• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

eng.um.mahdie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan3
شهر
Mashhad
سال فارغ التحصیلی
93
پاسخ : تغییر رشته از مهندسی به پزشکی

به نقل از بره ناقلا :
باید کنکور رو بدی. ولی رتبه اش. مهم نیست انچنان
واسه پردیس بین الملل شهرای دیگه باید حدود 3-4 هزار بشی ولی میگن کیش بدون کنکوره...
کسی نمیدونه؟ :-/

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فناوری اطلاعات(IT)

به نقل از بره ناقلا :
امیدوارم یه انتخاب درست داشته باشین.
معمولا خانواده ها زیاد استقبال نمیکنن از این کارا.
ولی ماهی رو هر وقت از اب بگیرید تازه ست. بهتر از اینه یه عمر حرص بخورین

من برا دل خودم میخوام برم به خونواده چه.
یعنی دوس دارم شده یه روز از عمرم مونده باشه وارد دانشکده پزشکیه بشم ببینم چطوریاس.
شمام اگه ناراحتی از انتخابت میتونین از اول کنکور بدینا.انگار پزشکی دوس دارین :D

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از sepanta1990 :
من برا دل خودم میخوام برم به خونواده چه.
یعنی دوس دارم شده یه روز از عمرم مونده باشه وارد دانشکده پزشکیه بشم ببینم چطوریاس.
شمام اگه ناراحتی از انتخابت میتونین از اول کنکور بدینا.انگار پزشکی دوس دارین :D
خوب بالاخره خانواده تا ادم منبع درامد نداره باید ساپورت کنه ، حداقلش ماهی 300-400 تومن خرچ پول توجیبی و وسایل هست برای یه ادم هم سن ما.
که باید خانواده متقبل بشه. ولی مثلا الان 89 ایای ما(و ابته پسرای کلاسمون که بدون مجوز میرن) که میانگین ماهی یک تومن رو حداقل درامد دارن،دیگه به خانواده وابسته نیستن.
بعد مثلا شما تغییر رشته بدین، حدود 10سال دیرتر از هم سناتون مستقل میشین.

بعدم من در سن 17سالگی از پیر شدن تو پزشکی ترسیدم، الان برم? :))
من خیلی خیلی دیگه بخوام خودکشی کنم، اپلای کنم تخصص رو، از اول شروع کردن خعلی سخته

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از بره ناقلا :
خوب بالاخره خانواده تا ادم منبع درامد نداره باید ساپورت کنه ، حداقلش ماهی 300-400 تومن خرچ پول توجیبی و وسایل هست برای یه ادم هم سن ما.
که باید خانواده متقبل بشه. ولی مثلا الان 89 ایای ما(و ابته پسرای کلاسمون که بدون مجوز میرن) که میانگین ماهی یک تومن رو حداقل درامد دارن،دیگه به خانواده وابسته نیستن.
بعد مثلا شما تغییر رشته بدین، حدود 10سال دیرتر از هم سناتون مستقل میشین.

بعدم من در سن 17سالگی از پیر شدن تو پزشکی ترسیدم، الان برم? :))
من خیلی خیلی دیگه بخوام خودکشی کنم، اپلای کنم تخصص رو، از اول شروع کردن خعلی سخته

من که اول جوونیمه شما رو نمیدونم :-"
از اول شروع کردنم انقد حال میده. تا تجربه نکنین نمیفهمین :D
البته من تو یه شرکتی کار برنامه نویسی میکردم و بخوام باز میکنم. بعدشم مجبور نیستیم که دیدم نمیشه خوند بیخیال میشم. خدا بزرگه [-o<

mohaNnesS

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تبریز
شهر
تبریز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

کاش سال 87 قبل کنکور یکم فکر میکردین راجع به علایقتون !

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از بره ناقلا :
این پیر شدن رو برای ایشون قبول دارم ولی به کنکوریا این جوری نگین
انقد به ما گفتن پیر میشین من کلا پزشکی رو بیخیال شدم،الان. میبینم درسم داره تموم میشه، خوب بعدش تخصص میخونه ادم،،بالاخره ادم قراره پیر بشه.
پزشکیاهم الکی شلوغش کردن واقعا از جهت سختی جز 3تا رشته اول سخت نیست.
واقعا وضع زندگی ما با هم سنای پزشکی مون قابل مقایسه نیست، اون وقت انقدر غر میزنن که..
دوستای پزشکی من هفته ای دوبار میرن بیرون گردش ، بعدم میگن افسرده ایم، کلاس زبان دوم و باشگاهم میرن. بعد ما هر هفته یه امتحان بزرگ داریم و همیشه فشاری مثل فشار کنکور رومونه.تقریبا هممون هر روز هفته 7،8 شب میرسیم خونه.
گول این حرفاشونو نخورین،
درسته . همینطوره .
به نقل از sepanta1990 :
به به اقای جهانگیری. افتحار دادین به ما سر زدین
من که مطمئن نیستم یه تصمیمیه گرفتم ببینم تا یکی دو سال دیگه چه میشود..ولی اگه ایران بمونم احتمال زیاد کنکورو میدم
ولی اون دوستمون که میخواد بره دندون آزاد. اولا چرا آزاد؟ بعدش میشه معرفی کنین زیارت کنیم ایشونو :)
مخلصم :D
90 ای برقه . اسم و شمارشو خواستی بت میدم . یه میل بزن به اینجا برات بفرستم شمارشو alijahangiri2010@yahoo

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از mimɒʜƧ :
کاش سال 87 قبل کنکور یکم فکر میکردین راجع به علایقتون !

فکر کردم. منتها مشکل اینجاس من به خیلی چیزا علاقه دارم :))
شوخی کردم. متاسفانه اونموقه مشاوره درست حسابی برا انتخاب رشته بهم ندادن و الا از همون اول میرفتم کامپیوتر. ولی 91 که کنکور دادم انتخابم فقط کامپیوتر بود (آی تی و نرم)

الانم که پزشکی زده به کله م. البته واقعا مطمئن نیستم تصمیمم قطعی نیست، بیشتر میخوام تجربه ش کنم ببینم چجوریاس. آخه زیادی کلاس میذارن برم کرک و پرشونو بریزم فک نکنن ما نتونستیم بیاییم پزشکی بلکه خودمون نخواستیم :))

به نقل از ali jahangiri :
مخلصم :D
90 ای برقه . اسم و شمارشو خواستی بت میدم . یه میل بزن به اینجا برات بفرستم شمارشو alijahangiri2010@yahoo

آقا چاکریم. ایمیل زدم :D

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از sepanta1990 :
مطمئنین گنج اونجا متظرمه؟ :-?

بله مطمئنم !
اولا الان پزشکي مثل قدیما نيس ، محمد جان گفتن پزشکا از موقع دوره حقوق دارن درست اما بعد همين دوره فک ميکني به همین راحتي حق مطب ميدن ?
گيريم توي دوره به شما ماهي 10 تومن بدن اصن بعدش چي?
حق مطب توي شهرستان بدن بهت خوبه?
به نظر من الان دیگه مثل قديم نيس پزشکي بعدم اون درآمدی که شما از پزشکا ميبيني بعد حداقل 10 سال کار به دستشون ميرسه

راجع به خارج کشورم شما مدرک شريفو داري يه رشته بسيار عالی
اگه معدل و نمره زبان و .... خوب باشه از یه دانشگاه خوب پذيرش بگيري
اونجاهم موفق باشي بلافاصله کار گیرت میاد
مثل اینجا نيس 3 میلیون بذارن کف دستت بگن بفرما آقای مهندس
حداقل 20 هزار دلار به يه مهندس خوب ميدن ! توي شرکت خوب به مهندسين کامپیوتر و مکانيکشون 30 هزار دلار ميدن

به نظر من البته شما الان معلوم نيس با خودت چن چندي!

sepanta1990

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدرجایی اسلامشهر
شهر
اسلامشهر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

به نقل از کوزت :
بله مطمئنم !
اولا الان پزشکي مثل قدیما نيس ، محمد جان گفتن پزشکا از موقع دوره حقوق دارن درست اما بعد همين دوره فک ميکني به همین راحتي حق مطب ميدن ?
گيريم توي دوره به شما ماهي 10 تومن بدن اصن بعدش چي?
حق مطب توي شهرستان بدن بهت خوبه?
به نظر من الان دیگه مثل قديم نيس پزشکي بعدم اون درآمدی که شما از پزشکا ميبيني بعد حداقل 10 سال کار به دستشون ميرسه

راجع به خارج کشورم شما مدرک شريفو داري يه رشته بسيار عالی
اگه معدل و نمره زبان و .... خوب باشه از یه دانشگاه خوب پذيرش بگيري
اونجاهم موفق باشي بلافاصله کار گیرت میاد
مثل اینجا نيس 3 میلیون بذارن کف دستت بگن بفرما آقای مهندس
حداقل 20 هزار دلار به يه مهندس خوب ميدن ! توي شرکت خوب به مهندسين کامپیوتر و مکانيکشون 30 هزار دلار ميدن

به نظر من البته شما الان معلوم نيس با خودت چن چندي!

البته من دارم دوتا هدفم دنبال میکنم. یعنی هم به اپلای فکر میکنم هم به پزشکی و هنوز وقت دارم تا تصمیم بگیرم.
ولی شما هم یکم اغراق کردینا :D
هم از وضعیت پزشکا هم از شرایط اونور آب.
به نقل از یکی از دوستان که تو شرکت گوگل کار میکنه حقوق برنامه نویس در این شرکت چیزی بین 100 تا 200 هزار دلار در ساله.
دیگه ماهی 20 تا 30 هزار دلارم خیلیه :D

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از sepanta1990 :
البته من دارم دوتا هدفم دنبال میکنم. یعنی هم به اپلای فکر میکنم هم به پزشکی و هنوز وقت دارم تا تصمیم بگیرم.
ولی شما هم یکم اغراق کردینا :D
هم از وضعیت پزشکا هم از شرایط اونور آب.
به نقل از یکی از دوستان که تو شرکت گوگل کار میکنه حقوق برنامه نویس در این شرکت چیزی بین 100 تا 200 هزار دلار در ساله.
دیگه ماهی 20 تا 30 هزار دلارم خیلیه :D

توي مایکروسافت مهندسشون 350 الي 400 ميدن بش :(( کصافتا :(( بميرن الهي :(( بابا از ماهي 10 هزار دلار شما شروع کن تا 30 هزار
بستگي داره ديگه
وضعیت پزشکا حالا ببین اگه هميني ک من میگم نشد :D دوست ما که رتبه 125 کنکور شد الان بايد باش صوبت کني تا بگه چقد پزشکي بد شده الان بعد ميري زود اپلاي ميکني :))

نازلی

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان میاندوآب
شهر
میاندوآب
پاسخ : انتحاب رشته در دبیرستان

ای بابا هر کی یه چیزی میگه!مشکل این نیست.من مامانمو چی کار کنم؟
الان همه مشاورا شروع کردن به نهی تجربی!
باید دلایل خوبی داشته باشی!
کی گفته همه چی به علاقست!مادر بنده شرط گذاشته اگه برم ریاضی دیگه کلاس پر!فکر میکنه میرم ریاضی تا از جامعه گنده تجربی فرار کنم...

Amirhossein Mirzade

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اهر
پاسخ : تغییر رشته

سلام بر دوستان سمپادی
من الان سال دوم دبیرستان رو دارم تموم می کنم
تو انتخاب رشته ریاضی رو انتخاب کردم الان هم خانوادم بدجوری گیر دادن که باید رشتت رو عوض کنی و بری تجربی
خودم اصلا علاقه ای ندارم و هر چه قدر هم وضع موجود رو براشون توضیح میدم حرف خودشون رو میزنن
چی کار کنم ؟ میشه راهنماییم کنید ؟
پ.ن: لطفا شرایط الان و شرایط زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه رو در نظر بگیرید و بازار کار رو هم حتما مد نظر داشته باشید
ممنون

zahra.D

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-تويسركان

اونوقت اگه كسي هنوز علاقه اش رو كشف نكرده و نميتونه بكنه و سالي ديگه انتخاب رشته داره چي ؟؟؟ميشه بگيد چه جوري علاقمون رو كشف كنيم؟؟

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی

سلام دوستاي سال نهمي عزيز
واقعيت اينه كه اين تصميم به ظاهر ساده خيلي مهمه . و من ملتمسانه ازتون مي خوام مغزتونو به كار بندازين. شما ممكنه كه از زيست خوشتون بياد ولي لطفا شما اين حماقتو نسبت به خودتون نكنيد شما بي جا مي كني دوست داري دكت شي.بريد رشته هاي مختلف رو بشناسيد. همين سمپاديا خيلي خوب از پس معرفي رشته ها بر اومده.خلاصه عاقل و بالغانه فكر كنيد.بريد مثلا كمپل بخونيد مي دونين من خودم از زيست سال اول دبيرستان حالم به هم مي خورد .زيستم ضعيف بود و همين باعث شد برم كلاس المپياد بعد همون جا عاشق زيست شدم. كلا بريد به هر درسي يه سر بزنيد. سايت كانونم براي معرفي رشته ها بد نيست .موفق باشيد و مختونو ب كار بندازين .بفهمين از زندگي تون چي مي خواين
مي خواين مثل خيلياي ديگه به يه زندگي روتين و عادي دل ببندين يا اين كه آرزوهاي بزرگ داشته باشين و كاراي بزرگ كنين
بعد تر نوشت :
اگر مي خواين بدونين كاري رو دوس دارين ببينين حاضرين اونو يه مدتي رايگان و مجاني انجام بدين
راستي اگر كه فهميدين كه از زندگيتونون چي مي خواين بهترين هارو مي خوام براتون آرزوهاتون بغل بغل

YaSm!nA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حکیم زاده
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
98
تلگرام

سلام
اول با تشکر از نگار عزیز x:

و خب ببینین من به ژنتیک علاقه دارم.پس صرفا تجربی پزشکی نیست!
علت علاقم ب ژنتیک ..اینکه یه ربطی ب خلاقیت داره! منظورم کار تو پژوهشکده های زنتیکه..کار رو انواع مختلف جاندار و...
اینکه میگم خلاقیت! چون میدونم ایده پردازیم خوبه! ایده های جالب مختلفی در امور مختلف ب ذهنم میرسه و این باعث میشه من فکر کنم ادم خلاقیم!
خب حالاسر در گمی از اینجا شروع میشه ک خلاقیت تو رشته های معماری..مهندسی ..نقشه کشی هم ب درد میخوره! حتی ب کارگردانی هم فکر کردم...به نظر خودم پتانسیلش رو دارم...میتونم مدیریت کنم. ( قبلا یکی کلیپ مستند از مدرسمون ساختم) میدونم کارگردانی و تدوینگری اصلی با کاری ک کردم خیلیی فرق داره...اما ب قولا مهم علاقس ک من ب کلیپ درست کردن و مدیریت یه مراسم و.. دارم.
میبینین؟؟ چندتا رشته با مسیر های متفاوت! هوووف
نظرتون چیه؟
در ضمن به زیست علاااقه دارم! شیمی برام جالبه!! فیزیک رو در کل دوست دارم !! و میدونم ریاضی رو اگه مثل ادم بخونم 20 میشم.
:-<

NiXi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
روزی روزگاری زیست..
دانشگاه
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

ی خواهش دارم، از سر حرف مردم و معلما و اجبار خانواده و تنفر از نحوه ی تدریس ی معلم و صرفا دوست نداشتن ی مبحث درسی و این جور چیزا انتخاب رشته نکنین که بعدا پشیمون میشین، برین تحقیق کنین، گول جو دکتر شدن و مهندس برق و غیره شدنم نخورید، من الان ب شخصه دارم تو خانواده م جلو هر کسی که فقط ب خاطر اسم دکتر شدن میخواد بره تجربی رو میگیرم، شده ازشون بپرسم میگن علاقه داریم، اساس علاقه رو شناخته، نه جو جامعه و مردم، خوب تحقیق کنین... ممکنه وقتی که خیلی دیر شده متوجه علایقتون بشید...از ما گفتن بود...

هلیوم

هئومه
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
آشویتس
سال فارغ التحصیلی
1945
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
شیمی

سلام دوستان من امسال به انتخاب رشته کنم.هم ریاضی و فیزیکم خوبه همه شیمی و زیستم
ولی علاقه وحشتناکی به شیمی دارم!!بنظرتون اگه مرک شیمی داشته باشم آینده کاری داره[SIZE=78%]؟؟؟؟؟؟؟؟عایا؟[/SIZE]

shiva93

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرز
شهر
کــرج
سال فارغ التحصیلی
1398

چی کار کنیم که از علاقمون سر در بیارم ؟ الان خودم به شخصه علاقه ای به محیط بیمارستان و پزشکی ندارم ولی پدرم می گه بعد علاقه مند می شی و میگه که پزشکی همه معیارهای
شغل خوب رو داره ..پول ، موقعیت اجتماعی و مفید بودن برای جامعه و ..نمی تونم تصمیم بگیرم :(

AHMADREZA.RS

احمدرضا
نام مرکز سمپاد
صدرالمتألهین
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات فارسی

اینجا کسی هست که بخواد رشته انسانی رو انتخاب کنه؟
کمکی خواستید در خدمتم.

YaSm!nA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حکیم زاده
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
98
تلگرام
پاسخ : انتقال بحث

یکی از تاپیک ها بحثی درباره انتخاب رشته بود .. در اصل گیر کردن بین دو رشته تجربی و ریاضی بود.!خلاصه ی بحث به اینجا انتقال داده شد :)
امیدوارم به دردتون بخوره..

به نقل از imehi :
من واقعا بین انتخاب رشته تجربی و ریاضی - فیزیک موندم :-\ ....... نمیخوام بحث علاقه ای باشه =((میخوام بهم کمک کنید که بدونم واقعا کدوم بهتره ؟؟ ~X( ~X(
به نقل از وکیل آینده! :
ببین این کار درستی نیست...توانایی خودت تو چیه؟

تو هنر؟ادبیات ؟موسیقی؟...

وگرنه هیچکس اگر اینده تو هیچی نشدی پاسخگو نیست...دقت کن ببین چی تو عمق وجودت داری

به نقل از Rezvaneh :
در مورد اینکه کدوم بهتره واقعا نمیشه قطعی نظر داد چون دیگه تو هر رشته ای به اندازه کافی فارغ التحصیل هست فقط باید دید که استعداد هر فرد کجاست این استعداد حتی مهمتر از علاقه ست اگر بتونی نقطه تلاقی استعداد و علاقتو بدست بیاری تو هر رشته ای که بری موفق ترینی ...من به خواهر خودم پیشنهاد انسانی رو دادم با توجه به ویژگی هایی ک داشت...الان انسانی به نظرم هر چند که دیگران این فکرو نمیکنن ولی تو بازار کار بهتره ...تجربی شدیدا به درس خون بودن احتیاج داره و علاقه...اما ریاضی که خیلی دور بریام رفتن اتفاقا بر خلاف فکر بقیه هم کار براش هستو ادامه تحصیلش ب نسبت تجربی خیییییییلی آسونتره ....ولی در کل چیزی رو انتخاب کن که تو رو به آرزوهات برسونه

به نقل از Reihaneh.a :
واقعا بحث علاقه ایه.
یه کاری نکنید بعدا زجر بکشید.
و هر لحظه، تو هر موقعیتی، دوم سوم یا سال کنکور، که فک کردید مسیرتون غلطه و یه چیز دیگه رو دوست دارید حتما حتما حتما برگردید.

به نقل از َََََََA WALKING DEAD :
ببین پروژه آمار یکی از دوستام این بود که زنگ بزن به فارغ التحصیل ها و بپرسن چه قدر از زندگی رضایت دارن و اینا"مدرسه ما فقط ریاضی و تجربی داره"
و بودن برق شریفی هایی که 10 درصد از وضعیت زندگی راضی بودن"شخص مذکور الان منشی یک شرکته با ماهی 1.5 ملیون حقوق و همسرش هم که فوق برق شریف داره رفته سربازی" و نیز بودن آمار دانشگاه های ها پرتی که 95 درصد از زندگی راضی بودن"ایشون مدیر عامل یکی از شعب بانک پاسارگاده" و چهل درصد از این افراد نسبتا زیاد گفتند که اگر برمیگشتند قاعدتا رشته ای غیر از ریاضی و تجربی رو برمیگزیدند. اما از نظر شغلی خوب تجربی ها با آمار بسیار بالایی رضایت داشتن. ولی خوب درصد رضایت تجربیا ی خوب ، نسبتا به ریاضیایی که از کشور خارج شده بودن کمتر بود . این پروژه رفته خوارزمی نتایج اومد می زارمش تو سایت.

به نقل از ملکه شیشه ای :
Masoud Rafee:
دکتر قربان کیانی

علل گرایش دانش آموزان به رشتۀ تجربی

سالانه قریب ۵۰۰ هزار نفر داوطلب درگروه آزمایشی تجربی در کنکور شرکت می‏ کنند،به طوری که تعداد داوطلبین دو گروه آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی روی هم رفته کمتر از این میزان است. استقبال دانش‏ آموزان ازرشتۀ تجربی در مرحلۀ انتخاب رشته در دورۀ دوم متوسطه نیز آموزش و پرورش را با چالش مواجه […]پنج شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۹سالانه قریب ۵۰۰ هزار نفر داوطلب درگروه آزمایشی تجربی در کنکور شرکت می‏ کنند،به طوری که تعداد داوطلبین دو گروه آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی روی هم رفته کمتر از این میزان است. استقبال دانش‏ آموزان ازرشتۀ تجربی در مرحلۀ انتخاب رشته در دورۀ دوم متوسطه نیز آموزش و پرورش را با چالش مواجه کرده است.بی شک دلایل متعددی در اقبال عمومی دانش‏ آموزان و والدین آنها به این رشته وجود دارد، ولی مهمترین آنها را وجود رشته‏ های علوم پزشکی را در گروه آزمایشی علوم تجربی می‏ توان عنوان نمود به ویژه رشته‏ های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی طرفداران زیادی دارد. عامل گرایش دانش آموزان به این رشته ها نخست امکان اشتغال و نیز میزان درآمد بالا در این رشته ها است.البته در تمام دنیا درآمد رشته های پزشکی زیاد است ولی در ایران این فاصلۀ درآمد، چشمگیرتر از اغلب کشورهاست.حتی درآمد پزشکان ایرانی چند برابر همتایان اروپایی و آمریکایی شان است در حالیکه درآمد یک مهندس در اروپا یا آمریکا چندین برابر همان مهندس در ایران است. آلمان، به عنوان ثروتمندترین کشور اروپایی با تولید ناخالص داخلی حدودا ۴۰۰۰ میلیار دلار یعنی تقریبا ۱۵ برابر ایران است ؛ اما حقوق ماهانه یک پزشک، حدودا ۴۰۰۰ یورو است که تقریبا ۱۶ ملیون تومان می شود، که ۴۰ درصد مالیات هم باید بپردازد و از این نظر تقریبا زیر متوسط تحصیل کردگان جامعه و در حد متوسط همه شاغلین دریافتی دارد. در حالی که در ایران پزشکانی هستند که تقریبا ۷۰ میلیون تومان کارانه دریافت می کنند. این سیاست آلمان برای تقویت حضور استعدادها در بخش های واقعی و مولد اقتصادی (صنعت، موسسات تحقیق و توسعه و …) و دلایل دیگر اتخاذ شده است که نتیجۀ آن هم تولید ناخالص ۱۵ برابری نسبت به ایران است.در سال های اخیر با اجرای طرح تحول سلامت میزان کارانۀ پزشکان افزایش چشم گیری پیدا کرده و میزان بودجۀ وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی نیز ارتقاء قابل توجهی یافته است به طوری که در سال ۱۳۹۴ میزان بودجۀ وزارت بهداشت نسبت به سال ۹۳ افزایش دوبرابری پیدا کرد و این در حالی بود که میزان تعرفۀ خدمات پزشکی نیز به همین نسبت افزایش یافته بود. تأثیر این درآمدهای گزاف در خود وزارت بهداشت باعث ایجاد تفاوت قابل ملاحظه در دریافتی پرستاران و پزشکان شده و نارضایتی جامعۀ پرستاری و سایر عوامل درمانی را به دنبال داشته است به طوری که امروزه مهاجرت فزآیندۀ پرستاران به کشورهای غربی و عربی از نتایج این تصمیم است.در آموزش و پرورش نیز گرایش به انتخاب رشتۀ تجربی بسیار بیشتر از سایر رشته ها شده است. وجود این رشته های پرطرفدار، رقابت در عرصۀ کنکور را شدیدتر کرده و بستر فعالیت مؤسسات آموزشی آزاد جهت ماهی گیری از این آب گل آلود را فراهم تر کرده است. در این میان کم نیستند افراد یا مؤسساتی که با وعدۀ بردن افراد به بهشت یعنی تضمین قبولی آنها در رشته های دلخواه شان با روش ها و برنامه های عجیب و غریب از جهل مردم درآمدهای هنگفتی کسب می کنند.اما در میان دلایل متعدد گرایش به رشتۀ تجربی دلیلی که یکی از دانش آموزان دلیلی ارائه داد که به نظرم جالب تر می نمود، نظر ایشان این بود که من برای انتخاب رشته، فردی را که در رأس آن شغل و رشته نشسته را در نظر می گیرم. اگر فرد توانمندی بود پی می‏ برم که آیندۀ آن شغل و رشته نیز خوب خواهد بود.در حال حاضر ، وزیر بهداشت توانمندترین عضو کابینه هستند به طوری که پیشنهادات ایشان اغلب مورد قبول دولت قرار می گیرد و همیشه به بهبود وضعیت شغلی افراد زیرمجموعۀ خود می اندیشد و در مقابل می بینم که نیروهای تحت مدیریت برخی وزرا هر روز احساس فنا و فلاکت بیشتری می کنند،پس بهتر است رشته ای را انتخاب کنم که در رأس آن فرد توانمندی قرار دارد تا آینده شغلی ام تضمین شود.البته توانمندی وزیر وقتی بیشتر قابل درک است، که اولویت اصلی دولت به جای توسعۀ صنایع و ایجاد اشتغال در کشور درمان بیماری آنهاست در حالی که دلیل عمدۀ گسترش بیماری جسمی و روانی در بین مردم بیکاری و ناامیدی از یافتن شغل متناسب با استعداد و علایق آنهاست.در این میان گرایش به علوم انسانی بسیار کمتر است و این نشان می دهد عدم توجه به رشد متوازن درآمد مشاغل مختلف در یک جامعه چه تأثیر اسفاکی بر انتخاب های تحصیلی و شغلی دانش آموزان می گذارد.این امر در فرآیند هدایت تحصیلی آنها بسیار مشهود است و یکی از چالش های آموزش و پرورش توزیع متوازن دانش آموزان در رشته های مختلف.

بالا