• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جشن های 2500 ساله

• شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی
پاسخ : جشن های 2500 ساله

به نقل از نسترنّگار :
تا جایی که من پستا رو خوندم تقریبا همه موافقن.من همین جا مخالفتمو اعلام میکنم :D
به نظر من اگه با الان مقایسه نکنیم و فقط اون زمانو در نظر بگیریم کار درستی نبوده. ینی ارز مملکتو میدن به فرانسویا؛ پول نفتو؛ تا باهاش به کشورایه دیگه پز بدن. یا مثلا اون چادرا رو از فرانسویا (؟) خریده بودن تا همون فرانسویا بیان توشون. این پول میتونسته صرف کارهای دیگه ای بشه که بازدهشون خیلی بیشتر میتونسته باشه.
البته میتونیم هم این جوری بش نگا کنیم که با این پولی که از توریسم در میاد میتونستن کلی به وضع کشور برسن. ولی همچنان به نظر من درست نبوده که وفتی مردمی هستن که خیلی بی پولن، پول کشور صرف ظاهر قضیه بشه و نه باطنش.
ولی خب همه ی اینا به شرطیه که با وضع الان مقایسه نکنیم.
و واقعا هم این به مشکلات دامن زده و اعتراض مردمو بیشتر کرده دیگه؟ :-?
واقعا فکر کردی می خوان پز بدن با این کار؟
این همش معرفی کشور ما بوده به کشورهای دیگه
چرا نباید با الان مقایسه کنیم؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

نمیشه گفت هدف این بوده که به کشور های دیگه پز بدیم . من کاری به جشن های 2500 ساله ندارم ، چون صد در صد موافق نیستم باش . اما کلا این حرف غلطه . چون صنعت توریسم میره زیر سوال . چیزی به اسم پز دادن نبوده ، ببینید جامعه ایران و نه فقط ایران ، کل دنیا ، جامعه ایده آل نبوده و نیست . همیشه افراد فقیر بودن ، همیشه افرادی که زیر خط فقر باشن هم بودن . این که کمک به فقیرا باعث شه ما از کار های ِ اقتصادی کشور دست برداریم که نمیشه . مثلا بگیم فلان پروژه رو احداث نمی کنیم چون با پولش میتونیم شکم کلی گرسنه رو سیر کنیم . خب توریسم یک صنعت بود . جشن های 2500 ساله به این صنعت کمک کرد . بعد هم توجه داشته باشید قبل از پهلوی چیزی به اسم توریسم توی ِ ایران خیلی کم بود [ دوران صفویه هم بود ] ، جشن های 2500 ساله گامی بود برای معرفی تاریخ ایران .

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

اینا درسته ولی به نظر من اون موقع وقتش نبود؛ نه وقتی که وضع کشور حساسه. چون این کار مخالفتا رو بیشتر کرد.

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظرم از بعضی جهات مفید بوده.....
مثلا همین که فرهنگ ایرانیارو به مردم نشون میداده و مردم ایران با گذسته ی خودشون آشنا بودن،نه مثل الان که به یکی میگی کوروش کیه میگه:کوروش؟پسرخالمه!
و یکی دیگم این که علاوه بر خودمردم ایران به بقیه کشورام ایران باستان رو میشناسونده،خو میبینیم که تو اون جشنا از کشورای مختلف حضور داشتن.
و همین طور باعث رشد صنعت گردشگری ایرانم میشده،
البته خوب باید بگیم که تجمل زیادیم توش راه داشته و شاید همین باعث اعتراض مردم میشده.

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خب ماهیّت جشن های ۲۵۰۰ ساله چیز خوبی بوده، شناسوندن ایران به بقیه کشور های جهان ولی توی این کار یه کم زیادی ول خرجی میکردن. مناسب شرایط اون زمان نبوده

kazem va f

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
حقوق

به نظر من درست بوده. در هر زمانی بعضی از مناسبت ها برای حکومت ها مهم بوده است. علاوه بر این این جشن ها فرهنگ غنی ما را نمایان میکرده است. مثلا در حال حاضر 22بهمن برایاین نظام مهم است. البته طبیعی هم است.

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

.

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

این آمارارو از کجا میاررن بچه های نیشابور من موندم....از کجا میدونی چقد از راه توریسم درآوردن و چقدش مال اثر مثبت جشنا بوده؟میلیارد خیلیه ها میگین همایشا چندین میلیارد خرجشونه

درمورد این جشنا
اول بگم تبلیغ پیرامون هخامنشیان صرفا جنبه ی پروپاگاندا(اسم فارسی شو نمیگم واسه سایت خطر داره!)داشته همون طور که الانم عده ای..... :D
ینی رسما بگم پهلوی تو دلش تره هم واسه کوروش خورد نمیکرده ولی باید هی ازشون یاد میکرده تا و داد میزده که بزرگ مردی بود کوروش که صدای قاروقور شکم مردم به گوششون نرسه

جشنا هم راس میگه مقدار زیادی از انگیزشون واسه برگذاری پز دادن بوده بعدش واسه توجیح اومدن دلایل اقتصادی و صنعت توریسمو مطرح کردن
اینی هم که میگین آموزاندن فرهنگ و اینا اونقدری که هزینه داشته فایده نداشته

درکل امر مثبتی نبود ولی زیادم نمیشه رو منفی بودنش مانور داد

یه مساله ای هست
همونطور که میگین الانم خیلی پول الکی داره خرج میشه و این جشنا اونقدم که دارن باهاش تو سر پهلوی میزنن اهمیت نداشته
ینی خیلی چیزای مهمتری راجع به +یا - بودن سلسله ی پهلوی میشد مطرح بشه منتهی این جلوه ش واسه همون پروپاگاندا :Dبیشتر بوده

• لایک
امتیازات: sk1v

alireza007

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلے 10 (پاسداران)
شهر
طهران
مدال المپیاد
خدا عالمه!
دانشگاه
؟
رشته دانشگاه
؟

جالب بوده ولی منم مخالفم

psp

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
مدال المپیاد
ایشاا.. بعدا

کوروش بزرگ با کشور گشایی و عدل و عدالت تونست ایران رو معروف کنه؛شاه با جشن های 2500
من به مخالف ها پیشنهاد می کنم تحصیل نکنن به گرسنه ها غذا بدن

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

من کاملا موافقم.چون که اگر اون موقع هر چند یه بچه ای فقیر بوده ولی حداقل با برگزایی این جشن ها یه کمی از تاریخ و گذشته ش می فهمیده.اگه یه روزی تخت جمشید رو میدیده دلیل اینکه گریه اش میگرفته رو می فهمیده نه مث الان من که وقتی میرم شیراز فقط بخاطر اینکه جدم بوده گریه ام میگره. اینقدر بی اطلاعیم (شما رو نمیدونم) که وقتی از فامیلمون میپرسم مثلا این حرف چیه دوساعت کتاب ورق میزنه آخرش میگه نمیدونم مثلا فوق باستان شناسی داره. بعضی از این مخالفا همونایی هستن که تاریخ هخامنشی رو سال به سال کمتر میکنند تو کتاب راهنمایی و ابتدایی و تاریخ انقلاب رو افزایش که خدایی نکرده بچه ها با عدالت کوروش آشنا نشن و وقتی احساس استبداد کردن بجنگن همین انقلابیونی که میبینید عدالت کوروش رو دیدن که جلوی شاه وایستادن (راست و دروغ استبداد شاه رو نمیدونم چون ندیدم).الان پسرخاله من چهارمه دبستان اینقد راجع به تاریخ انقلاب میدونه که نگو ولی وقتی بهش میگی کوروش،داریوش و....... میگه نمیدونم آقامون نگفته چیزی
خوب راس میگه بچه آقاشون بیاد بگه چی وقنی تو کتاب درسی شون بیشتر از 20 صفحه نوشته نشده؟ :-??

آوا.سـ

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگانِ يكــ
شهر
مشـ هد

طبيعتا توريسم براى هر كشورى لازمه. نه اينكه همه بودجه مملكتُ بدى به توريسم و به وضع كشور توجه نكنى ! به الان كارى ندارم:د
ولى خب توريسم هم هدر دادن پول نيست [چند برابرش برميگرده] هم بقيه رو از تاريخ غنىِ كشورى مثل ايران آگاه ميكنه.
در كل موافقم به شرط اعتدال :-"

منتظر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

میشه بفرمایید صنعت توریسم چقد فرق کرد بعد از اون؟
و ایا به اندازه خرجایی که شد بازده داشت؟
اگر به قول دوستان هدف معرفی تاریخ و تمدن ایران به جهان بوده چرا حتی غذا ها از فرانسه (؟) سفارش داده شده ( واقعا مضحکه )
حتی لباس ها در خارج از کشور دوخته و طراحی شده و ...
بهتر نبود به جای این کار از غارت میراث فرهنگی ( و حتی سرستون های تخت جمشید ) جلوگیری میشد تا سر از موزه های خارج از کشور در نیارن؟
و چقدر این جشن به عزت ما در دنیا کمک کرد؟

20111013164020cgb-44003.jpg

آرایشگران طراز اول از سالن‌های کارینا والکساندر پاریس به تخت جمشید پرواز کردند. «الیزابت آردن‌» یک نوع کرم صورت تولید کرد که نام آن را «فرح‌» گذاشت تا در جعبه‌های مخصوص به میهمانان هدیه شود. «باکارا» گیلاس پایه دار کریستال طراحی کرد، «سرالین‌» جایگاه میهمانان را روی سفال‌های قرن پنجم پیش از میلاد ساخت‌. «رابرت هاویلند» فنجان و نعلبکی‌هایی ساخت که فقط یک بار مورد مصرف میهمانان قرار گرفت‌… «لان ون‌» اونیفورم‌های جدیدی برای کارمندان دربار تهیه کرد که نیم تنه آن به طرز شکیل ولی نه زننده با بیش از یک و نیم کیلو نخ طلا دوخته شده بود. دوختن هر یک از این اونیفورم‌ها، نزدیک به ۵۰۰ ساعت کار لازم داشت‌. غذاهای ضیافت تخت جمشید را اصولاً رستوران «ماکسیم‌» تهیه می‌کرد… «لویی ورایل‌» رئیس ماکسیم‌…

این رو هم بخونید

آوا.سـ

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگانِ يكــ
شهر
مشـ هد

به نقل از منتظر؟! :
میشه بفرمایید صنعت توریسم چقد فرق کرد بعد از اون؟
و ایا به اندازه خرجایی که شد بازده داشت؟
اگر به قول دوستان هدف معرفی تاریخ و تمدن ایران به جهان بوده چرا حتی غذا ها از فرانسه (؟) سفارش داده شده ( واقعا مضحکه )
حتی لباس ها در خارج از کشور دوخته و طراحی شده و ...
بهتر نبود به جای این کار از غارت میراث فرهنگی ( و حتی سرستون های تخت جمشید ) جلوگیری میشد تا سر از موزه های خارج از کشور در نیارن؟
و چقدر این جشن به عزت ما در دنیا کمک کرد؟

20111013164020cgb-44003.jpg

این رو هم بخونید
فرق زيادى كرده؛ وضعيت الان ايران رو با مثلا صد سال قبل مقايسه كنيد، هم عوامل طبيعى موثر بوده هم ميشه گفت اقتصادى. تقريبا بيشتر آثار تاريخى و طبيعى ايران نابود شده. مثلا درياچه اروميه يا درياى خزر كه واقعا آلوده شده و رسيدگى نميشه بهش يا تخت جمشيد كه محل يادگارى نوشتن ملّت شده و هيچ كس نيست رسيدگى كنه ...، با اين وضع فكر ميكنيد كسى حاضر هست از كشورهاى ديگه بگذره، بياد ايران؟ حداقل اون موقع ميرسيدند به ايران؛طبيعتا هرچقدر آبادتر بشه توريست بيشترى هم مياد ولى خودم هم اشاره كردم كه نبايد زياده روى شه : ) ، به قول شما اينكه غذاها رو از كشورهاى ديگه بيارند ولخرجى هست و منم انكار نميكنم كه واقعا كوتاهى كردند كه گذاشتند ستون هاى تخت جمشيدُ بدزدند : |

منتظر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از آوا.سـ :
فرق زيادى كرده؛ وضعيت الان ايران رو با مثلا صد سال قبل مقايسه كنيد، هم عوامل طبيعى موثر بوده هم ميشه گفت اقتصادى. تقريبا بيشتر آثار تاريخى و طبيعى ايران نابود شده. مثلا درياچه اروميه يا درياى خزر كه واقعا آلوده شده و رسيدگى نميشه بهش يا تخت جمشيد كه محل يادگارى نوشتن ملّت شده و هيچ كس نيست رسيدگى كنه ...، با اين وضع فكر ميكنيد كسى حاضر هست از كشورهاى ديگه بگذره، بياد ايران؟ حداقل اون موقع ميرسيدند به ايران؛طبيعتا هرچقدر آبادتر بشه توريست بيشترى هم مياد ولى خودم هم اشاره كردم كه نبايد زياده روى شه : ) ، به قول شما اينكه غذاها رو از كشورهاى ديگه بيارند ولخرجى هست و منم انكار نميكنم كه واقعا كوتاهى كردند كه گذاشتند ستون هاى تخت جمشيدُ بدزدند : |
منظور من اون زمان بود . شما مقایسه کنید قبل و بعد جشن ها رو . تفاوتی دیده نمیشه .
اون موقع می رسیدن به ایران؟ (احتمالا با صادرات عتیقه !) + این تخت جمشید و اینا که می فرمایید اون موقع بازدید کننده زیادی هم نداش (داخلی)
اینکه غذا از کشور های دیگه بیارن ولخرجی نیس حتی !!!..... اگه هدف شناخت فرهنگ ایرانه چرا غذا باید از خارج کشور اورده بشه

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از آوا.سـ :
خب؟ یادگاری نوشتن رو ستون های تحت جمشید چه ربطی داره به جشن های 2500 ساله؟ ( یا ربط داره من نمیفهمم، یا ربط نداره! در هر دو صورت شایسته ـست یه توضیحی بدی! )
به نقل از منتظر؟! :
اینکه غذا از کشور های دیگه بیارن ولخرجی نیس حتی !!!..... اگه هدف شناخت فرهنگ ایرانه چرا غذا باید از خارج کشور اورده بشه
بالاخره باید غذا می آوردن ( از خارج ) یا نه ؟ :D

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

شما تا حالا دقت کردید که این جشن هزینه هاش چقدر از جشنای مشابه کمتر بوده؟
یا اینکه هزار و خورده ای یا دو هزار و خورده ای مدرسه تو مناطق محروم با بودجش تاسیس شد؟
یا که بعد از اون ایران چقدر تو جهان اعتبار پیدا کرد؟
واقعا فک میکنید از بردن N نفر به آمریکا با هزینه دولت بدتر بوده؟

آوا.سـ

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگانِ يكــ
شهر
مشـ هد

به نقل از منتظر؟! :
منظور من اون زمان بود . شما مقایسه کنید قبل و بعد جشن ها رو . تفاوتی دیده نمیشه .
اون موقع می رسیدن به ایران؟ (احتمالا با صادرات عتیقه !) + این تخت جمشید و اینا که می فرمایید اون موقع بازدید کننده زیادی هم نداش (داخلی)
خب بعد جشن ها اعتبار ايران بيشتر ميشده ، و بعد از اون كشورهاى ديگه حاضر به سرمايه گذارى ميشدن .
[البته جشنى كه در مهرماه سال برگزار شد دولت توانايى پرداخت همچين هزينه هاى زيادى رو نداشت و خيلى تجملى بود جشن؛ سودمند نبود]
به نقل از Ehem_Ehem :
خب؟ یادگاری نوشتن رو ستون های تحت جمشید چه ربطی داره به جشن های 2500 ساله؟ ( یا ربط داره من نمیفهمم، یا ربط نداره! در هر دو صورت شایسته ـست یه توضیحی بدی! )
كلا منظورم اين بود كه آثار تاريخى دارن نابود ميشن و از ارزششون داره كم ميشه و ارتباط مستقيمى داره با ضعيف شدن صنعت توريسم، كه در جواب سوال ِ منتظر بود : )

منتظر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از آوا.سـ :
خب بعد جشن ها اعتبار ايران بيشتر ميشده ، و بعد از اون كشورهاى ديگه حاضر به سرمايه گذارى ميشدن .
[البته جشنى كه در مهرماه سال برگزار شد دولت توانايى پرداخت همچين هزينه هاى زيادى رو نداشت و خيلى تجملى بود جشن؛ سودمند نبود]كلا منظورم اين بود كه آثار تاريخى دارن نابود ميشن و از ارزششون داره كم ميشه و ارتباط مستقيمى داره با ضعيف شدن صنعت توريسم، كه در جواب سوال ِ منتظر بود : )

اتفاقا اعتبار ایران بیشتر نمیشد ...
وقتی یه کشوری اینقد عرضه نداره که برای یه جشن غذاشو به کشور دیگه سفارش میده ( حتی اگه اون جشن راجع به تاریخ و فرهنگ خودش باشه ) ...
وقتی شاه یه مملکت که نفر اول سیاسی یه کشور هست دست سران کشورهای دیگه رو می بوسه ( که این از نظر دیپلماتیک فاجعه اس )
وقتی توی این جشن شما حتی یه جنس تولید داخل هم پیدا نمی کنید ...
این جشن نه تنها به اعتبار ایران کمک نمی کنه بلکه حتی چهره اونو در جهان خراب تر(از اون چیزی که بود) می کنه ..
بعد با این اوضاع(که خود افراد مملکت به تولید کنندگان اعتماد ندارن ) به نظرتون کشورای دیگه حاضر میشدن سرمایه گذاری کنن؟؟؟

منتظر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از khashayarfn :
شما تا حالا دقت کردید که این جشن هزینه هاش چقدر از جشنای مشابه کمتر بوده؟
یا اینکه هزار و خورده ای یا دو هزار و خورده ای مدرسه تو مناطق محروم با بودجش تاسیس شد؟
یا که بعد از اون ایران چقدر تو جهان اعتبار پیدا کرد؟
واقعا فک میکنید از بردن N نفر به آمریکا با هزینه دولت بدتر بوده؟

تنها برآورد اولیه قیمت ها (که خب قطعا خیلی کمتر از هزینه تمام شده اس )

جناب آقای علم نخست وزیر
راجع به تامین اعتبار برای برنامه جشنهای دوهزاروپانصد ساله شاهنشاهی شرحی بجناب آقای مهندس اصفیا مدیر عامل سازمان برنامه نوشته شده بود. ایشان با توضیحاتی که طی نامه شماره 3234/1ط - 9/2/1342 داده‌اند متذکر شده‌اند تامین /200 میلیون ریال برای هزینه جشنهای شاهنشاهی ایران غیر مقدور است. پاسخ سازمان برنامه به عرض مبارک ملوکانه رسید امر فرمودند "دولت فکری برای اجرای برنامه جشنهای دوهزارو پانصد ساله بنمایند ". با ابلاغ فرمان مطاع همایونی خواهشمند است در اجرای امر مبارک زودتر اقدام فرمائید.
وزیر دربار شاهنشاهی
رونوشت بانضمام رونویس نامه شماره 3234/1ط - 9/2/42 سازمان برنامه از جهت استحضار جناب آقای جواد بوشهری نایب رئیس شورای جشنهای شاهنشاهی ایران میشود.
وزیر دربار شاهنشاهی
حسین علاء
1_8911191427_L600.jpg

قسمتای قرمز رو توضیح میدین ؟

بالا