• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشکلات ناشی از استفاده بیش از حد از میز مطالعه و صندلی !

• شروع کننده موضوع

Tolumbe

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
سلام دوستان ، خوبی هستید ؟

ببخشید یک سوالی داشتم ،
من از میز مطالعه با یک صندلی چرخدار راحتی برای مطالعه ی دروس استفاده میکنم ، خواستم ببینم مثلا اگه هر روز 8-9 ساعت روی صندلی بشینم و درس بخونم در آینده دچار مشکلاتی میشم ؟

مرسی ...

anabena

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نامعلوم!
پاسخ : مشکلات ناشی از استفاده بیش از حد از میز مطالعه و ص

اگه بینش استرحت 15-20 دقیقه ای داشته باشی فکرنکنم!
همه جا میگن بهترین طرز مطالعه کردن همینه!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اين
رو ببينيد بچه ها ! :D
البته اين براي ِ كامپيوتره اما كلا فكر كنم مدل نشستن ُ ارتفاع صندلي ُ نور ُ اينا خيلي مهمه :D

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

وضع نشستن به هنگام مطالعه : وضع نشستن برای افرادی که زیاد مطالعه می کنند بسیار مهم است . نباید به صورت خمیده و یا در طرفین مطالعه نمود ، چون به تدریج باعث تغییر ستون فقرات می گردد ؛ ستون فقرات به هنگام مطالعه باید راست باشد ، بایدضمن مطالعه و در وقتهای استراحت چشمها و وضع نشستن خود را تغییر داده ، مختصری حرکت نمایید تا از رکود خون در پاها جلوگیری شود . مطالعه در حال دراز کشیدن برای چشم مناسب نیست چراکه روشنایی کتاب تامین نمی شود و خستگی زودتر فرا می رسد همچنین مطالعه در وسط روز رو به شمال مناسب نیست زیرا نور بیشتر یا کمتر از حد طبیعی به چشمها می رسد .

طريقه نشستنت بايد صحيح باشه..اين خيلي مهمه!

مرسي ساينا بابت عكسه :D

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

باید روی صندلی نشست حتما؟
اگه رو زمین بشینیم(با میز تحریر تاشو) مشکلی نیست؟ :-?

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

خب رو زمین تو چه پوزیشنی؟؟
اینکه میگن پشت میز بشینی برا اینه که کمر بیش از حد خم نشه یا قوز و فتق دیسک ایجاد نشه
برا دچار مشکل نشدن باس تو استانداردایی که گفته شده نشست

اگه پوزیشن رو دائم عوض کنی فکر نکنم مشکلی پیش بیاد
من به شخصه 2 سال رو تخت و زمین و پشت میز خوندم و مشکلی هم نداشتم و ندارم

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از haniiii :
خب رو زمین تو چه پوزیشنی؟؟
تکیه به تخت؛ پاها دراز یا چهارزانو !

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

من تاحالا واسه درس خوندن پشت میزم نشستم فقط وقتی که خواستم تست کار کنم رو صندلی و پشت میز بودم

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

اگه 8-9 ساعت به قوله خودت بشيني+خر خوني كني و كلتو اصن از تو كتاب در نياري مطمئن باش گردن رو به جلو ميگيري!
گردنتو صاف بگير و خم نشو رو كتاب...خيلي سخته اما عادت ميكني!

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

کلا خوبه که بضی وختا تغییر بدی حالت رو و تو رست تایم کمی راه بری.
حتی زیادی نشستن پشت میز مطالعه هم باعث ادم پا و گردن رو به جلو میشه
حتی اسیب هایی که به ستون فقرات میاد

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

یک چیزی اینکه ما میایم میشینیم روی مثلا تخت وتکیه میدیم یا میشینم یک جایی ثابت برای چندین ساعت وبلند نمیشیم چه مشکلاتی میتونه واسمون بیاره ؟ مثل نشستن جلوی کامپیوتر یا مثلا نشستن رو مبلی /چیزی برای مدت طولانی ؟ بعد این دردی که حس میشه بعد اینطور نشستنا ازچیه ؟ :-"

درسته بیایم دراز بکشیم به جای اینکه بشینیم ؟ یعنی دراز کشیدن میتونه بهترباشه ؟ خودتون چیکارمیکنین واسه راحتی؟

prosur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

بخش قابل توجهی از مشکلاتی که داریم هممون با این جور چیزا( واسه قسمتی که گفتی دردای این چنینی واسه چیه) برمی گرده به این که ما بلد نیستیم از امکاناتی که داریم درست استفاده کنیم!
این عکسا رو ببین خودت قضاوت کن!
این عکس دانش اموزای چینی ـه.
g5jo_چین_1.jpg

6t2c_چین_2.jpg

کدوم یکیمون اینجوری مطالعه می کنیم و یا استانداردها رو واقعا رعایت می کنیم؟

sanaph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
شریف

به طور مثال برای من که عینکیم اصلا نمیتونم اینطوری(مثل عکس)بشینم و بنویسم چون حتما باید مستقیم از شیشه عینکم نگاه کنم و زیر چشمی نمیشه برای همین مجبورم گردنمو زیادی خم کنم(و روی صندلیای تک نفره مدرسه که نمیشه دفترو دور تر گذاشت مشکل بیشتره)کلن هیچ وقت نتونستم با طرز نشستن کنار بیام و ازاونجا که سلامتی مهم تره فکر کنم بهتره قید درسو بزنم :-"
به نظرم اینکه مرتبا استراحت کنیم وقتی زیاد میشینیم یا دراز میکشیم یا پوزیشنمونو تغییر بدیم و کش بیایم خوبه

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به نقل از سیزیف :
یک چیزی اینکه ما میایم میشینیم روی مثلا تخت وتکیه میدیم یا میشینم یک جایی ثابت برای چندین ساعت وبلند نمیشیم چه مشکلاتی میتونه واسمون بیاره ؟ مثل نشستن جلوی کامپیوتر یا مثلا نشستن رو مبلی /چیزی برای مدت طولانی ؟ بعد این دردی که حس میشه بعد اینطور نشستنا ازچیه ؟ :-"

درسته بیایم دراز بکشیم به جای اینکه بشینیم ؟ یعنی دراز کشیدن میتونه بهترباشه ؟ خودتون چیکارمیکنین واسه راحتی؟
خب یکی از مشکلات رایجی که به وجود میاد آرتروزه بعد مثلا اگه بد بشینیم حالت شونه (شانه :-") مون نسبت به حالت اصلی که باید باشه تغییر میکنه بعد هم باعث میشه ظاهرمون بد بشه هم باعث میشه درد گردن و کمر و اینا هم تشدید بشه. دلیل دردش هم مشخصه در نتیجه فشار زیاد اومدن به ستون فقرات به وجود میاد.
من نشستن رو ترجیح میدم شخصا .اگه وقتی به دستمون تکیه دادیم دراز بکشیم به گردن فشار میاد خیلی علاوه بر اون برای مدت به این حالت دراز کشیدن و مطالعه کردن همراهش انحراف چشم رو هم داره گاهی . به نظر بهترین حالت نشستن روی صندلیه یه زیرپایی هم باشه زیر پامون خوبه ولی حتما باید هر چند وقت یکبار بلند شد و یه حرکتی کرد تا بدن از اون خشکی در بیاد.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

انحراف چشم ممکنه به وجود بیاد وقتی که دراز کشیده مطالعه میکنیم ؟ چه جوری ؟:د ، بعد اگه بالشی چیزی بزاریم وسرمون رو بزاریم رو اون چی ؟

بعد یک چیزی من منظورم از درد هنگام نشستن درد گردن نبود من منظورم درد نشیمنگاه بود ، من کلاً این چند سال که پشت میز مینشستم زیاد کلاً زیاد درد نشیمنگاه میگیرم ، عوارضش چی میتونه باشه ؟ پیشنهادی دارید ؟:د

بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان، بدن هر فرد فقط ۲۰ دقیقه می تواند تحمل قرار داشتن در یک وضعیت ثابت را داشته باشد. بنابراین بهتر است که هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک بار، از جای تان بلند شوید و مدت ۳۰ ثانیه قدم بزنید، یا بدن تان را کش و قوس دهید.
اینم بدونید خوبه به نظرم .

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

خب ببین اگه مثلا آدم یه مدت طولانی به یه سمت دراز بکشه تو یه بازه زمانی طولانی کم کم چشم به یه جهت متمایل میشه چون تو اون سمت فرد به طور مثال همیشه داره مطالعه میکنه .
در مورد بالش هم خب بستگی داره باید حتما ارتفاعش مناسب باشه اگه نباشه گردن درد رو به همراه داره.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

فهمیدم منظورت چی بود منظورت این بود که کسایی که به پهلو دراز میکشن ومطالعه میکنن چشماشون بعد مدتی لوچ میشه به اصطلاح ، من خودم چون همیشه روی شکم میخوابم ومطالعه میکنم -مطالعه !- بعد واسه همین این لوچ شدن واسم سوال شد :د .

بعد یه چیزی یه سندرومی هم هست اسمش تونل ـه اینو هم بیشتر پشت میز نشینا میگیرن ؛ درمورد این چی کسی میدونه ؟ فکر میکنم این واسه کسایی تو سن ما که کلاً زیاد مطالعه -: ))-میکنیم خیلی حیاتی ـه :د .

بعد یه چیزی من خودم راحت ترین پوزیشن نشستن واسم اینه که به شکم دراز میکشم ، یه بالش میزارم جلوم و آرنج هامو دوتایی روی بالش تکیه میدم وزل میزنم به مانیتور - موقع نگاه کردن فیلم مثلاً - بعد این فقط گردنمو یکم اذیت میکنه .

بعد یه چیزی کلاً کدوم مهم تره فکرمیکنید ؟ این که پوزیشنی بشینیم که گردنمون کم تر اذیت باشه یا نشیمنگاه ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

خب من مث ِ شما درس بخونم،خفه میشم که.
من میزم بلند تر از حالت معموله،کلا برا اینکه برسم به میز،صاف می شینم،صندلیمم تا جایی که جا داره تو می برم،صافم،معمولا حدود چهار ساعتی که یه سره می شینم.
حالا نشستن مناسب چه جوریه؟ :-?

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

ببین جدا ازنحوه پشت میزنشینی کلاً این 4 ساعت پیاپی نشستن درست نیست ، استانداردِش اینه که هر 20 دقیقه -ماکزیمم ـه تازه این - بلندشی یک دقیقه مثلاً یه حرکتی بزنی دوباره برگردی .

724_orig.jpg

اینو ببینید ، زیاد کارکردن با موس یا کلاً کارایی مثل پیانو که دستی ـه باعث میشه تورم پیدا کنن تاندون هامون وبه عصب مدیانمون که مسئول احساس ُ انگشتا وکف دستمون [به جز نصف انگشت انگشتری و انگشت کوچیکه ] آسیب برسه و به مرور خودشو با گزگز وبی حسی نشون میده .این عوارض تایپ کردنه پشت میزنشینی ـه البته .

images

اینم ببینید .

ببین درمورد ِ صحیح نشستن یکی ازبچه ها عکس ِ بچه های مدرسه ای رو فرستاد ، فک کنم همون پوزیشن درست ِش ـه .

حالا اینکه ما بیایم درمورد معایب ِ این پشت میزنشینی یا کلاً پوزیشن مطالعه مون بحث کنیم ، باعث میشه بیماری ها رو بشناسیم وخیلی راحت به بدن خودمون آسیب نرسونیم و راندمان خودمون رو نیاریم پایین . به نظرم درمورد بیماری ها ونحوه پیشگیری ازشون ودرمان اگه کسی چیزی میدونه ،خیلی خوبه بمون بگید :د .

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399

راستش این موضوع تو درس خوندن هم تاثیر داره.مثلا درس خوندن درست اینه که 45دقیقه درس بخونی،بدون اینکه هی اینور و اونور بری (عین آدم درس بخونی :)) )بعد از 45 دقیقه بلند شی از پشت میز .اون یه ربع دیگه مال خودته!هر کاری میخوای بکنی،بکن!
از لحاظ (درسته؟؟)روانشناسی هم نباید بیشتر از 1ساعت یه سره درس خوند.باید بینش یه استراحت کوتاهی باشه

بالا