• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حیوانات بی شعور یا با شعور؟

• شروع کننده موضوع HHH
  • تاریخ شروع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : حیوانات بی شعور یا با شعور؟

به نقل از بهزاد ن.م :
یه نکته رو متوجه نشدم :

1. الان دارید اعلام می کنید که موجدات دیگر به جز انسان میل به بی نهایت ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

2. والا هر جوری حساب کنیم می فهمیم که حیوانات هم درست م3 انسان وا3 بقای بیشتره که شکار می کنن،غذا می خورن،فرار می کنن، می جنگند و....

3. فکر کنم الان به یه نتیجه رسیدم : اینکه میگن عقل انسان محدوده و تا یه حدی رو خود انسان می فهمه،یه مقدارش رو باید از قرآن و ائمه و ... بفهمه و بقیه اش رو هم نمی فهمه مال اینجاست که آدم به هر چی نگاه میکنه نا مطمئنی رو توش می بینه
4. یعنی ما دقیقا نمی تونیم بگیم که موجودی هست که از ما برتر باشه یا نه،ولی قرآن میگه ما برای خدا به وجود اومدین و اشرف مخلوقاتیم ولی نگفته که موجود پیشرفته تر از ما نیست،گفته؟

8a2a84551f224ac391bb.png

1. برخی با استناد به این که "سایر حیوانات با رفع نیازشون دیگه دنبال رفع اون نیستند و آینده نگری ندارند، اما بشر با رفع نیازش باز هم اون چیز رو میخواد" میگن بشر میل به بی نهایت داره، اما من به شخصه مخالف با این حرف هستم! بشر 10000 سال پیش هم دقیقا با رفع مثلا نیاز به سرپناهش دیگه دنبال خونه (غار) نبوده، از زمان تمدن این اتفاق افتاده! وانگهی مثلا یه حیوان غیر بشر مثل همستر آینده نگری داره و خوراکی هاش رو انبار می کنه برای آینده، منتهی عده ای ذخیره منابع توسط بشر رو "بی نهایت طلبی" میدونن و ذخیره منابع توسط سایر حیوانات رو "غریزه"، سپس با استناد به همین مغلطه کلی چیزای دیگه پیش میاد

2. "بقای بیشتر" یعنی چی؟ بقا دیجیتاله، یا وجود داره یا نه! منظور افرادی که میگن بشر بی نهایت طلبه، اینه که بشر رفاه طلبه و تلاش برای بقا رو "غریزی" میدونن

3. دو نکته اینجا هست: اول اینکه در بحث علمی قرآن و خدا و امامان نا معتبر هستن، دوم اینکه عقل انسان به هیچوجه محدود نیست، منتهی احتیاج به تکامل و پرورش فکر داره!

4. قرآن منبع معتبر نیست
برتری نسبی هست
برتری نیاز به تعریف داره و مبهمه
پیشرفتگی نسبی هست، نیاز به تعریف داره و مبهمه

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

آهان پس یعنی هر کس که می خواد زنده بمونه داره از روی غریزه کار می کنه دیگه!!!!!

راحت زندگی کردن هم باید تعریف بشه،مثلا یکی میگه راحت زندگی کردن یعنی هرچی خواستی و اراده کردی بشه،یکی میگه نه،همین قدر که گشنه نخوابیم و یه سرپناه درست و درمون داریم و شادیم بسه!

مورد 3 و 4 که تو پست قیل گفتم برای بعضی وقت ها بود که واقعا هر چی فکر می کنیم یه بن بست جلوی افکارمون میاد،یا وقتهایی که راه های مختلف پیش رو آنقدر زیاد میشه که نمی تونیم دنبالشون کنیم چون هر کدوم از این nتا راه باز خودش به nتا راه دیگه می رسه ( یعنی برای افرادی که مسلمونن و قرآن رو قبول دارن )

برداشت اشتباه نکنید یه وقت!!!!!! نگفتم که کسایی که میخوان با عقل به اثبات برسن مسلمون نیستن ها!
می گم یه جورایی خدا به ما یه اطلاعاتی رو داده که گاهی اوقات لازم نباشه کل افکارمون رو زیر و رو کنیم ولی خدا هم نگفته که دنبالش رو نگیریم

• لایک
امتیازات: HHH

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

1. از نظر من، بله!

2. درسته، اما نکته ای هم هست که حرف افراد زمانی ملاک هست که مثلا راحت خوراک بخوره خونه داشته باشه

3. باز هم میگم، خدا به هر نحو علمی نیست! تو وقتی میگی خدا اینجوری گفته یا خدا میدونه یا... این یعنی استفاده از یه چیز غیر علمی و اثبات نشده توی یه بحث منطقی!
خدا در منطق جایی ندارد، به هر نحو

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

پس یا همه داریم غریزی زندگی می کنیم
یا اینکه حیوانات هم دنبال بی نهایت هستند
چون می گید باید دنبال راحتی باشن نه رفع نیاز
مثال :
وقتی یه حیوان یه جای ثابت زندگی میکنه و جای دیگه ای نمی ره ( فرض مسئله )،حالا شما جای خوابش رو که ممکنه با کاه،سبزه و یا هرچیز دیگه ای تهیه شده باشه با یه چیز برخلاف قبلی آماده کنید
یعنی اگه کاه بوده و نرم حالا با سنگه و چوب باشه یا برعکس
خب حیوان اگه غریزی کار بکنه و به فکر رفع نیاز باشه پس کار خاصی نمی کنه چون بالاخره جای خواب که داره
ولی اون سنگ و چوب رو که به طور مثال زدیم کمی جابجا میکنه تا حداقل یه شرایط مطلوب تری بدست بیاره

در ضمن من نگفت برای بحث منطقی از خدا استفاده کنیم چون همونطور که همه می دونیم خدا یه بحث اعتقادیه

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

خوب طرفداران فلسفه دینی این نخوابیدن الاغ روی خورده شیشه رو غریزه می نامند و نخوابیدن انسان روی سنگ رو راحت طلبی و میل بی نهایت
یا مثلا فرار گوسفند از دست قصاب رو به غریزه نسبت میدن و تلاش انسان برای طول عمر و جاودانگی رو میل بی نهایت

× اصلاح شد، ببخشید

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

چرا می گی طرفداران فلسفه ی اسلامی؟

در ضمن فکر نکنم گوسفد از دست قصاب فرار کنه
چون معلم ادبیات ما میگه شما یه گوسفند رو که جلو بقیه گوسفندها بکشید،باز بقیه بعد از مدن گوسفند اول دوباره سرشون رو می کنن تو آخور و به خردن ادامه می دن و اصلا هراسی پیدا نمی کنن

• لایک
امتیازات: HHH

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از بهزاد ن.م :
چرا می گی طرفداران فلسفه ی اسلامی؟

در ضمن فکر نکنم گوسفد از دست قصاب فرار کنه
چون معلم ادبیات ما میگه شما یه گوسفند رو که جلو بقیه گوسفندها بکشید،باز بقیه بعد از مدن گوسفند اول دوباره سرشون رو می کنن تو آخور و به خردن ادامه می دن و اصلا هراسی پیدا نمی کنن
ببخشید منظورم دینی بود، نه فقط اسلامی

& میتونی امتحان کنی! یه گوسفند رو بگیر و سعی کن بکشیش تا تقلاشو برای فرار بفهمی (الان فرد رو با فرد مقایسه میکنم، نه جمع رو با جمع، چون مدعی نیستم گوسفند اونقدر تکامل یافته که بتونه با مشاهده خطری که دربارش نمیدونه و برای همنوعش اتفاق می افته، احساس خطر کنه)

شاید مثال های گتاب دینی رو بگم ملموس تر باشه
مثلا توی کتاب دین و زندگی 3، همون درس اول، از نیازهای فطری بشر (که حیوانات ندارن) به احساس امنیت اشاره کرده، در صورتی که احساس امنیت رو حیوانات هم نیاز دارن! مثلا وقتی بین یه گله گوسفند، یک گرگ رها کنی حتی وقتی گرگ به اندازه کافی بخوره و دیگه کاری به بقیه گوسفندها نداشته باشه، گوسفندا احساس نا امنی میکنن و فرار می کنن

یا مثلا یه پرنده در قفس، سعی میکنه فرار کنه (میگن غریزس!) یه آدم زندانی هم سعی میکنه فرار کنه (میگن نیاز به آزادیه و ذاتی!)

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

دارم قانع میشم

ولی هنوز تا صد در صد مونده

الان کلا از موضوع تاپیک دور افتادم
یه خلاصه وضعیت یک بده

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

دبیر دینی ما میگفت... همه موجودات شعور معاش دارن که همون غریزه باشه و انسان علاوه بر شعور معاش شعور معاد هم داره...
پس چیزی که به عنوان شعور در مورد موجودات بدون اختیار میگیم همون غریزشونه...
با همون شعورشون میتونن با هم حرف بزنن و کاراشونو انجام بدن...
مثلا اگه انسان ها شعور معاد نداشتن و فقط شعور معاش داشتن می تونستن با هم حرف بزنن ولی اینکه با اختیار و انتخاب حرف بزنن نبود... یعنی هیچ حمایت عقلی نداشت!
امیدوارم واضح گفته باشم

Bohr

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دارم المپیادفیزیک می خونم
دانشگاه
معلومه یه خرخون کجاقبول میشه شریف
رشته دانشگاه
هسته ای_کوانتوم_برق_مکانیک_هوافضا_ماده چگال_اتمی مولکولی_

به نظرمن جهان از" یک "پیوستار عظیم که باشعوره تشکیل شده
ولی درجات شعور اجزای تشکیل آن (مثلاحیوانات و انسان ها) متفاوت است

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

پس بالاخره یکی فهمید این پیوستگی رو <D=

این میره دیگه فراسرشتی میشه بقیش :D چون اینجا نمیدونم چند نفر قبول دارن که روح تکامل پیدا میکنه :-"

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از d3c0der2 :
من رفيق چندين و چند ساله دارم ، الان منو ميبينه بهم سلام نميگه !
ولي يكي از آشناهامون تو كارگاهش يه سگي داره ( چند وقت پيش عكس خودم با اين سگ رو انداخته بودم رو پروفايل ياهو ) كه آلماني هست ( دوبرمن )
خلاصه يه روز اين سگ بيچاره تشنش بود رفت ظرف آبشو تكون داد بعدش اومد پيش من پارس كرد ، رفتم ديدم بيچاره آب نداره ، واسش آب ريختم و همون لحظه شروع كرد به نوشيدن آب
از اون موقع به بعد هر وقت منو ميبينه واسم دم تكون ميده !
يه بار تو كارگاه يكي به شوخي زد پشتم ،‌سگ همچين يارو رو دنبال كرد بد بخت داشت سكته قلبي ميزد :)

نتيجه ===> حيوانات گاهي اوقات از انسان ها هم با شعور ترند :) :) :)
يادتون نره كه هيچ موجود زنده ايي به اندازه انسان خراب كار نيست ! پس بي شعور ترين موجود زنده ميتونه انسان باشه !
البته با شعور ترينش هم ميتونه يك انسان باشه !
سفسطه ی بسیار زیبایی بود.واقعیت امر اینه ک شعور چیزی نیست ک من بخوام صرفا پایان و نتیجه ی کار رو ببینم براش تا بتونم در موردش قضاوت کنم..از قضا در مورد شعور اون راه مهمتره حتی
حالا منظورم.ببین رفیق تو شعور فکر کردن داره..ناقص فکر میکنه یا حالا درست فکر میکنه(بنده در مورد حق ب جانب شما یا رفیقت بودن تو این مورد اطلاعی ندارم!)و ی کاری رو انجام میده..
اما تفسیر سگ از قضیه بسیار ساده تر از این تحلیل های پیچیده ی درست یا غلطه.سگ میگه تو ب من غذا دادی یا آب دادی و من پدر هر کی بدتو بخواد در میارم چون این ب نفع منه..شاید اصلا بازم ب آب بدی
میبینی؟سگ شعورش کمتره اما از قضا اینجا کارش درست تر بوده از دید شما :)

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نظرم تمام موجودات شعور دارن. میزان این شعور البته متفاوته و کمترینش، آگاهی به وجود داشتنه.
اما یهسوالی که برام ایجاد شد اینه که مثلا یه برنامه کامپیوتری(به عنوان موجود غیر مادی) هم از بودن خودش آگاهه؟

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از آناهید :
به نظرم تمام موجودات شعور دارن. میزان این شعور البته متفاوته و کمترینش، آگاهی به وجود داشتنه.
اما یهسوالی که برام ایجاد شد اینه که مثلا یه برنامه کامپیوتری(به عنوان موجود غیر مادی) هم از بودن خودش آگاهه؟
به نظر من يك موجود تك سلولي حتي در اين حد هم كه وجود داره شعور نداره.حتي شايد بقيه جانوران هم اينطور باشن.يه تك سلولي فقط داره به اطرافش پاسخ ميده و خودش نمي فهمه داره چي كار مي كنه.

بالا