• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نظرات، انتقادات و پیشنهادات

• شروع کننده موضوع Zr74
  • تاریخ شروع

Mozartine

کاربر حرفه‌ای
پاسخ : راه هایی برای بهتر و مرتب شدن انجمن

من فکر کنم بچه ها یادشون رفته قبل از اینکه این محدودیت ها اضافه بشه لینجا چه وضعی داشت، علنا هر کسی با هر موبایلی به هر چیز (نمیگم سوژه) رسیده بود دکمه ی عکس گرفتن موبایلشو فشار داده بود و بعدم بلافاصله توی این تاپیک گذاشته بود. مثلا طرف از موکت خونشون عکس گرفته بود :| .عکسی که نه "قشنگ و جالب" باشه و نه تکنیک و ارزش عکاسی داشته باشه جاش خب نیس نه توی این تاپیک و نه هیچ تاپیک و سایت دیگه ای. این عکسا اونقدر زیاد بودند طوری که تاپیک به سی و خرده ای صفحه رسیده بود که بعد هم پاک شد و رسید به بیست و خرده.
بدیهیه که برای عکس نگرفتن از موکت و دیوار و علف و کوچه خاکی و کاغذ و نمیدونم اینا این تاپیک زده نشده. اگر هم قرار بود کسانی که با دوربین موبایل ذارت ذارت "عکاسی" میکنند، خودشون درک به خرج بدن و به قول جناب همکلاسی دو دوتا چار تا کنند مطمئن باشین تاپیک به اون روز نمی افتاد.
امتحان نبودن قانونش پس داده شده و نتیجه ی به شدت نامطلوبی داشته.
دیدم یکی از بچه ها گفته بود رونق تاپیک کم شده، درسته اینجا مدیران دارن بچه ها رو تشویق به عکس درست گرفتن میکنند ولی کیفیت مهمه نه کمیّت، خصوصا توی یه هنری مثه عکاسی.
البته بازم اگر کسی مشخصه اصلی موبایلش دوربینشه و کار یه دوربین دیجیتال رو هم میکنه با مشخصات بنویسه عیبی نداره، ولی بدونه اگر "جالب" به قول خودش نبود از دید مدیر پاک میشه، تکنیک نداشتن حالا هیچی.
در آخر هم بگم، جایی گفته نشده دوربین حتما باید اس ال آر باشه یا لنز خاص داشته باشین، یه دوربین دیجیتال هم قیمت از خیلی موبایل ها ارزون تره این روزا.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Silmarillion :
من فکر کنم بچه ها یادشون رفته قبل از اینکه این محدودیت ها اضافه بشه لینجا چه وضعی داشت، علنا هر کسی با هر موبایلی به هر چیز (نمیگم سوژه) رسیده بود دکمه ی عکس گرفتن موبایلشو فشار داده بود و بعدم بلافاصله توی این تاپیک گذاشته بود. مثلا طرف از موکت خونشون عکس گرفته بود :| .عکسی که نه "قشنگ و جالب" باشه و نه تکنیک و ارزش عکاسی داشته باشه جاش خب نیس نه توی این تاپیک و نه هیچ تاپیک و سایت دیگه ای. این عکسا اونقدر زیاد بودند طوری که تاپیک به سی و خرده ای صفحه رسیده بود که بعد هم پاک شد و رسید به بیست و خرده.
بدیهیه که برای عکس نگرفتن از موکت و دیوار و علف و کوچه خاکی و کاغذ و نمیدونم اینا این تاپیک زده نشده. اگر هم قرار بود کسانی که با دوربین موبایل ذارت ذارت "عکاسی" میکنند، خودشون درک به خرج بدن و به قول جناب همکلاسی دو دوتا چار تا کنند مطمئن باشین تاپیک به اون روز نمی افتاد.
امتحان نبودن قانونش پس داده شده و نتیجه ی به شدت نامطلوبی داشته.
دیدم یکی از بچه ها گفته بود رونق تاپیک کم شده، درسته اینجا مدیران دارن بچه ها رو تشویق به عکس درست گرفتن میکنند ولی کیفیت مهمه نه کمیّت، خصوصا توی یه هنری مثه عکاسی.
البته بازم اگر کسی مشخصه اصلی موبایلش دوربینشه و کار یه دوربین دیجیتال رو هم میکنه با مشخصات بنویسه عیبی نداره، ولی بدونه اگر "جالب" به قول خودش نبود از دید مدیر پاک میشه، تکنیک نداشتن حالا هیچی.
در آخر هم بگم، جایی گفته نشده دوربین حتما باید اس ال آر باشه یا لنز خاص داشته باشین، یه دوربین دیجیتال هم قیمت از خیلی موبایل ها ارزون تره این روزا.
آره واقعا موافقم. اتفاقا این رو داشتم تایپ می کردم در جواب دوست عزیزم همکلاسی که شما پست دادید :
به نقل از همکلاسی !‌ :
دوسته عزیز دیکتاتوری که نیس :)‌ چیز واقعن مسخره ای هستش که بخوایم بگیم هرکی دوربین داره عکس بزاره :)‌

عکس . عکس ِ‌ دوست ه عزیز . چه با موبایل . چه با دوربین . دوربین فقط یه مزایایی به شما میده . مثه اینکه شما بری

طراحی . همکلاسیتون با اتود طرح بزنه شما با مداد ۵ میل و بعضن طراحی دوستتون بهتر بشه . اونوخ شما میگی آقا

اجازه . فلانی داره جر میزنه ؟‌

بعد مقایسه ی‌ پیکان 57 و لامبورگینی کردین . ما اینجا عکس میزاریم که از هم دیگه چیز یاد بگیریم . نه اینکه بخوایم با

لنز دوربینمون بکوبیم تو سر بقیه .

شک نداشته باش که اون دوست ه عزیزمون که میاد اینجا با موبایل عکس میزاره یه دو دو تا چهار تایی با خودش می کنه

بعد عکس رو میزاره .

و اینکه تکنیک فنی . الف ِ‌ الفبای ِ عکاسی ِ‌ دوست ه عزیز . درسسه که شما زحمت میکشی و نور سنجی میکنی و عمق

میدان و سرعت شاتر تنظیم میکنی ولی اگه عکست کادر نداشته باشه . دو زار خریدار نداره . کادر و نگاه چیزیه که ما میتونیم

از همیدیگه یاد بگیریم و این ارزشش خعلی بیشتر از کار کردن با ۴ تا کلید روی دوربین ه. ‌ و در ضمن اگه بد صبت کردم

ببخشید من کلن اینطوریم :) .
نه خواهش می کنم. من خودم هم لحنم اینطوریه درکت می کنم! :D
گفتی :
عکس . عکس ِ‌ دوست ه عزیز . چه با موبایل . چه با دوربین .
نه کی همچین چیزی گفته؟! مقایسه ات اتود و مداد 5 نیست، چون مداد 5 امکانات اضافه تر برای یاد گرفتن به تو نمی ده. موبایل فقط باهاش می شه کادر بندی یاد گرفت، ولی آیا با دوربین موبایل می شه عمق میدان یاد گرفت؟ نورسنجی یاد گرفت؟ فوکوس یاد گرفت؟ بحث بحث تو سر زدن نیست. بحث امکان یادگیریه. پ
به نظر میاد یه تاپیک عکسهای موبایل اگه داشته باشیم اما بد نیست. دوستانی که دیگه با توضیحات من هنوز هم قانع نشدن که دوربینی که سر طاقچه داره خاک می خوره و 5 مگاپیکسل هم هست (چه معیار خوبی برای سنجش امکانات و خوبی دوربین!) خیلی بهتره از اون موبایل شونصد مگاپیکسلی "برای یادگیری" هست، برن اونجا عکسهای "جالب" بذارن. به نظرم ایده من رو هم همونجا پیاده کنیم. بحثهای مربوط به هر عکس رو زیرش انجام بدیم. دوباره نکنیمش دوتا تاپیک عکسهای موبایل، نقد عکسهای موبایل!!! هرگونه آف تاپیک و اسپم اما حذف می شه. اینکه بیاید راجع به وای چه گوشی خفنی و چند گرفتی و وای عزیزم چه عکس خوشگلی حرف بزنید، سریعا حذف می شه. خودتون دیگه با سبک سنگین به قول همکلاسی عکس بذارید.
حمیدرضا که موافق بوده فعلا، من هم علیرغم میل باطنیم، بذاریم یه مدت ببینیم چی می شه. ستاره خانوم هم نظرش رو برام پ.خ بذاره.
اما از ما گفتن بود...با این کار تاپیک رو خراب می کنیم. من همه جا دوربینم همراهمه. حتی به قیمت کمردرد هم شده این کار رو می کنم. اما خیلی هستن دوستانی که الان با دیدن این خبر دوباره دوربینشون رو می ذارن سر طاقچه...! هنوز داغیم، نمی فهمیم چی به سرمون اومده.

جالبه که من هم بدون اینکه بدونم این اتفاق قبلا افتاده، پیش بینی کردم. اینجا پر می شه از عکس در و دیوار، که همه فکر کردن "جالب" هستو گذاشتن. اما جدا از وقتی اومدم من درسته که عکسها تعدادش شاید کم شده باشه، ولی خداوکیلی کیفیت کارا بالا رفته! نرفته؟!

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

وای ٬ من اصلا با زدن تاپیک دوربین موبایل موافق نیستم : |
همه به تکاپو می‌افتن که با گوشی عکس بگیرن ٬ بعد من مطمئنم اون تاپیک می‌شه پر از عکس‌هایی از انواع موکت و علف و عکس‌های تار و وحشتناک . بعضی عکس‌هایی که با گوشی گرفته می‌شن خیلی قشنگن٬ ولی صرفا قشنگن نه چیز دیگه . اگه قانون دوربین موبایل رو برداریم ٬ از هر ۱۰ تا عکسی که گذاشته می‌شه ٬ ۸ تاش می‌شه دوربین گوشی ٬ و از اون ۸ تا ٬ حداکثر دو تاش ممکنه عکس قشنگی باشه . خودتون قبل از این قانون رو یادتونه دیگه؟ طرف از لوله‌ی ترکیده‌ی آب پایین کوچه‌شون عکس گرفته می‌گه اینو ببینین حالشو ببرین :| خب نمی‌شه دیگه : | تعداد کسایی که قبل از عکس آپلود کردن دو دو تا چهار تا می‌کنن خیلی کمه .
خلاصه من اصلا موافق نیستم . ولی اگه دوست داشتین می‌تونین ایجاد کنین ٬ بقیه عواقبش رو هم خودتون بپذیرین :D :-"

Karo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه ذره دارین زیادی مثله عکاسی رو ماشینی میکنید
ایا واقعا بهترین عکس عکسیه که با دوربین حرفه ای گرفته بشه کادرش درست باشه نورش تنظیم باشه و ... ؟
بعد همه بیان اینجوری عکس بگیرن ؟
به این نمیگن هنر به این میگن حفظ کردن عکاسی
عکاسی هنر تنظیم نور و پیدا کردن کادر نیست
مثلا این عکس عکس رو نگاه کنید

52890198761610166326.jpg

واقعا مهمه که این عکس با دوربین موبایل گرفته بشه یا با دوربین canon EOS 600D یا با دوربین canon EOS 60D ?

شما که دیدتون به عکاسی عکس انداختن گذری هست، یادتون نره که این تاپیک زیرمجموعه بخش هنر هست. عکاسی با موبایل مثل ضبط کردن یک آهنگ توی خونه است، یا مثلا یک نقاشی روی کاغذ خط دار! اینکه شما به عکاسی از جنبه هنری نگاه نمی کنید
جنبه هنری نگاه کردن به یک عکس به کیفیت عکس بستگی نداره
برای مثال فیلم اواتار با دوربین های 3بعدی و کلی تجهیزات و ... درست شد
ایا از فیلم هنرمند هنری تر بود ؟
همین اهنگاییم که در خونه ضبط میشن میشن خیلی از اهنگایی که اقای حاستین بیبر در استدیو های ان میلیون دلاری های خودش ضبط میکنه هنری تر هستن
برای هر کاری باید ابزار مناسب داشت. آِیا می شود با رنگ روغن روی کاغذ نقاشی کرد؟ یا مثلا با ماشین اسباب بازی توی مسابقات رالی شرکت کرد؟ الان هم قضیه همین است! کسی که عکاسی را عکس جالب می بیند، یعنی به عکاسی نگاه هنر و تکنیک ندارد...
برای هرکاری نباید ابزار مناسب داشت باید ابزار داشت رنگ روغن ابزاری برای کاغذ نقاشی نیست ولی اگه یه دونه مداد فشاری رو به یه نقاش بدی میتونه رو کاغذ یه شاهکار رو رسم کنه
عکس خیلی قشنگی که عکاسش نمی دونه فوکوس چیه، عمق میدان چیه، وایت بالانس چیه، زوم چیه، فلاش چیه، به نظر شما شباهتی به این نداره که مداد بدیم دست یه بچه 3ماهه، بعد 4تا خط خطی کنه و بگیم به به چقدر قشنگ و بشینیم براش فلسفه ببافیم که این نقاشی ته هنره؟!؟! خوب شما که عکس براتون فقط قشنگیه، چرا حس نمی کنید که عکاسی یک فنه؟! یک تکنیکه؟ یک کار حساب و کتاب داره...!؟
اینا اصلا مهم نیست فقط نتیجه کار مهمه
همین عکسی رو که من بالا گذاشتم ایا مهمه که یه بچه 2 ساله گرفته باشتش یا یکی مثل من که هیچی از عکاسی نمیدنه و نمیدونه فوکوس چیه، عمق میدان چیه، وایت بالانس چیه، زوم چیه، فلاش چیه یا اینکه شما گرفته بایدش !!؟
هرچقدر هم این عکس لایک بخوره من می گم که کاملا معلومه که دوربین نبوده و عکاسش هم نمی دونسته چی می خواد.
اون روز ساعت 3 و 10 دقیقه بود من ساعت 3 کلاس داشتم بعد هوا کاملا بدون غبار بود اسمونو نگا میکردم که ابرارو ببینم ولی نمیتونستم چشم من به نور حساسه عینکم نداشتم واسه همین موبایلو در اوردم و از دوربین موبایل نگاه کردم یه عکسم گرفتم بعدها عکس به نظرم قشنگ اومد (فقط قشنگ خودمم میدونم ارزش هنری نداره) واسه همین یه کم کات کردمو نرشو تغیر دادم و تو سایت گذاشتم به هر حال فک کنم اشتباه بود گذاشتنه این عکس
آقای کارو عزیز! ما نگفتیم شما عکاسی یاد نگیرید. فقط گفتیم کسی که پیکان 57 داره، به فکر کورس گذاشتن با لامبورگینی نمی افته
اگه راننده پیکانه حرفه ای باشه میتونه از جلو لامبور گینی بش را نده که سبقت بگیره و لامبورگینی مجبوره که پشت سر پیکان حرکت کنه :-" در کل منظورم این بود واسه هر چیزی یه راهی هست زیاد جدی نگیرید این قسمتو :-"
جالبه که من هم بدون اینکه بدونم این اتفاق قبلا افتاده، پیش بینی کردم. اینجا پر می شه از عکس در و دیوار، که همه فکر کردن "جالب" هستو گذاشتن. اما جدا از وقتی اومدم من درسته که عکسها تعدادش شاید کم شده باشه، ولی خداوکیلی کیفیت کارا بالا رفته! نرفته؟!
همه به تکاپو می‌افتن که با گوشی عکس بگیرن ٬ بعد من مطمئنم اون تاپیک می‌شه پر از عکس‌هایی از انواع موکت و علف و عکس‌های تار و وحشتناک . بعضی عکس‌هایی که با گوشی گرفته می‌شن خیلی قشنگن٬ ولی صرفا قشنگن نه چیز دیگه . اگه قانون دوربین موبایل رو برداریم ٬ از هر ۱۰ تا عکسی که گذاشته می‌شه ٬ ۸ تاش می‌شه دوربین گوشی ٬ و از اون ۸ تا ٬ حداکثر دو تاش ممکنه عکس قشنگی باشه . خودتون قبل از این قانون رو یادتونه دیگه؟ طرف از لوله‌ی ترکیده‌ی آب پایین کوچه‌شون عکس گرفته می‌گه اینو ببینین حالشو ببرین :| خب نمی‌شه دیگه : | تعداد کسایی که قبل از عکس آپلود کردن دو دو تا چهار تا می‌کنن خیلی کمه .
خلاصه من اصلا موافق نیستم . ولی اگه دوست داشتین می‌تونین ایجاد کنین ٬ بقیه عواقبش رو هم خودتون بپذیرین :D :-"
"وقتی مردم برخی چیز هارا زیبا می دانند
چیزهای دیگر زشت می شوند
وقتی مردم برخی چیز هارا خوب میدانند
چیز های دیگر بد می شوند
بودن و نبودن یکدیگر را می افرینند
سخت و ساده یکدیگر را پشتیبانی می کنند
بلند و کوتاه یکدیگر را تعریف میکنند
پستی و بلندی به یک دیگر وابسته اند
قبل و بعد به دنبال هم می ایند"
تائو تِ چینگ

در کل میخواستم بگم کسی که پشته دوربینه مهمه اگه عکسی ارزش هنری داشته باشه مهم نیست که با دوربین موبایل گرفته بشه یا 60D عکسی که خودم گذاشتم به نظرم ارزش هنریش از 10 میتونه 0 باشه و در خوشبینانه ترین حالت 0.25
شما هم نمیتونید عکسهای ضعیف رو از بین ببرید تو این تاپیک چون عکس ضعیف هستش که به عکس هنری روح میده ارزش یک عکس از مقایسه با عکسای دیگه درک میشه
و واقعا از ته دل از همه مدیرای این بخش عذر خواهی می کنم (حرف جدی بود تعنه امیز نبود) بهرحال من تلاشم رو کردم که دوربین عکاسی بخرم ولی نتونستم اگه میشه
من از این به بعد اگه عکسی رو با دوربین دوستام گرفتم تو تاپیک میزارم در غیر این صورت عکس هایی که با موبایل گرفته میشه رو نمیزارم
امیدوارم بقیه هم همین کارو انجام بدن به هر حال با توجه به این که این بحث رو من از نو باز کردم بازم عذر میخوام :D امیدوارم از پست بعدی عکس هاتون رو ببینیم

یه عکسم تو این پست بزارم که زیاد جنبه اسپم به خودش نگیره :-"

SAMSUNG DIGITAL CAMERA NV20
F-stop : f/2.8
Exposure Time : 1.400 sec
ISO Speed 80
Focal Length : 7mm

1207137.jpg

saeid01

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان

به نقل از amparisay :
آره واقعا موافقم. اتفاقا این رو داشتم تایپ می کردم در جواب دوست عزیزم همکلاسی که شما پست دادید :نه خواهش می کنم. من خودم هم لحنم اینطوریه درکت می کنم! :D
گفتی :نه کی همچین چیزی گفته؟! مقایسه ات اتود و مداد 5 نیست، چون مداد 5 امکانات اضافه تر برای یاد گرفتن به تو نمی ده. موبایل فقط باهاش می شه کادر بندی یاد گرفت، ولی آیا با دوربین موبایل می شه عمق میدان یاد گرفت؟ نورسنجی یاد گرفت؟ فوکوس یاد گرفت؟ بحث بحث تو سر زدن نیست. بحث امکان یادگیریه. پ
به نظر میاد یه تاپیک عکسهای موبایل اگه داشته باشیم اما بد نیست. دوستانی که دیگه با توضیحات من هنوز هم قانع نشدن که دوربینی که سر طاقچه داره خاک می خوره و 5 مگاپیکسل هم هست (چه معیار خوبی برای سنجش امکانات و خوبی دوربین!) خیلی بهتره از اون موبایل شونصد مگاپیکسلی "برای یادگیری" هست، برن اونجا عکسهای "جالب" بذارن. به نظرم ایده من رو هم همونجا پیاده کنیم. بحثهای مربوط به هر عکس رو زیرش انجام بدیم. دوباره نکنیمش دوتا تاپیک عکسهای موبایل، نقد عکسهای موبایل!!! هرگونه آف تاپیک و اسپم اما حذف می شه. اینکه بیاید راجع به وای چه گوشی خفنی و چند گرفتی و وای عزیزم چه عکس خوشگلی حرف بزنید، سریعا حذف می شه. خودتون دیگه با سبک سنگین به قول همکلاسی عکس بذارید.
حمیدرضا که موافق بوده فعلا، من هم علیرغم میل باطنیم، بذاریم یه مدت ببینیم چی می شه. ستاره خانوم هم نظرش رو برام پ.خ بذاره.
اما از ما گفتن بود...با این کار تاپیک رو خراب می کنیم. من همه جا دوربینم همراهمه. حتی به قیمت کمردرد هم شده این کار رو می کنم. اما خیلی هستن دوستانی که الان با دیدن این خبر دوباره دوربینشون رو می ذارن سر طاقچه...! هنوز داغیم، نمی فهمیم چی به سرمون اومده.

خیلی هم ممنونم که خوب بحث میکنی . ولی هنوز هم میگم چیزی که ما اینجا بتونیم از هم دیگه یاد بگیریم همون کادر بندی و دیدن دیدگاهای مختلف ه .

یه نگاهی کردم و یه خسته نباشید بگم واسه ی فعالیت ِ خوبت . بیا از این به بعد بجای اینکه اون اول بنویسید با موبایل نباشه . بنویسید عکس هایی که

واقعن در حد تابیک باشه بزارین .

وختی میآین رو دوربین زیاد مانور میدین مشکلاتی مثه اون دوستمون که عکسهای اینترنتی رو به اسم خودش پست میکرد زیاد پیش میاد. اینجا که مسابقه

نیس خب :)‌

• شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

در ادامه صحبت دوستان منم میخوام یه چیزی بگم اگه اشکال نداره
این که بعضیا هر عکسی که با گوشی میگیرن رو دوست دارن بذارن اینجا حتی اگه از موکت اتاقشون باشه قضیه اش کلا فرق می کنه با این مسئله که دوربین موبایل امکان یادگیری عکاسی نداره.
این که یک نفر عکسی رو با گوشی بگیره دلیل بر این نمیشه که هیچی از عکاسی سرش نمیشه یا کلا ارزش عکس ها رو نمی فهمه. مثلا من اگه مثلا می دونم عمق میدان چیه دیگه نباید با گوشی عکس بگیرم؟ اتفاقا بعضی عکسام هست که با گوشی گرفتم و خیلی هم از عکسایی که با دوربین گرفتم بهتر شده (هم از نظر قشنگی و هم از جنبه هنریش) کلا این رو میخوام بگم که میگین عکاسی یه هنره نه صرفا مجموعه ای از یه سری تکنیک های تعریف شده، پس یه عکاس باید هنر عکاسی رو داشته باشه نه فقط ابزارشو همونطور که یه هنرمند مثلا یه نقاش روی یک تکه کاغذپاره هم میتونه اثر هنری خلق کنه یک عکاس هم میتونه بدون دوربین آخرین مدل هم عکس خوب بگیره و اون کسانی که عکس موکت خونه شونو اینجا میذارن و ادعای عکاسی دارن در واقع درک هنر عکاسی رو ندارن نه اینکه ابزارشون مناسب نبوده. کسی که این کارو می کنه با دوربین چند میلیون تومانی هم میتونه عکس به دردنخور بگیره فرقی نمی کنه.
در کل فکر می کنم به جای اینکه برای نوع دوربین محدودیت بذارین، برای محتوای عکسای گرفته شده محدودیت ایجاد کنید منطقی تره.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

زهرا خانم، اگه بخواهیم محدودیت برای محتوا ایجاد کنیم، قضیه خیلی سلیقه ای می شه و ما این رو نمی خواهیم!
اینکه دوستان قبلا تجربه تلخ از گذاشته شدن عکس موکت و در و دیوار دارن، به نظرم خیلی منظقی و قابل دفاع می آد. اگه گوشی آزاد باشه، همه فروم می شه پر چک و چونه زدن که آآآآآی ذوق هنری من کور شد، آآآآآآی عکس من چرا پاک شد.... این چند وقته هم که دوستان نشون دادن که خیلی توی ننه من غریبم بازی و آی شما هیچی بلد نیستید و ما خیلی خفنیم سررشته دارن...!
به نظرم چند صباحی باز بذاریم عکس موبایل رو به صورت محدود، ببینیم بچه ها جنبه دارن یا نه.
کارو جان!
تویی که به قوانین احترام نذاشتی، جایی که عکس موبایل ممنوعه عکس گذاشتی، عکست هم طبق دلایلی که گفتم و تایید کردی دوزار نمی ارزید و دفاعی هم ازش نداشتی، اون وقت الان داری واسه ما از این حرف می زنی که ارزش عکس چیه و با موبایل چقدر می شه خفن عکس گرفت!؟
او عکسی رو هم که اونجا گذاشتی جمعش کن... می دونی مشکل چیه؟ آمار بلد نیستید. قبلا که موبایل نبود، هر آدمی که از مادرش قهر می کرد ی دوربین تو جیبش نبود! درصد بیشتری از عکسهایی که گرفته می شد توسط موجودات "اینکاره" گرفته می شد. الان که تو جیب هرکسی یه دوربین هست، همه توهم عکاس بودن دارن! از هر 100هزارتا عکسی که گرفته می شه یکیش اسمش می شه عکس، حالا با خوب و بدش کاری نداریم. به صورت آماری دوربین موبایل عکسهای گرفته شده رو خراب کرده. الان هم بحث ما همینه. اینجا تاپیک عکاسیه. اگه آزاد بشه همه می شن افرادی که اینجا صاحب ادعا هستن. اما الان شاید به درد یه سری از بچه ها بخوره فقط. الان که شماها مثلا نمی تونید برید همتون از فروم الکترونیک سایت دیدن کنید و استفاده کنید و نظر بدبد، همین احساسی رو دارید که الان در مورد این تاپیک دارید؟ خوب اونجا که می رید شما هیچی بلد نیستید و ادعایی هم ندارید (فقط یک مثاله، بعضیهاتون دارید) پس نمی رید کل کل کنید که چرا ما همین دو زار سوادی که داریم به درد شما نمی خوره! اما اینجا اینجوری نیست! همه مدعی هستن و همه هم که ابزارش رو توی جیبشون دارن. به نظرم اگه گوشی آزاد بشه، از حالت تخصصی بحثها خارج می شن.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

به نقل از ستـاره :
وای ٬ من اصلا با زدن تاپیک دوربین موبایل موافق نیستم : |

به نقل از Silmarillion :

من نمیفهمم این موکت و لوله و علف و اینا که میگین مگه با دوربین نمیشه؟ الان این حس به من دست داد هر کی با گوشی عکس میگیره از این چیزا عکس میگیره هر کی با دوربین عکس میگیره از چیزای خوف! چه ربطی داره اصلا؟ :D

در ضمن اینکه 30 صفحه شده 20 صفحه خیلیشم مال اون لینک هایی بود که قدیمی بودن و باز نمیشدن! نه اینکه همه اش مال عکس بی محتوا ها باشه

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

من واقعا لزومي نديدم پست ها رو كامل بخونم چون محتواشون مشخص بود

از تمام صحبت هاتون فقط يه چيز برام قابل قبول بود
به نقل از amparisay :
اون موقع جواب اینکه چرا عکس من رو پاک کردید، شما همش عکسهای خودتون رو اینجا می ذارید، شما حق ما رو خوردید، دیکتاتورید، فاشیستید، همه تون .**********. رو شما می دید؟! :D الان که می گیم برید توروخدا یاد بگیرید عکاسی تکنیک داره و چه چه، همه تون دارید از این کلمات به کار می برید :Dگه وای به حال اینکه عکس یکی رو پاک کنیم...!

از اين نظر قابل قبوله كه كلي از عكسهايي كه پاك مكنيد ميتونيد استدلال كنيد كه مثلا با موبايل هست پاك كرديم اما كيفيت رو بخوايد به صلاحديد خودتون تعيين كنين بچه ها گاها پيش مياد جنبه ي پذيرش ندارن اصلا!و من متاسفانه يه نمونه بارز عجيب و خنده دارش رو تو همين تاپيك ديدم

واسه همين اين حرفتون قابل قبوله

بقيه ي چيز ها كلا ديگه نه!

تاكيد دارم به بخش هايي از حرف هاي همكلاسي كه خوندم راجع به موبايل و دوربين و پست قبلي پگاه هم!!

كلا دلايل منطقي نيست اينايي كه ميگيد:دي
ديگه لازم نيست دوباره حرف ها ي خودم و همكلاسي و پگاه و بقيه رو تكرار كنم!

• لایک
امتیازات: Karo

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از پگاه :
من نمیفهمم این موکت و لوله و علف و اینا که میگین مگه با دوربین نمیشه؟ الان این حس به من دست داد هر کی با گوشی عکس میگیره از این چیزا عکس میگیره هر کی با دوربین عکس میگیره از چیزای خوف! چه ربطی داره اصلا؟ :D

در ضمن اینکه 30 صفحه شده 20 صفحه خیلیشم مال اون لینک هایی بود که قدیمی بودن و باز نمیشدن! نه اینکه همه اش مال عکس بی محتوا ها باشه
چرا، می شه با موبایل عکس خوب گرفت، می شه با دوربین عکس خوب گرفت، می شه با موبایل عکس بد گرفت، می شه با دوربین عکس بد گرفت. اما به صورت آماری دوستانی هم که در عکاسی کوچکترین تجربه و درک و دیدی ندارند، احساس می کنند که خیلی خفن هستند و اینجا می شه پر از عکسهای بد، حرفهای بد و روابط بد. بچه ها به صورت آماری یعنی نه اینکه همه این هستند، یعنی به صورت منحنی نرمال این قضیه صادقه. یعنی اکثریت اون طوری می شن. باز هم توضیح بدم...؟!

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از .!؟ :
من واقعا لزومي نديدم پست ها رو كامل بخونم چون محتواشون مشخص بود

از تمام صحبت هاتون فقط يه چيز برام قابل قبول بود

از اين نظر قابل قبوله كه كلي از عكسهايي كه پاك مكنيد ميتونيد استدلال كنيد كه مثلا با موبايل هست پاك كرديم اما كيفيت رو بخوايد به صلاحديد خودتون تعيين كنين بچه ها گاها پيش مياد جنبه ي پذيرش ندارن اصلا!و من متاسفانه يه نمونه بارز عجيب و خنده دارش رو تو همين تاپيك ديدم

واسه همين اين حرفتون قابل قبوله

بقيه ي چيز ها كلا ديگه نه!

تاكيد دارم به بخش هايي از حرف هاي همكلاسي كه خوندم راجع به موبايل و دوربين و پست قبلي پگاه هم!!

كلا دلايل منطقي نيست اينايي كه ميگيد:دي
ديگه لازم نيست دوباره حرف ها ي خودم و همكلاسي و پگاه و بقيه رو تكرار كنم!
شما که همه حرف بنده رو نخوندید، چه طوری انتظار دارید من جوابی به شما بدم که درخور شما باشه؟ به نظرتون شما وقتی حتی حوصله ندارید دلایل ما رو بخونید، شایستگی بحث کردن رو دارید در این مورد؟!؟! و اینکه اگه همه مثل شما باشن بگید در اینجا رو تخته کنیم بریم به زندگیمون برسیم! اون افرادی هم که وقتی عکسشون پاک میشه قاطی می کنند "دقیقا" مثل شما هستند. گوششون رو گرفتن و فقط یه جمله رو تکرار می کنن: عکس من خفن بود چرا پاکش کردید؟ الان هم شما همینطوری شدید. گوشتون رو گرفتید و هی داد می زنید : عکاسی با موبایل، آزاد باید گردد! وقتی ما با چنین سطح منطقی طرف هستیم چه انتظاری داریم از دوستان که اینجا بیان و بحث کنن...؟
اگه این انجمن دست بعضی دوستان بود، می شد پاتوق. هرکسی با یه موبایل راه می افتاد از شیرینکاری های خودش و دوستاش عکس می انداخت، همه هم می اومدن می نوشتن ایول، چه باحالههه! طرف فکر می کرد دیگه شده پدر عکاسی معاصر ایران! زارت و زورت عکس میذاشت اینجا! این به نظر شما خیلی منطقی و علمیه که با من دارید بحث از منطق می کنید؟!
یه تاپیک زدیم آموزش عکاسی، بچه ها اینقدر واقعا استقبال کردن من هر بار می آم قسمت سوم رو بنویسم دستم به کار نمی ره! اونوقت شما اینجا دارید واسه من بحث از منطق می کنید؟! برید ساعت آپلود شدن پست دوم آموزش عکاسی رو ببینید : ساعت 2: 20 دقیقه صبح. لطف بفرمایید حداقل برای خودتون شخصیت قائل باشید، و وقتی کسی برای احترام به شما چیزی می نویسه، حداقل "بخونیدش!" جواب دادن پیشکش.

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

به نقل از amparisay :
شما که همه حرف بنده رو نخوندید، چه طوری انتظار دارید من جوابی به شما بدم که درخور شما باشه؟ به نظرتون شما وقتی حتی حوصله ندارید دلایل ما رو بخونید، شایستگی بحث کردن رو دارید در این مورد؟!؟!
اينكه گفتم لزومي نديدم همه رو بخونم از اين جهت بود كه حرف ها و دلايلي كه عينا تكرار كرده بوديد شما و ستاره و ... دوباره نخوندم و اين هم چيز معمول و عادي اي هستي!
اما وقتي مخالفت ميكنم با دلايلتون و ميگم منطقي نيست مطمئن باشيد كه دلايل رو خوندم !

و اینکه اگه همه مثل شما باشن بگید در اینجا رو تخته کنیم بریم به زندگیمون برسیم! اون افرادی هم که وقتی عکسشون پاک میشه قاطی می کنند "دقیقا" مثل شما هستند.
گوششون رو گرفتن و فقط یه جمله رو تکرار می کنن: عکس من خفن بود چرا پاکش کردید؟ الان هم شما همینطوری شدید. گوشتون رو گرفتید و هی داد می زنید : عکاسی با موبایل، آزاد باید گردد! وقتی ما با چنین سطح منطقی طرف هستیم چه انتظاری داریم از دوستان که اینجا بیان و بحث کنن...؟
مثل اين ميمونه كه من بيام به شما بگم ما داريم دليل مياريم كه حتما نبايد با دوربين حرفه اي باشه!و شما گوشتون رو گرفتيد و هي دلايل خودتون رو تكرار ميكنيد!!
اين درسته؟
ممكنه شما واقعا الان اين كار رو بكنيد ولي من نميتونم بيام به شما با اين لحن اين موضوع رو مطرح كنم!

اگه این انجمن دست بعضی دوستان بود، می شد پاتوق. هرکسی با یه موبایل راه می افتاد از شیرینکاری های خودش و دوستاش عکس می انداخت، همه هم می اومدن می نوشتن ایول، چه باحالههه! طرف فکر می کرد دیگه شده پدر عکاسی معاصر ایران! زارت و زورت عکس میذاشت اینجا! این به نظر شما خیلی منطقی و علمیه که با من دارید بحث از منطق می کنید؟!
متوجه نميشم از كدوم قسمتِ كدوم حرفِ من همچين استنباطي كرديد!!ببينيد من عكسهايي كه شخص خودم توي اين تاپيك گذاشتم اكثرا عكسهاي بدي نبودن!و هيچ كدوم هم از لوله ي تركيده يا اسفالت ترك خورده ي كف خيابون نبودن:)!شما الان فكر ميكنيد هر كسي كه مقابلتون هست و داره در باره ي اين موضوع باهاتون صحبت ميكنه از عكس هنري هيچ برداشت درستي نداره!!ولي اين اشتباهه!
من هم از اينكه تاپيك از عكسهاي بي كيفيت يا بدون سوژه ي مناسب پر بشه خوشم نمياد!براي همين بود كه هي تاكيد ميكردم اون عكس ها پاك بشن!اين يه مورد ديگه واقعا از حرف هاي من واضح برداشت ميشد!نميدونم چطور برعكسش رو برداشت كرديد!

یه تاپیک زدیم آموزش عکاسی، بچه ها اینقدر واقعا استقبال کردن من هر بار می آم قسمت سوم رو بنویسم دستم به کار نمی ره! اونوقت شما اینجا دارید واسه من بحث از منطق می کنید؟! برید ساعت آپلود شدن پست دوم آموزش عکاسی رو ببینید : ساعت 2: 20 دقیقه صبح.
در جواب هيچ قسمتي از حرفاي من نبود اين حرفتون!
لطف بفرمایید حداقل برای خودتون شخصیت قائل باشید، و وقتی کسی برای احترام به شما چیزی می نویسه، حداقل "بخونیدش!" جواب
دادن پیشکش.
من براي اطرافيانم و صحبت هاشون در حد نياز و معقول ارزش قائل هستم!توضيح دادم به طور كامل كه منظور چي بوده از اينكه چي خوندم و چي نخوندم!

*من به بهترين نحو جواب شما رو دادم!فقط هم چون تو فروم مشكلي پيش نياد. اما جوابي در جواب صحبت هاتون چيزهاي خيلي بدتري بود!
(;

*تاپيك رو الان ديگه در حدي نميبينم واقعا كه "من" بخوام بيام توش و جوابي بدم مجددا و يا جوابي رو بخونم!!

به قول خودتون شايستگي مخاطب شرط مهمي هست!:دي

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری

وقتی کسی عکس گرفتن بلد نباشه با بهترین دوربینای دنیا هم عکس خوبی نخواهد گرفت. از اون طرف یه عکاس خوب میتونه با ضعیف ترین دوربینا عکسای عالی بگیره. کم نیستن عکسای فوق العاده ای که با موبایل گرفته شدن. ضمنا دوربین گوشی های جدید (مثلن s3 سامسونگ) نتایجشون از اکثر کامپکت های موجود بهتره. پس صرف گرفته شدن با گوشی دلیلی بر ضعف عکس نسبت به عکسای گرفته شده با دوربین نمیشه. یه چیز دیگه! اگه کسی عکسی رو با گوشی بگیره و تو مشخصات عکس اسم دوربینو تغییر بده ازکجا می خواین بفهمید؟
هدفتون (حذف عکس های ضایعاتی، اگه درست فهمیده باشم!) هدف خوبیه ولی این راهش نیس! راه بهتری پیدا کنین :)

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

هدف گذاشتن عکسهای خوب یا بد نبود. هدف سوق دادن کاربران به سمت استفاده از دوربین بود، که اگر کسی دوربین داره توی استفاده ازش تنبلی نکنه، و اینکه اگر کسی ابزار مناسب انجام کاری رو نداره، خوب انجامش نده! نمی دونم چرا اینقدر این مساله سوژه شد! اینکه شما برید کلاس نقاشی، معلم بگه ابزار کار ما یه بوم نقاشی، رنگ روغن و قلم مو هست، کسی دعوا می کنه باهاش که روی کاغذ و با مدادرنگی هم می شه خیلی خوب نقاشی کشید؟! با وبکم هم ممکنه بشه عکسهای خیلی خوب گرفت، اما از هدف ما که اینجا بیشتر عکاسی "یاد گرفتن" بود به دور بود، و چون همه دم دستشون یه موبایل بود، می دونستیم باعث می شه که حتی اگه کسی هم دوربین داره، تو استفاده ازش تنبلی کنه. من که شخصا اگه هدفم یادگیری عکاسی نباشه، با خودم دوربین این ور اون ور کول نمی کنم. با موبایلی که تو جیبمه می گیرم، مثل همه مردم عادی.
حالا فعلا با یکی دوتا از دوستان مسئول صحبت کردیم، قرار شد که یه تاپیک جداگونه بزنیم برای عکس موبایل. هر عکسی که در حد و اندازه عکس دوربین نبود رو پاک کنیم. اینکه اونجا سلیقه ای می شه و باعث می شه ملتی که با این کار اشتباه ما توهم عکاس شدن بزنند، عصبانی و همیشه ناراضی خواهند بود و همیشه به ما توی ذهنشون فحش می دن که استعداد هنری من کور شد، دیگه مشکل خودمونه دیگه... باید باهاش کنار بیایم. اونجا می شه کلاس آموزش نقاشی با مدادرنگی توی دفتر خط دار. چون ابزارش رو همه دارن، دیگه کسی حس و حال اومدن به کلاس رنگ و روغن رو نداره، به جز یه عده خاص. این رو می دونیم. اما فعلا چاره ای مثل اینکه نداریم. وقتی اصرار بر اینه که تورو خدا، ما همون مدادرنگی برامون کافیه، ما هم خودمون رو در سطح مدادرنگی می آریم پایین. اما می شیم یه معلم سخت گیر. من بعد صحبتهای خوب دوستمون (که اتفاقا +1 بهش دادم) استعفا دادم، و گفتم مثل اینکه من بلد نیستم مدیریت کنم اینجا! و جوابی که گرفتم این بود که این دیسیپلین اتفاقا لازمه. جالبه که هرکی اینجای یه مسئولیتی داره از این مداد رنگی چه دل خونی داره! همه می گن دورباره می شه مثل قبل و اینها...!
با این حساب آموزش منظم عکاسی هم به حالت تعلیق فعلا در می آد. برای یادگیری عکاسی با موبایل فقط دونستن یک چیز لازمه : اینکه کدوم دکمه رو فشار بدید که عکس رو بگیره. همین.
راستی، بعد از اون صحبتها هم برای دوستام قضیه رو برعکس تعریف کردم. گفتم یه جایی من گفتم که عکاسی با موبایل باشه و اینها، اینطوری صحبت کردم و چنین جوابهایی گرفتم. جالبه که هر کدام از دوستان، در هر حرفه ای ( عکاس، لیسانس فلسفه، داور علوم انسانی خوارزمی، و تعدادی دیگر) اشاره کردند که من چقدر بی منطق بودم و صحبتهای من چقدر به نظر اونها با شخصیتی که از من می شناسند بیگانه است! امیدوارم خدا بنده رو به راه راست هدایت کند، که اینقدر دیگر دیکتاتور نباشم...

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من ترجیح می‌دم توی همین تاپیک عکاسی با موبایل آزاد باشه و خب عکس‌های بد رو پاک کنیم ٬ یک تاپیک دیگه ایجاد بشه فاجعه‌س X_X
یه جوری می‌شه که همه احساس می‌کنن چون تاپیکش هست ٬ پس حتما باید با گوشی عکس بگیریم بذاریم .
این که لابلای یه سری نقاشی رنگ‌روغن (!!!!) نقاشی رو کاغذ خط دار هم باشه ٬ خیلی بهتره تا این که یه جای جدا کاملا اختصاص پیدا کنه بهش .

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظرتون بهتر نیست یه تایپیکی هم داشته باشیم برای ِ «آموزش ادیت» ؟
منُ خیلیای ِ دیگه رسمن ادیت بلد نیستیم؛درصورتی‌که ادیت خیلی کمک می‌کنه به عکس.
برای ِ همین,اگه ادیت یاد بگیریم,خیلی کمک میشه بهمون در راستای ِ اینکه عکس‌آی ِ بهتری داشته باشیم .
موافقین ؟

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

بازم من! :D
به نظرتون جای ِ یه تایپیک راجب ِ سرعت‌شاتر کم نیست تو این انجمن ؟
یا مثلن عکس‌ـایی که با سرعت شاترای ِ مختلف میگیریم .

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از شـکـیبـا :
بازم من! :D
به نظرتون جای ِ یه تایپیک راجب ِ سرعت‌شاتر کم نیست تو این انجمن ؟
یا مثلن عکس‌ـایی که با سرعت شاترای ِ مختلف میگیریم .
خیر، نیست. اینایی که می گید رو جدا نکنیم بهتره.

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

پس کلا چه تایپیکی راجبِ سرعت شاتر داریم اینجا؟

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از شـکـیبـا :
پس کلا چه تایپیکی راجبِ سرعت شاتر داریم اینجا؟
نداریم.
کلا ژانرها رو از هم تفکیک نکردیم، میکردیم هم سرعت شاتر ژانر نیست که جداش کنیم. دلیلش چیه که می پرسی؟ می خوای مثل اون عمق میدان براش تاپیک درست کنی؟!؟!

بالا