• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نوشتن جلد جدید «هری پاتر» توسط جی کی رولینگ ؟!

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام
جی.کی. رولینگ اخیراً اعلام کرد احتمال نوشتن جلد جدید «هری پاتر» وجود دارد که این مسئله مخالفان و موافقان را به واکنش واداشته است.
به گزارش خبرآنلاین، نائومی آلدرمن رمان‌نویس و فرانک کترل بویس، نویسنده داستان‌های کودکان درمورد نوشته شدن جلد دیگر «هری پاتر» بحث می‌کنند.

img4b614e6b8dc9e.jpg

آلدرمن: داستان هری پاتر تمام شده است!

گوش کن جی.کی. (از اینکه به اسم کوچک خطابت کنم ناراحت که نمی‌شوی؟) بااینکه ما همدیگر را ندیده‌ایم و با وجود تفاوت‌هایی که داریم، اما تو همیشه خودت را در دسترس و صادق نشان داده‌ای، نه از این افرادی که خودشان را یک گوشه قایم می‌کنند. این کار را انجام نده.

موضوع این است که داستان هری پاتر تمام شده است. او ولدمورت را شکست داده. عزیزانی مردند و درس‌هایی آموخته شدند، دراکو مالفوی بزرگ شد و بچه‌دار، خانم ویزلی با لحن کوچه و خیابان صحبت کرد. همه اینها زیبا بود و حالا تمام شده است.

متوجه وسوسه دیدار دوباره با پیروزی قدیمی هستم. دور شدن از زمینه‌ای که در آن موفق شده‌ای کار خطرناکی است. فکر کن اثری نوشته بودی که به این خوبی نبود! یا چیزی که بدین شکل تخیل را تسخیر نکرده بود. خب، آن وقت چه می‌شد؟ خالقان می‌دانند خطرناک‌ترین چیز تلاش و شکست خوردن نیست. بدترین چیز راکد بودن است.

شاید هر داستان و ماجرای دیگری که خلق کنی به موفقیت «هری پاتر» نباشد، اما تقدیر شوم این است که راه رفته را باز بروی و کار جدیدی انجام ندهی.

منظورم این نیست که دنیایی جدید خلق کنی. دنیای «هری پاتر» بزرگ است و تو فقط سطح آن را امتحان کرده‌ای. یک پیشنهاد، چرا داستانی با همین فضای تخیلی برای بزرگسالان ننویسی؟ در وزارت جادو چه می‌گذرد؟ از آن اژدهاهای رومانی چه خبر؟

اگر هنوز هم وسوسه نوشتن هری پاتر داری، به مثالی رجوع می‌کنم که هر خالقی را از برگشتن به کار تمام‌شده می‌ترساند؛ «جنگ‌های ستاره‌ای». سه فیلم اول که بین سال‌های 1977 تا 1983 ساخته شدند در حد کمال نیستند، اما در همین شکل کامل هستند. دیدن همان سه فیلم اول به ما می‌گفت «جِدای» جوان به دارت ویدر بدل می‌شود. دیگر نیازی نبود این جاهای خالی برایمان پر شود. بخشی از یک داستان بزرگ به این برمی‌گردد که خودت قسمتی از آن را خلق کنی.

اگر می‌شد تمامی خاطراتم از پیش‌درآمدهای «جنگ ستارگان» و نسخه‌های ترمیم‌شده آن را از ذهنم پاک می‌کردم. به شکلی مضحک آشکار است که جرج لوکاس اصلا متوجه کامل بودن فیلم‌های اول نبوده است. فیلم‌های اول نامرتب و واقعی اما فیلم‌های بعدی زیادی تمیز بودند.

جی.کی. می‌دانم داری فکر می‌کنی که «من این اشتباهات را نمی‌کنم، من شخصیت‌هایم را می‌شناسم، دنیایم را می‌شناسم.» اما چرا می‌خواهی خطر کنی؟ تو ماندگار شدی. به جای لگد کردن مسیر قدیمی و در دام خطرات پیشین افتادن چرا دست به تجربه نمی‌زنی؟

همه این‌ها را گفتم اما اگر کتابی جدید در ذهنت نقش می‌بندد مطمئن هستم کار درست را انجام می‌دهی و باید آن را بنویسی. همین است؛ مثل دندان عقل که نمی‌شود جلوی رشدش را گرفت، کتاب هم همینطور است اما اگر درست رشد نکند فقط درد و اذیتش برایت می‌ماند.

اگر باید آن را بنویسی، بنویس. اما شاید هری این بار دختر باشد!

بویس: جلد هشتم کسی را نمی‌کشد ...

جلد هشتم مجموعه «هری پاتر» را نمی‌کشد، می‌کشد؟ شاید هشت جلد کتاب از زندگی ویکتوریا بکهام وجود داشته باشد، اما در هیچکدام از اینها با وقایع غیرطبیعی روبرو نشده است.

شاید عجیب باشد، مخصوصا با توجه به فروش موفق کتاب‌ها و شکل‌گیری نسلی که هیجان این کتاب‌ها را دارند اما من فکر می‌کنم جی.کی. رولینگ به آنچه حقش بوده نرسید. موفقیت «هری پاتر» نشان می‌دهد مقایسه آن با هر مجموعه کتاب دیگری کاری غیرمنصفانه است. اغلب نویسندگان کتاب‌های پرفروش فرصت این را دارند که گوشه‌ای بنشینند و درمورد کار بعدی‌اشان فکر کنند، اما رولینگ درست در میانه تب «هری پاتر» پنج جلد آن را نوشت، در شرایطی که طرفداران و رسانه درمورد کتاب بعدی گمانه‌زنی می‌کردند.

در این وضعیت خلق کردن بسیار سخت است. خلق کردن چیزی که به فکر هیچ‌کس خطور نکرده، ترسناک است. تنها کسانی که در این شرایط قرار گرفته‌اند گروه نویسندگی و کارگردانی فیلم‌هایی چون «بتمن»، «شرک» یا «دزدان دریایی کارائیب» بوده‌اند که اغلب هم شکست خوردند. 10 دقیقه از قسمت دوم «دزدان دریایی...» را ببینی متوجه می‌شوی که فیلم به آخر خط رسیده است و سازندگان آن اصلا نفهمیده‌اند چه چیز قسمت اول را جذاب کرده بود.

اما رولینگ راه خودش را رفت، خودش را کنترل کرد، حواسش پرت نشد و موفق شد ما را شگفت‌زده کند و به چالش بطلبد. فهرست آثاری که موفق شدند در جلدهای بعد خود چنین قدرتمند عمل کنند بسیار کوتاه است. «شرلوک هلمز» یک نمونه است. اما شرلوک هلمز با هری پاتر فرق می‌کند. شرلوک همیشه یکسان بود اما هری پاتر در طول داستان تغییر کرد، او شخصیتی غنی و پیچیده بود که درست مانند خوانندگان اولین جلد اثر در گذر زمان رشد کرد.

اعتراف می‌کنم نوشتن یک هری پاتر دیگر دشوار است. زنده کردن قهرمانی مرده یک حرف است، اما برگرداندن یک شخصیت پس از ازدواج و بچه‌دار شدن چیزی دیگر، رولینگ در جلد هفتم هری را در چنین وضعیتی رها کرد.

به نظر من جذاب‌ترین شخصیت کتاب «اسنیپ» بود و احیای او می‌تواند جالب باشد. بله می‌دانم که او مرد، اما شرلوک هم یک بار مرد و باز زنده شد.

اغلب در این شرایط نویسندگان سراغ «پیش‌درآمد» می‌روند. امیدورام رولینگ این کار را نکند. یکی از نکات برجسته این اثر این است که شخصیت‌ها بیشتر از تو می‌دانند؛ اینکه آنها گذشته‌ای دارند که تو از آن بی‌خبری.

این یکی دیگر از شباهت‌های «هری پاتر» و «شرلوک هلمز» است. واتسن در آن داستان‌ها گاهی به گذشته اشاره می کند، مثلا داستان موش عظیم‌الجثه در سوماترا، اما ما هرگز این داستان را کامل نمی‌شنویم. اگر این داستان‌ها را رو کنی دیگر نور و تاریکی در اثرت بی‌معنی می‌شود.

اینکه نمی‌توانم ماجرای کتاب بعدی را پیش‌بینی کنم خودش دلیلی برای نوشتن یک جلد دیگر است. نمی‌توانم تصورش کنم. آیا تصور نامحتمل وظیفه نویسندگان نیست؟

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چون خبر مهم بود یه تاپیک جدید زدم (;
نظر شما راجع به این کار چیه؟

به نظر خودم نوشتن ادامه ی هری پاتر یه اشتباهه محضه رولینگ اگه بخواد یه کتاب جدید بنویسه باید یه دنیا و مجموعه ی دیگه خلق کنه (;

منبع fantesy fans

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : نوشتن جلد جدید «هری پاتر» توسط جی کی رولینگ ؟!

من نیز با شما موافقم.دیگه مزه ش میره.لوث میشه.

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من حدس میزدم یه زمانی !
شاید بخواد مثلا مجموعه آلبوس پاتر (پسر هری) رو بنویسه که خیلی بیخود میشه !
اگه بخواد خود هری رو ادامه بده که اصلا جالب نیست، ما به زندگی اون چیکار داریم ؟ :D
اگه یه مجموعه دیگه هم بخواد درست کنه، اگه در حد هری پاتر باشه که خوبه ولی ممکنه از اون ضعیف تر باشه و این اصلا خوب نیست !
من دوست دارم همه اون وقایع رو از زبون ولدرمورت یا مالفوی یا مثلا حتی هرماینی بخونم ، ولی فکر نمیکنم مثل هری قوی در بیاد !
خلاصه من هم موافقم هم مخالف ! :D

mahrud

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
[...]

نظرتون در مورد گذشته چیه؟ یعنی یه داستان که چندین سال قبل از هری پاتر اتفاق افتاده باشه!
حالا میتونه زمان تحصیل تام ریدل باشه، یا تاسیس هاگوارتز!

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از ماهرود :
نظرتون در مورد گذشته چیه؟ یعنی یه داستان که چندین سال قبل از هری پاتر اتفاق افتاده باشه!
حالا میتونه زمان تحصیل تام ریدل باشه، یا تاسیس هاگوارتز!

زمان تان ریدل که چیزی نداره ( منظورم اینه که اتفاق مهمی نمی یفته )

تاسیس هاگواتز خوبه ولی به نظرم زندگی دامبلدور از اون موقع که مدرسه میره تا جنگ با گرینوالد هم خوب باشه (;

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه بخواد حتما هری باشه،این که داستان رو جوری بنویسه که هری ایندفعه بره اسلایترین هم میتونه جالب باشه.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : نوشتن جلد جدید «هری پاتر» توسط جی کی رو

نه اتفاقا زمانِ تام ریدلم تو هاگوارتز یه خبرایی بوده آ!باز شدن دوباره حفره اسرار و..!

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از saye3000 :
اگه بخواد حتما هری باشه،این که داستان رو جوری بنویسه که هری ایندفعه بره اسلایترین هم میتونه جالب باشه.
این کار که اشتباهه محضه چون با انجام این کار فقط ارزش اثر خودشو پایین میاره! (;
فک نکنمم فروشی خیلی زیادی داشته باشه (;

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

شاید سرگذشت ولدمورت توی هاگوارتز، و کار هایی که بعد اون کرد ! مثلا گفته بودن که " بعد از تموم شدن تحصیلش با جادو گر های فاسد و سیاه نشست و برخاست کرد " خب اینو میتونه بگه ... کلا سرگذشت ولدمورت و جاهای پنهانش ! :-? به نظرم جالب میشه !

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

واقعا خبر جالبیه :-? ،‌ اگر رولینگ بتونه یک بار دیگه این داستان رو ادامه بده، واقعا کار بزرگی کرده،‌البته داستان ظرفیت زیادی برای بسط داده شدن داره،‌از گذشته گرفته تا حال و آینده و هر کدوم از اینا می تونه زیبایی های خودش رو داشته باشه. شاید تو فکر اینه که اثری مثل آثار تالکین، به صورت یه تاریخ دنباله دار، خلق کنه، که به نظر من اگر واقعا تو فکر این کار باشه و بتونه اونو خوب انجام بده، می تونیم یکی از بزرگترین شاهکار های ژانر فانتزی رو شاهد باشیم، البته تا زمانی که کتاب منتشر نشده نمی شه گفت که کتاب خوبیه یا کتاب بدیه، چون بسته به شرایط می تونه هر کدوم باشه و اینه که باعث بروز هیجان در بین طرفداراش می شه، این که یه کتاب عالی دیگه می خونن یا خاطره کتاب قبلی در ذهنشون لکه دار می شه :-?

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

اگه قضيه ي تام ريدل باشه خوب ميشه!
ولي اگه بخواد زندگيي هري رو ادامه بده ديگه مسخرس...
من كتاب هري پاتر رو مدتهاست تو ذهنم بستمش!

andia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
برق

نه بابا :O ???
حالا چي ميخواد بنويسه مرحوم فرد هم هست؟​
به نظرم بايد ديگه هري رو ول كنه بايد بره تو يه فضاي جديد و شخصيت هاي جديد
كلا از فضاي جادوگري بياد بيرون چون تكراري ميشه​
ولي حتما فانتزي باشه

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از andia :
نه بابا :O ???
حالا چي ميخواد بنويسه مرحوم فرد هم هست؟​
به نظرم بايد ديگه هري رو ول كنه بايد بره تو يه فضاي جديد و شخصيت هاي جديد
كلا از فضاي جادوگري بياد بيرون چون تكراري ميشه​
ولي حتما فانتزي باشه

آخه فرد که مرده!!!
حالا اگه زمان برگرده عقب شاید 2باره زنده شه! :D

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من ترجیح میدم اگه میخواد بنویسه سرگذشت ولدمورت در هاگوارتز رو بنویسه یا سرگذشت اسنیپ تو هاگوارتز! نظر منه البته ! :D

به هر حال از اثرات يه چيزيه كه ستاره همش داره اين جا پست ميده...:دي!

من تو رو میکشم! اثرات مخرب خودت رو به من نسبت نده ! :D :-w

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ
پاسخ : نوشتن جلد جدید «هری پاتر» توسط جی کی رو

به نقل از ستـاره :
من ترجیح میدم اگه میخواد بنویسه سرگذشت ولدمورت در هاگوارتز رو بنویسه یا سرگذشت اسنیپ تو هاگوارتز! نظر منه البته ! :D
با ولدمورت شديدا موافقم....اسنيپم خوبه...
حال ميده ادم كاراي جيمزو بخونه...
به هر حال از اثرات يه چيزيه كه ستاره همش داره اين جا پست ميده...:دي!
..................................................................
به نقل از ستـاره :
من تو رو میکشم! اثرات مخرب خودت رو به من نسبت نده ! :D :-w
بله ديگه...به هر حال اثرات خانمهان سوزي داره....
اخي....بد درديه...من كه گرفتارش نشدم...:))

T@RAN€H

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 Shz

هری پاتر یه شاهکاره
چه ادامه بده و چهنده شاهکار باقی میماند

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از T@RAN€H :
هری پاتر یه شاهکاره
چه ادامه بده و چهنده شاهکار باقی میماند
نه اگه که هری پاتر را ادامه بده به نظرم دیگه خز میشه و اونایی که میگن رولینگ برای پول مینویسه صداشون باز در میاد .
باید یا ننویسه! :D ( که به نظرم خیلی بهتره ) یا اگه مینویسه یه مجموعه جدید بنویسه B-)!

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

مجموعه جدید هم باز حال نمیده.هری پاتر باید تک باشه.

lindaa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ابرشهرقدیم (نیشابور)

خب وقتی که لردسیاه نیست دیگه فکرنکنم که هیجانش مثله اولش بشه!
به نظرمن اگه درمورد بچه هاشون(رون,هری و....)بنویسه شایدشاید جالب باشه!مثلا بچه مالفوی بیاد اونارو اذیت کنه! :)) :D
یاجوری بنویسش که بچه هاشو(هری و...)خوب نباشن!وبیوفتن تو گروه اسلایترین و...

maedeh.m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
شهر
کاشان

خیلی ببخشین مزاحم بحثتون می شم.بنده هم از هری پاتر خوشم میاید و خیلی دوست دارم ادامه اش بدن.
اما دقت می کنین اگه تا یه سال دیگه-نه،صد سال دیگه-ام اینجا نظر بدین،غرغر کنین،استقبال کنین یا خلاصه هر کاری بکنید؛برا رولینگ فرقی نمی کنه.اون که نمیاد تو سمپادیا،میاد؟کسی که قراره کتابو بنویسه اونه و متاسفانه صدای ما از اینجا به ایشون نمیرسه؛بیخود خودتونو خسته نکنید.

بالا