• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا ادبیات ایران افول کرد؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : چرا ادبیات ایران افول کرد؟

منم افولِ شعرو قبول ندارم . حالا درسته در حد قرن 4،5 ،6^7 اینا نیستیم و حافظ و اینا نداریم . اما وضعیت شعرمون واقعاً شاید تو دویست سال اخیر افت نداشته . فک نکنم بشه اونقدا نظر داد ... :-?

@زهرا : آرامش :D

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
منم افولِ شعرو قبول ندارم . حالا درسته در حد قرن 4،5 ،6^7 اینا نیستیم و حافظ و اینا نداریم . اما وضعیت شعرمون واقعاً شاید تو دویست سال اخیر افت نداشته . فک نکنم بشه اونقدا نظر داد ... :-?

@زهرا : آرامش :D
دقیقا!

الان هم شاعرای خوب هستن...نمونش فاضل نظری... چن تا از شعراش واقعا قشنگن...

و همون طور که تو بحثای قبلی گفتم به خاطر عوض شدنِ خواسته های جامعه این شعرا بیشتر از مالای حافظ و سعدی طرفدار دارن! :D

+@ نرگس : من ارومم! :D دو تا نفسِ عمیق...باور کن!

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اولا اینکه زهرا خانوم آرووم! من هنوز جوونم و جونمو دوس دارم! :-"

در مورد شعرم خوب معلومه سبک عوض شده یه چیزایی میگید ها! هر چی من میگم میگید سبک عوض شده! خوب همیشه توی یه عصرهایی سبک ادبیات عوض میشه دیگه!

مثلا شعر نو اومد! خوب این شعرا دیگه مونده و عوض نشده! خوب چرا شاعرانکم شدن و اون کیفیت مثلا 5 تا شاعر معاصر مارو ندارن! :D

خواهشا یگه عصبانی نشید! :D من اصولا الآن به فکر مردن نیستم! با تشکر! ;;)

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :
اولا اینکه زهرا جان آرووم! من هنوز جوونم و جونمو دوس دارم! :-"

در مورد شعرم خوب معلومه سبک عوض شده یه چیزایی میگید ها! هر چی من میگم میگید سبک عوض شده! خوب همیشه توی یه عصرهایی سبک ادبیات عوض میشه دیگه!

مثلا شعر نو اومد! خوب این شعرا دیگه مونده و عوض نشده! خوب چرا شاعرانکم شدن و اون کیفیت مثلا 5 تا شاعر معاصر مارو ندارن! :D

خواهشا یگه عصبانی نشید! :D من اصولا الآن به فکر مردن نیستم! با تشکر! ;;)
اقای لجند من مشکلی ندارم!... :D ارومِ ارومم!

خب معیارِ شما واس کیفیت چیه که در مورد اونها بحث کنیم؟!

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

معیار های مختلفی داره مثلا زیبایی تمثیل ها! :D و....!

من از بچه ها میخوام یکم شرکت کنند! :D البته خوب وقتی مسئول انجمن انقدر کم شرکت میکنه چه انتظاری از بقیه بچه ها میشه داشت!

بگذریم خواهاش چندتا دیگه هم بیان! :-"

خوب زهرا خانم اینا مثال هایی از معیار های شعرن! :D البته به عصر هم بستگی داره مثلا شاملو در اون زمان چون مردم داشتن سختی می کشیدن یکم شعراش رو رو به سیاسی برد! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از LEGEND :

من از بچه ها میخوام یکم شرکت کنند! :D البته خوب وقتی مسئول انجمن انقدر کم شرکت میکنه چه انتظاری از بقیه بچه ها میشه داشت!

خوب زهرا خانم اینا مثال هایی از معیار های شعرن! :D البته به عصر هم بستگی داره مثلا شاملو در اون زمان چون مردم داشتن سختی می کشیدن یکم شعراش رو رو به سیاسی برد! :D
خب اول بیایم شاعرای شاخِ الان و اون دوره ای که شما میگیُ بگیم ، بعد مقایسه کنیم ! فک نکنم از نظرِ زیبایی تمثیل ها و اینا ، کمتر از قدیمیا باشن ! بعدم لجند ، اول مشخص کن که نسبت به کـِی ما افت داشتیم ؟ شاملو رو قدیمی به حساب میاری یا جدید ؟ مشیریُ چی ؟ خلاصه انقد رو هوا نگو :D

+ خوبه بت گفتم این تاپیکُ فعلن نمیتونم بیاما ... :rolleyes:

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از LEGEND :

والا شما چن تا شعر درست حسابی از فاضل نظری ُ شاملو ُ امین پورُ مشیری رو ببینین...کجاش تمثیلِ قشنگ نداره؟ :rolleyes:

خب شما دقیقا دارین کدوم عصر ها رو باهم مقایسه میکنین؟ :-? معاصر ُ با حافظ سعدی اینا یا همین شاعر های زنده رو با اونایی که مردن؟ :-?

(دومی که واقعا مسخرس اگه مقایسه کنین! :D :-")

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

ببینید!چون عمر داستان نویسی تو ایران کم بود،ما اومدیم مثلا هدایت و ساعدی و اینا رو معاصر در نظر نگرفتیم!
ولی چون شعر گفتن عمرش خیلی تو ایران زیاده،میتونیم نیما و شاملو و فروغ و اخوان و امثالهم رو معاصر در نظر گرفت و با اعتماد به نفس گفت که شعرمون افول نکرده و فقط تغییر سبک و فرم داده!

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

نه ببینید! من 2 تاش می کنم یکی همون قدیمیا که قلفیه و اینا اهمیت زیاد داشت و...! یکی هم شاعر های معاصر که شعر نو پدید اومد و نیما یوشیج به بعد! :D

ولی همین نیما یوشیج و شعر نو به بعد رو مقایسه می کنیم! خوب مثلا اون اولای ظهور شعر نو( :D) خوب ،خوب بود! ولی الآن طی این 30 سال فک نکنمکیفیتش مث اون موقع باشه و خوب اومد پایین! :D

حالا شاید اشتباه باشه! شما بگید اگه اشتباه بود با دلیل به همه ثابت کنیم که لااقل شعر هنوز یکی از بهترین هاییم! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از LEGEND :
نه ببینید! من 2 تاش می کنم یکی همون قدیمیا که قلفیه و اینا اهمیت زیاد داشت و...! یکی هم شاعر های معاصر که شعر نو پدید اومد و نیما یوشیج به بعد! :D

ولی همین نیما یوشیج و شعر نو به بعد رو مقایسه می کنیم! خوب مثلا اون اولای ظهور شعر نو( :D) خوب ،خوب بود! ولی الآن طی این 30 سال فک نکنم کیفیتش مث اون موقع باشه و خوب اومد پایین! :D

حالا شاید اشتباه باشه! شما بگید اگه اشتباه بود با دلیل به همه ثابت کنیم که لااقل شعر هنوز یکی از بهترین هاییم! :D
اولاً که موقعِ نیما ـَم تو شعر جزو بهترینا نبودیم ...
کیفیت هم ، شاعرِ بی کیفیت چرند سرا داریم ، شاعر خوبم زیاد داریم .. خیلی کلی دارین حرف میزنین شما ! الان دقیق بگو به نظرت کجاش افت کرده ؟!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

اوهوم من میگم افول نکرد اقا! اول دلیل بیارین که افول کرده که بعد بحث کنیم! :D

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

با افول کرده دیگه! :D البته شایدم افول نکرده! خوب اگه افول نکرده دلیل بیارید تا بحث باز نشه و بریم سراغ چیزایه دیگه! :D

به نظر من نسبت به 3 یا 4 نسل پیش ما افت کرده! مثلا شاملو و....! :D البته هنوزم تو جهان خیلی شاخیم ولی اصولا یکم افت داشتیم!

البته نظرم منه! شما هم میگید کجا من میگم همین شاعرای امروزی تسبت به فروغ یا شاملو یا سهراب یا.....! :D

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب من خیلی نظر خاصی ندارم فقط یه چیزی بگم...
به نظرم سطح شعر خیلی افول نکرده ولی سطح استقبال مردم کم شده...چن نفرو هم سن خودمونو دیدین تا حالا که کتاب شعر دستشون باشه و درست با شعرو اینا آشنا باشن؟
توی مدرسه هم که جای تشویق کردنو معرفی چن تا شعر و شاعر خوب یا میان نصف شعرو حذف میکنن یا چرت ترین شعرارو گلچین میکنن میذارن!
نتیجش این میشه که از همین سن آدم درست با مفهوم شعر و شاعری آشنا نمیشه و علاقه نداره...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از LEGEND :
با افول کرده دیگه! :D البته شایدم افول نکرده! خوب اگه افول نکرده دلیل بیارید تا بحث باز نشه و بریم سراغ چیزایه دیگه! :D

به نظر من نسبت به 3 یا 4 نسل پیش ما افت کرده! مثلا شاملو و....! :D البته هنوزم تو جهان خیلی شاخیم ولی اصولا یکم افت داشتیم!

البته نظرم منه! شما هم میگید کجا من میگم همین شاعرای امروزی تسبت به فروغ یا شاملو یا سهراب یا.....! :D

ما ميگيم تو اول دليل بگو افول كرده خو :-w :|
ما همه ميگيم سطح شعرمون تغيير نكرده . تو كه ميگي تغيير كرده,جاي كلي حرف زدن با دليل بگو :-w

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از نرگس² :

ما ميگيم تو اول دليل بگو افول كرده خو :-w :|
ما همه ميگيم سطح شعرمون تغيير نكرده . تو كه ميگي تغيير كرده,جاي كلي حرف زدن با دليل بگو :-w
خیلی ممنون از لطف مدیر محترم! :-" کم مونده منو پرت کنه بیرون از انجمن! :D

ولی خوب مث ادبیات داستانی از جنبه های زیادی میشه اون رو برسی کرد! مث محبوبیت که بازم از لطف فرهنگ سازی ایران تعطیله از جنبه زیبایی یا وزن شعر و....! :D

خو چرا به من گیر میدید؟ شما دلیل بگید واسه چی افت نکرده! :-w

نیما کمک! :((

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

نرگس نزن بچه ی مردمُ... :D

خب من میگم افول نکرده واس اینکه هنوزم کیفیتِ شعراهامون خوبن...

اقای لجند شما دارین شاعرای هم عصر رو مقایسه میکنین؟ شاملو معاصره خُ! :-w

تو ی یه عصر چند سالیش به هر حال جامعه ی افت و خیز های سیاسی و اجتماعیی داره که کشش مردم رو نسبت به شعر کم میکنه...

باید میانگین هارو باهم مقایسه کنین دیگه!

• شروع کننده موضوع

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

باو تو رو قرعان این پست لامصب رو کامل بخونید!

مناومدم گفتم معاصر و اون قبلی ها! :D بعد گفتم معاصر رو میگیریم مثلا از نیما تا سال 50 60 بعدش میریم تا سال 90 حالا این 2 تا رو مقایسه می کنیم! :D

باو دیگه از این واضح تر نمی تونم بگم! تازه اون کیفیتم باز کنید! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از LEGEND :
باو تو رو قرعان این پست لامصب رو کامل بخونید!

مناومدم گفتم معاصر و اون قبلی ها! :D بعد گفتم معاصر رو میگیریم مثلا از نیما تا سال 50 60 بعدش میریم تا سال 90 حالا این 2 تا رو مقایسه می کنیم! :D

باو دیگه از این واضح تر نمی تونم بگم! تازه اون کیفیتم باز کنید! :D
خب ... تو چیشُ میگی افول کرد ؟ دلیلتُ باز کن ؛ ما یا قانع میشیم یا دلیل میاریم که حرفِ تو غلطه !

+ مهم کردم :-"

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از نرگس² :
خب ... تو چیشُ میگی افول کرد ؟ دلیلتُ باز کن ؛ ما یا قانع میشیم یا دلیل میاریم که حرفِ تو غلطه !

+ مهم کردم :-"
والله!صدرا جان نشستی اون بالا تز الکی میدی،میگی بحث کنین!
خب دلیل بیار که ما سعی کنیم دلایلت رو نقض کنی!

• لایک
امتیازات: N.M

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب منم نظر کاملمو بگم... :D

به نظرم شعر ایران یه نمودار همیشه رو به رشد نبوده...ینی افت و خیز داشته و میشه گف الان تقریبن توی شروع یه دوره افول هستیم...الان منظور همین الانه به دوره معاصرو نیما و شهریارو شاملو اینا کاری ندارم!

اگه بخوایم شعر نو رو معیار پیشرفت در نظر بگیریم، میشه گف که رو به پیشرفت بوده ولی قبل از به اوج رسیدن روند صعودیش قطع شده!

بعد الانم وضعیت شعر به نسبت نیاز و سلیقه مردم خوبه...
ولی مسئله اینجاس که تعریف "خوب" چیه؟ من میگم شعر خوب_چه کهن چه نو _ شعری هس که علاوه بر زیبایی ادبی مفهوم عمیق هم داشته باشه....

این مفهوم عمیق همون چیزیه که به نظرم الان داره کمرنگ میشه و اونم برحسب همون سلیقه و نیاز مردمه...قبلن هم گفتم که زندگی و نگرش مردم داره به سمت سطحی شدن پیش میره بر خلاف دوره شاعرایی مث سعدیو حافظو اینا که مردم اکثرن خودشونم دنبال شعرای پر معنا و مفهوم بودن....

بعد یه چیز دیگه هم که این روزا خیلی بحثش هس موضوع تقلید یا شاید سرقت ادبیه...کمبود ایده های نو و تازه میتونه یکی دیگه از همون عوامل قطع شدن رون صعودی شعر نو باشه...انگار که همه دنبال تکرار همون بیان و سوژه های قدیمی هستن...

بعد اینکه اگه بخوایم جهانی شدن رو هم یه معیار برای عدم افول در نظر بگیریم، شعر ما برای اینکه زبونمون محدود به چن تا کشور هس جای پیشرفت و گسترش زیاد نداره حتی اگه اثری خیلی خوب باشه برای مردم کشورای دیگه خوندنش جذابیت اصلیشو نداره...

اون توجه نکردن به استعدادو علاقه و اینا هم که برای بحث قبلی گفتمم یکی دیگه از عواملشه....

بالا