• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فرهنگ سازی

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک
پاسخ : فرهنگ سازی

به نقل از فائزه.م :
افرين منم همين رو ميگم از خودمون شروع كنيم
همين الان تو سايت ميشه شروع كرد مثلا اينكه وقتي تو كاري تخصص نداريم نظر نديم اخه خيلي اوقات نظر ميديم كه داده باشيم
دقیقاً همین طوره. اول از همه باید به فکر اصلاح خودمون باشیم و این جوری بیشترین کمک رو می تونیم بکنیم. خیلی وقت ها جواب و نظر ندادن به مراتب بهتر و سودمند تر از یه جواب بدون فکر هست!!

چه طور می تونیم این فرهنگ رو جا بندازیم؟ این که قبل از این که حرفی رو بزنیم، درباره ش خوب فکر کنیم و اگه اطلاعاتی نداریم، نظری ندیم؟
//البته کار سختی به نظر میاد! از قدیم کلی شعر و حدیث بوده درباره ش و هر روزم داره بدتر میشه :D

• لایک
امتیازات: f.m
  • شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

راجع به اون تجربه بیشتر منظورم توی محیط واقعی بود مثلن از این همایش هایی که توی مدارس برگزار میشه یکی می تونه کلی درس بگیره
من خودم توی تقریبن همه ی کارای مدرسمون بودم و این خیلی کمک کرد که بهتر بشم
اما راجع به فرم اینجا تجلی اخلاقیات درونی افراد یا نقشی هست که دارن بازی می کنن برای این که ما اینا رو بتونیم اصلاح کنیم اینه که اول واقعن بفهمن کارشون اشتباه هست و ضمنن اونی که داره این تذکر رو میده خودش هم باید درست باشه از هر نظر

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ندا مکرم :
دقیقاً همین طوره. اول از همه باید به فکر اصلاح خودمون باشیم و این جوری بیشترین کمک رو می تونیم بکنیم. خیلی وقت ها جواب و نظر ندادن به مراتب بهتر و سودمند تر از یه جواب بدون فکر هست!!

چه طور می تونیم این فرهنگ رو جا بندازیم؟ این که قبل از این که حرفی رو بزنیم، درباره ش خوب فکر کنیم و اگه اطلاعاتی نداریم، نظری ندیم؟
//البته کار سختی به نظر میاد! از قدیم کلی شعر و حدیث بوده درباره ش و هر روزم داره بدتر میشه :D
خب اول اينكه از خودمون شروع كنيم
ولي براي بچه ها بهتره اين تو قوانين باشه چون هر كسي كه عضو ميشه اصولا(!) قوانين رو ميخونه اگه بقيه هم اين اشتباه رو بكن ميشه با استناد به قوانين بهشون تذكر داد البته ميدونم اين روش خوبي براي فرهنگ سازي نيست

shangool

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتي كاشان
شهر
كاشان
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
فیزیک

به نظر من اول بايد از مديراي سايت شروع كرد. مثلن وقتي بعضيا تاپيكايي مي زنن كه به هيچ دردي نمي خوره و فقط چرت و پرت توش ميگن (با عرض معذرت) كه ارسالاشون زياد شه مديران محترم هيچ كاري با اونا ندارن. يا وقتي منازعه اي بين دو نفر تو يه بحثي پيش مياد به جاي تلاش در راه ايجاد صلح بين اونا و رعايت بي طرفي جانب يكي از اونا رو مي گيره.

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از عليرضا.ز :
به نظر من اول بايد از مديراي سايت شروع كرد. مثلن وقتي بعضيا تاپيكايي مي زنن كه به هيچ دردي نمي خوره و فقط چرت و پرت توش ميگن (با عرض معذرت) كه ارسالاشون زياد شه مديران محترم هيچ كاري با اونا ندارن. يا وقتي منازعه اي بين دو نفر تو يه بحثي پيش مياد به جاي تلاش در راه ايجاد صلح بين اونا و رعايت بي طرفي جانب يكي از اونا رو مي گيره.
منظورت مدير انجمن هاست ديگه؟
البته طرفداري از حق يه وظيفه ست
هميشه نبايد بي طرف بود ولي به عنوان قاضي چرا كه فكر نكنم مديران اينجا به عنوان قاضي كاري كرده باشن

o_o

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

[quote author=عليرضا.ز]
به نظر من اول بايد از مديراي سايت شروع كرد. مثلن وقتي بعضيا تاپيكايي مي زنن كه به هيچ دردي نمي خوره و فقط چرت و پرت توش ميگن (با عرض معذرت) كه ارسالاشون زياد شه مديران محترم هيچ كاري با اونا ندارن.
[/quote]

خب سلایق متفاوته
خیلیا با همون تاپیکا حال میکنن
اونطوری که مدیر انجمنا بیان تاپیکای بی محتوا (شاید یکم محتوا داشته باشن) رو پاک کنن میشه استبداد

تحریم بحث های زرد برای چیه؟
به نظر من وقتی همه ی کاربرا اون بحثا رو تحریم کردن, مدیرا میتونن با درخواست همون اعضا اون تاپیکا رو ببندن یا پاک کنن

اگه مدیرا مقابله کنن میشه استبداد
ولی اگه کاربرا خودشون شروع به تحریم بحثای زرد بکنن, میشه فرهنگ سازی

• لایک

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

تحريم بحث هاي زرد روش بسيار خوبيه، ولي چه جوري مي تونيم اين فرهنگ رو رواج بديم كه كاربرا يه بحثي رو زرد به حساب بيرن و تحريمش كنن؟ ملاك هاشون چي باشه؟

//البته اين عقيده ي شخصي منه كه گاهي واسه شروع فرهنگ سازي، سخت گيري و يا همون چيزي كه ميگين استبداد كمك زيادي مي تونه بكنه. شايد ناخوشايند باشه ظاهرش، ولي بعد يه مدتي جواب ميده و كم كم جا مي افته و مي تونيم به اون هدفي كه داريم برسيم. البته اون موقع ديگه نبايد ادامه پيدا كنه و اگه بيشتر از حد ادامه پيدا كنه، نتايجش معكوس ميشه...

shangool

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتي كاشان
شهر
كاشان
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
فیزیک

به نظر من بكار بردن كمي استبداد در باره ي رواج فرهنگ تحريم بحث هاي زرد كار اشتباهيه. به جاي اين كار بايد بحث هاي داغ تري ايجاد كنيم تا كار برا به جاي بحث زرد به اون موضوعات داغ بپردازن. براي مثال يادمه وقتي قسمت سياسي سايت باز بود تقريبا همه مي رفتن تو اون قسمت بحث مي كردن و خيلي وقت ها هم بحث ها سازنده بود هرچند شايد به نتيجه نمي رسيد ولي باعث تفكر به تر و افزايش تحمل و اطلاعات كار برا مي شد و خيلي فايده هاي ديگه داشت. اون موقع ديگه كسي زياد به طرف بحث هاي زرد نمي رفت چون بحث هاي داغ تري تو سايت وجود داشت. الان هم بايد هم چنين كاري بكنيم. منظور من فقط باز كردن قسمت سياسي نبود. علاوه بر اون بايد كاراي ديگه اي هم بكنيم.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

آخه من تو يه سايت ديگه هم عضوم كه بحثاي سياسي داره به جاي اسم هر شخصيت يه معادل ميذارن درست و حسابي بحث ميكنيم نميدونم اينكار ميتونه به راه افتادن بخش سياسي اينجا كمك كنه يا نه

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

زدن تاپيك جذاب غير زرد سخته چون سلايق كاربرا تغيير كرده
شايد اگه الان هم سياست باز شه بازم كسي نياد من فكر ميكنم مود كاربرا تغيير كرده
ولي ميشه مشخصه هايي براي بحث هاي زرد گذاشت مثلا بحث هايي كه توش يه عده كل كل ميكنن و اين كل كل هيچ نتيجه اي نداره
بحث هايي كه فقط در اوردن يه سري اطلاعات به درد نخور از كاربراست
حتي خيلي از طنز ها

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

سياست درسته، بعضي وقت ها مي تونه نتيجه ي خوبي داشته باشه. ولي دردسرهاش خيلي بيشتره! واقعاً مشكلات زيادي به بار مياد. اينجا بيشتر از اون چيزي كه فكرشم بكنيد تحت كنترله!
طنزها آره، موافقم.
تاپيك خوب و جذاب زدن اولين راهيه كه به ذهنمون مي رسه. ولي در كنار اين ها بايد كارهاي ديگه اي هم كرد. مثلاً تو كشورهاي در حال پيشرفت، تو سريال هاشون زندگي هايي رو نشون مي دن كه نزديك تر به اتوپياشون هست. تا مردم كم كم ياد بگيرن به طور ناخود آگاه. ولي مثلاً ما برنامه كودكامون هم مشكل داره! همه هميشه دارن جيغ مي كشن و دعوا مي كنن با هم ديگه و انواع كارهاي زشت رو نشون ميده، آخرش ميگه كه اين كار بديه، شما نكنين از اين كارا!!
مي خوام به اون برنامه هايي برسيم كه اثر تدريجي بذاره...اين كه چه كارهايي در كنار تاپيك هاي خوب بكنيم. چون اون خودش به تنهايي نتيجه نمي ده...فائزه هم گفت، سليقه ها عوض شده...

• لایک

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه از بچه هايي كه ميتونن كليپ درست كنن يا انيميشن بخوايم كه يه كليپ درست كنن كه توش با زبون طنز روش هاي درست استفاده از امكانات سايت رو نشون بده شايد جالب باشه
البته اين رو بايد شورا ادب و فرهنگ بررسي كنه

NESA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد

به نقل از احمدرضا.ج :
به نظر شما این واژه چه مفهومی داره؟
اصولن به چی می گن فرهنگ که ما سعی در ساختن اون داشته باشیم؟
اگر اون رو به معنای عام اون در نظر بگیریم چه کارایی باید کرد تا یه فرهنگی بین مردم جا بیفته؟
سیر تاریخی ایجاد یک فرهنگ چی بوده؟
دوستان هرکسی نظری یا برداشتی داره بگه و سعی کنید به همه ی سوال ها جواب بدید

بعد از این همه مدت و شاید تغییر کردن نظراتم ....

یه وجود آوردن و یا تغییر دادن یک سری از اخلاق و رفتار و منش و به طور کلی خلق و خوی افراد = فرهنگ سازی
سیر تکامل بشر، سازنده ی فرهنگ و تمدنشه!
اگر اون فرهنگ یا در بعضی مواقع عادت، همگانی باشه و انجام دادنش لذت بخش باشه، اون حرکت جز فرهنگ مردم میشه!

بالا