• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا ادبیات ایران افول کرد؟

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : چرا ادبیات ایران افول کرد؟

در مورد گذشته درست گفتید واقعا ممنون! (;

البته به دلیل مشغله بعضی ها هست! مثلا نیما و بچه های ما میدونند نمیشه واقعا در طول مدرسه ها زیاد کتاب خوند! مثلا من ساعت 6 میرسم خونه دیگه چجوری میرسم که کتاب بخونم؟ من معمولا بیشتر در تابستون ها به مقدار زیاد جوری که هر روز به میزان 5 ساعت کتاب فقط میخونم! :D

پس یه سوال چطوری میشه وقتیکسانی مث این نویسنده های بزرگی که نام بردیم اون موقع بودن اما الآن مث اونا نیستن! اونم با این توصیفات که میگید! یعنی همه سواد دارن آکادمی هایی هستن واسه نویسندگی و...! :-?

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نظر من که نمیشه نظر قطعی داد.

برا اینکه به نظرم بعد از مرگ افراد تازه آثارشون رو میشه و اگه بخوای ادبیات الان رو برسی کنی کار خوبی نیست که الان این کارو بکنی.بهتره که آدمایی که صد سال بعد میان اینو بگن.

دوم اینکه به نظرم تا حدودی ادبیات تو کل جهان یکم خوابیده....دیگه کسی دنبال شعر نیست.

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

محمد رضا شعر بله ولی ما داریم ادبیات داستانی رو فعلا بحث می کنیم!

در مورد 100 سال دیگه هم بگم کاملا نظرت با عرض پوزش غلطه! :D آثار فعلی رو همیشه با گذشته یا آثار همون زمان با ادبیات های جهانی مقایسه می کنند! یعنی لازم نیست طرف بمیره! :D خیلی ها که چه عرض کنم همه ی نویسنده ها در طول عمرشون هم فروش دارن! اتفاقا اگه نویسنده ای خوب بنویسه بعد مرگش هم فروش داره!

وگرنه بعد مرگش اگه متقاضیس نداشته باشه و خوب ننوشته باشه اصلا این طوری نمیشه! :D

پس ربطی به این که الآن باید مقایسه کرد یا نه هیچ ربطی نداره!

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از LEGEND :
محمد رضا شعر بله ولی ما داریم ادبیات داستانی رو فعلا بحث می کنیم!

در مورد 100 سال دیگه هم بگم کاملا نظرت با عرض پوزش غلطه! :D آثار فعلی رو همیشه با گذشته یا آثار همون زمان با ادبیات های جهانی مقایسه می کنند! یعنی لازم نیست طرف بمیره! :D خیلی ها که چه عرض کنم همه ی نویسنده ها در طول عمرشون هم فروش دارن! اتفاقا اگه نویسنده ای خوب بنویسه بعد مرگش هم فروش داره!

وگرنه بعد مرگش اگه متقاضیس نداشته باشه و خوب ننوشته باشه اصلا این طوری نمیشه! :D

پس ربطی به این که الآن باید مقایسه کرد یا نه هیچ ربطی نداره!
خوب توی اولین پست این رو ننوشته بودی.
باز هم نظرم عوض نشد در مورد نظر دادن در مورد آثار بعد یه مدت طولانی.(آخه دلیل قانع کننده ای نبود. تقریبا)
اگه یه اثر قوی باشه بعد از مرگش خیلی بیشتر فروش میکنه به نظرم.و این باعث میشه که خیلی تو چشم بیاد.

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از Mr.Mamareza :
به نظر من که نمیشه نظر قطعی داد.

برا اینکه به نظرم بعد از مرگ افراد تازه آثارشون رو میشه و اگه بخوای ادبیات الان رو برسی کنی کار خوبی نیست که الان این کارو بکنی.بهتره که آدمایی که صد سال بعد میان اینو بگن.

دوم اینکه به نظرم تا حدودی ادبیات تو کل جهان یکم خوابیده....دیگه کسی دنبال شعر نیست.
خط آخر=چرند و چرت خالص...

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از نیمچه :
خط آخر=چرند و چرت خالص...
نیما جان پستت یکم اسپم بود!

بگو چرا!(البته من میدونم چرا الآن میگم اگه اشتباه بود بگو) :D

محمدرضا عزیزم! اولا ادبیات در شعر خلاصه نمیشه! یعنی تو گفتی ادبیات خوابیده شعر دنبالش نیستن! :D

نکته بعدی اینکه شما اشتباه می کنی! شاید مث سعدی و.... نباشن یا مث شاملو و...! اما هنوز شاعر های عالی در کشور داریم! همین قیصر امین پور مرحوم وقتی بود خوب یکی از بهترین ها بود! :D

بچه ها بازم میگم هنوز ادبیات داستانی هستیم نرید سراغ شعر فعلا مرسی و با تشکر!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از LEGEND :
نیما جان پستت یکم اسپم بود!

بگو چرا!(البته من میدونم چرا الآن میگم اگه اشتباه بود بگو) :D

محمدرضا عزیزم! اولا ادبیات در شعر خلاصه نمیشه! یعنی تو گفتی ادبیات خوابیده شعر دنبالش نیستن! :D

نکته بعدی اینکه شما اشتباه می کنی! شاید مث سعدی و.... نباشن یا مث شاملو و...! اما هنوز شاعر های عالی در کشور داریم! همین قیصر امین پور مرحوم وقتی بود خوب یکی از بهترین ها بود! :D

بچه ها بازم میگم هنوز ادبیات داستانی هستیم نرید سراغ شعر فعلا مرسی و با تشکر!
چند نکته:
1.خب بحث راجع به ادبیات داستانیه
2.ادبیات جهان نخوابیده(دلیل بیارم؟)
3.ادبیات در شعر خلاصه نمیشه(دلیل بیارم؟)
4.بعله ما الآن شاعر درست و حسابی که بتونیم بهش ببالیم نداریم.تایید میکنم.کاملا موافقم.

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

اقای نیمچه پستتونو نقل قول نمیکنم که صفحه دراز نشه! :D

خب اره شاید شما درس میگین...ینی یه جورایی نویسنده ها تنبل شدن...

ولی من میگم نویسنده تنبل شدن چون خواننده ها تنبل شدن!

الان اگه یه نفر مثِ صادق هدایت ظهور کنه خودتون بگین چن نفر میان آثارش رو بخرن و بخونن!

واقعا الان دیگه اون آثار طرفدار دارن؟( دقت کنن جامعه ی آماریمون فقط سمپادی ها نیستن!)

البته اعتقاد دارم اگه نویسنده واقعا نویسنده باشه... اثر خوب مینویسه و چاپ میکنه... حتی اگه بدونه فروش نداره! :|

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

ببینید فروش که داره!

هر اثر خوبی باشه فروشش رو داره! همین امیر خانی که سطحش پایین تر از اینهاست بازم این همه فروش داره!

ولی خوب نمیتونیم بگیم چون خواننده کمه نویسنده ها باید .... بنویسن!

اینکه میشه صورت مسئله رو پاک کردن! :D در همه جای دنیا از آثار خوب تجلیل میشه! و طرفدار خودشو داره!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از afroDt :
اقای نیمچه پستتونو نقل قول نمیکنم که صفحه دراز نشه! :D

خب اره شاید شما درس میگین...ینی یه جورایی نویسنده ها تنبل شدن...

ولی من میگم نویسنده تنبل شدن چون خواننده ها تنبل شدن!

الان اگه یه نفر مثِ صادق هدایت ظهور کنه خودتون بگین چن نفر میان آثارش رو بخرن و بخونن!

واقعا الان دیگه اون آثار طرفدار دارن؟( دقت کنن جامعه ی آماریمون فقط سمپادی ها نیستن!)

البته اعتقاد دارم اگه نویسنده واقعا نویسنده باشه... اثر خوب مینویسه و چاپ میکنه... حتی اگه بدونه فروش نداره! :|
و البته خواننده ها هم تحت قضای ادبی حاکم بر کشور رشد میکنن!این رو یادمون نره!
ناشرا هم مقصر هستن!همین انتشاران مرحوم کتاب زمان!صاحابش اومده بود!میگفتش که از پول خودش میذاشته کتاب جوونا رو چاپ کنه.حالا افق و مروارید و چشمه از خود نویسنده های تازه کار پول میگیرن که کتاباشون رو چاپ کنن
کلا وضع خرابه :(

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
ببینید فروش که داره!

هر اثر خوبی باشه فروشش رو داره! همین امیر خانی که سطحش پایین تر از اینهاست بازم این همه فروش داره!

ولی خوب نمیتونیم بگیم چون خواننده کمه نویسنده ها باید .... بنویسن!

اینکه میشه صورت مسئله رو پاک کردن! :D در همه جای دنیا از آثار خوب تجلیل میشه! و طرفدار خودشو داره!
اقا ی لجند اخرش فروش داره یا نداره؟ شما یه بار میگین فروش نداریم ادبیات افول کرده کلا ادما کتاب نمیخونن یه دفه هم این طوری... L-: :D

من به نسبت دارم میگم!

به نظرتون کتابای مثِ مالِ صادق هدایت فروش دارن یا کتابای عشقی- ابکی م. مودب پور؟

( صفه ی قبل امار هس لازم نیس نظر بدین! :D)

حالا خو نویسنده ها مگه دیوانن که کتابای عشقی رو ول کنن برن کتابای مفهوم داری که الان اصن طرفدار نداره رو بنویسن؟ :-w
به نقل از نیمچه :
و البته خواننده ها هم تحت قضای ادبی حاکم بر کشور رشد میکنن!این رو یادمون نره!
ناشرا هم مقصر هستن!همین انتشاران مرحوم کتاب زمان!صاحابش اومده بود!میگفتش که از پول خودش میذاشته کتاب جوونا رو چاپ کنه.حالا افق و مروارید و چشمه از خود نویسنده های تازه کار پول میگیرن که کتاباشون رو چاپ کنن
کلا وضع خرابه :(
اینم درسته...ولی خوره های کتاب این طورین... قشر عادی که مثِ ما بچه مدرسه این کاری به جو ادبی ندارن! :D

با تیکه ی بلد کاملـــــــــــــا موافقم! :D

که البته اولای تاپیک مطرح شد این مشکلات!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

کلا رسانه ها هم مقصرند
ملت حاضرا کتاب خوب بخونن ولی نمیشناسن کتاب خوب رو.
یادمه من یه مدت داشتم پول جمع میکردم واسه "مرگ قسطی"
خب سلین نویسنده ی محبوبی نیستش توی عوام
کتابفروشی دم خونمون شیش هفت جلد ازش داشت و هیچ وقت خدا فروش نمیرفت
یادمه بی بی سی فارسی یه مستند از مهدی سحابی نشون داد و تو اون مستند سحابی اون کتاب رو معرفی کرد
هفته ی بعد من پولهام جمع شده بود
رفتم بخرم تموم کرده بودن!

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

قبلاً تو ایران، یه عده ی زیادی سواد پایینی داشتن، ولی اون عده ای که تحصیل کرده بودن، واقعاً تحصیل کرده بودن و می شه گفت کسی که اون موقع پزشک می شد، سطحش خیلی بالاتر از پزشک های الان بوده! آزادی کافی هم که داشتن واسه مطالعه و ارتباطات که گفتین. پس میشه گفت زمینه ی بهتری بوده واسه اون قشر. کسی هم که مثلاً پزشک بود، هم کارش رو داشت، هم می تونست به کارهای فوق برنامه ش، مثل همین نویسندگی و مطالعه برسه...
ولی الان موقعیت و درگیری مردم خیلی فرق کرده. چه کسی می تونه یه زندگی مرفه داشته باشه؟ (به غیر ار روش های غیر انسانی البته!) کسی که تقریباً شب و روزش رو کــار کنه! در نتیجه وقت خیلی کمی می مونه برای مطالعه...

ولی مثلاً همون قدیم ها، مامانم تعریف می کرد، وقتی یه مجله یا کتاب می اومد تو خونه، همه سر و دست می شکستن تا زودتر بخوننش! اما الان چی؟ اون قدر مشغله هست که همون آدمای قدیم، دیگه رغبت چندانی نشون نمی شن به کتاب و مجله خوندن...
از مامانم می پرسم چرا الان نمی خونی؟ میگه وقتی کتاب رو بگیرم دستم، باید تمومش کنم، از زندگی و کار می افتیم! به همین سادگی! پس کسی مثل قبل نمی تونه و نمی ره سراغ کتاب خوانی و بعدش هم نویسندگی...

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از ندا مکرم :
قبلاً تو ایران، یه عده ی زیادی سواد پایینی داشتن، ولی اون عده ای که تحصیل کرده بودن، واقعاً تحصیل کرده بودن و می شه گفت کسی که اون موقع پزشک می شد، سطحش خیلی بالاتر از پزشک های الان بوده! آزادی کافی هم که داشتن واسه مطالعه و ارتباطات که گفتین. پس میشه گفت زمینه ی بهتری بوده واسه اون قشر. کسی هم که مثلاً پزشک بود، هم کارش رو داشت، هم می تونست به کارهای فوق برنامه ش، مثل همین نویسندگی و مطالعه برسه...
ولی الان موقعیت و درگیری مردم خیلی فرق کرده. چه کسی می تونه یه زندگی مرفه داشته باشه؟ (به غیر ار روش های غیر انسانی البته!) کسی که تقریباً شب و روزش رو کــار کنه! در نتیجه وقت خیلی کمی می مونه برای مطالعه...

ولی مثلاً همون قدیم ها، مامانم تعریف می کرد، وقتی یه مجله یا کتاب می اومد تو خونه، همه سر و دست می شکستن تا زودتر بخوننش! اما الان چی؟ اون قدر مشغله هست که همون آدمای قدیم، دیگه رغبت چندانی نشون نمی شن به کتاب و مجله خوندن...
از مامانم می پرسم چرا الان نمی خونی؟ میگه وقتی کتاب رو بگیرم دستم، باید تمومش کنم، از زندگی و کار می افتیم! به همین سادگی! پس کسی مثل قبل نمی تونه و نمی ره سراغ کتاب خوانی و بعدش هم نویسندگی...
خیلی با تامیم جزء به کلتون(مامان به جامعه) موافق نیستم....
کلی نمیشه گفتش....
جاهای دیگه ی دنیا هم مشغله دارن!
بیشتر سر رسانه ها و فرهنگه تا مشغله

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

هر کسی که میتونه بخونه و بنویسه لزوما آدم باسوادی محسوب نمیشه. درسته که سواد خوندن و نوشتن برای کتابخونی و مطالعه لازمه، اما کافی نیست.
یه چیز دیگه هم این که این آکادمی ها نیستن که نویسنده پرورش میدن. حالا اصلا نه فقط نویسنده؛ چند تا از موسیقی دان های بزرگ ما با روش های آکادمیک موسیقی یاد گرفتن؟ آیا افلاطون در دانشگاه بود؟
میدونین، اصلا به این چیزا نیست. نه این که بگیم هیچ تاثیری نداره، اما خیلی هم موثر نیست.

با ندا هم کاملا موافقم. قدیما کسی که 6 کلاس سواد داشته، توی همون 6 سال یه کتاب فلسفه و یه کتاب منطق خونده بوده. همین چیزا فکرشونو میساخته.

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از نیمچه :
خیلی با تامیم جزء به کلتون(مامان به جامعه) موافق نیستم....
کلی نمیشه گفتش....
جاهای دیگه ی دنیا هم مشغله دارن!
بیشتر سر رسانه ها و فرهنگه تا مشغله
شیوه ی درستی نیست این نوع مثال زدنم، ولی امثالش زیاده!
جاهای دیگه هم بله، صد البته که دارن؛ ولی نوع و شدتش فرق می کنه. این جا مردم با جزئی ترین مسائل هم مشکل دارن! حالا نمی خوام وارد این بحث بشم، ولی غیر قابل انکاره که این جا اوضاع از بسیاری از کشورهای دیگه بدتره و مطمئناً تاثیر می ذاره...

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از afroDt :
اقا ی لجند اخرش فروش داره یا نداره؟ شما یه بار میگین فروش نداریم ادبیات افول کرده کلا ادما کتاب نمیخونن یه دفه هم این طوری... L-: :D

من به نسبت دارم میگم!

به نظرتون کتابای مثِ مالِ صادق هدایت فروش دارن یا کتابای عشقی- ابکی م. مودب پور؟

( صفه ی قبل امار هس لازم نیس نظر بدین! :D)

حالا خو نویسنده ها مگه دیوانن که کتابای عشقی رو ول کنن برن کتابای مفهوم داری که الان اصن طرفدار نداره رو بنویسن؟ :-wاینم درسته...ولی خوره های کتاب این طورین... قشر عادی که مثِ ما بچه مدرسه این کاری به جو ادبی ندارن! :D

با تیکه ی بلد کاملـــــــــــــا موافقم! :D

که البته اولای تاپیک مطرح شد این مشکلات!
ببخشید ها! :D

من گفتم که شما میگید کتاب خوب فروش نداره مثل صادق هدایت و امثالهم! ولی من گفتم بنویسن فروش داره نه اینکه نداشته باشه! و گفتم همه جای دنیا این فروش ها هست!

در مورد آکادمی ها هم من گفتم! خیلی ها استعدادش رو دارن ولی مثلا برای رمان نویسی یه چیزها و چارچوب هایی هست! مثلا سال اول و سوم راهنمایی در حلی 1 نیما یادشه که برای ما معلم خوب انشاء گذاشتن! من واقعا قبل اون نمیدونستم چجوری باید این چیزی که تو فکرمه بنویسم ولی اون کلاس ها کمک کردن که بنویسم!

یعنی مثلا شما شاید اون سوژه ای که تو فکرته خیلی خیلی بنویس میشه 20 صفحه ولی وقتی نوشتن رو به صورت اون چارچوب ها یاد بگیری اون 20 صفحه رو می کنیش 80 صفحه و بهش بال و پر میدی توصیفاتت رو بهتر می کنی و...! یعنی در کل می خواستم بگم درسته بدون آکادمی هم میشه ولی اون آکادمی ها هم می تونه کمک کنه! (;

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
ببخشید ها! :D

من گفتم که شما میگید کتاب خوب فروش نداره مثل صادق هدایت و امثالهم! ولی من گفتم بنویسن فروش داره نه اینکه نداشته باشه! و گفتم همه جای دنیا این فروش ها هست!

در مورد آکادمی ها هم من گفتم! خیلی ها استعدادش رو دارن ولی مثلا برای رمان نویسی یه چیزها و چارچوب هایی هست! مثلا سال اول و سوم راهنمایی در حلی 1 نیما یادشه که برای ما معلم خوب انشاء گذاشتن! من واقعا قبل اون نمیدونستم چجوری باید این چیزی که تو فکرمه بنویسم ولی اون کلاس ها کمک کردن که بنویسم!

یعنی مثلا شما شاید اون سوژه ای که تو فکرته خیلی خیلی بنویس میشه 20 صفحه ولی وقتی نوشتن رو به صورت اون چارچوب ها یاد بگیری اون 20 صفحه رو می کنیش 80 صفحه و بهش بال و پر میدی توصیفاتت رو بهتر می کنی و...! یعنی در کل می خواستم بگم درسته بدون آکادمی هم میشه ولی اون آکادمی ها هم می تونه کمک کنه! (;
اقا هست.... ولی نسبتش به اون یه یکیا کمه...قبول کنین اینو... :)

بالاخره من با شما موافقم!

اره این مورد واقعن مهمه... همین قضیه ی فرهنگ سازی... اصن همه چی در دسته معلمای کلاس اول تا سوم راهنماییه...

زنگای انشا تقریبا بی ارزش ترین و بی فایده ترین زنگای مدرسه تو مدارس معمولیه...( من اینو از دوستام تو تو اونجا ها شنیدم!)

ولی تو مدرسه ی ما( بقیه ی مدارس سمپادو نمیدونم!) خیلی بهش توجه میکردن!

با اینکه بچه ها زیاد جدی نمیگرفتن ولی رو من که خیلی تاثیر داشت... دقیقا همین طور که گفتین... و یا برعکسش!

که چه طور از یه جمله حداکثر استفاده رو بکنی...( که این تو ادبیات داستانی به کار نمیاد...واس مقاله نویسی و ایناس...)

اقا پس تو ایران استعداد داریم... فقط باید جهت بگیرن و پرورش پیدا کن! :)

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب حالا منم با اندکی تاخیر نظرمو بگم... :D
* شرایط جامعه الان طوری شده که افراد خیلی کمتر دنبال استعداد و علاقه شون میرن...تو همین سمپاد کم نیستن کسایی که نبوغ ادبی دارن ولی به خاطر کم لطفی هایی که در حق علوم انسانی شده نتونستن استعدادشونو بروز بدن...در نتیجه نوآوری ها و محتواها تا حدودی کم میشن...
* زندگی ها و نگرش مردم سطحی شده...دیگه کسی دنبال متن های عمیق و پیچیده نی...فک کنم قبلن هم گفتن سلیقه ها تغییر کرده...مشغله ی کار و چالش های زندگی و درگیری های شبیه به این به کمتر کسی اجازه میده که دنبال چیزایی مث ادبیات داستانی بره...
* شاید یکی از اهداف اصلی ادبیات داستانی این بوده که سرگرمی مفید ایجاد کنه...ولی الان در شرایطی که وسایلی مث تلویزیون و کنسول های بازی خیلی محبوبن کمتر کسی هس که لذت کتاب خوندنو درک کنه....
* نوشتن یه اثر با ارزش وقت و حوصله میخواد...به فرض که یکی پیدا شه و بخواد پی علاقه شو بگیره این وقتو میذاره و یه اثریو خلق میکنه...بعد به اندازه ای که لیاقتشو داره قدرشو نمیدونن...کلی هزینه میکنه واسه چاپ و انتشار کتابش ولی دلسرد میشه چون استقبال چه از طرف مسئولین و چه مردم به اندازه جبران زحمتاش نی...
* فرهنگ سازی لازمه...اول از همه هم باید از مدرسه ها شروع کرد...

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

خوب پس تا الآن یه جمع بندی کنم تا یکم بحثمون جمع بشه! :-"
دلایل
1. فرهنگ کتاب خونی که کمرنگه در جامعه
2. که یکم شبیه یک هست اینه که آمار کتابخونی پایینه
3. دلسردی نویسندگان از استقبال مردم(بازم مربوط به 1 و2 هست :D)
4.سانسور زیاد در ایران و دلسردی باز نویسندگان از اینکه اثرشون نابود میشه!
5. اهمیت ندادن به نویسندگان و پرورش ندادن آنها در کشور! :D

فعلا اینها بود اگه بازم بود بگید یا تذکر بدید! مرسی! (;

بالا