• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جنسیت‌گرایی؟

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
نگاه جامعه اشتباهه و باید اصلاح بشه.
به خدا تغییر درد نداره؛ انقدر مقاومت نکنید.

درسته. ولی نمی‌دونم قصد داری چه نتیجه‌ای از این حرفا بگیری. شما عملاً داری فرهنگ حال حاضرِ جوامع رو به عنوان تنها رفتار درست در نظر می‌گیری. و این به وضوح اشتباهه. همون طور که یه زمانی برده‌داری فرهنگ بود و الآن نیست. چرا انقدر پیچیده نگاه می‌کنی به قضیه؟

1- قیاس مع الفارق. مثالت خیلی نامربوط بود. دروازه‌بان به این خاطر دست‌کش می‌پوشه که برای وظایف و عملکردش بهش نیاز داره. لاک زدن دقیقاً چه وجه اشتراکی با این مثال تو داشت؟
2- روشن‌فکری صفت بدی نیست. مقابله کردن با روشن‌فکری صفت بدیه. الآن بقیه باید شما رو مسخره کنن و تیکه بندازن نه برعکس. هیچ افتخاری نداره که جلوی تغییرات فکریِ مثبت جامعه وایسی!
3- تابو شکستن هم لزوماً کار بدی نیست. بعضی تابوها بهتره باقی بمونن، بعضی‌ها هم باید از بین برن. البته اونایی که باقی می‌مونن هم باید با دلایل منطقی و استدلال باقی بمونن نه صرفاً چون تابو هستن. این نکات رو شما هنوز درک نکردید متأسفانه.
4- برای بار دو هزارم سؤال می‌کنم. اگه اینو جواب نمی‌دی دیگه کلاً جواب نده: با چه معیارها و اصولی به جز "فرهنگ جامعۀ ایران الآن در سال 1400 اینطوریه" ادعا می‌کنی لباس دخترونه پوشیدن و لاک زدن و... توسط پسرها کار "غیرمنطقی"ایه؟ دقت کن؛ "نرمال نبودن" خیلی فرق داره با "منطقی نبودن". اوکی الان لاک زدن پسرا نرمال نیست. ولی چرا ادعا داری غیرمنطقیه؟
آرایش کردن زنان یجورایی در راستای اون طبیعتشونه،زیبایی و ظرافت ولی خوب برا پسرا اینطوری نیست. در طول تاریخ همواره زیبایی و آرایش و اینا برای زنان بوده.

البته یکسری چیزها مثل (آشپزی مال دختر هاست) هم حرف مضخرفیه، چون قبلاً کارها اینجوری تقسیم شده بود ولی الان اینطوری نیست پس نیازی هم بهش نیست، و صدالبته آشپزی جزو طبیعت یک پسر یا دختر نیست و ربطی بهش نداره.

منظور من از اون مثال دروازه بان این بوده که یکسری چیزها رو میشه انجام داد و برا افراد دیگه اهمیتی نداره ولی خب. چه کاریه آخه؟
و اینکه.... برای لاک زدن یه روحیه ای میخوای که دخترانه باشه، و این روحیه برای پسر خوب نیست چون جنگ بشه اون کشور با اون نوع پسران کلاهش پس معرکس. از گفتن این مورد جنگ طفره می‌رفتم ولی بهرحال همینی که هست و دنیای ما صلح توش شکنندس
خب ببین (: بازیکن فوروارد هم مثل یه پسر یا دختر که لباس جنس مخالف رو میپوشن جنسیتشون عوض نمیشه یجورایی همون ماهیت (؟)رو دارن، بازیکن فوروارد بازیکن فوروارده و دروازه بان نیست پس عوض نشدن پس نمیشه به پسری که لاک میزنه بگی دختر خانوم مثلا
بله نمی‌تونیم بگیم. اینکه یه دختر لباس پسرونه بپوشه گاها جذاب هم میشه ولی برای پسر نه.... سمی میشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
ببین این یعنی تو خوشت نمیاد خب منم خوشم نمیاد از استایل دخترایی که خیلی پسرونه میگردن ولی کاری به کار ما ندارن پس ما هم نه خوشمون میاد و نه جلوشون وایمیستیم چون کاری با مفهوم ناپسند انجام ندادن
گاها جذاب هم میشه ولی برای پسر نه.... سمی میشه

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
نمی‌تونیم بگیم. اینکه یه دختر لباس پسرونه بپوشه گاها جذاب هم میشه ولی برای پسر نه.... سمی میشه
برای دختر جذاب می شه به چشمت چون زیاد دیدی
چون تازگی نداره برات
چون خیلی تابوها برای دخترا عملا شکسته شده
برای پسرا بد می شه تاکسیک می شه سمی می شه چرا؟
چون بار روی دوش پسرا بیش تر از دختراست و از اون طرف به جایی این که بفهمن و همدیگر رو درک کنن با هم دیگه ستیز می کنن
و پسرا جرئت ابراز کردن خودشون رو ندارن
به راحتی لیبل می خوریم
و بدتر از اون انگار به دنیا اومدیم فقط برای مردن
کارهایی سخت جامعه و طاقت فرسای جامعه ۹۰ درصد مواقع به دست پسرا انجام می شه و انگاری که وظیفمونه!
و این موضوع وکانسپت لزوما در مورد لاک و ارایش و پدیکور و ....نیست
برای همه چیزه

froq

فارغِ مُطلق
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سبزوار
سال فارغ التحصیلی
1401
و اینکه.... برای لاک زدن یه روحیه ای میخوای که دخترانه باشه، و این روحیه برای پسر خوب نیست چون جنگ بشه اون کشور با اون نوع پسران کلاهش پس معرکس. از گفتن این مورد جنگ طفره می‌رفتم ولی بهرحال همینی که هست و دنیای ما صلح توش شکنندس
روحیه ی دخترانه پسرانه یعنی چی؟
بحث علایقه
من یه دخترم با بدن دختر هیچ مشکلی هم با جنسیتم ندارم ولی لاک زدن رو دوست ندارم این دلیل نمیشه روحیه پسرانه تو من ایجاد شه یا باعث شه من توی ذهنم به عنوان یک پسر خودم رو بشناسم و جنسیتم تغییر کنه
و برعکس ممکنه پسری باشه با بدن پسرانه و بر حسب سلایقش تمام اون عرف و پوشش هایی که شما میگید روهم رعایت کنه و به جنگیدن علاقه نداشته باشه
ممکن هم هست پسری باشه با بدن پسرانه لاک بزنه و به جنگیدن علاقه داشته باشه و این علاقه باعث میشه اون فرد به انجام اینکار رو بیاره
از کجا معلوم اگه ارتش جمهوری اسلامی ایران هم ورود زنان رو مجاز میکرد دخترای زیادی با روحیه ی جنگاوری-به قول شما-توش عضو نمیشدن؟
این کار باعث میشد جنسیت اون دخترا عوض بشه؟
مجموعه علایق و عقاید افراد جنسیت اون هارو نمیسازه صرفا نشان دهنده شخصیت اون هاست
جنسیت افراد برمیگرده به شناخت و هویت یابی درونی خودشون اینکه خودشون رو با چه جنسیتی(حالا دوگانه زن و مرد یا نانباینری) بشناسن

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
روحیه ی دخترانه پسرانه یعنی چی؟
بحث علایقه
من یه دخترم با بدن دختر هیچ مشکلی هم با جنسیتم ندارم ولی لاک زدن رو دوست ندارم این دلیل نمیشه روحیه پسرانه تو من ایجاد شه یا باعث شه من توی ذهنم به عنوان یک پسر خودم رو بشناسم و جنسیتم تغییر کنه
و برعکس ممکنه پسری باشه با بدن پسرانه و بر حسب سلایقش تمام اون عرف و پوشش هایی که شما میگید روهم رعایت کنه و به جنگیدن علاقه نداشته باشه
ممکن هم هست پسری باشه با بدن پسرانه لاک بزنه و به جنگیدن علاقه داشته باشه و این علاقه باعث میشه اون فرد به انجام اینکار رو بیاره
از کجا معلوم اگه ارتش جمهوری اسلامی ایران هم ورود زنان رو مجاز میکرد دخترای زیادی با روحیه ی جنگاوری-به قول شما-توش عضو نمیشدن؟
این کار باعث میشد جنسیت اون دخترا عوض بشه؟
مجموعه علایق و عقاید افراد جنسیت اون هارو نمیسازه صرفا نشان دهنده شخصیت اون هاست
جنسیت افراد برمیگرده به شناخت و هویت یابی درونی خودشون اینکه خودشون رو با چه جنسیتی(حالا دوگانه زن و مرد یا نانباینری) بشناسن
ببینید بالاخره یک چیزی هست به نام masculine و feminine
حالا ترکیب اینهاست، و در دخترها اون فمنین غالبه توی پسرا ماسکولین
البته شاید یکی ترنس باشه با اون کاری ندارم.
جنسیت بر اساس هویت یابی درونی که متفاوت باشه از بدن فرد در تولد، میشه گفت اختلال هویت جنسی هستش و قضیش فرق می‌کنه.
کلا یه گرایشات بر اساس جنسیت هست، طبیعتاً اینطوری هستش مگر شما بهم بزنیدش.

+اتفاقا تیپ هایی برای جنگ شهری هست که متشکل از خانمهاست.
برای دختر جذاب می شه به چشمت چون زیاد دیدی
چون تازگی نداره برات
چون خیلی تابوها برای دخترا عملا شکسته شده
برای پسرا بد می شه تاکسیک می شه سمی می شه چرا؟
چون بار روی دوش پسرا بیش تر از دختراست و از اون طرف به جایی این که بفهمن و همدیگر رو درک کنن با هم دیگه ستیز می کنن
و پسرا جرئت ابراز کردن خودشون رو ندارن
به راحتی لیبل می خوریم
و بدتر از اون انگار به دنیا اومدیم فقط برای مردن
کارهایی سخت جامعه و طاقت فرسای جامعه ۹۰ درصد مواقع به دست پسرا انجام می شه و انگاری که وظیفمونه!
و این موضوع وکانسپت لزوما در مورد لاک و ارایش و پدیکور و ....نیست
برای همه چیزه
یکسری وظایف بر اساس جنسیت داده میشه، اگر شما کارهای سختی میکنی، یک دختر هم وقتی مادر میشه کلی سختی می‌کشه! پسر به راحتی لیبل میخوره برای سیگار کشیدن، دختر هم لیبل میخوره برای چیز دیگه.

froq

فارغِ مُطلق
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سبزوار
سال فارغ التحصیلی
1401
ببینید بالاخره یک چیزی هست به نام masculine و feminine
حالا ترکیب اینهاست، و در دخترها اون فمنین غالبه توی پسرا ماسکولین
البته شاید یکی ترنس باشه با اون کاری ندارم.
جنسیت بر اساس هویت یابی درونی که متفاوت باشه از بدن فرد در تولد، میشه گفت اختلال هویت جنسی هستش و قضیش فرق می‌کنه.
کلا یه گرایشات بر اساس جنسیت هست، طبیعتاً اینطوری هستش مگر شما بهم بزنیدش.

+اتفاقا تیپ هایی برای جنگ شهری هست که متشکل از خانمهاست.
بله قبول دارم که یچیزی وجود داره به اسم feminine و masculine
ولی اینکه در کدوم جنسیت کدوم غالبه رو باهاتون مخالفم
صرفا اینکه تعداد دخترایی که رفتار های feminine نشون میدن بیشتره (البته اگه دخترایی که "اجازه پوشیدن و بروز رفتار های مورد علاقه اشونو ندارن" و "اونایی که بدلیل ترس از بازخورد اجتماعی اینکارو انجام نمیدن" رو درنظر نگیریم) دلیل نمیشه تو همه ی دخترا اینجوری باشه
همین موضوع راجب پسرها هم صدق میکنه
علاوه بر این نیاز نیست رفتار و شخصیت همه ادما تو دوتا غالب feminine و masculine تقسیم بشه خیلیا میتونن ترکیبی ازین دوتا باشن
...
بله میدونم اختلال هویت جنسیه
منظورم ازون جمله این بود که جنسیت ادما چیزی نیست که با یه لباس یا یه لاک تغییر کنه و بستگی به ذهن خودشون داره
...
میشه یه مثال ازین گرایشات بزنید که در طول تاریخ فقط انتخاب یک جنسیت خاص بوده؟
...
خب دیگه خودتون حرف خودتون رو نقص کردید:)

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
بله قبول دارم که یچیزی وجود داره به اسم feminine و masculine
ولی اینکه در کدوم جنسیت کدوم غالبه رو باهاتون مخالفم
صرفا اینکه تعداد دخترایی که رفتار های feminine نشون میدن بیشتره (البته اگه دخترایی که "اجازه پوشیدن و بروز رفتار های مورد علاقه اشونو ندارن" و "اونایی که بدلیل ترس از بازخورد اجتماعی اینکارو انجام نمیدن" رو درنظر نگیریم) دلیل نمیشه تو همه ی دخترا اینجوری باشه
همین موضوع راجب پسرها هم صدق میکنه
علاوه بر این نیاز نیست رفتار و شخصیت همه ادما تو دوتا غالب feminine و masculine تقسیم بشه خیلیا میتونن ترکیبی ازین دوتا باشن
...
بله میدونم اختلال هویت جنسیه
منظورم ازون جمله این بود که جنسیت ادما چیزی نیست که با یه لباس یا یه لاک تغییر کنه و بستگی به ذهن خودشون داره
...
میشه یه مثال ازین گرایشات بزنید که در طول تاریخ فقط انتخاب یک جنسیت خاص بوده؟
...
خب دیگه خودتون حرف خودتون رو نقص کردید:)
جنسیتشون عوض نمیشه
ولی، برای مثال
بی تی اس کجا و شهدای جنگ 8ساله کجا!
-------------------------
نمیشه گفت صرفا برای یک جنسیت بوده. ولی غالبا برای یک جنسیت بوده رو میشه گفت.
منم گفتم ترکیبی ازین دو هست.
--------------------------
من بحثم سر یه چیز کوچیک و یه تیکه از رفتار شخص نیست. خیلی وقتها اون یه تیکه کوچیک نیست کلی چیز هم کنارش میاد. مثلا پسری که لاک میزنه و لباس های فلان طور میپوشه اما روحیه جنگاوری داره فکر نکنم وجود داشته باشه!

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
وقتی میگی بی بند و باری داری پا میذاری رو یه کانسپت که توضیحی دادی این بود که طبق اصول جامعه نباشن.از کجا معلوم راه جامعه درسته؟۵۰ سال بعد یه رهبر سیاسی بیاد بگه بیکینی لباس فرشتگان الهی و مقدسه و اکثر مردم بخاطر حرفش بیکینی بپوشن برن تو خیابون،وقتی میگیم اصل جامعه یعنی داریم از موضوع و نکته ای حرف میزنیم که ثابته،مثلا دزدی کردن زشت بودنش یه اصله چون کانسپت عدالت حقوق رعایت نشده و در هر زمانی و به هر شیوه ای یه مفهوم زشته ولی راجع به ظاهر جز اینه که هر سری چند نفر یه چیزی رو مد میکنن و اون چیز‌ میشه الگو؟

این حرفی که میزنی اسمش قضاوت از روی ظاهر نیست؟
این حرفت مثل این میمونه که بگیم ده تا دونه سیب داریم اینا قرمزن پس مال شهر آلفا هستن ، دو تا سیب دیگه داریم قرمزن پس اینا مال شهر بتا هستن.

نگاه جامعه بنظرم نه میشه گفت درسته و نه غلط صرفا یه موضوع قراردادیه که همش عوض میشه و نمیشه یه اصل خطابش کرد

خب ببین (: بازیکن فوروارد هم مثل یه پسر یا دختر که لباس جنس مخالف رو میپوشن جنسیتشون عوض نمیشه یجورایی همون ماهیت (؟)رو دارن، بازیکن فوروارد بازیکن فوروارده و دروازه بان نیست پس عوض نشدن پس نمیشه به پسری که لاک میزنه بگی دختر خانوم مثلا
چرا هیچوقت پستای من رو کامل نمیخونید؟من منظورم از قوانین سکولار همون قوانین مشترک مثل دزدی و امثالهم بود.و در رابطه با قضاوت از ظاهر هم توضیح داده بودم که منظورم اینطور نیست.

Niushanikp

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
من موندم شما چطور بحث رو از جنسیت گرایی به همجنسگرایی کشیدید و اون وسط از همجنسگرایی به کیپاپرا هم رسیدید، اما این سه تا بحث کاملا جداست.
لباس و استایل و چیزهایی مثل آرایش جنسیت رو تعیین نمیکنه. یه مثال واضح در این مورد سرمست. سرمه رو مرد های داخل جنگ استفاده میکردن که آفتاب به چشم هاشون آسیب نرسونه، ولی حالا اگه یه پسر سرمه یا خط چشم بکشه همه مسخرش میکنن. مگه چه عیبی داره؟ اگه زنونه یا مردونه بود در واقع الان ما دخترا باید مسخره می‌شدیم به خاطر استفاده از سرمه و خط چشم چون در واقع برای مردا بوده. یا نمونه دیگش کفش پاشنه بلنده که برای مردا بوده ولی الان اگه یه پسر همونو بپوشه مسخره میکننش. آرایش و چیزی مثل لاک هیچ ایرادی نداره. بودن کسایی که افراطی عمل کردن در این مورد اما اگه دقت کنید اکثر پسرا هم آرایششون رو محدود میکنن به خط چشم، گاهی هم پنکیک و در نهایت رژ لب های شفاف که خیلی تو چشم نباشن. نمونه بارزش هم همین شرق آسیایی ها. یا مثلا در مورد لباس ها، هری استایلز رو نمیبینید؟ نه تنها با پوششش آسیبی به جامعه نرسونده بلکه کمک هم کرده. تازه اون خواننده و شناخته شده هم هست، اون وقت ما سر آدمایی بحث میکنیم که نصف محله خودشون هم نمیشناسنش. این آدم چجوری میخواد به یه جامعه آسیب بزنه اونم با چیزی مثل لباس؟؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
چرا هیچوقت پستای من رو کامل نمیخونید؟من منظورم از قوانین سکولار همون قوانین مشترک مثل دزدی و امثالهم بود.و در رابطه با قضاوت از ظاهر هم توضیح داده بودم که منظورم اینطور نیست.
منم گفتم و جوابت رو دادم که حرف من ربطی به قوانین دینی هم نداره حتی ،حتی بین اون قوانین غیر مذهبی و مشترک هم نمیشه تعیین کرد چه نوع پوشش برای چه جنسیتی شایسته و چه نوع موجب طرد شدنه و این استایل ها که مد میشن تو جامعه همش یه موضوع متغیر و ثابت نیست.
بعد شما گفتی اکثر آدمای خلافکار در ایران همچین استایلی دارن،اگه قوانین رو رعایت کنن اشکالی نداره! این حرفت یجورایی مثل یجور بی اعتمادیه.یجور توهینه.مثل این میمونه من بگم تو آمریکا سفید پوست ها یا سیاه پوست جنایتکار هستن و چون تو رنگ پوستت شبیهشونه احتمال زیاد جنایتکاری.
بعدشم لاک زدن و روسری سر کردن و این چیزا چه ربطی داره به بزهکار شدن؟چون تو چند نفر دیدی اینجورین حتما باید بقیه هم اینجور باشن؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق
یه چیزی که به نظرم تو بحث خیلی نادیده گرفته شد اینه که لباس و وسایل یا اکسسوری هایی که در واقع طی یه مدت برای دختر ها یا پسر ها تولید میشه، دلیلش این نیست که این وسایل با الت تناسلیشون مطابقت داره(اصلا وات ده اکچوال فاک ؟ :)) ) و از هویت جنسیشون محافظت می کنه، دلیلش صرفا برای بازار فروش اون وسایل بوده و اینکه تولید کننده ها بررسی کردن فعلا چه چیزی بین مثلا دختر ها بیشتر محبوبه و اونو به دختر ها عرضه کردن، خیلی از چیز هایی که تو جامعه تحت عنوانی فروخته میشه( این چیز هایی که به مد و فشن و ظاهر ادم ها ربط داره ) اصلا دلیل منطقی ای که صرفا برای یه جنس خاص فروخته بشه نداره اینا همه روش تبلیغاتی برای فروختن بیشتر اون جنسه.
همونطور که الان تازه داره لوازم ارایش برای پسر ها هم تولید می شه و برند ها بزرگ دارن شروع به تولید و تبلیغ می کنن، مطمئنم دلیل 99 درصدشون این نیست که می خوان مثلا با جنسیت زدگی مبارزه بکنن صرفا به خاطر اینه که یه بازار فروش جدید داشته باشن.(چون اصلا از اول هم این یه چیز مختص به زن ها نبود)
+این که از اول بحث همجنسگرایی رو به تاپیک ربط دادید خیلی غیر مربوط نبود ؟ :-"
به نظرم خیلی جالبه که مثلا "لباس ها جنسیت ندارن" اخرش به میل جنسی افراد ربط پیدا بکنه و ربط داده بشه به بزرگترین هدف خلقت(|) که بچه پس انداختن باشه :)) اونم حتما بچه هایی که قراره تفکراتتون رو عین ویروس به بقیه و نسل های بعد تر هم احتمالا منتقل کنن و نخوان به مردم اجازه بدن تو خصوصی ترین موارد زندگیشون که به خودشون مربوطه اختیاری داشته باشن :))
+من فکر می کردم خیلی وقته که از این قانون"زیباییی مختص به زن هاست و زن ها فقط باید به زیباییشون برسن و مرد ها نباید اینکارو بکنن چون که اصلا چرا باید مرد کاری رو بکنه که زن هم می کنه و حتما کار های مهمتری داره " تا حد خوبی عبور کرده باشیم : ( حداقل قسمت اولشو

froq

فارغِ مُطلق
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سبزوار
سال فارغ التحصیلی
1401
جنسیتشون عوض نمیشه
ولی، برای مثال
بی تی اس کجا و شهدای جنگ 8ساله کجا!
-------------------------
نمیشه گفت صرفا برای یک جنسیت بوده. ولی غالبا برای یک جنسیت بوده رو میشه گفت.
منم گفتم ترکیبی ازین دو هست.
--------------------------
من بحثم سر یه چیز کوچیک و یه تیکه از رفتار شخص نیست. خیلی وقتها اون یه تیکه کوچیک نیست کلی چیز هم کنارش میاد. مثلا پسری که لاک میزنه و لباس های فلان طور میپوشه اما روحیه جنگاوری داره فکر نکنم وجود داشته باشه!
این مقایسه اصلا جنبه منطقی نداره
همونطور که هرکس توی جامعه و کشور وظیفه و مسئولیت خاصی رو برعهده در زمان جنگ هم همینه
وظیفه اعضای گروه موسیقی دفاع و جنگاوری نیست چون اونا براساس استعداد،توانایی و علایقشون حرفه اشون رو انتخاب کردن
ولی حالا اگه فردی باشه که دوست داشته باشه در زمان جنگ درجهت دفاع از کشورش فارغ از شغلی که داشته کاری بکنه دیگه داوطلبانه اس
...
"غالبا"
ایا دلیل منطقی غیر از عرف جامعه باعثش شده؟
و اگه عرف جامعه درحال تغییر باشه و این "غالبا" هم شروع به تغییر کنه اسیبی به شما میزنه؟
هیچکس از شما انتظار حمایت ازین تغییر رو نداره ولی مخالفت با چیزی که بهتون اسیب نمیزنه به نظر من کار اشتباهیه
...
شاید وجود داشته باشه...
شخصیت ادمارو شما مشخص میکنید؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
من خودم تو ذهنم اینه که این یه طیفی داره.بعضیا مرد بودنشون صد درصده بعضیا کمتر و همینجور میره به سمت صفر و بعضیا هم زن بودنشون صد درصده و بعضیا کمتر و تا 0 ادامه داره.در واقع بحثم درباره علایق و سلایقه نه درباره صرف جنسیت.بنابراین معتقدم خیلی کارا رو میشه دخترونه یا پسرونه نامگذاری کرد ولی اگه کسی از اونا طبعیت نکرد هم نمیشه بهش ایرادی گرفت.تا حدودی تو ژنتیک هم فکر میکنم این مباحث هست مثلا Alpha male و beta male و...

احساس میکنم نظرم کامل نیست پس اگه دربارش چیزی میخواید بگید حتما
اصلا مرد بودن چیه؟
یا زن بودن چیه؟
اولین چیزی که به ذهن آدم ممکنه برسه جسم هر دو طرفه،پس جامعه به دلیل تفاوت جسمشون برای دو جنسیت تمایز قائل شده و افراد رو مرد یا زن مینامه.پس مرد یا زن بودن فقط بخاطر جسمه و ربطی به شخصیت نداره.
کارها ، رشته ها و گرایشات و علایق ماها بنابر تیپ شخصیتی ذهن ما هستش.این تیپ میتونه هم برای هر جنسیتی باشه.
مثلا یه آقایی ارتباط برقرار کردن و حرف زدن رو خیلی دوست داره پس ممکنه در شغل منشی گری موفق تر از خانمی باشه که خیلی ساکته و دوست داره بیشتر بررسی کنه و فکر کنه با خودش،اینجا دیگه نمیشه بگی چون منشی گری غالبا کار خانماس پس خانم بهتره....
یا مثلا دختری که تمایل پیدا میکنه به کار در یک تعمیر گاه بخاطر این نیست که دلش نمیخواد از دختر بودنش کم شه ، بخاطر اینه مدل شخصیتیش اونو راغب به همچین کاری میکنه...

Artin...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
اصلا مرد بودن چیه؟
یا زن بودن چیه؟
اولین چیزی که به ذهن آدم ممکنه برسه جسم هر دو طرفه،پس جامعه به دلیل تفاوت جسمشون برای دو جنسیت تمایز قائل شده و افراد رو مرد یا زن مینامه.پس مرد یا زن بودن فقط بخاطر جسمه و ربطی به شخصیت نداره.
کارها ، رشته ها و گرایشات و علایق ماها بنابر تیپ شخصیتی ذهن ما هستش.این تیپ میتونه هم برای هر جنسیتی باشه.
مثلا یه آقایی ارتباط برقرار کردن و حرف زدن رو خیلی دوست داره پس ممکنه در شغل منشی گری موفق تر از خانمی باشه که خیلی ساکته و دوست داره بیشتر بررسی کنه و فکر کنه با خودش،اینجا دیگه نمیشه بگی چون منشی گری غالبا کار خانماس پس خانم بهتره....
یا مثلا دختری که تمایل پیدا میکنه به کار در یک تعمیر گاه بخاطر این نیست که دلش نمیخواد از دختر بودنش کم شه ، بخاطر اینه مدل شخصیتیش اونو راغب به همچین کاری میکنه...
اصن شما هرچی بگی درسته
من غلط کردم:))

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
این مقایسه اصلا جنبه منطقی نداره
همونطور که هرکس توی جامعه و کشور وظیفه و مسئولیت خاصی رو برعهده در زمان جنگ هم همینه
وظیفه اعضای گروه موسیقی دفاع و جنگاوری نیست چون اونا براساس استعداد،توانایی و علایقشون حرفه اشون رو انتخاب کردن
ولی حالا اگه فردی باشه که دوست داشته باشه در زمان جنگ درجهت دفاع از کشورش فارغ از شغلی که داشته کاری بکنه دیگه داوطلبانه اس
...
"غالبا"
ایا دلیل منطقی غیر از عرف جامعه باعثش شده؟
و اگه عرف جامعه درحال تغییر باشه و این "غالبا" هم شروع به تغییر کنه اسیبی به شما میزنه؟
هیچکس از شما انتظار حمایت ازین تغییر رو نداره ولی مخالفت با چیزی که بهتون اسیب نمیزنه به نظر من کار اشتباهیه
...
شاید وجود داشته باشه...
شخصیت ادمارو شما مشخص میکنید؟
بله، اتفاقا آسیب می‌زند

چین برای مقابله با همین فرهنگ آیدول ها یکسری سیاست های افزایش مردانگی در پسران رو تصویب کرد

Niushanikp

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
بله، اتفاقا آسیب می‌زند

چین برای مقابله با همین فرهنگ آیدول ها یکسری سیاست های افزایش مردانگی در پسران رو تصویب کرد
نمی‌خواستم بی ادبی کنم اما
1-چون چینم مثل شما اسکله
2-آیدل درسته نه آیدول
3-خود چین چیزی به اسم سی-پاپ داره که خواننده های دست کمی از آیدلای کیپاپ ندارن. تازه خیلی از آیدلای کیپاپ هم چینین مثل جکسون.
4-وقتی از چیزی اطلاعات کافی ندارید درموردش حرف نزنید. همین چین که میگی یه عالمه سریال بی ال ساخته از جمله سریال آنتیمد(the untamed) که از قضا شخصیت هاش موهای بلند دارن و یه عالمه میکاپ و آرایش.

big cat

SPHINX
نام مرکز سمپاد
سمپاد:')
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
من کلا با مفهوم اینکه یه چیزی زنونه یا مردونه ست مشکل دارم چون منطقی نیست حالا از چه جهت منطقی نیست؟
مثلا شما فکر کنین، دوختن شلوار نسبت به دوختن دامن خیلی سخت تره پس این قابل درکه که همه ی انسانها یه دوره ای فارغ از جنسیت دامن می‌پوشیدن، مثلا یونانیا یا رومیا باتوجه به آثاری مونده مردا اکثرا پیراهن‌های کوتاه می‌پوشیدن یا اسکاتلندیا که اصلا دامن اونجا یه بحث گسترده ای داره:)
بعد زمان که گذشته شما تو یه دوره ای از تاریخ می بینین جامعه به جایی میرسه که دامن پوشیدن مرد رو یه حرکت دور از عقل فرض میکنه!
مثلا این غیرمنطقیه که یه مردی سوتین بپوشه چون زنا سوتین میپوشن به خاطر پستانشونه یا غیرمنطقیه که یه مردی شرت زنونه بپوشه چون مناسب آلت تناسلیش نیست:/ اینارو میگیم مردونه زنونه درواقع ربطی به جنسیت گرایی یا تابو بودن نداره همش فقط در مورد کاربرد اون وسیله ست.
ولی اینکه بگیم آرایش کردن، پیرسینگ گوش یا لاک زنونه ست غیرمنطقیه چوت کاربرد اینا زینتیه و وسیله ی زینتی به درک شخص از زیبایی مربوط میشه در واقع منشا کاربردش یه چیز ملموس یا دارای کمیت و این چیزا نیست(امیدوارم منظورمو رسونده باشم).
درمورد رفتار هم که به نظرم یکم باید مطالعه ی روانشناسی آدم داشته باشه. تو کتاب انواع زنان، اومده رفتارهای متفاوت دختر آرتمیسی و آتنایی رو از رفتارهای مردانه جدا کرده و گفته این ربطی به آنیمای یه زن نداره(باتوجه به فهم من).
به نظرم فقط چون اون رفتارها در زنان اقلیت و در مردان اکثریتن ما میگیم که آره فلانی رفتارش با وجود اینکه دختره عین پسراست.

در آخر اینکه این جنبش هم به نظرم خوبه و هم بد. چون این یه جنبشه و جنبش یه مسئله ی اجتماعیه یعنی از افراد با نظرات و سطح درک متفاوت تشکیل شده پس به راحتی به حاشیه میره، مرزهاش نادیده گرفته میشه و ازش سواستفاده میشه برای رسیدن به اهداف شخصی. همونطور که فمنیسم یا جنبش های دیگه در طول زمان نتونستن اون مسیر درستی که باید رو نگه دارن، چون حامیان و پيروانش یاد نگرفتن خودشون فکر کنن و خیلی از افراد فقط مقلد بودن.
مثلا من درمورد همجنسگرایی در این حد میدونم که تغییر دادن گرایش جنسی کار سختیه، درک من به شخصه ازش این بودکه شما اینترنت میخری بهت میگن بینهایت ولی مثلا 500 گیگه،به تو میگه بینهایت چون میدونه اکثریت نمی تونن همشو تو اون زمان مشخص تموم کنن.
با همجنسگرایی مشکلی ندارم ولی اینطوریه که تو منطق خودم باهاش به تناقض میرسم مخصوصا در مورد مردها چون به رابطه ی جنسی چه در زوج استریت و چه در زوج گی از طریق مقعد اعتقادی ندارم، از نظرم یه بخشی از دستگاه گوارشه و برای سکس طراحی نشده، ناکارآمده و درطولانی مدت به دفع مدفوع و سلامت مقعد آسیب میرسونه.
با اینحال به نظرم نفرت ورزی مشکلی رو حل نمیکنه بلکه شرایط رو برای اون فردی که خودشم با گرایشش بهش سخت گذشته بدتر میکنه. پس منی که کمکی از دستم برنمیاد لزومی نداره شرایطو براش سخت تر کنم.
و اینکه همجنسگراهارو اصلا منطقی نیست با پدوفیلا یکی کنین چون رو قضاوت منطقی تاثیر میزاره و باعث میشه هیجاناتی مثل ترس و تعصب فعال بشن. مثل اپل که میگه میخوایم گوشیتونو با اجازه ی خودتون بگردیم چون میخوایم عکسا و فیلم های پورن بچه هارو شناسایی کنیم:) فقط مسئله رو کج میگن تا شما حرفشونو قبول کنین:/
+ درواقع بحث گرایش جنسی ربطی به موضوع تاپیک نداشت فقط با توجه به پستها مطرح کردم‌‌ش.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
نمی‌خواستم بی ادبی کنم اما
1-چون چینم مثل شما اسکله
2-آیدل درسته نه آیدول
3-خود چین چیزی به اسم سی-پاپ داره که خواننده های دست کمی از آیدلای کیپاپ ندارن. تازه خیلی از آیدلای کیپاپ هم چینین مثل جکسون.
4-وقتی از چیزی اطلاعات کافی ندارید درموردش حرف نزنید. همین چین که میگی یه عالمه سریال بی ال ساخته از جمله سریال آنتیمد(the untamed) که از قضا شخصیت هاش موهای بلند دارن و یه عالمه میکاپ و آرایش.
۱-اما در عوض خیلی باهوشی شما، آفرین.
۲-Idol یه کلمه انگلیسی هستش منم توی چنل های فارسی عضو نبودم که بفهمم املای فارسیش چیه.
۳-شما یک کشور رو یک آدم فرض کردید احیانا؟ دولت نگاهش امنیتی هستش، میگه از فلان حد نباید بگذره، ولی سازنده سریال نگاهش مالی هست. پس عادیه که اختلاف پیدا کنن.
۴-چرا مورد خاص مثال میزنید؟
اتفاقا دنبال سریال چینی که بودم(دوست دارم در آینده زبان چینی یاد بگیرم.) قسمت اولش رو دانلود و یه تیکه های ازش رو دیدم.
موی بلند که زنانگی نیست! اون گریم سنگینشون هم خیلی از حد گذشته، شورشو دراوردن، مصنوعی شده.

*Kosar*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خوی
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران_مرکز
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی
۱-اما در عوض خیلی باهوشی شما، آفرین.
۲-Idol یه کلمه انگلیسی هستش منم توی چنل های فارسی عضو نبودم که بفهمم املای فارسیش چیه.
۳-شما یک کشور رو یک آدم فرض کردید احیانا؟ دولت نگاهش امنیتی هستش، میگه از فلان حد نباید بگذره، ولی سازنده سریال نگاهش مالی هست. پس عادیه که اختلاف پیدا کنن.
۴-چرا مورد خاص مثال میزنید؟
اتفاقا دنبال سریال چینی که بودم(دوست دارم در آینده زبان چینی یاد بگیرم.) قسمت اولش رو دانلود و یه تیکه های ازش رو دیدم.
موی بلند که زنانگی نیست! اون گریم سنگینشون هم خیلی از حد گذشته، شورشو دراوردن، مصنوعی شده.
اگ با کشورایی مثل چین و کره و صنعت سرگرمیشون اشنایی داشته باشی متوجه میشی که صنعت سرگرمیشون به شدت وابسته به سیایتشونه و حتی چین در این مورد بدتر از همس اگر تو فیلم یا سریالاشون چیزی برخلاف قوانین یا امنیت یا هرچی ببینن سانسور شدیدی اعمال میکنن

چیزی که هست نمیدونم چجوری اینقدر از بحث تاپیک منحرف شدید و رسیدید به کیپاپ و بی تی اس و چین و سریالای بی ال

ببنید عزیزام مسئله درواقع اینه که اگر مردم از اول میخواستن اینجوری فک کنن که لاک زدن یا ارایش کردن یک مرد از مردونگیش کم میکنه یا برعکس اونوقت ما هنوز مجبور بودیم با لباس های ده کیلویی و دامن های پف پفی و سنگینشون به جای شلوار راه بریم که خدایی نکرده از زنانگیمون کم نشه

راجب این هم ک گفته شده بود دخترا پسرونه بپوشن اره خوبه ولی پسرا دخترونه بپوشن بده سمی میشن .میشه بپرسم رو چه حساب اینو میگی؟؟از چند نفر پرسیدی ک فکر کنن سمی میشه؟؟
من خودم اتفاقا ببینم پسری لاک زده یا موهاش بلنده خیلیم جذب میشم واقعا

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
منم گفتم و جوابت رو دادم که حرف من ربطی به قوانین دینی هم نداره حتی ،حتی بین اون قوانین غیر مذهبی و مشترک هم نمیشه تعیین کرد چه نوع پوشش برای چه جنسیتی شایسته و چه نوع موجب طرد شدنه و این استایل ها که مد میشن تو جامعه همش یه موضوع متغیر و ثابت نیست.
بعد شما گفتی اکثر آدمای خلافکار در ایران همچین استایلی دارن،اگه قوانین رو رعایت کنن اشکالی نداره! این حرفت یجورایی مثل یجور بی اعتمادیه.یجور توهینه.مثل این میمونه من بگم تو آمریکا سفید پوست ها یا سیاه پوست جنایتکار هستن و چون تو رنگ پوستت شبیهشونه احتمال زیاد جنایتکاری.
بعدشم لاک زدن و روسری سر کردن و این چیزا چه ربطی داره به بزهکار شدن؟چون تو چند نفر دیدی اینجورین حتما باید بقیه هم اینجور باشن؟
و من هم گفتم لزوما ارتباطی نداره دیگه.چیزی که بهش اشاره کردم این بود که این امر نباید فقط تو بزهکاران دیده بشه و بایستی حداقل به امری عادی با پایبندی به قانون در جامعه بدل بشه.

بالا