• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سیگار - قلیان - پیپ

شما از کدام دخانیات استفاده می کنید؟

• سیگار و سیگار برگ

رای‌ها: 30 33.7%
  • قلیان

رای‌ها: 27 30.3%
  • پیپ

رای‌ها: 16 18.0%
  • هیچکدام

رای‌ها: 39 43.8%

• رای‌دهندگان
    89
  • شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
یه مساله ای هست، جنگ همیشگی بین این 3تا و موافقا و مخالفاشون
این که از بین سیگار و قلیان و پیپ کدوم ضرر کمتری داره و کدوم بیشتر

یه سریا میگن سیگار چون فـیلت‍‌‍ر داره ضررش کمتره، قلیون و پیپ بخاطر نداشتن فـیلت‍‌‍ر برای سلامتی بدترن
یه سریا میگن دود قلیون چون از رو آب رد میشه و مواد شیمیایی کمتری داره توی تنباکوش، ضررش کمتر از سیگاره که پر از چسب و کاغذه و همچنین کمتر از پیپ که دودش مستقیمه
یه سریا میگن پیپ، چون تنباکوش خالص گیاهیه و دودش کامل توی ریه نمیره از سیگار و قلیون ضرر کمتری داره

نظر شما چیه؟

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار
پاسخ : سیگار - قلیان - پیپ

ما که هر جا دیدیم این دکترا میگفتن قلیون ضررش بیشتره.

در صورتي که طبق تحقيقات به عمل آمده يک پک قليان، معادل 100 پک سيگار دود دارد. [nb]منبع[/nb]

دلیلشم همین جا نوشته چون که سوخت قلیان ذغالیه بعد منو اکسید کربن و مواد شیمیایی و اینا از سوختنش تولید میشه که سرطان زا هم هست

فقط یک ویژگی که داره فک کنم اینه که کمتر اعتیاد آوره تا اون دو تای دیگه

بعد بین پیپ و سیگار فک کنم پیپ بهتر باشه. چون سیگار هم همون کاغذ و مواد شیمیایی زیاد داره توش. اما پیپ نه.

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

همشون چیز مضخرفی اند

کلا دود خوب و بد نداره وسرش نمیشه
ارامش کاذب میباشد
و برای بدن ضرر دارد B-)

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

پرسشی از دکتر محمدرضا معدنی معاون اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

کدام بدتر است: سیگار، پیپ یا قلیان؟
سرطان ریه یكی از شناخته‌شده‌ترین و خطرناک‌ترین سرطان‌هاست که سالانه تعداد زیادی از مردم به آن مبتلا می‌شوند. از طرفی، این سرطان با مصرف دخانیات ارتباط تنگاتنگی دارد؛ به طوری که تقریبا80 درصد موارد سرطان ریه به استعمال قلیان، پیپ و سیگار مرتبط است....

اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که کدام یک از این محصولات دخانی خطرناک‌ترند و احتمال ابتلا به این سرطان را بیشتر می‌کنند؟ برای پاسخ به این سوال، گفت‌وگوی ما را با دکتر محمدرضا معدنی، معاون اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، بخوانید.

آقای دکتر! تاریخچه استعمال دخانیات به چه زمانی برمی‌گردد؟

مصرف مواد دخانی در دنیا بالغ بر 2 هزار سال قدمت دارد و در طول این مدت هم دستخوش تحولات زیادی شده است. نخستین‌بار بومیان قاره آمریكا در دوران باستان به خواص گیاه تنباكو پی بردند. كریستف كلمب و همراهانش در سال 1492 میلادی به جزیره‌ای بین آمریكای شمالی و جنوبی رسیدند و متوجه شدند كه افراد بومی این منطقه گیاهی عجیب را روی آتش ریخته و دود آن را داخل ریه‌های خود فرو می‌برند.

كریستف كلمب به تصور اینکه این گیاه، ماده‌ای جادویی دارد، هنگام بازگشت مقداری از برگ‌ها و دانه‌های آن گیاه را با خود به اسپانیا برد و به این ترتیب توتون به اروپا راه یافت و مردم اروپا این گیاه را توباكو نامیدند كه در ایران به تنباكو معروف است.

توتون كه در سال 1605 میلادی در عثمانی، مصر و هند شناخته شده بود، توسط پرتغالی‌ها وارد ایران شد. اگر چه برخی بر این باورند كه توتون نخستین‌بار در سال 1590 میلادی وارد ایران شده است اما بررسی اسناد تاریخی‌ نشان می‌دهد مصرف دخانیات در زمان شاه‌عباس در ایران رواج پیدا كرد.

ظاهرا سیگار پرمصرف‌ترین محصول دخانی در سراسر دنیاست. همین‌طور است؟
بله؛ سیگار جزو یکی از مهلک‌ترین محصولات اعتیادآور ساخته دست بشر است و از برگ کاغذ، فـیلت‍‌‍ر، توتون و اسانس و مواد نگهدارنده ساخته می‌شود. در این بین باید گفت که خطر اصلی را دود ناشی از استعمال این ترکیب ایجاد می‌کند.

منظورتان از خطر جدی چیست؟
ببینید؛ دود سیگار دارای دو جریان اصلی و كناری است. جریان اصلی هنگام پك زدن وارد دهان و ریه می‌شود و جریان كناری در فاصله پك زدن‌ها از انتهای سیگار و هنگام بازدم وارد محیط و سپس ریه می‌شود كه این دود از 4 هزار ماده مختلف با آثار آنتی‌ژنی، جهش‌زایی، سرطان‌زایی، دارویی و... تشكیل شده است. در عین حال، دود سیگار شامل 2 بخش ذره‌ای و گازی است.

بخش گازی 85 درصد دود سیگار را تشكیل می‌دهد و اكسیژن، نیتروژن و مونواكسیدكربن اجزای اصلی آن هستند. مونواكسیدكربن میل تركیب زیادی با هموگلوبین خون دارد و در رقابت با اكسیژن برای تركیب با هموگلوبین پیروز می‌شود. در نتیجه انتقال اكسیژن به بافت‌های بدن كاهش می‌یابد.

بخش ذره‌ای نیز 15 درصد دود سیگار را تشكیل می‌دهد و نیكوتین و قطران مهم‌ترین مواد تشكیل‌دهنده بخش ذره‌ای هستند. در عین حال، نیكوتین ماده اصلی و موثر دود سیگار است كه اعتیادآور بوده و با عوارض قلبی-عروقی و ایجاد اختلال در سیستم عصبی همراه است.

سلامت: آیا سیگارهای لایت، همان‌طوری که کارخانجات سیگارسازی ادعا می‌کنند، واقعا کم‌خطرترند؟

نه! به‌رغم قرن‌ها نوآوری تبلیغاتی، ادعاهای اغراق‌گونه، ایجاد ذهنیت بی‌خطر بودن یا کم جلوه دادن خطر برای سلامت، هیچ شواهد و مدارک مستندی وجود ندارد که نشان دهد سیگارهای Light (سبک) یا Mild (ملایم)، کم‌ضررتر از سیگارهای معمولی هستند و به طور كلی، وجود 40 نوع ماده سرطان‌زا در دود انواع سیگار به اثبات رسیده است.

اگر سیگار را با قلیان مقایسه کنیم، به چه نتیجه‌ای می‌رسیم؟ قلیان مضرتر است یا سیگار؟
با وجود اینكه قلیان كمتر مصرف می‌شود اما حجم دودی كه از آن وارد بدن می‌شود 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است. یك نخ سیگار معمولا 500 سی‌سی تا یك لیتر دود تولید می‌كند اما یك‌بار استفاده از قلیان 10 تا 20 لیتر دود تولید خواهد كرد و درواقع، سرو یک نوبت قلیان برابر با استعمال 70 نخ سیگار است. از طرف دیگر سیگار معمولا انفرادی مصرف می‌شود اما از یک قلیان صدها نفر استفاه می‌کنند.

البته این روزها هنگام سرو قلیان در مراکز تفریحی، سر یک‌بارمصرف قلیان در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد تا به اصطلاح از انتقال بیماری‌ها جلوگیری شود اما باید گفت این لوله قلیان است که حاوی انواع باکتری و ویروس است و ناقل بیماری‌هایی مانند سل و هپاتیت است.

نمی‌توان میزان مصرف افراد را نیز نادیده گرفت. مثلا شخصی که روزی یک بار قلیان می‌کشد، در مقایسه با فردی که روزی یک پاکت سیگار مصرف می‌کند، احتمالا زودتر به سرطان ریه مبتلا خواهد شد.

کدام ضلع مثلث دخانیات، سلامت مصرف‌کنندگان را بیشتر تهدید می‌کند: سیگار، پیپ یا قلیان؟
همه‌شان به نوعی سلامت را به خطر می‌اندازند و نمی‌توان گفت یكی از آنها از دیگری بهتر یا بدتر است اما برای بیان خطرهای پیپ باید از سیگار برگ شروع کنیم. سیگار برگ در واقع تنباکوی پیچیده شده در برگ تنباکو است و عموما مقدار تنباکوی این سیگارها چند برابر سیگارهای معمولی است و گاهی مقدار تنباکوی موجود در سیگار برگ به اندازه 20 سیگار معمولی است.

البته در مورد مصرف پیپ در مقایسه با سایر محصول‌های دخانی مطالعه‌های کمتری انجام شده است. با این وجود، بیشتر حقایقی که در مورد سیگار برگ وجود دارد در مورد پیپ هم مصداق پیدا می‌کند. به طور مثال، دود ناشی از پیپ در مقایسه با سیگار قلیایی‌تر است و بنابراین برای ایجاد اعتیاد بالا به نیکوتین نیاز به استنشاق مستقیم آن به ریه وجود ندارد.

در عین حال، به واسطه میزان بالای تنباکوی استفاده‌شده در پیپ، مصرف‌کنندگان و اطرافیان با دودی معادل سوختن چند نخ سیگار مواجه می‌شوند. از طرفی، مصرف‌کنندگان پیپ شانس بالاتری برای ابتلا به بیماری از جمله بیماری انسدادی مزمن ریوی و سرطان های دهان، سر، گردن، حنجره، مری و ریه دارند.

یعنی نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام یک از اینها خطرناک‌ترند؟
همین‌طور است اما باز هم بستگی به میزان مصرف دارد. فرض کنید بخواهیم 3 نفر را با شرایط یکسان از نظر سن، جـنس‍‌‍یت، موقعیت زندگی و... با هم مقایسه کنیم که اولی روزانه یک پاکت سیگار مصرف می‌کند، دومی‌مصرف مداوم پیپ دارد و فرد سوم روزی یک ساعت قلیان می‌کشد.

مسلما آنهایی که پیپ و قلیان می‌کشند زودتر از فرد سیگاری با مشکل مواجه می‌شوند. اما نکته بسیار مهم این است که درنهایت هر 3 این افراد، جان خود را به واسطه مصرف دخانیات از دست می‌دهند یا حداقل کمتر از افراد دیگر عمر می‌کنند و سالیان سال باید با انواع بیماری‌ها و سرطان‌ها دست و پنجه نرم کنند.

سيگار بدتر است يا پيپ يا قليان؟

• من خودم يه مدت اين سوال خيلي برام پيش اومده بود اين مطلب رو خوندم :D

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

متاسفانه من پیپی ـم :D
منظورم اینه بعضی وقتا پیپ و قلیون میکشم ولی الان خیلی وقته نکشیدم
به این کارمم افتخار نمیکنم بلکه خیلی هم شرمسارم
اصلا خوشم نمیاد از این کارم ولی یک بار غفلت کردم
ولی اونجوری که میدونید توی سیگار بیش از 4000 نوع مواد شیمیایی مضر داره و قلیون و پیپ خیلی بدتر
من اینو شنیدم که یک پک (!) قلیون برابر 200 نخ سیگاره
البته این ضرر هایی که میگن برای این توتون (تنباکو) های شیمیایی هست ولی این توتون های طبیعی (که مزه زهرمار میده از بس تلخه) ضرر زیادی نداره ولی به هر حال سم هست برای بدن

به نظر شما سلامتی یا بیماری ؟ (روی پاکت سیگار و توتونا نوشته)

کلا دخانیات خیلی بده : |

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از کیــمیا.پ :
پرسشی از دکتر محمدرضا معدنی معاون اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

کدام بدتر است: سیگار، پیپ یا قلیان؟
سرطان ریه یكی از شناخته‌شده‌ترین و خطرناک‌ترین سرطان‌هاست که سالانه تعداد زیادی از مردم به آن مبتلا می‌شوند. از طرفی، این سرطان با مصرف دخانیات ارتباط تنگاتنگی دارد؛ به طوری که تقریبا80 درصد موارد سرطان ریه به استعمال قلیان، پیپ و سیگار مرتبط است....

اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که کدام یک از این محصولات دخانی خطرناک‌ترند و احتمال ابتلا به این سرطان را بیشتر می‌کنند؟ برای پاسخ به این سوال، گفت‌وگوی ما را با دکتر محمدرضا معدنی، معاون اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، بخوانید.

آقای دکتر! تاریخچه استعمال دخانیات به چه زمانی برمی‌گردد؟
مصرف مواد دخانی در دنیا بالغ بر 2 هزار سال قدمت دارد و در طول این مدت هم دستخوش تحولات زیادی شده است. نخستین‌بار بومیان قاره آمریكا در دوران باستان به خواص گیاه تنباكو پی بردند. كریستف كلمب و همراهانش در سال 1492 میلادی به جزیره‌ای بین آمریكای شمالی و جنوبی رسیدند و متوجه شدند كه افراد بومی این منطقه گیاهی عجیب را روی آتش ریخته و دود آن را داخل ریه‌های خود فرو می‌برند.
.
.
.
.
.
سيگار بدتر است يا پيپ يا قليان؟

• من خودم يه مدت اين سوال خيلي برام پيش اومده بود اين مطلب رو خوندم :D

اگر بشه که خلاصه ترشو بزاری :D

یا جاهای مهمشو بلدی چیزی کنی حداقل :D

با تشکر البته :D

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

در عین حال، به واسطه میزان بالای تنباکوی استفاده‌شده در پیپ، مصرف‌کنندگان و اطرافیان با دودی معادل سوختن چند نخ سیگار مواجه می‌شوند. از طرفی، مصرف‌کنندگان پیپ شانس بالاتری برای ابتلا به بیماری از جمله بیماری انسدادی مزمن ریوی و سرطان های دهان، سر، گردن، حنجره، مری و ریه دارند.
با وجود اینكه قلیان كمتر مصرف می‌شود اما حجم دودی كه از آن وارد بدن می‌شود 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است. یك نخ سیگار معمولا 500 سی‌سی تا یك لیتر دود تولید می‌كند اما یك‌بار استفاده از قلیان 10 تا 20 لیتر دود تولید خواهد كرد و درواقع، سرو یک نوبت قلیان برابر با استعمال 70 نخ سیگار است. از طرف دیگر سیگار معمولا انفرادی مصرف می‌شود اما از یک قلیان صدها نفر استفاه می‌کنند.ببینید
دود سیگار دارای دو جریان اصلی و كناری است. جریان اصلی هنگام پك زدن وارد دهان و ریه می‌شود و جریان كناری در فاصله پك زدن‌ها از انتهای سیگار و هنگام بازدم وارد محیط و سپس ریه می‌شود كه این دود از 4 هزار ماده مختلف با آثار آنتی‌ژنی، جهش‌زایی، سرطان‌زایی، دارویی و... تشكیل شده است. در عین حال، دود سیگار شامل 2 بخش ذره‌ای و گازی است.
خلاصه :-"

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

خوب حالا یه سوال:
چرا قدیمی ها با این که خیلی قلیون می کشیدن، سرطان و اینا هم نمی گرفتن؟
مثلا مامان بزرگ بابای من قلیون می کشید، 97 سال هم سن کرد

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

به نقل از GCD :
خوب حالا یه سوال:
بسته به نوع توتون داره
1. شیمیایی
2. طبیعی

قدیما هم از توتون های طبیعی استفاده میشد
که ضرر طبیعی ها از شیمیایی ها کمتر و شاید هم ضرری نداشته باشه و فقط تولید دود کنه
قدیما بیشتر از چُپُق استفاده میکردنا : دی

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

به نقل از GCD :
خوب حالا یه سوال:

اولا اونا این تنباکو های شیمیایی رو نمکردن تو حلقشون
دوما اینکه الان زندگی با اون موقع فرق کرده قلیون میتونه رو سرطان تاثیر بذاره ولی به تنهایی شاید نتونه علتش باشه
طرز زندگی روز مره و دغدغه های فکری و ذهنی هم خیلی روی این قضیه ی مردن زود هنگام تاثیر داره ولی دلیل بر کمشدن مضرات قلیون و سیگار نیست

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

یعنی الان هم اگه قلیون یا پیپ با تنباکوی طبیعی استفاده بشه ضررش کمتره؟ یا چی؟

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

به نقل از GCD :
بله کمتره
ولی نه خیلی چون مواد محلول توی آب هم کم تاثیر ندارن
البته الان ریه ها و جوانه های چشایی ما تحمل اون مزه تلخ رو نداره
و اینکه خیلی مزه سنگینی دارن : )

به نقل از amir abbasi :
کلا اهل دود و دم بودن خیلی بده ولی به نظرم پیپ نسبت به بقیه بهتره
فکرت کاملا اشتباهه
چون پیپ از همشون بد تره و به ریه ها بدتر صدمه میزنه تا بقیشون
اونم به دلیل غلظت دودشه

• پست متوالی... :-"

TnT

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام

به نقل از GCD :
خوب حالا یه سوال:
دلیل سرطان ، فقط اسعتمال دخانیات نیست . بذار از اول قدم قدم بریم جلو . هر سلولی یه چرخه ی سلولی داره . به وجود میاد ، رشد می کنه و در نهایت تقسیم میشه . سرطان یعنی رشد و تقسیم غیر عادی سلول ها که دلیل ش به وجود اومدن اختلال تو چرخه ی سلولی هستش . دلیل این اختلال ها اکثراً جهش های ژنی هستش . جهش های ژنی مثل ِ این می مونن که رئیس جمهور یه کشور دیوونه بشه ، اون موقع چه بلایی سر کشور میاد ؟ :D بعد جهش های ژنی معمولاً از 3 طریق ایجاد میشن
1. اشتباهات همانند سازی DNA ؛ یه سلول برای اینکه اطلاعات ژنی یا همون عامل ایجاد صفاتی مثل رنگ چشم رو به سلول هایی که از تقسیم ش به وجود میان انتقال بده ، باید از DNA خودش کپی برداری کنه . در واقع یک زنجیره ی DNA باید بشه دو زنجیره ی DNA . حالا در حین انجام همانند سازی ممکن ِ اشتباهاتی رخ بدن و باعث بشن که اختلال ژنی به وجو بیاد .
2. ویروس ها ؛ اطلاعات آنچنانی ندارم که چطور ویروس ها می تونن باعث جهش ژنی بشن ولی به عنوان یه عامل شناخته شده ی جهش های ژنی مطرح ن .
3. عوامل محیطی ؛ الان در واقع موضوع بحث ما ، یکی از عوامل محیطی یعنی سیگار ، قلیان و پیپ هستش .
اونطور که تحقیق کردن ، درصدی از جهش های ژنی که توسط عوامل محیطی ایجاد میشه بیشتر از بقیه ی عوامل هست . حالا همین عوامل محیطی هم شامل چیزای زیاد میشن .
فکر کنم تقریباً همه مون می دونیم که همین لحظه که من دارم این پست رو می نویسم ، سلول های سرطانی تو بدن من به وجود میان و بعدش توسط سیستم دفاعی بدن از بین میرن . یکی از دلایلی که به نظر من باعث افزایش سرطان میشه ، تضعیف سیستم دفاعی انسان ها در طول زمان هستش . ببین روز به روز باکتری ها و ویروس ها در مقابل سیستم دفاعی مقاوم تر میشن ، ویروس های تازه ای به انسان ها منتقل میشن مثلاً ایدز تا همین چن صد سال پیش بین انسان ها وجود نداشته و از طریق رابطه ی جنسی انسان و میمون به انسان منتقل شده . X_X هر چقدر سیستم دفاعی بدن ما ضعیف تر بشه مشخص ِ که میزان ابتلا به سرطان هم بیشتر میشه .
البته در مورد ایران ، اگه بخواییم جامعه شناسانه بررسی کنیم ؛ مردم ایران ، خصوصاً بازه ی سنی 30-16 ، به دلایل مختلفی ، معمولاً تحت فشار روحی و روانی هستن . فشار روحی و روانی باعث تولید هورمون های مختلفی میشه ، یکی از مهم ترین هاش کورتیزول ِ . وجود مقدار زیاد کورتیزول ، در مدت زمان طولانی باعث ِ سرکوب سیستم ایمنی بدن میشه . بازم برگشتیم به همون عامل قبلی یعنی تضعیف سیستم ایمنی بدن .
بعد یه چیزی هم بگم ؛ بر عکس چیزی که همیشه به ما گفته میشه سیگار همیشه و به صورت مطلق مضر نیست . بذارین یه مثال بزنم ؛ امتحان ریاضی دارین ، مطالب رو بلد هستین ها ولی دقت می خواد امتحان . اگه قبل از امتحان یه سیگار بشکین باعث میشه سر امتحان ذهن تون فعال تر باشه و دقت تون بره بالا . البه بهتر از سیگار واسه این مورد برچسب نیکوتین ِ که روی پوست زده میشه . هرچند من این مورد رو توصیه نمی کنم و فقط به صورت محدود می تونه کمک کنه به ما .
می دونم خیلی طولانی شد ولی فکر کنم ارزش خوندن رو داره ؛ در ضمن اگه توضیحاتم نا مفهوم بود می تونم بازم توضیح بدم .

پ . ن : این چیزایی که نوشتم برداشت خودم از کتاب های مختلف مثل ٍ کتاب زیست سوم هستش و از جایی کپی نکردم . :D

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

یه نظرسنجی اضافه کردم، آماری هم به دست بیاد خوبه
گزینه هیچکدام نداره، چون کسی که از هیچکدوم استفاتده نمی کنه لازم نیس رای بده

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

آقا یک چیز دیگه. میگن سیگار برگ چون خالص تره و اینا خیلی ضررش کمتره در این حد که روزی یکیشم خیلی کم ضرر داره

بعد فک کنم پیپ بین اینا به سیگار برگ شبیه تره. نیس؟ :-" :D

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از حـشـــره :
آقا یک چیز دیگه. میگن سیگار برگ چون خالص تره و اینا خیلی ضررش کمتره در این حد که روزی یکیشم خیلی کم ضرر داره

بعد فک کنم پیپ بین اینا به سیگار برگ شبیه تره. نیس؟ :-" :D
والا این یارو که گفته
عموما مقدار تنباکوی این سیگارها چند برابر سیگارهای معمولی است و گاهی مقدار تنباکوی موجود در سیگار برگ به اندازه 20 سیگار معمولی است

ولی بین پیپ و سیگار برگ، من فک کنم پیپ ضررش کمتره، چون اولا کامل وارد ریه نمی شه و ثانیا دود ناشی از برگ رو نداره، مواد شیمیاییش هم خیلی کمه

×_×_×_×_×_×_×_×_×

ویکی پدیا میگه:
- افزایش سرعت و دقت در فعالیت‌های نیازمند پردازش سریع اطلاعات. این تأثیر هم در هنگام سیگار کشیدن و هم مصرف خوراکی نیکوتین مشاهده شده‌است.
- بهبود عملکرد سیستم حرکتی بدن
- سیگاریها بطور معمول از غیر سیگاری‌ها لاغرترند، حتی با وجود کالری‌های بیشتری که تغذیه می‌کنند.
- سیگاریها کمتر در معرض ابتلاء به لخته‌های خونی در رگ‌ها پس از عملهای جراحی سنگین، هستند.
- بیشتر تحقیقات نشان داده فشار خون بالا، در میان سیگاریها کمتر از غیر سیگاریها شایع است.
- خونریزی پس از زایمان در سیگاریها کمتر دیده شده.
- گلبولهای قرمز در خون سیگاریها حاوی مقادیر بیشتر گلوتاتیون و Catalase هستند و ریه‌ها را در برابر متابولیست O2 یا دی اکسید بهتر محافظت می‌کنند.
- سیگار کشیدن در برابر بیماری پارکینسون از شما محافظت می‌کند.
- زخمهای گوارشی در بین سیگاریها کمتر شایع بوده و معمولاً بعد از ترک سیگار بوجود می آید و یا بیشتر میشود.
- خطر ابتلاء به زخم روده در بین غیر سیگاریها و کسانی که سیگار را ترک کرده اند بیشتر است.
- فشار خون و خونریزی پس از وضع حمل در سیگاریها کمتر است.
- سیگار کشیدن موجب اثر محافظتی در برابر مشکلات سیستم ایمنی در بین کارگران معدن میشود.
- در استرالیا تحقیقات نشان داده که 91.8% کسانی که هرگز سیگار نکشیدند، ابتلاء به بیماری‌های بلند مدت را گزارش کردند. در حالی که این عدد در بین سیگاریها 89.0% بود. وقتی که عامل سن و سال را در نظر بگیریم، تعداد بیشتری از غیر سیگاریها به یک یا بیشتر از یک بیماری بلند مدت اشاره کردند.
نظرتون درباره اینا چیه؟
ضمن این که من هرچی گشتم، تحقیقی ندیدم که ثابت کرده باشه فلان بیماری فقط بخاطر مصرف دخانیاته، ولی اینا اکثرا اثبات شده ان

×_×_×_×_×_×_×_×_×

نظرسنجی تا الان می گه 4 نفر پیپ می کشن، اینقد پیپ کش داشتیمو نمی دونستیم؟ :D

hossein33

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز زیست دوره 16

قلیون خوانسار ناخالصیش فک کنم کمتره سیگار برگم اصلش خیلی گرونه پارتاگاس بلک بسته ای 350 دلار ولی بالاخره هر کی خربزه میخوره پای لرزش باید بشینه

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از GCD :

ضررش به خاطر نیکوتینه که توی هر دو تا هس...
ولی توی شیمیایی ها که تنباکوش به اصطلاح میوه ای و اینا هس علاوه بر دود اصلی دودی که از مواد شیمیایی به دست اومده هم وارد بدن میشه پس خطرش بیشتره...

به نقل از TnT :
2. ویروس ها ؛ اطلاعات آنچنانی ندارم که چطور ویروس ها می تونن باعث جهش ژنی بشن ولی به عنوان یه عامل شناخته شده ی جهش های ژنی مطرح ن .

ویروس هایی که سرطان ایجاد میکنن اسید نوکلئیک خودشونو توی DNA سلول میزبان تزریق میکنن و به صورت دائمی اونجا ساکن میشن...

تا امروز هم ویروس های خاصی شناخته شدن که که ژن های سرطان زای خاصی رو توی اسید نوکلئیکشون حمل میکنن و بعد از تزریق این ژن ها درون سلول میزبان باعث سرطانی شدنش میشن...

به ژنی که باعث ایجاد سرطان میشه انکوژن (oncogene) میگن.

کروموزوم های خیلی از جانوران از جمله انسان ژن هایی دارن که میتونن به انکوژن تبدیل بشن...

یه سلول میتوه انکوژنو از دو طریق به دست بیاره یا از یه ویروس بگیره یا از تغییر شکل یکی از ژن هاش[nb] بیولوژی کمپل، فصل یازده[/nb]...

× فک کنم از بحث اصلی منحرف شد ولی لازم بود... :-"

به نقل از TnT :
بعد یه چیزی هم بگم ؛ بر عکس چیزی که همیشه به ما گفته میشه سیگار همیشه و به صورت مطلق مضر نیست . بذارین یه مثال بزنم ؛ امتحان ریاضی دارین ، مطالب رو بلد هستین ها ولی دقت می خواد امتحان . اگه قبل از امتحان یه سیگار بشکین باعث میشه سر امتحان ذهن تون فعال تر باشه و دقت تون بره بالا . البه بهتر از سیگار واسه این مورد برچسب نیکوتین ِ که روی پوست زده میشه . هرچند من این مورد رو توصیه نمی کنم و فقط به صورت محدود می تونه کمک کنه به ما .

خب با این قسمت مخالفم تا حدودی... :D

چیزی که ضررش اثبات شده بهتره که کلن کنار گذاشته بشه... چن نفر میتونن بعد اینکه یه بار سیگار کشیدن خودشونو کنترل کنن و بعدش دوباره به سمتش نرن؟
خیلیا بدون این جور چیزا امتحان ریاضیشونو خوب میدن...! :D

شاید بشه این مثالو زد که دفه اول که یکی دروغ میگه احساس عذاب وجدان داره ولی تا حدی زشتی و قبح اون از بین رفته براش و دفه بعدی راحت تر دروغ میگه و همین تکرار میشه تا یه روز میرسه که به این کارش افتخارم میکنه...!

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از MissMarvelous :
خب با این قسمت مخالفم تا حدودی... :D

چیزی که ضررش اثبات شده بهتره که کلن کنار گذاشته بشه...
منم با این قسمت مخالفم تا حدودی... :D
تا حالا هیچکدوم از ضرر هایی که ما الان برای سیگار ذکر می کنیم (سرطان و این حرفا) دقیقا و منطقا اثبات نشده، غالبا به صورت آمارگیری تعمیمه که مثلا 40درصد کسایی که تو بیمارستان X بیماری Y رو داشتن سیگار هم می کشیدن
ولی خوب این خیلی قابل قبول نیست، چون منطق مو لا درزش نمی ره، ولی تعمیم نتیجه منطقی نمی ده و برای هر یک مورد 10000 مثال نقض میشه آورد

arshia

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
یه بار جو گرفتم 2 ماه از وقته با ارزشمو گذاشتم برا المپیاد شیمی بعده 2 ماه تازه فهمیدم چه خریتی کردم :دی
دانشگاه
iauctb
رشته دانشگاه
عمران

مثال نقضش بابا بزرگه من
تا حالا ۷۴ کیلومتر سیگار کشیده از سنگین ترین نوع ممکن :D
در سن ۷۵ سالگی به شدت سالم و عکس هم که از ریه ش گرفتن دکتر بش گفته بود تو امکان نداره سیگاری باشی

بالا