• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بلدیم در مقابل یک رفتار اشتباه چه کار کنیم ؟

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
  • توی ِ صف ِ بوفه ی مدرسه می ایستی که یهو یه اکیپ میان بدون صف خرید می کنن ، توئم میبینی اگر تا فردا صبحم بایستی نوبتت نمیشه ، میری بدون ِ صف خرید می کنی

• توی خیایون راه میری که یه آقاهه آشغالشو میندازه توی پیاده رو ، بش میگی آقا خب سطل آشغال ده قدم جلو تره ، به پیاده روی ِ کثیف اشاره می کنه و میگه این همه آشغال ، حالا همین یه دونه اضافیه ؟

• توی چهارراه چراغ عابر پیاده قرمزه که میبینی یک خانوم میاد و از عرض خیابون میگذره ، بش میگی چرا ؟ میگه خب چون ماشینی نبود ، منم رد شدم ! تو هم میبینی عه ! راست میگه که هیچ ماشینی نیست ، تو هم چراغ ِ قرمز عابر پیاده رو رد می کنی .

~ > همیشه توی جامعه ما یک سری رفتار ها هست که اشتباهه .
این رفتار های ِ اشتباه [که بعضی وقتا بش میگن بی قانونی ، بعضی وقتا میگن بی فرهنگی و ... ] خیلی وقتا باعث میشه حق کسانی که میخوان طبق قانون پیش برن یا هنجار درستی رو انجام بدن ، پایمال شه .

همیشه ، هر جایی بی فرهنگی بوده ، یا رفتاری درست انجام نشده ، داد زدن که " اینجوری که درست نمیشه ، باید فرهنگ سازی گسترده صورت بگیره ، که لازمه ش تبلیغات گسترده و آموزش وسیع هست "

از طرفی بعضی ها معتقدن اگر من یک کار غلطی رو انجام ندم ، یک نفر دیگه میبینه و از من یاد میگیره ، اون یک نفر یک جای دیگه این کار خوب رو انجام میده و ... . و این به درست شدن این رفتار های ِ غلط کمک می کنه .

شما با دیدن یک رفتار اشتباه ، نظیر این بالایی ها ، چی کار می کنید ؟
آیا معتقدید در مقابل بی فرهنگی ها و قانون شکنی ها برای ضایع نشدن حقتون باید اون کار ها رو تکرار کنید ؟
فکر می کنید این رفتار ها درست نمیشن الّا با فرهنگ سازی ِ گسترده ؟
شما اون رفتار رو مرتکب نمیشید تا 4 نفر اطرافتون یاد بگیرن ؟ یعنی واقعا موثره ؟
تجربه ای توی ِ این زمینه دارید ؟ برخورد ها و عکس العمل ها چه طور بوده ؟

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

ali_de457

KilaaliK
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام
پاسخ : بلدیم در مقابل یک رفتار اشتباه چه کار کنیم ؟

به نظر من اول باید خودمون درست(!) باشیم بعد سعی کنیم جامعه رو درست(!) کنیم پس وقتی همچین رفتارایی می بینیم بهتره تذکر بدیم و خودمون تکرارش نکنیم ولی اگر کار اون شخصص باعث ضایع شدن حق ما یا بقیه بشه باید جلوشو بگیریم

Sheyda76

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اسلامشهر
شهر
تهران

ﺧﻮﺏ!
ﺩﻟﻴﻞ ﺍﻳﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭﺍ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺷﻜﻨﻲ ﻫﺎ ﭼﻴﻪ؟ﺗﻨﺒﻠﻲ؟ﺧﻮﺩﺧﻮﺍﻫﻲ؟ﺳﻬﻞ ﺍﻧﮕﺎﺭﻱ؟
ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﻦ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﺻﻠﻲ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺍﻳﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭﺍ ﺩﻳﺪﻩ ﻣﻴﺸﻪ ﺍﻳﻨﻪ ﻛﻪ ﻓﺮﺩ ﺗﻮﺟﻴﻪ ﻧﻤﻴﺸﻪ ﻛﻪ ﭼﺮﺍ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺍﻳﻨﻜﺎﺭﻭ ﻛﻨﻪ! ﻣﺜﻼ":

ﺑﺎ ﺧﻮﺩﺵ ﻣﻴﮕﻪ ﭼﺮﺍ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﭼﺮﺍﻍ ﻗﺮﻣﺰﻭ ﺭﺩ ﻛﻨﻢ؟ ﺑﻌﺪ ﺍﻳﻦ ﺟﻮﺍﺏ ﺑﻪ ﺫﻫﻨﺶ ﻣﻴﺎﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﻳﻨﻪ ﻛﻪ ﻣﺎﺷﻴﻨﺎ ﻧﺰﻧﻦ ﺑﻬﺶ.ﺑﻌﺪ ﭘﻴﺶ ﺧﻮﺩﺵ ﻣﻴﮕﻪ ﭘﺲ ﺍﻳﻦ ﻫﻤﻪ ﺁﺩﻡ ﭼﺮﺍ ﻫﻴﭽﻴﺸﻮﻥ ﻧﺸﺪ؟ ﻭ ﺑﻌﺪ ﻫﻢ ﺭﺩ ﻣﻴﺸﻪ

ﻳﺎ ﻣﺜﻼ" ﻭﻗﺘﻲ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﻣﻴﮕﻲ ﻛﻪ ﺣﻖ ﻣﺎﺷﻴﻨﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺍﺭﻥ ﻣﻴﺎﻥ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﭘﺎﻱ ﻣﺎﻝ ﺑﺸﻪ ﻣﻴﮕﻦ ﻛﻪ ﻣﺎﺷﻴﻨﺎ ﺣﻖ ﻣﺎ ﺭﻭ ﭘﺎﻱ ﻣﺎﻝ ﻧﻜﺮﺩﻥ ﺗﺎ ﺍﻻﻥ ﻳﻨﻲ؟

ﻫﻤﻪ ﻱ ﺍﻳﻨﺎ ﺑﻪ ﻧﻈﺮﻡ ﺩﻟﻴﻠﺶ ﻋﺪﻡ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻣﻨﺪﻳﻪ!
ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﺗﻮﻱ ﭼﻨﻴﻦ ﻣﻮﺍﺭﺩﻱ ﺳﺨﺖ ﮔﻴﺮﻱ ﻧﻤﻴﺸﻪ!
ﻣﺜﻼ" ﺍﻻﻥ ﺣﺠﺎﺏ ﺍﺟﺒﺎﺭﻳﻪ ﺩﻳﮕﻪ!ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﺣﺎﻝ ﻛﻪ ﺧﻴﻠﻴﺎ ﺑﺎ ﺍﺟﺒﺎﺭﻱ ﺑﻮﺩﻧﺶ ﻣﻮﺍﻓﻖ ﻧﻴﺴﺘﻦ ﺍﮔﻪ ﺗﻮ ﺑﺎ ﻳﻪ ﭘﻮﺷﺸﻲ ﻏﻴﺮ ﺍﺯ ﻣﺎﻧﺘﻮ ﻭ ﺍﻳﻨﺎ ﺑﺮﻱ ﺗﻮ ﺧﻴﺎﺑﻮﻥ ﺣﺘﻲ ﺍﮔﻪ ﭘﻠﻴﺲ ﻫﻢ ﻧﺒﺎﺷﻪ ﺩﺭ ﺍﻭﻥ ﻣﺤﺪﻭﺩﻩ ﻣﺮﺩﻡ ﻛﻠﻲ ﭼﭗ ﭼﭗ ﻧﮕﺎﺕ ﻣﻴﻜﻨﻦ!ﭼﻮﻥ ﻭﺍﺳﺸﻮﻥ ﻏﻴﺮ ﻃﺒﻴﻌﻴﻪ و در خودشون حق اعتراض كردن رو ميبينن
ولي الان ﺍﮔﻪ ﺑﻪ ﻳﻪ ﻧﻔﺮ ﺗﻮ ﺧﻴﺎﺑﻮﻥ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺁﺷﻐﺎﻝ ﺭﻳﺨﺘﻦ ﺍﻋﺘﺮﺍﺽ ﻛﻨﻲ ﻣﻤﻜﻨﻪ ﻛﻠﻲ ﺩﻋﻮﺍ ﻛﻨﻪ ﺑﺎﻫﺎﺕ.ﻳﻨﻲ ﺍﻳﻦ ﺣﻘﻮ ﺩﺭ ﺗﻮ ﻧﻤﻴﺒﻴﻨﻪ ﻛﻪ ﺑﻬﺶ ﺍﻋﺘﺮﺍﺽ ﻛﻨﻲ
ﻭ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺧﻮﺩﺗﻢ ﺧﻴﻠﻲ ﺣﻖ ﺍﻋﺘﺮﺍﺽ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺕ ﻧﻤﻴﺪﻱ!

ﺩﻟﻴﻞ ﺍﻳﻨﺎ ﻫﻤﺶ ﺍﻳﻨﻪ ﻛﻪ ﺳﺨﺖ ﮔﻴﺮﻱ ﻧﻤﻴﺸﻪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩﺵ.ﺑﻪ ﺷﺨﺼﻪ ﺩﻳﺪﻡ ﻛﻪ ﭘﻠﻴﺲ ﺍﻭﻧﻮﺭ ﭼﺎﺭﺭﺍﻩ ﻭﺍﻳﺴﺎﺩﻩ ﻭ ﺑﻪ ﻛﺴﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺭﺩ ﻣﻴﺸﻦ ﺍﺯ ﭼﺮﺍﻍ ﻗﺮﻣﺰ ﻫﻴﭽﻲ ﻧﻤﻴﮕﻪ.
ﻣﻦ ﺩﻟﻴﻞ ﺍﻳﻦ ﺑﻲ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﻫﺎ ﺭﻭ ﺳﻬﻞ ﺍﻧﮕﺎﺭﻱ ﻧﻬﺎﺩﺍﻱ ﺭﺳﻤﻲ ﻣﻴﺪﻭﻧﻢ ﺷﺨﺼﺎ"!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

چه مثال های خوبی!
به نظر منم مهم ترین دلیلش عدم وجود یک نظارت دقیقه تا همه ازش حساب ببرن؛ مثلا اگه بوفه به افرادی که توی صف میزنن چیزی نفروشه، کم کم این عادت بد از بین میره.
ینی مردم نمیتونن به تنهایی جلوی این ناهنجاری رو بگیرن؛ تا وقتیکه اتحاد خیلی زیاد نداشته باشیم که اونم در اثر وجود یه قانون محکم و درست و حسابی توی جمع پدید میاد.
و به نظر من اگه مردم یه نمونه ی موفق رو ببینن و نتایج خوب بافرهنگ بودن رو ببینن، خود به خود رعایت میکنن. مشکل این جاست که همچین نمونه ای نداریم. پس دوباره برمیگرده به قدرت؛ ینی با فشار مردمو به سمت بافرهنگ شدن ببرن.

+ من خودم سعی میکنم رعایت کنم. دیگه بقیه رو نمیدونم.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

منم با نسترن و نگار موافقم . یعنی به نظرَم هر کسی میتونه تاثیر داشته باشه رو این رفتارای اشتباه ، اما تاثیر گذاریش در حدِ تاثیری که یه ناظر میذاره نیست .
تو بعضی موقعیتا واقعاً امکانش نیست چیزی به فردی که داره یه کاریُ انجام میده بگم . مثلاً همین رد شدن از چراغ قرمز عابرا ( چقدم رو اعصابمه این یه مورد :-ال ) و مامور بیشتر جواب میده .

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

بعضی وقتا باید زور روی سرد یه نفر باشه تا قبول کنه یه کار اشتباه نکنه

مثلا تو صف بوفه ای همه میان از صف میزنن جلو بعد تو باید بهشون بفهمونی که اگه وایستن طوریشون نمیشه و ...
اما مهم تین مشکلش میتونه این باشه که خودت هم سعی در فرهنگ سازی نداری :-?? بجای اینکه توهم کار غلط اونارو بکنی باید روشون تاثیر بذاری ..

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نظر منم مهم ترین دلیلش عدم وجود یک نظارت دقیقه تا همه ازش حساب ببرن؛ مثلا اگه بوفه به افرادی که توی صف میزنن چیزی نفروشه، کم کم این عادت بد از بین میره.
به عبارتي شما فكر مي كنيد بهترين راه براي جامعه پذير شدن افراد مجازاته ؟
نقش ما چيه ؟
آیا معتقدید در مقابل بی فرهنگی ها و قانون شکنی ها برای ضایع نشدن حقتون باید اون کار ها رو تکرار کنید ؟
اين سوالم رو يكجور ديگه بپرسم ؛
آيا عكس العمل ما در برابر يك رفتار اشتباه / بي فرهنگي / بي قانوني بايد رفتار اشتباه / بي فرهنگي / بي قانوني ِ متقابل باشه؟
شما ميگيد مجازات (و من اضافه ميكنم گاهي وقتا تشويق ) تويِ جامعه پذيري ِ افراد مفيد ِ. اين مجازات ها بايد از طرف جامعه باشه يا نظام ِمربوطه؟ اگر از طرف جامعه باشه ، چه طوري؟

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

هم می شه از طرف نظام باشه مجازات ها هم جامعه!
ولی مجازات از طرف نظام یه مشکلی داره که اونم اینه که ملت یاد می گیرن که تا زور نباشه از یه هنجار یا فرهنگ درست پیروی نکنن! :|

مجازات جامعه فک کنم از همه بهتر باشه!
اینکه در مقابل یه رفتار اشتباه قدرت اینو داشته باشیم که تذکر بدیم!
یا خیلی وقتا نمی شه تذکر داد چون مثلا به یه فردی که خیلی باید بش احترام بذاریم اگه تذکر بدیم شاید خیلی خوب نباشه!
خیلی وقتا تو رفتارامون یا گفتن غیر مستقیم،یا یه مجازات مثلا دوری از این افراد باعث می شه که مجازات شن!

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

مجازات جامعه فک کنم از همه بهتر باشه!
اینکه در مقابل یه رفتار اشتباه قدرت اینو داشته باشیم که تذکر بدیم!

اینم در نظر داشته باش که مجازات از طرف جامعه لازمه‌ش اینه که خود افراد جامعه ، جامعه پذیر باشند .
نه که کسی که خودش هنجار ها رو رعایت نمی کنه بخواد کس دیگه ای رو مجازات کنه .
جامعه ما هم اصولا افراد جامعه پذیری نداره .

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از SaϔnA.M :
اینم در نظر داشته باش که مجازات از طرف جامعه لازمه‌ش اینه که خود افراد جامعه ، جامعه پذیر باشند .
نه که کسی که خودش هنجار ها رو رعایت نمی کنه بخواد کس دیگه ای رو مجازات کنه .
جامعه ما هم اصولا افراد جامعه پذیری نداره .
چرا خیلیا هستن که حداقل ادعای با فرهنگی می کننو اگه یکیو ببینن که داره کا اشتباهی می کنن حداقل جو گیرم که شده می شن و تذکر یا حالا یه اقدامی می کنن!
و همین طور از یه طرف دیگه همین افراد اگه بهشون تذکری داده بشه بهشون بر می خوره و دیگه کارشونو تکرار نمی کنن!

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نظر من ما نباید رفتار ناپسند و زشت رو مرتکب بشیم، این خودش قدم کوچیکیه که موثره.
مثلا من یه چند وقتیه که خودمو مقید کردم تاجایی که می تونم قوانین راهنمایی و رانندگی رو رعایت کنم و البته آشغال به هیچ وجه روی زمین نریزم ;;)
و فکر میکنم تونشتم تا یه حدی رو خانوادم و همکلاسیام تاثیر بذارم. ;;)

پ.ن : همه ی تاپیک رو نخوندم، اگه تکراریه ببخشید دیگه :-"

گردآفريد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

من جزء كسايي بودم كه خيلي حساس بودم و رعايت مي كردم و تا حد امكان تذكر مي دادم اما با برخورداي بدي مواجه مي شدم كه الان رعايت مي كنم اما تذكر نميدم!!! [-(

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از ஜ...F@R!D€H...ஜ :
من جزء كسايي بودم كه خيلي حساس بودم و رعايت مي كردم و تا حد امكان تذكر مي دادم اما با برخورداي بدي مواجه مي شدم كه الان رعايت مي كنم اما تذكر نميدم!!! [-(
یعنی دقیقا منتظر بودم یکی بیاد اینو بگه 8->

خب تو به عنوان کسی که عکس العمل بدی دیدی از این سری افراد ، الآن به نظرت راه حل چیه ؟ در مقابل این رفتار ها چی کار کنیم پس ؟

مثلا من یه چند وقتیه که خودمو مقید کردم تاجایی که می تونم قوانین راهنمایی و رانندگی رو رعایت کنم و البته آشغال به هیچ وجه روی زمین نریزم

خب تو فکر می کنی رفتار درست تو باعث یک گام مثبت میشه و تاثیر میزاره ! ( جمله خبری بود :-" )

به نقل از خودم :-" :
یک مثال دیگه برای ِ تفهیم بیشتر موضوع : ;;)

مثلا تو با یکی قرار داری که ساعت 6 بری بیرون ، اما طرف به جای 6 ، ساعت هفت میاد . بعد خب تو وقتت تلف شده ، حقت خورده شده . دو سه باز دیگه این رفتار رو می بینی . بعد دیگه هر چه قدر قرار داشته باشی یه نیم ساعت بعد از زمانش میری . خب تو رعایت کنی بقیه نمی کنن ! چه فایده ؟

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

ببینید باز همه ی اینا برمیگرده به اینکه آدمها درست و حسابی ارزش خودشون رو معلوم نمی کنن !
اگر ارزش تو اینه که به قولی با فرهنگ رفتار کنی ؛ این ارزشته ؛ انتظار فایده نداری ؛ و تحت هر شرایطی میخوای به این ارزش برسی ؛ هرچقدرم با مال بقیه متفاوت باشه.
اگر ارزشت فقط و فقط منافع خودته ؛ اون وقت میشی همون اکیپه ! که میاد تو صف بوفه.
+ در اینجا با فرهنگ بودن رو در دیدن حقوق افراد در جامعه تعریف میکنیم.
( به راحتی می تونید تعریف ُ عوض کنید ) ولی به هر حال این مدل مشکلات علّتش تضاد ارزشیه به نظر من.
حالا ما چه کار کنیم این وسط ؟ ما ارزشمون رو بشناسیم ؛ همه جا اون رو رعایت کنیم ؛ ( کار به بقیه هم نداریم ) عکس العمل ما در مقابل پایمال شدن حقوقمون هم باید در ارزش هامون تعریف شده باشه. ( میگید که این بی فرهنگی ها باعث میشه ما به حقوقمون نرسیم )
در مرحله ی آخر می تونیم ارزش خودمون رو با دلیل تبلیغ کنیم.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

مسلما سکوت در مقابل کسی که کار اشتباهی انجام داده عاقلانه نیست!
کلا با این مورد مخالفم!
انجام اون کار اشتباه صرفا به خاطر اینکه حقمون ضایع نشه هم از ریشه مشکل داره!!!
این یعنی دامن زدن به جا افتادن یه فرهنگ غلط!!!
با مجازات هم موافق نیستم
مخصوصا اگه قرار باشه اون مجازات از طرف نظام اعمال بشه...
اینجوری سنگ رو سنگ بند نمیشه!!!
اگه فرهنگ هر چیزی بین ادما درست شکل بگیره دیگه نیازی به یه پتک نیست که همیشه بالای سرشون باشه
تا اون قانون رو دور نزنن!!!
قانونی که رعایت اون فقط به خاطر ترس از مجازات بوده
:)

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

من شخصن رعایت میکنم و اطرافیانم هم حواسم هست که رعایت کنن
جوری هم برخورد میکنم که دیگران ترغیب شن که این رفتار رو انجام بدن 8->
اگه سعی کنیم مختی این رفتارای سازنده!!! رو داریم خوش برخورد باشیم بقیه هم متوجه میشن رفتار درست بوده و یاد میگیرن

dokhtar-e-tanha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد

به شخصی که کار اشتباه رو انجام داده هشدار میدم :D تا موجه کارش بشه و سعی کنه دیگه تکرار نکنه :-"

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

هر رفتار نادرست از سوی بقیه نیازمند یک نوع واکنشه.واسه بعضی کار ها مجازات هم لازمه.
بعدم خیلی از این رفتارها توسط نسل قبل از ما انجام میشن که در کل کاریش نمیشه کرد چون بزرگترند و احترامشون واجبه!تا زه به فرض که چیزی هم بهشون بگی قبول نمیکنن چون چهل پنجاه سال با اون فرهنگ زندگی کردن و تغییرش سخته.ما باید به فکر خودمون و نسل خودمون باشم تا تو دراز مدت جامعه به یک نقطه خوبی برسه(که اونم خیلی امیدی بهش نیست :D)

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

بی تفاوت نباشیم..

بالا