• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی موسيقي كلاسيك

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : بررسی موسيقي كلاسيك

به نقل از White Devil :
آهنگ کلاسیک دوست دارم اما از هر 100 تا آهنگ شاید یکیش خوشم بیاد.
بیشتر کسایی که این جوری از موسیقی کلاسیک لذت میبرن در واقع از کلاسیک لذت نمیبرن.
من حدس میزنم منظورت پاپ-کلاسیک بی کلام باشه.
مثلاً یانی کلاسیک محسوب نمیشه. یا فریبرز لاچینی، David Delgado(که خودم خیلی کاراش رو دوست دارم)...

• لایک
امتیازات: Dizzy

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

یه بحثیو گفتم مطرح کنم در باره ی هارمونیک کار کردن

حقیقتا من خودم یه جور آماتور بازی و جوگیری میدونستم اینو فقط هم یه بار یه آهنگو که شنیدم نرفتم دنبال نتش و خودم نوشتم در بقیه موارد رفتم دنبال نت

تا همین دو سه روز پیش که یه بابایی که اتریش موزیک خونده بود متزلزل کرد این عقیدمو

دو تا مثال میزنم ..

"آهنگسازی نشسته بوده آهنگ کلیسایی میساخته با این ارگا تو کلیسا .. موزارت میاد میشینه اونجا و گوش میده و چیزی که میشنوه رو مینویسه ، وقتی تصنیف تموم میشه نتی که نوشته بوده رو نشون مصنف میده . مو نمیزده .. موزارت مشهور (تر) میشه"

"مسابقه میزارن سر یه ویلون بسیار گرون و عالی .. تموم ویلونیست ها جمع میشن ، سخت ترین نت ویلون اون زمانو میزارن جلوی ملت میگن فالبداهه و بیتمرین بزنین. پاگانینی یه نگا میکنه به نت ها ..پارش میکنه ، بدون ذره ای خطا میزنه"

خب اولی گوش قوی دومی چشم قوی ! نت خونی یا نت شنوی ؟ کلا کدوم ارزشمند تره ؟ کلاسیک تره ؟ واقعی تره ؟ با کدوم موافق ترین ؟

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از •Silmarillion• :
خب اولی گوش قوی دومی چشم قوی ! نت خونی یا نت شنوی ؟ کلا کدوم ارزشمند تره ؟ کلاسیک تره ؟ واقعی تره ؟ با کدوم موافق ترین ؟
کاری که پاگانینی کرده علاوه بر چشم قوی، حافظه ی فوق العاده ای هم میخواد! من زیاد دیدم آدمایی رو که یه آهنگ رو میشنون و مینوازن. اما تا حالا ندیدم کسی بتونه با نگاه به یه نت، آهنگ رو بزنه. خیلیه ها :-? یعنی ممکنه پاگانینی قبلاً این آهنگ رو شنیده باشه؟ :D (مردم پاگانینی رو میبرن زیر سوال :-")

و به نظر من، نت خونی مهم تر از نت شنوی ه. نت شنوی خیلی خوبه ها، خیلی ایده آله، خیلی حرفه ایه... اما اگه کسی نت خونی بلد نباشه، هرچقدرم که نت شنویش خوب باشه، موسیقی ش حرفه ای نیست. یعنی این طرف زبان موسیقی رو هنوز یاد نگرفته.
اما کسی که نت خونی ش عالیه، اگه نت شنوی ش هم خوب نباشه ایراد چندانی بهش وارد نیست.

البته عقیده دارم کسی که گوش قوی ای داره(که یکی از راه های تشخیصش هم همین نت شنوی ه) ارتباطی با آهنگ برقرار میکنه که یه نت خون نمی تونه برقرار کنه.

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

١.پاگانينى كلا اعجوبه اي بوده ! انگار بهش ميگفتن شيطان موسيقى

٢.خُب .. نت خونى حياتى تر هست طبيعتا .. تو تا وقتى نتونى نتى رو بخونى و بزنيش نميتونى بگى ساز زدن بلدى ! ولى آيا ما با اين بيوقفه نت خوندن و دقيقن عينش رو زدن از رسالت كلاسيك خودمون دور نميشيم ؟ ميدونى ، حس ميكنم وقتى تموم فعاليت كلاسيك يكى ( كه حالا اونقد خفن نيس كه خودش تصنيف كنه ) توي ديدن و زدن خلاصه ميشه يه مقدار حالت مشق شبي و سخت گيرانه پيدا ميكنه !منظورمو گرفتي ؟ به نظرم اينطوري يه كم دور ميشيم از اون كلاسيكي كه دوره ي باروك يا رمانتيك بود ..

٣.موافقم ولى واقعن حرفه اي شنيدن و نوشتن سخته ! تمرين و مطالعه ي بالا ميخواد

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از ParNiaN.D :
اما اگه کسی نت خونی بلد نباشه، هرچقدرم که نت شنویش خوب باشه، موسیقی ش حرفه ای نیست. یعنی این طرف زبان موسیقی رو هنوز یاد نگرفته.
اما کسی که نت خونی ش عالیه، اگه نت شنوی ش هم خوب نباشه ایراد چندانی بهش وارد نیست.

البته عقیده دارم کسی که گوش قوی ای داره(که یکی از راه های تشخیصش هم همین نت شنوی ه) ارتباطی با آهنگ برقرار میکنه که یه نت خون نمی تونه برقرار کنه.
به طور کلی قبول دارم.ولی قرار نیست که یک نوازنده در طول زندگیش فقط قطعه های دیگران رو بنوازه.یک روزی باید خودش بتونه قطعه خودش رو بسازه و این میسر نیست مگر با گوش قوی و نت شنوی!
گیتار فلامنکو، سبک کلاسیک نیست ولی پایش بداهه نوازیه.مثلا همین کتاب من، اثر آقای خوان مارتین هست، اولش نوشته که در فلامنکو خیلی تاکید بر نت خوانی نداریم سعی کنید گوشتون رو تقویت کنید و گوشی بزنید :D

خلاصه:برای مصرف نت خوانی و برای تولید نت شنوی لازمه! :D

@m!n

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
مدال المپیاد
مرحله اول المپیاد زیست
دانشگاه
شهید بهشتی تهران

من عاشق آهنگاي كلاسيكم و تواين ٣سالي كه پيانو ميزنم فقط كلاسيك كاركردم:-)
Beethoven,Nino Rota, Frederic Jordan,Yurima
اينا واقعا عالين.

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

موسیقی کلاسیک خیلی قشنگه یه حالت خاصی به آدم میده مخوصا یانی و شوپن و بعضی از قطعات باخ مثه درس 2 آناماگدلینا.moon lightهم که اصن بین همشون یه چیزه دیگست

arghavan.af

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
كرمان

من عاشق موسیقی کلاسیکم
خیلی هم دوست دارم پیانو رو به طور جدی یاد بگیرم ولی فقط یه آهنگ بلدم بزنم اونم خواب های طلایی
کلا اگه بهم بگن یه سبک موسیقی رو از بین همه انتخاب کن کلاسیکو انتخاب میکنم
به نظرم یه خورده از نظر تاثیر روانی از بقیه ی سبک ها جلوتر و باعث آرامش میشه
نوازنده ها رو هم که دوستان معرفی کردن دیگه من چی بگم

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

موسیقی کلاسیک مثل یک فنجان اسپرسو میمونه که روحتو به پرواز درمیاره!
من واقعا عاشق موسیقی کلاسیکم!
مخصوصا بتهوون و موتزارت!
شماmoonlight sonata رو شنیدین؟ اثر استاد بتهوون!

Alikatooz

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Heli5 tehran
شهر
Tehran

تو كلاسيك ويوالدى و باخ واقعاً در مورد حداقل ويلن كاراى فوق العده قشنگى دادن!

• لایک
امتیازات: scare

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

من عاشق کلاسیکم، چون اصلا یه چیز دیگه ایه تو دنیای موسیقی...
من وقتی موسیقی کلاسیک تو رادیو و تلویزیون و .... میشنوم کاملا غرق میشم توش.
من میگم موسیقی یعنی کلاسیک، چون اولین نسل آهنگها هم کلاسیک بودن.
من کلاسیک موردعلاقه ام موسیقی کوچک شبانه اس....
واقعا تو دنیا نظیر نداره، یه چیز دیگه اس....
ولی به نظرم بتهوون تکنینک و سبکش از موتسارت بهتره، چون علاوه بر اینکه قطعه های بتهوون تکنیکی تر و ماهرانه تر ساخته شدن، بتهوون بهترین آهنگاش رو در اون دوره از عمرش که ناشنوا شده بوده ساخته!!
و این یعنی اوج هنر موسیقی.....

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

گاد! تکنیک بتهوون بهتر موزارت بوده؟! تو یک دهم اون تنش و شوری رو که توی ده ثانیه از موزارت میگیریو از بتهوون میتونی بگیری؟ (جز اون موومان خاصِ سونات مهتاب)
بعد میدونی سُلفِژ ینی چی؟ به زبون ساده، نت رو روی خط حامل ببینی و صداش رو بتونی بخونی با دهنت یا تو ذهنت بیاد. که برعکسش رو ناشی میشه. درست بتهوون خیلی خوب خیلی خفن ولی اوج موسیقی سلفژ نیست، هارمونیک آهنگ نوشته، کاری که موزارت استادش بوده و به همین واسته شناخته شده، این که یه آهنگو بشنوی و بتونی بدون غلط بنویسیش، با توجه ب اینکه ترکیب نت های مختلف میتونن صدا های تقریبا یکسان تولید کنند.
و در آخر هم بگم که اولین نسل "آهنگ" به هیچ وجه کلاسیک نبوده. ساز های کوبه ای اولین نوع ساز ها بودند که از همون اول انسان های اولیه باهاشون ایجاد صدا میکردند و بعد هم توی قرون وسطا توی اروپا گروه هایی بودن (اسمشون الان یادم نیست، بعدن میبینم مینویسم) که با همین سازای کوبه ای موسیقیِ گوش نواز تولید میکردند که کلیسا باهاشون مخالفت کرد و سعی کرد نوازنده های خودشو داشته باشه و از اونجا بود که کلاسیک کم کم پیداش شد.
بچه ها تورو خدا، تورو خدا وقتی میخواین حرفی بزنین حتما با مطالعه ی قبلی باشه که یه بنده خدای دیگه نیاد اینجا اطلاعات غلط رو به زبون آکادمیک بخونه و فکر کنه درسته و بره به ۴ تا دیگه هم بگه و اپیدمیک شه اون چیزای غلط.

akaamir

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4 - منطقه 2
شهر
تهران

به نظر من موسیقی کلاسیک سبکی هست که واقعا آرامش بخشه و اکثر قطعات اون از نظر من با ارزش و زیبا هستند در حالی که تو سبک های دیگه همه قطعات اینطور نیستن

sara mathers

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANEHGAN III KARAJ
شهر
کرج

من واقعا موسیقی کلاسیک رو دوس دارم و برام خیلی آرامش بخشه.مخصوصا دیوونه بتهوونم.اصلا این آدم نابغس سمفونیاش باعت میشه آدم پرواز کنه! x: x:

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

من از بچگی پیانو میزدم! :D
بتهوون به نظرم نابغس!! موسیقیش از احساساتش شکل گرفته ... و در عین حال هوشمندانس ...! یعنی من گوش میدم بعضی جاها ناخداگاه تحسینش میکنم! 8->
بعد از بتهوون به نظرم شوپن و موتزارت خیلی خوبن!
Moonlight Sonata رو یادم رفت بگم! :D نمیتونم وصفش کنم اصن!! خود احساسه این قطعه!!

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

پرنیان کجایی؟ :D

من عاشق این karl jenkins شدم! این allegrettoشو گوش کن.بقیه کاراشم تو یوتویوب هست.

ukranian bell carol از leontovych هم گوش کن اگه گوش ندادی.
2 روزه زندگی ندارم با این 2 قطعه :D
بعد میگن هنر نزد ایرانیان است و بس! :-w :|

پ.ن: الان مخاطب پرنیانه ولی بقیه هم می تونید گوش کنید :-"

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

تارا بگو ببینم، سکوت بتهوون رو شنیدی؟

چقدر اون آهنگ اولی که گفتی باحال بود :| یاد زمستان ویوالدی انداخت منُ: حماسی! دومی هم در دست دانلود 8->

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به چایکوفسکی هم توجّه کنید :‌]
اگر بگم حتی یک کار "معمولی" هم ازش نشنیدم، اغراق نکردم؛ همشون فوق‌العاده هستن ...Swan Lake، Nutcracker، Marching Slave و... حرف نداره.

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

پست بالایی کاملا حرفِ حساب بود.
باله ی دریاچه ی قو محشره لایوش، قشنگ ترین و طولانی ترین اجرایِ زنده ایه که شنیدم، حدود دو و نیم ساعت توی ۴ پرده اگه درست یادم باشه.

و یه سوال، اینی که خیلی ها میگند بتهوون خیلی فلانه، سلیقه ایه یا واقعا تکنیک یا برتریِ خاصی داره که من بی خبرم؟

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

تکنیک و اینا رو که از من نپرس :-" ولی واقعاً حسّی که تو کارای بتهوون هست رو من فقط تو کارای لیست پیدا کردم؛ و دیگر هیچکی.
پر از درد و زخم، در عین حال ظریف.

مثلاً موتزارت خیلی سرزندگی تو آهنگاش مشهوده. اما حسّش اقلاً برای من اون قدر عمیــــق نیست.

بالا