• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جمله‌ی Cogito ergo sum دکارت

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
نمی دونم چقدر درباره‌ی دکارت می دونید. برا همین اول یه مقدمه‌ای بحث رو می گم.

رنه دکارت، فیلسوف فرانسوی مشهور ۱۶هم، عاشق ریاضیات بود. دلیلش هم این بود که ریاضیات بر اساس منطق پیش می رفت و نتایجی که از اون می گرفت، کاملا یقینی بودند. یعنی کسی نمی توانست به اون‌ها شک کنه.
از طرفی عاشق فلسفه بود چون عقیده داشت که پایه‌ و اساس معرفت بشر، فلسفه هست. تو اون دوره، فیلسوف‌ها و متفکرا اعتقاد داشتند که در هیچ موضوعی نمی شه با یقین صحبت کرد.
برای همین دکارت دنبال یقینی کردن برخی از مسائل در فلسفه افتاد که از اینجا بحث ما شروع می شه.

دکارت برای اینکار، دنبال یک اصل و پایه و چهارچوب بود که کاملا یقینی باشه (یعنی نشه بهش شک کرد) و بقیه‌ی چیز ها رو بر اساس اون استوار کنیم. برای اینکار تصمیم گرفت به همه چیز شک کنه . حتی به بنیادی‌ترین چیز ها که بعدا به شک دکارتی مشهور شد.
اما بعدا به چیزی رسید که نمی تونست بهش شک کنه و تونست اون رو به عنوان اصل و پایه قبول کنه.
دکارت گفت : "من می‌توانم در همه چیز شک کنم، اما در این واقعیت که شک می‌کنم، نمی‌توانم تردیدی داشته باشم. بنابراین شک کردن من امری است یقینی. و از آنجا که شک، یک نحوه از حالات اندیشه و فکر است، پس واقعیت این است که من می‌اندیشم. چون شک می‌کنم، پس فکر دارم و چون می‌اندیشم، پس کسی هستم که می‌اندیشم."
و این اصل از اون به بعد به این صورت مطرح شد :
می‌اندیشم، پس هستم که به این اصل، اصل "کوژیتو" هم می گن.

و حالا بحث اصلی. به نظرم دو نکته وجود دارد. اولا اینکه مثلا چرا همچین چیزی نگفت : "من دارم این چیزها رو می بینم. پس چشم دارم. پس کسی هستم که چشم دارم" . یا "من پا دارم. پس کسی یا حیوونی هستم که پا دارم" .
یعنی به نظرم این استدلال ضعیفیه.
و حالا یکی از اشکالاتی که به نظرم به شدت وارده بر اصل دکارت. به شدت. آدم‌ها معمولا به طور ذاتی از شک کردن مخصوصا به همه چیز می ترسن. این بعد روان‌شناسی داره. دلیلش اینه که آدما می ترسن که با شک کردن، گم بشن.
حرفم اینه: دکارت وقتی میاد می گه دارم به همه چیز شک می کنم، دیگه "من"ی وجود نداره! . قبول دارید؟ و این نظر شخصی خودم تنها نیستش. با چند نفر دیگه هم که صحبت کردم همین نظر رو داشتند.

نظر شما چیه؟ به نظر شما حرف دکارت غلطه؟ چرا؟ اگه درسته پس چطور حین شک کردن یک "من" وجود داشته؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : جمله‌ی Cogito ergo sum دکارت

من یه جا خوندم که دکارت باید میگفت شک میکنم، پس اندیشنده ای وجود داره. اما وقتی پرسیدم گفتن این اشکالی به وجود نمیاره.
بعد یه چیز دیگه هم اینه که مگه دکارت حتی به شک کردن خودش هم شک نکرده بود؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از آناهید :
من یه جا خوندم که دکارت باید میگفت شک میکنم، پس اندیشنده ای وجود داره. اما وقتی پرسیدم گفتن این اشکالی به وجود نمیاره.
بعد یه چیز دیگه هم اینه که مگه دکارت حتی به شک کردن خودش هم شک نکرده بود؟
اخه بحث اصلی اینه که "می کنم" معنی نداره! اینجا "من" از کجا اومده؟! وقتی آدم قراره به همه چیز شک کنه، دیگه گم می شه. دیگه "من"ی وجود نداره!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

اگه به همه چیز شک کنه، مگه دیه اصلا شک کردنی وجود داره؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از آناهید :
اگه به همه چیز شک کنه، مگه دیه اصلا شک کردنی وجود داره؟
اینم البته حرفیه :D اخه این بیشتر می شه فلسفه‌ی در حوزه‌ی زبان ( یه اسم خاصی داشت) .
الان فرض کنیم طرف به شک کردنش، شک کرد. یعنی نمی دونه واقعا داره شک می کنه یا نه. اگه واقعا شک می کنه که حله. اگه شک نمی کنه پس فرض اولیه که داریم شک می کنیم به شک کردن غلط بوده و به تناقض می رسیم. یعنی در هر صورت می تونیم مطمین باشیم که داریم شک می کنیم.

• لایک
امتیازات: dorna

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

خب یه مسئله ای هست...
شک نکردن دو تا معنی داره.
شک نکردن=یقین داشتن
شک نکردن=صورت نگرفتن فعل شک &صورت نطرفتن فعل يقين يعني كلن مني وجود نداره که فعلی صورت بگیره.
میشه همچین چیزی؟ :D

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Dorna :
خب یه مسئله ای هست...
شک نکردن دو تا معنی داره.
شک نکردن=یقین داشتن
شک نکردن=صورت نگرفتن فعل شک &صورت نطرفتن فعل يقين يعني كلن مني وجود نداره که فعلی صورت بگیره.
میشه همچین چیزی؟ :D
خب این دو تا به نوعی شبیه به هم می شن، وقتی شما یقین داشته باشید، یعنی فعل شک صورت نمی گیره. حالا کی یقین دارید؟ موقعی که شک نکنید. به عبارتی به نظرم این دوتا معادل همن.
نمی دونم :D

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

خوب این درصورتیه که ما "من‏"‏ که یه فعل رو انجام میده رو قبول داشته باشیم
مثلن اگه من بگم‏"من راه نمیرم‏"اگه تو من رو قبول داشته باشی نتیجه میگیری من ساکن هستم اما اگه تو اصلن وجود‏"من‏"‏ رو قبول نداشته باشی اصلن دیگه منی نیست که بخواد ساکن باشه یا راه بره‏!‏

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

دکارت گفت : "من می‌توانم در همه چیز شک کنم، اما در این واقعیت که شک می‌کنم، نمی‌توانم تردیدی داشته باشم. بنابراین شک کردن من امری است یقینی. و از آنجا که شک، یک نحوه از حالات اندیشه و فکر است، پس واقعیت این است که من می‌اندیشم. چون شک می‌کنم، پس فکر دارم و چون می‌اندیشم، پس کسی هستم که می‌اندیشم."
خوب دراینجا برای ثابت کردن خودش هم میتونیم ازبرهان خلف استفاده کنیم بعد ازاین که به این نتیجه رسیدیم که شک میکنیم به همه چیز درست عین این که آیاواقعا شک میکنه یانه 8->

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از mosquito :
خوب دراینجا برای ثابت کردن خودش هم میتونیم ازبرهان خلف استفاده کنیم بعد ازاین که به این نتیجه رسیدیم که شک میکنیم به همه چیز درست عین این که آیاواقعا شک میکنه یانه 8->
اولا که مساله اینه که ما نباید برای مثلا دکارت به نتیجه‌گیری برسیم. یعنی کسی که شک می کنه باید اینکار ها رو بکنه. شما الان هر چیزی که بگی داخلش یک فاعل "من" یا "او"ی وجود داره در حالیکه من می گم اصن اینا موقع شک کردن دیگه نیستن. وجود ندارن.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

منم همینو گفتم گفتم که مافرض میگیریم بعد ازاین که شک وجود داشت دکارت وجودنداره وبعد به تناقص میرسیم پس دکارت وجودداره
واولش هم بابرهان خلف وجودخودمونو ثابت میکنیم

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از mosquito :
منم همینو گفتم گفتم که مافرض میگیریم بعد ازاین که شک وجود داشت دکارت وجودنداره وبعد به تناقص میرسیم پس دکارت وجودداره
واولش هم بابرهان خلف وجودخودمونو ثابت میکنیم
و ایراد فاحش این نظریه:تو داری از شهودت کمک میگیری...میگی نمیتونم به شک کردن خود شک کنم...چرا نمیتونی؟...چیزی جز شهود میگه که تو داری شک میکنی؟ :)

• لایک
امتیازات: ibtkm

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

به نقل از prabd.chess :
و ایراد فاحش این نظریه:تو داری از شهودت کمک میگیری...میگی نمیتونم به شک کردن خود شک کنم...چرا نمیتونی؟...چیزی جز شهود میگه که تو داری شک میکنی؟ :)
به نقل از پویا م :
اینم البته حرفیه :D اخه این بیشتر می شه فلسفه‌ی در حوزه‌ی زبان ( یه اسم خاصی داشت) .
الان فرض کنیم طرف به شک کردنش، شک کرد. یعنی نمی دونه واقعا داره شک می کنه یا نه. اگه واقعا شک می کنه که حله. اگه شک نمی کنه پس فرض اولیه که داریم شک می کنیم به شک کردن غلط بوده و به تناقض می رسیم. یعنی در هر صورت می تونیم مطمین باشیم که داریم شک می کنیم.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

چرا به تناقض میرسیم عزیز من؟...دارم میگم تو وقتی حتی داری میگی شک داری از شهودت استفاده میکنی!...چجوری؟...تو میگی شک...پس داری شک رو از خندیدن جدا میکنی...اینو از کجا فهمیدی که اینا از هم جدان؟...شهود...تعاریف...ممکنه تمام اینا موهوم باشه...
راستی پویا...ممنونم از تاپیک خوبت :)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

یه تاپیک بود تو فلسفه که ما میفهمیدیمشا :-" :-<

Up !

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

اخه سایناجان این بحث تمام شده است! :-"...دیگه منم که استاد جور کردن مطلب و سمبل کاری و بازی با کلمات میباشم :-"حرفی برای گفتن توش ندارم...
دلیل غلط بودن استدلال رنه دکارت نیز بیان شد :)
باز اگه سوالی بود در خدمت میباشیم :-"

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

من فکر می‌کردم فقط خودمونیم که به این موضوع پی بردیم و این مشکل برامون پیش اومده :D امروز فهمیدم که "ویل دورانت" هم داخل کتاب "لذات فلسفه" درباره‌ی غلط بودن استدلال دکارت صحبت میکنه و می‌گه "من اندیشنده‌ی ذکر شده، باید امری مجرد از ماده باشد!" :-"

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

من توي فلسفه با نظرات دكارت كاملاً موافقم . شك كردن يه چيزيه كه نه ميشه بهش گفت حس ، نه ميشه گفت زاييده ي مستقيم ذهن ؛ پس چون يه مورد يكتا هستش ميتونه دليل بر وجود باشه .

T@RAN€H

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 Shz

ببینید ، چیزی که توی فلسفه خیلی‌ ملاکه ، و توی یه مکاتب بسیار زیادی دیده شده که از این اصطلاح استفاده کنن " وجود " هست ، شما هر حکمت یا هر فلسفی که توسط کسی‌ بنیان گذاری شده باشه رو بخونید قبلش باید یه سری کلمات و اصطلاحالت به کار برده و معن‌ دقیقه اونا رو بدونید ، حالا این کلمه یه وجود خیلی‌ روش بحث شده ، مثلا پایه و اساس فلسفهٔ ملاصدرا بر همین " وجود " هست.. حالا دکارت هم سعی‌ داشته که این سوال یا این مبحث فلسفی تعریف و اثبات کنه ..

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

حكماي شرقي و اسلامي اين طور بيان ميكردند كه علم نفس به خودش علم حضوريه نه حصولي و به
استدلالي در علم حضوري نياز نيست و در اين مورد موجب دور ميشه! :-??
گويا جناب آخوند ملا صدرا-طاب ثراه- اينطوري بيان ميكنه كه اگر من بخوام از طريق فعل خودم ،چه عقلي
و چه مادي، به وجود خودم پي ببرم دارم از علم نسبت به علم، وجود علم خودم و وجود خودم رو نتيجه ميگيرم
در حالي كه علم به علم خودش هم علم منه!

بالا