• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاپیک سوالات لینوکس

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : تاپیک سوالات لینوکس

اینجا با عکس توضیح داده. البته از طریق cli هم می‌تونید اینکارو انجام بدید که اینجا توضیح داده.

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

آقا میشه یه نفر لینوکس Backtarck و RedHat رو برام مقایسه کنه و بگه که کدوم برای من بسّه ؟ :D

من برنامه نویسی و هک قانونمند ، کار امنیتی ، شاید طراجی (!!! - 0 - !!!) کنم و همچنین وبگردی

حالا میشه پیشنهاد بدید ؟!

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

درود

برای کارهای امنیتی معمولا backtrack توصیه می‌شه که به نظرم یکی از مفت‌ترین حرف‌های دنیاست. به backtrack به چشم یک توزیع نیگاه کنید که به صورت دیفالت روش یه سری ابزار امنیتی نصبه و دیگر هیچ! یعنی هیچ آش دهن‌سوزی نیست. شما می‌تونی هر توزیع لینوکس رو انتخاب کنی و همین ابزار ها رو روش نصب کنی!

برنامه‌نویسی توزیع‌ها معمولا فرق نداره. ینی شما می‌تونی تو ubuntu , fedora , backtrack , redhat , mint , .... بدون مشکلی برنامه‌نویسی کنی که البته من نمی‌دونم به چه دلیلی ولی شخصا fedora رو توصیه می‌کنم. یه حس خاص درونی. نمی‌دونم چرا. احساس می‌کنم خیلی کامپتیبله برای کارهای مختلف.

برای طراحی والا بیشتر وابسته به نرم‌افزار هست نه توزیع. یعنی یه سری نرم‌افزار هست که باهاشون می‌تونید کارهای مختلف مربوط به طراحی رو انجام بدید و ربط خاصی به توزیع نداره. البته این نرم‌افزارها اکثرا با ubuntu کامپتیبل هستن و ممکنه مثلا با یه توزیع دیگه مثلا کامپتیبل نباشن. باید بررسی کرد نرم‌افزار به نرم‌افزار.

بدرود

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

بعدش mint و اینا مثلا از لحاظ محیط خوبن ؟!

کجا میشه Screen Shot رو دید ؟!

یه چیز دیگه ای هم که مطرحه اینه که redhat از زیر مجموعه fedora نیست ؟!

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Nopo Nopotim :
بعدش mint و اینا مثلا از لحاظ محیط خوبن ؟!

کجا میشه Screen Shot رو دید ؟!

یه چیز دیگه ای هم که مطرحه اینه که redhat از زیر مجموعه fedora نیست ؟!

mint به نظر من یه توزیع خیلی مزخرف و به درد نخوره. نمی‌دونم چطوری یهو اومد تو صدر جدول توزیعات.

برای اسکرین شات هم می‌تونید به وب‌سایت خود توزیع مراجعه کنید.

ردهت زیرمجموعه‌ی فدورا نیست.

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

آقا جان :D ، من اطلاعات لینوکسی من خیلی ضعیفه ببخشید اینقد سوال و درخواست دارم :-<

میشه یه توضیع خوب غیر از ubuntu رو برام لینک بزارین ؟

64 بیت لطفا :-"

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Nopo Nopotim :
آقا جان :D ، من اطلاعات لینوکسی من خیلی ضعیفه ببخشید اینقد سوال و درخواست دارم :-<

میشه یه توضیع خوب غیر از ubuntu رو برام لینک بزارین ؟

64 بیت لطفا :-"
هیچ مشکلی نیست دوست من. هر سوالی داشتی بپرس و من یا دوستان دیگه اگه تونستیم جواب می‌دیم.

فدورا رو به شدت توصیه می‌کنم.

alireza-l

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد
شهر
میبد
یک سوال از awk

با سلام و احترام
من از دستور زیر برای پیدا کردن max , min یک ستون از یک فایل استفاده کردم .
awk ‘{if(min==”"){min=max=$1}; if($1>max) {max=$1}; if($1< min) {min=$1}; total+=$1; count+=1} END {print total/count, min, max}’ data.txt
مشکلم اینجاست که می خوام از مقدار min , max در خط بعدی برنامه استفاده کنم . ولی مقداری که برمیگرداند صفر است
ممنون می شم راهنمایی کنیید

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

من یه مشکل دارم :-<
چرا نمیتونم هم سون داشته باشم هم لینوکس باهم؟؟؟
مشکل از نوت بوکای سونیه ایا؟؟
چون روی دل و ایسوز و اینا میشه ولی من روی دوتا وایو امتحان کردم نمیشه یعنی اگه بخوای لینوکس بریزی ریپلیس میکنه جای ویندوزت
یا اگه ویندوز بریزی برعکسش دقیقا اتفاق میوفته
بعد من از یکی پرسیدم گفت نمیشه کاری کرد فقط میتونی لینوکس بوت بگیری استفاده کنی :-<
یعنی واقعا نمیشه؟؟؟

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

به نقل از MALICE :
چون روی دل و ایسوز و اینا میشه ولی من روی دوتا وایو امتحان کردم نمیشه یعنی اگه بخوای لینوکس بریزی ریپلیس میکنه جای ویندوزت
بعد من از یکی پرسیدم گفت نمیشه کاری کرد فقط میتونی لینوکس بوت بگیری استفاده کنی :-<
یعنی واقعا نمیشه؟؟؟
چه توضیعی میخوای استفاده کنی ؟
اگه میخوای از Ubuntu استفاده کنی خیلی خیلی راحت میتونی با wubi نصبش کنی .

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از MALICE :
یعنی واقعا نمیشه؟؟؟
اول ویندوز نصب کن. یه تیکه فضای خالی(پارتیشن نشده)‌رو هاردت بذار واسه لینوکس. حالا وقتی میخوای نصب کنی لینوکس رو, میتونی اینو فرمت کنی به ext4 بعد انتخاب کنی که از این استفاده کنه.(دسیترو به دیسترو روشش فرق داره, ولی مثلا تو اوبونتو اینجوریه که وقتی میگه چیکار کنم, برو تو something else, اونجا میتونی فرمت کنی اون فضا رو, بعد mount point اش رو بذار / )

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نقل از sjazayeri :
اول ویندوز نصب کن. یه تیکه فضای خالی(پارتیشن نشده)‌رو هاردت بذار واسه لینوکس. حالا وقتی میخوای نصب کنی لینوکس رو, میتونی اینو فرمت کنی به ext4 بعد انتخاب کنی که از این استفاده کنه.(دسیترو به دیسترو روشش فرق داره, ولی مثلا تو اوبونتو اینجوریه که وقتی میگه چیکار کنم, برو تو something else, اونجا میتونی فرمت کنی اون فضا رو, بعد mount point اش رو بذار / )
مرسی واسه راهنماییت :D
اوبونتوئه ببین من دقیقا همین کارو کردم یعنی زدمsomthing else وقتی نصبش تموم شد ریاستارت که شد اومد دیدم ویندوزم پریده
فقط لینوکسه بود ویندوز نبود :D
یعنی من هر چند بارم بریزم نمیشه یا ویندوز میمونه یا لینوکس
راهی نیست که بشه هر دوتاش بمونه؟؟؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

زمان ما یه گزینه بود که مضمونش این بود که دقیقا کنار ویندوز نصبش کنه. منتها یادم نیست داخل wubi بود این یا نه. ولی اگه live بیاین بالا و از اونجا اقدام به نصب کنید فک کنم این گزینه هنوز باشه.

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

به نقل از MALICE :
اوبونتوئه ببین من دقیقا همین کارو کردم یعنی زدمsomthing else وقتی نصبش تموم شد ریاستارت که شد اومد دیدم ویندوزم پریده
من همین الان اوبونتو رو با استفاده از wubi خیلی خیلی راحت در کنار ویندوز نصب کردم :D
بدون هیچ دغدغه ای

توی wubi شما درایو مورد نظرت رو که برای لینوکس کنار گذاشتی انتخاب میکنی . بعد این خودش شروع میکنه فایل ها رو اکسترکت کردن . ریستارت که بکنی شروع میکنه نصب کردن و وقتی نصبش تموم شه شما هم ویندوز داری هم لینوکس

به همین راحتی

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نقل از sjazayeri :

swap رو یادت رفت البته :D یه پارتیششن هم باید واسه swap گذاشت . ( اتوماتیک میزاره آیا ؟ :-? به هر حال من که همیشه دستی میرم :D)

به نقل از پویا م :
زمان ما یه گزینه بود که مضمونش این بود که دقیقا کنار ویندوز نصبش کنه. منتها یادم نیست داخل wubi بود این یا نه. ولی اگه live بیاین بالا و از اونجا اقدام به نصب کنید فک کنم این گزینه هنوز باشه.

تو live هستش :D تا دیروز که من اوبونتو 12.04 نصب کردم هم بود :D بعد یه سوال ! این خودش به طور خوردکار پارتیشن بندی میکنه ؟ :-? بعد اونوقت پارتیشن های NTFS ـی که داری مشکلی واسش ایجاد نمیشه ؟ :-/ ( توش نرفتم تا حالا آخه ! )

به نقل از HiTrO :
من همین الان اوبونتو رو با استفاده از wubi خیلی خیلی راحت در کنار ویندوز نصب کردم :D
بدون هیچ دغدغه ای

توی wubi شما درایو مورد نظرت رو که برای لینوکس کنار گذاشتی انتخاب میکنی . بعد این خودش شروع میکنه فایل ها رو اکسترکت کردن . ریستارت که بکنی شروع میکنه نصب کردن و وقتی نصبش تموم شه شما هم ویندوز داری هم لینوکس

به همین راحتی

واسه نصب با wubi اگه پارتیشن هات Dynamic باشه ارور میده #-o ( تو بیشتر موارد هم هست #-o )

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از MALICE :
اگه بعد از لینوکس ویندوز نصب کنی که کلا ویندوز شعورش نمیرسه بوت لودر لینوکس رو پاک میکنه
ولی اوبونتو شعورش میرسه, بوت لودر وینوز رو chain میکنه.
حالا من نمیدونم چرا اینجوریه که شما میگی. الان پارتیشنی که ویندوز روش نصب هست وجود داره یا پاک شده؟
(یه راه دیگه هم هست اینه که تو اونجا که میگه چیکار کنم بزنی Install beside windows (یا یه همچی چیزی)‌ که خودش بلندترین فضای خالی هارد رو میگیره استفاده میکنه)

به نقل از جواد باهوش ™ :
swap رو یادت رفت البته :D یه پارتیششن هم باید واسه swap گذاشت . ( اتوماتیک میزاره آیا ؟ :-? به هر حال من که همیشه دستی میرم :D)
تو این روش اتوماتیک نمیذاره. من خودم swap استفاده نمیکنم. شما هم اگر رم به اندازه کافی دارین و hibernate نمیکنین پیشنهاد میکنم نذارین

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

چجوری میشه hot key برای تغییر زبان کیبورد داشت ؟‌میشه اصن ؟

اوبونتو ۱۲.۰۴

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

7OQTOtNM8xoKgxdORQ1dJK

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

سلام
من توی ویندوز 3تا درایو دارم، اولی که ویندوز توش نصبه و لینوکس، دومی و سومی هم NTFSهتسند. توی لینوکس یکیش رو میشناسه، یکیش رو نه! چرا اینطوریه!؟ چه توضیح بیشتری باید بدم که بشه کمک کرد؟! اوبونتو 12.04 دارم.

بالا