• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رفع اشکال زیست

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : رفع اشکال زیستی

به نقل از ف.ناصریان :
این جمله درسته یا نه؟ همه پروتئین هایی که تو هسته هستن در سیتوپلاسم ساخته شدن و هر پروپئینی هم که تو هسته ساخته میشه میره تو سیتوپلاسم فعالیت کنه. مثال نقضی چیزی اگه داره بگین لطفا.
سلام.بخش اولش درسته.اما توی هسته اصن پروتیین ساخته نمیشه..به دو علت:در هسته mrnaهنوز ویرایش نشده و دو اینکه ساختار ریبوزوم در هسته غیر فعاله!

zizipatala

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
علوم پزشکی سبزوار
رشته دانشگاه
مامایی
اینستاگرام

من یک سوال ژنتیک دارم لطفاهرکس می تونه این سوالوحل کنه
خانواده ای دوفرزند دارند یکی ازآنهادختراست ودرروزدوشنبه به دنیا آمده است چه قدراحتمال دارد فرزنددیگردختر باشد؟ :-/

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از zizipatala :
خانواده ای دوفرزند دارند یکی ازآنهادختراست ودرروزدوشنبه به دنیا آمده است چه قدراحتمال دارد فرزنددیگردختر باشد؟ :-/
دوشنبه به دنیا اومده که اومده :D
هر بچه به احتمال 1/2 دختر و 1/2 پسره.
البته من اینجوری فک میکنم.ولی خوب یه حالاتی هم خاص داره که به این سوال مربوط نمیشه.

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از zizipatala :
سلام.به نظر من میشه یک سوم.چون تعداد حالاتی که فرزندان خانواده میتونن داشته باشن (پ,د)(پ,پ)(د,پ)(د,د)که حالت دوم حذفه!حالا چون مشخص نکرده این دختر فرزند اوله یا نه,از بین سه حالت دیگر(که فرض مسیله که دختر بودن یکی از فرزندا معلومه رعایت شده)حالتی رو انتخاب میکنیم که خانواده دو دختر دارن که میشه یک سوم !

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از MHO :
سلام.به نظر من میشه یک سوم.چون تعداد حالاتی که فرزندان خانواده میتونن داشته باشن (پ,د)(پ,پ)(د,پ)(د,د)که حالت دوم حذفه!حالا چون مشخص نکرده این دختر فرزند اوله یا نه,از بین سه حالت دیگر(که فرض مسیله که دختر بودن یکی از فرزندا معلومه رعایت شده)حالتی رو انتخاب میکنیم که خانواده دو دختر دارن که میشه یک سوم !
موافقم.ولی
فک کنم سوال منظورش این بوده که چه قد احتمال داره یه بچه ای دختر باشه.عاخه الان اگه شرایطی که سوال گفته رو حذف کنیم از سوال تغییری ایجاد نمیشه.ینی میشه چه قد احتمال داره فرزند یه خانواده دختر باشد.چون ترتیب و ذکر نکرده.
منم که اون بالا گفتم حالت خاص منظورم همین ترتیب بود.ولی خو معلوم نی. ~X(

anis2

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اریوجان

توی صورت سوال اسمی از ترتیب نیومده . فقط احتمال دختر بودن رو خواسته که میشه همون 1/2

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از hamed.yas 128 :
موافقم.ولی
فک کنم سوال منظورش این بوده که چه قد احتمال داره یه بچه ای دختر باشه.عاخه الان اگه شرایطی که سوال گفته رو حذف کنیم از سوال تغییری ایجاد نمیشه.ینی میشه چه قد احتمال داره فرزند یه خانواده دختر باشد.چون ترتیب و ذکر نکرده.
منم که اون بالا گفتم حالت خاص منظورم همین ترتیب بود.ولی خو معلوم نی. ~X(
نه ما باید شرطی که تو صورت سواله رو در نظر بگیریم حتما..این یه جور احتمال شرطی..ینی احتمال دختر بودن فرزند دیگه با وجود دختر بودن یکی دیگه!اگه ترتیبو مشخص میکرد میشد یک دوم،الان ک نگاه کردم ی سوال مثل همین توی یکی از کتابامون هست،و همینجوری حل کرده:خانوادهای دارای دو فرزند است و یک فرزند پسر دارد باچه احتمالی فرزند دیگر دختر است؟با اسندلال شما میشه یک دوم،ولی اگهدوباره بگیم حالت های بچه هایرو،فقط حالتایی درسته ک حتما یک فرزند پسر داشته باشن(د،پ)(پ،پ)(پ،د)،ک اینجا،حالتی ک یک دختر و یک پسر داشته باشن،هست دو سوم،حالا اگه ترتیب مشخص میکرد،میشد یک دوم!منبع این سوال:کتاب گاج میکرو طبقه بندی

anis2

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اریوجان

اما واقعا چطور ممکنه دختر بودن یه بچه به اینکه بچه قبلی پسر بوده یا نه ربط داشته باشه ؟؟ ~X(
اگه صورت سوال گفته بود احتمال اینکه بچه اول پسر و دومی دختر باشه چقدره میشه 2/3 ولی اصل سوال می گه که احتمال دختر بودن چقدره ک میشه 1/2! به بچه ی اول هم هیچ ربطی نداره.
منبع:کمپبل . فصل 13

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از ❀خـــوب❀ :
اما واقعا چطور ممکنه دختر بودن یه بچه به اینکه بچه قبلی پسر بوده یا نه ربط داشته باشه ؟؟ ~X(
اگه صورت سوال گفته بود احتمال اینکه بچه اول پسر و دومی دختر باشه چقدره میشه 2/3 ولی اصل سوال می گه که احتمال دختر بودن چقدره ک میشه 1/2! به بچه ی اول هم هیچ ربطی نداره.
منبع:کمپبل . فصل 13
ربطی ندارن و مستقلند،اما اینکه بخوایم خواستهی مسيله رو بدست بیارین،باید هردورا رعایت کنید،
اگه گفته بود اولی دختر باشه دومی پسر،میشه یک چهارم،و اصل سوال احتمال دختر بودن به تنهایی نیست،به شرطپسر بودن فرزند دیگره!یعنی احتمال شرطی!!و خواسته نه دختر بودن به تنهایی!!یعنی باید ترتیب رو هم رعایت کنیم

zizipatala

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
علوم پزشکی سبزوار
رشته دانشگاه
مامایی
اینستاگرام

به نقل از zizipatala :
[/quote]

جوابش نه یک دومه ونه یک سوم ماهم این جوابودادیم ولی گفتن اشتباهه ودوشنبه توجواب تاثیرداره ولی بازهم من هنوز روجواب خودم یعنی یک سوم اصراردارم

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

منبع سوال کجاست.؟اگه دختره بچه اول نباشه جواب1/3اگرم بچه اول باشه1/2.اصلا به ذهنم نمیرسه جواب دیگه ای داشته باشه.شاید یک نکته علمی تو دوشنبست؟> ~X( :O

anis2

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اریوجان

بچه ها چرا خودتونو گیج می کنید ؟؟
جواب 1/2 ه . یا دختره یا پسر . و احتمال دختر بودن هم 1/2 ه.من رفتم از استادمون پرسیدم . آخه دوشنبه و بچه ی اول به جنسیت بچه ی دوم چه ربطی داره؟؟ مثل این می مونه بگن2+2 میشه چن بعد بیایم از تانژانت کتانژانت حلش کنیم :|

zizipatala

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
علوم پزشکی سبزوار
رشته دانشگاه
مامایی
اینستاگرام

زیاد زحمت نکشید خودم حلش کردم میشه 27/13 معلمون هم گفت درسته :D

anis

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

راه حلش رو هم بگو بیزحمت مستفیض شیم :|

shzc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست قبلا می خوندم!

به نقل از zizipatala :

اولا سلام
دوما این سوال رو می توانید به راحتی با احتمال شرطی حل کنید یعنی چی یعنی اینکه طراح می خواد بگه احتمال دختر بودن فرزند دوم به شرط دختر بودن یکی از دو فرزند چقدر است مسئله ای که اینجا پیش می آید ما نمی دونیم فرزند اول دختره یا فرزند دوم پس کل فضای نمونه ای مون (که شامل یک فرزند دختر است) برابر 3 است :
(د ، د) - (پ،د) - (د،پ)
حال احتمال که برابر با حالات مساعد تقسیم بر کل حالات است رو محاسبه می کنیم که می شود یک سوم یا 33%

• لایک
امتیازات: MHO

shzc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد

سلام یک سوال جالب در بخش مسائل بیوشیمی قرار داده ام!
لطفا ببینید! حل کنید! بحث کنیم!!!

shzc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد

به نقل از hamed.yas :
یک نورون حرکتی در پاسخ به محرک به کجا پیام میفرستد؟؟
1.نورون وابران
2.گیرنده
3.نورون آوران
4.نورون بینابینی
5.عمل کننده
سوال بعدی.
گیرنده های میانجی عصبی اغلب:
1.کانال های یونی وابسته به ولتاژند
2.به یون های کلر اجازه ی عبور مسدهند
3.از طریق پیامبر ثانویه کار میکنند
4.باز جذب میانجی های عصبی را مهار میکنند
5.کانال های یونی همیشه بازند.
بازهم پذیرای پخ هاتون هستم.
اینجا که خیلی خلوت شده. :-((

سلام
سوال یک می شود گزینه ی 2 ، ببین می دونیم که نورون حس پیام رو دریافت می کند و از ریشه پشتی وارد نخاع می شود و در جسم خاکستری یا با نورون رابط (بینابینی) سیناپس می دهد و سپس با نورون حرکتی(وابران) سیناپس می دهد یا مستقیم با نورون وابران سیناپس می دهد و این نورون در پاسخ به محرک پیام را به گیرنده منتقل می کند.

سوال دوم گزینه 1، علتش هم واضحه!!!

shzc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
مدال المپیاد

سلام، من در یک مسئله ژنتیک مشکل دارم لطفا من را یاری کنید!
فراوانی آلل زالی در جامعه ای ۲/۰ (دو دهم)است و جامعه در تعادل هاردی-واینبرگ است.اگر یک زن سالم از نظر فنوتیپی با مرد زال ازدواج کند و از سه فرزند آن ها دو پسر و یک دختر باشد و نیز هیچ کدام از آن ها مبتلا به زالی نباشد. مطلوب است احتمال هتروزیگوت بودن مادر فرزندان؟

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب