• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
یکی دیگه از راه های انتخاب رشته توجه به زمینه ی شغلی مورد علاقست.

• لایک
امتیازات: z.a97

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
من دوباره اومدم:)

در نهایت همه‌ی سردگمی هام تجربی رو انتخاب کردم

اما نه رشته تجربی فعلا فقط کنکور تجربی:/
یعنی نمیدونم برم ریاضی یا تجربی، اینطوری که تا حالا از خیلیا شندیم کسایی که از ریاضی کنکور تجربی میدن تقریبا موفقا
خودمم به شخصه رشته ریاضی رو برای مدرسه و شاخه های تجربی رو برای دانشگاه ترجیح میدم
انا مسئله ای که هست اینه که با این گندی که دارن میزنن تو کنکور و.. یکم شک دارم؛ اگه سه سال دیگه بگن نمیتونم کنکور تجربی بدم اونقت چه غلطی بکنم:/

یکی از دلایلی که اصرار دارم برم ریاضی اینه ریاضی زیست نداره و مدل من اینجوریه که درسی که مجبور نباشمو خیلی خوب تر میخونم و میفهمم تا درسی که مجبور باشم برای مدرسه بخونمش:/
خیلی متفاوته واقعا اگه برم ریاضی زیستمو خیلی میتونم بهتر بزنم

کاملا میدونم حجم زیست خیلی زیاده و سختیش هم کم نیست برای جدا خوندش

مشکلم فقط اینه که: ریسک کنمو برم ریاضی یا برم تجربی و قطعا موفق نشم:///

• لایک
امتیازات: Happy

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399

مرحله اول : درمورد رشته های دانشگاهی اطلاعات کسب کن .
مرحله یک و نیم:خودتو بشناس
مرحله دوم :علاقتو پیدا کن و بشناس
مرحله سوم : هر رشته ای که میخوای دانشگاه بری تو دبیرستان مرتبطشو انتخاب کن.اینکه بقیه چیکار کردن به تو ربطی نداره(با عرض معذرت بابت لحنم)
اخطار :کارای عجیب غریب انجام نده .واقعن چه معنی داره این جمله که دبیرستان ریاضی و پزشکی؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
مرحله اول : درمورد رشته های دانشگاهی اطلاعات کسب کن .
مرحله یک و نیم:خودتو بشناس
مرحله دوم :علاقتو پیدا کن و بشناس
مرحله سوم : هر رشته ای که میخوای دانشگاه بری تو دبیرستان مرتبطشو انتخاب کن.اینکه بقیه چیکار کردن به تو ربطی نداره(با عرض معذرت بابت لحنم)
اخطار :کارای عجیب غریب انجام نده .واقعن چه معنی داره این جمله که دبیرستان ریاضی و پزشکی؟؟؟؟
:/
مرسی از راهنماییت
ولی خوب دو تا دلیلم واسه اون بند اخر حرفت بزن دیگه

@dr.namingstuff ممنونم از این همه راهنمایی:/

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
برید سرچ کنید تو نت ب انگیلیسی کارایی که دانشگاه هایی مثل ام آی تی به صورت تحقیقاتی می کنن رو نگاه کنید
ی دیدی شاید بده بهتون که با چی بیشتر حال می کنید ...

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
من این همه مشاوره از بچه ها گرفتم (از صمیم قلب از تک تکتون متشکرم)
این همه فکر، این همه تقلا
باز کاری از پیش نبردم
خود گزینه های نظرسنجی گویای این هست که چقدر انسانی خریدار داره :/

فعلا فقط اولویت دانش‌آموز رو (دور از چشم اولیا) خیلی وحشیانه پر کردم به نحوی که تجربی افتاد چهارم ریاضی فکر کنم هفتم یا نهم :D
ولی باز اولویت اولیا فرق داره
جدا از بحث اینکه چیو انتخاب کنم به نظرتون چی برای من می‌تونه بهتر باشه؟ یعنی جدا از علاقه و اینا، بازار کار و این چیزا رو در نظر بگیریم، رشته ای که بیشتر به من بخوره (با شناختی که از من به دست آوردید، فکر کنم تا حدی ضایع بودم که همه چی دستتون بیاد! :))) ؟

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
خودم هنوز توش موندم ولی میخوام نصیحتت بکنم:D:D
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
برو هنر و از بقیه زندگیت لذت ببر:)
من این همه مشاوره از بچه ها گرفتم (از صمیم قلب از تک تکتون متشکرم)
این همه فکر، این همه تقلا
باز کاری از پیش نبردم
خود گزینه های نظرسنجی گویای این هست که چقدر انسانی خریدار داره :/

فعلا فقط اولویت دانش‌آموز رو (دور از چشم اولیا) خیلی وحشیانه پر کردم به نحوی که تجربی افتاد چهارم ریاضی فکر کنم هفتم یا نهم :D
ولی باز اولویت اولیا فرق داره
جدا از بحث اینکه چیو انتخاب کنم به نظرتون چی برای من می‌تونه بهتر باشه؟ یعنی جدا از علاقه و اینا، بازار کار و این چیزا رو در نظر بگیریم، رشته ای که بیشتر به من بخوره (با شناختی که از من به دست آوردید، فکر کنم تا حدی ضایع بودم که همه چی دستتون بیاد! :))) ؟

خدایی کی میتونست بهتر از من بهت مشاوره بده(;

(ده سال بعد به فکر فرو میری، یدونه میزنی تو سر خودت میگی چه غلطی کردما ای کاش به حرفش گوش کرده بودم)

آخرین ویرایش:

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
خودم هنوز توش موندم ولی میخوام نصیحتت بکنم:D:D
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
برو هنر و از بقیه زندگیت لذت ببر:)
اولویت دوم و سوم رو هنر زدم
ولی مهمه که بازار کار هم داشته باشه
اگه این لامصب نبود من همون اول انسانی و هنر رو زده بودم الان از غم دنیا بهره‌ای نداشتم

• لایک
امتیازات: N¡na

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
توی ۱۵ سال عمر مفیدت( :/ ) نفهمیدی به چی بیشتر علاقه داری؟
اولویت دوم و سوم رو هنر زدم
ولی مهمه که بازار کار هم داشته باشه
اگه این لامصب نبود من همون اول انسانی و هنر رو زده بودم الان از غم دنیا بهره‌ای نداشتم

من خودم رفتم رشته های دانشگاهیشون رو نگاه کردم و به این نتیجه رسیدم که رشته های دانشگاهی ریاضی باهام نمیسازه
فکر کنم این بر اساس مشاوره های دیگران و تجربشون بهترین راه باشه

(پیش مشاور مدرست نرو لطفا:/ مدرسه تو رو البته نمیدونم ولی مدرسه ی ما یه جوی هست توش که میخوان همه‌رو بفرستن ریاضی و کسایی که میخوان برن هنر رو قتل عام کنن:/// )

آخرین ویرایش:

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
توی ۱۵ سال عمر مفیدت( :/ ) نفهمیدی به چی بیشتر علاقه داری؟

قطعا یا تو باید بری ریاضی یا تجربی
من خودم رفتم رشته های دانشگاهیشون رو نگاه کردم و به این نتیجه رسیدم که رشته های دانشگاهی ریاضی باهام نمیسازه
فکر کنم این بر اساس مشاوره های دیگران و تجربشون بهترین راه باشه

(پیش مشاور مدرست نرو لطفا:/ مدرسه تو رو البته نمیدونم ولی مدرسه ی ما یه جوی هست توش که میخوان همه‌رو بفرستن ریاضی و کسایی که میخوان برن هنر رو قتل عام کنن:/// )
انسانی و هنر دیگه
این دو تا رو دوست دارم

مشاورای ما همه تاکید بر این دارن که برید دنبال علاقه ولی اولیا می‌گن بخاطر علاقه خودتو بدبخت نکن
حرفای معلم ادبیاتم بی‌تاثیر نبود
میگن بازار کار نداره

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
انسانی و هنر دیگه
این دو تا رو دوست دارم

مشاورای ما همه تاکید بر این دارن که برید دنبال علاقه ولی اولیا می‌گن بخاطر علاقه خودتو بدبخت نکن
میگن بازار کار نداره

بستگی داره چه رشته ای رو میخوای بری بعضی رشته ها مثله وکالت و اینجور چیزا توی انسانی بازار کارش خوبه اما بعضیاشم هست که خوب اصلا خوب نیست

نسبت به هنر اطلاعاتی ندارم ولی درباره انسانی دو تا از دختر دایی‌هام وکیلن یه دایی هم داشتم قاضی بود
میدونم که بازار کارش بهتر از هنره(قطعا همینطوره:/)

حرف مشاورت درسته ولی نمیشه نظر خانواده رو کلا بیخیال شد:(
داداشم به خاطر حرف خانواده رفت تجربی ولی خب اصلا توش موفق نبوده الان پشت کنکوریه برای سال دوم کنکور بده، اون توی کامپیوتر استعداد داشت و مطمئن بودم اگه میرفت ریاضی موفق میشد
اما علاقه بحث خیلی مهمیه
دوست معلم شیمی من چند سال دندون پزشکی خوند ولی چون به اجبار رفته بود و هیچ علاقه ای نداشت ولش کرد:/

آخرین ویرایش:

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
چیزی که مهمه بازار کار ۷-۸ سال آینده است که شکر خدا الحمدالله فتبارک الله فی احسن الله و سلمو علیه تسلیما ما از فردامونم خبر نداریم چه برسه ۷-۸ سال بعد

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
انسانی و هنر دیگه
این دو تا رو دوست دارم

میگن بازار کار نداره

یه چیزه دیگه هم هست برو انسانی تا اون موقع شاید بیشتر دستت بیاد که کدومو بیشتر دوست داری اون طوری هنرم میتونی کنکور بدی و ادامش بدی

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
یه چیزه دیگه هم هست برو انسانی تا اون موقع شاید بیشتر دستت بیاد که کدومو بیشتر دوست داری اون طوری هنرم میتونی کنکور بدی و ادامش بدی
اصلا مسئله اینکه بین انسانی و هنر کدومشون برم نیست
من هر چی برم کنکور هنر هم میدم
مسئله اینه که اولیا نمیذارن انسانی و هنر بخونم
میگن بدبخت میشی
منم از ریاضی اصلا خوشم نمیاد و هرگز استعدادی در این زمینه ندارم
تجربی باید برم که علاقه کمتری دارم بهش

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
خب برای این دیگه گوشی رو بده دسته اولیات اونا رو قانع کنیم
اگه حرف زدن تو تاثیری داشت تا حالا بایدیه نتیجه ای میداد:/

(من الان دارم بهت امید میدم وگرنه خودمم میدونم که هیچ مشورتی ندادم):)
اصلا مسئله اینکه بین انسانی و هنر کدومشون برم نیست
من هر چی برم کنکور هنر هم میدم
مسئله اینه که اولیا نمیذارن انسانی و هنر بخونم
میگن بدبخت میشی
منم از ریاضی اصلا خوشم نمیاد و هرگز استعدادی در این زمینه ندارم
تجربی باید برم که علاقه کمتری دارم بهش

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
خب برای این دیگه گوشی رو بده دسته اولیات اونا رو قانع کنیم
اگه حرف زدن تو تاثیری داشت تا حالا بایدیه نتیجه ای میداد:/

(من الان دارم بهت امید میدم وگرنه خودمم میدونم که هیچ مشورتی ندادم):)
نظرشون عوض نمیشه
مثلا خیر من رو میخوان، خبر از متقاضیان تجربی و رقابت های سخت و خونین تجربی ندارن :|

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
عجیب حس میکنم اگه بخوای بری تجربی یا ریاضی بیچاره میشی:/
اونایی که علاقه دارن بعضیاشون خل میشن، تو میخوای اون وسط چه غلطی بکنی:(
نظرشون عوض نمیشه
مثلا خیر من رو میخوان، خبر از متقاضیان تجربی و رقابت های سخت و خونین تجربی ندارن :|

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
عجیب حس میکنم اگه بخوای بری تجربی یا ریاضی بیچاره میشی:/
اونایی که علاقه دارن بعضیاشون خل میشن، تو میخوای اون وسط چه غلطی بکنی:(
نظرشون عوض نمیشه

Dr.Hz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
سلطان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396

در نهایت همه‌ی سردگمی هام تجربی رو انتخاب کردم

اما نه رشته تجربی فعلا فقط کنکور تجربی:/
یعنی نمیدونم برم ریاضی یا تجربی، اینطوری که تا حالا از خیلیا شندیم کسایی که از ریاضی کنکور تجربی میدن تقریبا موفقا
خودمم به شخصه رشته ریاضی رو برای مدرسه و شاخه های تجربی رو برای دانشگاه ترجیح میدم
انا مسئله ای که هست اینه که با این گندی که دارن میزنن تو کنکور و.. یکم شک دارم؛ اگه سه سال دیگه بگن نمیتونم کنکور تجربی بدم اونقت چه غلطی بکنم:/

یکی از دلایلی که اصرار دارم برم ریاضی اینه ریاضی زیست نداره و مدل من اینجوریه که درسی که مجبور نباشمو خیلی خوب تر میخونم و میفهمم تا درسی که مجبور باشم برای مدرسه بخونمش:/
خیلی متفاوته واقعا اگه برم ریاضی زیستمو خیلی میتونم بهتر بزنم

کاملا میدونم حجم زیست خیلی زیاده و سختیش هم کم نیست برای جدا خوندش

قبل از هرچیزی بگم که من در شرایط تو نیستم و شاید همین مواردی رو که در ادامه میخوام بگم، وقتی هم سن تو بودم بهم گفته میشد اصلا نمیپذیرفتم.از حرفهات متوجه شدم که در دانشگاه تمایل به رشته های تجربی داری اما الان صرفا بابت اینکه جوِ رشتهِ ریاضی در دبیرستان ها بهتره، مردد هستی.
مخلص کلام من اینه: " اگه رشته دانشگاهیِ تجربی رو میخوای قطعا دبیرستان رو هم تجربی برو"
که در موارد زیر تقریبا سعی میکنم چرایی این حرفم رو توضیح بدم.

1. رشته های تجربی الزما همراه با مطالعه اجباری هستند
اول از همه به این نکته توجه کن که غالب رشته های دانشگاهیِ تجربی ارتباط تنگاتنگی با زیست داره. به خصوص اگه هدفت پزشکی،دندان یا دارو باشه و در این رشته ها واقعا مفهوم "اجباری نخوندن و بهتر فهمیدن" وجود نداره. شما مجبور هستی حجم بسیار زیادی مطلب رو بخونی بدون اینکه آموزش خاصی دیده باشی. ( برخلاف سیستم مدرسه که معلم نقش اصلی آموزش مفاهیم رو داره در دانشگاه اکثر اساتید (در رشته های پزشکی و دندون و دارو و ...) صرفا در کلاسشون از پاورپوینت روخوانی میکنند و این شمایی که مجددا مجبوری خودت بخونی و بفهمی.)

2. زیستِ کنکور رو نمیشه برای اولین بار در یک سال خوند
ببین برداشت بسیار اشتباهی که وجود داره اینه که "زیست رو در طول سالهای دبیرستان مطالعه میکنم و در سال کنکور هم بصورت جدی و کنکوری میخونم."
بخوام رک و پوست کنده بگم قضیه از این قراره که شما پوستت کنده میشه اگه بخوای سه کتاب زیست دوم و سوم و پیش دانشگاهی رو در یکسال بصورتِ کنکوری بخونی و بهش مسلط بشی.تازه اینها کتابهایی هستند که طی 10 سال اخیر چندین و چندبار مورد ویرایش قرار گرفتند، موارد ابهامشون سعی شده حذف بشه و مواردی که باعث طرح سوالات غیراستاندارد کنکوری ازش میشد رو حذف کنند.در حالی که کتاب های دهم و یازدهم (و دوازدهم که هنوز چاپ نشده) که شما میخوایید بخونید کاملا با شیوه نوشتاری جدیدی مواجه شده و مطالب جدید (نسبت به نظام قبل) بهشون وارد شده و از همین الان اگه یه سوالی از بچه های یازدهمی که آزمون قلمچی میدند، بپرسی میتونی ببینی طراح ها چقدر دستشون برای طرح سوالات کاملا تخیلی بازه. ( بخاطر متنِ پراشکال کتاب درسی).
لازمه موفقیت در زیست کنکور اینه در طی سه سال دبیرستان باهاش اشنا شده باشی.

3. این استدلال که " اگه برم رشته ریاضی پس در کنکورِ تجربی، درس فیزیک و ریاضی رو با درصد بالایی میزنم" الزاما صحیح نیست.
اولا تفاوت بنیادینی بین کتاب فیزیک رشته ریاضی و فیزیک رشته تجربی نیست.
دوما توجه به کارنامه های کنکور رتبه های زیر 1000 در هر سه منطقه 1 و 2 و 3 کشور نشون میده بچه هایی که دیپلم ریاضی داشتند، در درس ریاضی درصد بالاتری نسبت به اونچیزی که میانگین همیشگی درصد درس ریاضی رتبه های زیر 1000 رشته تجربی هست، نزدند.(که البته این دلیل داره که برای طولانی نشدن پست، توضیح نمیدم)

4. برای کسانی که قصد مهاجرتِ تحصیلی از ایران ( به خصوص بصورت بورسیه) رو دارن، بدترین رشته، رشته تجربی هست.
البته این صرفا در مورد مهاجرت تحصیلی یا شرایط بورسیه هستش وگرنه در مورد خودِ ذات مهاجرت، پزشکان و دندانپزشکان، اکثریت قشر مهاجرانِ غیرتحصیلیِ غیرسیاسی(!) رو تشکیل میدن.
باز هم بخاطر طولانی نشدن پست، توضیح بیشتری نمیدم

5. اکثریت ( نه همه!) دیپلمه های ریاضی که وارد رشته های تجربی میشند در دانشگاه با مشکلِ فهمِ مفاهیم مواجه میشند.
برای کوتاهی مطالب یه مثال میزنم.یه دانش آموز نرمال تجربیِ کنکوری اگه الان ازش مفاهیم زیر رو بپرسی (با اینکه شاید مطالب اون فصلها رو بلد نباشه) به سرعت میتونه این پاسخ ها رو بده:
سیاهرگ: خون رو به قلب وارد میکنه
سرخرنگ: خون رو خارج میکنه.
میتوز: تقسیم سلول معمولی(!)
میوز: تقسیمی که عدد کروموزومی نصف میشه
و ...
علت اینکه اینها رو میتونه پاسخ بده اینه که خب اینا جزو بدیهیات فصل مربوط به خودشون در زیست بوده اما موارد خیلی زیادی رو از بچه های ریاضی دیدم که وارد کنکور تجربی شدند ( در رشته های پزشکی و دندون و پرستاری و..) و اتفاقا توی کنکور موفق هم بودند و زیست رو با هر سختی که بود خونده بودند وارد دانشگاه شدن اما در ترم 4 5 پزشکی همچنان رمز میذارن برای خودشون که فرق میوز و میتوز و سرخرگ و سیاهرگ و .... چی بوده! علت هم مشخصه چون به اجبار این موارد رو حفظ کرده بودند و الان هم باید دانشگاه رو به اجبار خودشون بخونن اما به سنگینی و حجم مطالب درسی نمیتونن مسلط بشن.

6. اکثریت ( نه همه!) دیپلمه های ریاضی که وارد کنکور تجربی میشند( به خصوص قشر سمپادی) با مشکل خودباوری کاذب مواجه میشن.(این مورد صرفا بر اساس مشاهدات شخصی خودمه)
علت اینه که بچه های ریاضی در طول دبیرستان با رفتار هایی از طرف کادر دبیرستان و جو مدرسه و جو جامعه حتی مواجه میشند و خودشون دارای یک برتری ذهنی-هوشی نسبت به تجربی ها ( و البته سایر رشته ها حتی!) میدونند و همین موضوع اونا رو در زمان کنکور دچار یه غرور میشن و کیفیت مطالعه شون بشدت افت پیدا میکنه و همین باعث میشه نتیجه غیرقابل باوری رو در کنکور بگیرند!

7. رقابت شدید در کنکور تجربی، افسانه یا واقعیت؟!
اشتباهی که خیلیها در اینباره مرتکب میشن اینه که زیادیِ قشر شرکت کننده در کنکور تجربی رو به معنی شدت رقابت میدونن.
واقعیت اینجاست که اگر میانگین درصد های هر درس برای رتبه های زیر 1000 در 6 سال اخیر بررسی کنیم میبینم این درصدها تقریبا همیشه ثابت بودند و تغییرات اونها جزئی بوده.
یعنی همواره میانگین درصد رتبه های زیر 1000 در هر منطقه در درس زیست حدود 70 تا 80 درصد بوده. تا به حال پیش نیومده در کنکور این میانگین درصد ناگهان بشه 90 درصد! یا ناگهان بشه 60 درصد! چه در سالهای شرکت کننده 500هزار نفر بوده و چه در سالهایی که شرکت کننده 800 هزار نفر بوده ، چه در زیست های سخت کنکور های 95 96 و چه در زیست های آسان کنکور های 91 90 (آسان و سخت نسبت به همدیگه منظورمه) همیشه این میانگین درصد 70 تا 80 برای رتبه های زیر 1000 بوده!
این مورد برای درسهای دیگه هم به همین صورته. در نتیجه این حرف که تعداد شرکت کننده تجربی بیشتره پس رقابت سختتره در مورد رتبه های زیر 2000 ( رتبه قبولی مطمعن در پزشکی و دندون و دارو و شنوایی س و بینایی س و ...) هیچ مصداقی نداشته.

و اما مورد آخر
8. زندگی هیچ وقت "رنجِ مطلق" یا "لذتِ مطلق" نیست بلکه مجموعه ای از هر دوی اونهاست.

برای خودت بین لذت ها و رنج ها ( که از نظر خودت یک رنج یا یک لذت محسوب میشن) نمره دهی انجام بده
مواردی مثل
لذتِ 3 سال دبیرستان در رشته ریاضی
رنجِ 3 سال دبیرستان در رشته تجربی ( و حسرت خوردن از دیدن بچه های ریاضی)
رنجِ مطالعه زیست در کنار رشته ریاضی و مطالعه کنکوری اون در سال آخر
لذتِ مطالعه راحتتر زیست برای کنکور و بعدا در دانشگاه در صورت رفتن به رشته تجربی
و ....
در نهایت سعی کن انتخابی کنی که رنج هایی با نمره های پایین و لذت هایی با نمره های بالا داشته باشه. :)

آخرین ویرایش:

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
واقعا قانعم کردی:)
قبل از هرچیزی بگم که من در شرایط تو نیستم و شاید همین مواردی رو که در ادامه میخوام بگم، وقتی هم سن تو بودم بهم گفته میشد اصلا نمیپذیرفتم.از حرفهات متوجه شدم که در دانشگاه تمایل به رشته های تجربی داری اما الان صرفا بابت اینکه جوِ رشتهِ ریاضی در دبیرستان ها بهتره، مردد هستی.
مخلص کلام من اینه: " اگه رشته دانشگاهیِ تجربی رو میخوای قطعا دبیرستان رو هم تجربی برو"
که در موارد زیر تقریبا سعی میکنم چرایی این حرفم رو توضیح بدم.

1. رشته های تجربی الزما همراه با مطالعه اجباری هستند
اول از همه به این نکته توجه کن که غالب رشته های دانشگاهیِ تجربی ارتباط تنگاتنگی با زیست داره. به خصوص اگه هدفت پزشکی،دندان یا دارو باشه و در این رشته ها واقعا مفهوم "اجباری نخوندن و بهتر فهمیدن" وجود نداره. شما مجبور هستی حجم بسیار زیادی مطلب رو بخونی بدون اینکه آموزش خاصی دیده باشی. ( برخلاف سیستم مدرسه که معلم نقش اصلی آموزش مفاهیم رو داره در دانشگاه اکثر اساتید (در رشته های پزشکی و دندون و دارو و ...) صرفا در کلاسشون از پاورپوینت روخوانی میکنند و این شمایی که مجددا مجبوری خودت بخونی و بفهمی.)

2. زیستِ کنکور رو نمیشه برای اولین بار در یک سال خوند
ببین برداشت بسیار اشتباهی که وجود داره اینه که "زیست رو در طول سالهای دبیرستان مطالعه میکنم و در سال کنکور هم بصورت جدی و کنکوری میخونم."
بخوام رک و پوست کنده بگم قضیه از این قراره که شما پوستت کنده میشه اگه بخوای سه کتاب زیست دوم و سوم و پیش دانشگاهی رو در یکسال بصورتِ کنکوری بخونی و بهش مسلط بشی.تازه اینها کتابهایی هستند که طی 10 سال اخیر چندین و چندبار مورد ویرایش قرار گرفتند، موارد ابهامشون سعی شده حذف بشه و مواردی که باعث طرح سوالات غیراستاندارد کنکوری ازش میشد رو حذف کنند.در حالی که کتاب های دهم و یازدهم (و دوازدهم که هنوز چاپ نشده) که شما میخوایید بخونید کاملا با شیوه نوشتاری جدیدی مواجه شده و مطالب جدید (نسبت به نظام قبل) بهشون وارد شده و از همین الان اگه یه سوالی از بچه های یازدهمی که آزمون قلمچی میدند، بپرسی میتونی ببینی طراح ها چقدر دستشون برای طرح سوالات کاملا تخیلی بازه. ( بخاطر متنِ پراشکال کتاب درسی).
لازمه موفقیت در زیست کنکور اینه در طی سه سال دبیرستان باهاش اشنا شده باشی.

3. این استدلال که " اگه برم رشته ریاضی پس در کنکورِ تجربی، درس فیزیک و ریاضی رو با درصد بالایی میزنم" الزاما صحیح نیست.
اولا تفاوت بنیادینی بین کتاب فیزیک رشته ریاضی و فیزیک رشته تجربی نیست.
دوما توجه به کارنامه های کنکور رتبه های زیر 1000 در هر سه منطقه 1 و 2 و 3 کشور نشون میده بچه هایی که دیپلم ریاضی داشتند، در درس ریاضی درصد بالاتری نسبت به اونچیزی که میانگین همیشگی درصد درس ریاضی رتبه های زیر 1000 رشته تجربی هست، نزدند.(که البته این دلیل داره که برای طولانی نشدن پست، توضیح نمیدم)

4. برای کسانی که قصد مهاجرتِ تحصیلی از ایران ( به خصوص بصورت بورسیه) رو دارن، بدترین رشته، رشته تجربی هست.
البته این صرفا در مورد مهاجرت تحصیلی یا شرایط بورسیه هستش وگرنه در مورد خودِ ذات مهاجرت، پزشکان و دندانپزشکان، اکثریت قشر مهاجرانِ غیرتحصیلیِ غیرسیاسی(!) رو تشکیل میدن.
باز هم بخاطر طولانی نشدن پست، توضیح بیشتری نمیدم

5. اکثریت ( نه همه!) دیپلمه های ریاضی که وارد رشته های تجربی میشند در دانشگاه با مشکلِ فهمِ مفاهیم مواجه میشند.
برای کوتاهی مطالب یه مثال میزنم.یه دانش آموز نرمال تجربیِ کنکوری اگه الان ازش مفاهیم زیر رو بپرسی (با اینکه شاید مطالب اون فصلها رو بلد نباشه) به سرعت میتونه این پاسخ ها رو بده:
سیاهرگ: خون رو به قلب وارد میکنه
سرخرنگ: خون رو خارج میکنه.
میتوز: تقسیم سلول معمولی(!)
میوز: تقسیمی که عدد کروموزومی نصف میشه
و ...
علت اینکه اینها رو میتونه پاسخ بده اینه که خب اینا جزو بدیهیات فصل مربوط به خودشون در زیست بوده اما موارد خیلی زیادی رو از بچه های ریاضی دیدم که وارد کنکور تجربی شدند ( در رشته های پزشکی و دندون و پرستاری و..) و اتفاقا توی کنکور موفق هم بودند و زیست رو با هر سختی که بود خونده بودند وارد دانشگاه شدن اما در ترم 4 5 پزشکی همچنان رمز میذارن برای خودشون که فرق میوز و میتوز و سرخرگ و سیاهرگ و .... چی بوده! علت هم مشخصه چون به اجبار این موارد رو حفظ کرده بودند و الان هم باید دانشگاه رو به اجبار خودشون بخونن اما به سنگینی و حجم مطالب درسی نمیتونن مسلط بشن.

6. اکثریت ( نه همه!) دیپلمه های ریاضی که وارد کنکور تجربی میشند( به خصوص قشر سمپادی) با مشکل خودباوری کاذب مواجه میشن.(این مورد صرفا بر اساس مشاهدات شخصی خودمه)
علت اینه که بچه های ریاضی در طول دبیرستان با رفتار هایی از طرف کادر دبیرستان و جو مدرسه و جو جامعه حتی مواجه میشند و خودشون دارای یک برتری ذهنی-هوشی نسبت به تجربی ها ( و البته سایر رشته ها حتی!) میدونند و همین موضوع اونا رو در زمان کنکور دچار یه غرور میشن و کیفیت مطالعه شون بشدت افت پیدا میکنه و همین باعث میشه نتیجه غیرقابل باوری رو در کنکور بگیرند!

و اما مورد آخر
7. زندگی هیچ وقت "رنجِ مطلق" یا "لذتِ مطلق" نیست بلکه مجموعه ای از هر دوی اونهاست.

برای خودت بین لذت ها و رنج ها ( که از نظر خودت یک رنج یا یک لذت محسوب میشن) نمره دهی انجام بده
مواردی مثل
لذتِ 3 سال دبیرستان در رشته ریاضی
رنجِ 3 سال دبیرستان در رشته تجربی ( و حسرت خوردن از دیدن بچه های ریاضی)
رنجِ مطالعه زیست در کنار رشته ریاضی و مطالعه کنکوری اون در سال آخر
لذتِ مطالعه راحتتر زیست برای کنکور و بعدا در دانشگاه در صورت رفتن به رشته تجربی
و ....
در نهایت سعی کن انتخابی کنی که رنج هایی با نمره های پایین و لذت هایی با نمره های بالا داشته باشه. :)

بالا