• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رفع اشکال زیست

Fereshteh S

کاربر فعال
پاسخ : رفع اشکال زیستی

به نقل از shzc :
سلام، من در یک مسئله ژنتیک مشکل دارم لطفا من را یاری کنید!
فراوانی آلل زالی در جامعه ای ۲/۰ (دو دهم)است و جامعه در تعادل هاردی-واینبرگ است.اگر یک زن سالم با مرد زال ازدواج کند و از سه فرزند آن ها دو پسر و یک دختر باشد و نیز هیچ کدام از آن ها مبتلا به زالی نباشد. مطلوب است احتمال هتروزیگوت بودن والد؟
خب با توجه به فراوانی الل ها احتمال Aa بودن مادر یک سوم و AA بودن دو سومه و اگر هترو باشه فرزندا یک دوم احتمال داره Aa یک دوم aa
فک کنم جوابش میشه یک سوم ضربدر یک دوم به توان 3

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

یک هفدهم :-/

shzc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست قبلا می خوندم!

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

احتمال شرطی:فرمول احتمال شرطی:(p(A اشتراک با(p(B,تقسیم بر(p(B!که A میشه احتمال هترو بودن و Bمیشه احتمال داشتن این فرزند ها با این شرایط!
1-احتمال هترو بودن مادر,با 2pqمیشه 0.32 ,حالا باید احتمال داشتن فرزند هارو حساب کنیم,باید هم احتمال دختر بودن و هم احتمال سالم بودن رو حساب کنیم..که میشه 6تا یک دوم..این عددو در 0.32 ضرب میکنیم که میشه ا دویستم!(این میشه احتمال این فرزندا با وجود هترو بودن والد,صورت کسر یا (p(A اشتراک با(p(B
2-احتمال همو غالب بودن والد رو حساب میکنیم ک میشه0.64!حالا در احتمال فرزندا رو حساب میکنیم!چون همه فرزند ها سالم هستن فقط در یک دوم های دختر یا پسر بودن ضرب میکنیم!که میشه 0.08!
حالا فرمول احتمال شرطی بودنو مینویسیم!که میشه احتمال هترو بودن اشتراکش با داشتن این فرزند ها,تقسیم بر داشتن این فرزند ها.......1/200+8/100=17/200(مخرج)و 1/200(صورت)...............تقسیم بر هم=1/17(به عبارتی احتمال شرطی میشه احتمال هتروبودن علاوه بر داشتن این فرزند ها تقسیم بر احتمال داشتن این فرزند ها !)
امیدوارم متوجه شده باشین :)

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

بچه ها بهتون پیشنهاد میکنم که کتاب وزارتی های زیست کل سال ها و شیمی پیش دانشگاهی رو بخونید...بهتون کمک میکنه درک بهتری پیدا کنین و مطالبو عمیق تر یاد بگیرید...از شیمی پیش,اسید و باز خیلی مهمه و توی خیلی از مسایل مثل تیتراسیون و درک مسایل انزیم و ساز و کار های انزیمی و غیره کمکتون میکنه(اگه ب عقب بر میگشتم این کارارو میکردم!)
و اینکه امتحاناتونو دو در نکنین البته تاریخ و زمین و امار و اگه تونستین ندین چون بدرد نمیخوره :-"ولی بقیشو جدی بگیرین و سرسری نخونین برای اینکه صرفا "نیوفتید" چون در زمان امتحان نهایی جمع کردن این حجم مطالب خیلی سخته و امتحان نهایی سال به سال داره مهمتر میشه!و همچنین هیچ کس جز خدا نمیتونه بکه ک شما قبول میشید یا نه!چه بسا خییییییییییییییییییلیییییییییییییی خفن باشید!
ی چیز دیگم اینکه به حرف های ی عده از دبیرا ک میگن تو احتمال قبولیت کمه یا اینکه زیاده اصلن اصلن گوش نکنین..کار خودتونو بکنین نه ناامید بشین و نه خوشی کاذب بگیرید! :|
اینا نصیحتای دوستانه من بود,امیدوارم بدردتو بخوره :)

shzc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد

به نقل از MHO :
احتمال شرطی:فرمول احتمال شرطی:(p(A اشتراک با(p(B,تقسیم بر(p(B!که A میشه احتمال هترو بودن و Bمیشه احتمال داشتن این فرزند ها با این شرایط!
1-احتمال هترو بودن مادر,با 2pqمیشه 0.32 ,حالا باید احتمال داشتن فرزند هارو حساب کنیم,باید هم احتمال دختر بودن و هم احتمال سالم بودن رو حساب کنیم..که میشه 6تا یک دوم..این عددو در 0.32 ضرب میکنیم که میشه ا دویستم!(این میشه احتمال این فرزندا با وجود هترو بودن والد,صورت کسر یا (p(A اشتراک با(p(B
2-احتمال همو غالب بودن والد رو حساب میکنیم ک میشه0.64!حالا در احتمال فرزندا رو حساب میکنیم!چون همه فرزند ها سالم هستن فقط در یک دوم های دختر یا پسر بودن ضرب میکنیم!که میشه 0.08!
حالا فرمول احتمال شرطی بودنو مینویسیم!که میشه احتمال هترو بودن اشتراکش با داشتن این فرزند ها,تقسیم بر داشتن این فرزند ها.......1/200+8/100=17/200(مخرج)و 1/200(صورت)...............تقسیم بر هم=1/17(به عبارتی احتمال شرطی میشه احتمال هتروبودن علاوه بر داشتن این فرزند ها تقسیم بر احتمال داشتن این فرزند ها !)
امیدوارم متوجه شده باشین :)

سلام، یک سوال ی مشکلی است احتمال دو پسر و یک دختر میشه 8/3 ، بعد احتمال سالم بودن همه فرزندان هم میشه 8/1 .
والد هم سالمه پس اگر از بین سالم ها انتخاب کنیم میشه 3/1 پس احتمال کل میشه 64/1 تقریبا همون 015/0.
درسته یا نه ؟
خوب احتمال هموزیگوس بودن میشه 08/0 اینکه شکی نیست، حالا هترو تقسیم بر همو + هترو که میشه تقریبا 16%

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام

من یه سوالِ چرت دارم. :-" ممنون میشم جواب بدین. :-"

اگر در ترجمه mRNA اپران لک، 300 tRNA در جایگاه A قرار بگیرد چند tRNA در جایگاه P قرار میگیرد؟

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Suspicious Girl :

اگر در ترجمه mRNA اپران لک، 300 tRNA در جایگاه A قرار بگیرد چند tRNA در جایگاه P قرار میگیرد؟
سلام.بستگی داره،اگه قبل از جابجایی باشه که میشه سیصد تا از p رد شدن!چون اولین trnaفقط از p گذشه ولی از a رد نشده،میشه299(مشترک ها بین aوp)باعلاوه ی یکی که فقط از pگذشته!اگه بعد از جابجایی باشه هم میشه 301!

shzc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد

به نقل از Suspicious Girl :

سلام
می دونیم که هر tRNA ای که در جایگاه A قرار بگیرد حتما در جایگاه P قرار خواهد گرفت(برای خروج از ریبوزوم) و تنها tRNA ای که در جایگاه A قرار نمی گیرد مربوط به کدون آغاز ترجمه است یعنی اولین آمینواسید!
خوب پس جواب می شود 301

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام

به نقل از shzc :
سلام
می دونیم که هر tRNA ای که در جایگاه A قرار بگیرد حتما در جایگاه P قرار خواهد گرفت(برای خروج از ریبوزوم) و تنها tRNA ای که در جایگاه A قرار نمی گیرد مربوط به کدون آغاز ترجمه است یعنی اولین آمینواسید!
خوب پس جواب می شود 301

استدلال خودمم همین بود، ولی از یکی دیگه که پرسیدم گفت 301 اونم بخاطر اپران لک که فقط سه تا رشته ی پلی پپتیدی میسازه. نفهمیدم ربطشو! :-"

جواد عباسی

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 2 (توحیدی 2)
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ریاضی مبتکران-نقره کشوری

سلام..ببخشید میشه در مورد غدد بدن یکم صحبت کنید ممنون میشم h-: >:D<

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از جواد عباسی :
سلام..ببخشید میشه در مورد غدد بدن یکم صحبت کنید ممنون میشم h-: >:D<
اين قصه سر بسيار دراز دارد ! :-"
جلد ٦ كمپبل رو بخون اگه بازم خواستى فراتر بخونى گايتون بخون .

shzc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد

سلام، یک سوال خفن! :D ؛ دریابید سوال را!!!!
نفوذ یک بیماری در زنان 100% و در مردان 50% است.یک مرد بیمار با زنی ظاهرا سالم ازدواج می کند آن ها صاحب دو فرزند می شوند یک دختر بیمار و یک پسر ظاهرا سالم(ممکنه بیمار باشه چون نفوذ 50% است.)، حال این پسر با زنی سالم ازدواج می کند و صاحب یک دختر سالم می شود؛
چقدر احتمال دارد این صفت مورد بررسی در شجرنامه ی فوق وابسته به X مغلوب باشد؟؟؟

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از shzc :
سلام، یک سوال خفن! :D ؛ دریابید سوال را!!!!
نفوذ یک بیماری در زنان 100% و در مردان 50% است.یک مرد بیمار با زنی ظاهرا سالم ازدواج می کند آن ها صاحب دو فرزند می شوند یک دختر بیمار و یک پسر ظاهرا سالم(ممکنه بیمار باشه چون نفوذ 50% است.)، حال این پسر با زنی سالم ازدواج می کند و صاحب یک دختر سالم می شود؛
چقدر احتمال دارد این صفت مورد بررسی در شجرنامه ی فوق وابسته به X مغلوب باشد؟؟؟

يه حسى ميگه صفر ميشه :)) :-"

notebook

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

مگه زن اگه الل بیماری رو دریافت کنه 100بیمار نمیشه :-/
از گفتن ظاهرا بیمار منظور چیه یعنی فنوتیپ بیمار نداره؟

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از notebook :
لابد رد گم كنيه :د

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از notebook :
خوب اگه صفتش مغلوب باشه و زنه هم يك آلل ازش داشته باشه سالم مي مونه و لي باطنن يه دونه از ارن صفته داره .

notebook

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

خو ما نمی دونم رابطه ی بین الل های بیماری چه جوریه
بعد توی دودمانه ها اونجوری من یادمه اگه وابسته به xمغلوب بود دختر بیمار پدرش هم بیمار بود حتما دیگه ؟!
بعد تازه ما تو صفات مغلوب AA /Aa رو سالم میگیریم اما ظاهرا سالم یعنی اینکه ناخالص بود؟
تازه اخر سوالم میگه سالم خو الان هم همو ها حسابن هم هترو ها ؟!
:-/

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Hossein9021 :
خوب اگه صفتش مغلوب باشه و زنه هم يك آلل ازش داشته باشه سالم مي مونه و لي باطنن يه دونه از ارن صفته داره .
اينجا سالم بودن ظاهر و باطن نداره ها. ظاهرا منظور اينه كه شايد ناقل باشه؟

بالا