• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حق و حقوق

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پاسخ : اگه حقتون پايمال بشه چي كار مي كنيد؟

داشتن اطلاعات در مورد حق و حقوقه خودتون که خب مسلما" لازم و واجبه، اما نکته ی دیگه (که عنوان این تاپیک هم هست) اینه که بعد از پایمال شدن چیکار کنیم؟

یادتون باشه وقتی حق با شماست لازم نیست از چیزی یا کسی بترسید (من اینارو با فرض این میگم که شما میدونی حق و حقوقت چیه و کی و چیجوری ضایع شده)، اما اینکه نترسید به معنی این نیست که شما حاکم هستید و هر جور که دوست داشتید می تونید رفتار کنید، اتفاقا" باید جوری رفتار کنید که کوچکترین آتویی دسته طرف مقابل ندید تا نتونه به بهونه های مختلف حقتون رو نده و به قولی بپیچونه قضیه رو، به خصوص توی ادارات و سازمان‌ها، در عین حال هم نباید به هیچ وجه کوتاه بیاید و از کوچیکترین حقتون به سادگی بگذرید!

رفتاری کاملا" موعدبانه (:D) و رسمی، تا حددی جددی، توی ادارات میتونه کارساز باشه و شما رو به حقتون برسونه، التماس کردن و با شوخی و خنده یا برعکس با عصبانیت و داد و دعوا نمیشه کار پیش برد تو مجامعی که قانون داره و حقوق شما طبق قوانین تعریف شده، بعدشم به یاد داشته باشید شما ممکنه همیشه کارتون به اون سازمان یا اداره یا محل بیفته و اگه قرار باشه یک سری برای یک حقی که احساس کردید ازتون ضایع شده دعوا کنید و رابطه‌تون رو با اون آدمای مسئول بد کنید دفعه‌های بعد کارتون رو می تونن گیر بدن و شرایط رو برای شما سخت‌تر کنن و بیشتر اذیت کنن شمارو (البته باز هم در نهایت شما می تونید کارتون رو پیش ببرید و موفق شید اما خیلی سخت تر) پس عقل سالم میگه چرا کار خودم سخت کنم؟! رفتارم رو جوری تنظیم می کنم که نه آقای مسئول فکر کنه من هالو ام و بخواد به راحتی حقم رو بخوره نه دشمنی (یا به قول بعضیا دژمن :D :-" ) ایجاد می‌کنم تا بعدها مشکل پیش بیاد و ... (در واقع باید سیاست به خرج بدید!، بستگی به شرایط داره، نمیشه یک نسخه پیچید برای تمام مکان‌ها و زمان‌ها)

اما توی جاهایی که حقوق شما طبق قانون خاصی تعریف نشده و در واقع شما بر اساسه یک سری عرف‌ها در جامعه حقوقی دارید کار یکم سخت‌تره!، یک مثال خیلی خیلی خیلی ساده می‌زنم که همتون حتما" بهش برخوردید، تو یک رابطه ی دوستی طرفین از هم یه سری انتظارات دارن و بر حسب صمیمت و دوستی ای که دارن انتظار بالاتری هم دارن (به خاطر همین هم هست که شما از کسایی که بیشتر دوستشون دارید زودتر ناراحت میشید و دلگیر میشید تا کسانی که خیلی رابطه ی صمیمی ای باهاشون ندارید) شما ممکنه این حق رو (طبق رابطه و کارهایی که کردید و ...) برای خودتون قائل باشید که مثلا" اگه تو کلاس درس غایب بودید و معلمتون یه سری برگه نمونه سوال یا تکلیف یا درسنامه پخش کرد دوستتون برای شما هم بگیره، یا اگه روزی مریض شدید دوستتون زنگ بزنه بتون و اگر امکانش بود بیاد عیادتتون، اما این اتفاق نمی‌افته و شما احساس می‌کنی حقت این نبود، اینجور جاها معمولا" ملایمت جواب میده اما با کمی گلایه و ناراحتی، که طرف بفهمه شما ازش انتظاره بیشتری داشتی و داری منتها نه به طرزی که به خاطر همچین چیزی دوستیتون رو کلا" قطع کنید یا با هم دعوا کنید یا ...، همین که شما ناراحیت شید از طرف،خودش این مفهوم رو می‌رسونه و طرف مقابل سعی میکنه حق ضایع شده ی شمارو به طریقی جبران کنه (خب خیلی کارا میتونه کنه که به اینجا ربطی نداره)

توی این مورده دوم فقط دوستی و حقوق این چنینی نیست، فقط به این خاطر این مثال رو زدم که بیشینه‌ی شما بتونه درک کنه این موضوع رو.

این گذشتن از حقوق و گرفتن حق هم تا حد خیلی زیادیش برمی‌گرده به گذشته‌ی شما و نحوه‌ی بزرگ شدن و جوری که تربیت یافتید، اما چیزی نیست که نشه تغییرش داد، اونم تو سن و سال بچه های این سایت، به راحتی با کمی تمرین و سماجت می‌تونید این مشکل رو برطرف کنید، چون واقعا" اینکه بزارید حقتون ضایع شه و شما فقط نظاره گر باشید یک مشکله!

shadiiii

کاربر حرفه‌ای
شهر
میان2اب
دانشگاه
ارومیه-نازلو
رشته دانشگاه
دامپزشکی

مث ديروز دعواميكنم با ارامش تمام هرچي دلم بخواد رو ميگم اونقدم رو حرفم پافشاري ميكنم تا ثابت كنم كه حقمو بايد بدن واخر سرم ميرم اتاق دفتر با مدير دعوام ميشه بعدم ميان بزنگن به مامانم پيداش نميكنن چون ميدونم تو جلسه هس تو گوشيش خاموشه :D

sara mathers

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANEHGAN III KARAJ
شهر
کرج

من هیچ وقت نمیذارم حقم پایمال بشه اگه کسی هم هم حقم رو ازم بگیره پدرش رو در میارم.

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

در مقابل ادم هايي كه نسبتا غريبن حقمو مي گيرم اما اون هايي كه اشنا هستن و بعدا دوباره باهاشون رو به رو مي شم يا خيلي با ملايمت و اروم و منطقي حقمو مي گيرم يا مي گذرم . گاهي ميذارم به حساب حماقت ادم ها گاهي ميذارم به حساب اين كه اخي گناه داره هميشه حقشو خوردن حالا بذار يه بار هم اين حق يكي رو بخوره . ولي به خودم هيچ وقت همچين اجازه اي نمي دم . ولي تجربه كردم بسته به ويژگي هاي اخلاقي فرد مقابل يه نگاه " عاقل اندر سفيه " مي تونه خيلي خيلي موثر باشه .

mojtaba h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
mashhad
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
زمین شناسی

کسی بخواد حق منو بگیره اگه بدون خشونت رفع بشه که رفعش می کنم ولی اگه رفع نشد مجبورم با خشونت حلش کنم.

کاربر حذف شده 8031

مهمان

خیلی عصبانی میشم( X-()
خیلی دوست دارم که این عادتم رو ترک کنم ولی خو سخته دیگه.
اصلا برام یه جوریه که طرف بیاد یه حقی از من رو پایمال کنه.

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

من اصلا نمی تونم پایمال شدن حقم رو تحمل کنم و به هر شکلی تلاشمو می کنم حقمو پس بگیرم (و بار ها سر این قضیه مجازات شدم :D) البته گاهی اوقات هرچی تلاش می کنم نمیشه ولی حداقلش اینه که تلاشمو کردم ... :-<

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

به نظر من که فرق میکنه تو چه مواردی باشه..
ولی در کل اگه چیز زیاد مهمی نباشه، میگذرم.. اگر هم مهم باشه نمیگذرم.. وایمیسم دفاع میکنم تا نذارم..

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

تجربه ثابت كرده صبر مي‌كنم تا يكي برام بگيرتش! كه بيشتر مواقع كسي پيدا نميشه! (كلا تو زندگي منتظرم بقيه به جاي من يه كارايي بكنن كه خودش فاجعس!)
اگه حياتي نبود ولش مي كنم اگرم خيلي مهم بود سعي مي‌كنم بي سر و صدا درستش كنم اگه نياز به سر و صدا داشت ولش ميكنم!!! :|

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

یه موقع هایی هست که حق شما پایمال میشه اما برای پس گرفتنش شما حمایت قانون و امتیاز عدالت رو دارید؛اینجور وقت ها شما میاین از حقتون دفاع میکنید و سعی میکنین پسش بگیرید؛وخب اگه دیدید نمی ارزه شاید بیخیالش شید(‏‏‏‏?‏‏)‏
اما یک وقت هایی هست که حق شما پایمال میشه و شما حمایتی ندارید و چه بسا یه عاملی که قدرت دستش هست حق جمعی رو پایمال کنه؛این وقت ها شما حمایتی ندارید و احتمالش رو هم میدید که تلاش برای پس گرفتن حقتون لااقل توی کوتاه مدت جواب نده؛اینجاست که بیشتر از پس گرفتن حق تلاش افراد برای دفاع از حقشون مدنظر هست؛اما سوال اینجاست که تا چه حد ارزش داره؟یه وقت هایی یه ارزش هایی مثل شرف ملی یا امثالش مطرح هست؛اینا تا چه حد و به چه قیمتی باید بهش بها داده شه؟

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

می رم و حقم رو می گیرم
و براش تلاش می کنم..
اما تلاش منطقی..
از راه درستش
و اجازه نمی دم هیچ کس حق منو پایمال کنه.
البته بستگی داره حق توسط چه کسی پایمال می شه..

houshang

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد

به نقل از shadi2011 :
از حقم میگذرم...مث همیشه ک این کارو کردم :-<

از حقوق پایمال خویشتن کن پرسشی
چند میترسی ز هر خان و جناب ای رنجبر
(پروین اعتصامی)

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Dorna :
سوال اینجاست که تا چه حد ارزش داره؟یه وقت هایی یه ارزش هایی مثل شرف ملی یا امثالش مطرح هست؛اینا تا چه حد و به چه قیمتی باید بهش بها داده شه؟
کاملا بستگی به ارزشهای آدما داره. یک جایی هست حق شما توسط یه قدرت بیشتری پایمال میشه و اونقدر برای شخص مهمه که حاضره جونش رو بده تا این ظلم رو نبینه یا حداقل نسلهای بعد از این قضیه رها بشن. اما شخص دیگه ای هم هست توی همون فضا ، -حقّش هم داره پایمال میشه - ؛ اما حتی حاضر نیست خطر کنه و تلاش بکنه برای حقّش.
بستگی به دید آدمها در مورد مسائل داره.

گاهی وقتا هست که توی جامعه دنبال حق نرفتن میشه ارزش. مثال میزنم : قدیما اگر زنی همه جور ظلمی رو از طرف شوهرش تحمل میکرد میگفتن که چه زن خوبی ! چه خوب میسازه!
در حالیکه الان همچین آدمی یه آدم دست پا چلفتی مظلوم محسوب میشه. میخوام بگم که اینکه آدمها چقدر میرن دنبال حقشون تا حد زیادی وابسته به محیطه.
در کنار این افرادی هستن که اعتقاد محکمی در اونها شکل گرفته که هرجا حقی ازشون نادیده گرفته شد عکس العمل نشون بدن. ( تحت هر شرایطی ) چه ارزش و چه ضد ارزش.
اما خب خودم آدمیم که خیلی به محیط نگاه میکنم تا ببینم شرایط مناسب اعتراض هست یانه.
+ همه ی اینا در شرایطی که آدما حق خودشون رو تشخیص بدن.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من کلا خیلی حقم رو نمیخورن :D...نمیدونم حالا وا3 هیکل و ظاهرمه یا وا3 شخصیتم...ولی در کل خیلی تو این شرایط نیستم...
اما کلا عمرا نمیذارم مظلوم واقع بشم :)...دلیلشم فلسفیه...به نظرم ظالم بیشتر از مظلوم بهش ظلم میشه و با این کارم شاید بیش از گرفتن خودم در پی ظلم نشدن به ظالم هستم...روش هام هم برای گرفتن حقم هم فیزیکی هست :))(اغلب در مدر3)...هم عقیدتی و بحث کردن...و چون تو جفتش مهارت دارم معمولا حقم به ندرت پایمال میشه...

White Devil

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدمدنی
شهر
تبریز

اگه انرژی داشته باشم حقم رو شاید بگیرم اما اگه نه (بیشتر اوقات) عصبانیتم رو تو خودم فرو میریزم

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

میشینم یه آهنگ غمگیم گوش میدم و گریه میکنم! :((
بعدش که سبک شدم سعی میکنم برم یه درجه بالاتر از جایی که حقم رو خوردن از اونجا شکایت کنم که حالشون گرفته شه! :D
اگه هم درجه بالاتری وجود نداشت یا این که اون درجه بالاتر هم شبیه خودشون بود به بقیه اطلاع رسانی میکنم که فلان شخص یا گروه عادت دارن حق مردم رو بخورن!تا حالشون گرفته شه :-"

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

در درجه اول خونسردی مونو حفظ میکنیم
بعد میریم با یارو در مورد حقمون حرف میزنیم
اگه افاقه نکرد تند تر صبت میکنیم
بازم اگه این راهم جواب نداد(چن متر میریم عقب تر ک خدایی نکرده صدمه ای نبینیم )
شروع میکنیم ب فحش دادن.
مرحله بعد (در صورتی اجرا میشه ک یارو خیلی گنده و گردن کلفت نباشه)
پنجه بکسو از توی جیبمون در میاریم و با خونسردی کامل و حفظ شئونات اسلامی ب یارو حمله ور میشیم.
تبصره:اگه یارو خیلی کلفت بود،زنگ بزن بم،خودم با بروبچ میایم دهنشو سرویس میکنیم.
خب اگه هیچکدوم از راههای بالا فایده نداش،برو تو تاپیک بعد نظر بده!
قحطی ک نیس

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

منم فقط یه بار باخونسردی باطرف حرف میزنم
دفعه دوم داد میزنم
دفعه سوم دیگه برخورد فیزیکی میشه

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

مثل الآن که شده میشینم میبینم انصافا حقم بوده یا نبوده اگه بوده باشه به صورت لفظی طرف نابود میشه !

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

وایمستیم یارانمونو میگیریم،اون ک دیه پایمال نیمیشه!

بالا