• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روشنفکر کیه؟

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : روشنفکر کیه؟

قدیما سیگار دستش بود هه ، الان مثکه به تعداد سکس و ایناس ، شاید بعدا" ویرایش کردم

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از محمّد :
به نظر شما به چه کسی باید روشنفکر باید گفت؟ روشنفکر یعنی چی؟
من فک میکنم معنی ای که امروزه برای این کلمه جا افتاده،
کسیه که فقط با همه چیز مخالفه و میخواد همه چیزو عوض کنه، به همه چیز با دیدگاه متفاوتی نگاه میکنه و این جور چیزا...
نمیدونم واقعا تعریف اصلیش هم همینه یا نه... :|

kimia molla

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فَرزانِگان
شهر
گـنـبـد کـاووسـ

کسی که بدون تعصب به همه چیز نگاه میکنه کلا فکر بازی داره و با تغییر مخالف نیست

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

خب هر کسی بر اساس دیدگاهش یه تعریفی از روشنفکر داره.این بلامانعه.اما توی گرایشات ایدئولوژیستی دایره ی روشنفکری تنگ تر میشه و فقط یه سری از افراد با دیدکاه خاص و مشابه با اون ایدئولوژی رشنفکر محسوب میشن.مثلن کسی که به ایدئولوژی اسلامی اعتقاد داره.روشنفکر و روشنفکری هم تو ذهنش به اسلام گرایش پیدا میکنه.
اما اگه بخوای از دیدگاه غیر ایدئولوژیک نگاه کنی روشنفکر کسیه که سعی میکنه بدون تعصب عقاید دیگران رو گوش کنه،آزادی های فردی رو محترم بدونه عقایدش رو تحمیل نکنه و دیچار دگماتیسم فکری نباشه یعنی این که استدلال هایی که مغایر با طرز فکر حال حاضر خودشه رو بررسی کنه و حاضر به تغییر فکر خودش باشه.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

قسمتی از حرف های اکبر گنجی در برنامه ی پارازیت :
به نقل از اکبر گنجی :
  • روشنفکر نگاش به حقیقته ، نقد میکنه ، همه رو ، برای ما فرق نمیکنه ، نمیشه که تو یک کشوری شما زندگی کنی 33 سال یک فردی تو قدرت باشه و شما اینو نقدش نکنید ! پس کیو میخوای نقدش بکنید ؟! کار ما نقده ، ولی شما ببینید این کسایی که ادعای روشن فکری می کنن و این فرد رو نقدش نمی کنند اینا روشن فکر نیستن ،چون بهش میگید چرا نقدش نمی کنید ؟ میگن مصلحت نیست ، مصلحت چی ؟ مصلحت سیاسی ، میگه ما به این نیاز داریم باش ائتلاق بکنیم ، پس کار سیاسی با کار روشن فکری فرق می کنه
  • روشن فکر مسئله ی اصلیش ، اینه که نگاه می کنه ، قدرت سیاسی رو نقد میکنه ، قدرت اقتصادی رو نقد می کنه ، قدرت دینی رو نقد میکنه ، حقیقت مسئلشه ، ائتلاف نمیخواد با کسی بکنه ، روشن فکر هیچ خط قرمزی نداره !

به نظر من هم روشن فکر کسیه که از کسی نترسه و حرف خودش یعنی چیزی که فکر می کنه واقعیت داره رو بگه ، باید بتونه جلوی خرافات جامعه بیاسته و اونارو عوض کنه ، حتی اگه به مهمترین و حساسترین اعتقاد و قانون مردمش هم رسید که غلطه ، بیاد بگه و ثابت کنه که غلطه و مردمش رو آگاه کنه

به نقل از ویکی پدیا :
روشنفکری (در انگلیسی Intellectualism در فرانسه Intellectuelité و در زبان لاتین Intelligere) به معنی تفکیک دو چیز از همدیگر است. به همین دلیل به عنوان روح انتقادگرا و ممیز شناخته می‌شود.

به نقل از جلال آل احمد :
«روشنفکر کسی است که فارغ از تعبد و تعصب و به دور از فرمانبری، اغلب نوعی کار فکری می‌کند و نه کار بدنی، و حاصل کارش را که در اختیار جماعت می‌گذارد، کمتر به قصد جلب نفع مادی می‌گذارد.» (غرب زدگی)

روشنفکری در منظر کلی شامل مجموعه خصلت‌هایی است:
  • روشنفکر سیاسی بیرون از سیاست است، و جهت هرچه بهتر دفاع کردن از آرمانها و شناساندن آنها، حتی نسبت به گروههای هم آرمان هم تعلق و وابستگی ندارد
    دارای امید به آینده و حرکت در آن جهت و همزمان تردید در واقعیات و حرکت جهت اصلاح آنهاست.
  • مخالف هرگونه عقب ماندگی و جهل و خرافه‌است و در جهت رشد و نوسازی تلاش می‌کند.
  • منتقد است و تحول خواه
[list type=decimal]
[*]اصحاب قدرت(دولت-حکومت)
[*]اصحاب دین(کلیسا-روحانیت)
[*]طبقه حاکم (زمین داران-سرمایه داران)
[/list]

در واقع روشن فکر ، یعنی روشن کننده ی فکر ، کسی که از بند خرافات و قضا و قدر آزاد باشد و متکی به خود باشد و در سرگذشته جامعه اش موثر باشد ، تا حدودی هم آزاد اندیشی معنا میشه که یعنی آزاد از قید تعصب و تحجر مذاهب آزاد و نیز آزاد از تحکم و سلطه ی قدرت های روز و خود ، مسئول زندگی خود و دیگران است .

×غلط املایی×

Marjan.N

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

آدم مطلعی که فکرش بازه تعصب بیجا نداره راهشو میشناسه و منفعل نیست در پی بهتر شدنه

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

روشن فکر کسیه که به هیچ مکتب و حزبی وابسته نباشه و بر اساس منافع هیچ حزبی حرف نزنه و فکر نکنه! پس دیگه روشن فکر اسلام گرا و رویالیست و کمونیست و ... نداریم اصن!
دکتر سروش یکی از روشنفکران معاصر ایران

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

به نظر من روشنفکر کسیه که از چهارچوب فکری ای که جامعه یا خانواده یا .. سعی داره به اون تحمیل کنه بیاد بیرون و با منطق و عقلانیت قضاوت و رفتار کنه!
متاسفانه تو کشور ما کسایی (جوونایی) خودشونو روشنفکر میدونن که حتی شبیهشم نیستن،مثلا این که کلا به دین اعتقاد نداشته باشی ، یا خیلی به دین معتقد باشی! یا این که تو حرفات کلمه های قلمبه سلمبه بلغور کنی، رمانای فلان و فیلمای بهمان ِ فلسفی نگاه کنی به گروهای دهه 80 گوش بدی و کلا به یه دسته آهنگ و بقیه خواننده های جدید و فیلما و کتابا را "خز" و "ضایع" بدونی و ازشون دوری کنی! (همه ی اینا رو دیدم که میگم!)
عملا چهارچوبی که دور خودشون میسازن و ساختن که نه تنها روشنفکری نیس بلکه یه فرد با افکار بسته‌ست!

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

الان چیزی که تو ذهن بیشتر مردم از روشنفکر هست کسی ـه که با چیزایی که هست مخالفه ؛ یعنی مثلا اگر دقیقا بشینی حرفای یه روشن فکر ُ اجرا کنی ، دیگه اون آدم روشن فکر نیست ، کسایی که با اون چیزای اجرا شده مخالفن ، روشنفکرن ! :D

به هرحال میخواستم بگم یه همچین ذهنیّتی هم هست.

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

چطور من رو نمی شناسید ؟!
گذشته از شوخی، روشنفکر نداریم. روشنفکرا فقط دانشمندای علوم غیر انسانی هستن. ما روشنفکر اجتماعی ن-دا-ریم. 3 بخشه. چون همه ی انسانها تعصب دارن و تعصب اولین موردیه که دقیقا رو به روی روشن فکری قرار میگیره

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

روشن فکر:فردی با توانایی دارای ذهنی خلاق و دارای عقیده و با توانایی تغییر

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نقل از HIM :
روشن فکر کسیه که به هیچ مکتب و حزبی وابسته نباشه و بر اساس منافع هیچ حزبی حرف نزنه و فکر نکنه! پس دیگه روشن فکر اسلام گرا و رویالیست و کمونیست و ... نداریم اصن!
چنين شخصي نمي تونه روشن فكر باشه چون هنوز تكليفش با خودش هم روشن نيست . اگر كسي به هيچ چيز اعتقاد نداشته باشه من يكي كه شك مي كنم از مغزش استفاده كرده باشه چه طور ممكنه روشن فكر باشه ؟ولي قبول دارم يك شخص روشنفكر بايد انعطاف پذير باشه و البته منطقي و عقلگرا.

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از ساقي :
چنين شخصي نمي تونه روشن فكر باشه چون هنوز تكليفش با خودش هم روشن نيست . اگر كسي به هيچ چيز اعتقاد نداشته باشه من يكي كه شك مي كنم از مغزش استفاده كرده باشه چه طور ممكنه روشن فكر باشه ؟ولي قبول دارم يك شخص روشنفكر بايد انعطاف پذير باشه و البته منطقي و عقلگرا.
من نگفتم به هیچ چیز اعتقاد نداشته باشه ، من گفتم بر اساس منافع یه حزب نباید نظر بده!
نظراتی که مطرح میکنه نباید از روی احساسات و علایقش باشه باید واقعیت رو حتی اگه تلخ باشه و به ضرر خودش هم باشه انعکاس بده!
کسی که وارد یک حزب میشه نمی تونه روشن فکر باشه. روشن فکر باید همیشه بیرون ماجرا باشه و نقد کنه

backslash

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

روشنفکر کسیه که خودشو تو بند رسم و رسوم نمیذاره
فکر و عقایدش خرافاتی نباشه
روشن فکر کنه یعنی دیدش به همه چیز باز باشه و اینکه به همه ی جوانب یه مسئله دقت کنه
تو یه کلمه میشه گفت کسی که قد1 نخود عقل تو سرش باشه که واقعا تو جامعه ی ما خیلی کمه

SHINE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران

کسي که به هر چيز از نگاه بي طرفانه نگاه مي کنه و سعي مي کنه به همه نظرات و عقيده ها فکر کنه بررسيشون کنه
به نظر بقيه اهميت و گوش ميده و بررسي ميکنه نه اينکه بگه فقط نظر من درسته و به هيچ چيز گوش نده
البته لزوما نبايد عضو حزبي نباشه مي تونه باشه و نسبت به موضوعات بي طرف نگاه کنه

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

روشن فکری به نظرم یه ترکیبیه از این که درست رو تشخیص بدی و سعی کنی منطبق بر اون باشی ، وآدم ها رو حتی اگه منطق ذهنیشون با تو فرق کنه یا اشتباهات زیادی داشته باشن ، مستقل از کاراشون ببینی . یعنی روی فعل به طور خاص ارزش گذاری کنی ، مستقل از فاعل .
سوالات اما خیلی انتزاعی ایه .
یعنی عموما در مورد آدما این اتفاق نمی افته که چک کنن یه نفر روشن فکر هست یا نه ، اگر بود ، حرفاشو قبول کنن و اگر نبود ، نه .
معمولا این جوریه که آدما از اینکه از یه نفر تبعیت کنن خوششون میاد و فقط وقتی قرار میشه در مورد این صحبت کنن که اون آدمه چجور آدمیه ، میگن که روشنفکره .
یعنی احساس میکنم شناخت عموم آدما نسبت به خودشون تو زمینه اینکه چه کسیو روشن فکر می دونن خیلی کمه .

کلا ولی فک می کنم که هر کسی سعی می کنه که طبق تعریف های ذهنی خودش روشن فکر باشه ، و کارایی که درست می دونه رو انجام بده . و کسایی رو دوس داره و تایید میکنه که به فکرشون به هم نزدیکه و احتمالا به اونا میگه روشن فکر .

lgh95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز نجوم 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نظر من روشنفکر کسیه که به زندگی و کارهاش فکر میکنه و بدون هیچ تعصب و وابستگی کار درست رو خودش انتخاب میکنه

پ.ن:به نظر من فکر کردن فاکتور خیلی خیلی مهمیه تو زندگی

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

روشن‌فکر باید بدون بودن در جناح خاصی به یه موضوع فکر کنه . تعصب نداشته باشه. اعتقادات مذهبی‌شو دخیل نکنه! به عبارتی وقتی کسی اعتقادات مذهبی‌شو دخیل می‌کنه، چون اعتقادات مذهبی برای افراد مختلف فرق داره، نمی‌شه گفتش که یه فردی، به صورت کلی "روشن فکر " هست. یه نفر وقتی می‌تونه "روشن‌فکر" باشه که یه شرایطی مانند بقیه ادما رو داشته باشن. مثن الان اعتقادات مذهبی این شرایط رو متفاوت می‌کنه و شرایط ادما مث هم نمشه.
بنابراین روشن‌فکر وقتی می‌خواد درباره‌ی موضوع سیاسی نظر بده، باید نظرش مستقل این باشه که کدوم جناحه. روشن‌فکر باید واقع‌بین باشه. تخیلی فکر نکنه. ساختار فکریش منطقی باشه.

جوجو طلایی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

روشنفکر کسی است ک با فکری آزاد و بدون تعصب همه ی ابعاد را در نظر بگیرد و آنچه بهتر و عقلانی تر است انتخاب کند و حاضر باشد اگر تفکرویا رفتار اشتباهی دارد آن را کنار بگذارد.

بالا