• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایران گریزی یا دین گریزی !

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان
پاسخ : ایران گریزی یا دین گریزی !

به نقل از Sevda Gholami :
ببین آقای علیرضا خیلی داری همه چیز رومثبت جلوه میدی انگارکه توی کشورماهمه چی آرومه.....
هیچ مشکلی نداره....
توی بقیه تاپیک هاهم اینجوری حرف میزنی.......
یعنی شما بااینکه چندتاازهم وطن هات بخاطر سیاست کثیف دارن ازایران میرن ناراحت نیستی؟؟؟؟؟
متاسفم فکرکنم شما هیچ مسئولیتی نسبت به هم وطن هات احساس نمیکنی......
دوست عزیز!
من نگفتم مشکلی نیست بلکه مکررا عرض کردم که تو سیاست هامون هم مشکلاتی هست...منتها اون مشکلات هم به دلیل دوری از اسلامه...منتها اتفاق خیلی بزرگی هم در این زمینه نیفتاده که بخواهیم بسطش بدیم.

اما این که بعضی از هموطنامون می‌ذارن میرون اونم به خاطر-به قول شما-دین گریزی به نظر من ناراحتی که نداره هیچ، جای خوشحالی هم هست چون باعث پالایش نظام میشه...اکثریت مردم همونایی ان که موندن و به اصول پایبند بودن...
از شما میپرسم:آیا کسایی که کشورو واسه بی بند و باری ترک میکنن یا اینکه خودفروخته به بلوک شرق و غرب میشن تا چیزی که تو افغانستان رخ داد،اینجا هم پیاده کنن، مطابق فرهنگ آریایی و دستورات زرتشت عمل میکنن؟

به نظر من اگه میخواین بحث ادامه داشته باشه بهتره تو همین انجمن یه تاپیک جدید باز کنین به نام "لیبرالیسم" یا "ملی گرایی" به نطر من همه ی این بحثا اونجا باید مطرح و نقد بشه.

666_yahud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
دانشگاه
علمو...کدوم علمو کدوم صنعت
رشته دانشگاه
صنایع

به نقل از سایهـ سرد :
به نظر من ما قبل از این که یِ مسلمون باشیم یِ ایرانی هستیم که باید تمدن خودمون رو حفظ کنیم در صورتی که بسیاری از همین ایرانی ها که اسلام پرست شدن سعی میکنن هویت مارو ینی ایرانی بودنمون رو ازمون بگیرن مثلا حذف بعضی جشنها که یادگار ایران باستانِ
یعنی قبل ازینکه خدا ادمو بیافرینه ایرانی بوده؟
کاش ی ذره فکر کنید و با این روشن فکری....هویت خوبه تمدن خوبه امااینکه میگی قبل از مسلمون بودن ایرانی هستیموووو....کاش طبق عقل بحرفیم نه رای

به نقل از no one :
ایران(صرف نظر از کوچیک شدن مرزها) همون ایرانه! ما مردمشیم که اصل خودمون رو از یاد بردیم!
در مورد تزریق عقاید موافقم باهات! اونقدر عقاید ضد ونقیض به از ابتدایی گفتن و با کردار های مختلف که نمیتونستیم در مرودشون فکر کنیم!
برای مثال نگاه کنید من وقتی اول ابتدایی بودم به ما تو مدرسه گفتن آشغال ها رت در سطل زباله بریزید! یا شهر ما خانه ی ماست ولی وقتی تو خیابون بودیم یه سطل آشغال پیدا نمیکردیم(البته اون زمان الان بهتر شده) یا میگفتن که خدا خیلی مهربونه اول هر سوره میخونیم خدای مهربان و بخشنده ولی وقتی نوبت کارای دیگه میشد هی میگفتن از خدا بترس یه جهنم هست خیلی خیلی بزرگه و یه بهشت کوچیک قد چند نفر
واقعا از رفتار ها و حرف های متضاد باعث دین گریزی میشه!
حقیقت با واقعیت خیلی فرق داره ...حقیقت یه تعریفه و اون چیزیه که باید باشه ولی واقعیت اون چیزیه که هست...مثل حقیقت دین چیزیه که باعث شه تو از سز در گمی در بیای و واقعیتش این شده که تو بدتر گیج شی یا ما
شاید اگه روحانیت نبود...
شاید اگه سمپاد نبود...و این حس سمپادی بودن

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از 666_yahud :
یعنی قبل ازینکه خدا ادمو بیافرینه ایرانی بوده؟
کاش ی ذره فکر کنید و با این روشن فکری....هویت خوبه تمدن خوبه امااینکه میگی قبل از مسلمون بودن ایرانی هستیموووو....کاش طبق عقل بحرفیم نه رای
طبق تحقیقاتی که شده میگن که آدم وحوا تقریبا 7000 سال پیش بودن درصورتی که توی شهرجیرفت سرمه دانی پیداشده که قدمتش مربوط به 12000 سال پیشه....!!!!!!!!!!!
منم این تحقیقات روجایی خوندم وخودمم گیج شدم نمی دونم چی باید بگم....

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

کسایی که می خوان از ایران برن مثل من معمولا هردوش گریزن
چه از ادمایی که هنوز تو جاهلیت زندگی میکنن چه ادمایی که قبلش
یا طرف دار یکیش بودن دیگه خسته شدن

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از 666_yahud :
قران که نوشته که ..کجاش گیجی داره؟
در ضمن تو به یه تحقیق اعتماد میکنی ولی به.....:(
روشنفکر سمپادی
وقتی خدا ادمو می افرینه فرشته ها بهش میگن ایا میخواهی دوباره در زمین کفر کند؟
یعنی اینکه قبلا بوده و تفاوت هاشم با فبل گفته ...خوب قران کامله ...واسه مراسم فوت یست واسه ثواب برا وفتی رفتیم تو قبر نیست

من قرآن رومیدونم که حرفاش خوبه وازاینجورچیزا ولی خوب بعضی جاهای قرآن آدم روگیج میکنه مثلا یه چیزایی که باعقل جوردرنمیاد مثلا شمادرباره به وجودآمدن بشرتوی علم بیولوژی فکرکنم چیزایی بدونی مثلا اینکه انسانها شامپانزه بودن که به خاطرتغییرات محیطی به انسان تغییریافتن که هفت نوع انسان داشتیم که کاملترینش ماهستیم بعدش مثلا پیدایش انسان ازیه سری موجوداتی به نام مامالیان بوده که توی کتاب بیولوژی میدر نوشته شده....
دوس ندارم باهم دعوا وجدل کنیم فقط ازتون میخوام که بهم بگید چیکارکنم؟شمااین چیزاروچه جوری توجیح می کنید؟من کم کم دارم به همه چی بی ایمان میشم کمکم کنید.......

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
من خودم اطرافم ادمای زیادی رو دیدم که دین گریز و مخصوصا اسلام گریز یا بهتره بگیم اسلام ستیز هستن..
خب من برعکس بعضی دوستان دلیل این اسلام ستیزیو رسانه های بیگانه نمیدونم بلکه اونهایی که دیدم همشون با مطالعه به اینجا رسیده بودن درسته بعضی ها هم بخاطر جوگیری این کارو میکنن ولی اکثر کسانی که دیدم حتی کتاب قران رو هم چندبار با دقت خونده بودن یه جوری که بدون اگاهی این کارو نمیکردن..خب دین افراد به خودشون و تفکرشون مربوطه..
راجع به ایران ستیزیم من جز یکسری روشنفکر نما که ایرانستیزی میکنن و برخی مزدورها ایرانی ندیدم که ایرانستیزی که..(البته ایرانی کسی که شرف ایرانی بودن داره نع فقط شناسنامه) که البته این موج زیاد نیست
یه موج دیگر هم که از ایران بدشون میاد بخاطر وضعیت بد ایران در حال حاضره که میگن ایران عین جنهمه و اینا یا مثل قفسه...هیچی تو این کشور نیست..که بیشتر سنین کمی دارن

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
اسلام گریزی!
مگه ایران فقط به محل جغرافیاییه؟ایران وقتی کوروش پادشاه بود ایران بود وقتی فتحعلی شاه بود ایران بود وقتی احمدی نژاد هم بود ایران بود!پس ایران گریزی نمیتونه درست باشه!
بحثِ مردم و دولته!مردمی که عقایدشون بعضا فرقی با اعراب 1400 سال پیش نداره و با تکیه بر اسلامی که برای همون مردم اومده عمل میکنند!
مردمی که عقایدشونو روی هرچیز جدید و شاید بهتری که منافاتی با اسلام داره بستند!
و دولت!دولتی که به اسم اسلام همه کاری میکنند!به اسم حکم خدا گناهکارو آزاد میکنه و بی گناهو زندانی!
خیلی از خانم هایی رو میشناسم که از کشور رفتند چون طبق قرآن(قرآنی که گویا تو کشور ما اینجوریه) به زن نباید بها داد!زن توی یه کشور اسلامی جایی برای پیشرفت نداره!
من خودم اگه روزی برم دلیلش جمهوری اسلامی گریزیه!چه بسا ایران یه کشور باتمدن و اسلام کامل ترین دین باشه!

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
در واقع چیزی که شما اسمشو گذاشتید "شرف" و اون رو در یک جمله توضیح دادید از نظر جامعه‌شناسی اسمش تعهده ، احساس مسئولیته.حالا این تعهد و احساس مسئولیت میتونه فردی باشه ، اجتماعی باشه . مثلن احساس مسئولیت و تعهد نسبت به کشور و جامعه ایران ( که شما بحث رو ارزشی کردید و اسمشو گذاشتید شرف ایرانی) یا احساس مسئولیت نسبت به اجتماع محله شاهرُخ آباد ( محله دوران بچگی من:-" ) .این احساس مسئولیت و تعهد میتونه نسبت به هر اجتماع یا جامعه‌ای باشه . حالا این فرد چرا تعهد اجتماعی و احساس مسئولیت نسبت به جامعه خودش نداره ( مثلن در جامعه ایران ) که احتمالن یکی از اهداف این تاپیک جواب دادن به این مسئله باشه میشه با نظریات جامعه شناسی تطبیقش داد و یا روی اون مطالعه انجام داد .

آخرین ویرایش:

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
در واقع چیزی که شما اسمشو گذاشتید "شرف" و اون رو در یک جمله توضیح دادید از نظر جامعه‌شناسی اسمش تعهده ، احساس مسئولیته.حالا این تعهد و احساس مسئولیت میتونه فردی باشه ، اجتماعی باشه . مثلن احساس مسئولیت و تعهد نسبت به کشور و جامعه ایران ( که شما بحث رو ارزشی کردید و اسمشو گذاشتید شرف ایرانی) یا احساس مسئولیت نسبت به اجتماع محله شاهرُخ آباد ( محله دوران بچگی من:-" ) .این احساس مسئولیت و تعهد میتونه نسبت به هر اجتماع یا جامعه‌ای باشه . حالا این فرد چرا تعهد اجتماعی و احساس مسئولیت نسبت به جامعه خودش نداره ( مثلن در جامعه ایران ) که احتمالن یکی از اهداف این تاپیک جواب دادن به این مسئله باشه میشه با نظریات جامعه شناسی تطبیقش داد و یا روی اون مطالعه انجام داد .
اینم میتونه درست باشه در واقع منظورم عرق به میهن بود که همراهش ممکنه مسئولیت پذیری هم بیاد..حالا دلیل گارد گرفتن شما و مار رو به این مفهوم نمیدونم..

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
اینم میتونه درست باشه در واقع منظورم عرق به میهن بود که همراهش ممکنه مسئولیت پذیری هم بیاد..حالا دلیل گارد گرفتن شما و مار رو به این مفهوم نمیدونم..
شرف. شرف کلمه ی مناسبی نیست برای این مفهوم .
(شَ رَ) [ ع . ] (اِمص .) 1 - ارجمندی ، بزرگواری . 2 - بلندی نسب . 3 - آبرو، عرض . 4 - قوت کوکب در برج و درجه ای از فلک .
کدوم یکی از این معانی به عرق به میهن مربوط اند ؟

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
شرف. شرف کلمه ی مناسبی نیست برای این مفهوم .

کدوم یکی از این معانی به عرق به میهن مربوط اند ؟
خیلی از کلمات هستن که تو معنای لغوی خودشون بکار نمیرن..
اصلاح شرف وطن خیلی جاها هست و به معنی ارزش گزاری بر میهن و عرق به میهنه

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
تو ايران بي دين باشي يه عده هستن اذيتت كنن مذهبي باشه باز يه عده كثيري هستن كه مسخرت كنن و ..
اين از دين
بقيه چيزاشم كه كاملا واضحه.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نظر من مهمترین دلیلش تبلیغات سوء از طرف دشمنان ملت و خاک پاک ایرات زمین بوده اول اومدن دین گریزی کردن و ملت رو به سمت ایران باستان بردند خب این تفرقه بعدش کلا از کشور هم زده کردن قشر جوونو با تبلیغات سوء مثلا آزادی سیاسی از نظر استراتژی های سیاسی برای کشور ما سمه همینو القاء کردن به قشر جوون که اینو بخواین و...

به نظر من مهمترین دلیلش تبلیغات سوء از طرف دشمنان ملت و خاک پاک ایرات زمین بوده اول اومدن دین گریزی کردن و ملت رو به سمت ایران باستان بردند خب این تفرقه بعدش کلا از کشور هم زده کردن قشر جوونو با تبلیغات سوء مثلا آزادی سیاسی از نظر استراتژی های سیاسی برای کشور ما سمه همینو القاء کردن به قشر جوون که اینو بخواین و...

دشمنان ملت و خاک پاک ایران ؟ :))...یا خدا :))..چقد خر بودیما :-"..باید از سایت برم ک این شاهکارانو نخونم...کاملا مخالفم با خودم ؛))

پ ن : با تشکر از دوستی ک دیس داد..نوتیف اومد..شاهکارمو دیدم :-"..

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
دلیل اصلی دین گریزی=رشد عقلانیت و خردباوری!
صرفا نظر شماست! نه هیچ کس دیگه!
از نظر عمده فلاسفه دین نه قابل نقضه نه قابل اثبات. هرکس حق داره طبق سلیقه ای که داره(بله سلیقه!) دین دار باشه یا نه.
من خودم اطرافم ادمای زیادی رو دیدم که دین گریز و مخصوصا اسلام گریز یا بهتره بگیم اسلام ستیز هستن..
خب من برعکس بعضی دوستان دلیل این اسلام ستیزیو رسانه های بیگانه نمیدونم بلکه اونهایی که دیدم همشون با مطالعه به اینجا رسیده بودن درسته بعضی ها هم بخاطر جوگیری این کارو میکنن ولی اکثر کسانی که دیدم حتی کتاب قران رو هم چندبار با دقت خونده بودن یه جوری که بدون اگاهی این کارو نمیکردن..خب دین افراد به خودشون و تفکرشون مربوطه..
راجع به ایران ستیزیم من جز یکسری روشنفکر نما که ایرانستیزی میکنن و برخی مزدورها ایرانی ندیدم که ایرانستیزی که..(البته ایرانی کسی که شرف ایرانی بودن داره نع فقط شناسنامه) که البته این موج زیاد نیست
یه موج دیگر هم که از ایران بدشون میاد بخاطر وضعیت بد ایران در حال حاضره که میگن ایران عین جنهمه و اینا یا مثل قفسه...هیچی تو این کشور نیست..که بیشتر سنین کمی دارن
من هیچ حس میهن پرستی ای ندارم ولی ناموسا دلیل نمیشه بی شرف باشم :))

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
از نظر عمده فلاسفه دین نه قابل نقضه نه قابل اثبات. هرکس حق داره طبق سلیقه ای که داره(بله سلیقه!) دین دار باشه یا نه.

من هیچ حس میهن پرستی ای ندارم ولی ناموسا دلیل نمیشه بی شرف باشم :))
لئوپارد اگه منظور این اصطلاح رو که بالا دوستان پرسیدن ازم بخونی منظورمو میفهمی این اصطلاح ربطی به شرف یه ادم نداره به حس میهن پرستیش ربط داره..

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
=))
لابد اینهمه فیلسوف بی دین هیچ پخی نیستن و ول معطلن:))
کدوم عمده فلاسفه؟! شهید مطهری؟!
عمده فلاسفه میگن باوری که صدق و کذبش ثابت نشه ارزش معرفتی نداره و نباید باورش کرد.
این حرف فقط مال نسبی گرایانه که فعلا باید تناقض عقایدشونو جمع و جور کنن!
+ در ففلسفه و معرفتشناسی،باور بدون دلیل هیچ معنایی نداره.مگر برای پراگماتیست ها که فعلا کلی انتقاد بهشون وارده.
درباره چیزی که اطلاعتون ازش ناقصه،با اطمینان اظهار نظر نکنید.

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
فیزیک
به نظر من یکی از دلایل دین گریزی و ایران گریزی وجود فضای از هم گسسته و نبود یک پارچگی هویتی تو ایرانه.الان ایران از لحاظ فرهنگی در حال گذار از فرهنگ سنتی به مدرنیته هستش اما به دلایل زیادی این گذار به راحتی برای کشوری مثل ایران شکل نمی گیره،برای مثال ما قشر بزرگی داریم که دوگم هستن،در مقابل کلی روشن فکر افراطی هم داریم.همین موارد باعث ضعف و نا کارامدی دستگاه های اجرایی کشور میشه،رشد علمی رو کم میکنه ،و اقتصاد رو به ضعف میره،تو این شرایط دین زدگی طبیعیه.

بالا