• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جمله‌ی Cogito ergo sum دکارت

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : جمله‌ی Cogito ergo sum دکارت

به نقل از sk1v :
حكماي شرقي و اسلامي اين طور بيان ميكردند كه علم نفس به خودش علم حضوريه نه حصولي و به
استدلالي در علم حضوري نياز نيست و در اين مورد موجب دور ميشه! :-??
گويا جناب آخوند ملا صدرا-طاب ثراه- اينطوري بيان ميكنه كه اگر من بخوام از طريق فعل خودم ،چه عقلي
و چه مادي، به وجود خودم پي ببرم دارم از علم نسبت به علم، وجود علم خودم و وجود خودم رو نتيجه ميگيرم
در حالي كه علم به علم خودش هم علم منه!
کیوان تو رو خدا یه چیزایی بگو منم بفهمم ~X(
تو که ما ایرانیا رو میشناسی... :-"یه کلمش رو نفهمیم بیخیال کل پست میشیم...
تو رو خدا ادبیاتت رو از خواجه نصیر توسی به امیر کبیر بیار لااقل :-" 8->

only0

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4کرج
شهر
کرج
دانشگاه
هنوز جوابا نیومده....

به نقل از پویا م :
خب این دو تا به نوعی شبیه به هم می شن، وقتی شما یقین داشته باشید، یعنی فعل شک صورت نمی گیره. حالا کی یقین دارید؟ موقعی که شک نکنید. به عبارتی به نظرم این دوتا معادل همن.
نمی دونم :D
نه به نظر من معادل نیستن چون ممکنه من یه چیزو بدونم بعد بهش شک کنم ولی اینم امکان داره که اصلا اون چیزو ندونم که تازه بخوام شکم بکنم...

White Devil

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدمدنی
شهر
تبریز

حرفش کاملا درسته چون که انسان فقط می تونه به وجود داشتن خودش 100 درصد یقین داشته باشه. در مورد مثال شما هم اگه بخواهیم وجود دستمان رو اثبات کنیم من می تونم بگم وجود دستت واقعیت نداره بلکه توهمیه تو ذهنت که تو فکر می کنی دست داری یا چشم داری شاید اصلا چشم هم نداشته باشی و این تصاویر رو فقط حس کنی و همه چی مجازی باشه پس فقط فقط می تونی بگی که تو خودت وجود داری.

migrating swallows

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران

منظور دکارت شک کردن به وجود.به اینکه همه چیز یه توهم نیست واصولا بدون چشم هم می شه توهم زد .یعنی تصور کرد. ولی وجود یک ذهن برای توهم زدن الزامی است و وقتی تو ذهنی داری که می تونه توهم بزنه پس وجود داری.

White Devil

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدمدنی
شهر
تبریز

من واقعا از شک کردن می ترسم. یعنی من چندبار اونقدر درباره ی عمق همه چی فکر کرده بودم که کم مونده بود دیوانه بشم. ~X(

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

یه نکته‌ی جالب! ظاهرا این بحث خیلی مشهورتر از اونی بود که فکر می‌کردم. <a href="http://new-philosophy.ir/?p=3179"> اینجا </a>هم دربارش توضیح داده! کلا مبحثیه برا خودش این "من" دکارت.

A.....MORDAD

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران

به نقل از پویا م :
یه نکته‌ی جالب! ظاهرا این بحث خیلی مشهورتر از اونی بود که فکر می‌کردم. <a href="http://new-philosophy.ir/?p=3179"> اینجا </a>هم دربارش توضیح داده! کلا مبحثیه برا خودش این "من" دکارت.
دقیقا!
من هی پستا رو می خوندمو میومدم پایین و هی با خودم می گفتم الان وقتی بگم این کشفیات قبلا صورت گرفته چی می شه!

البته فراموش نکنید که استدلال دکارت گرچه ضغیفه ولی در زمان خودش از خلاقیت بالایی برخورداره. (تصور کنید زمانه ای رو که ملت یا خدا پرست بودن یا نبودن!)

به نقل از پویا م :
خب این دو تا به نوعی شبیه به هم می شن، وقتی شما یقین داشته باشید، یعنی فعل شک صورت نمی گیره. حالا کی یقین دارید؟ موقعی که شک نکنید. به عبارتی به نظرم این دوتا معادل همن.
نمی دونم :D

البته باید عرض کنم فعل شک به طور کامل توانایی قضاوت نسبی رو از شما میگیره!
به طور کلی هر نوع یقینی حتی به خود شک استدلال رو دچار ضعف می کنه. اسکپتیسیست حتی به شک هم شک می کنه.
والبته که فرد نامشکوک مومن نیست!(شاید) وقتی شک هست چه اعتمادی میشه داشت به منطق دو وجهی؟

بنیان ها رو در شک حل کنید....پشت هر کدوم از جمله های من یک شاید بذارید!

بالا