• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی موسيقي كلاسيك

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : موسيقي كلاسيك

کلاسیک...

فقط میشه گفت زیباست!

clayderman خیلی سبک کلاسیک باحالی داره.

نواختن موسیقی کلاسیک هم اصلا" حس دیگه ای داره...خلاصه اینکه عالیه!

alienboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان رشت
شهر
رشت

کلاسیک موسیقی ایه که در هر شرایطی که باشید بهتون آرامش میده.من آهنگ های چایکوفسکی، استراوس، بتهوون، موتزارت و ویوالدی رو همیشه گوش می کنم و واقعاً بهشون علاقه دارم.البته استراوس از همشون بهتره چون هم شاده هم ریتمیک

من دارم سعی می کنم با سازدهنی آهنگ های کلاسیک رو در بیارم تا حالا هم آهنگ های ایر و مینوئت باخ، سرنادو 9 موتزارت و بلو دانوب استراوس رو در آوردم و واقعاً از نواختنشون لذت می برم

merinaz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران

من عاااااااااااااااشق کلاسیکم اول بتهون دوم موتزارت بعدشم بقیه من همشونو دوست دارم
خودمم میزنم اما نه خیلی حرفه ای(ویولن)

آرزو

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
مدال المپیاد
امیدوارم یه ریاضی ای کامپیوتری چیزی سال دیگه-مرحله اول ریاضی امسال که به هیچ دردی نمیخوره...
دانشگاه
زوده هنوز!
رشته دانشگاه
ریاضی:ایکس(یه زمانی بود بعد دیگه نبود الان دوباره هست... اصن یه وضعیه...در هر صورت یکی از این 4 تا دیگه:علوم کامپیوتر-مهندسی کامپیوتر نرم افزار-مهندسی کامپیوتر سخت افزار-ریاضی!)

خیلی خوبه ولی نمی دونم چرا 3،4 سال پیش بیشتر گوش می دادم... :-<
موتزارت رو بیشتر از همه دوس دارم >:D<
نمیدونم از یان تیرسن چیزی شنیدین یا نه ولی اونم خیلی خوبه، سبک خاص خودشو داره.
خودمم پیانو می زنم.

negginnium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
sth

من عاشق صدای پیانوم.
یه آرامش خاصی بهم میده.

nimafo

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
888
شهر
888
سال فارغ التحصیلی
888
مدال المپیاد
888
دانشگاه
888
رشته دانشگاه
888

بد جور علاقه دارم
آرامش بخشه
برامس،باخ،موزارت،ویوالدی و . . .
من سنتی میزنم

nadi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
دومين دوره ي مسابقات دانش اموزي شريف-المپياد رياضي پايا مرحله ی اول المپیاد ریاضی کشوری
دانشگاه
دانشگاه سیستان و بلوچستان
رشته دانشگاه
برق_مخابرات

قشنگه ولی اگر کسی حرفه ای بزنه .
می خوام یاد گیریشو شروع کنم1

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

من بین کلاسیک و سنتی اگر قرار باشه یکیش رو انتخاب کنم سنتی رو انتخاب می کنم....ولی به هر حال هر کدوم حال و هوای خودش رو داره....
دستگاه های موسیقی ایرانی یه زیبایی داره...........سمفونی های بتهوون یه زیبایی دیگه.
مهم اینه که موسیقی کلاسیک و سنتی هر دوتاشون هنرین و مثل موسیقی های امروزی پاپ و راک و اینها نیستند.تنها فایده ی پاپ اینه که یه هیجان کاذبو لحظه ای می ده.....ولی وقتی یه سوناته بتهوون گوش می دی یا می زنی و یا وقتی که به یه تکنوازی کمانچه گوش می دی تا ساعت ها حس خاص و خوبی داری............
در مورد ساز هم باید بگم که اینجانی پیانو می زنم(در حد آماتور فعلا)

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی

موسیقی کلاسیک!موسیقیه که مدتهاست باهاش آشنام و تقریبا همه آهنگهایی که دارم کلاسیکن.نمیخوانم ارزش پاپ و راک و متال و اینجور سبکارو بیارم پایین.هر سبکی واسه خودش خصوصیات و طرفدارانی داره که قابل احترامن.اما کلاسیک برای من معنی دیگه ای داره.هر وقت به موسیقی کلاسیک گوش میدم،توی دنیای دیگه ای میرم!کارایی توی سبک کلاسیک هست که به تمام معنی آدم رو بازی میده!باهات دعوا میکنه،نوازشت میکنه،میکوبتت به در و دیوار،با مهربونی واست داستان نقل میکنه . خیلی کارای دیگه!که این حس هارو من فقط از گوش دادن کلاسیک پیدا میکنم.
توی آهنگسازا هیچ کس به لیست اشاره نکرده بود!لیست رو تازه دارم میشناسم و هر چی بیشتر به کاراش گوش میکنم،بیشتر پی میبرم چه آدم بزرگی بوده!کاراش به خصوص کارای پیانوش واقعا غیر قابل باورن!توی کتاب درک و دریافت موسیقی نوشته بودن شاید فقط 12-10 نفر تو کل دنیا باشن که بتونن اتوداشو بزنن!لیست با 10 انگشتش جادو میکنه!
آنگساز دیگه بتهوونه!نمیتونم حتی یک روز به سونات moonlight خصوصا مومان 3ش فکر نکنم!به طور غیر قابل باوری به این قطعش معتاد شدم و واقعا دلم میخواد یه روزی بتونم بزنمش!
موتزارت،باخ،اشتراوس،چایکوفسکی،مندلسون،شوپن(با والسهای فوق العادش)،راخمانینف و ...
خودمم پیانو میزنم و شدیدا شدیدا عاشقشم!

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

موسیقی کلاسیک به نظرم پر محتوا ترین موسیقیه!
خیلی خووووووووووووبه!
جدا به آدم آرامش میده!
من سبکای مختلفی گوش میدم اما بازم کلاسیک یه چیز دیگست!

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

خب علاقه مندان به کلاسیک، بیاین یه بحثی راه بندازیم
من پیشنهاد میکنم کارای یه آهنگساز رو بررسی کنیم. حالا یا یه کارشُ یا مجموعه ی کاراش و مدل آهنگسازیش. البته برای شرکت تو این بحث باید اقلا" چندتا از آهنگای معروف اون آهنگساز رو به دقت گوش بدیم.
پیشنهاد دومم اینه که از یه آهنگساز خیلی آشنا شروع کنیم تا به بقیه برسیم.
بتهوون مثلا".
fur elise و سونات مهتاب و سونات آپاسیونات 3تا کار با حال و هوای متفاوت از بتهوون هستن که برای بحث کردن میتونیم از اونا استفاده کنیم.

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من چند شب پیش، یه تاریخچه از موسیقی کلاسیک گذاشتم که بعد یهو کل 20 خطم پرید. (copy & paste نبود.) دیگه ذوقم کور شد ! :| الان وقت ندارم، ولی فردا میتونم بنویسم.

مبحث برای بحث کردن زیاد داریم، تاریخچه، آهنگساز ها، تغییراتی که به وجود اومدن، ساز ها، همنوازی ها، ارکستر ها و ... . ولی اگه بیان تو بحث ! ینی همین دو - سه نفری که هستیمم خوب بحث کنیم .

+ حتما باید کار پیانو باشه؟ :-?
اگه میخوایم کارای متفاوت از یه آهنگسازی (مثلا بتهوون) گوش کنیم بهتره همش تکنوازی پیانو نباشه . به نظر من، یکیش باشه فور الیز/سونات مهتاب/آپاسیوناتا یکی دیگش باشه موومان آخر سمفونی 9 / موومان 3 سمفونی 6 و آخریشم یه اثر دیگه، مثلا یه دوئت یا یه همچین چیزی. حالا اگه شوپن بود میتونستیم فقط پیانو بذاریم ولی بتهوون که ایـــــــن همه اثر ارکستر ُ اینا داره زیاد جالب نیس که فقط پیانوش ُ گوش کنیم.

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

نه اصلا" منظورم این نبود که فقط پیانو باشه. اتفاقا" میخواستم بگم هرکی از هر سازی که میزنه قشنگ ترین کارای این آهنگساز رو معرفی کنه.
پس هروقت وقت داشتی شروع کن. تعدادمونم کم باشه اشکال نداره!

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

خب تاریخچه رو دوباره مینویسم . :D

اواخر قرون وسطا ، یه سری نُت و گام شکل میگیرن، که میتونن اولین نشانه های ظهور موسیقی کلاسیک باشن. بعد از اون توی دوران رنسانس، توی ایتالیا، نت ها بسط پیدا میکنن، چیده شدنشون تغییر میکنه و یه موسیقی منظم تری به وجود میاد که اکثر قطعاتش آوازی بودن . (الانم بیشتر اصطلاحای موسیقی ایتالیایی هستن.) بعد از اون، از اوایل قرن 17 میلادی، موسیقی کلاسیک وارد دوره باروک میشه. توی این دوره اپرا اختراع میشه . معمولا آهنگسازا برای یه کلیسا یا دربار یه پادشاه آهنگ مینوشتن. توی این دوره از سازایی مثل هارپسیکورد، ارگ، لوت (یه چیزی مثل گیتار) و سازهای زهی استفاده میشده. البته ساز های زهی اوایل باروک به شکل امروزیشون نبودن. مثلا 7 تا سیم داشتن. پیانو هم اواخر این دوره اختراع میشه. آهنگسازای معروف این دوره هم باخ، ویوالدی و هندل هستن. از سال 1730 میلادی، موسیقی کلاسیک وارد دوره‌ی "کلاسیک" میشه. توی این دوره سنت شکن هایی مثل موتزارت، خیلی از قطعات آوازی رو به جای ایتالیایی، آلمانی کردن. سمفونی هم توی همین دوره (توسط یکی از پسرای باخ) اختراع شد. آهنگسازای معروف این دوره هم موتزارت و هایدن هستن.
از سال 1820، موسیقی کلاسیک وارد دوره "رمانتیک" میشه. توی این دوره، قطعات سولو (تک نوازی/تک خوانی) خیلی زیاد شدن. آهنگا هم خیلی احساسی شدن، آهنگساز احساسات خودش رو از طریق یه قطعه تکنوازی (معمولا) بیان میکرده. آهنگسازای معروف این دوره هم زیادن، مثل بتهوون، شوپن، شوبرت، شومان، برامس، اشتراوس، مندلسون، لیست، واگنر، بیزه، کورساکف، چایکوفسکی، راخمانینف، Sint-Saëns (چی میگن به فارسی؟ :-") ، پاگانینی، روسینی، وردی، مالر، دووژاک و اینا. :D

مختصر بود. فقط هم یه سری چیزای کلی گفتم . اگه جایی اشکالی چیزی بود بگید. :D

+ از اون سونات ها یکیشو انتخاب کن، از اون دو قطعه سمفونی هم یکیشو انتخاب کن، اون یکی هم اگه پیشنهادی داری بگو، اگه نه ، به نظرم از سونات های پیانو - ویلنسل (دوئت) ، سونات 3 ، قسمت 2 خوبه. قشنگه :D

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

از موسیقی دان های موفق قرن بیستم هم اینا هستن: پروکوفسف، شوستاکوویچ، کابالفسکی، خاچاطوریان، خرنیکوف، دونایوسکی.
و موفق ترین گروه تاریخ موسیقی کلاسیک، گروه مقتدر بوده که بد نیست بعدا" راجبش صحبت کنیم.

خب، بتههون! به نظر سنگینی کار بتهوون به وضوح حس میشه. حتی تو مثلا" فور الیزش که یه کار شاد محسوب میشه. تحت تاثیر شرایط زندگیش کارای حماسی زیاد داره. از جمله آپاسیونات و اکثر سمفونی هاش. شعار کاریش این بوده: "از طریق مبارزه به سوی پیروزی". سمفونی هاش فشار مبارزه و تفکر عمیق حس میشه. گاهی مضطرب، گاهی آرام...
انگار برای هر قسمت از سمفونی اسمی میذاشتن. من از این اطلاع ندارم. کسی میدونه منو در جریان بذاره!

بتهوون میتونست پیانو، ارگ، ویولن، آلتو و فلوت رو بنوازه. اولین آثار موفقش رو در 12سالگی تصنیف کرد!!!
دوره ی کوتاهی با موتزارت ملاقات کرده و بعد از مرگ موتزارت با هایدن.

بتهوون میگفت در سونات آپاسیونات از اثر شکسپیر(طوفان) الهام گرفته. آپاسیونات به زبان ایتالیایی یعنی شور و شوق موسیقی. من هنوز این قطعه رو نزدم. طبق معمولِ سونات ها سه قسمت داره که قسمت اول تند، قسمت دوم آروم و قسمت سوم دوباره ریتمش تنده. باز بیشتر راجبش مینویسم
سمفونی رو خودت انتخاب کن. فعلا" همینا. (;

angelina

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بتهوون اصلا شاهکار است واقعا ولی موتسارت هم جای خود را داره

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نظرم موومان آخر سمفونی 9 خیلی خوبه، همه هم آشنایی دارن دیگه :D
بتهوون. خب، راستش از بین آهنگسازای بزرگ، من همیشه موتزارت و باخ رو به بتهوون ترجیح میدادم. برای همین نسبت به بقیه کمتر ازش گوش کردم. آهنگاش گاهی خیلی تند و بلندن جوری که آدم کر میشه، و گاهی اون قدر آروم (ریتمی) و آروم (صدا) ـن که اصن آدم نمیشنوه؛ و من از این به شـدت بدم میاد . :D
خودم یه Minuet و یه Gavotte ازش زدم . با این قطعات کوتاهی بودن، ولی مثلا دو صفحش خیلی آروم بود، یهو یه صفحش خیلی تند میشد. (اعصاب خرد میکنه دیگه)
سونات آپاسیونات. گوش ندادم، دانلود میکنم بعد نظرمو میگم.
سمفونی 9، موومان آخر. خیلی قطعه حماسی ایه، خیلی پرهیجان، خیلی شاد. کلا خیلی دوستش دارم، هر وقت هم گوش میدم باید باهاش بالا پایین بپرم. نظر تخصصی ای ندارم. :-" دو تا اجرا ازش دارم، اجرای فیلارمونیک برلین, کارایان، یکی هم فیلارمونیک وین, برنستین. اجرای برنستین به نظرم معقول تره. (البته خدمت کارایان ارادت داریما! اون جدا) . ولی کارایان خیـلی تند اجرا کرده، هنوز شروع نشده تموم میشه.

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

به نقل از آرمیتا ثابتی‌اشرف :
به موسیقی کلاسیک علاقه دارید ؟
نظرتون در موردش چیه ؟
به کدام آهنگساز ها بیشتر علاقه دارین ؟
خودتون هم کلاسیک می زنید ؟
رنسانس نزدم کلا تاحالا که نظر بدم :D

دورهٔ باروک..هم..باخ رو بیزارم ازش :|..چون یادمه بچه بودم آهنگم حالت تمرینی دعاش از باخ بود همش..لطافت من حس نمیکنم توی آهنگاش،شاید توی این دوره بشه ویوالدی رو گفت بهترینه (هر چند از ۴فصلش خوشم نمیاد زیاد )

کلا من با نوازندگان و مصنف‌های دورهٔ کلاسیک زیاد حال نمیکنم..البته به جز موزارت..چون یه تنش و اضطرابی توی آهنگاش هست که خیلی‌ عمیقه !

مصنف فقط مصنف‌های دورهٔ رمانتیک..شوپن *(بهترین مصنف از نظر من) - چایکوسکی- شوبرت- شومان - پاگانینی - liszt

دورهٔ مدرن هم که بشه از ۱۹۰۰ به این ور ...senneville - carly comando - clyderman

*وای یعنی‌ آهنگ فقط nocturne in C sharp minor ..یا مثلا fantasie impropmtu.. خیلی‌ قشنگن..نکترن هاش خوبن >:D<..یه چند تا اتود هم زدم خیلی‌ سر بود از اتود ‌های بقیه ...ون ۴ تا impromptu هاش رو هم خیلی عالی‌ در اورده

الان فک کنم کل سوالا رو جواب دادم ولی‌ حالا برا شفاف سازی:

۱.آره

۲.پای یه موزیک به نظر من کلاسیکِ ..از کلیساهای قرون وسطا (مٔد داشتن بجا گام x:) [توضیح حالشو‌ نرم بدم]بهترین ژانراِ موسیقی به نظرم کلاسیک

۳.گفتم اون بالا !

۴. فقط کلاسیک میزنم (پیانو)..یعنی‌ مامان اینا کلی‌ اصرار یه چندتا ایرانی‌ سنتی‌ بزن من حاضر نشدم :D

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات

موسیقی کلاسیک واقعا محشره.
chopin قطعات پیانوش فوق العادست.
mozart beethoven هم عالین
4 season ویوالدی هم عالیه.مخصوصا زمستونش
من تقریبا کل آهنگ های موتزارت بتهوون ویوالدی شوپن و تو این قبیل رو دارم :D

ایشالله در آینده ای نزدیک دوباره پیانو میرم

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

آپاسیونات کلا" پادگانیه تیپش! قسمت اولش حس آماده شدن واسه جنگ رو تداعی میکنه. قسمت دومش مثل قسمت دوم اکثر سونات ها(!) کسل کننده ست. قسمت سومش باحال تر از قسمت اولشه و اونم کمی خشونت توشه. یه ذره بی احساسه آپاسیونات(به نظر من)
یه سونات دیگه از بتهوون شنیدم امروز: les-adieux اونم قشنگ بود. بازم به جز قسمت دومش.
الان میتونم یه تئوری بدم که قسمت دوم سونات ها کلا" چنگی به دل نمیزنه :D
به قطعه های 4قسمتی چی میگن؟ hammerklavier یه کار 4قسمتی از بتهوونه.

پ.ن: بچه های کلاسیست(حالا هرچی!) تو بحث باشید بهتره (;

بالا