• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاپیک سوالات لینوکس

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : تاپیک سوالات لینوکس

اینجا راه حل بهتری ارائه داده. اگه متوجه نشدید بگید که توضیح بدم. داخلش علاوه بر دستورات یا همون CLI ، گفته نرم افزار Clonezilla هم برای اینکار خیلی مناسبه.

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

من Ubuntu 12.04 دارم رو لپتاپم! رو ویندوز باتری لپتاپ حداقل 5 ساعت شارژ نگه می داره مشکلی هم نداره! رو Ubuntu که می رم کمتر از 20 دقیقه شارژش تموم می شه!! :-??
چیکارش بکنم؟ :D
ویرایش: یه بار تو کمتر از 5 دقیقه باتریش تموم شد!!!! X_X البته فقط یه بار بود! :D

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

خیلی عجیبه انصافا، نمی‌تونه این همه تفاوت داشته باشه. به صورت کلی برای power saving داخل اوبونتو یه سری راهکار کلی وجود داره و یه سری برنامه. اینجا یه سری راهکار ارائه داده که بد نیست بهشون دقت کنید. تو لینوکس یه سری چیزایی که بی‌اهمیت به نظر می‌رسن می‌تونن خیلی با اهمیت باشن!
این وب‌سایت هم مال نرم‌افزاری به نام Laptop mode tools هست که کارش کمک به power saving هست! من تعریف این نرم‌افزار رو در جاهای مختلف دیدم. این رو هم تست کنید.

داخل اینجا هم تقریبا ۴ تا نرم‌افزار معرفی شده برای اینکار.

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از کیارش :
من Ubuntu 12.04 دارم رو لپتاپم! رو ویندوز باتری لپتاپ حداقل 5 ساعت شارژ نگه می داره مشکلی هم نداره! رو Ubuntu که می رم کمتر از 20 دقیقه شارژش تموم می شه!! :-??
چیکارش بکنم؟ :D
ویرایش: یه بار تو کمتر از 5 دقیقه باتریش تموم شد!!!! X_X البته فقط یه بار بود! :D
مدل لپتاپ؟
یه نگاه هم به system monitor بزن, ببین چه مقدار از cpu داره استفاده میشه, همچنین نگاه کن چه process ای داره بیشتر مصرف میکنه

• لایک
امتیازات: JB

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

به نقل از sjazayeri :
مدل لپتاپ؟
یه نگاه هم به system monitor بزن, ببین چه مقدار از cpu داره استفاده میشه, همچنین نگاه کن چه process ای داره بیشتر مصرف میکنه
Asus N43JM
تا جایی که یادمه process خاصی نبود که زیاد مصرف کنه ... طبیعی بود همه چی! :D

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

آقا من یه چیزی لازم دارم مثل برنامه Proxifier ‍ه ویندوز که بتونم با HTTPS کانکت بشم

الان ترفندی یا برنامه ای چیزی وجود نداره که بتونم با Proxy HTTPS کانکت بشم‌ ؟

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نقل از سُب :
آقا من یه چیزی لازم دارم مثل برنامه Proxifier ‍ه ویندوز که بتونم با HTTPS کانکت بشم

الان ترفندی یا برنامه ای چیزی وجود نداره که بتونم با Proxy HTTPS کانکت بشم‌ ؟

برای این کار برنامه proxychains هست .
پس اول برنامه رو دانلود کن :
توی ترمینال :
کد:
apt-get install proxychains
یا میتونین از software center دانلودش کنی.

بعد از نصب ProxyChains باید فایل کانفیگ اون رو ویرایش کنی ...
فایل کانفیگ توی مسیر زیر هستش :
کد:
/etc/proxychains.conf
باید با یه ادیتور بازش کنی ( من با nano باز میکنم )
کد:
sudo nano /etc/proxychains.conf
خط آخر این فایل سرور پیش فرض برنامه هستش که سرور یه socks هستش...
کد:
socks4 127.0.0.1 9050
خب بجای اون سرور خودت رو بزن.
خب socks4 و socks5 برای کانکت شدن به سرور ساکس و http برای HTTPS ( معادل همون HTTPS توی proxifier ویندوز ) استفاده میشه .
مثلا :
کد:
http	1.1.1.1 1234
برای اون سرور هایی که user و pass دارن هم :
کد:
http	1.1.1.1 1234 user pass
خب با Ctrl + X ادیتور رو ببند .
حالا سوال میپرسه برای ذخیره تغییرات که کلید y رو میزنی و بعدش هم enter .
خب این از سرور .
حالا باید وصل بشی بهش...
کافیه بنویسی :
کد:
proxychains app
اون app هم اسم برنامه هستش .
مثلا من که با فایرفاکس کار میکنم میزنم :
کد:
proxychains firefox
خودش فایرفاکس رو باز میکنه و حالا همه چی درسته .

چند تا نکته :
هر بار برای وصل شدن فقط خط آخر رو اجرا کن!
اگه ترمینال یا مرورگرت رو ببندی اتصال قطع میشه.
توی وارد کردن نوع سرور دقت کن که حروف کوچیک باشه ( مثلا http درسته و HTTP کار نمیکنه )

• لایک
امتیازات: p0oya

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

آقا امروز خواستم mint رو دانلود کنم بعد توی ِ Download page ـش ( :-" ) یه سری گزینه و اینا داشت .
مثلا Mate و Xfce و KDE و اینا

http://www.linuxmint.com/download.php

بعد اینا فقط توی ظاهر فرق دارن یا نه توی کارایی هم فرق دارن ؟!

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

یعنی چی تو کارایی فرق دارن؟
خلاصش اینه که تو ظاهر فرق دارن فقط و سبک/سنگین بودن

p0oya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از sjazayeri :
یعنی چی تو کارایی فرق دارن؟
خلاصش اینه که تو ظاهر فرق دارن فقط و سبک/سنگین بودن
فقط ظاهر نیست تا اونجایی که من میدونم ناتیلیوس که فایل منیجر گنومه با دلفین که مال kde هستش فرق دارن.
که این یعنی از لحاظ کارایی هم فرق دارن.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

میزکارهای مختلفن. ممکنه در برخی مواردباهم فرق کارایی هم داشته باشن. مثلا شما بخوای یک چیزی رو عوض کنی توی یکی به راحتی بری تو تنظیمات ولی توی اون یکی مجبور باشی با ترمینال کار کنی چون توی تنظیماتش نیست.

البته مصرف انرژی و سرعتشون هم فرق داره.

Ahmad.H

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۲
شهر
اصفهان
سلام دوستان من اینجا تازه واردم پس یکمی هوام رو داشته باشید.
خوب من یه توزیع از لینوکس می خوام ترجیحا با رابط کاربری xfc تا باش راحت کار کنم.
کم حجم باشه تا راحت دانلودش کنم، تا 100 مگ اشکالی نداره.
می خوام با مودم adsl که با پورت lan وصله برم اینترنت پس درایورش رو داشته باشه.
مرورگرش حتما ساپورت فارسی داشته باشه.
اگه بتونم روش اپرا و فایرفاکس نصب کنم که محشره.
Open office با ساپورت فارسی هم می خوام.
Perl هم داشته باشه مثل ابونتو چون لازمش دارم.
می خوام واسش کنار ویندوز xp حدود 10 گیگ ex4+swap پارتیشن بندی کنم پس بوت لودرش xp رو هم باید بشناسه.
Codec های مورد نیاز واسه پخش MP3 رو هم داشته باشه یا بتونم واسش دان کنم.

Sent from my E15i using Tapatalk 2

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

۱۰۰ مگ انصافا خیلی کمه و در نتیجه باید از دیستروهای نه چندان مشهورتر استفاده کنید. crunchbanglinux و Damn Small Linux توزیعات به نسبه سبکی هستن. مثلا DSL حجمش ۵۰ مگ هست! کرانچ‌بنگ بر پایه‌ی دبین هستش که XFCE و OpenBox رو به خوبی ساپورت می‌کنه. Lubuntu هم از توزیعات سبکه با شعار simplify your computer که مخفف lightweight ubuntu هستش که از LXDE استفاده می‌کنه. البته لزوما معنی این رو نمی‌ده که نمی‌شه XFCE روش نصب کرد. فک کنم بشه.

پرل از زمان یونیکس بوده و در نتیجه به توزیعات لینوکسی هم ارث رسیده و به صورت دیفالت روشون نصبه.
اصولا وقتی کابل شما به صورت کابل lan باشه مشکلی نیست، مشکل اصلی وقتی هست که کابل شما به صورت usb باشه. پس نگران نباشید.
من ندیدم تا حالا با پخش MP3 مشکل داشته باشن توزیعات لینوکس. ولی به صورت کلی درباره‌ی Codec های نصب شده به صورت دیفالت روی توزیع، اطلاعی ندارم ولی وقتی شما vlc نصب کنید دیگه نیازی به نصب چیز دیگه‌ای نخواهید داشت.

اگه منظورتون از ساپورت فارسی این باشه که فارسی تایپ کنید، خیالتون راحت. ندیدم تا حالا توزیعات لینوکس با فارسی مشکل داشته باشن. فقط باید برید از تنظیمات سیستم اضافه کنید. کلا یکی از خط مشی‌های سیستم‌های لینوکسی، بومی‌سازی هست چه برسه به اینکه حداقل اون زبان رو ساپورت کنه.

Ahmad.H

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۲
شهر
اصفهان

به نقل از پویا م :
۱۰۰ مگ انصافا خیلی کمه و در نتیجه باید از دیستروهای نه چندان مشهورتر استفاده کنید. crunchbanglinux و Damn Small Linux توزیعات به نسبه سبکی هستن. مثلا DSL حجمش ۵۰ مگ هست! کرانچ‌بنگ بر پایه‌ی دبین هستش که XFCE و OpenBox رو به خوبی ساپورت می‌کنه. Lubuntu هم از توزیعات سبکه با شعار simplify your computer که مخفف lightweight ubuntu هستش که از LXDE استفاده می‌کنه. البته لزوما معنی این رو نمی‌ده که نمی‌شه XFCE روش نصب کرد. فک کنم بشه.

پرل از زمان یونیکس بوده و در نتیجه به توزیعات لینوکسی هم ارث رسیده و به صورت دیفالت روشون نصبه.
اصولا وقتی کابل شما به صورت کابل lan باشه مشکلی نیست، مشکل اصلی وقتی هست که کابل شما به صورت usb باشه. پس نگران نباشید.
من ندیدم تا حالا با پخش MP3 مشکل داشته باشن توزیعات لینوکس. ولی به صورت کلی درباره‌ی Codec های نصب شده به صورت دیفالت روی توزیع، اطلاعی ندارم ولی وقتی شما vlc نصب کنید دیگه نیازی به نصب چیز دیگه‌ای نخواهید داشت.

اگه منظورتون از ساپورت فارسی این باشه که فارسی تایپ کنید، خیالتون راحت. ندیدم تا حالا توزیعات لینوکس با فارسی مشکل داشته باشن. فقط باید برید از تنظیمات سیستم اضافه کنید. کلا یکی از خط مشی‌های سیستم‌های لینوکسی، بومی‌سازی هست چه برسه به اینکه حداقل اون زبان رو ساپورت کنه.
مشهور بودن زیاد واسم مهم نیست...
راستی با اینا میشه به پارتیشن ntfs هم دسترسی داشت؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

راستش نمی‌دونم، بیشتر به بیس اون توزیع و کرنلش ربط داره. مثلا الان کرانچ‌بنگ بر پایه‌ی دبین هست و در نتیجه شما اگر (اگر، منظورم این نیست که حتما رخ می‌ده) مشکل ntfs داشتید باشید، راه‌حلش همونیه که در دبین هست و قطعا این راه حل در اینترنت موجود هست.

برای اطمینان بیشتر می‌تونید دو تا کار بکنید:

۱. به صورت live با اون توزیع بیاین بالا تا بدون نصب کردن، معایب و مزایاش رو ببینید.
۲. روی یک سیستم عاملی که داریم امولیتوری مثل virtualbox نصب کنید و iso‌ی توزیعتون رو از طریق اون امولیت کنید. اینطوری بدون نصب کردن، معایب و مزایاش رو می‌بینید.

در انتخاب توزیع حواستون باشه که documentation و discussion دربارش تو اینترنت کم نباشه و حتما واسه‌ی خودش فروم داشته باشه. در دنیای لینوکس، به شدت نیاز به اینترنت و داکیومنتیشن پیدا می‌کنید.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

بچه‌ها کسی بلده بدون کامپایل کردن سورس فایرفاکس، یه کاری بکنیم که دانلودش با استفاده از wget باشه؟ من مطئنم نیست. با wget اون روز تست کردم سرعت نزدیک ۶۰ اینا بود، بعد قطعش کردم با فایرفاکس دانلودش کردم مستقیم یه فایلی رو، سرعتش نزدیک ۱۵ ۱۶ بود! اینقدر اختلاف!

• لایک
امتیازات: JB

p0oya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

ببین اگه می خوای سرعت دانلودت زیاد شه یه add on هستش خیلی مفیده.اسمش DownloadThemAll.
فکر نکنم با این نیاز به wget داشته باشی.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از p0oya :
ببین اگه می خوای سرعت دانلودت زیاد شه یه add on هستش خیلی مفیده.اسمش DownloadThemAll.
فکر نکنم با این نیاز به wget داشته باشی.
downthemall رو که بهش ارادت دارم، ولی در کل کنجکاو بودم ببینم می‌شه فایرفاکس رو به این صورت تغییرش داد یا نه. راستی MultiGet رو هم تست کن. خیلی‌ها با عنوان idm لینوکسی می‌شناسنش. من واقعا راضی بودم ازش.
یه فردی هم هست که تعداد زیادی دانلود منیجر رو تست کرده ( پست‌هاش رو درباره‌ی دانلود منیجرهای مختلف دیدم) بعد سرانجام اینجا درباره‌ي مولتی گت نوشته و خیلی راضی بوده.

p0oya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از پویا م :
downthemall رو که بهش ارادت دارم، ولی در کل کنجکاو بودم ببینم می‌شه فایرفاکس رو به این صورت تغییرش داد یا نه. راستی MultiGet رو هم تست کن. خیلی‌ها با عنوان idm لینوکسی می‌شناسنش. من واقعا راضی بودم ازش.
یه فردی هم هست که تعداد زیادی دانلود منیجر رو تست کرده ( پست‌هاش رو درباره‌ی دانلود منیجرهای مختلف دیدم) بعد سرانجام اینجا درباره‌ي مولتی گت نوشته و خیلی راضی بوده.
واقعا ممنون مفید واقع میشه

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

دوستان چجوری میشه مثل این عکس فولدر های من label داشته باشن ؟

http://up.vatandownload.com/viewer.php?file=q1dzimrl2848y5qubwp.png

بالا