• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فرهنگ سازی

پروانه

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
پاسخ : فرهنگ سازی

من جمله های الان کتابای بخوانیم و بنویسیم رو نمیدونم ولی مثلا کاش به جای جمله هایی مثل بابا آب داد یه سری جمله های کلیدی که می تونست همیشه آویزه ی گوش بچه ها بشه بشون گفته می شد.مثل اینکه: درست مصرف کنیم/ به دیگران احترام بذاریم /قانون رو رعایت کنیم
و همراه با خوندنش معلما هم سعی کنن این مفاهیم رو برای بچه ها جا بندازند.
در ضمن یه مشکل بزرگی که به نظر من تو آموزش ما وجود داره اینه که با وجود این همه راههای مختلف ما هنوزم از روش های قدیمی استفاده می کنیم.مثلا انتظار دارند یه جوون که تلوزیونم دیگه نیتونه جذبش کنه بشینه پای یه سخنرانی تا مسائل دینی رو یاد بگیره!!!!!!!!
مشکل اینجاست که روش های آموزشیمون ضعیف و قدیمیه و به درد این دوره و نسل نمیخوره.

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از NESA :
ببین راه حل خاصی به نظر من که اصلا در این موضوع سر رشته ندارم، به ذهنم نمیاد. ولی مثلا میتونن طوری کتاب ها و آموزش را برنامه ریزی کنند که یک بچه ی کلاس اولی که بعد از 7 سال بی سوادی با تمام بند بند وجودش میاد مدرسه که تعلیم و تربیتش تکمیل بشه ، به جای آموزش درس ها ی بیخودی ، یاد بگیره چطور از استعداد هاش استفاده ی بهتری بکنه

من قصد توهین به مقدسات رو ندارم ولی به نظر من آموزش قرآن از همان ابتدا کاری بس بیهوده است! چون هم شان قرآن - این کتاب آسمانی- پایین میاد و هم بچه از خواندن و قراعت آن متنفر میشه! چه اصراری است که حتما "ص" را اونطوری بگیم؟!!!
اگر هم میخوان قرآن تدریس بشه، بهتره که روی معانی قرآن تاکیید بشه، نه طرز صحیح تلفظ.
اول باید بفهمیم که آیه ای رو که میخونیم، چرا نازل شد؟! معنا ی آن در زمان حاضر چیه؟! و ... و بعد در طرز تلفظش با تمام وجود دقت کنیم!
امیدوارم تونسته باشم توضیح درستی از اونچه مورد نظرم بود را داده باشم
اره منم موافقم كه معني مهم تره تا تلفظ و بايد اين مشكل رفع شه ولي فرهنگ سازي اين نيست
يعني به نظرت اگه اين كار رو بكنيم درست ميشه؟!
به نقل از ندا مکرم :
موافقم
طرز صحیح آموزش خیلی موثره. تو دبستان به جرئت میگم فقط یکی دو نفر بودن که دوست داشتن قرآن رو یاد بگیرن که اونم به خاطر خانواده هاشون بود!! همیشه هم به نظرم خشک ترین درس بود، چون هیچ تشویقی تو کار نبود! در صورتی که خیلی شیوه های بهتری وجود داشت واسه آموزشش و تا الان هم خیلی از معانیش رو متوجه می شدیم و بهتر درک می کردیم...
آموزش با تشویق، بازده خیلی بهتری بیشتری از آموزش با تنبیه داره...حتی واسه حیوون های سیرک!!!
البته الان از تنبيه استفاده نميكنن يعني خيلي وقته استفاده نميكنن

NESA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد

به نقل از فائزه موحدیان فر :
اره منم موافقم كه معني مهم تره تا تلفظ و بايد اين مشكل رفع شه ولي فرهنگ سازي اين نيست
يعني به نظرت اگه اين كار رو بكنيم درست ميشه؟!

من مثال زدم!! مطمئنن با این یک کار جامعه گلستان نمیشود! در ضمن حالا هم تنبه می کنند! مثلا همین مسئله ی بی حجابی و جریمه هاش!! این بد تر رواج میده بی حجابیرو. اونم تو اوضاع حالا ی کشور

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از پروانه :
من جمله های الان کتابای بخوانیم و بنویسیم رو نمیدونم ولی مثلا کاش به جای جمله هایی مثل بابا آب داد یه سری جمله های کلیدی که می تونست همیشه آویزه ی گوش بچه ها بشه بشون گفته می شد.مثل اینکه: درست مصرف کنیم/ به دیگران احترام بذاریم /قانون رو رعایت کنیم
و همراه با خوندنش معلما هم سعی کنن این مفاهیم رو برای بچه ها جا بندازند.
در ضمن یه مشکل بزرگی که به نظر من تو آموزش ما وجود داره اینه که با وجود این همه راههای مختلف ما هنوزم از روش های قدیمی استفاده می کنیم.مثلا انتظار دارند یه جوون که تلوزیونم دیگه نیتونه جذبش کنه بشینه پای یه سخنرانی تا مسائل دینی رو یاد بگیره!!!!!!!!
مشکل اینجاست که روش های آموزشیمون ضعیف و قدیمیه و به درد این دوره و نسل نمیخوره.
خب عزيزم الان همه اين رو گفتن مهم راه حله

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

البته الان از تنبيه استفاده نميكنن يعني خيلي وقته استفاده نميكنن
شاید تنبیه بدنی نباشه، ولی به نوع دیگه ای هست! همین که مثلاً الان دیر بری سر کلاس، انضباط کم می کنن و کلی تهدید، خودش یه نوع تنبیه ه! عوض این می تونن واسه اونایی که به موقع میرن، یه چیزی به عنوان تشویق در نظر بگیرن و اون موقع دیگه بچه ها دنبال این نیستن که ناظم و دفتر حضور و غیاب رو یه جوری بپیچونن!

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ندا مکرم :
شاید تنبیه بدنی نباشه، ولی به نوع دیگه ای هست! همین که مثلاً الان دیر بری سر کلاس، انضباط کم می کنن و کلی تهدید، خودش یه نوع تنبیه ه! عوض این می تونن واسه اونایی که به موقع میرن، یه چیزی به عنوان تشویق در نظر بگیرن و اون موقع دیگه بچه ها دنبال این نیستن که ناظم و دفتر حضور و غیاب رو یه جوری بپیچونن!
خب البته اگه دقت كني تاثير تنبيه از تشويق بيشتره
من تا حالا تجربه كردم
مثلا يه بار تو مدرسه به جاي اينكه نمره انضباط كم كنن اومدن تشويق كردن همه گفتن اصلا مهم نيست كه تشويق شي !!

• شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

نه من به نظرم تنبیه باغث میشه آدم بازم بخواد کار ه خودش رو ادامه بده و یه جوری لجبازی کنه

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از احمدرضا.ج :
نه من به نظرم تنبیه باغث میشه آدم بازم بخواد کار ه خودش رو ادامه بده و یه جوری لجبازی کنه
اره بهتره بهش بفهموني اين كارت خوب نيست و تبعات بدي داره

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : پاسخ : فرهنگ سازی

اره بهتره بهش بفهموني اين كارت خوب نيست و تبعات بدي داره
ولی بعضیا درمورد همین هم مقاومت می کنن ... مثلا میگن به تو چه؟
وقتی مثلا میگیم که آب رو میشه کمتر هم مصرف کرد(مثلا!) ... میگن مفته ... داریم در قبالش پول شارژ ساختمونو میدیم ... از جیب ما که کم نمیشه! :O (قابل توجه دوستانی که در آپارتمان زندگی می کنن!)

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از shershere :
ولی بعضیا درمورد همین هم مقاومت می کنن ... مثلا میگن به تو چه؟
وقتی مثلا میگیم که آب رو میشه کمتر هم مصرف کرد(مثلا!) ... میگن مفته ... داریم در قبالش پول شارژ ساختمونو میدیم ... از جیب ما که کم نمیشه! :O (قابل توجه دوستانی که در آپارتمان زندگی می کنن!)
خب اينجاست كه بايد از مفت بودن در بياد
كه ميشه نوعي تنبيه قلمداد شه
قبول كنيد كه در بعضي مواقع تنبيه لازمه

sasuke uchiha_1372

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی زنجان
شهر
زنجان

تا اینکه منظورت از پیشرفت فرهنگی چی باشه.
خوب بله اوضاع بهتر شد، خیلی خیلی بهتر شد.
ولی نمیشه گفت خوب شد. از بدتر به بد تبدیل شد.
وگرنه الآن اروپای غربی از لحاظ فرهنگی - اجتماعی خیلی ضعیفه. اندیشه هایی هم که داره رواج پیدا میکنه بهش دامن میزنه ( مثل متریالیسم، پلی بوییسم، ... که همش موجب این میشه افراد سعی کنن نهایت استفاده رو از زندکی خودشون بدون هیچ حد و مرزی ببرن.)
نمیدونم نیاز به توضیح بیشتر هست یا نه؟

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sasuke uchiha_1372 :
تا اینکه منظورت از پیشرفت فرهنگی چی باشه.
خوب بله اوضاع بهتر شد، خیلی خیلی بهتر شد.
ولی نمیشه گفت خوب شد. از بدتر به بد تبدیل شد.
وگرنه الآن اروپای غربی از لحاظ فرهنگی - اجتماعی خیلی ضعیفه. اندیشه هایی هم که داره رواج پیدا میکنه بهش دامن میزنه ( مثل متریالیسم، پلی بوییسم، ... که همش موجب این میشه افراد سعی کنن نهایت استفاده رو از زندکی خودشون بدون هیچ حد و مرزی ببرن.)
نمیدونم نیاز به توضیح بیشتر هست یا نه؟
و ربطش به فرهنگ سازي؟!!!

NESA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد

به نقل از daem ol ON :
خب اينجاست كه بايد از مفت بودن در بياد
كه ميشه نوعي تنبيه قلمداد شه
قبول كنيد كه در بعضي مواقع تنبيه لازمه
تنبیه بدترین کار ممکنه!! اگر هم لازم باشه باید سعی بشه از طرق دیگه مانع انجام کاری از سوی کسی شد

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از NESA :
تنبیه بدترین کار ممکنه!! اگر هم لازم باشه باید سعی بشه از طرق دیگه مانع انجام کاری از سوی کسی شد
درسته باید با رفتاری خوب به طرف بگیم که کارش ایراد داره!!!

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

بله ... باید گفت ولی مشکل اینه که (چند تا پست قبلیمم همینو گفتم) آیا او به حرف ما گوش می دهد؟
اصلا چرا راه دور بریم ... ما رفته بودیم باغ پرندگان(اصفهان) ... یه اردک اومد جلو ... یکی بلند شد واسش پفک بندازه تو آب ... با اینکه این کار ممنوعه!
من گفتم ...(با لحن مودبانه) ... " واسش ضرر داره ... تازه ممنوعم هست ... لطف کنین و ندین خیلی خوب میشه!"
ایشون هم با لحن مودبانه جواب داد ... "طفلکی گناه داره ... ضرر مرر دیگه چیه ... بذار دلی از عزا دربیاره!"

حالا در همچین موقعی باید چیکار کرد؟

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از shershere :
بله ... باید گفت ولی مشکل اینه که (چند تا پست قبلیمم همینو گفتم) آیا او به حرف ما گوش می دهد؟
اصلا چرا راه دور بریم ... ما رفته بودیم باغ پرندگان(اصفهان) ... یه اردک اومد جلو ... یکی بلند شد واسش پفک بندازه تو آب ... با اینکه این کار ممنوعه!
من گفتم ...(با لحن مودبانه) ... " واسش ضرر داره ... تازه ممنوعم هست ... لطف کنین و ندین خیلی خوب میشه!"
ایشون هم با لحن مودبانه جواب داد ... "طفلکی گناه داره ... ضرر مرر دیگه چیه ... بذار دلی از عزا دربیاره!"

حالا در همچین موقعی باید چیکار کرد؟
يكي از راه هاي اجتماعي شدن مجازاته
مجازات هم نوعي تنبيه هست

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

1. یکی از راههای اجتماعی شدن هست ولی در مرحله بعد از درونی کردن!
2. الان مگه مجازات اعمال نمیشه؟ کو نتیجه اش؟
3. مجازات اثر نداره ... الان دقیقا مدارسی که موبایل ممنوعه بچه ها بی جنبگی بیشتری از خودشون نشون میدن!

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از shershere :
1. یکی از راههای اجتماعی شدن هست ولی در مرحله بعد از درونی کردن!
2. الان مگه مجازات اعمال نمیشه؟ کو نتیجه اش؟
3. مجازات اثر نداره ... الان دقیقا مدارسی که موبایل ممنوعه بچه ها بی جنبگی بیشتری از خودشون نشون میدن!
خب منم نگفتم قبل از دروني كردن ارزش و حتي اموزش
چرا ميشه ولي اگه نميشد از كجا معلوم وضع از اين بدتر نبود؟!
اين مجازات نيست قانونه
مجازات يعني وقتي به قانون عمل نكردي يه اعمال فيزيكي و يا غير فيزيكي و تحريمي انجام ميشه
پس اونجا مشكل از قانونه نه مجازات

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

درمورد مجازات ..
1. موبایل ممنوعه و هرکی بیاره ... (کسری نمره انظباط که به چشم خودم دیدمش!+اخذ موبایل و تحویل آن به آموزش و پرورش)--> حالا واقعا از بی جنبگی به ها کم شده؟
2. چرایم رانندگی --> اثر کرده؟ (برام جالبه یه روز برین تو خیابون ... ببینین ردیف مطلقا ممنوع و حمل با جرثقیل پر از ماشینه! تازه یه بار قشنگ جرثقیل اومد و چند تا رو برد ولی فرداش بازم همون آش بود و همون کاسه!)
3. گشت ارشاد الان --> فایده داره؟

البته من کاملا با مجازات مخالف نیستم ... ولی میگم همیشه هم مجازات اثر نداره .. گاهی اوقات بدتر هم میشه!

تازه به نظر من به جای تمرکز روی اعمال مجازات بهتره روی آموزش و درونی کردن تمرکز کنیم!

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از shershere :
درمورد مجازات ..
1. موبایل ممنوعه و هرکی بیاره ... (کسری نمره انظباط که به چشم خودم دیدمش!+اخذ موبایل و تحویل آن به آموزش و پرورش)--> حالا واقعا از بی جنبگی به ها کم شده؟
2. چرایم رانندگی --> اثر کرده؟ (برام جالبه یه روز برین تو خیابون ... ببینین ردیف مطلقا ممنوع و حمل با جرثقیل پر از ماشینه! تازه یه بار قشنگ جرثقیل اومد و چند تا رو برد ولی فرداش بازم همون آش بود و همون کاسه!)
3. گشت ارشاد الان --> فایده داره؟

البته من کاملا با مجازات مخالف نیستم ... ولی میگم همیشه هم مجازات اثر نداره .. گاهی اوقات بدتر هم میشه!

تازه به نظر من به جای تمرکز روی اعمال مجازات بهتره روی آموزش و درونی کردن تمرکز کنیم!
شديدا موافقم
ولي خب راه حل مهمه

بالا