• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ مربوط به فیزیک سال سوم دبیرستان

over lord

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
پاسخ : پرسش و پاسخ مربوط به فیزیک سال سوم دبیرستان

یه راه اینکه اگه به فرمول چگالی سطحی بار الکتریکی توجه کنیم میبینیم که چگالی سطحی با مساحت سطح رابطه ی عکس داره که البته فکرنکنم این جواب تور قانع کرده باشه چون سوال خودت همینه ؟
جواب بعدی یه راه بسیار ساده است اون راه اینه که چگالی سطحی بار رو همون چگالی معمولی خودمون فرض کنیم فرمول چگالی برابر جرم برروی حجم است حالا توی نقاط نوک تیز جرم جسم که در همه ی نقاط یکسانه یعنی از یه جنسه ولی در نقاط نوک تیز به خاطر اینکه حجم کم میشه در نتیجه چگالی هم زیاد میشه حالا میتونیم بگیم که چگالی سطحی بار هم توی این نقاط زیاده :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) عجب راه خنده داری گفتم ; D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D تا به حال چنین راهی به ذهنت نرسیده بود B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-)

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

اگر اونطوری بخوای بگی باید از اون ورشم بگی
اول سطح یک چنگال رو روی یک سطح مسطح تصور کن
خب اونجا هم با فواصل خاصی قرار میگیرن بار ها
حالا اگر با همون فواصل بذاریشون روی سطح چنگال واقعی با اینکه فاصله ها تغییر نکرده ولی بار های بیشتری میتونی بذاری

اصلا فهمید کسی من چی میگم؟(خودم قاطی کرم {-8 )

over lord

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران

یعنی به نظر تو چنگال یه سطح کاملا صافه :-& :-& :-& :-& :-& :-& :-&
یعنی نوک چنگال تیز تراز بقیه ی جاهاش نیستنیست :-& :-& :-& :-& :-& :-& :-&
شاید چنگالای خونه ی شما صافه یا شاید چنگالای ما نوکشون تیزه :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
اونجور که تو میگی چنگال رو باید مثل کاغذ فرض کنیم :)) :)) :)) :)) :)) :))

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

نه بابا
جناب مغز
گفتم مساحت چنگال رو روی یک صفحه صاف پیاده کن :))
واقعا نفهمیدی چی میگم؟ :O

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از over lord :
یه راه اینکه اگه به فرمول چگالی سطحی بار الکتریکی توجه کنیم میبینیم که چگالی سطحی با مساحت سطح رابطه ی عکس داره که البته فکرنکنم این جواب تور قانع کرده باشه چون سوال خودت همینه ؟
جواب بعدی یه راه بسیار ساده است اون راه اینه که چگالی سطحی بار رو همون چگالی معمولی خودمون فرض کنیم فرمول چگالی برابر جرم برروی حجم است حالا توی نقاط نوک تیز جرم جسم که در همه ی نقاط یکسانه یعنی از یه جنسه ولی در نقاط نوک تیز به خاطر اینکه حجم کم میشه در نتیجه چگالی هم زیاد میشه حالا میتونیم بگیم که چگالی سطحی بار هم توی این نقاط زیاده :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) عجب راه خنده داری گفتم ; D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D تا به حال چنین راهی به ذهنت نرسیده بود B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-) B-)

تاریخ اخرین نوشته رو شما دیدی ؟ ضمنا" روش شما جالب نیست. در واقع پذیرفته نیست. پاسخش نیاز به نوشتن رابطه داره. در حال حاضر من نمیتونم رابطه بنویسم.

over lord

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران

اول جواب آقای hosein : آقا ما اصلا چیزی نمیدو نیم یا اصلا جواب ما غلط شما که می دونی جوابشو بزار در غیر این ایراد الکی نگیر
دوم جواب خانم captain.pisko : شما مثل اینکه اصلا منظور منو نفهمیدی هر وقت فهمیدی بیا جواب بده (شما فکر کنم کلاس نقاشی میری اینقدر به کشیدن شکل علاقه داری )

qazaaaleh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آبادان

سلام من یه سوال در مورد فصل 1 دارم: وقتی یه بار مثبت رو با سرعت ثابت در میدان الکتریکی یکنواخت در خلاف جهت میدان جابجا می کنیم انرژی مکانیکیش زیاد می شه یا فقط انرژی پتانسیلش؟؟ یعنی همونقدر که انرژی پتانسیلش زیاد می شه از انرژی جنبشیش کم می شه و انژی مکانیکیش تغییر نمی کنه؟؟ یا تغییر انرژی جنبشیش صفره و همون قدر که انرژی پتانسیلش زیاد میشه مکانیکیم زیاد میشه؟؟؟

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

باري را به فاصله ي 30 سانتيمتري از يك صفحه قرار ميدهيم و صفحه ي رسانا را به زمين اگر بار بيست ميكرو كولن باشد نيروي واردذ بر صفحه چقدر است؟
(((حاشيه:سوال ابگوشتي نيس بر خلافه ظاهرش لطفا نسنجيده جواب نديد))))

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از qazaaaleh :
سلام من یه سوال در مورد فصل 1 دارم: وقتی یه بار مثبت رو با سرعت ثابت در میدان الکتریکی یکنواخت در خلاف جهت میدان جابجا می کنیم انرژی مکانیکیش زیاد می شه یا فقط انرژی پتانسیلش؟؟ یعنی همونقدر که انرژی پتانسیلش زیاد می شه از انرژی جنبشیش کم می شه و انژی مکانیکیش تغییر نمی کنه؟؟ یا تغییر انرژی جنبشیش صفره و همون قدر که انرژی پتانسیلش زیاد میشه مکانیکیم زیاد میشه؟؟؟

فکر میکنم شما نیرو های الکترواستاتیک رو در نظر دارید. چون نیروی مغناطیسی پایستار نیست.

در ضمن بستگی داره که منظور شما چی باشه؟ اگر سرعت جسم همواره ثابت باشه انرژی مکانیکی و پتانسیل هر دو افزایش پیدا میکنند.

ولی اگر بار در یک لحظه یک سرعت داره و دیگه نیرویی به جز نیروی الکترواستاتیک بهش وارد نمیشه در اون صورت انرژی پتانسیل افزایش پیدا میکند و انرژی مکانیکی ثابت میماند.

ولی من فکر میکنم سوال شما همون اولی بود.

به نقل از آبجي مرضيه :
باري را به فاصله ي 30 سانتيمتري از يك صفحه قرار ميدهيم و صفحه ي رسانا را به زمين اگر بار بيست ميكرو كولن باشد نيروي واردذ بر صفحه چقدر است؟
(((حاشيه:سوال ابگوشتي نيس بر خلافه ظاهرش لطفا نسنجيده جواب نديد))))

با اتصال صفحه رسانا به زمین صفحه کاملا" خنثی میشه. در این جا مسئله ای پیش میاد و اون اینه که این صفجه ابعادش چقدره ؟ و موقعیت بار نسبت به صفحه کجاست ؟

با توجه به شرابط مسئله نیرو صفر میشود. چون بار صفحه صفر است. چون دافعه میان الکترون های آن با بار ما و جاذبه ی بین پروتون هایش با بار ما همدیگر را خنثی میسازد.

and ...

I'm sorry for your belief.

qazaaaleh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آبادان

چون گفته جسم رو جابجا می کنیم یعنی به جسم نیروی دیگه ایم وارد می شه؟؟
اصل سوال اینه:می خواهیم بار q مثبت را در جهت میدان با سرعت ثابت جابجا کنیم
معلم ما گفته:
DU=W=-Eqd
DK=+Eqd
(منظورم از D دلتاست) می خوام بدونم چیزی که گفته درسته یا نه؟؟

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از H O S E I N :
فکر میکنم شما نیرو های الکترواستاتیک رو در نظر دارید. چون نیروی مغناطیسی پایستار نیست.

در ضمن بستگی داره که منظور شما چی باشه؟ اگر سرعت جسم همواره ثابت باشه انرژی مکانیکی و پتانسیل هر دو افزایش پیدا میکنند.

ولی اگر بار در یک لحظه یک سرعت داره و دیگه نیرویی به جز نیروی الکترواستاتیک بهش وارد نمیشه در اون صورت انرژی پتانسیل افزایش پیدا میکند و انرژی مکانیکی ثابت میماند.

ولی من فکر میکنم سوال شما همون اولی بود.

با اتصال صفحه رسانا به زمین صفحه کاملا" خنثی میشه. در این جا مسئله ای پیش میاد و اون اینه که این صفجه ابعادش چقدره ؟ و موقعیت بار نسبت به صفحه کجاست ؟

با توجه به شرابط مسئله نیرو صفر میشود. چون بار صفحه صفر است. چون دافعه میان الکترون های آن با بار ما و جاذبه ی بین پروتون هایش با بار ما همدیگر را خنثی میسازد.

and ...

I'm sorry for your belief.
جوابو ميدونم و اون 10 نيوتونه راه حلو ميخوام اطلاعاته مسئله در همين حده

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از qazaaaleh :
چون گفته جسم رو جابجا می کنیم یعنی به جسم نیروی دیگه ایم وارد می شه؟؟
اصل سوال اینه:می خواهیم بار q مثبت را در جهت میدان با سرعت ثابت جابجا کنیم
معلم ما گفته:
DU=W=-Eqd
DK=+Eqd
(منظورم از D دلتاست) می خوام بدونم چیزی که گفته درسته یا نه؟؟

ایشون درست گفتن.

به نقل از آبجي مرضيه :
جوابو ميدونم و اون 10 نيوتونه راه حلو ميخوام اطلاعاته مسئله در همين حده

من که چیزی به ذهنم نرسید.

qazaaaleh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آبادان

به نقل از H O S E I N :
ایشون درست گفتن.
پس چرا کتاب سبز گفته:
DK=0
W=DE=DU=-Eqd
یه سوال دیگه: وقتی سرعت ثابته K چطوری تغییر می کنه؟؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از qazaaaleh :
پس چرا کتاب سبز گفته:
DK=0
W=DE=DU=-Eqd
یه سوال دیگه: وقتی سرعت ثابته K چطوری تغییر می کنه؟؟

بالاخره من نفهمدیم شما چی رو میخواید ؟

اصلا" شرایط مسئله چیه ؟

من به طور کلی توضیح میدم خودتون شاید جواب رو فهمیدید :

انرژی جنبشی جسمی تنها با سرعت و جرم آن رابطه دارد. انرژی پتانسیل آن به ضابطه ی نیرو مربوط است. در مورد نیروی الکتریکی بستگی به هم نام و یا هم نام نبودن بار ها دارد. اگر بار ها همنام باشند با افزایش فاصله از منشا میدان انرژی پتانسیل کاهش میابد و اگر بار ها نام هم نام باشند با افزایش فاصله انرژی پتانسیل افزایش میابد.

qazaaaleh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آبادان

خواهش می کنم جواب این سوالم رو زود جواب بدین، برای فردا جوابشو می خوام...
ظرفیت خازن معادل در مکعبی که روی هر ضلعش یه خازن با ظرفیت C داره، چند C است؟؟؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

توی قسمت الکتریسیته ساکن، یه وسیله آزمایشگاهی هست که شبیه مخروطه تقریبا، واسه ی اینکه نشون بدیم چگالی بار توی نقاط نوک تیز بیشتره ازش استفاده میکنیم. واسه ی آزمایش اینکه بار توی رسانا روی سطح خارجی پخش میشه هم ما از همین استفاده کردیم، یعنی از اونجایی که این مخروطه تهش بسته نیست ما خورده کاغذ ریختیم توش، یه سری هم ریختیم روی مخروط بعد باردارش کردیم، کاغذ بیرونی ها جدا شد، اونایی که تو بود تغییر نکرد. اینو فعلا داشته باشین :D

یه سؤال هست که یه استوانه رسانا داریم، بعد یه گلوله که بار منفی داره رو به نخ وصل میکنیم و وارد استوانه میکنیم. طوری که به بدنه نخوره ( القا در واقع ). در استوانه رو هم میبندیم، روش سرپوش میذاریم. ( این سرپوشه رساناست ) خب الان میدونیم که چون القاست، بدنه داخلی استوانه بار + داره، سطح بیرونیش بار منفی، حالا سؤال اینه که اگه این سرپوشه نبود چی میشد؟ یعنی اگه درش باز بود.

یه چیزی که گفته شد این بود که اگه درش بسته نباشه در واقع واسه اش داخل و بیرون تعریف نمیشه. ولی خب توی اون آزمایش مخروط که گفتم، انتهای مخروط بسته نبود ولی براش داخل و بیرون تعریف شد! چون گفتیم داخلش بار نداره و کاغذ ها تکون نمیخورن

الان این استدلال درسته که اگه بسته نباشه داخل و بیرون تعریف نمیشه؟ اگه اینطوریه اون مخروطه رو توضیح بدین، اگه درست نیست هم، چرا نیست؟ به نظر منطقی میاد. و اینکه بالاخره سرپوش نباشه چی میشه؟ :D

پ.ن: ( ما چقدر فیزیکمون عقبه نسبت به بقیه جاها! )

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از پگاه :
توی قسمت الکتریسیته ساکن، یه وسیله آزمایشگاهی هست که شبیه مخروطه تقریبا، واسه ی اینکه نشون بدیم چگالی بار توی نقاط نوک تیز بیشتره ازش استفاده میکنیم. واسه ی آزمایش اینکه بار توی رسانا روی سطح خارجی پخش میشه هم ما از همین استفاده کردیم، یعنی از اونجایی که این مخروطه تهش بسته نیست ما خورده کاغذ ریختیم توش، یه سری هم ریختیم روی مخروط بعد باردارش کردیم، کاغذ بیرونی ها جدا شد، اونایی که تو بود تغییر نکرد. اینو فعلا داشته باشین :D

یه سؤال هست که یه استوانه رسانا داریم، بعد یه گلوله که بار منفی داره رو به نخ وصل میکنیم و وارد استوانه میکنیم. طوری که به بدنه نخوره ( القا در واقع ). در استوانه رو هم میبندیم، روش سرپوش میذاریم. ( این سرپوشه رساناست ) خب الان میدونیم که چون القاست، بدنه داخلی استوانه بار + داره، سطح بیرونیش بار منفی، حالا سؤال اینه که اگه این سرپوشه نبود چی میشد؟ یعنی اگه درش باز بود.

یه چیزی که گفته شد این بود که اگه درش بسته نباشه در واقع واسه اش داخل و بیرون تعریف نمیشه. ولی خب توی اون آزمایش مخروط که گفتم، انتهای مخروط بسته نبود ولی براش داخل و بیرون تعریف شد! چون گفتیم داخلش بار نداره و کاغذ ها تکون نمیخورن

الان این استدلال درسته که اگه بسته نباشه داخل و بیرون تعریف نمیشه؟ اگه اینطوریه اون مخروطه رو توضیح بدین، اگه درست نیست هم، چرا نیست؟ به نظر منطقی میاد. و اینکه بالاخره سرپوش نباشه چی میشه؟ :D

پ.ن: ( ما چقدر فیزیکمون عقبه نسبت به بقیه جاها! )

قانون گاوس رو میدونید؟

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

تو کتابای سطح متوسط از روش تصویر ها برای حل این مسئله استفاده می شه.چون معادله لاپسلاس در مسئله صدق می کنه و شرایط مرزی هست میایم جواب رو حدس مس زنیم.
یه بار مخالف و هم اندازه رو در فاصله ی مسساوی از صفحه در طرف مخالف می ذاریم.پتانسیل حاصل رو حساب می کنیم.میبینیم که تو معادله و شرایط مرزی صدق می کنه.پس جواب درسته!
حالا میدان رو با گرادیان گرفتن از پتانسیل(یعنی V/d(حساب می کنیم و می دونیم F=qE
پس f 10 نیوتن اسیت..... (;

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از گل بهار :
تو کتابای سطح متوسط از روش تصویر ها برای حل این مسئله استفاده می شه.چون معادله لاپسلاس در مسئله صدق می کنه و شرایط مرزی هست میایم جواب رو حدس مس زنیم.
یه بار مخالف و هم اندازه رو در فاصله ی مسساوی از صفحه در طرف مخالف می ذاریم.پتانسیل حاصل رو حساب می کنیم.میبینیم که تو معادله و شرایط مرزی صدق می کنه.پس جواب درسته!
حالا میدان رو با گرادیان گرفتن از پتانسیل(یعنی V/d(حساب می کنیم و می دونیم F=qE
پس f 10 نیوتن اسیت..... (;

اولا" که گریفیث برای اینایی که میان این جا سوال میپرسن متوسط نیست. روش تصویر ها رو هم باید اول توضیح بدی تا اینا بفهمن بعد بیان جواب سوالو بدی. جواب رو در حد دبیرستان باید ارائه کنی.

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

به نقل از H O S E I N :
اولا" که گریفیث برای اینایی که میان این جا سوال میپرسن متوسط نیست. روش تصویر ها رو هم باید اول توضیح بدی تا اینا بفهمن بعد بیان جواب سوالو بدی. جواب رو در حد دبیرستان باید ارائه کنی.
گفتم که .اصلا کاری به روش حل نداشته باشین.فقط یه بار مخالف و هم اندازه به فاصله دو برابر فاصله تا صفحه قراربدین و میدان بینشون رو حساب کنین.جواب همون چیزیه که سوال خواسته.

بالا