشه چی؟ ینی داخل این تاپیک فقط سوالایی پرسیده بشه که درباره‌ی آموزش‌های عکاسی گذاشته شده هست. من هر جور فکر می‌کنم می‌بینم اینکه مرتب و تمیز باشه، واقعا چیز مهمیه.

اگه موافق نیستی، یه کار دیگه هم می‌شه کرد. داخل پست اول تاپیک، لینک بده به قسمت‌های مختلف آموزشت.
آخه باز می شه شبیه جدا بودن عکسهای ما و نقد. به نظرم همه چی یه جا باشه بهتره. الان نظم و ترنیبش هم به نظرم بد نیست. کسی اگه بخواد شروع کنه از اول می خونه، سوالها رو هم همراهش می بینه. اینطوری به نظرم آموزشی تره.

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

خوب اکثر پاسخ‌های سوال‌ها هم خودشون آموزشن.

• شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

سلام
من یه پیشنهادی دارم برای عکسای کسایی که دوربین ندارن یا به هر دلیلی میخوان عکسایی که با گوشی میگیرن رو بذارن. چون درسته که دوربین گوشی خیلی حرفه ای نیست و قابلیت تنظیم منوال نداره (هر چند همه ی دوربینا هم این قابلیتو ندارن حتی) ولی بالاخره نمی شه گفت عکسایی که با گوشی گرفته میشن ارزش هنری ندارن یا نباید جایی برای دیده شدنشون باشه.
پیشنهادم اینه که یه تاپیک جدا برای عکسایی که با موبایل گرفته میشن باشه که اون عکسا هم بتونن دیده بشن و حتی درموردشون نظر داده بشه. فکر می کنم اینجوری مشکل حل بشه چون هر عکسی با توجه به شرایط خودش دربارش قضاوت میشه و نقد میشه.

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

دوستان فکر نمیکنید با قانون جدید یکم رونق تاپیک کم شده؟
خب مگه چیه؟خیلی از عکسای خیلی قشنگ با موبایل گرفته شدن...حداقل یه دلیل قانع کننده بیارین واسه ی این قانون جدید... :|

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از شقایق.س :
دوستان فکر نمیکنید با قانون جدید یکم رونق تاپیک کم شده؟
خب مگه چیه؟خیلی از عکسای خیلی قشنگ با موبایل گرفته شدن...حداقل یه دلیل قانع کننده بیارین واسه ی این قانون جدید... :|
دلایل رو قبلا آوردیم شقایق خانوم. دوربین موبایل زیاد چیزی برای آموزش به آدم اضافه نمی کنه. حتی یک دوربین کامپکت هم می تونه بسیار بیشتر کارایی داشته باشه برای عکاسی و چیز یاد گرفتن تا دوربین موبایل.

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از amparisay :
دلایل رو قبلا آوردیم شقایق خانوم. دوربین موبایل زیاد چیزی برای آموزش به آدم اضافه نمی کنه. حتی یک دوربین کامپکت هم می تونه بسیار بیشتر کارایی داشته باشه برای عکاسی و چیز یاد گرفتن تا دوربین موبایل.
نمیشه که...
آخه ببینید اینجا ما اون عکسایی که خودمون گرفتیمو میذاریم!
مثلا من از عکاسی هیچی سرم نمیشه،ولی میام یه عکس (حالا چه با دوربین،چه با موبایل)میگرم جالب میشه!باعث میشه من جذب عکاسی بشم و حالا بعدش آموزش و دنبالش رفتن!
فکر نمیکنید بهتر باشه ابن محدودیت نباشه دیگه؟
یکی دیگه از دلایلشم اینی که آقای کارو گفتن!

+نظرتون چیه که نظر سنجی بذارین؟ :-"

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

خُ تکلیف کسی که میخواد کاراش رو بقیه بچه ها ببینن چیه؟!؟!؟ :-?
چرا همه چیز باید برا کسایی که از قبل حرفه ایی ان هموار باشه!؟ ~X(

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

من هم دفعه ي پيش زياد پي بحث رو نگرفتم چون كلا زياد جالب نبود يه موضوع ساده با يه سري برخورد ها موجب بحث هاي پيچيده بشه

اما نهاياتا اگه خيلي اصرار داريد كه جاي عكس هاي با موبايل اينجا نيست ميتونين يه تاپيك بزنين براي عكس هايي كه با موبايل گرفته شدن ولي با محدوديت هايي مثل كيفيت و سوژه ي هنري مناسب و اينجوري چيزهاي معمول و قابل قبول

ولي باز هم احساس ميكنم همينجا اين قانون برداشته بشه چيز بهتري در مياد از تاپيك

و اگه هم برداشته شد عكس هاي بيكيفيتي كه گذاشته ميشه به صلاحديد مدير و اينا خب به سادگي پاك ميشه:دي

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

دوستان عزیز من، چند نکته رو بگم.
من شخصا می گم دوربین موبایل فقط یک چیز به شما یاد می ده : عکاسی نکنید!
عکاسی از دید بنده یک هنره. پس چند تا نکته رو ضروری می دونم عرض کنم خدمت سروران گرامی.
1- خانوم فرز فرمودند که
درضمن دوربینی که من دارم چند سال پیش گرفتم(ینی وقتی کلاس اول راهنمایی بودم بابام گرفته) که 5مگاپیکسل هستش!
و گوشی که الان خودم دارم هم 5مگا پیکسله و دلیلی نمیبیم که با اون دوربین عکس بگیرم
شما که ملاک سنجیدن دوربین براتون مگاپیکسل سنسورشه، یادتون نره که یک دوریین شاید آخرین چیزیش که مهم باشه رزولوشن سنسور باشه. شما که دیدتون به عکاسی عکس انداختن گذری هست، یادتون نره که این تاپیک زیرمجموعه بخش هنر هست. عکاسی با موبایل مثل ضبط کردن یک آهنگ توی خونه است، یا مثلا یک نقاشی روی کاغذ خط دار! اینکه شما به عکاسی از جنبه هنری نگاه نمی کنید، و می خواهید به بقیه "عکس جالب" نشان بدهید، یعنی آموزش دیدن رو برای خودتون امری مسخره تلقی کردید. برای هر کاری باید ابزار مناسب داشت. آِیا می شود با رنگ روغن روی کاغذ نقاشی کرد؟ یا مثلا با ماشین اسباب بازی توی مسابقات رالی شرکت کرد؟ الان هم قضیه همین است! کسی که عکاسی را عکس جالب می بیند، یعنی به عکاسی نگاه هنر و تکنیک ندارد...
2- باز هم فرمودید :
چرا همه چیز باید برا کسایی که از قبل حرفه ایی ان هموار باشه!؟ ~X(
ولی جالبه خودتون هم گفتید که دوربین دارید! اینکه داریم توی سایت آموزش عکاسی می گذاریم یعنی برای حرفه ای ها داریم راه رو هموار می کنیم؟ اینکه می گوییم اون دوربین قدیمی شما بیشتر بهتون چیز یاد می ده تا دوربین موبایل چیز زیادی خواستیم؟!
3- شقایق خانوم فرمودند:
خب مگه چیه؟خیلی از عکسای خیلی قشنگ با موبایل گرفته شدن
عکس خیلی قشنگی که عکاسش نمی دونه فوکوس چیه، عمق میدان چیه، وایت بالانس چیه، زوم چیه، فلاش چیه، به نظر شما شباهتی به این نداره که مداد بدیم دست یه بچه 3ماهه، بعد 4تا خط خطی کنه و بگیم به به چقدر قشنگ و بشینیم براش فلسفه ببافیم که این نقاشی ته هنره؟!؟! خوب شما که عکس براتون فقط قشنگیه، چرا حس نمی کنید که عکاسی یک فنه؟! یک تکنیکه؟ یک کار حساب و کتاب داره...!؟
4- مریم خانوم فرمودند :
و اگه هم برداشته شد عكس هاي بيكيفيتي كه گذاشته ميشه به صلاحديد مدير و اينا خب به سادگي پاك ميشه:دي
اون موقع جواب اینکه چرا عکس من رو پاک کردید، شما همش عکسهای خودتون رو اینجا می ذارید، شما حق ما رو خوردید، دیکتاتورید، فاشیستید، همه تون .**********. رو شما می دید؟! :D الان که می گیم برید توروخدا یاد بگیرید عکاسی تکنیک داره و چه چه، همه تون دارید از این کلمات به کار می برید :
×با عرض معذرت باید بگم که این قانونتون خیلی مسخره س! :|
دیگه وای به حال اینکه عکس یکی رو پاک کنیم...!
5- شقایق خانوم باز هم فرمودند:
مثلا من از عکاسی هیچی سرم نمیشه،ولی میام یه عکس (حالا چه با دوربین،چه با موبایل)میگرم جالب میشه!باعث میشه من جذب عکاسی بشم و حالا بعدش آموزش و دنبالش رفتن!
شما که از عکاسی هیچی سرتون نمی شه، چطوری قضاوت می کنید که یک عکس جالب شده آخه؟! اگه دنبالش برید متوجه می شید که دوربین موبایل هرچقدر هم خوب باشه باز هم اسباب بازیه.
برای نمونه عکس دوستمون کارو رو بنگرید. (پست شماره 423)
هرچقدر هم این عکس لایک بخوره من می گم که کاملا معلومه که دوربین نبوده و عکاسش هم نمی دونسته چی می خواد. دلایلم رو مفصل تر براتون می نویسم این بار
1- عکس از خورشید گرفته شده. یعنی نور کافی وجود داشته. اما به نویزی بودن آسمون دقت بفرمایید. این یعنی ضعف سنسور. چنین مساله ای این عکس رو بسیار تحت الشعاع قرار داده و عکس رو ضعیف کرده.
2- محل تقاطع خطوط یک سوم یا نقاط طلایی عکس کاملا خالی هستند. به جای آن مهمترین عنصر عکس (که همون رگه رگه شدن نور بالای ابرهاست و قطعا دلیل ثبت این عکس هم همین بوده) در گوشه کادر به طور ناگهانی تموم شده. این یعنی ضعف در کادربندی، و این یعنی دوست عزیزمون به خودشون زحمت ندادن که اگر دوربین خوب در اختیار ندارند، حداقل کادربندی درستی ارائه بدهند! نه اینکه اینطوری نفرین کنند کسانی رو که برای اینکه شما به تکاپو بیفتید که از دوست و آشنا هم شده، دوربین امانت بگیرید و به خودتون زحمت بدید عکاسی یاد بگیرید تلاش می کنند.
3- باز هم بی سوژه بودن عکس و کادر بسته از یک اتفاق ساده. عکس یکدست، بدون نقطه اتکا. نگاه بنده که روی این عکس سردرگم می شه. نمی دونم شما هم با بنده هم عقیده هستید یا نه. کادر به این بسته ای، برای یک سوژه به این یکنواختی مناسب نیست.
4- قرار بود از خورشید و موجوداتی که اینقدر پرنور هسنتد مستقیم عکس نگیرید. یادتونه؟!
آقای کارو عزیز! ما نگفتیم شما عکاسی یاد نگیرید. فقط گفتیم کسی که پیکان 57 داره، به فکر کورس گذاشتن با لامبورگینی نمی افته (جسارت نمی کنم، مثالی بود برای درک بهتر مطلب، وگرنه نه شما پیکان 57 هستید و نه ما انتظار کورس با لامبورگینی داریم!) اینکه دوستانی هستند که نمی تونن دوربین بهتر تهیه کنند، به نظر شما باید باعث بشه کاری کنیم که این تاپیک پر بشه از دوستانی که عکسهای "جالب" آپلود می کنند و وقتی می گوییم این عکس مشکل دارد این واکنش را بگیریم که "برو بابا، دلت خوشه ها! عکسه دیگه!!!"؟ اینکه عکسهای بد رو اینجا توی نقدها بهشون می تازیم و سعی می کنیم ایراداتشون رو بزرگ نمایی کنیم فقط برای اینه که شما اگر عکس بدی دیدید، بفهمید که این عکس بد بوده. حالا تصور کنید همه عکسهای تاپیک بشوند عکس بد! به نظر شما دیگر کسی رغبتی برای آموزش خواهد داشت؟!؟!
ببخشید دوستان اگر طولانی شد. با دوستان مدیر اگه بشه یه جلسه بذاریم و بخش عکسهای موبایل رو اضافه کنیم، بخش پر رونقی هم خواهد شد، اما از نظر من برای یادگیری عکاسی مضره این کار و نباید انجام بشه. اینکه دوستان بیان و عکس جالب موبایلی آپ کنند، به نظرم فقط باعث می شه به دیدن عکسهای ضعیف عادت کنید و فکر کنید عکاسی همینه. تا اینکه نظر دوستان چی باشه.

saeid01

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان

دوسته عزیز دیکتاتوری که نیس :)‌ چیز واقعن مسخره ای هستش که بخوایم بگیم هرکی دوربین داره عکس بزاره :)‌

عکس . عکس ِ‌ دوست ه عزیز . چه با موبایل . چه با دوربین . دوربین فقط یه مزایایی به شما میده . مثه اینکه شما بری

طراحی . همکلاسیتون با اتود طرح بزنه شما با مداد ۵ میل و بعضن طراحی دوستتون بهتر بشه . اونوخ شما میگی آقا

اجازه . فلانی داره جر میزنه ؟‌

بعد مقایسه ی‌ پیکان 57 و لامبورگینی کردین . ما اینجا عکس میزاریم که از هم دیگه چیز یاد بگیریم . نه اینکه بخوایم با

لنز دوربینمون بکوبیم تو سر بقیه .

شک نداشته باش که اون دوست ه عزیزمون که میاد اینجا با موبایل عکس میزاره یه دو دو تا چهار تایی با خودش می کنه

بعد عکس رو میزاره .

و اینکه تکنیک فنی . الف ِ‌ الفبای ِ عکاسی ِ‌ دوست ه عزیز . درسسه که شما زحمت میکشی و نور سنجی میکنی و عمق

میدان و سرعت شاتر تنظیم میکنی ولی اگه عکست کادر نداشته باشه . دو زار خریدار نداره . کادر و نگاه چیزیه که ما میتونیم

از همیدیگه یاد بگیریم و این ارزشش خعلی بیشتر از کار کردن با ۴ تا کلید روی دوربین ه. ‌ و در ضمن اگه بد صبت کردم

ببخشید من کلن اینطوریم :) .

بالا