• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جشن های 2500 ساله

• شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی
درود

یه مدتی فکرم مشغول این بود که برگزاری جشن های 2500 ساله درست بوده یا نه؟ ^-^ :-?

موافقا میگن یه تبلیغ بوده واسه ایران و تاریخ و فرهنگ کشور مارو به دیگر کشور ها معرفی می کرده و برای صنعت جهان گردی هم مفید بوده و ... :-?
مخالفا میگن این جشن در حالی برگزار شده که مردم زیادی در شهر ها و روستاها از فقر رنج می بردند و ... :-?

هدفم هم از نظرسنجی آشنا شدن با افکار سمپادیا و کلا داشتن یه آمار راجع به این مسئلس
اگه هم نظر خاصی داشتین،خوشحال میشم مطرح کنین :)

Photo37_3.jpg

n00033640-r-b-003.jpg

copy,paste نمی کنم.اینم یه لینک واسه کسایی که اطلاعات و عکس های بیش تری می خوان(به نظرم مطالبش از بقیه جاها بهتر بود):

http://www.centralclubs.com/2500-t35474.html

پست نمی دین حداقل تو نظر سنجی شرکت کنین! :rolleyes:

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
پاسخ : جشن های 2500 ساله

به نظر من كار كاملا درستي بود
اگه اونقدر خرج ميكردن مطمئننا چندين برابرشو از راه توريسم در مياوردن از اون گذشته يه جشن ملي بود كه گرامي ميداشتنش
همه ميدونيم كه پهلوي دوم ميخواست خودشو بچسبونه به هخامنشيان و اينم يكي از راهايي بود كه امتحان كرد و به نظر من همه كاراش خوب بود

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

اولا, ممنون بابت تاپیک خوبت. :)
به نقل از تـــــــــــارا :
موافقا میگن یه تبلیغ بوده واسه ایران و تاریخ و فرهنگ کشور مارو به دیگر کشور ها معرفی می کرده و برای صنعت جهان گردی هم مفید بوده و ... :-?
مخالفا میگن این جشن در حالی برگزار شده که مردم زیادی در شهر ها و روستاها از فقر رنج می بردند و ... :-?
نظر موافقا رو قبول دارم.
اما در مورد نظر مخالف ها. اینکه مردم از فقر رنج ببرن دلیل بر این نمیشه که در حفظ فرهنگ و تاریخ کوتاهی بشه!! مثل اینه که بگیم
"این همه جواهر ارزشمند توی موزه ی جواهرات هست در حالی که مردم از فقر رنج میبرن و 70 درصد مرد زیر خط فقر اند."

به نقل از Dr.Eniac :
اگه اونقدر خرج ميكردن مطمئننا چندين برابرشو از راه توريسم در مياوردن از اون گذشته يه جشن ملي بود كه گرامي ميداشتنش
کاملا موافقم.

:D

Game Over

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

نی خوام بگم صد در صد کار درستی بوده ولی الان اگه اون موقع بعد از 2500 سال یه جشن برگزار شده الن روزی یه دونه از ای جشنا برگزار میشه

• شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

اون یه نفر که مخالفه،نمی خواد بگه چرا؟

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

کار درستی بوده به شرطی و شروطی
خب اگر واقعا مردم قرار بوده مردم یه طرف از گشنگی بمیرن بعد بیان اونور وا3 خودشون جشن بگیرن کار مزخرفی بوده
ولی اگر این جشن رو به عنوان نماد فرهنگی با برنامه ریزی مالی کشور برگذار میکردن که عالی بوده
حالا الله اعلم
ولی کلا اینکه فقط به گذشتت بنازی و وا3 امروزت چیزی نداشته باشی خیلی قابل افتخار نیست
:-"

• شروع کننده موضوع

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از Captain. Pisko :
کار درستی بوده به شرطی و شروطی
خب اگر واقعا مردم قرار بوده مردم یه طرف از گشنگی بمیرن بعد بیان اونور وا3 خودشون جشن بگیرن کار مزخرفی بوده
ولی اگر این جشن رو به عنوان نماد فرهنگی با برنامه ریزی مالی کشور برگذار میکردن که عالی بوده
حالا الله اعلم
ولی کلا اینکه فقط به گذشتت بنازی و وا3 امروزت چیزی نداشته باشی خیلی قابل افتخار نیست
:-"

مسئله همین الله اعلمه!
تو هر کاری بکنی در هر صورت یه عده از گشنگی دارن می میرن.ضمن این که دلیلی نداره این کارو به خاطر خودش کرده باشه! :-? (مگه این که به قول دکتر می خواسته خودشو به هخامنشیا بچسبونه که من زیاد قبول ندارم)
من با این دو استدلال میگم کار درستی کرده!
در مورد جمله آخرم بگم که حرف شما متین :) :D
ولی من دیگه داشت حرصم درمیومد بس که تو تلویزیون این کار و شاه رو زیر سوال بردن و قسمتای جشن و با عکس های از مردم فقیر میکس کرده بودن و نشون می دادن!آخه که چی؟مگه الان وضع اقتصادی مردم خیلی خوبه؟!!! (:|
(طبق معموله شرمنده از جمله بندی مزخرف :D)

rezvan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
مدال المپیاد
فیزیک.شیمی.زیست.عربی.ریاضی.ادبی.همگی...
رشته دانشگاه
مهندسی آبیاری گیاهان دریایی

به نظر من اشکالی نداشته...همین الانشم توی جامعه اسلامی چه خرج های اضافی که نمیشه مثلا همین چند وقت پیش آقایون چندین میلیارد تومان رو خرج کردن که چی؟که فقط آقای x بره با ایرانیان مقیم خارج همایش برگزار کنه...یا آقای y پا میشه یه طرح میده میگه اجراش کنیم بدون تحقیق و مطالعه شروع میکنن به اجرا با کلی هزینه ...اونوقت تموم که میشه میبینن چه گندی زدن که حالا واسه درس کردنش چه همه باید هزینه کنن..
حداقل این جشنها یه فایده ای که داشته از نظر توریستها و شناخت بقیه نسبت به کشورمون ولی الان این هزینه ها که راحت از بیت المال خرج میشه چی!

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

خب معلومه كه درست بوده
اين همه جشنايي كه الان گرفته ميشه دله مردمو نميسوزونه ؟!!!
حالا يه درست حسابيش يه بدرد بخور بوده كه تاريخو فرهنگو معرفي كنه شده اشكال [-(

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از آبجي مرضيه :
خب معلومه كه درست بوده
اين همه جشنايي كه الان گرفته ميشه دله مردمو نميسوزونه ؟!!!
حالا يه درست حسابيش يه بدرد بخور بوده كه تاريخو فرهنگو معرفي كنه شده اشكال [-(

من کاملا موافقم.
الآن جشنایی که میگرین.همین دهه ی فجر !! دهه ی کرامت !! اینا خیلی خوبن مثلا ؟!
پول حروم کنی محض ولی در عوضش هییییچ فایده ای نداره... :-w

hermes

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهیداژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتى اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

درست بوده.

فرهنگمونه.هرچند ما نبايد فقط به گذشتمون اكتفا كنيم.قرار نيست همش بگيم گذشتمون اين بوديم دلتون اب :D ، با جشن در واقع داريم به بقيه ملتا ميگيم فرهنگ ما چه غني بوده (بوده) :(

نميدونم عموي من هم توش بوده.نميدونم كوروش ميشده يا داريوش يا يكي ديگه الان يادم نيس.(روحشان شاد.هم عموم هم اون دليرمردان)

kasandan s

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
پردیس فرهنگیان مشهد
رشته دانشگاه
علوم تربیتی

من بااین کارموافقم...برای جواب مخالفامیخام بگم مگه الان فقیرزیادتوجامعه نداریم وهمایشهایی باهزینه زیادبرگزارمیشه؟؟؟؟؟؟ودرضمن لازمه بدونین هزینه اضافه این جشنهابه مرمت آرامگاه یکی از روحانیای قم وصرف ساخت (البته بامشارکت مردم)نزدیک1000مدرسه درروستاهی دور افتاده شده وهمچنین بنای برج شهیاد(آزادی)و ورزشگاه آریامهر(آزادی)برای این جشنها ساخته شده فک کنین اگه اینا نمیبودن کی یه ورزشگاه میساخت که الان ماجمهوری خواهاش بعدسی سال باهمین یه ورزشگاه سرمون روتوپیتخت بالا میگیریم؟ :)

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

کار قشنگی بوده ...
اولا همونجور که مهران گفت اثرات مثبتی روی توریسم داره ...
دوما ، هر سال چندین میلیارد خرج این همایش های مزخرف میشه که همه توش یا خوابن یا دارن با گوشی بازی میکنن
یا چند ده میلیارد خرج سفر های خارجی ـی میشه که هیچ هدف و مزیتی برای ایران نداره ...
اگه بخواد پولی خرج اون فقیرها بشه این پولاست ... نه پولی که خرج زنده نگه داشتن فرهنگ و تمدن ایران میشه ... به نظر من این کارا باید انجام بشه

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

من یه جایی خوندم حتی همین مساله که ایران داره پول مردمشو واسه این جشنا خرج میکنه بیشتر بازتاب داشته تا تاریخمون
ولی کلا این جشنا خوبه به شرط ایکه زیاده روی نشه .
البته میشه با این پول وضع الآنمونو درست کنیم تا نسل آینده نگه نسل پیش واسه ما چی کار کرده که کلا بهش افتخار کنیم؟!

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

آقا قبوله که خیلی از این همایشای امروز بازده ندارن و کاری که نشون دهنده فرهنگ ایران باشه
و باعث رونق توریسم، پسندیده است. اما بنظر من بیش از حد لازم خرج شد .با هزینه خیلی کمتر هم میشد
مراسمی رو برگزار کرد که روی توریسم هم تأثیر خوبی داشته باشه. تو نسیم بیداری این ماه مقاله خیلی خوبی درباره
جشنهای 2500 بود حتماً بخونینش(درباره امیرکبیر،رضاخان و اینا هم مصاحبه های خوبی داره)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

جدا از لحاظ اقتصادی و مالی ، نظرتون راجع به اهمیت زیادی که پهلوی به هخامنشان می داد چی بود ؟ خوب بود ؟ چه زمینه های مثبتی داشت ؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نظر من بها دادن زیاد به تاریخ هخامنشیان، فقط یه جور غرور کاذب ایجاد میکنه.
البته بها دادن «زیاد».

yeeganeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شاهرود
رشته دانشگاه
مدیریت صنعتی

اطلاعات کافی ندارم!اما در کل اگه فقط هدف این جشنها پاسداشت مقام کوروش وتاریخو تمدن ایران باشه موافقم چون به نظرم حداقل امروزه گذشته ی ایران با اون همه فرهنگ و تمدن کنار گذاشته شده ...اما اگه مثل همه ی مسائل مروز پشت پرده یه چی باشه بعد به ظاهر کار دیگه انجام بشه اصلا موافق نیسم
البته بعید می دونم در مورد جشن های 2500ساله اینطوری باشه ..نمیدونم...
اما بخشهایی از این مراسمو که دیدم واقها زیبا بود و فرهنگ ایران رو نشون میداد

kasandan s

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
پردیس فرهنگیان مشهد
رشته دانشگاه
علوم تربیتی

واسه این جشن ها وگریم سربازان هخامنشی نیاز به مردهایی باریش بلند بوده که اول میخواستن درست کنن ولی بعد به دستورشاه از چندین ماه قبل از جشن شبه سربازها صورتشون رواصلاح نکردن تا ریش هاشون واقعی باشه...درضمن چادرهای اسکان سفیران خارجی درپاسارگاردو یه شرکت فرانسوی متعهد شده بوده که طبق مستندی که دیدم خودش درخواست داده...چقدرپیش بزرگا احترام داشتیییییم

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

تا جایی که من پستا رو خوندم تقریبا همه موافقن.من همین جا مخالفتمو اعلام میکنم :D
به نظر من اگه با الان مقایسه نکنیم و فقط اون زمانو در نظر بگیریم کار درستی نبوده. ینی ارز مملکتو میدن به فرانسویا؛ پول نفتو؛ تا باهاش به کشورایه دیگه پز بدن. یا مثلا اون چادرا رو از فرانسویا (؟) خریده بودن تا همون فرانسویا بیان توشون. این پول میتونسته صرف کارهای دیگه ای بشه که بازدهشون خیلی بیشتر میتونسته باشه.
البته میتونیم هم این جوری بش نگا کنیم که با این پولی که از توریسم در میاد میتونستن کلی به وضع کشور برسن. ولی همچنان به نظر من درست نبوده که وفتی مردمی هستن که خیلی بی پولن، پول کشور صرف ظاهر قضیه بشه و نه باطنش.
ولی خب همه ی اینا به شرطیه که با وضع الان مقایسه نکنیم.
و واقعا هم این به مشکلات دامن زده و اعتراض مردمو بیشتر کرده دیگه؟ :-?

بالا