• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بعد چهارم...

baldar

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
مطالعه برای المبیاد ریاضی
پاسخ : بعد چهارم...

دوستان!
به نظرم خیلی بحثا داره تکراری می شه!

به نقل از pico :
خب حالا من یه سوال بپرسم با عرضه پوزش که پریدم وسطه حرفتون ...

الان ما یه شکله خمیده رو به جای اون مکعب تو دستمون بگیریم بینهایت وجه رو داریم میبینیم ؟

شکلی که بشه توش سه تا خط عمود بر هم رسم کرد سه بعدیه، اگه دو تا خط بشه، دو بعدیه، اگه فقط یک خط، سک بعدیه!

حالا اگه بشه چهار تا بعد رسم کرد، چهار بعدیه، توی یه شکل خمیده بی نهایت خط هستن، اما در هر نقطه ی اون حداکثر می تونیم سه تا پاره خط (که توی شکل باشن!)

آخه اینا از تعریف های اولیه ی "ابعاد" هستن! نباید این سوالا رو این جا بپرسیم(این جا برای بحث در مورد بعد چهارم بود یه زمانی :) )، اگه دوست دارین می تونین یه تاپیک برای بحث کردن درباره ی مفهوم "بعد" باز کنین!

به نقل از pico :
اتفاقن ما فقط میتونیم یه تصور سطحی داشته باشیم ... ونمیتونیم درکش کنیم ....

کجا شما مقایسه میکنین ؟ اینجا ؟ :D :))

اونوقت اینجا شما خودتونو با بعد دوم مقایسه میکنید و بر اساسه این مقایسه خودتونو پیدا میکنید.این اسمش تعمیم نیست ؟ B-)

من سوالام جواب نداره چون جوابش در درکه بعد چهارمه یا اثباته نبودنش ... مگر اینکه شما 8 امین اعجوبه تاریخ باشین ....

این که جمله بندی من رو عوض کنین و به جای درک بگین(تصور سطحی) و به جای تصور بگین (درک) هیج کمکی به ما نمی کنه! درک یعنی این که بتونیم یه چیزایی رو ازش بفهمیم(به قول شما سطحی و کم که من قبولش ندارم! ) و تصور یعنی این که توی ذهنمون تصویری ازش داشته باشیم(که سطحی و عمیق هیچ فرقی نداره! فعلا امکانش نیست!)

پس اینا فقط کلمه ان! مهم اینه که منظورمون و باهاشون برسونیم!

بعدشم، این جا چه اشکالی داره؟ این بحث به آزمایش نیاز داره؟ :O یا این که شما ما رو در این حد نمی بینین که بتونیم همچین بحثی بکنیم!(احتمالا همین طوره :D )

خب اگه به نظرتون بحثمون نتیجه نداره (و البته نمی تونین این و اثبات کنین!) و خودتونم راهکار دیگه ای ندارین، پس انتظار دارین حرفتون برای ما قابل قبول باشه؟ اگه این تاپیک رو مفید نمی دونین، لازم نیست توش این نظرتون رو اعلام کنین(اونم بدون دلیل!)

حالا می شه به بحثمون برگردیم؟ (; :D

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
ازاد:-""
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

بچه ها.....plz بسه دیگه..بریم سر بحث خودمون!
دیوونه می شما {-8 :-<

baldar

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد
مدال المپیاد

موافقم! خب رژین جان ادامه ی سوالاتش رو نمی پرسه؟ :-?

pico

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد
شهر
سمنان
مدال المپیاد
المپياد فيزيك بسيج و غير بسيج

به نقل از دارای بال!!! :
دوستان!
به نظرم خیلی بحثا داره تکراری می شه!

شکلی که بشه توش سه تا خط عمود بر هم رسم کرد سه بعدیه، اگه دو تا خط بشه، دو بعدیه، اگه فقط یک خط، سک بعدیه!

حالا اگه بشه چهار تا بعد رسم کرد، چهار بعدیه، توی یه شکل خمیده بی نهایت خط هستن، اما در هر نقطه ی اون حداکثر می تونیم سه تا پاره خط (که توی شکل باشن!)

آخه اینا از تعریف های اولیه ی "ابعاد" هستن! نباید این سوالا رو این جا بپرسیم(این جا برای بحث در مورد بعد چهارم بود یه زمانی :) )، اگه دوست دارین می تونین یه تاپیک برای بحث کردن درباره ی مفهوم "بعد" باز کنین!

این که جمله بندی من رو عوض کنین و به جای درک بگین(تصور سطحی) و به جای تصور بگین (درک) هیج کمکی به ما نمی کنه! درک یعنی این که بتونیم یه چیزایی رو ازش بفهمیم(به قول شما سطحی و کم که من قبولش ندارم! ) و تصور یعنی این که توی ذهنمون تصویری ازش داشته باشیم(که سطحی و عمیق هیچ فرقی نداره! فعلا امکانش نیست!)

پس اینا فقط کلمه ان! مهم اینه که منظورمون و باهاشون برسونیم!

بعدشم، این جا چه اشکالی داره؟ این بحث به آزمایش نیاز داره؟ :O یا این که شما ما رو در این حد نمی بینین که بتونیم همچین بحثی بکنیم!(احتمالا همین طوره :D )

خب اگه به نظرتون بحثمون نتیجه نداره (و البته نمی تونین این و اثبات کنین!) و خودتونم راهکار دیگه ای ندارین، پس انتظار دارین حرفتون برای ما قابل قبول باشه؟ اگه این تاپیک رو مفید نمی دونین، لازم نیست توش این نظرتون رو اعلام کنین(اونم بدون دلیل!)

حالا می شه به بحثمون برگردیم؟ (; :D
در مورد قسمته اول باید بگم که این تعاریف منظوره من نبود ... منظوره من همون بحثی بود که الان گفته شد بریم سرش .... راجع به مکعب و اینکه ما 4 بعدشو میتونیم ببینیم یا نه

عزیزم شما متوجه منظوره من از اون کلماته واضح نشدی ... اصلا نمیخواستم با کلمات بازی کنم ...درک با تصور فرق میکنه خودتم گفتی.منظورمو دوباره میگم .... ما نمیتونیم چیزی ازش بغهمیم چون نمیتونیم چیزی ازشو ثابت کنیم .... پس با تعاریفی که خودت از درک و تصور کردی ما نمیتونیم درکش کنیم ...

و ما حتی نمیتونیم کامل تصورش کنیم ... جز یه تصور سطحی و یه سری فرضیات اثبات نشده تو کتب ابعاد چیزه دیگه ای وجود نداره ....

من کی باشم که شما رو اندازه این بحثا ندونم ...اتفاقا ازت ممنونم که باهام بحث میکنی تا موضوع رو روشنتر کنم ....

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی

به نقل از دارای بال!!! :
موافقم! خب رژین جان ادامه ی سوالاتش رو نمی پرسه؟ :-?
دارای بال جان!
باید یکم صبر کنی من درباره این بحثایی که کردیم با یه استاد فیزیک یا معلم فیزیکمون صحبت کنم بعد بریم سر سوالات بعدی!حالا برای اینکه بحث رو ادامه بدین میتونی همون مقایسه ای رو که میگفتی انجام بدی!

baldar

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد
مدال المپیاد

به نقل از pico :
در مورد قسمته اول باید بگم که این تعاریف منظوره من نبود ... منظوره من همون بحثی بود که الان گفته شد بریم سرش .... راجع به مکعب و اینکه ما 4 بعدشو میتونیم ببینیم یا نه

عزیزم شما متوجه منظوره من از اون کلماته واضح نشدی ... اصلا نمیخواستم با کلمات بازی کنم ...درک با تصور فرق میکنه خودتم گفتی.منظورمو دوباره میگم .... ما نمیتونیم چیزی ازش بغهمیم چون نمیتونیم چیزی ازشو ثابت کنیم .... پس با تعاریفی که خودت از درک و تصور کردی ما نمیتونیم درکش کنیم ...

و ما حتی نمیتونیم کامل تصورش کنیم ... جز یه تصور سطحی و یه سری فرضیات اثبات نشده تو کتب ابعاد چیزه دیگه ای وجود نداره ....

من کی باشم که شما رو اندازه این بحثا ندونم ...اتفاقا ازت ممنونم که باهام بحث میکنی تا موضوع رو روشنتر کنم ....

ممنون از بلند نظری شما و من رو به خاطر برداشت بدم ببخشید!

به نقل از روژین :
دارای بال جان!
باید یکم صبر کنی من درباره این بحثایی که کردیم با یه استاد فیزیک یا معلم فیزیکمون صحبت کنم بعد بریم سر سوالات بعدی!حالا برای اینکه بحث رو ادامه بدین میتونی همون مقایسه ای رو که میگفتی انجام بدی!

خب من چی بگم؟ ببینین، اساس این چیزایی که من گفتم(که ربطی به فیزیک هم نداره :D ) مقایسه است، اگه خود این اصل"مقایسه"زیر سوال بره، حرف های من نادرست می شن دیگه، پس بهتره نظرتون رو در مورد این "اصل" بگین، تا بعد...! :)

• شروع کننده موضوع

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی

به نقل از دارای بال!!! :
خب من چی بگم؟ ببینین، اساس این چیزایی که من گفتم(که ربطی به فیزیک هم نداره :D ) مقایسه است، اگه خود این اصل"مقایسه"زیر سوال بره، حرف های من نادرست می شن دیگه، پس بهتره نظرتون رو در مورد این "اصل" بگین، تا بعد...! :)
من الان مشکلم بیشتر سر نور و دیده!اینه به فیزیک مربوط میشه!بذار افکارمو یکم منسجم کنم!

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

مشکلی پیش نمیاد خب مکان و زمان بعد هایی هستند که ما توش هستیم خالا واسه مکان 3 تا تعریف شده زمان هم تعریفی از وقوع در مکانه که ما اونو حالا یه کمیت میدونیم.

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

آخه یعنی چی؟ ما یه مکعب رو که می بینیم فقط سه بعد داره، مثلاً شما رو کاغذ می تونی یک چیز دو بعدی بکشی وقتی بتونی علاوه بر طول و عرض بهش عمق بدی میشه سه بعد، عموم بیشتر از سه بعد رو نمی تونن درک کنن. به نظر من بعد چهارم مون چیزیه که ما بهش تا حالا می گفتیم جهان های ماورا.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

ببنید یک مکعب دارای ارتفاع طول و عرضه اما اینا چه توجیحی داره که ثابت باشه یا چه توجیهی داره که تغییر کنه اصلا .
کلا وقتی داریم از پیشرفت ، تغییر ، جلو رفتن و... حرف میزنیم باید توجیهی داشته باشیم که بعد چهارم زمان میتونه اونو توجیه کنه بگیم بر فرض قد شما بلند شد چون بزرگ شدی خب جبری بر ملزوم اوردیم که میشه استدلال اینجا بزرگتر شدن زمانه.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم
پاسخ : بعد چهارم... / یه جور دیگه

یه چیزی رو در مورد بعد یکی گفت، به نظرم جالب اومد

من این آدم رو کشیدم و خونه اش رو حالا فرض کنید این آدمه توی دنیای دو بعدی زندگی میکنه قبول دارین خونه خودشو شبیه یه خط اینطوری | میبینه؟ چون اگه بخواد مثل چیزی که من کشیدم ببینه باید از صفحه ای که توشه بیاد بیرون و مثل من و شما از رو به رو نگاه کنه! ولی نمیتونه چون دنیاش همون صفحه اس!

b4.jpg

باز تو همون دنیای دو بعدی
حالا این آدم رو کشیدم که رفته تو خونه اش، آدم شماره 2، شماره 1 رو نمیبینه چون 1 رفته تو خونه اش و در رو بسته!
اما من و شما چی؟ ما داریم تو خونه اش میبینیمش! چون ما داریم از رو به رو، از یه بعد دیگه نگاه میکنیم بعدی که اون آدمه از وجودش خبر نداره

b42.jpg

خب حالا اینو بسط بدیم به خودمون :D ما داریم تو یه دنیای سه بعدی زندگی میکنیم
میتونه بعد چهارمی باشه و کسایی اونجا باشن که وقتی فکر میکنیم هیچکس ما رو نمیبینه اونا خیلی راحت بتونن ببیننمون

یکم :-s .... :D

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

گفتم پست آخرو نقل قول نكنم طولانيه :D
پس با توجه به حرف شما و اين تصويرا يني محاله كه ما از بعد چهارم تصويري داشته باشيم ديگه؟
آخه اين همايش كرمان كه رفته بوديم يه مقاله راجع به بعد چهارم بود ميگفت اين كار ممكنه!
حتي گفتن يه دكتري كه تو اين زمينه فعاليت داشته گفته من واسه چند دقيقه بعد چهارم ديدم؟
الان كدوم ممكنه؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

من نمیگم محاله، شاید اون آدمه هم بتونه یه راهی پیدا کنه بیاد تو سه بعدی ( ==> ما هم از سه به چهار)

(شکل این مدلی صرفا واسه تصورش بود :D )

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نقل از Rainman :
گفتم پست آخرو نقل قول نكنم طولانيه :D
پس با توجه به حرف شما و اين تصويرا يني محاله كه ما از بعد چهارم تصويري داشته باشيم ديگه؟
آخه اين همايش كرمان كه رفته بوديم يه مقاله راجع به بعد چهارم بود ميگفت اين كار ممكنه!
حتي گفتن يه دكتري كه تو اين زمينه فعاليت داشته گفته من واسه چند دقيقه بعد چهارم ديدم؟
الان كدوم ممكنه؟

چیزی که پگاه گفت کاملا درسته و همچنین اینکه درک سه بعد واسه یه موجود همون دو بعده و نمیتونه ابعاد بیشتر مکانی را با دید خودش درک کنه
اسم اون فیزیک دان هم رودی راکر :D
درست تعداد آدمایی که میتونی تصوری از بعد چهار داشته باشن کمه ولی اصلا محال نیست :)
سایه ی بعد چهارم مکانی هم توی فضای سه بعدی دو مکعب تو در تو هست سرچ کنید عکساشو گوگل مید بهتون :-"

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

به نقل از sahere-handsome :
چیزی که پگاه گفت کاملا درسته و همچنین اینکه درک سه بعد واسه یه موجود همون دو بعده و نمیتونه ابعاد بیشتر مکانی را با دید خودش درک کنه
اسم اون فیزیک دان هم رودی راکر :D
درست تعداد آدمایی که میتونی تصوری از بعد چهار داشته باشن کمه ولی اصلا محال نیست :)
سایه ی بعد چهارم مکانی هم توی فضای سه بعدی دو مکعب تو در تو هست سرچ کنید عکساشو گوگل مید بهتون :-"
اهوممممممممم...... :-" :-"
نكنه مقاله مال شما بود؟؟؟؟؟
اين تيكه يني چي؟
درک سه بعد واسه یه موجود همون دو بعده و نمیتونه ابعاد بیشتر مکانی را با دید خودش درک کنه
بعد دقيقا چي تو گوگل سرچ كنم؟

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

بله خودم ارائه دادم :D :-"

اون کره هه و اینا یادته؟ :D
اینکه یه موجود دو بعدی کره سه بعدی رو میتونه مقطع های یک دایره ببینه! ولی نمیتونه چیزایی که میبینه رو با هم ترکیب کنه تا سه بعد رو تجسم کنه!

تصاویری از بعد چهارم هر چی بزنی میاره واست :D

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

اون کره هه و اینا یادته؟ :D
اینکه یه موجود دو بعدی کره سه بعدی رو میتونه مقطع های یک دایره ببینه! ولی نمیتونه چیزایی که میبینه رو با هم ترکیب کنه تا سه بعد رو تجسم کنه!
نه خدايي يادم ني...
تصاويرم سرچ كردم (;
خو اين آقاي راكر چجوري اينارو تركيب كرده؟

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

نمی دونم !

با علم به اینکه فضای چهار بعدی چجوری هست و و تمرکز !
چیزی که من خوندم این بود که فقط 15 دقیقه شاید هم کمتر موفق به تجسمش شده و برخیش توی خواب صورت گرفته!تازه نوشته بود که آدم خفن توهم میزنه اگه خیلی بره تو بحر(املا؟) این قضیه :D
داشتن ضمینه ذهنی مهمه و البته برخلاف تصور عموم تصور یه ابر کره چهار بعدی راحت تر از ابر مکعب چهار بعدیه! و همه در حد تصوره و مسلما نمیتونیم یه جسم چهار بعدی رو ببینیم

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

داشتن ضمینه ذهنی مهمه و البته برخلاف تصور عموم تصور یه ابر کره چهار بعدی راحت تر از ابر مکعب چهار بعدیه! و همه در حد تصوره و مسلما نمیتونیم یه جسم چهار بعدی رو ببینیم
چرا تصور كره آسون تره؟

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی