• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حیوانات بی شعور یا با شعور؟

• شروع کننده موضوع HHH
  • تاریخ شروع
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : حیوانات بی شعور یا با شعور؟

به نقل از GCD :
ببخشیدا کی اینو گفته؟
درسته که فلسفه و منطق رو بشر تدوین کرده و استفاده میکنه، اما مباحثش مربوط به هر چیزی هر چیزی هر چیزی میشه
بله فرشید جون شما درست میگی اما یکم کج ببین فلسفه و منطق طبق تعاریفش بر میگرده به هرچیزی که انسان میتونه درکش کنه در زمان واحد یعنی بالاترین سطحه
فکر درفلسفه و منطقه ولی ما یه سری چیز هایی رو به قول شما تدوین کردیم که فلسفه رو وارد به یک تعریف منطقی که در خود فلسفه رد میشه میکنیم (چه قدر پیچ خورد :-")به خاطر همین یه سری از تعاریف اصلاح میشوند پس ما میگیم وجود داره ولی منطقی نیست حالا تناقضی بین فلسفه و منطق پیش میاد که من مخم بـــــــــــــــــــــــــــــیشتر نمیکشه :)

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از mohammadreza128 :
بله فرشید جون شما درست میگی اما یکم کج ببین فلسفه و منطق طبق تعاریفش بر میگرده به هرچیزی که انسان میتونه درکش کنه در زمان واحد یعنی بالاترین سطحه
فکر درفلسفه و منطقه ولی ما یه سری چیز هایی رو به قول شما تدوین کردیم که فلسفه رو وارد به یک تعریف منطقی که در خود فلسفه رد میشه میکنیم (چه قدر پیچ خورد :-")به خاطر همین یه سری از تعاریف اصلاح میشوند پس ما میگیم وجود داره ولی منطقی نیست حالا تناقضی بین فلسفه و منطق پیش میاد که من مخم بـــــــــــــــــــــــــــــیشتر نمیکشه :)
:D منطق و فلسفه میتونه درباره هر چیزی که انسان میتونه درکش کنه، نه در زمان واحد که در تمام ازمنه و ابعاد، چه تصوری که ما از 1000 سال پیش داریم، چه حدسی که درباره 2000 سال دیگه داریم، چه چیزهایی که وجود دارند، یا چیزهایی که اساطیری و افسانه ای و نیمه حقیقی هستن (دیو/اژدها/جن)
قسمت قرمز شده مبهمه

و اینکه الان بحث بیشتر منطقی هست تا فلسفی، تفاوت منطق و فلسفه = تقاوت حقیقت و حقیقت آمیخته با تخیل

قسمت قرمز: مبهم

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
پاسخ : پاسخ : حیوانات بی شعور یا با شعور؟

به نقل از GCD :
:-w تو اصلا پستامو میخونی؟ من یه چیز میگم تو یه چیز دیگه

البته انتظار داشتم از یه کتاب معتبر علمی یا حداقل یه منبع معتبر الان اینو بگی

لطفا پست های من رو با پیشفرض های خودت (من انتظار دارم X اینو بگه => X اینو میگه) نخون
تو میگی توی زمین موجودات خردمندتر از انسان وجود دارن،من هم میگم وجود دارند ولی نه در سیارۀ زمین بلکه در سیارۀ دیگر! و از ما پیشرفته ترن و بعضی از انسانهای عصر حاضر نیروی فوق بشری دارند که موجودات خارج از سیارۀ زمین،تکنولوژی و پیشرفت خودشونو به اونا نشون میدن و انسان در واقع از اونها الهام میگیره و پیشرفت میکنه(البته این برای پیشرفت های غیر منتظره و خارج از ذهن انسان کنونی است).متوجّه منظورم شدی؟

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از pa.sha :
تو میگی توی زمین موجودات خردمندتر از انسان وجود دارن،من هم میگم وجود دارند ولی نه در سیارۀ زمین بلکه در سیارۀ دیگر! و از ما پیشرفته ترن و بعضی از انسانهای عصر حاضر نیروی فوق بشری دارند که موجودات خارج از سیارۀ زمین،تکنولوژی و پیشرفت خودشونو به اونا نشون میدن و انسان در واقع از اونها الهام میگیره و پیشرفت میکنه(البته این برای پیشرفت های غیر منتظره و خارج از ذهن انسان کنونی است).متوجّه منظورم شدی؟
اول بزار یه نکته کلیدی تو منطق و قلسفه رو بگم: در بحث منطقی و فلسفی نمیشه از مفاهیم اثبات نشده استفاده کرد منتهی چون گفتی، یه پاسخ کوتاه میدم
طبق تایید خودت هم بشر کنونی نمیتونه حتی خیلی از اسرار زمین رو بفهمه، اونوقت چطور با این قطعیت میگی نه در سیارۀ زمین بلکه در سیارۀ دیگر! ؟
ببین در اینکه بعضی ها با یوفو ها در ارتباطن شکی نیست، اما بازهم نمیشه با قطعیت گفت موجودات فضایی 100% پیشرفته تر از بشر زمین هستن، اول اینکه پیشرفتگی (نیاز به تعریف) نسبی هست، ثانیا موضعی هست! یعنی مثلا ممکنه یه موجود فضایی در زمینه انرژی ها و حامل هاش پیشرفته باشه، اما تلویزیون نداشته باشه [nb]پست #36[/nb] چون شاید نیازی بهش نداشته باشه

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

همین که نیازی نداره به تلویزیون تا از اتفاقاتی که اطرافش اتّفاق می افته باخبر بشه یعنی از انسان پیشرفته تره.همین که موجودات پیشرفته میتونن بیان زمین ولی بشر نمیتونه بره سیارۀ اونا یعنی از انسان پیشرفته ترن.همین که انسان داره تکنولوژی رو از اونا میگیره یعنی اونا پیشرفته ترن.همین که...

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از pa.sha :
همین که نیازی نداره به تلویزیون تا از اتفاقاتی که اطرافش اتّفاق می افته باخبر بشه یعنی از انسان پیشرفته تره.همین که موجودات پیشرفته میتونن بیان زمین ولی بشر نمیتونه بره سیارۀ اونا یعنی از انسان پیشرفته ترن.همین که انسان داره تکنولوژی رو از اونا میگیره یعنی اونا پیشرفته ترن.همین که...
چرا اینقدر قطعی حرف میزنی؟
گفتم که در منطق باید از بدیهیات استفاده کرد
نمیشه یه صفت نسبی رو به یه موجود مبهم نسبت داد و بر اساسش تئوری ساخت
درسته که موجودات مبهم در فلسفه و منطق جا دارن ولی نمیشه مثلا گفت اژدها پرواز می کنه، نیازی به هواپیما نداره پس از آدم پیشرفته تره
چون اژدها موجودیست مبهم، پیشرفتگی صفتیست نسبی و از همه مهمتر، نه میشه پرواز رو به موجودی مبهم با قطعیت نسبت داد و نه میشه قابلیت پرواز رو برتری دونست

البته الان بحث سر شعوره، نه پیشرفتگی

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

وقتی پرنده میتونه پرواز کنه و انسان نمیتونه،یعنی این که توی اون زمینه(پرواز کردن) استعداد بیشتری داره ولی نمیتونیم بگیم پیشرفته تره بلکه فقط استعداد ذاتیه.ولی در مورد موجودات فضایی(100%وجود دارن) توانایی ساختن تلویزیون رو دارن،در حالیکه پرنده توانایی ساختن هواپیما رو نداره.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : پاسخ : حیوانات بی شعور یا با شعور؟

به نقل از GCD :
:D منطق و فلسفه میتونه درباره هر چیزی که انسان میتونه درکش کنه، نه در زمان واحد که در تمام ازمنه و ابعاد، چه تصوری که ما از 1000 سال پیش داریم، چه حدسی که درباره 2000 سال دیگه داریم، چه چیزهایی که وجود دارند، یا چیزهایی که اساطیری و افسانه ای و نیمه حقیقی هستن (دیو/اژدها/جن)
قسمت قرمز شده مبهمه

و اینکه الان بحث بیشتر منطقی هست تا فلسفی، تفاوت منطق و فلسفه = تقاوت حقیقت و حقیقت آمیخته با تخیل ا

قسمت قرمز: مبهم
سمت قرمز تایید این حرف قرمز شماست که من دارم میگم حتی در تعریفی که منطق از فلسفه میکنه طبقه فلسفه تناقض داره (البته این ثابت
شده هست)

درضمن منظورم از زمانه واحد زمان الان نبود یه تعریفی تو فلسفه هست که میگه دلیل وجود هر چیز دریک زمان میتونه ربطی به زمان بعد یا قبل داشته باشه منظورم این بود نه زمان حال

@Sigm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
...
رشته دانشگاه
...

راستی من فهمیدم چرا حیوانات زمینی نمیتونند پیشرفت کنند : چون احتمالا اونها برعکس انسان که به دنبال کمالات نا محدوده، نیستند، یعنی مثلا خفاش احساس نمیکنه که به چشم نیازی داشته باشه و فکر میکنه همینجوری میتونه زندگیشو بکنه.(این نظر منه)

و در ضمن پیشرفت رو اول باید تعریف کنی بعد بگی کی پیشرفته تره، شاید اصلا موجودات فضایی نخواهند که از اخبار روز خبر دار شند ، شاید اصلا مکانیزم( مکانیزم چیه؟! :D ) زندگیشون جوری باشه که احساس نیاز به داشتن چیزایی که انسان داره نداشته باشن و ...

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از pa.sha :
وقتی پرنده میتونه پرواز کنه و انسان نمیتونه،یعنی این که توی اون زمینه(پرواز کردن) استعداد بیشتری داره ولی نمیتونیم بگیم پیشرفته تره بلکه فقط استعداد ذاتیه.ولی در مورد موجودات فضایی(100%وجود دارن) توانایی ساختن تلویزیون رو دارن،در حالیکه پرنده توانایی ساختن هواپیما رو نداره.
:(( جون ننجونم فارسی مینویسما! میگم تو نمیتونی از موجود مفهومی استفاده کنی توی منطق، مثل اینکه من بگم موجوداتی به نام "کیاقثفل" توی "ذطسم" وجود دارن و پیشرفته ترین موجودن، 100% وجود دارن، آدما رو هم میخورن
حالا تو به این فکر نمیکنی که چرا کیاقثفل وجود داره؟ ذطسم کجاست؟ ملاک پیشرفتگی چیه و...؟

بزار یه نکته رو برات تبیین کنم؛ من نمیگم موجودات فضایی وجود ندارن، تا بحال هم بیش از 50 کتاب و 80 مقاله موافق و مخالف، از کشورهای مختلف مطالعه کردم، ولی منطق عرصه ای نیست که بشه توش تمایلات و اعتقادات شخصی رو دخالت داد! در منطق فقط واقعیت های عقلی و علمی وجود دارن و لا غیر

1. قسمت قرمز تایید این حرف قرمز شماست که من دارم میگم حتی در تعریفی که منطق از فلسفه میکنه طبقه فلسفه تناقض داره (البته این ثابت
شده هست)

2. درضمن منظورم از زمانه واحد، زمان الان نبود
یه تعریفی تو فلسفه هست که میگه دلیل وجود هر چیز دریک زمان میتونه ربطی به زمان بعد یا قبل داشته باشه منظورم این بود، نه زمان حال

1. :rolleyes:
2. آها، خوب این که آره، ولی الان چطور مگه؟

به نقل از کیوان.م :
راستی من فهمیدم چرا حیوانات زمینی نمیتونند پیشرفت کنند : چون احتمالا اونها برعکس انسان که به دنبال کمالات نا محدوده، نیستند، یعنی مثلا خفاش احساس نمیکنه که به چشم نیازی داشته باشه و فکر میکنه همینجوری میتونه زندگیشو بکنه.(این نظر منه)

و در ضمن پیشرفت رو اول باید تعریف کنی بعد بگی کی پیشرفته تره، شاید اصلا موجودات فضایی نخواهند که از اخبار روز خبر دار شند ، شاید اصلا مکانیزم( مکانیزم چیه؟! :D ) زندگیشون جوری باشه که احساس نیاز به داشتن چیزایی که انسان داره نداشته باشن و ...
<D= زدی به هدف!
سوال محور: واقعا حیوانات به دنبال کمالات (نیاز به تعریف) نامحدود نیستن؟ چجوری میشه اثبات کرد؟

×لطفاً پست متوالی ارسال نکنید.

@Sigm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
...
رشته دانشگاه
...

به نقل از GCD :
<D= زدی به هدف!
سوال محور: واقعا حیوانات به دنبال کمالات (نیاز به تعریف) نامحدود نیستن؟ چجوری میشه اثبات کرد؟
منظور من از کمالات همون چیزاییه که توی کتاب های دین و زندگی میگه دیگه!! :D (شوخی)
کمالات: هر چیزی که انسان از اون لذت ببره!(البته توضیحه جامعی نیست)
جواب سؤال: البته شاید هم باشند ولی مغزشون نکشه که برن دنبالش که میشه همون بیشعوریشون ولی اگه اونا رو با شعور در نظر بگیریم و بگیم که حالا دنبال کمالات هم باشند به نظر من نمیشه دلیلی آورد که این کار رو نکنن، شاید بشه گفت که چون خدا گفته انسان برتره پس حیوانات نبایند پیشرفت کنند و اونا هم که حرف گوش کن هستند و شاید قدرت انتخاب نداشته باشند ، به دنبال کمالات نرند. ولی این دلیل منطقی ای نیست حالا شاید شما دلیلی بتونید بگید....

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از کیوان.م :
منظور من از کمالات همون چیزاییه که توی کتاب های دین و زندگی میگه دیگه!! :D (شوخی)
کمالات: هر چیزی که انسان از اون لذت ببره!(البته توضیحه جامعی نیست)
جواب سؤال: البته شاید هم باشند ولی مغزشون نکشه که برن دنبالش که میشه همون بیشعوریشون ولی اگه اونا رو با شعور در نظر بگیریم و بگیم که حالا دنبال کمالات هم باشند به نظر من نمیشه دلیلی آورد که این کار رو نکنن، شاید بشه گفت که چون خدا گفته انسان برتره پس حیوانات نبایند پیشرفت کنند و اونا هم که حرف گوش کن هستندو ساید قدرت انتخاب نداشته باشند ، به دنبال کمالات نرند. ولی این دلیل منطقی ای نیست حالا شاید شما دلیلی بتونید بگید....
"خدا" منطقی نیست، از لحاظ بیولوژیکی هم تواناییشو دارن، اما چه عاملی باعث این میشه؟

@Sigm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
...
رشته دانشگاه
...

به نقل از GCD :
"خدا" منطقی نیست، از لحاظ بیولوژیکی هم تواناییشو دارن، اما چه عاملی باعث این میشه؟
ببخشید ولی باعث چی میشه؟!

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

این که حیوانات غیر بشر به قولی بی نهایت طلب نباشه
اصلا چجوری میشه اثباتش کرد؟

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

دوستان فلسفه ومنطق دقیقا مختص انسان است و فکر نمیکنم بتونیم اصلا این بحث رو تو این انجمن مطرح کنیم
خب قربونت الان یک جمع انسان نشستن دارن بحث میکنن :D
کلا هرچی بحث مبهمه رو ما چون عقلمون قد نمیده کجا بذاریم میذاریم اینجا
حدس میزنم تو زیست شناسی نمیتونیم بذاریمش جای دیگه سراغ داری بگو

در ضمن هرچی در مخیلم میگنجید که باعث شد این تاپیک رو بزنم آقا فرشید به محضر عموم رسانید (;

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

یه سوالی: شما از کجا می دونید این همه کاری که ما انسان ها کردیم و می کنیم از رو غریزه نیست؟ حالا از کجا می دونید این همه کاری که حیوونا می کنن از روی عقل نیست بلکه از رو غریزست؟
ببینید هر کس چیزی رو می سازه که لازم داره هرکس هم که نه، هر چیز! الان مثلا سگای آبی سد می سازن از اونطرف پرنده ها لونه می سازن خوب این چیزی که نیاز دارن و همین هم براشون کافیه! باور کنید انسان از خیلی از لحاظ نسبت به حیوونا ضعیف تره! یه انسان نمی تون کوچ کنه به مناطق گرمتر(البته می تونه ولی نه با وسایل زیادی که تو خونه ها هست و هر 6 ماه! البته عشایر این کار رو می کنن 1ی به نفعشون!) دیدی که خیلی از جاندارا تو شب دارن رو نداره و.... اما نکته مهم اینجاست که بیش از حد جاه طلب و ضعیفه! مثلا حیوونا کرک و پشم و پر و... دارن ولی انسان چی؟ موهاش برای گرم کردنش کافی نیست!

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از Black fire :
یه سوالی: شما از کجا می دونید این همه کاری که ما انسان ها کردیم و می کنیم از رو غریزه نیست؟ حالا از کجا می دونید این همه کاری که حیوونا می کنن از روی عقل نیست بلکه از رو غریزست؟آفرین! دقیقا همینه
ببینید هر کس چیزی رو می سازه که لازم داره هرکس هم که نه، هر چیز! الان مثلا سگای آبی سد می سازن از اونطرف پرنده ها لونه می سازن خوب این چیزی که نیاز دارن و همین هم براشون کافیه! باور کنید انسان از خیلی از لحاظ نسبت به حیوونا ضعیف تره! یه انسان نمی تون کوچ کنه به مناطق گرمتر(البته می تونه ولی نه با وسایل زیادی که تو خونه ها هست و هر 6 ماه! البته عشایر این کار رو می کنن 1ی به نفعشون!) دیدی که خیلی از جاندارا تو شب دارن رو نداره و.... اما نکته مهم اینجاست که بیش از حد جاه طلب و ضعیفه! مثلا حیوونا کرک و پشم و پر و... دارن ولی انسان چی؟ موهاش برای گرم کردنش کافی نیست!
می تونی مثال های بهتر هم بیاری برامون؟ از قسمت هوش خلاق حیوونا :)

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Captain. Pisko :
خب قربونت الان یک جمع انسان نشستن دارن بحث میکنن :D
کلا هرچی بحث مبهمه رو ما چون عقلمون قد نمیده کجا بذاریم میذاریم اینجا
حدس میزنم تو زیست شناسی نمیتونیم بذاریمش جای دیگه سراغ داری بگو

در ضمن هرچی در مخیلم میگنجید که باعث شد این تاپیک رو بزنم آقا فرشید به محضر عموم رسانید (;
ببخشید فکر کنم من جمله سازیم بد بود منظورم چیز دیگه ای بود که اگه بگم اصلا حوصله بحث فلسفه و منطق ندارم (:|

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

ببخشید فکر کنم من جمله سازیم بد بود منظورم چیز دیگه ای بود که اگه بگم اصلا حوصله بحث فلسفه و منطق ندارم (:|
نه فهمیدم منظورت چی بود
میخواستی بگی بحث فلسفه بحث درباره ی مسائل انسانه نه در مورد حیوونا و ...
من خواستم به شوخی بگذره که بقیه مطلب رو بگیم (;

Behzad N.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یه نکته رو متوجه نشدم :

الان دارید اعلام می کنید که موجدات دیگر به جز انسان میل به بی نایت ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

والا هر جوری حساب کنیم می فهمیم که حیوانات هم درست م3 انسان وا3 بقای بیشتره که شکار می کنن،غذا می خورن،فرار می کنن، می جنگند و....

فکر کنم الان به یه نتیجه رسیدم : اینکه میگن عقل انسان محدوده و تا یه حدی رو خود انسان می فهمه،یه مقدارش رو باید از قرآن و ائمه و ... بفهمه و بقیه اش رو هم نمی فهمه مال اینجاست که آدم به هر چی نگاه میکنه نا مطمئنی رو توش می بینه
یعنی ما دقیقا نمی تونیم بگیم که موجودی هست که از ما برتر باشه یا نه،ولی قرآن میگه ما برای خدا به وجود اومدین و اشرف مخلوقاتیم ولی نگفته که موجود پیشرفته تر از ما نیست،گفته؟

• لایک
امتیازات: HHH
بالا