• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روشنفکر کیه؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام
پاسخ : روشنفکر کیه؟

مردم صفت روشنفکر رو به شخص میدن.گاهی یک فضای خاص در جامعه به وجود میاد و برخی افراد که دارای رتبه ی علمی و اعتبار اجتماعی هستن وقتی بخوان حرف دل مردم رو بزنن و از مشکلات صحبت کنن یا از چیز جدید و مرفهی ندا بدن از طرف مردم روشن فکر شناخته میشن.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

روشنفکر یعنی کسی یا جامعه‌ای که بر اساس منطق بیاندیشه ، یعنی اصالتا بیاندیشه نه این که قالب زندگیش رو از دیگران و فضای اطراف بگیره
و در مورده زندگی نظر داشته باشه

• لایک
امتیازات: lgh95

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

تعریف من از روشن فکر.... شخصی است با طرز فکر و عقیده مستقل ک منطقی باشد....

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از raha.pg :
تعریف من از روشن فکر.... شخصی است با طرز فکر و عقیده مستقل ک منطقی باشد....
منظورتون از مستقل چیه ؟
یعنی تحت تاثیر هیچ گروهی نباشه ؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

من فکر میکنم روشن فکر کسیه که اندیشه ـش کمتر تحت تأثیر نظرات بقیه و شرایط قرار بگیره. یعنی همیشه فکر مستقل خودشو داشته باشه و «سوال کردن» جزء همیشگی زندگیش باشه.

البته الآن، توی جامعه ما، فکر میکنم به کسی که لباسای متفاوت میپوشه و 4 تا کلمه ثقیل بلده میگن روشن فکر. که از اون جور روشن فکرا بدم میاد!

شیما2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

فک میکنم کسیه ک فارغ از اون چه ک مردم میگن اون کاریو بکنه ک درسته!!!!!!!11

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

به نقل از Shek8fe :
منظورتون از مستقل چیه ؟
یعنی تحت تاثیر هیچ گروهی نباشه ؟
آره دقیقا.....
یعنی ب صرف یه سری مسائل حاشیه ای و غیر منطقی از فرد یا گروه دیگه ای تاثیر نپذیره....

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

روشنفکر شخصی ست که منطقی فکر میکند و تعصبات مذهبی(تعصبات نه احکام)و زندگی مادی و دنیوی ش تعادل برقرار میکنه؛به عبارت دیگه منطقی فکر میکنه و سعی میکنه افکارش وابسته به مکتب و جنبش فکری خاصی نباشه و روی یک طرز فکر خاص تعصب نداشته باشه.
این فرد ؛ تعادل رو بین ذهنش و افکارش و حقیقت و مصلحت برقرار میکنه و در نهایت تصمیمی رو میگیرد و به عنوان فکر خود انتخاب میکند که به واقعیت و درستی نزدیک تر باشند.

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نظر من روشن فکر کسیه که از روی منطق با در نظر گرفتن جوانب و بدون تاثیر پذیری از روی اشخاص
یا گروه ها و یا جامعه و مذهب تصمیم میگیره و عمل میکنه به این افکارش

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از MALICE :
به نظر من روشن فکر کسیه که از روی منطق با در نظر گرفتن جوانب و بدون تاثیر پذیری از روی اشخاص
یا گروه ها و یا جامعه و مذهب تصمیم میگیره و عمل میکنه به این افکارش

به نظر شما یه فرد روشنفکر چطوری میتونه به افکارش عمل کنه؟ هر روشنفکری این اختیار و اراده رو داره یا صرفا فکراش به روز و در باب مشکلاته؟

he3am

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد

بیشتر به اصطلاح روشنفکرای جامعه ی ما اصلا اهل عمل نیستن متاسفانه و بیشتر حرف میزنن اونم حرفای قلنبه سلنبه
منکه به شخصه هر روشنفکری دیدم (با تعاریف شما:شخصی با افکار مستقل از تعصبات) یجای کار و زندگیش با حرفاش نمیخورد...
.
.
ولی در کل اگر افکارش واقعا مال خودش باشه و صرفا تظاهر نکنه و از جایی کپی نکرده باشه لازم نیست کاری کنه تا به افکارش عمل کنه،
اون افکار خودبه خود در اعمالش نهادینه میشه و به زندگیش وارد میشن.

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ

رون فکر در تعریف درست(نه الزاما اونچه جامعه روشن فکر میخونه) به فرد یا افرادی اتلاق میشه که دارای تفکر صحیحی هستند،لزوما این نیست که از هر مکتب فکریی جدا باشند بلکه در انتخاب مکتب فکریشون در قبول عقاید و افکار خودشون باز فکر میکنن،متعصبانه برخورد نمیکنن و با دید برونی به بررسی یک قضیه میپردازن،افراد منطقیی هستن که کورکورانه چیزی رو رد یا پذیرش نمیکنن،با دید همجانبه و ریشه یابانه و بیطرف به هرچیز نگاه میکنن.متحجر نیستن.
بخاطر موارد بالا با بقیه متفاوتن و همین باعث میشه هر متفاوتی(گردی)اشتباهن روشنفکر(گردو :D)تلقی بشه،(برا بالایی بود،اونا روشن فکر نیستن،گردن {-8

he3am

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد

نه لزوما اونا گرد نیستن چون روشن فکر در عرصه ی فکره،ما تفکرات روشنفکرانه داریم اما روشن فکرانی که روشن عمل هم باشن کم پیدامیشن

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

روشنفکر کسیه که به تفکرات بی پایه واساس مردم پایبند نباشه و هیچکاری رو بدون دلیل ومنطق انجام نده.و مهمتر ازهمه نسبت به عقاید کهنه و بدون منطق تعصب بیجا نشون نده و انعطاف پذیر باشه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

سوالی ک مدتیه ذهن من رو مشغول کرده اینه ک تعریف دقیق کلمه ی روشنفکرنما چیست؟و مرزش با کسی ک واقعا بش روشنفکر اطلاق میشه چیه.
از اونجایی ک خودم از هر فردی ک حس کنم درحال تراوش چیزی هست ک در درونش آن را بازتاب نمیکند بیزارم ب همین خاطر این موضوع برام موضوعیت داره
من ب نظرم روشنفکرنما بودن نوع خاصی از خوب نشون دادن در جامعه است.یعنی اعتقاد ب عقایدی داشته باشیم(ک بر حسب شرایط جامعه آن را"روشن"تلقی میکنند..چیزهایی مانند روابط دختر و پسر..مانند خواندن کتاب و باسواد بودن..تمایل ب مباحثه و نداشتن گارد برای تغییر نظر و..شاید بهتر باشه اگر بحثی قراره شکل بگیره از ویژگی های یک انسان روشنفکر باشه)اما در زندگیمان آن ها را پیاده نکنیم و صرفا ب خاطر وجهه ای ک بهمون میده این عقاید رو مطرح کنیم..
متاسفانه من آماری در این باره ندارم چون موضوعیست ک اندازه گیری آن بسیار مشکل ولو غیرممکن است منتها در میان موجودات اطراف خودم نشانه هایی در این تیپ انسان ها دیده ام.نوع خاصی لباس پوشیدن.ادبیات خاصی.نوع خاصی نگرش ب مسائل و اجرا نکردن آن نگرش در زندگی..
ک توی ادامه ی تاپیک بیشتر در موردش بحث میکنیم

خواستم نظرتون رو درباره ی این مرز ظریف بدونم

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

مثله همیشه تو فقط بحثه تکراری بده! :)) #شوخی

ببین به نظره من روشنفکر بودن یک صفت هست. و ما به یک فرد میدیمش.

یعنی خوده فرد روشن فکر نیست! خوده فرد خودشه. ما ممکنه در غیاب و در ذهنه خودمون اونو روشن فکر بدونیم یا ندونیم.

داشتن مطالعه ی قابل توجه. داشتن معیار های سنجش. قدرت استدلال کردن و دونستن ریاضیات و منطق
تشخیص دادن انواع و سطح مدارک و اسناد

دونستن کمی تاریخ و داشتن قدرت مقایسه.

دونستن نگرش جامعه در مورد موضوعه مورد بحث و دونستن بقیه ی نگرش های احتمالی برای گسترش بحث و داشتن نگاه عمیق تر.

و داشتن یک جبهه ی نظره خاص در مورده موضوع!

به عنوان مثال :

من در مورد ساخت یک قطعه می خوام نظر بدم.

باید اون قطعه رو از سه جهت طرحشو داشته باشم تا بتونم یه نمای سه بعدی از اون سه جهت بکشم. یا درک کنم ازش.

خوب حالا باید بتونم هر کدوم از اون سه جهت رو بفهمم. دونستن معیار های اندازه ها. دونستن واحد ها

و خوب خودم هم باید یک نظر داشته باشم. ( مثلن بگم ساخت این قطعه با جنس خاصی مقاومتش رو افزایش میده در دما هایه بالا )

و خوب طبیعتن باید دلایل کافی برای نظره خودم داشته باشم.

و خوب این نیاز مند مطالعه داشتن روی اون بحث هست.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

حالا خوبه واسه انجمن تو دارم فعالیت میکنم :( (صدسال سیاه میخوام فعالیت نکنی :)) )

یعنی خیلی ساده داره میگی روشنفکر بودن غیرقابل تعریفه؟میرسیم ب اون بحثت ک میگی اشخاص اسم میگذارند طرف برای اسم تلاشی نمیکنه(ک مخالفم)اول بگو تعریفت از روشنفکر رو

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از پوریا عابدی :
حالا خوبه واسه انجمن تو دارم فعالیت میکنم :( (صدسال سیاه میخوام فعالیت نکنی :)) )

یعنی خیلی ساده داره میگی روشنفکر بودن غیرقابل تعریفه؟میرسیم ب اون بحثت ک میگی اشخاص اسم میگذارند طرف برای اسم تلاشی نمیکنه(ک مخالفم)اول بگو تعریفت از روشنفکر رو

خوب من کسی که مطالعه ی کافی داره و نظراتش بر حسب مطالعاتش هست و برای گفته هاش سند ارایه میده و چیزی رو مقدس ( یعنی ورای استدلال و نقد میدونه یا اینکه اون موضوع یا موجود یا هر چی رو ورای توهین و عصمت بدونه ) ندونه

استدلال هاش دنباله دار باشن، منابعش قابل قبول

یک فردی می دونم که پتانسیل اینکه بهش بشه گفت روشن فکر رو داره. نمونه هاش رو تو سمپادیا خودمون میشه :

بهار، رادیکال، کامران، خود رییسه بزرگ! دونست.

یا از ادم های شناخته تر شده مثل فریدون و فروغ فرخ زاد اسم برد. و شاید تمام شاعرانه هم دوره سهراب و نیما یا قدیمی تر از اون ها جناب بهار (ملک الشعرا )‌

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
نظرتون درباره آقای مصطفی ملکیان چیه؟
روشنفکر میدونین ایشونو؟

بله ایشون از نظره من تمام خصوصیات روشن فکر رو داره و تقریبن تو بیان عقایدش از عصمت و قدسیت چیزی رو معیار نمیذاره. (‌یعنی حتا اگه بهش باور داشته باشه به عنوان دلیل ازش زیاد ندیدم استفاده کنه. )‌

بالا