• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نکته ای جالب درباره ی چشم رنگی ها

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
پاسخ : نکته ای جالب درباره ی چشم رنگی ها

من خودم چشمام یا عسلی روشنه یا سبز موهامم روشنه بابامم چشماش آبی یا سبزه و موهاشم روشنه ولی جفتمون از لحاظ شنوائی خیلی تیزیم صدا ها رو به خوبی تشخیص میدیم :-? فک نمیکنم خیلی صحت داشته باشه یا استثناء هم این وسط هست :-?

arghavan xxx

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
تهران

تازه اونایی ک چشاشون رنگیه احتمال اینکه بیماریه چشمی بگیرن و کور شن بیشتره !
چشم مشکیه (همون قهوه ای!) خودمونو عشقه !ی داستان انگلیسی میخوندم توش از عبارت "فرشته های چشم و مو مشکی زیبا "استفاده کرده بود!انقد حال کردم! :D

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

بسی جالب بود :D
اخی اونایی که موهاشون بور یا اونایی که چشاشون رنگیه :D
تکلیف اونایی که هم چشاشون رنگیه هم موهاشون بور چی میشه؟ :D

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

من چشام قهوه ای روشن(فک کنم عسلی اینا میگن به این رنگا :-?) با یکم پس زمینه ی سبز داره خیلی کم
ولی موهام روشن بوره ، نه خیلی اما مشخصه ؛
عزیزم اون چشمه یا رنگین کمون ؟! :D

یه نکته ای که شاید اینم جالب باشه البته بگم اینه اونطور که من شنیدم تمامیی افرادی که چش آبی دارند نسل مشترکی دارند که احتمالا در شمال دریای سیاه (مطمئن نیستم شایدم مدیترانه) بوده، فک کنم علت این حرف این بود که اولین جهشی که باعث بوجود اومدن رنگ چش آبی شده از اونجا شروع شده (نمیدونم چطور به این رسیده بودن)،
(تازه من باز تو اینم برام سوال پیش اومد پس اونایی که چشم آبی دارن الزاما نشون میده اینا نسل مشترک رو اونجا دارند بنابراین البته نمیشه گفت سایر رنگ چشم ها ندارند چون مثلا من دوتا بزرگ دارم با نسل چشم آبی بعد اونخ توی فرزندان اینا رنگ سبز هست قهوه ای هست خب پس اینام نسل مشترکرو دارند ، بنابراین سایر رنگ چشم ها هم ممکنه داشته باشند)

خب ... من بعنوان یه آماتور ک اطلاعات کمی داره صحبت میکنم . ازونجایی که کدایی که از مادر و پدر به بچه میرسن قطعا متفاوتن و یه ژنی غالب ـه یکی دیگه مغلوب ، ژن آبی مغلوبه پس دیدن بعضی افراد که مادر پدرشون چشم قهوه ای هستن و مادر پدر کد چشم روشن هم دارند و این کد چشم روشن ب بچه برسه و بچه این دو نفر چشم روشن شه غیر معمول نیست
اما آخه چی اثبات میکنه ک چشم آبی ها از یک نسل مشترکتد
چون اگه دقت کنیم جشم آبی ها هم مادر و پدر چشم قهوه ای داشتن پس بعضی از چشم قهوه ای ها هم میشن تو نسل آبی ها و بعد .... :-??
شفاف سازی کنید برام لطفا :D
بعد یه سوال دیگه الان منظورتون از نسل مشترک چیه دقیقا ؟! :D

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

من چن وقت پیش فهمیدم که اونایی که چشماشون سبز یا ابیه درست رنگای سبز و ابی رو تشخیص نمیدن :D

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

حـالـا واقعـا ایـن مـطلبـه صحـت داره؟ :-/

البتـه مـن کـه چـشمام رنگـے نـے

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از فِلــــے❦ :
بسی جالب بود :D
اخی اونایی که موهاشون بور یا اونایی که چشاشون رنگیه :D
تکلیف اونایی که هم چشاشون رنگیه هم موهاشون بور چی میشه؟ :D
چرا؟ فک نمیکنم این خیلی درست باشه ها! من خودم به شخصه مشکلی ندارم بابام هم همینطور عموهام و مامانبزرگ(شجره نامه باید بیارم فک کنم :D ) هم همینطور :-? نمیدونم چجوریه داستان. ولی احساس میکنم اینا مثلا روی کسائی بیشتر زوم داره ک خیلی روشن باشند موی بلوند و این حرفا.

به نقل از NOVANDA :
عزیزم اون چشمه یا رنگین کمون ؟! :D

خب ... من بعنوان یه آماتور ک اطلاعات کمی داره صحبت میکنم . ازونجایی که کدایی که از مادر و پدر به بچه میرسن قطعا متفاوتن و یه ژنی غالب ـه یکی دیگه مغلوب ، ژن آبی مغلوبه پس دیدن بعضی افراد که مادر پدرشون چشم قهوه ای هستن و مادر پدر کد چشم روشن هم دارند و این کد چشم روشن ب بچه برسه و بچه این دو نفر چشم روشن شه غیر معمول نیست
اما آخه چی اثبات میکنه ک چشم آبی ها از یک نسل مشترکتد
چون اگه دقت کنیم جشم آبی ها هم مادر و پدر چشم قهوه ای داشتن پس بعضی از چشم قهوه ای ها هم میشن تو نسل آبی ها و بعد .... :-??
شفاف سازی کنید برام لطفا :D
بعد یه سوال دیگه الان منظورتون از نسل مشترک چیه دقیقا ؟! :D

ببین معمولا چشمای روشن و خصوصا اون چشمائی تن پررنگ دارند مشخص نیست چه رنگی هستند مثلا من خودم نه مشخصه سبزه نه عسلی بابام بین سبز وآبی ک این رنگا مث آبی پررنگ یا سبز پررنگ هستند خیلی های دیگه اینجورین ک اصطلاحا میگن چشماش تیله ای هست.

بعد ژن آبی همونطور ک گفتی مغلوب هست و گاهی اوقات بروز میکنه مثلا من دوستی دارم ک جدشون خیلی سال قبل روس بودن ولی هیچ اثری تو خانواده شون دیده نمیشده ولی این دوست من عینا شبیه روس هاست و بین اینهمه آدم تو فامیل این فقط اینجوریه منظور جد مشترک همینه یعنی خیلی کم هستند ولی همشون میتونن برگردن به ی جد البته همه ماها جد مشترک داریم ک حالا ربطی به تاپیک نداره :D

به نقل از فِلــــے❦ :
من چن وقت پیش فهمیدم که اونایی که چشماشون سبز یا ابیه درست رنگای سبز و ابی رو تشخیص نمیدن :D
نه. اشتباه شده. من تمام چشم رنگی هائی ک دیدم تو تشخیص رنگ ها مشکلی نداشتن

به نقل از khadijeh1998 :
ببخشید میشه بگی چه جوری فهمیدی؟
والا من که فکر میکنم می تونم رنگا رو از هم تشخیص یدم (خداروشکر کور رنگی ندارم :D)
میدونین به نظر من تنها مشکل برای افرادی که چشمایی با رنگ روشن دارن اینکه چشماشون به نور خیلی حساسه \:D/
من خودم اگه بدون عینک برم تو آفتاب چشمام تا چند روز می سوزه :-\ :-\ :-\
چشم پزشکم بهم گفته چون چشمات این رنگیه این مشکل برات پیش میاد :| =((
اینکه چشم رنگی ها نمیتونن تشخیص بدن؟ اونو نمیدونم بهش اعتقاد هم ندارم ولی اگر برای خودت میخوای تو همین انجمن فک میکنم ی تاپیک هست برای همین تشخیص کوررنگی و اینا
آره چون اشعه جذب میکنیم از نور مثلا خورشید یا مثلا وقتی صفحه چیزی روشن باشه مثل مانیتور کارکرن خیلی سخته من به شخصه بدون عینک ضد اشعه نمیتونم چشمام هم خیلی روشن نیست ولی خوب نمیشه دیگه :D

به نقل از ɉ0ɉ0 ƞȃɠɥȃϩɥ :
حـالـا واقعـا ایـن مـطلبـه صحـت داره؟ :-/

البتـه مـن کـه چـشمام رنگـے نـے
دوستانی ک چشماشون رنگیه + من اینطوری نیستیم حالا فعلا خیلی مشخص نیست :-"

mobina7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
دانشگاه
دانشگاه مازندران
رشته دانشگاه
حسابداری

یه سوال چرا میگین هیچ چشمی مشکی نیست :-/ :-/
اخه مگه مشکی رنگ نیست :( :(

M Gravity

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Frz1
شهر
مشهد

دوستان من از یک چشم پزشک پرسیدم، خیلی پیچیده جواب دادن ولی خب بازم یه چیزایی فهمیدم
در مورد اینکه افرادی که بورهستن و اینا گفتن ممکنه تا حدودی کم باشه ولی اونقدر ها قابل توجه نیست ، اما در ارتباط با افراد آلبینو( افرادی که به طور کلی پیگمان یا همون رنگدانه ندارند ) این حرف کاملا صادقه دلیلش هم این هست که پیگمان ها علاوه بر پوست و مو و عنبیه در بخش های حسی بدن مثل چشم و گوش هم وجود دارند و در انتقال حواس نقش دارند. مثلا زیر سلول های مخروطی و استوانه ای چشم یک لایه از پیگمان ها وجود داره . خب حالا در افرادی که این رنگدانه ها رو ندارن یا کمتر دارن حواسی مثل بینایی و شنوایی ضعیف تر میشه (;
یه چیز جالب ، من خودم یه گربه ی سفید دارم که چشم آبی هستش، بعد جالب اینکه این گربه ی من کر تشریف دارن :D، همین خانوم چشم پزشگ گفتن که گربه ی من هم آلبینو هست و به طور کلی گربه های پرشین که رنگدانه ندارن( سفید و چشم آبی) نزدیک به ۷۵ ٪ شون کر هستن (;
----
در مورد اینم که چرا چشم مشکی وجود نداره پرسیدم و گفتن که دلیلش اینه که روی قسمتی که رنگدانه های عنبیه وجود دارند یک لایه ی شفاف هست ( استروما) که به دلیل شکست نور و این حرفا به طور کلی مانع این میشه که نور به طور کامل جذب بشه و به دلیل همون مقدار کم بازتابی هم که داره ، نمیتونه مشکی به نظر بیاد :)
ببخشید از اینکه خیلی نامفهوم توضیح دادم ;))

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد
ریاضی ؛ کامپیوتر ؛ شیمی (مرحله 1)

جالب بود نمیدونستم.ممنون B-)

ا.چیت سازیان

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان
مدال المپیاد
مدال مظلومیت شهرستانی ها

ببخشید من داشتم موضوع های زیستی رو می دیدم بحث شما را خوندم . جالبه . فقط یه سوال فنی اونم این که این حرف در مورد آدم هایی که چشم قهوه کم رنگ دارند و یا چشم عسلی چه طوره ؟ و یا اونایی که چشم رنگی با موی سیاه یا موی رنگی با چشم سیاه چی ؟

M Gravity

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Frz1
شهر
مشهد

به نقل از ا.چیت سازیان :
ببخشید من داشتم موضوع های زیستی رو می دیدم بحث شما را خوندم . جالبه . فقط یه سوال فنی اونم این که این حرف در مورد آدم هایی که چشم قهوه کم رنگ دارند و یا چشم عسلی چه طوره ؟ و یا اونایی که چشم رنگی با موی سیاه یا موی رنگی با چشم سیاه چی ؟
پست منو در صفحه ی قبل بخونید

ا.چیت سازیان

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان
مدال المپیاد
مدال مظلومیت شهرستانی ها

من چشمم قهوه ای وسط یه کم روشنه اما جدم چشم هایش عسلی رنگ بوده اما نمی دونم با این ابهامات عاقبت گوشم چی میشه (;
این که میگن همه آدم ها چشم آبی از یه نسلند درسته اما ممکنه رنگ ها دیگه هم از ترکیب دو ژن رنگ چشم بوجود اومده باشند . حتما شاید بگید خوب ژن چشم آبی مغلوبه اینم درسته اما رنگ چشم تحت تاثیر چندین آلل مختلفه .
نکته دیگه این که علت کمبود حساسیت شاید کم تر بودن فهم صدا و ارتعاش پرده گوشه .
حالا باید ببینیم که آیا علتش به رنگدانه بر می گرده یا یه ژنی وجود داره که تو مردم بور مثل مردم شمال اروپا یا غرب ایران بیش تر دیده می شه که این دومی رو نمی توان به عنوان دلیل بی غلط و مطلق حساب کرد .
این تصاویر حاصل تحقیقات روی جمعیت ها و درصد مردم چشم روشن است
Light_Eyes_Map.png

Frost-2.jpg

mhdbig

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
لارستان

آقا اصلا چشم رنگی یه جهش کاملا منفیه
کار عنبیه اینه که اجازه نده نور به غیر از مردمک از هیچ جای دیگه وارد نشه