• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بلدیم در مقابل یک رفتار اشتباه چه کار کنیم ؟

minasamiei

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين يك
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : بلدیم در مقابل یک رفتار اشتباه چه کار کنیم ؟

چقدر تاپیک های این انجمن عین همه ! اگه حقتون پایمال شه چیکار میکنید هم به این بحث خیلی نزدیکه . فرهنگ و حق حماقت(؟) حتی !

جالب بود . جلسه ای بودم . داشتن درباره ی همین بحث تحلیل میکردن . خانمی رو مثال زدن اون آقای دکتر که : توی یک روز بارونی داره توی کوچه ای قدم میزنه . 1ماشین با سرعت هرچه تمام تر میاد رد میشه به طوری که تمام لباس اون خانم با گل یکسان میشه ! این خانم شروع میکنه به گفتن این که : آقا یعنی چی ؟ مگه فرهنگ نداری ؟ نمیدونی فلانه و اینا ! اون آقاهه هم که تعجب کرده بوده در حالی که شیشه هاش بالا بوده به حرکت لب این خانومه نگاه میکرده فقط :D بعد این خانم میره در طرف مقابل راننده رو باز میکنه و با دست مانتوشو میگیره بالا و میگه نگاه کن چیکار کردی ؟ مگه فرهنگ نداری و اینا ! خلاصه این آقای دکتر از این حرکت خانومه به عنوان 1 حرکت صحیح یاد میکردن ! :)

یک موضوعی که هست اینه که هر کی بگه اشتباه نمی کنم، دروغ می گه . البته باید دید که تعبیر و تعریف هر یک از ما از واژه « اشتباه» چیه؟

+

منظورم موضوعاتی غیر از چیزایی بود که ساینا مطرح کرد . این ها اشتباهات واضح بود . حرف من بیشتر بر میگرده به انتقاد پذیری فک کنم :-"

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق

بدیهیه!!!!!
اگه حق خودت بود میبخشی
اگه حق بقیه بود تقریبا به حد ادب شدنش و نشون دادن ناراحتی یک عضو جامعه در برابر این رفتار واکنش نشون بده
حالا این بستگی داره که طرف مقابل کی باشه
عمدا خواست که دیگه یه بارو میبخشی
ولی اگه نمیخواست درست بشه دیگه هیچی ولی سعی کن ته دلت یه جوری ببخشیش==>ببخش تا خدا ببخشه (;

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

:-? توی خیلی از بحثای همین انجمن و توی فروم ، یه جایی همه می رسیدن به این قضیه که " اقا فرهنگمون همینه ! کاری نمیشه کرد " بعد پشت بندش یکی میومد می گفت نه فرهنگ رو میشه با فرهنگ سازی درست کرد .

و من همیشه برام سوال بوده ، در مقابل یه رفتار اشتباه ، به عنوان شخصی که داره از بیرون قضیه رو نگاه می کنه چی کار باید کرد ؟ آیا این که غلط بودن کار رو گوشزد کنیم اصلا تاثیری داره ؟ مثلا به کسی که آشغال انداخته بگیم آشغال ننداز ، دیگه آشغال نمیندازه ؟ یا همون آشغاله که ننداخته شهر رو تمیز می کنه ؟ یا یه نفر کارمون رو می بینه و یاد میگیره و باعث میشه همه یاد بگیرن ؟ اگر واقعا فرهنگ ، بدون فرهنگ سازی گسترده درست نشه ، ما چی کار کنیم توی صف ِ بوفه ؟ هُل بدیم بریم جلو ؟ از دست ما کار دیگه ای بر میاد ؟

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از SaϔnA.M :
:-? توی خیلی از بحثای همین انجمن و توی فروم ، یه جایی همه می رسیدن به این قضیه که " اقا فرهنگمون همینه ! کاری نمیشه کرد " بعد پشت بندش یکی میومد می گفت نه فرهنگ رو میشه با فرهنگ سازی درست کرد .

و من همیشه برام سوال بوده ، در مقابل یه رفتار اشتباه ، به عنوان شخصی که داره از بیرون قضیه رو نگاه می کنه چی کار باید کرد ؟ آیا این که غلط بودن کار رو گوشزد کنیم اصلا تاثیری داره ؟ مثلا به کسی که آشغال انداخته بگیم آشغال ننداز ، دیگه آشغال نمیندازه ؟ یا همون آشغاله که ننداخته شهر رو تمیز می کنه ؟ یا یه نفر کارمون رو می بینه و یاد میگیره و باعث میشه همه یاد بگیرن ؟ اگر واقعا فرهنگ ، بدون فرهنگ سازی گسترده درست نشه ، ما چی کار کنیم توی صف ِ بوفه ؟ هُل بدیم بریم جلو ؟ از دست ما کار دیگه ای بر میاد ؟
به نظره من بستگی به اون طرف مقابلم داره یکی میبینی وقتی بهش میگی خجالت میکشه و دیگه چیزی نمیگه ولی بعضیا خیلی مودبانه یا میگن به خودم مربوطه یا چیزی نمیگن و رد میشن که به نظره من دسته ی اول بیشترن
این دیگه فرهنگیه که جا افتاده و نمیشه کاریش کرد و الان تعداد آدمایی که خلاف قانون عمل میکنن بیشتر از آدمای قانون منده
برای صفه بوفه هم به نظره من باید سکوت کرد و هیچی نگفت چون فایده ای به نظرم نداره آخه خیلیا این کاره همیششونه

cristiano

thisisajjad
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94

خب این کارا ناشی تنبلی مردم در انجام بعضی کاراس. و تنها چاره اشم همون فرهنگ سازیه. اخه مثلا با این قانون شکنی کسی مجازات میشه؟نه پس هر کی همون کارایی که کرده رو ده بار دیگه هم انجام میده.

l e i l a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی فرزانگان
شهر
گیلان

من سعی می کنم تذکر بدم البته گاهی خودم هم وقتی کسی صف رو رعایت نکنه سعی می کنم خودمو جلو بندازم !

|_sponge_|

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Allameh Helli IV
شهر
طهران ماله منه >:پی
مدال المپیاد
فیزیک....منتظر جواب مرحله 2!
دانشگاه
صنعتی شریف...
رشته دانشگاه
مهندسی هوا فضا...

ترجیحا سکوت!!!!! :)

AlirezA.MoradiaN

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلي
شهر
اراك

یک رفتار اشتباه تر میکنم همیشه ام ضربشو خوربم.. لعنت به من... :-s

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

خـوب بی فرهنگی و بی قانونی یه شخص نباید باعث بشه که ما هم همون کارو تکرار کنیم همین تکرار کارهای قلط هست که الان این بی فرهنگایا گسترش ÷یدا کرده وقتی یکی میبینه فلان شخص اونور خیابون فلان کارو انجام میده که اون کارم جزئی از قانون شکنیاس خوب میگه چرا من نکنم؟
بعد یه نفر دیگه میبینه و باز همین کار تکرار میشه :-??
خـــــــوب:÷س نتیجه گرفته میشه تکرار یک کار قلط باعث گسترشش میشه X_X
بیــــــــایید دست به دست هم جــــــلوی این بی قانونیا رو بگیریم 8->

بالا