• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پزشکی، مقبولیت، سختی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی
یکبار با یه خانمی؛که دوسال پشت کنکور مونده بودن و همیشه از حسرت پزشک نشدن میگفتن؛صحبت میکردم میگفت:
پرستاری میاورده اما چون کشیک های سخت و طولانی داشته نرفته
بهش گفتم:
پزشکی که کشیک های بیشتر و سخت تری داره پس چرا اینقدر آرزو داشتی پزشکی قبول بشی؟
با حالتی حق به جانب در جواب گفت:
پرستیژ و احترام پزشک رو با پرستار یکی میکنی!؟

دیدین دوستان!بحث اصلی کشیک موندن و شب بیداری نیست چون خیلی از مشاغل کشیک دارن(از نگهبان پارک گرفته تا آتش نشان و...)
من خودم در رشته خودم عددی نیستم اما تا به حال شده تمام ساعات شب بدون اینکه حتی روی صندلی بشینم کنار بنچ منتظر نتیجه بودم[شاید بگین خب میشستی مگه مجبورت کردن که بایستی! آره!یک جورایی مجبور بودم!چون من نمیدونستم نقطه اکی والان تیتراسیون ها کی هست و باید تمام مدت مثل فانوس دریایی سرم رو در تمام زوایا میچرخوندم!نمیشد رو صندلی بشینم و دور چراغ بونزن چرخ بزنم پس محکوم به ایستادن بودم]
از دانشگاه های دیگه خبر ندارم اما خیلی از بچه های تحصیلات تکمیلی شریف کلیدکارگاه ها و آزمایشگاه هارو دارن و بعضی از کارها رو الزاما باید در شب انجام بدن و صبح همون روز باید با هوشیاری کامل به استاد جواب پس بدن...نه کسی براشون دلسوزی میکنه و از سختی کارشون میگه و نه شندرغاز بخاطر شب بیداری میذارن کف دستشون

نمیخوام دخالت کنم ولی بت سازی که الان شاهدش هستیم با چندتا تاپیک برطرف نمیشه...
بیشتر مثال هایی که زدی تا الان چه ح.ب و چه اینجا درباره کسی بوده که میخواسته پزشک بشه نه دانشجوی پزشکی یا خود پزشک. این پرستیژ رو خود مردم به پزشک میدن. انکار نمیکنم که بعضی از دانشجوها ممکنه همچین رفتارهایی داشته باشن ولی چیزی که من دیدم بیشتر افرادی که واردش نشدن یه غول از این رشته و تحصیل کرده هاش ساختن و حالا تا وقتی داخلش نباشن میخوان سر به تن پزشک ها نباشه ولی در عین حال "پرستیژ" رو میخوان و اگر هم که داخل بشن دیگه قضیه فرق کرده.
از روی اطرافیان محدود هم نمیشه تعمیم داد هرچقدر هم که به نظر زیاد برسن. دانشجوهای شریف کم ندیدم که به نظرشون دانشجوهای بقیه دانشگاه ها خنگن یا اینکه فکر میکنن از بقیه بالاترن. پرستیژ دانشگاه شریف رو هم که فکر نکنم پزشکی خیلی از دانشگاه ها داشته باشن :)

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
پس تا اینجای تاپیک باور کنیم که دانشجو های ترم های آخر پزشکی خیلی فشار روشونه در حد خودکشی و به خاطر خونواده و هدر نرفتن زحمتاشون و اینا اون شرایط‌و ادامه میدن و پولی هم که دستشونو نمی گیره (تازه بعد از این همه سختی غیر قابل باور آزمون تخصص هم میدن).
ما هم که راحت و خوشحال داریم زندگی‌مونو می کنیم و "هزار راه هست برا پول درآوردن" و دکترای رشته های دیگه هم که زحمت‌شون نسبت به پزشکی اصلا هوچ.
ادامه تاپیک

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
بیشتر مثال هایی که زدی تا الان چه ح.ب و چه اینجا درباره کسی بوده که میخواسته پزشک بشه نه دانشجوی پزشکی یا خود پزشک. این پرستیژ رو خود مردم به پزشک میدن. انکار نمیکنم که بعضی از دانشجوها ممکنه همچین رفتارهایی داشته باشن ولی چیزی که من دیدم بیشتر افرادی که واردش نشدن یه غول از این رشته و تحصیل کرده هاش ساختن و حالا تا وقتی داخلش نباشن میخوان سر به تن پزشک ها نباشه و اگر هم که داخل بشن دیگه قضیه فرق کرده.
از روی اطرافیان محدود هم نمیشه تعمیم داد هرچقدر هم که به نظر زیاد برسن. دانشجوهای شریف کم ندیدم که به نظرشون دانشجوهای بقیه دانشگاه ها خنگن یا اینکه فکر میکنن از بقیه بالاترن. پرستیژ دانشگاه شریف رو هم که فکر نکنم پزشکی خیلی از دانشگاه ها داشته باشن :)
شریف کلا قضیه ش جداس!این رو خودشون هم قبول دارن!
فکر میکنن از آسمون افتادن و بعضی از دوستای من ریکوئست دانشجوهای دیگر دانشگاه هارا قبول نمیکنن چه برسه بخوان باهاشون هم کلام بشن!چون فکر میکنن که در حدشون نیستن!
و همین توهم پوشالی شریف فکر میکنید برای چیه؟!رقابت سخت تر کنکور ریاضی برای این دانشگاه

بله!قطعا یک تریلی 18 چرخ هم نمیتونه جبروت مهندسی برق و کامپیوتر شریف رو بکشه و پزشکی شهرهای منطقه 2درکنارِEE@SUTوCE@SUT به چشم نمیان چه برسه آزاد ارغوزآباد اما من دارم راجع به دانشجوهای دانشکده علوم ریاضی؛شیمی،فیزیک و...حرف میزنم
شریف که فقط برق و کامپیوتر نیست
همین ابهت پوشالی مهندس های کامپیوتر شریف میدونید برا چیه؟!خیلی ها فکر میکنن کامپیوتر شریف مساوی هست با هک و فیشینگ و پول و خوشبختی!درصورتی که نصفشون حتی بلد نیستن رمز وایفا همسایه هک کنن:/
خیلی ها رو دیدم که فکر میکنن اینا میتونن جاهای خفن اپلای کنن و به سودای زندگی بهتر میرن باهاشون رل میزنن!
چون تو خیلی از فیلم ها و سریال ها مهندس های کامپیوتر همه شون خفن و باهوش بودن و میتونستن(حالا غیرقانونیش زیاد مهم نیس)به پول زیاد برسن!

مثال هایی که زدم هم دید دوستام که پزشکی بودن بود و هم کسی که میخواسته پزشکی بشه :-?
دقیقا!من از این غول خیالی حرصم میگیره!
مدیر اون مدرسه ای که دیروز راجع بهش گفتم یک دبیر عربی بوده و تصوری راجع به درس های پزشکی و سختی هاش نداره و فقط به لفظ«پزشک»اکتفا میکنه

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
الان پزشک یعنی بازاریابی به سبک پورسانت...البته تو تمام حرفه ها ادم شریف هست ادم فاقد شرافت هم هست
پزشکی که که بخاطر پول پزشک شده باشه....طبعا مثل هر کسی که بخاطر پول یه رشته رو انتخاب کنه...خب ترجیح میدم برم زیر تیغ یه جراح که بخاطر علاقه خودش پزشک شده نه پول

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
1400
پس تا اینجای تاپیک باور کنیم که دانشجو های ترم های آخر پزشکی خیلی فشار روشونه در حد خودکشی و به خاطر خونواده و هدر نرفتن زحمتاشون و اینا اون شرایط‌و ادامه میدن و پولی هم که دستشونو نمی گیره (تازه بعد از این همه سختی غیر قابل باور آزمون تخصص هم میدن).
ما هم که راحت و خوشحال داریم زندگی‌مونو می کنیم و "هزار راه هست برا پول درآوردن" و دکترای رشته های دیگه هم که زحمت‌شون نسبت به پزشکی اصلا هوچ.
ادامه تاپیک
والا تا اینجا بغض و نفرت نسبت به دانشجوهای پزشکی و حقوق پزشکا و تعمیم خطاهای پزشکی و این دست مسائل رو مشاهده کردیم.

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
جدی چرا اونایی که تجربی‌ن و اونایی که پزشکی می خونن فقط بدی هاشو میگن و اونایی که خارج از این مجموعه فقط خوبی هاشو؟ حالا دسته اول می تونه هر نظری می خواد راجع به دسته دوم بده ولی شماها که تو این فیلد هستین چرا فقط بدی‌هاشو میگین؟ اگه این قدری که شما میگین بده و "هزار راه هست برا پول درآوردن" چرا دارین میرین سمتش و ول نمی کنین؟

پزشکی فقط تو ایران متقاضی زیاد نداره ها. تو آمریکا هم کلی متقاضی داره. تازه اونا همه دانشگاه‌هاشون پولیه (اگه استثنا داره بگین). ایران که دانشگاه دولتی هم داره (تازه بهترم هستن). حداقل اونا هم که این شرایط مزخرف ترمای آخر پزشکی رو دارن میان با صداقت میگن سختی‌ش خیلی زیاده (و بعضا از کارشون متنفرم هستن) ولی این حجم از هزینه دانشگاه (که تازه برای پزشکی هزینه‌ش خیلی بیشتر مهندسیه) رو فقط باید همین کاری که توش هستیم رو ادامه بدیم که بتونیم خرجشو در بیاریم. چون درآمدش زیاده.

اگه تو ایران به قول خودتون پول کم گیرتون میاد و اینا (الهی الهی) و براتون شرایط کارش سخته هیچ کس جلوتون‌و نگرفته که برین سراغ مشاغل دیگه. اصلا یکی از همون "هزار راه هست برای پول درآوردن‌" که معمولا برای توجیه می‌گید بهتون میدم. از اون شرایط افکار خودکشی بیاین بیرون و دبیر زیست کنکور بشین. بگین من دانشجو پزشکی بودم ببینین چقدر مشتری گیرتون میاد. اگه می خواین بگین تو حرف آسونه این روش که دست خودتونو از پشت بستین با اون "هزار راه هست برای پول درآوردن"تون چون از همونا بهتون پیشنهاد دادم.

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
والا تا اینجا بغض و نفرت نسبت به دانشجوهای پزشکی و حقوق پزشکا و تعمیم خطاهای پزشکی و این دست مسائل رو مشاهده کردیم.
تعمیم خطاهای پزشکی؟ به نظرم بگو تعمیم درستی های پزشکی. خیلی بیشتر از این که دکتر و بیمارستان درست کار کنن اشتباه می کنن. در واقع ما به جای این که بیایم از خطاهای پزشکی مثال بزنیم باید بیایم از درستی های پزشکی مثال بزنیم و بعد بگیم تعمیم نده

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
یه پرسش برای من پیش اومده ، اینکه پزشکی «فرضاً» ، «پرستیژ» بیشتری نزد عموم مردم داشته باشه عیبی داره؟ و اینکه اگر عیب و ایرادی داره آیا مسئولش جامعه پزشکی‌ـه؟

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
اینکه میگید حقوق پزشک زیاد نیس حقوق بقیه کمه به نظر من مغلطه یا بازی با کلماته..
زیادی و کمی نسبیه نه مطلق. وقتی میگیم پزشکی زیاده یعنی نسبت به شغلهایی با زحمت های مشابه زیاده...
راجب بحثای بیمارستان توی چن تا پست قبل یکی از دوستان مطالبی گفتن که درستم بود بنظر من. زحمات زیادتری توی بیمارستان توسط بقیه کشیده میشه ولی خب کارانه ها و عزت و احترام و پرستیژ بیشتر برای پزشکه.
درباره حقوق حین تحصیل که میگن سه تومن کمه و مستقل نمیشیم و اینا. الان یه دانشجوی دکترای مهندسی که توی دانشگاهای خوب داره درس میخونه رو من از نظر زحمتی که کشیده در حد ی رزیدنت میدونم. کلی هم تو دانشگاه ازش بیگاری میکشن ولی تف هم کف دستش نمیندازن.
کلا بنظر من مقایسه هایی که دانشجوهای پزشکی انجام میدن به شرایط ایران نگاه نمیکنن و توجه نمیکنن بقیه تو این خراب شده همین مقدار عزت و احترام و حقوقی که اونا دارن رو هم ندارن.
یا میگن دکتر متخصص اگه نخواد بره تو مراکز دولتی (یعنی میتونه بره )، باید از صفر شروع کنه، بابا خب بقیه رشته ها دکترا خونده هاش کار دولتی گیرشون نمیاد اصن بعضا که بخوان فک کنن ک آیا برم آیا نرم. این مقایسه ها یا ناشی از شناخت درست از شرایط بقیه اقشار جامعست یا ناشی از غرور که فکر میکنن مستعد حقوق بیشتری هستن در حالیکه هیچکس همین حداقل هایی ک اونا دارن رو هم نداره

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
یه پرسش برای من پیش اومده ، اینکه پزشکی «فرضاً» ، «پرستیژ» بیشتری نزد عموم مردم داشته باشه عیبی داره؟ و اینکه اگر عیب و ایرادی داره آیا مسئولش جامعه پزشکی‌ـه؟
نه یه چیز جهانیه.

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
الان یه دانشجوی دکترای مهندسی که توی دانشگاهای خوب داره درس میخونه رو من از نظر زحمتی که کشیده در حد ی رزیدنت میدونم. کلی هم تو دانشگاه ازش بیگاری میکشن ولی تف هم کف دستش نمیندازن.
تفاوتش این هست که اینترنی و رزیدنسی شغل محسوب میشن و اما دانشجوی مهندسی دانشجوعه!

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
تفاوتش این هست که اینترنی و رزیدنسی شغل محسوب میشن و اما دانشجوی مهندسی دانشجوعه!

ببخشید دانشجوعه؟؟ کار تمام وقت میتونه بکنه؟ (پاره وقت ک اینترن و رزیدنتم میتونن)
بله درست میگید از اون امکان کار کردن رو گرفتن ولی بهش شغل هم ندادن ولی به اینترن و رزیدنت شغل دادن
+
تو خارج از کشور دانشجوی تحصیلات تکمیلی شاغل محسوب مبشه و حقوق دریافت میکنه

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
این پرستیژ رو خود مردم به پزشک میدن.
البته خود پزشکا هیچ علاقه‌ای به پرستیژ ندارن، مردم به زور بهشون پرستیژ میدن
E5-UXa-JBXMAgp-YRI-jpeg.jpg

Mahdi ostoori

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
آيت الله خامنه اي
شهر
سيرجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
ع.پ.کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
اینی که شما زوم کردین روش ، من داخل همین عمر کمم هم فقط همین یه مورد رو دیدم
شما نمیتونید عیب یک فرد رو به کل جامعه نسبت دهید

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
1400
تعمیم خطاهای پزشکی؟ به نظرم بگو تعمیم درستی های پزشکی. خیلی بیشتر از این که دکتر و بیمارستان درست کار کنن اشتباه می کنن. در واقع ما به جای این که بیایم از خطاهای پزشکی مثال بزنیم باید بیایم از درستی های پزشکی مثال بزنیم و بعد بگیم تعمیم نده
خب شاهد مطالب طنز هم هستیم. :‌|
-----
اول بحث با این شروع شد که حرف ماها ارزشی نداره و فقط باید دانشجوی پزشکی باشی تا قبولت داشته باشن. تو جامعه اینجوره واقعا؟ خدایی نه. اون قضیه‌ای هم که باعث این حرف شده بود این بود که مدیر آموزشگاه گفته فلان مشاور چون دانشجوی پزشکی شهید بهشتیه بچه‌ها حرفشو بیشتر قبول دارن تا دانشجوی شیمی.
نتیجه‌ی این، این نیست که پزشکیا هر چی بگن در نظر مردم مقبول و ارزشمنده. نتیجه‌ش اینه که پزشکیا، بت کنکوریای تجربی ان =) دانشجوی پزشکی فقط در مقام مشاور تحصیلیه که یه اپسیلون از خدا پایین‌تره. بقیه‌ی جاهام اینجوریه؟
این ارزش اجتماعی هم که میگید، با این بغض و نفرتی که شما دارید، بقول لئو ممکنه تا چند سال دیگه جایگاه پزشک بشه مثل آخوند. خودتونید دیگه، جامعه شماهایین، چقدر براتون ارزش اجتماعی والایی دارن پزشکیا؟

چرا دانشجوی پزشکی انصراف نمیده اگه سخته و حقوقش زیاد نیست و پرستیژ نداره؟ الان شما که سختتونه و حقوقتون کمه و پرستیژ ندارین انصراف میدین؟ حرفایی میزنیدا.
جدی چرا اونایی که تجربی‌ن و اونایی که پزشکی می خونن فقط بدی هاشو میگن و اونایی که خارج از این مجموعه فقط خوبی هاشو؟
فقط بدی‌هاش رو نمیگن. وقتی خارج از مجموعه‌ها میشینن خوبیای افسانه‌ای میگن، پزشکیام از سختیاش میگن دیگه. وگرنه کی منکر خوبی‌هاشه؟ فقط یه سری خارج از مجموعه‌ها منکر سختیا و بدی‌هاشن :)) وقتی هم دو طرف سر اینکه مثلا "یادگیری علم لذت بخشه" توافق دارن دلیلی نداره بشینن در موردش بحث کنن :))

Mahdi ostoori

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
آيت الله خامنه اي
شهر
سيرجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
ع.پ.کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
ببخشید دانشجوعه؟؟ کار تمام وقت میتونه بکنه؟ (پاره وقت ک اینترن و رزیدنتم میتونن)
بله درست میگید از اون امکان کار کردن رو گرفتن ولی بهش شغل هم ندادن ولی به اینترن و رزیدنت شغل دادن
+
تو خارج از کشور دانشجوی تحصیلات تکمیلی شاغل محسوب مبشه و حقوق دریافت میکنه
۱۰۰، ۲۰۰ ،۳۰۰ ساعت کار در دوران رزیدنتی و اینترنی ، میشه بگید چجوریرمیشه کار پاره وقت انجام داد و برای آزمون رزیدنتی هم خوند ؟!
بگید شاید ما هم تونستیم بهره ببریم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی
نه پرستیژ رو همه دوست دارن حتی خود شما.
حدودا یک سال پیش هم یه توییتی همه جا پخش می شد که طرف نوشته بود همه دانشجوهای کارشناسی شریف اپلای کردن و یه مشت بی سواد شدن دانشجوی ارشد شریف و ایشون که کارشناسیش رو هم شریف خونده مجبوره با اینا هم دوره باشه. پس الان نتیجه بگیرم هرکی مهندسی این دانشگاه خونده عین همین فرده؟؟؟

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
اینی که شما زوم کردین روش ، من داخل همین عمر کمم هم فقط همین یه مورد رو دیدم
شما نمیتونید عیب یک فرد رو به کل جامعه نسبت دهید
ببخشید اینجایی که شما زندگی میکنید کجاست؟ جدی علاقه‌مند شدم مهاجرت کنم اونجا، اینجا که ما چیزهای دیگه‌ای میبینیم‌ و میشنویم، بله یک نفر رو نمیشه به کل جامعه نسبت داد، ولی اکثریت رو میشه نسبت داد

بالا