• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال‌های فیزیک

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : سُوال !

آره میتونه نوسان کنه ...

البته بهتره منظورت رو دقیق تر کنی ...

ashitaka

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد فیزیک 93
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از H O S E I N :
آره میتونه نوسان کنه ...

البته بهتره منظورت رو دقیق تر کنی ...
چه شكلي ( منظورم شكل هندسي ) ؟‌ مثلا يك ماهواره كه داره دور زمين به صورت بيضوي مي چرخه نوسانيه ؟!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

اونم نوعی حرکت نوسانیه ولی نوسانگر هماهنگ ساده نیست ...

ولی اگه خروج از مرکز مدار کوچک باشه و مدار یه مقدار با دایره فرق داشته باشه میشه نوسانگر هماهنگ ...

ashitaka

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
فیزیک

با سلام .

نظريه نسبيت عمومي چه شكلي با انحنا دادن فضا گرانش رو براي اجسام غير متحرك توجيه مي كنه ؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از smjty :
با سلام .

نظريه نسبيت عمومي چه شكلي با انحنا دادن فضا گرانش رو براي اجسام غير متحرك توجيه مي كنه ؟

اولا" که غیر متحرک معنایی نداره تو نسبیت چون این به چارچوب مرجعی که توش هستی بستگی داره.

دوما" اجسام غیر متحرک با به عبارت بهتر در حال تعادل در نقطه ای هستن که که فضا انحنا نداره یعنی صافه (با تصور شهودی با این شکلایی که معمولا" برای نسبیت عام میکشن !) . حالا بستگی داره به این که این تعادل پایدار هست یا نه شکل فضا در اطراف اون نقاط میتونه متفاوت باشه. که البته اثبات میشه که نیروی گرانش تعادل پایدار نمیتونه ایجاد کنه.

ashitaka

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
فیزیک

از قانون سوم نيوتون ميشه تو نيروي مغناطيسي استفاده كرد ؟! مشكل اينجاست كه نيروي بين دو جسم تو خط واصل بينشون نيست !‌

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از smjty :
از قانون سوم نيوتون ميشه تو نيروي مغناطيسي استفاده كرد ؟! مشكل اينجاست كه نيروي بين دو جسم تو خط واصل بينشون نيست !‌

به نظر من باید بشه، چرا نشه؟ خوب تو خط واصلشون نیست، ولی به هر حال یه نیرویی دارن به همدیگه وارد می کنن دیگه.
نیروی مغناطیسی هم یه نیروئه مثه همۀ نیروهای دیگه، فقط یه کم عجیب غریب تره، مثلاً تماس نمی خواد و اینا. ولی به هر حال نیروئه و وقتی یه جسمی داره به واسطۀ خواص فیزیکیش روی اون یکی نیروی مغناطیسی وارد می کنه، اون هم معادل همین نیرو رو به عنوان واکنش وارد می کنه. اگه یه آهنربا یه تیکه آهن رو جذب کنه، آهن هم متقابلاً آهن ربا رو جذب می کنه دیگه، نه؟!

از نظر این که تو کدوم جهت عکس العمله وارد می شه هم فکر کنم می شه یه جورایی دیفرانسیل نیرو در نظر گرفت. مثلاً این که فرض کنیم ان قدر روی جسم مغناطیسی زوم می کنیم که نیروی وارد بهش رو بشه رو یه خط صاف به صورت برداری در نظر گرفت. نیروی عکس العمل قاعدتاً باید خلاف اون جهت باشه....

ولی مطمئن نیستم. آقا حسین درسته؟!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

سلام.

قانون سوم دو تا بیان داره که یه فرقی با هم دارن .

فرم ضعیف : نیروی وارد از جسم اول به دوم از نظر برداری میشه منفی نیروی وارد از جسم دوم به اول. یعنی فقط نیرو ها خلاف جهت همدیگه هستن.

فرم قوی : همون بالایی + این نیرو در راستای خط واصل دو جسمه ...

فرم ضعیف درسته ... اون قدیما چون ملت نمیدونستن بردار چیه توی درک این پدیده دچار اشتباه شده بودن. بعدا" دیدن درستش یه چیز دیگه ست.

ashitaka

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
فیزیک

با سلام .

آيا ميشه گفت القاي فارادي و تشكيل ميدان بر اثر جريان ، همون عمل و عكس العمل قانون سوم نيوتون در مورد نيروي مغناطيسي هستند ؟‌

در واقع آيا بين آنها رابطه عمل و عكس العمل وجود دارند يا دو ماهيت جدا هستند ؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از smjty :
با سلام .

آيا ميشه گفت القاي فارادي و تشكيل ميدان بر اثر جريان ، همون عمل و عكس العمل قانون سوم نيوتون در مورد نيروي مغناطيسي هستند ؟‌

در واقع آيا بين آنها رابطه عمل و عكس العمل وجود دارند يا دو ماهيت جدا هستند .

فرق داره

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام
من یه سوال دارم!
یعنی در واقع دو سوال دارم!(ببخشید! :-[)
آقای نارنجک کجاست؟ پ.خ میدیم جواب نمیدهند.
سوال اصلی: اگر امروز دمای هوا صفر درجه سانتی گراد باشه و فردا دو برابر سرد بشه فردا دمای هوا چند درجه سانتی گراد خواهد بود؟
این رو قبلا یه جایی دیده بودم از یکی از معلم ها هم پرسیدم یادم نمیاد چی گفت ولی آخرش این بود که جواب نداره! حالا می خواهم بدونم دلیلش چیه؟؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Inspired :
سلام
من یه سوال دارم!
یعنی در واقع دو سوال دارم!(ببخشید! :-[)
آقای نارنجک کجاست؟ پ.خ میدیم جواب نمیدهند.
سوال اصلی: اگر امروز دمای هوا صفر درجه سانتی گراد باشه و فردا دو برابر سرد بشه فردا دمای هوا چند درجه سانتی گراد خواهد بود؟
این رو قبلا یه جایی دیده بودم از یکی از معلم ها هم پرسیدم یادم نمیاد چی گفت ولی آخرش این بود که جواب نداره! حالا می خواهم بدونم دلیلش چیه؟؟

جواب نداشتن که معنی نداره ... در واقع بی نهایت جواب داره ... حالا بگذریم ...

سوال وقتی میگه دو برابر باید بگه دو برابر چه عددی ... وقتی نگفته دو برابر چی پس معلوم نیست.

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از H O S E I N :
جواب نداشتن که معنی نداره ... در واقع بی نهایت جواب داره ... حالا بگذریم ...

سوال وقتی میگه دو برابر باید بگه دو برابر چه عددی ... وقتی نگفته دو برابر چی پس معلوم نیست.
یعنی چی دوبرابر چه عددی؟ منظورتون چیه؟ یعنی منظورش دوبرابر همون صفر نیست؟؟توضیح بدین لطفا!

البته من خودم به یه نتیجه رسیدم نمیدونم درسته یانه میگم اکه منظور از دوبرابر سردشدن همون دوبرابر کاهش گرما باشه ما باید گرما رو در روز اول داشته باشیم ولی ما دما رو داریم . ولی درباره بقیه ش نمیتونم!:-? :-/

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

میگم یه سوال درکنار سوال بالایی جواب بدین بی زحمت

چیزی که تو سر کسی میخوره از ارتفاع بر اثر نیروش سرو میشکنه یا تکانه (یا ضربه)؟چون اگه نیرو باشه که فرق نداره از چه ارتفاع بیافته به هر حال میشکنه
بر اثر ضربه ممکنه آیا؟که مثلا وقتی از ارتفاع میافته زمان برخورد و تماس کوتاه تر میشه

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از داماد مسعودی :

چیزی که تو سر کسی میخوره از ارتفاع بر اثر نیروش سرو میشکنه یا تکانه (یا ضربه)؟چون اگه نیرو باشه که فرق نداره از چه ارتفاع بیافته به هر حال میشکنه
بر اثر ضربه ممکنه آیا؟که مثلا وقتی از ارتفاع میافته زمان برخورد و تماس کوتاه تر میشه

به خاطر نیروی ضربه ای ...

وقتی سقوط میکنه و مثلا" به زمین برخورد میکنه علاوه بر نیروی وزن یه نیرویی هم به خاطر صفر شدن تکانه اش بهش وارد میشه.

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از Inspired :
یعنی چی دوبرابر چه عددی؟ منظورتون چیه؟ یعنی منظورش دوبرابر همون صفر نیست؟؟توضیح بدین لطفا!

البته من خودم به یه نتیجه رسیدم نمیدونم درسته یانه میگم اکه منظور از دوبرابر سردشدن همون دوبرابر کاهش گرما باشه ما باید گرما رو در روز اول داشته باشیم ولی ما دما رو داریم . ولی درباره بقیه ش نمیتونم!:-? :-/

فکر کنم نتیجه گیری آخریتون درسته نسبت. دو برابر 0 که نمی شه، چون 0 دماس.
سؤال کلّاً خیلی گنگه به نظرم. اگه منظورش اینه که انرژی گرمایی نصف می شه، شاید بشه یه کاریش کرد. اون موقع، چون گرما مجموع انرژی جنبشی ذرّات، و دما در واقع میانگینه، اگه گرما نصف بشه دما هم نصف می شه. ولی سانتی گراد نه، فکر کنم اوّل باید تبدیل کنیم به کلوین، چون 0 کلوین دماییه که همۀ ذرّات از حرکت وا می ایستن. اون موقع 0 درجۀ سانتی گراد می شه 273 کلوین، و نصف این می شه 136.5 کلوین، که برگردونیم به سانتی گراد می شه -136.5 درجۀ سانتی گراد...
:-? ... چرا این قدر کم شد؟! خوب شک کردم؛ شاید اشتباه می کنم.
به هر حال چیزی که واضحه اینه که فقط با این فرض که الان دما 0 درجه س، اگه "دو برابر سرد بشه" چی می شه بی معنیه.

به نقل از داماد مسعودی :

برای من شخصاً تصوّر این قضیه با استفاده از انرژی راحت تره. در واقع به خاطر نیرو سرش می شکنه، چون نیروئه که از جسم به سر وارد می شه، ولی دلیل این که تو ارتفاع کمتر این اتّفاق نمیفته اینه که نیروی کمتری واسه نگه داشتنش لازمه. وقتی جسمی می خوره زمین، یا کلّاً یه جسم در حال حرکت به یه مانعی برخورد می کنه و از حرکت باز می ایسته، یه نیرویی لازمه که جلوی این حرکت رو بگیره و در واقع سرعتش رو صفر کنه. هر چه قدر ارتفاع اوّلیه بیشتر باشه، انرژی پتانسیل اوّلیه بیشتره. ولی هر دو جسم، چه اونی که ارتفاعش کمتره، چه اونی که بیشتره، نهایتاً انرژی یکسانی خواهند داشت (بعد از این که از حرکت ایستادن). پس این وسط اون انرژی اوّلیه باید به یه صورت دیگه تخلیه بشه، حالا یا گرمای حاصل از اصطکاک هوا، یا گرما و صوت (!) بعد از برخورد و اینا. اونی که انرژی مکانیکی اوّلیه ش بیشتره، باید نیروی بزرگتری بهش وارد بشه که به حالت سکون دربیاد، که باعث میشه عکس العمل اون نیرو هم توسّط جسم به سر مقتول بیشتر باشه!

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از داماد مسعودی :

حتما براساس تکانه س.اگه نیرو باشه تفاوت ضربه سنگ و توپ به سرو چطور توجیه میکنید؟

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

می اد جان بحث ارتفاعه
اگه اون که تو میگی رو هم بگیم خب جرم توپ کمتره نیرو هم که حاصلضرب جرم در شتابه و ......
تکانه هم به جرم مربوطه از قضا
ولی من پرسیدم چرا فقط درمورد یک جسم خاص ارتفاع تو نیروش تاثیر نداره ولی رو آسیبی که ایجاد میکنه داره
بحث مقایسه ی دو جسم نیست
جوابای دوستانم جفتش واسه من کافی بود مرسی >:D<

prometheus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
F3
شهر
تهران

سلام بچه ها!!یه سوال داشتم ازتون: حاصل ضرب عدد در یک بردار کمیتی است برداری یا نرده ای؟؟(با ذکر دلیلش بگین لطفا)
بعد ی سوال دیه کمیت برداری هم می تونه + و هم _ باشه؟؟ :-? :rolleyes:

ashitaka

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از prometheus :
سلام بچه ها!!یه سوال داشتم ازتون: حاصل ضرب عدد در یک بردار کمیتی است برداری یا نرده ای؟؟(با ذکر دلیلش بگین لطفا)
بعد ی سوال دیه کمیت برداری هم می تونه + و هم _ باشه؟؟ :-? :rolleyes:
1. جواب دقيقا همون بردار ولي طولش ضربدر اون عدد شده ، پس برداريه . دليلش هم از تعاريف واضحه .
2. براي بردارها ،‌علامت منفي يك عملگر كه جهتشون رو عوض مي كنه ، در واقع كنار يك بردار علامت منفي ميزاريد تا جهتش رو معكوس بكنيد . اينكه بگيد يك برداري ذاتا منفي يا ذاتا مثبت معني نداره ! بلكه مثلا مي تونيد بگيد بردار j- منفيه بردار j است !

بالا