• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و تبادل نظر درمورد موسیقی هیپ هاپ

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد
پاسخ : بحث و تبادل نظر درمورد موسیقی رپ

عرفان کاور کردن ریمیکس کردن اینا دزدی نیس... بدم نیست.

ببین گاهی هدف یک نویسنده یک شاعر یک هنرمند نه رسوندن یک مفهومه نه یک سری کلمات خاص. هدف الغای یک سری تصاویر و احساسات و حالاته.
زد بازی فاز بعضی از اهنگاش خیلی خوبه. من می تونم بگم رو هم با 10 تا اهنگشون حال میکنم.

بعضی از حرفاتم تعجب کردم جدآ تو گفته باشی

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

از همه ممنون می‌شم اگه درست بحث کنید و به هم توهین نکنید؛ تا من هم مجبور نشم یک سری پست ها رو پاک یا ویرایش کنم. : |

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه
_علوم کامپیوتر(البته در این

به نقل از BrainDamage :
عرفان کاور کردن ریمیکس کردن اینا دزدی نیس... بدم نیست.

ببین گاهی هدف یک نویسنده یک شاعر یک هنرمند نه رسوندن یک مفهومه نه یک سری کلمات خاص. هدف الغای یک سری تصاویر و احساسات و حالاته.
زد بازی فاز بعضی از اهنگاش خیلی خوبه. من می تونم بگم رو هم با 10 تا اهنگشون حال میکنم.

بعضی از حرفاتم تعجب کردم جدآ تو گفته باشی
بله عزیزم کاور و ریمیکس و . . .دزدی نیست مگه من خودم اهنگمو رو کاره مرلین نخوندم ؟؟ولی من اومدم همه جا جار زدم عاقا این کار مرلین منسون اینم سند اینم فلان و بهمان!ولی خو ایشون کارشون کاملن دزدیه...در باب هنر هم باید بگم هنری که ایدئولوژی فکری نداشته باشه هنر نیست!و اون دریوری های هنر برای هنر و اینا خیلی وقته تو زباله دانه!!الغای یک سری تصویر خاص رو هم من باش مشکل ندارم اصلن من با زدبازی مشکل ندارم !هر کی میخوادبره گوش بده به قوله یکی میگفت عاقا من میدونم زدبازی هیچی نداره ولی دوسش دارم همین!خو برو گوش کن ولی م3 این دوستمون نیا بگو :هر شبم میام میزنم یه شات با تیم/چون موزیک ایران رو ما ها نجات دادیم
چون احتمالا اساتید موسیقی م3 استاد شجریان و شهرام ناظری و اینا با شنیدن یه همچین جمله ای احتمالا خودکشی کمترین کاریه که بکنن :|
زدبازی یه "چیزه" شادی هم چیزه جالبی باشه من نمیدونم و این چیزو خیلی ها دوست دارن و برن گوش بدن !تا این جا قبول ولی این چیز نه موسیقیه نه رپ نه هیچ چیزه دیگه ای!صرفن یه فانه...یه دوره همی....

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از jok3r_attacker :
در مورد اهنگهای زدبازی باید بگم همشو تقریبا گوش دادم...دوستانی که نظر میدید اولن اون بیتی که تو میگی خوفه خوفه وقتی حتی نمیدونه با چی میزنه نظر نده!بیت های زدبازی همش با flو کلن یه کار live هم ندارن که م3 یه موسیقی دان!(چه واژه ی گنگی برای زدبازی!!)بلند شن برن استودیو کار و بزنن!
البته بگم من با تفاوت مشکلی ندارما!مثلن من خودم اسطورم مرلین منسونه!و دلیلی نمیشه چون هیچ کی دوسش نداره مرلین بد باشه!ولی زدبازی هیچ گونه توجیهی نداریم برای گوش دادنش اول یک سوال از اروینا:عمو جون میشه برا من توضیج بدی استاد جی جی از سینه میخونه یا دیافراگم؟میشه برام توضیح بدی چرا صداش در نمیاد ؟میشه برام توضیح بدی چرا جز هیدن هیچکودومشون از سولفژ چیزی بارشون نیست؟میشه جاهایی که فالش میخونن و برام توضیح بدی؟(اینا که میگم و همش و مثال دارم که میگم!اگرم میخواید کلکل کنید و فحش بدید جاش این جا نیست!بلند شید بریم یه جا دیگه! )حالا میریم سراغ اهنگ هایی که زدبازی دزدیده و هیچ کی خبر نداره:
اول دیس اجیلی. . . این که بدیهیه دزدیه و دوستان لطف کردن حتی کات و اینام نکردن م3 بز پریده خونده کارو
2)بریم فضا!. . . وای خدایا من نمیدونم واقعن این بز ها چی فکر کردن که دزدیدن بیت و صداشم در نیووردن
3)مهمونی. . . (همین که اولش صدای گاو و در میاره ) این ماله EMINEM
همین صدا بر دزدیاشون بسه اگه خواستید میتونم تا 20 تا فقط دزدی بگم حالا بریم سراغ اشعار پر مفهومشون :
خو یه اهنگ خوب دارن به اسمه "مهد کودک " و خو تو این اهنگ اشاره میکنن که سواد ندارن و خو خداروشکر!این از این جا که خودشون اعتراف میکنن از گوش های نا آشنای یه سری سو استفاده کردن و شدن رپر!
خو این که عملی و معتاد و اینان نیاز به توضیح نداره! و خو نیاز به توضیح نیست که بگم اعتیاد خیلی هم چیزه بدی نیست برا کسی که فلسفه ای برای اعتیادش داره نه کسی که بدونه هیچ فلسفه دغدغش رو حتی خودش هم نمیدونه . . .
رپ به معنای واقعی یکی تو ایران میخوند که "بهرام " بود و "هیچکس". . . .

بله عزیزم کاور و ریمیکس و . . .دزدی نیست مگه من خودم اهنگمو رو کاره مرلین نخوندم ؟؟ولی من اومدم همه جا جار زدم عاقا این کار مرلین منسون اینم سند اینم فلان و بهمان!ولی خو ایشون کارشون کاملن دزدیه...در باب هنر هم باید بگم هنری که ایدئولوژی فکری نداشته باشه هنر نیست!و اون دریوری های هنر برای هنر و اینا خیلی وقته تو زباله دانه!!الغای یک سری تصویر خاص رو هم من باش مشکل ندارم اصلن من با زدبازی مشکل ندارم !هر کی میخوادبره گوش بده به قوله یکی میگفت عاقا من میدونم زدبازی هیچی نداره ولی دوسش دارم همین!خو برو گوش کن ولی م3 این دوستمون نیا بگو :هر شبم میام میزنم یه شات با تیم/چون موزیک ایران رو ما ها نجات دادیم
چون احتمالا اساتید موسیقی م3 استاد شجریان و شهرام ناظری و اینا با شنیدن یه همچین جمله ای احتمالا خودکشی کمترین کاریه که بکنن :|
زدبازی یه "چیزه" شادی هم چیزه جالبی باشه من نمیدونم و این چیزو خیلی ها دوست دارن و برن گوش بدن !تا این جا قبول ولی این چیز نه موسیقیه نه رپ نه هیچ چیزه دیگه ای!صرفن یه فانه...یه دوره همی....

اولا مگه من گفتم یه سری از بیت ها دزدی نیست اگه هم خودشون نیومدن بگن دلیل نمیشه که میخواستن سر ملت رو شیره بمالن خودشون میدونستن کسی که زدبازی گوش میده انقد شعور داره که این چیزارو بفهمه حالا زد از بیت ایمنم تقلید میکنه بقیه که بیت آنلاین میخرن :D

دوما : حالا خوبه زدبازی از بیتای امینم دزدی میکنه ولی پیشرو و یاس که از ویدیو هاش هم دزدی میکنن :))

تو مهد کودک هم نمیگن که الان بی سوادن دارن خودشون رو تو دوران مدرسه توصیف میکنن شما وقتی اول ابتداییت رو توصیف میکنی در مور معادلات دیفرانسیل صحبت میکنی؟ :|

همین هیچکسم که میگی رپ واقعی مال اونه دو بار با زدبازی همکاری داشته دقت کن همکاری نه چیز دیگه که حالا بیای بگی منت گذاشته و این حرفا تازه واسه هر ایرانی هم ویلسون هیچکس رو خیلی آدم حساب نمیکرد به اصرار سهراب رفت باهاش آهنگ داد

صدای جی جی هم نه از دیافراگم میاد نه از سینه اونی که صداش از دیافراگم در میاد و نفس کم میاره یه نفره که 2afm هستش تنها چیزی که باعث میشه این حرفا درموردش گفته بشه فقط صدای خاصشه همین الان مثلا هیچکش تو گلوش تیغ انداخته صداش اینجوریه حالا صداش بیخیال ایهاماش رو چی میگی؟ تمام ایهامایی که کل رپ کنا تو تاریخ رپ ایران رو بشمری اندازه تنگ بازی نمیشه شما برو سرچ کن استاد ایهام ببین حصین و هیچکس میاد یا جی جی :-$

پرطرفدار ترین آهنگ تاریخ رپ تابستون کوتاهه هست درمورد این چی میتونی بگی؟ مهم ترین درگیری رپ فارس که کل ملت وقتی دیس و دیسبک ها میومد حفظ بودن مال زدبازی با پیشی بود درمورد این چی داری بگی؟بهترین آهنگ رپ سال 91 چرا بدی بود درمورد این چی داری بگی؟ :-$

تو همه ی رنک ها هم اول هیچکسه بهد استاد هیدن من خیلی از رنک هارو هم دیدم که ام جی سومه ولی حالا چون تو همه رنک ها نیست فعلن بیخیال

به منم ربطی نداره شجریان و ناظریان تعادل ندارن میخوان خود کشی کنن :D
ببین من با این دو نفر مشکلی ندارم ولی این دو تا واسه موسیقی ایران چه کار کردن؟همین شجریانی که شما میگی ما هم گوش میدیم 24 ساعت که آهنگ های زدبازی رو از آجیلی تا اوبی پلی که نمیکنیم ولی همین شجریان توی 88 خودشو درگیر کارای سیاسی کرد تا بالاخره از کشور خارج شد من نمیدونم الان ایران هست یانه و حتی نمیدونم که ممنوع الورود شده یانه ولی مهم اینه که خودشو درگیر کار های سیاسی کرد ایشون فقط تبدیل شده به یک آلت تبلیغاتی که دوستان بیان تو فیلم های انتخاباتی اسمش رو بیارن تا رای جمع کنن حداقل زدبازی جرات داشت اولین کنسرت رپ رو برگزار کرد موقعی که مستند های شوک صدا و سیما یکی در میون درمورد رپ و ضرر های اون بود اینا کنسرت برگزار میکردن نه واقعا کی جرات همچین ریسکی رو داشت حداقل جرات داشت اولین آهنگ گنگ رو بیرون دادند حالا من کاری ندارم که اصن آجیلی وجود خارجی نداشت ولی مهم اولین بودنشه حداقل جرات داشتن قافیه بازی رو شروع کردن

یعد یه سوال تو چرا فقط به هیدن و جی جی گیر دادی؟

قافیه بازی های ام جی چی؟

بهترین آر اند بی خون ایران چی(نسیم)؟

سیجل چی؟

درسته ویلسون رفته اما اون چی؟ چرا درمورد اینا چیزی نمیگی

میشه بگی چرا نه موسیقیه نه رپ؟ لابد این دامبولی قری قری های دهه 40 و 50 موسیقیه انقدم شجریان رو وسط نکش چون اصن نه به بحث ما ربط داره نه موضوع تاپیک

ببخشید من درمورد بانگ هام باید به شما توضیح بدم؟ :D دوست دارم تو بانگ هام حقایقو بنویسم /m\
آره حقیقتم البته اینه /تلخه قورت بده مث شربت سینه

میشه بگی چرا ایدیو لوژی فکری نداره؟
اين که ميبيني ايدئولوژي نيست « هيدن » و لوژيه/ که ميگه تو رو چيه گيرت مياد حالا برو جيم هی

آها راستی اون چیزی که درمورد زاخار گفتی حتی هیچکسم تو ورسش توی چرا بدی اینجوری شروع میکنه
زاخار صلمونی نرو با ما بد باش فقط .... ببین یه حرفی بزن به خودت برنگرده

بعدشم شما که میگی زدبازی به طرفداراش توهین کرده کدوم خواننده تا حالا از طرفداراش تشکر کرده و حتی براش یه آهنگ داده بیرون(مرسی کلی)
دم اونایی گرم که واقعن پشتمون بودن / هر کاری کردیم بازم خوششون اومد

میدونی چیه شما زورت اومده که وقتی بری تو یه مدرسه بگی شجریان نمیدونن پوشیدینه یا خوردنیه ولی وقتی بگی اوبی(حتی اسم گروه هم نگی) همه از دور می فا سلا سی تا برو خونه رو حفظن

انقد هم اطلاعات موسیقیت رو به رخ نکش شما اول سر محتوا کنار بیا بعد برو سراغ چیزایی که فک میکنی بقیه بلد نیستن

اینو بدون زدبازی کلی طرفدار چه شما خوشت بیاد چه نیاد پس اگه به اونا توهین کنی انگار به طرفداراش توهین کردی پس نگو صدا گاو درمیارن و عین بز پریدن و .....

بیت های جی جی چی؟ شما میدونی که همین هیچکس بیت هاش رو مهدیار آقاجانی درست میکنه که تو رنک ها بعد از هیدن و جی جی قرار داره حالا نیا بگو این رنک ها معتبرن یانه منظورم نظرسنجی ها و سایت های معتبر رپه واحتمالا انتظار نداری برم کل پست های rap2rap رو برم بگردم شایدم rapfa

شما این رو دیدی(من بلد نیستم از اون لینک خوشگلا بزارم):http://upload7.ir/images/98806160952016146960.jpg
حتی تو کجله های داخلی هم دارن از اشعار زدبازی استفاده میشه

ما قرار گذاشتیم تو این تاپیک بحث تخریبی نکنیم حالا تا 100 سال دیگه شما بگو بده من میگم خوبه به چی میرسیم ؟ حداقل 4 تا آهنگ نقد کنیم ....

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

نکته چهارم این است که ایشان به طرفداران خود ( زاخار ) و ( جواد ) میگویند

صرفن پریدم وسط که اشاره کنم اگر کلمه ی "زاخار" رُ در لغت نامه ی دهخدا چک کنید به معنی کار ها و دوستی های صمیمی پسرانه هم معنی کرده :D :-"

خود زد من فکر میکنم به معنی های مختلفی به کار برده. :D

معذرت وسط بحث دعوای زد ُ اینا پریدم :-" ادامه بدید ببینیم به کوجا میرسید :D :-"

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یه چیزی بگم فقط ، خارج از این بحث ها.

تو بحث هاتون که حرف از رنک میزنید :
رپ فارسی رو نمیدونم ولی تو متال ، مثلا میان میگن بهترین درامر دنیا کیه تو گروه های متال. متال هم مث رپ فارسیش انقد طرفدار نداره بنابراین همه میرن سراغ منابع خارجی که ببینن بهترین کیه. بعد 20 تا سایت معروف هست تو دنیا + پیج معروف تو فیسبوک اینا هر کدوم یه چیزی میگن. ینی اعتمادی نیس به آمار های این سایت ها و رتبه هایی که میزنه. طرف سایت زده خودش طرفدار یه گروهیه میاد میگه آقا فلانی بهترین بیت ساز بعدش فلانی بعدش فلانی. :|
بنابراین این رنک هایی که میزنن رو مبنا قرار ندید هیچ اطمینانی بهشون نیس.
در اینکه کارای مهدیار خیلی بهتر از جی جی هست اصلا شکی نیس.

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از PanterA :
یه چیزی بگم فقط ، خارج از این بحث ها.

تو بحث هاتون که حرف از رنک میزنید :
رپ فارسی رو نمیدونم ولی تو متال ، مثلا میان میگن بهترین درامر دنیا کیه تو گروه های متال. متال هم مث رپ فارسیش انقد طرفدار نداره بنابراین همه میرن سراغ منابع خارجی که ببینن بهترین کیه. بعد 20 تا سایت معروف هست تو دنیا + پیج معروف تو فیسبوک اینا هر کدوم یه چیزی میگن. ینی اعتمادی نیس به آمار های این سایت ها و رتبه هایی که میزنه. طرف سایت زده خودش طرفدار یه گروهیه میاد میگه آقا فلانی بهترین بیت ساز بعدش فلانی بعدش فلانی. :|
بنابراین این رنک هایی که میزنن رو مبنا قرار ندید هیچ اطمینانی بهشون نیس.
در اینکه کارای مهدیار خیلی بهتر از جی جی هست اصلا شکی نیس.

درمورد رنک:شما درست میگی

بعدشم اینکه کدوم بهتره تا حدودی سلیقه ای هستش ولی خوب به نظر من جی جی بالاخره سلیقه هر شخصی محترمه سلیقه شما هم محترمه ولی نگید کدوم بهتره حتی منم نگفتم کدوم بهتره گفتم رجوع شود به رنک (در مورد رنک صحبت کردیم :D )

اینجا هم نظر شخصیمو گفتم

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه

به نقل از arvin.a :
اولا مگه من گفتم یه سری از بیت ها دزدی نیست اگه هم خودشون نیومدن بگن دلیل نمیشه که میخواستن سر ملت رو شیره بمالن خودشون میدونستن کسی که زدبازی گوش میده انقد شعور داره که این چیزارو بفهمه حالا زد از بیت ایمنم تقلید میکنه بقیه که بیت آنلاین میخرن :D

دوما : حالا خوبه زدبازی از بیتای امینم دزدی میکنه ولی پیشرو و یاس که از ویدیو هاش هم دزدی میکنن :))

تو مهد کودک هم نمیگن که الان بی سوادن دارن خودشون رو تو دوران مدرسه توصیف میکنن شما وقتی اول ابتداییت رو توصیف میکنی در مور معادلات دیفرانسیل صحبت میکنی؟ :|

همین هیچکسم که میگی رپ واقعی مال اونه دو بار با زدبازی همکاری داشته دقت کن همکاری نه چیز دیگه که حالا بیای بگی منت گذاشته و این حرفا تازه واسه هر ایرانی هم ویلسون هیچکس رو خیلی آدم حساب نمیکرد به اصرار سهراب رفت باهاش آهنگ داد

صدای جی جی هم نه از دیافراگم میاد نه از سینه اونی که صداش از دیافراگم در میاد و نفس کم میاره یه نفره که 2afm هستش تنها چیزی که باعث میشه این حرفا درموردش گفته بشه فقط صدای خاصشه همین الان مثلا هیچکش تو گلوش تیغ انداخته صداش اینجوریه حالا صداش بیخیال ایهاماش رو چی میگی؟ تمام ایهامایی که کل رپ کنا تو تاریخ رپ ایران رو بشمری اندازه تنگ بازی نمیشه شما برو سرچ کن استاد ایهام ببین حصین و هیچکس میاد یا جی جی :-$

پرطرفدار ترین آهنگ تاریخ رپ تابستون کوتاهه هست درمورد این چی میتونی بگی؟ مهم ترین درگیری رپ فارس که کل ملت وقتی دیس و دیسبک ها میومد حفظ بودن مال زدبازی با پیشی بود درمورد این چی داری بگی؟بهترین آهنگ رپ سال 91 چرا بدی بود درمورد این چی داری بگی؟ :-$

تو همه ی رنک ها هم اول هیچکسه بهد استاد هیدن من خیلی از رنک هارو هم دیدم که ام جی سومه ولی حالا چون تو همه رنک ها نیست فعلن بیخیال

به منم ربطی نداره شجریان و ناظریان تعادل ندارن میخوان خود کشی کنن :D
ببین من با این دو نفر مشکلی ندارم ولی این دو تا واسه موسیقی ایران چه کار کردن؟همین شجریانی که شما میگی ما هم گوش میدیم 24 ساعت که آهنگ های زدبازی رو از آجیلی تا اوبی پلی که نمیکنیم ولی همین شجریان توی 88 خودشو درگیر کارای سیاسی کرد تا بالاخره از کشور خارج شد من نمیدونم الان ایران هست یانه و حتی نمیدونم که ممنوع الورود شده یانه ولی مهم اینه که خودشو درگیر کار های سیاسی کرد ایشون فقط تبدیل شده به یک آلت تبلیغاتی که دوستان بیان تو فیلم های انتخاباتی اسمش رو بیارن تا رای جمع کنن حداقل زدبازی جرات داشت اولین کنسرت رپ رو برگزار کرد موقعی که مستند های شوک صدا و سیما یکی در میون درمورد رپ و ضرر های اون بود اینا کنسرت برگزار میکردن نه واقعا کی جرات همچین ریسکی رو داشت حداقل جرات داشت اولین آهنگ گنگ رو بیرون دادند حالا من کاری ندارم که اصن آجیلی وجود خارجی نداشت ولی مهم اولین بودنشه حداقل جرات داشتن قافیه بازی رو شروع کردن

یعد یه سوال تو چرا فقط به هیدن و جی جی گیر دادی؟

قافیه بازی های ام جی چی؟

بهترین آر اند بی خون ایران چی(نسیم)؟

سیجل چی؟

درسته ویلسون رفته اما اون چی؟ چرا درمورد اینا چیزی نمیگی

میشه بگی چرا نه موسیقیه نه رپ؟ لابد این دامبولی قری قری های دهه 40 و 50 موسیقیه انقدم شجریان رو وسط نکش چون اصن نه به بحث ما ربط داره نه موضوع تاپیک

ببخشید من درمورد بانگ هام باید به شما توضیح بدم؟ :D دوست دارم تو بانگ هام حقایقو بنویسم /m\
آره حقیقتم البته اینه /تلخه قورت بده مث شربت سینه

میشه بگی چرا ایدیو لوژی فکری نداره؟
اين که ميبيني ايدئولوژي نيست « هيدن » و لوژيه/ که ميگه تو رو چيه گيرت مياد حالا برو جيم هی

آها راستی اون چیزی که درمورد زاخار گفتی حتی هیچکسم تو ورسش توی چرا بدی اینجوری شروع میکنه
زاخار صلمونی نرو با ما بد باش فقط .... ببین یه حرفی بزن به خودت برنگرده

بعدشم شما که میگی زدبازی به طرفداراش توهین کرده کدوم خواننده تا حالا از طرفداراش تشکر کرده و حتی براش یه آهنگ داده بیرون(مرسی کلی)
دم اونایی گرم که واقعن پشتمون بودن / هر کاری کردیم بازم خوششون اومد

میدونی چیه شما زورت اومده که وقتی بری تو یه مدرسه بگی شجریان نمیدونن پوشیدینه یا خوردنیه ولی وقتی بگی اوبی(حتی اسم گروه هم نگی) همه از دور می فا سلا سی تا برو خونه رو حفظن

انقد هم اطلاعات موسیقیت رو به رخ نکش شما اول سر محتوا کنار بیا بعد برو سراغ چیزایی که فک میکنی بقیه بلد نیستن

اینو بدون زدبازی کلی طرفدار چه شما خوشت بیاد چه نیاد پس اگه به اونا توهین کنی انگار به طرفداراش توهین کردی پس نگو صدا گاو درمیارن و عین بز پریدن و .....

بیت های جی جی چی؟ شما میدونی که همین هیچکس بیت هاش رو مهدیار آقاجانی درست میکنه که تو رنک ها بعد از هیدن و جی جی قرار داره حالا نیا بگو این رنک ها معتبرن یانه منظورم نظرسنجی ها و سایت های معتبر رپه واحتمالا انتظار نداری برم کل پست های rap2rap رو برم بگردم شایدم rapfa

شما این رو دیدی(من بلد نیستم از اون لینک خوشگلا بزارم):http://upload7.ir/images/98806160952016146960.jpg
حتی تو کجله های داخلی هم دارن از اشعار زدبازی استفاده میشه

ما قرار گذاشتیم تو این تاپیک بحث تخریبی نکنیم حالا تا 100 سال دیگه شما بگو بده من میگم خوبه به چی میرسیم ؟ حداقل 4 تا آهنگ نقد کنیم ....
درود....
یه مقدار پراکنده گویی میکنم شرمنده امیدوارم اخرین بحث باشه . . .
1)دوستان من همه یا شرن یا متال هید یا اگه رپ گوش بدن اسطورشون eminem ه زدبازیم کنارش گوش میدن برا فان
2)عزیزم صدا کم اووردن ربطی به از کجا خوندن نداره!به حجم صدا ربط داره . . از دیافراگم خوندن یعنی وقتی شما میخوای یه چیزی و بخونی صدارو از دیافراگمت بدی بیرون تحریر هاتم از همون جا!
3)عزیزم تو چرا هی سعی داری به من ثابت کنی رپ فارسی خیلی قویه؟!اولن اگه بخوام فلسفلی بحث کنم ارسطو میگه معمولا اکثر جامعه اشتباه میکنن پس اگه حتی فرض کنیم اکثر جامعه تابستون کوتاهه رو گوش میدن و اینا!اکثر جامعه احتمال این که اشتباهم بکنن هست!
4)در مورد استاد شجریان که ترجیح میدم سکوت کنم و تورا در همین سطح تنها بزارم . . .
5)موسیقی یعنی تو بیای یه سری از تفکراته خودتو که فلسفله خاصی پشتش هست و یا درسته یا غلط!با استفاده از هنر های مختلف نظم و شاکله بدی و بیان کنی!ارکان مهمش اینه فلسفله تفکراتی و نظم بیان! اون دامبولی دومبالای دهه 40 و 50 که شما میگی شاید فلسفه تفکراتی نداشته باشه اما نظم بیانشون فوق العادس!بعدشم موسیقی ما تو همون دهه عزیزم رشد کرد . . .حالا کاری به فرهاد و فریدون و اینا که بعدن اومدن ندارم!ولی تو همون دهه اهنگهایی ساخته شده که این دوستان زدبازی عمرشون و بزارن نمیتونن یکیشو خوب گوش بدن چه برسه بسازن!مثله تو ای پری کجایی . . . مثله گل گلدون . . .
6) اصلن ناراحت نشو ولی بخدا حرف میزنی خندم میگیره من میگم ایدئولوژی فکری تو میای میگی هیدنولوژی :))) عزیزم اولن کسی میتونه ساختار شکنی کنه(رپ یک نوع ساختار شکنیه اگه نمیدونی)که ساختار های قبلی و به خوبی شناخته باشه!تو اگه از eminemبخوای تیکه هایی که ریحانا میخونه رو بخونه مطمعن باش میخونه خیلی هم خوب!هر چند شاید به بازه صداییش نیاد .. . عزیزم ایدئولوژی فکری یعنی مرلین منسون دکترای فلسفه داره میاد عقیده هاش و میگه!یا مثلا تو ایران خودمون بهرام اعتراض به هنجار های اضافی یا شاهین اعتراض به فلان!یا مثلا خود هیدن یه کار داره به اسم "کوچه" خو این کار خوبیه و من تقریبا هر چند وقت یه بار گوش میدم این خودش یه ایدئولوژی داره ولی کمتر پیش میاد تو اهنگ هایی بعدیش من دیدم همچین چیزی
7)من نگفتم هیچکس خیلی خداس!(حداقل حسام میتونه بیاد تایید کنه چه دعواهایی ما سر شاهین و هیچکس کردیم :))) ) اصلا اولین رکن نقد تو رپ اینه که مقایسه رپر ها با هم اشتباس...
8)عزیزم اطلاعات موسیقیایی که میگی اینا پایه های موسیقی و این که شما بلد نیستی خودش دلیلی بر علاقت به زدبازی
امیدوارم قانع شده باشی..من نمیگم شما بیا الان مثلن زدبازی و بزا کنار نه!زدبازی گوش بده چرا که نه!بابا منم گوش میدم اصلن هر کار جدیدی هم که بده از دوستان میگیرم گوش میدم ولی زدبازی برای من صرفا زدبازیه نه بیشتر نه کمتر !تمام شد و رفت....

armin1272

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي ١
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94

حالا صداش بیخیال ایهاماش رو چی میگی؟ تمام ایهامایی که کل رپ کنا تو تاریخ رپ ایران رو بشمری اندازه تنگ بازی نمیشه شما برو سرچ کن استاد ایهام ببین حصین و هیچکس میاد یا جی جی :-$
:O
تنگ بازی یکی از مزخرف ترین آهنگا بوده به نظرم!
به اینا میگی ایهام؟(لباش دورش مثه ساکسیفون! قورت میده ساک سیفون! :)) ) ایهامای جی جی اکثرش چرت و پرته واسه خنده خوبه.
پیشنهاد میکنم با "فدایی" آشنا شی :)

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

آخی 8-> یادش بخیر با عابدی می‌کردیم این بحثا رو. :))

چند نکته بگویم. :D

اول اینکه بخوای دنبال درس موسیقی توی رپ باشی به نظر من کمی تا قسمتی احمقانه‌س. چون رپ یه سبک خیابونیه و به‌عنوان مثال اونی که نصف شب تو خیابون داره فری‌ستایل بتل می‌کنه رو بیتی که رفیقش با دهن(!) می‌زنه نُت‌های ساده‌ش رو نمی‌شناسه چه برسه به تکنیک‌های خاصّ و فلان که حتی خود من هم که دارم حرف می‌زنم بی‌اطّلاعم ازشون! با اینکه خود شما دوستان عزیز هم می‌دونین باز هم شایان ذکره که رپ از اون‌جور جاها و اون‌جور آدم‌ها شروع شده و می‌شه و به فضل الهی خواهد شد.

دوم؛ در مود فلسفه و عقیده و این صحبتا فکر می‌کنم تا حدّی در حقّ زدبازی اجحاف شده در این مورد! داشتن ایدئولوژی مشخّص و نسبتـاً واضح رو به بهترین شکل تو کارای دیوار و بعد از اون هم ملتفت می‌بینیم، که در مقایسه با اون‌ها زدبازی کف زمین که چه عرض کنم پایین‌تر هم هست. ولی هیچّی ِ هیچّی نیست. زدبازی در این مورد تقریـبـً با پـایدار تو یه سطح هستن که اگر موزیک اون‌ها رو گوش کنید بهتر متوجّه منظور من می‌شید.

سوم؛ اون چیزی که آقای بیت‌ساز شماره یک[nb]لـُـل[/nb] اسمشُ می‌ذاره ایهام طبق تعریف ادبی اصلـاً ایهام نیست و جز تک و توک مواردی بقیه همه "کلمه‌بازی"ای بیش نیست.

چهارم؛ این زاخارا هرچی می‌کشن از دست این جی‌جی‌ـه! :))

پنجم؛ اون بیتی که جی‌جی توی اُبی می‌گه و کلّ دنیا رو شاکی می‌کنه اشاره داره به آهنگ ایرونی اِل‌اِی و سپیده و دوستان... که اون زمان اولین کسی که ری‌اَکشن نشون داد خود جی‌جی بود ... انقدر گیر ندین به این گوگولی بابا. :))

چهارم ممیز یک؛ اگه جی‌جی دهنشُ ببنده و بره تو استودیو فقط آهنگ‌سازی‌شُ بکنه و جاش سامان برگرده دهن خیلی از منتقدین پشمکی بسته می‌شه که متأسفانه تا الآن چنین اتفاقی نیافتاده.

عزّت زیاد.

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

دوم؛ در مود فلسفه و عقیده و این صحبتا فکر می‌کنم تا حدّی در حقّ زدبازی اجحاف شده در این مورد! داشتن ایدئولوژی مشخّص و نسبتـاً واضح رو به بهترین شکل تو کارای دیوار و بعد از اون هم ملتفت می‌بینیم، که در مقایسه با اون‌ها زدبازی کف زمین که چه عرض کنم پایین‌تر هم هست. ولی هیچّی ِ هیچّی نیست. زدبازی در این مورد تقریـبـً با پـایدار تو یه سطح هستن که اگر موزیک اون‌ها رو گوش کنید بهتر متوجّه منظور من می‌شید.

خب هیچکس توی کاراش میگه خدا رو قبول داره ولی فدایی میگه قبول ندارم. الان این از زدبازی ایدئولوژیش مشخص تره؟

vector

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علّامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از علی‌سینا :
خب هیچکس توی کاراش میگه خدا رو قبول داره ولی فدایی میگه قبول ندارم. الان این از زدبازی ایدئولوژیش مشخص تره؟
|:
شما از رپ ، رپ فارسی ، ملتفت ، هیچکس ، فدایی ، زدبازی‌ ، ایده‌ئولوژی ، هدف این دو گروه و مضمون شعراشون چیزی میدونی ؟! (:

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از علی‌سینا :
فدایی کجا همچین حرفی زده؟ :O

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی

آقای جوکر:سلام :D
اول از همه باید یه نکته رو عرض کنم مه سلیقه هر شخص به خودش مربوطه و دیگران نمیتونن اون رو نفی یا سرزنش کنن،شما آهنگ های بهرامو می‌پسندی من هم همینطور اما دلیل بر این نیست که بیاید بگید فقط بهرام و هیچکس.
دوم:آقا اصطلاحات رو خوب نیست که بیای بگی: " خو تو بیا اینو بگو چیه اگه نمیدونی پس برو خونتون :D " . کار درستی نیست .
در مورد فالش باید بگم که بعضی از جاها به مقتضای بیت نیاز میشه که خواننده میزان رو فالش بخونه.
اکثرا هم فالش نیستش اما با فالش اشتباهش میگیرن.
نمیخوام در مورد اصطلاحاتش بحث کنم ،
خواستید خصوصی با هم صحبت می‌کنیم :)

اما در.مورد بیت ها.
در مورد کاور بیت امینم باید عرض کنم که تو اون کنسرتی که زدبازی رفت(اشتباه نکنم لندن بود(بعدیش آمستردام بودش))همه رپر ها از جمله امینم و توپاک هم حضور. داشتن و ایده ی این قضیه رو سامان داد و اتفاقا با این که کاور بود اما خیلی ترکید آهنگش.
شما اگه پادکستی که jj گذاشته رو گوش کنید میبینید که در اوایل باید برای پیشرفت رو بیت اون بالاییا(مثه امینم) خوندش.اما الان که بیتی ناب مثه اوبی رو داد بیرون معلومه که هیدن پورودوسر (بیت ساز) حرفه ای ـهم هستش.که من هر چقدر الارض کردم قسمتی از آهنگ رو پیدا کنم که به میزان ها نخوره نشد.بیت کاملا مطابقت داشتش.
در حد مهدیار آقاجانی و حتی بهتر هم هستش مهراد.
در مورد حرفتون تو مهد کودک هم باید بگم که کاملا بی پایست.
کاملا. مهراد خودش فوق لیسانس مخابرات داره ،سیجل هم تا جایی که یادمه فوق لیسانس جامعه شناسی(البته شک دارم ولی تو فوق لیسانس نه)داره.سهراب هم لیسانس داره.jjهم همینطور.
تازه همین مهراد سبک اصلیش اصلا رپ نیست راک هستش.
تا حالا شما بعد از بی حس کار ضعیف دیدید از این ایشون؟تو همه آهنگ هایی که ازش دیدم تا حالا نشده دوتا به یه سبک باشن.کدوم رپرای اینجوری بوده؟ هیچکس؟بهرام؟رضا؟حصین؟کی؟ در مورد مهراد اول کامل تحقیق کنید بعد بگید :D
در مورد سامان که هیچی نمیتونم بگم.این بشر پدر گنگستر ایرانه هنوز هم دشمناش ازش میترسن
سیاوش هم بی حاشیه ترین رپره پس هیچی
اما در مورد سهراب ...
سهراب قافیه بازترین خواننده ای بوده که من تا حالا به عمرم دیدم.از همون اول این روش رو دنبال کرد و رایجش کرد.و خیلی هم خوب تونست اجراش کنه.
و اما علیرضا...
در مورد صداش باید بگم که برای این که با بیت هماهنگ بشه نیاز میشه گاهی از دیافراگم بخونه بعضی موقعا هم...
همیشه ورسای علیرضا رو باید چن بار گوش داد تا فهمید چی میگه،ایهام هایی.که میده همشون عالین.بازی با کلمات(نکنین تهدیدم....چون آمار خانوادتو تا ته دیدم|ببین چه چاقالیه فک کرده داف چاق عالیه و ... (یادوتون باشه با هم فرق دارن ایهام و بازی با کلمات) مفهوم هم دارن و البته همیشه علیرضا سعی داشته یه جنبه فان به آهنگ اضافه بشه(مثه ساعت وایسه و اوبی که قبل از شروع ورسش میگه نوبت منه :D ) یا نیشخند هایی که میزنه.
بعضی از حرفاش رو فقط باید بری تو اینترنت سرچ کنی تا بفهمی... در مورد اینکه بعضی ها هم میگن رپر نیست .این از اشتباه اوناست که کسی که با کلی ایده جدید میاد و کلی نوآوری در کارش داره رو مسخره می‌کنن(میان میگن خانوم جی جی و ...) که این سطحشون رو میرسونه.
همین علیرضا تو زمینه بیت سازی هم سازنده بیت بهترین آهنگ هیپ هاپ ایران بود(من نمیگم همه قبول دارن حرفمو, تابستون کوتاهه نوستالژیک ترین آهنگیه که به عمرم دیدم)در کل هم بیت ساز خوبیه و هم کاراش خوبه که مجموعش علیرضا رو به یه خواننده درجه یک تبدیل کرده.

و اما در مورد پست قبلیتون درباره زدبازی....
باید عرض کنم که کاملا اشتباهه حرفاتون.
مطمئنا snoop doggرو میشناسید،زدبازی اولین گروهی بود که زدن مشروب و ... وارد رپ کرد و بقیه از اون به بعد اسکی رفتن ازشون.زدبازی اولین گروهی بود که عوض.اینکه بیاد از غم ها و مشکلات بگه اومد از شادی و امید به زندگی گفتش.
در مورد دروداف هم باید بگم که نظرتون باز هم اشتباهه ،اصلا اینطور که شما فک می‌کنید نیستش.زدبازی زیدبازی نیستش.زاخار بازیه(امیدوارم منظورم رو گرفته باشید)
در مورد موسیقیدان هم ...
واقعا متاسفم براتون.شما که ادعا می‌کنید تمام آهنگ های زدبازیو گوش دادید آیا ایرونی ال ای رو.هم گوش دادید؟ اینتروش کاملا ناقضه حرف شماست .
و اما در مورد جواد و زاخار....
زاخار (طبق گفته ی سوگند خانم تو دایره لغات فارسی هست و خودساخته نیستش.)و جواد تیکه ی زدبازی نیستش.مثلا تو بیشتر آهنگا میگن چاقال اما چاقال تیکه کلمه نیستش.جواد هم همینطور (مطمئنا شنیدید که میگن طرف جواده یا هی جواد :D )
و اما در مورد فلسفه گروه:شما اگه مصاحبه های گروه رو گوش کنید جواب تمام حرفاتون رو میگیرید.
پادکست بی بی سی
مصاحبه بهزاد بلور با مهراد و ...(کنسرت لندن)
مصاحبه مهراد و شعله
مصاحبه ام جی و مهراد بعد از بی حس.
مصاحبه هاشون با یاشار رپفا.
شما کامل گوش کنید اینهارو دیگه چنین حرفایی نمیزنید.
بعد بیزحمت اون 20 تا آهنگی رو که میگید نام ببرید.در.مورد تک تکشون باهاتون بحث می‌کنم. مرسی :)

@بِلک دِث :
آقا با اکثر حرفات موافقم ولی با بعضی جاهاش نه...
در مورد فلسفه و ... همونطور که بالاتر گفتم فلسفه زدبازی اجتماع نیستش.مقابله با مشکلات و شادی و امیدوار بودن به اینده هستش.
همه چی که مشکلات جامعه نیستش.اینقد از مشکلات میگن که همش انرژی منفی میدن به آدم(عین این بچه سوسولا دارم می‌حرفم :D )
البته استثنا هم داره،مثل درد و یا تایم افتر تایم که اصلا شاد نیستش.

در مورد ایهام هم همونطور که بالاتر گفتم که همین که این نو آوری ها رو داره میشه به عنوان یه پوئن مثبت در نظر گرفت.
ایهام هم تو همه آهنگایی که جی جی توش بوده هستش.
در ضمن من یه نکته بسیار مهمی رو هم باید بگم
رپ جزو ادبیات نو هستش و با ادبیات گذشته تفاوت داره و آرایه ها و .... هم تعاریفشون با ادبیات قدیم تفاوت داره.پس ایهام در آهنگ ها (نه فقط مختص جی جی و یا رپ و...)رو نباید بر اساس تعاریف زبان پارسی مقایسه کردش در بقیه موارد هم همینطور مثل تشبیهات و...

در مورد قسمت چهارمتون هم باید بگم که طبق گفته خود مهراد همین جی جی از همه بیشتر برای آلبوم زحمت کشید و بیشترین کار رو تو گروه علیرضا داره.یکم قدرشناس باشید.همش منفی گرایی نکنید.
در مورد 4/1 :D هم باید اضافه کتم که بعضیا فقط دنباله بهانن.
قبلا هم به بیت مهمونی گیر میدادن و گرنه چیزی غیر از اینا نمیتونن به زدبازی نسبت بدن و ایراد بگیرن ازشون.

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Black♦Death :
فدایی کجا همچین حرفی زده؟ :O
مثلا تناقض توی سرزمین مادری ! یا اوتروی ناجی.

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه

به مهدی :
فدا!
من اول از شما یه سوال میپرسم بعد با توجه به جوابتون جواب میدم:
به نظر شما:
1)زد بازی عایا "موسیقی " کار میکنه؟
2)عایا "زدبازی " موسیقی ایران رو نجات داد و اشرار و بهرام و هیچکس و اساتید سنتی کار و راک و اینا پشم؟
والبته بحث راک هیدن و بزا همین جا ختم کنم
در مورد هیدن صداش خداس اصلا عالی دیگه همین!ولی از من نخوا باور کنم هیدن و میخوای تو "راک" و کلن "سافت راک" با the ways و تو هارد راک با minus 1مقایسه کنم..نخوا باور کنم تو اون دنیا جفته اینا برچشب متال هید بشون میزنن . . .هیدن صرقا یه گله خوبه که ولی اصلا کوزه ی خوبی نیست. . .
بازم فدا

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از علی‌سینا :
مثلا تناقض توی سرزمین مادری ! یا اوتروی ناجی.
تکست سرزمین مادری یادم نیست اما ناجی رو چون تقریبآ حفظم میگم نه تو خود تکست نه تو اوتروش هیچ جا اشاره به نبود خدا نمیکنه بلکه حرف کلیش اینه که خدا اون چیزی نیست که بهمون میگن و خودمون باید بهش برسیم. خلاصه ش میشه "فکر آزاد".

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Black♦Death :
تکست سرزمین مادری یادم نیست اما ناجی رو چون تقریبآ حفظم میگم نه تو خود تکست نه تو اوتروش هیچ جا اشاره به نبود خدا نمیکنه بلکه حرف کلیش اینه که خدا اون چیزی نیست که بهمون میگن و خودمون باید بهش برسیم. خلاصه ش میشه "فکر آزاد".

کی‌ میگه کافریم؟ خدا بزرگه بش میگن کریم
میگن رحیم واس همینه می‌سوزه اورشلیم؟ هان؟

این از سرزمین مادری.

اینم ناجی :

حتی اگه عمر دست خدا باشه
مغزت دست خودته
دست دست نکن

قضاوت با خودت دیگه.

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از علی‌سینا :
این از سرزمین مادری.

اینم ناجی :

قضاوت با خودت دیگه.
یه جای دیگه هم کتابای الهی رو از الف یا ی شو ورق زدیم، اینا همه ش تله س عزیز... که خب باز هم برداشت من همونیه که گفتم! دوستان اگه با من موافقن لایک کنن و اگه مخالف دیسلایک. ببینیم چند چنده اینجا. :D

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی

فدات شم عزیز :)
1-اول شما تعریفت از موسیقی رو بگو تا من جواب بدم
2-ببینید منظور جی جی در اونجا به هیچ وجه بهرام و هیچکس و... نبوده منظور بهرام شب پره و سپیده و اندی و... هستش.
که موزیک رو غربی میخوندن و اصالت پاپ ایران رو داشتن میبردن زیر سوال.
هر کی میرفت دو سه تا خانوم بلند میکرد و شروع میکرد به رقصیدنو و چرتو پرت میگفت و به معنای واقعی کلمه گند میزد به موسیقی ایران.
به همین دلیل اون زمان ایرونی ال ای رو دادن بیرون و نشون دادن که کار این ال ای ها اشتباهه .
و اون زمان به پیشرفت موسیقی کلی کمک کردن.
در مورد. راک و سافت راک و هارد راک باید عرض کنم که ماها داریم در حق مهراد نامردی میکنین.
اکثر آهنگ هایی که مهراد الان داره میده بیرون رپ هستش (در اصل همش) و به خاطر همین نمیشه مقایسه کردش.
ببینید،اون زمانی که آهنگ لت می و اوری تایم رو داد بیرون که مطمئنا میدونید چه سالی بود (دور و بر 85-86بودش(بعد از اثر منفی))اون زمان همه راک شناسا این تک آهنگ های مهراد رو پسندیده بودن و ازش تعریف میکردن
تو بیت مثلا اون موقع بیت هاش(مثلا پارتی) خیلی خوب بود.
اما به مرور زمان بهتر شد(مثلا بی حس) و الان که بیت اوبی رو می‌بینیم. میشه گفت شاهکاره.
در مورد راک هم همینطور.همه که از اول مادر زاد خوب نبودن به مرور خوب بودن.مطمئنا مهراد اگه چنتا کار راک بده میشه طه ستاره راک
تا حدی که از د ویز و وان مینس(املا؟) هم جاداره که بهتر کار کنه.
چون به قول خودت گل ـش خوبه.
من هم میگم فقط فرصت لازمه تا نشون بده خودش رو تو این موارد...

الان هم که داره رو سرمایه کار میکنه و وظیفه خودش رو به عنوان یه خواننده داره به نحو احسن انجام میده.

بازم میگم. فدات شم عزیز :)
پ.ن اون بهرامی که نوشتم جا شهرام قضیه داره ها.... :))

بالا