• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

adel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
پاسخ : فمنیسم؟!

اقای علی.ا شان سخن رو هم ذکر کنید و اگر ندارید دلیلی واسه بیان کردنش درصورت عدم اثباتش ندارید.

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از 123 :
خوب پس ما یک مقدار در الفاظ با هم مشکل داریم. آن چیزی که شما تشابه می خوانید تساوی است و آن چیزی که تساوی می خوانید عدالت است. اگر این است درست
ولی اگر شما می گویید حقوق مساوی است باید اثبات کنید که وظایف هم مساوی است که من اینطور فکر نمی کنم

لطفا موضعتان را شفاف کنید تا بحث ادامه پیدا کند..
یعنی شما عقیده دارید که وظایف مساوی نیستند؟میشه یک نمونه ی اونو بگید؟

123

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

به نقل از fatemeh z...i :
یعنی شما عقیده دارید که وظایف مساوی نیستند؟میشه یک نمونه ی اونو بگید؟
بله
ببینید اول اینکه مسلمه وظایف مثل هم نیستند. مثلا مرد وظیفه تامین معیشت خانواده اش را بر عهده دارد که زن نداره و باالعکس زن وظیفه به دنیا آوردن فرزند رو به عهده داره که مرد نداره. این همون چیزیه که شما اسمشو گذاشتید عدم تشابه...
ولی اعتقاد دارید برایند وظایف مساوی است در نتیجه حقوق هم مساوی است.
هر چند من این موضوع را قبول ندارم ولی فعلا می پذیرم...
از این نتیجه می شود که حقوق هم به اصطلاح شما مساوی است.
ولی همون طور که خودتون گفتید این تساوی به معنی تشابه نیست.
در نتیجه حقوق زن و مرد در عین تساوی ( به اعتقاد شما ) با هم متفاوت است.
از طرفی ما برای اینکه مشکلی از این ناحیه پیش نیاید می توانیم برای هر وظیفه حقی در نظر بگیریم.
مثلا مرد به حکم اینکه نان آور است حقوق خاص خودش را دارد و زن هم به حکم اینکه فرزند را حمل می کند حقوق خاص خود را...
این را که قبول دارید؟؟؟

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از 123 :
بله
ببینید اول اینکه مسلمه وظایف مثل هم نیستند. مثلا مرد وظیفه تامین معیشت خانواده اش را بر عهده دارد که زن نداره و باالعکس زن وظیفه به دنیا آوردن فرزند رو به عهده داره که مرد نداره. این همون چیزیه که شما اسمشو گذاشتید عدم تشابه...
ولی اعتقاد دارید برایند وظایف مساوی است در نتیجه حقوق هم مساوی است.
هر چند من این موضوع را قبول ندارم ولی فعلا می پذیرم...
از این نتیجه می شود که حقوق هم به اصطلاح شما مساوی است.
ولی همون طور که خودتون گفتید این تساوی به معنی تشابه نیست.
در نتیجه حقوق زن و مرد در عین تساوی ( به اعتقاد شما ) با هم متفاوت است.
از طرفی ما برای اینکه مشکلی از این ناحیه پیش نیاید می توانیم برای هر وظیفه حقی در نظر بگیریم.
مثلا مرد به حکم اینکه نان آور است حقوق خاص خودش را دارد و زن هم به حکم اینکه فرزند را حمل می کند حقوق خاص خود را...
این را که قبول دارید؟؟؟
بله

123

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

خیلی خوب...
حالا می آییم درباره وظایف.
در شرع وظایفی که مرد نسبت به همسرش داره بسیار وسیع تر از وظایف زن نسبت به مرده.
وظیفه زن فقط و فقط (تاکید می کنم) تامین نیاز جنسی همسرش و به تبع اون حمل فرزند است. تازه این هم می تواند مشروط باشد. یعنی مثلا زن می تواند شرط کند که فقط یک بچه برای همسرش بیاورد و غیره..
ولی مرد وظیفه تامین معیشت همسرش را به طور کامل، آراسته بودن برای همسر و حمایت معنوی از همسرش ( که خیلی وسیع است. مثلا حمایت در مقابل حتک حرمت) را بر عهده دارد.
اگر اینها را هم قبول دارید حقوق را بگویم؟؟!!

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از 123 :
خیلی خوب...
وظیفه زن فقط و فقط (تاکید می کنم) تامین نیاز ج ن س ی همسرش و به تبع اون حمل فرزند است. تازه این هم می تواند مشروط باشد. یعنی مثلا زن می تواند شرط کند که فقط یک بچه برای همسرش بیاورد و غیره..
ولی مرد وظیفه تامین معیشت همسرش را به طور کامل، آراسته بودن برای همسر و حمایت معنوی از همسرش ( که خیلی وسیع است. مثلا حمایت در مقابل حتک حرمت) را بر عهده دارد.
از آنجا که من با شما در وظایفی که به خانم ها نسبت دادید موافق نیستم و فروم سمپادیا هم محل مناسبی برای بیان واقعیاتی که میخوام بگم نیست،ترجیح میدم بحث رو ادامه ندم.

123

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

از آنجا که من با شما در وظایفی که به خانم ها نسبت دادید موافق نیستم و فروم سمپادیا هم محل مناسبی برای بیان واقعیاتی که میخوام بگم نیست،ترجیح میدم بحث رو ادامه ندم.
امیدوارم همه به راه راست هدایت شیم. ^-^

adel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور

کی گفته زن فقط واسه تامین نیاز های جنسی مرد هست؟زن حامی معنوی مرد هست.وظیفه ی تنظیم امور و برنامه های خانواده رو داره.وظیفه ی بزرگ کردن بچه ها و کمک توی مخارج زندگی پس چیه؟وظیفه ای که شما ذکر کردید فقط وظیفه ی زن های انسان های نخستین بوده!الان شما دارید وظایف رو توی باسکول با هم مقایسه می کنید؟خب مسلما به این نتیجه هم باید برسید.جنس نقش ها بدلیل ساختار روحی هر جنسی با هم کلی متفاوته!

shadi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندرعباس
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
کامپیوتر، ریاضی و نجوم
دانشگاه
صنعتی شریف(!!!)
رشته دانشگاه
معلوم نيست

بابا جمع کنید این عقاید دویست سال پیش رو...این حرفا چیه کمی واقع بینانه تر عمل کنید و حرف بزنید.

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از محسن یگانه :
کی گفته زن فقط واسه تامین نیاز های ج ن س ی مرد هست؟زن حامی معنوی مرد هست.وظیفه ی تنظیم امور و برنامه های خانواده رو داره.وظیفه ی بزرگ کردن بچه ها و کمک توی مخارج زندگی پس چیه؟وظیفه ای که شما ذکر کردید فقط وظیفه ی زن های انسان های نخستین بوده!الان شما دارید وظایف رو توی باسکول با هم مقایسه می کنید؟خب مسلما به این نتیجه هم باید برسید.جنس نقش ها بدلیل ساختار روحی هر ج ن س ی با هم کلی متفاوته!
باهاتون موافقم
به نقل از 123 :
امیدوارم همه به راه راست هدایت شیم. ^-^
بله امیدوارم

armak69

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان

به نقل از محسن یگانه :
کی گفته زن فقط واسه تامین نیاز های ج ن س ی مرد هست؟زن حامی معنوی مرد هست.وظیفه ی تنظیم امور و برنامه های خانواده رو داره.وظیفه ی بزرگ کردن بچه ها و کمک توی مخارج زندگی پس چیه؟وظیفه ای که شما ذکر کردید فقط وظیفه ی زن های انسان های نخستین بوده!الان شما دارید وظایف رو توی باسکول با هم مقایسه می کنید؟خب مسلما به این نتیجه هم باید برسید.جنس نقش ها بدلیل ساختار روحی هر ج ن س ی با هم کلی متفاوته!

آره خب؛ چرا 123 میخواد دنبال تشابه بگرده؟! تشابه نیست ولی همونطور که دوستان گفتن، تساوی هست و باید باشه
اما به دلیل وجود تفاوت در سرشت و ذات دو جنس، هیچ دلیلی وجود نداره که همه چی متشابه باشه!

SANJIKA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت-قم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از 123 :
خیلی خوب...
وظیفه زن فقط و فقط (تاکید می کنم) تامین نیاز ج ن س ی همسرش و به تبع اون حمل فرزند است. تازه این هم می تواند مشروط باشد. یعنی مثلا زن می تواند شرط کند که فقط یک بچه برای همسرش بیاورد و غیره..

میشه منبعتونو ذکر کنید؟

fafa*****

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان....TEHRAN CITY!!!!!!!!!!!
شهر
تهران
مدال المپیاد
.تا دلت بخواد تو هرچي يه سركي كشيدم.......فيزيك.نجوم.رياضي
رشته دانشگاه
م کامپیوتر.software......

1.فمنيسم در لغت يه معنا داره اونم برابري حقوق زن و مرده...ولي چيزي كه الان توي دنيا رايج شده به اين معني نيست بلكه فمنيست هاي راديكال افراطي براي سود بيشتر و كسب درآمد بيشتر اين موج رو در سراسر جهان راه اندازي كردن تا بتونن علاوه بر بردن سود در كشورهاي سرمايه داري از جو حاكم بر كشورهاي جهان سوم هم سود ببرن...و فقط دارن از اسمش سوئه استفاده مي كنن و كارهاي ديگه اي انجام ميدن.
مثلا همين فمنيست هاي افراطي دارن مثل كمونيست ها صحبت ميكنن ..ميگن زن ميتونه بچه رو بدنيا بياره و اون رو رها كنه تا نهاد هاي جامعه اون رو تربيت كنن...اتفاقي كه داره در اسراييل انجام ميشه واثرات سوء اون بر افراد ديده ميشه.

2.برابري حقوق زن و مرد به اين معني نيست كه همون كاري كه مردا انجام ميدن زنان هم انجام بدن و بلعكس.

3.خدا زنان و مردان رو متفاوت آفريده(همه ميدونن)..براي همين وظايفشون متفاوته...براي همين دليلي نداره تا وقتي آقاييون هستند...خانما برن سربازي....چون اين كارا با شرايط جسمس و روحي خانما جور نيست.(مرتبط به بحث پزشكيه)
هركي مي خواد بگه توي پ.ش بهش توضيح بدم.و وظايف مهم تري دارن....سربازي بخاطره حفاظت از سرزمينمونه...ما مي تونيم اين كارو يه جور ديگه و بدون رفتن به سربازي انجام بديم......البته مشكلي نداره من به شخصه اگه بزارن ميرم چون خيلي دوست دارم....

4.ما خواهان حقوق برابر هستيم..و مي خوايم كه اون كارايي كه واقعا مي تونيم انجام بديم رو ازمون نگيرن . بزارن مثل آقايو توي هر زمينه اي كه مي خوايم فعاليت كنيم.اون زمينه اي كه خودمون تشخيص ميديم مي تونيم نه آقايون.......

5.الان شرايط جامعه طوريه كه خانما مي تونن همپاي آقايون توي جامعه فعاليت كنن....حالا اگه بعضي از آقايون دوست دارن كه خانومشون توي خونه باشه و فقط به تربيت بچه هاش بپردازه و فكر ميكنه كه بهتره خودش همه چيزو واسه اون و فرزندانش محيا كنه....مثل آقاي علي.ا
اشكالي نداره خوب اينم يه نظره...همه ي دخترا كه نمي خوان كار كنن اينجور دخترا هم زياده توي جامعه...........خيلي از مادراي ما خانه دارن .

در هر صورت موفق باشيد...

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از علی.ا :
غرر الحکم،یکی از معتبر ترین کتب حدیث هست که کلش از احادیث امام علی هست:
طاعه النسا غایت الجهل
معمولا توی این کتابا مینویسن این سخنو امام علی کی فرمودن و علتش چی بوده.اگه به این باشه که این همه جا شامل بشه منم دیگه از معلمای زنم اطاعت نمیکنم.دیگه از مادرم اطاعت نمیکنم.
میشه جواب منو بدید؟سوال کردم

sunshine

کاربر فوق‌فعال

به نقل از علی.ا :
حس آنتی فیمینیسمی این ضرب المثل رو به خاطرم میاره که وقتی میخوان بگن یک زن،خیلی زن قوی و محکم و کاری و ... هست، میگن نصفه مرده.

احتمالا فقط تو قم این ضرب المثل رایجه ، چون من همه جا شنیدم كه میگن فلانی واسه خودش مردیه.

خیلی جالبه. فقط و فقط همین. یعنی لزومی نداره كه زن هیچ كار دیگه ای رو انجام بده. حتی تربیت فرزند كه این همه آدم دارن روش مانور میدن هم جزء وظایفش نیست.
فقط شاید اینم خوب باشه بدونین كه دكتر شریعتی به همچین زنی كه هیچكاری انجام نمیده تحت عنوان زن هیچ و پوچی اشاره كرده... و دلیلش هم واضحه....

* خوب شد توضیحات در مورد اون حدیث رو دادین ، من به امام علی علاقه ی زیادی دارم و به نظرم غیر منطقی بود كه بخواد حرفی به اون معنی كه علی.ا گفت بزنه....

parsa_spy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از Newton :
اصلا می دونین چیه؟ من حاضرم با آیه قرآن ثابت کنم که از دید قرآن(و بالتبع اسلام) ارزش و مقام زن حتا از مرد هم بالاتره!

اهم !!

همین کار ها رو می کنید که حاضر نمی شن بهتون حقوق برابر بدن دیگه !! زود پر رو می شید ! :D

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از sunshine :
* خوب شد توضیحات در مورد اون حدیث رو دادین ، من به امام علی علاقه ی زیادی دارم و به نظرم غیر منطقی بود كه بخواد حرفی به اون معنی كه علی.ا گفت بزنه....
کسی که در مورد اون حدیث توضیحی نداد. بنابر این ماهم نشنیده اش میگیریم
به نقل از Newton :
اصلا می دونین چیه؟ من حاضرم با آیه قرآن ثابت کنم که از دید قرآن(و بالتبع اسلام) ارزش و مقام زن حتا از مرد هم بالاتره!
حالا یه عده میان و اینجوری توهین می کنن نمی دونم باید چه کرد :-w
شاید باید از این به بعد بگیم: از دامن مرد زن به معراج رود! :D :D
نمیفهمم چرا هی اصرار دارید بگید یکی از اون یکی برتره

d3c0der2

مهمان
فمينيسم در ايران ؟

اول از همه اميدوارم اندكي با فمينيسم آشنايي داشته باشيد . . .
اگر هم نداريد ، ندونستن كه عيب نيست :D اينجا كمي مطلب در موردش هست :
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85
والبته جالبه كه يه نگاهي به اين هم بندازيد
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C

اما بحث من روي كشور خودمون هست
صرفا به دين هم نميخوام ربطش بدم ، اما دين هم يكي از موارد بحثمون هست . . .
ما در كشوري زندگي ميكنيم كه بيش از ساير كشورها حقوق زنان رو زير پا ميگذاره
البته با توجه به اين كه دفعات قبل من از حقوق زن ها يكم حرف زدم و چند تا از دخترا شاكي شدن كه حقوق زن ها به تو كه پسر هستي چه ربطي داره ، لازم ميددونم يه چيزي رو بگم :
اگر ما 70 ميليون باشيم ، پس 35 ميليون از هموطنان ما زن هستن . . . و انسانيت ما بهمون اجازه نميده كه رنج اون ها رو شاهد باشيم . . .
همگي ما به دست مادرانمون تربيت شديم ، رفتارهاي مادرمون توي روحيه ما بسيار تاثير گذاشته ، دختران امروز مادران فردا هستن و جامعه آينده ايران به دست اون ها تربيت خواهد شد . . .
اين نكته ها بخشي از اهمييت احترام به حقوق زن ها رو نشون ميده . . . اگر يه دختري عقده ايي بار بياد ، در سال هاي بعد اين عقده ها روي فرزندش هم تاثير ميزاره . . .

اما حالا يك سري سوالاتي دارم كه خيلي مشتاقم جواب هاتونو بدونم :
با فمينيسم موافقيد يا مخالف ؟! ( دلايلتون رو بگين )
به نظر شما ، با ديدگاه هاي سنتي كه در جامعه ايران وجود داره ، آيا حقوق زنان رو ميشه اصلا مطرح كرد ؟! ( منظورم مرداني هستن كه زن رو صرفا براي خونه داري و بچه داري ميدونن )
به نظر شما با توجه به ديني كه اكثر مردم ايران اون رو قبول دارند و در كتاب آسماني اون ها دو زن رو برابر يك مرد دونسته ، امكان داره عقايد فمينيستي در جامعه رواج پيدا كنه ؟
به نظر شما اين جور اتفاقات حالت سياسي داره يا واقعا يه عده از مردم چنين اعتقادي دارن ؟ :
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9001141269

خواهش ميكنم تا جاي كه امكان داره بحث رو به طرفي نكشونيد كه سياسي بشه يا مثلا در مورد اسلام عميقا بحث نكنيد چون قبلا در موردش حرف زديم
نظراتتون رو در مورد فمينيسم بگين ، چون جامعه ما الان در فقر فرهنگي نسبت به حقوق زنان غوطه ور شده . . .
نبود فمينيسم ، نسل آينده ايران رو با خطرات جدي مواجه ميكنه . . .
نسل ما كه سوخت ! شايد تونستيم يه كاري كنيم نسل آيندمون نسوزه . . .

po0ya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
shahid ejei
شهر
esfahan
مدال المپیاد
سابقه دارم !
پاسخ : فمينيسم در ايران ؟ . . .

فمنیسم در دنیا بهتره !
مگه فقط این اتفاقات تو ایرانه ؟!

d3c0der2

مهمان
پاسخ : فمينيسم در ايران ؟ . . .

من نگفتم فقط تو ايرانه !
ولي هر كسي موظفه تو كشور خودش بهش فمينيسم احترام بزاره !
ما كجا زندگي ميكنيم ؟!
مگه ايران نيستيم ؟! پس در درجه اول دنيا به ما ربطي نداره ! اول كشور خودمون بعدش دنيا . . . .

بالا