• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انحنای نور

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
پاسخ : انحنا نور؟؟؟

بستگی به جرم و اندازه ی جسم سنگین و همچنین مکان عبور نور نسبت به جسم(فاصله) داره.ولی بدلیل نیاز به استفاده از محاسبات مربوط به هندسه ریمانی من نمیتونم در این مورد کمکتون کنم!

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اینم یک سایت شاید مرتبط با همین مباحث:
image002.gif

میشه یک نفر این عکس رو واسه من تفسیر کنه؟

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

در این عکس مسیر دو پرتو نور خروجی از یک جسم منبع و تاثیر انحنای فضا بر روی مسیر نور رو نشون میده.چون جسم سنگینی بین ناظر و منبع وجود داره که باعث انحنای فضا-زمان شده مسیر پرتو های نور منحرف شدن و جسم در محل اصلی خودش دیده نمیشه.در بعضی حالت هایی که در کیهان چنین پدیده ای در مقیاس خیلی بزرگ رخ میده باعث بوجود اومدن پدیده ای به اسم عدسی سازی گرانشی یا Gravitational Lensing میشه که نیروی گرانش و در نتیجه ی اون انحنای فضا-زمان باعث انحنای نور مانند حالتی که یک عدسی وجود داشته باشه میشه.

nioosha

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
0شيمي

در حد ما نیست!!!!!!به هر حال تو سیاه چاله ها اتفاق میفته!!!!!!!!

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

نه لازم نیست حتما سیاه چاله ای باشه تا این اتفاق بیفته.سیاه چاله یکی از حالات حدی این پدیده است

VI[p]_A

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
بزار مخفی بمونه
شهر
ما اگه نخواییم بفهمین کجایی هستیم باید چه کنیم ؟
مدال المپیاد
شیمی - زیست

بابا خیلی راحته پیامش اینه که
اقا مبحث محترم نور چاله ماله زیاد داره بپا توش نیفتی

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

نه اتفاقا خیلی مبحث جالبیه.در اون حد که فکر می کنید سخت نیست!

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از nioosha :
به هر حال تو سیاه چاله ها اتفاق میفته!!!!!!!!

با این موافقم!
چون جاذبه اش اونقدر قویه که نور رو جذب میکنه!

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک دانش اموزی/طلای استانی.نقره کشوری
بچه ها من فیزیک رو به خاطر پیچیدگی اش خیلی دوست داشتمx: ولی هرچی توش تحقیق می کنم بیشتر گیج می شم و حس می کنم هیچی نمیدونم.:| سراغ هر مطلب علمی میرم یه چیز جدید پیدا میشه که نمی دونم دربارش.~X(~X(
احساس خنگی می کنم و از نوشته های شما هم چیزی سر در نمیارم. |-@|-@دیگه از خوندن و تحقیق کردن خسته شدم. قبلا درباره ی فضا و زمان چیز های جالبی خونده بودم که الان با چیز هایی که شما نوشتین به همه علمم شک کردم!!!:-/ راستش چیزایی که من خونده بودم اصلا به انحنای نور ربطی نداشت(تا اونجایی که یادمه) فقط درباره ی سیاهچاله و عبور از آن بود که نوشته بود هنوز غیر ممکن به نظر می رسه و راهی براش پیدا نشده[-|[-|
احساس می کنم درک فیزیک داره برام سخت و سخت تر میشه...:((:((
کمک کنین لطفا...:-s:-s

سارا خانم طبیعیه منم هم سن شما هستم ولی فیزیک رو انقدر خوندم که کاملا تو پست و خونمه.در مورد انحنای نور بگم که انیشتین اومد گفت چرا هر دانشمندانی یک نظری در مورد جاذبه داره؟راستم میگفت حتی الانم دانشمندا نظرات متفاوتی در مورد جاذبه دارن.انیشتین اومد فضا رو یک صفحه شطرنجی بزرگ فرق کرد از جنسه پارچه حدودا اگه درست بگم .منظورم از پارچه برای درک بهتره شماست. اگر وسط یک تیکه پارچه معلق تو هوا یک توپ 1 کیلوگرمی بندازید پارچه بیشتر چال میشه یا یک توپ 10 کیلیویی؟طبیعیه که جوابتون توپ ده کیلویی هست.حالا شما اگر یک توپ 100 گرمی رو قل بدید روی این پارچه معلق اگر نزدیک بشه به اون توپ 10 کیلویی انحنای اون چاله ای که توسط توپ 10 کیلیویی ایجاد شده بود باعث میشه که اون توپ 100 گرمی بیفته توی چاله.جاذبم دقیقا همینه.هر چقد جرم اون چیز بیشتر باشه بیشتر فضا زمانو چال میکنه و جاذبشم بیشتره.در مورد نور بگم که نور از ظرات ریزی به اسم فوتون درست شده که اونم ذره هستن و دقیقا این قانون رو اونام تاثیر داره.نور وقتی داره از یک جایی رد میشه جاذبه اون جسم هر چقدم کم باشه باز نورو خم میکنه.حتی یک مداد هم فضا-زمان رو خم میکنه و نور توی این فضا زمان گیر میفته اما این چال اونقدر بزگ نیست که مانع نور بشه.اگر این چاله بزرگ باشه مثلا برای یک سیاهچاله باشه دیگه نور توان بیرون اومد از اون چاله رو نداره و توش گیر میفته.تا اونجام که میدونم فورمول خاصی برای فهمیدن مقدار منحنی شدن نور وجود نداره چون به کار نمیاد شایدم باشه.

فیزیک شیرین ترین علمه.اگر درست مطالعه بشه خیلی خوب میشه وارد دنیاش شد.سارا خانم:-j:-j:-j اگرم کاری داشتید یا سوالی در خدمتم.

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
الان رو عکسم توضیح میدم تا بهتر متوجه شید

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
theory3.jpg

این در واقع نشون دهنده مقدار انحنای هر جسمه اون صفحه شطرنجی هم که در موردش توضیح دادم

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
Lambda_Cold_Dark_Matter_Accelerated_Expansion_of_the_Universe_Big_Bang_Inflation.jpg

اینم در واقع یک نقشه ساده از به وجود اومدن فضا زمانه که اون نقطه نورانیه بیگ بنگه با همون انفجار یزرگه

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
05589501138603812852.jpg

در این عکس میشه به دو چیز اشاره کرد
یک اینکه در اینجا اگر اون خط رو شما نور فرض کنی میبین که افتاده توی فضا زمان کره زمین اما کره زمین اونقد قوی نبوده که بتونه نگهش داره.
دو اینکه در اینجا میتوند دلیل گردش اقمار رو به دور سیارشون یا سیاره رو به دوره ستارشون مشاهده کنید.ماه توی دام فضا زمان کره زمینه اما چرا نمیخوره به زمین؟به این دلیل که ماه از زمین کنده شده و چون در حال چرخش از زمین جدا شده نیروی گریز از مرکزی وجود اومده که مانع این میشه.

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
سلام واقعا از توضیحتون ممنونم:)

بله خیلیییییی جالبه و با اینکه کم کم داره خلم میکنه بازم دوستش دارم:D(;(;شما مطالعه تون رو از کجا شروع کردین و منابعتون چی بود؟:-?:-?
خیلی خوب توضیح دادین مث یه معلم:D
به نطرم اول بهتره یک کوچولو در حد خیلی کم فیزیک نیوتونی یا کلاسیک بخونید بعد بیاید به فیزیک مدرن.اخه این مسایل وافعا پیچیده اس
همینطور سایت های هوپا و بیگ بنگ هم خوب هستن .به نظرم زودتر فیزیک کوانتوم رو شروع کنید که فوقالعاده اس

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
راستش بعضی اوقات فکر میکنم وقتی اون سیب خورد توی سر نیوتون .اون تا اینجام فکر میکرد؟تا اینجا که ما به جایی برسیم که نطریه نسبیت رو بدیم؟

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
فیزیک کوانتوم رو از کجا شروع کنم؟ یعنی اول چی سرچ کنم؟
احساس می کنم خیلی خنگم. می رسم برم سراغ تحقیق باز هزار تا سوال واسم پیش بیاد یا هیچی نفهمم:-s

به نطرم مستند های فیزیک کوانتوم عالین.

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
احساس می کنم خیلی خنگم. می رسم برم سراغ تحقیق باز هزار تا سوال واسم پیش بیاد یا هیچی نفهمم:-s

توی مدرستون علوم تجربی جدا هست؟ یعنی زیست فیزیک شیمی؟

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد

این که نفهمیدید مهم نیست اقای بور یکی از بزرگترین دانشمندانه فیزیک کوانتوم میگن:

"هر کس فکر کنه فیزیک کوانتوم رو فهمیده در واقع نفهمیده"

آخرین ویرایش:
بالا