• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پزشکی، مقبولیت، سختی

• شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
×مدیر: تو ح.ب به بحث کوتاه داشتیم در این مورد بیاین راجع بهش حرف بزنیم
درآمد پزشک ها مناسب با سختی کارشونه؟
چند درصد از افرادی که میرن پزشکی صرفا بخاطر علاقشونه نه مقبولیت و نه در امد؟و چند درصدشون نسبت به سختیای این شغل اگاهن؟
کلا دلیل اینکه این همه ادم درس میخونن که دکتر شن چیه؟
چرا شغلای دیگه در برابر پزشکی کم اهمیت و کم در امدن در حالی که ممکنه سخت تر باشن؟

_______

حرفهای مای دانشجوی پزشکی ارزش نداره برای کسی به خدا. :))
تازه تا دلتونم بخواد توهین و فحش و کتک می‌خوریم. :))
این دیدگاه شاید برای دهه ۸۰ بود.. الان پزشک فقط قاتل بی‌ناموس مفت‌خور بی‌شرف ه که باید رایگان ویزیت کنه و کسی کتکش رد و فحش جنسی داد بهش چیزی نگه. :))
~ تازه غلط هم می‌کنیم بخواهیم تشخیص بدیم و تجویز بکنیم. باید چیزی که خود مریضا صلاح می‌دونند رو نسخه کنیم براشون!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
این حجم از دیس لایک برام بسی عجیب بود و لازم دیدم همینجا یک مطلب رو بگم هرچند که میدونم خلاف مقررات هست
چند وقت قبل به واسطه یکی از دوستان بعنوان پشتیبان آموزشی به یک مدرسه غیرانتفاعی معرفی شدم؛وقتی فهمیدند که لیسانس شیمی دارم و تسلط خوبی روی درس های فیزیک،شیمی،ریاضی،معادلات دیفرانسیل؛زبان و ادبیات دارم پیشنهاد رفع اشکال و تدریس 5 درس فوق را به قرار دادم اضافه کردند و چون نسبت به قلم چی حقوق خیلی خوبی میدادن[هرچند که خرحمالی بود] به همین دلیل شروع به همکاری کردم

امروز یکی از دانشجویان پزشکی بهشتی که با سهمیه هیئت علمی پدرشون اینجا هستند(خودش قزوین قبول شده بود)؛به مدت نیم ساعت سخنرانی انگیزشی کلیشه ای کرده و مبلغ 2میلیون تومان فقط برای همین سخنرانی گرفته!!
و با او قرار داد بسته اند که هر چند وقت یکبار بی آید و از همین حرف ها بزند و گاها بچه هارا دلداری بدهد و پول بگیرد

با قسمت سخنرانی های این خانم مشکلی ندارم اما وقتی فهمیدم دستمزدی که میگیرد بیشتر از من که 5 درس تدریس و رفع اشکال دارم و کلییی پای تلفن با مادر بچه ها سر و کله میزنم و پیگیر روند آموزشی بچه ها هستم ؛است به مدیر مرکز اعتراض کردم و این خانم فرمودند:
خانم فلانی دانشجو پزشکی شهید بهشتی هست و حرف های ایشون خیلی بیشتر از شما روی بچه ها تاثیر میذاره
از طرفی ایشون مشغله دارن و بیمارستان باید برن
ما مجبوریم برای نگهداشتن ایشون اینجا؛همچین مبلغی رو بدیم

من هیچ...من مرگ

Mahdi ostoori

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
آيت الله خامنه اي
شهر
سيرجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
ع.پ.کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
من نمیدونستم کسی که مقامش از خدا پایین تره ، خودکشی هم میتونه بکنه!!اونم نه در تعداد کم ،یه نگاه به تعداد دانشجوهای رزیدنتی که تو این چند سال خودکشی کردند ،بکنید ، یه نگاه هم به آمار افسردگی تویه حتی دانشجو های اینترن بندازید.

من درسته هنوز اندک ترم حساب میشم ، شاید هم تمام اینا حق به جانب داری باشی ولی حداقل از اینترن ها و رزیدنت ها بپرسید .ببینید آیا واقعا داره بهشون خوش میگذره یا نه؟! شما اگر یک دانشجو ی رزیدنت باشید، تا تحصیلتون تموم بشه حداقل ۳۱ سالتون میشه ، با یک حقوق اندک که هزینه ی حتی خوراک ماهانتون هم نمیشه. شما ۳۱ سالتون میشه و هنوز دستتون در جیب خانوادتون ، شما مانده اید و کشیک های زیاد...

بله ، ما در در جامعه ای زندگی میکنیم که اکثریت به این فکر میکنن پزشک ها به شغلشون به شکل یه بیزنس نگاه میکنن و رشته ی پزشکی در ایران وسیله ی پول چاپ کنی محسوب میشه . جامعه ی ما تبدیل شده به یک جامعه پزشک ستیز ، که فکر میکنه شغل پزشکی فقط به خاطر این هست که از من نوعی که مریضم پول بکنه و بذاره تو جیبش که پولدار تر بشه و به ریش به من نوعی بخنده.
ما در این ایران که جایگاه پزشک کمی پایین تر از خداست ، حمله و زد و خورد پزشک و همراه بیمار را شاهد هستیم :))

ایران همینه. شما در سراسر زندگی در حال به فاک رفتن هستید. در هر شغلی که باشید همینه . شما یه نگاه به اطرافتون بکنید ، از پزشک متخصصش گرفته ، معلمش ، مهندس ، بازاری جماعتش ، عصبیه . مدام این فکر رو میکنیم که فلان کس ، فلان گروه داره حق ما رو میخوره .بله ما خصوصا جوان ایرانی ، محکوم به به فاک رفتن هستیم

مهاجرت نیز آرزوست...

• شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
من قسم می‌خورم تمامی دوستانم که باهاشون حرف می‌زنم افکار سویساید دارن و می‌گن فقط برای پدر و مادرشان ه که خودکشی نمی‌کنند! اما تو همون دانشکده کوچیک پزشکی تبریز سالی نبوده که خبر خودکشی رو دو سه بار نشنیده باشیم! حقوق ۲.۵ میلیونی رزیدنتی و ۱.۸ اینترنی! و با این باید تا ۳۱ سالگی درس خوند. :))
~ ولی کتمان نمی‌کنم که شیرینه! و اعتیادآور! طوری که هرقدر هم عذاب می‌کشی باز نمیتونی ازش دل بکنی!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
نمیدونم جریان خودکشی دانشجو پسادکتری فردوسی رو شنیدین یا نه
در وزارت علوم هم خودکشی و اعتیاد کم نیست!
90 درصد دوستای من سیگاری هستن و 70 درصد اعتیاد شدید به گل و بنگ و مشتقاتهم دارن
فکر میکنین برای خوشگلی روزی یک پاکت سیگار میکشن؟نه!از شدت فشار و درد و درک نشدن
مثل اسمارتیز هم قرص اعصاب میخورن
بچه های شیمی(خصوصا آلی)که همه شون یه پا آشپزی هستن وظیفه تزانزیت دست سازه های خالص رو دارن

دانشجو ارشد و دکتری شیمی هم گل و بلبل نیست!اگه یکی با بیمار عفونی در تماس هست و احتمال مریض شدن داره ما احمقا کنار رآکتورهای مختلف وایمیستیم و با این دستگاه های فشارسنج داغون موجود هر لحظه احتمال انفجار و نابودی وجود داره!
چند وقت قبل من و سه نفر دیگه از بچه های تحصیلات تکمیلی با هزینه شخصی در اوج کرونا رفتیم عسلویه که سه چهار روز خدمت آقای دکتر عین باشیم و بعضی کارهارو انجام بدیم...روزی دو پاکت شیرمیخوردیم تا فقط بشه نفس بکشیم
اعصابم از این خورد میشه که زحمات یک عده بولد میشه اما ما همیشه گوشه رینگ افتادیم:/

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
واقعا کسی منکر سختی ها و مشکلات متعدد شما ها نیست، کسی نمیاد نرخ خودکشی رو در دانشجو های پزشکی رد کنه یا هر چی. ( هر چند نرخ خودکشی-افسردگی تو شریف و امیرکبیر هم پایین نیست اونقدرا)
ولی از اون طرفم نمیتونید منکر رفتارای مزخرف اکثر این قشر بشید.
اینقدررر زیاده که حتی واقعا نمیام بگم کیس های من نوعی صرفا اکثرا دیوس بودن،‌ بلکه واقعا به نظرم اکثرا اینطورین.
حالا فقط جامعه ی پزشکی هم نیستا، کلا جامعه ی کسشری داریم با نرخ بالای حرومزادگی در تمومی شغل ها ولی بعضی شغل ها به نسبت بقیشون نرخش بالاتره که خب من بخوام سرانگشتی یه چیزی بپرونم بالای اون هرم کسشری، اول که دلال ها و فروشنده هان( مخصوصا املاکیا)
بعد کسایی که کارای دولتی رده بالا دارن
بعدم همین بیزینس من ها، وکیل ها و پزشک هان
این حرف من حداقل برای من تکراریه ولی مسیر به شما حق عوضی شدن نمیده،‌ من اگر ترسی از عواقبش نداشتم و امکانشو دداشتم حداقل برمیگشتم یکی تو گوش ۶۰ درصد پزشکایی که باهاشون مراوده داشتم میزدم. همینقدر عصبانی
معلم ها که واقعا قشر ب*ا رفته این .هم پولی خیلی نمیتونن در بیارن،‌ هم دولت حسابی ازشون سواری میگیره و داستان دارن. اپلای هم که نمیتونن بکنن.

++ واقعا ارشد و دکتری ( بیشتر دکتری) اگه شانس نیاری استادت خوب باشه، به فاک میری. مخصوصا تو ایران که نه رزومه خیلی قوی ای میشه،‌ نه پول خاصی بابت این سواری دادن ها میگیری. ( البته اگر شریفو استثنا بگیریم واقعا سطح کیفی و علمی بقیه دانشجو ها( به طور کلی- استثنا همیشه هست) تو ارشد و دکتری به شدت پایین یکم شبیه قضیه مرغ و تخم و مرغم هست که نمیتونی بگی کدوم عامل کدومه احتمالا جفتشون موثرن رو هم)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
چرا شغلای دیگه در برابر پزشکی کم اهمیت و کم در امدن در حالی که ممکنه سخت تر باشن؟
چند وقت قبل یک توییتی دیدم که شاید بی ربط نباشه:
در جامعه ای که مقام پزشک از همه بالاتره؛مردم اون جامعه بیمار هستند

کلا دلیل اینکه این همه ادم درس میخونن که دکتر شن چیه؟
در گذشته چون افرادی که در رشته های مهندسی و علوم انسانی و پایه نهایت تا مقطع لیسانس میخوندن؛عموما واژه دکتر برای دکتری عمومی پزشکی بود و پزشک ها جزو دسته خاصی بودن و از پرستیژ و جایگاه ویژه ای برخوردار بودن[بدلیل درک و شعور بیشتر و تصمیم گیری های درست در موارد مختلف مورد احترام همگان بودن]
برای همین عده ای فتیش کلمه دکتر دارن وفکر میکنن اگه با این لقب شناخته بشن؛خیلی کول و خفن جلوه میکنن و در نظر خودشون مثل اساطیر پزشکی و دکترهای معروف تاریخ هستن:/

بعضی از جراح ها درآمدهای نجومی دارن+بعضی پزشک ها روزانه بیش از 50 نفر ویزیت میکنن و با یک حساب سرانگشتی به درآمد نجومی این افراد نیز میرسیم
عامه مردم فکر میکنن پزشکی یعنی پول و خوشبختی و برای همین به هر قیمتی شده میخوان در دانشکده پزشکی حاضر شن

به طور کل بخوام بگم بیشتر برای پز و کلاس و درآمد میرن[البته اینم باید بگم هم خواهر خودم و هم بسیااری از دوستان دوران دبیرستانم پزشکی میخونن و بیشترشون برای اینکه رتبه هاشون نسوزه زدن پزشکی!بی هیچ علاقه خاصی!اونا میگن خیلی از هم کلاسی هاشون فقط به امید پول طرح؛فخرفروشی به فامیل،شوهر دکتر پیدا کردن و... اومدن این رشته و این صرفا برداشت شخصی من نبوده]

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
آقا راجع به اولین سوالت باید بگم بستگی پزشک متخصص باشه یا عمومی اگه متخصص متخصص چه چیزی ؟...مسلما در آمد یک پزشک زنان زایمان با یک متخصص پاتولوژیست و یک متخصص داخلی متفاوته....اینکه این درآمد نسبت به سختی شون چطوره هم تو کشورمون بستگی به وزیر بهداشتی داره که هر سری میاد و یه تعرفه ای رو هر سال تعیین میکنن، یکیشون ممکنه به یه صنفی بیشتر توجه کنه و به صنف دیگه کمتر متغییر هست در طول زمان
درصد؟راستش نمیدونم ولی خب عده ی زیادی هستم که بخاطر فشار خانواده یا عدم اطلاعات کافی در مورد اون رشته میرن تجربی و بعد پزشکی ....البته تو جامعه ما یسری از شغل ها واقعا آینده چندان مناسبی ندارن و خب منطقی هست که آدم چیزیو انتخاب کنه که بهترینه ولی یسری از رشته های مهندسی هم درآمد زیادی داره حتی تو خارج هم همینطوره مثل رشته آی تی ، برنامه نویسی و.....
در کل بنظرم دانش کافی نداشتن برای انتخاب رشته یکی ازون دلایل بوده که والدین و فرزند فکر کنن این تمام رشته های مهندسی ممکنه آینده خوبی نداشته باشن
این همه آدم درس میخونن تا دکتر شن چون فکر میکنن اگه دکتر شن درآمد بالایی کسب میکنن و زندگی بهتری دارن و.... که خب مسیر سختی هم هست در کنار اون کنکور ...آزمون سخت تخصص ، ولی بنظرم تنها راه دست یافتن به یه زندگی آرمانی دکتر شدن نیست من خودم اگه علاقه به غیر از علوم تجربی داشتم میرفتم همون رو دنبال میکردم به هر حال تو هر رشته ای ریاضی، هنر ، انسانی...آدمهایی هستن که تو کارشون بهترینن و درآمد بالایی دارن. شاید تو کشور ما زیاد شناخته نشدن این رشته ها و خب زیاد اطلاعی ندارم.
بازم میگم چون شناخته نشدن به اون اندازه که باید بشن ، یسری شرکت برنامه نویسی تو تهران هست که برنامه هایی برای بیمارستان ها و مطب ها طراحی میکنن که هر کدوم ازونها چند ده میلیون یا حتی بیشتر پولش هست ، وقتی آدم مهارت کافی داشته باشه و از استعدادهاش به نحو احسنت استفاده کنه و البته مقداری سرمایه داشته باشه و....میتونه به یه زندگی ایده آل برسه البته اون کشور هم مهمه بنظرم بهترین جایی که میشه موفق شد رو باید انتخاب کرد

شیـوا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
یه سری خاطرات سبز شیمیایی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی
در امد پزشک ها مناسب با سختی کارشونه؟
در مقطع دانشجویی هرگز.
اینترن (دانشجوی ۳ ترم آخر پزشکی) ، تمام بیمارستانو میچرخونه تا دکتر اصلی که استادش باشه بیاد و حدودا ماهی شش هفت تا کشیک وایمیسه و درنهایت ماهی یک میلیون(حدودی) بهش میدن

رزیدنت (دانشجوی تخصص) از اینترنم بدبخت تره :‌)) بعد از امتحان تخصص که غولی بدتر از کنکور سراسریه تازه میاد تو درمانگاه و اورژانس و همه جا مریضای استادشو میبینه ، کشیک وایمیسه و حدودا ماهی دو سه تومن میگیره و دقت بفرمایید که این عزیزان اکثرا سنشون زیاده و قاعدتا باید خانواده تشکیل بدن ولی آیا ممکنه ؟ :‌))

با دکترهای باسابقه‌ای که کلی مریض جمع کردن و از هرکدوم کلی پول میگیرن جامعه پزشکی رو قضاوت نکنیم.

بقیه قسمتای سوالت احتیاج به تخصصی تر شدن و دانش جامعه شناختی داره که من ندارم :D

• شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
برای درآمد واقعاً پزشکی نزنین. واقعاً برای درآمد پزشکی نزنین. دندون و دارو و رشته‌های پیراپزشکی خیلی خیلی بهترند. تازه مهاجرتشونم آسون‌تره. تمام.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
1400
من میخواستم یه هایلایت از پیج Ghazalnevis بهتون نشون بدم در همین مورد، بعد چون ممکنه اینستا نداشته باشید، اسکرین شات‌هاش رو بجز چندتاشون :-‌" آپلود کردم:
۱ - ۲ - ۳ - ۴ - ۵ - ۶ - ۷ - ۸ - ۹

reyhaneh24

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دو تا برنز کارآفرینی
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روانشناسی
من واقعا هیچ تجربه خاصی درباره این موضوع ندارم
اما به عنوان دانش اموزی که داره مخاطب این پست ها قرار میگیره
دلم میخواست بگم
تنها دلیلی که بچه ها دوست دارن بیان تجربی و بعدش پزشکی بخونن پول نیست
ارزش اجتماعی و پرستیژی که الان یه پزشک تو کشور ما داره خیلی با بقیه رشته ها متفاوته
و ما نسل جدیدی که تازه قراره تو این سال ها وارد دانشگاه بشیم از اول تو چنین جو و فضایی بزرگ شدیم

جوی که اگه دانشجوی پزشکی باشی به عنوان یه ادم باهوش و درس خون و موفق و با اینده ای درخشان شناخته میشی
بین اطرافیانت با لفظ خانوم دکتر و آقای دکتر صدا زده میشی بین فامیل و اشنا شهرت و محبوبیت داری و...

و اگه نخوام تعمیمش بدم و فقط راجب تجربه شخصی و اطرافیانم حرف بزنم
میتونم بگم میبینم دوستا و اطرافیانم رو که هنوز به اون دغدغه مالی نرسیدن و
نه که درآمد براشون مهم نباشه ، نه
ولی براشون تو اولویت نیست
و فقط تحت تاثیر این جو و برای رسیدن به اون محبوبیت میخوان پزشکی قبول بشن

قطعا حرف های شما دانشجو های پزشکی که میگین
این جایگاه اجتماعی اینطور که ما مردم فکر میکنیم نیست هم درسته و خب قطعا یکی از سختی هایی که تو این شغله همین اهانت و بی احترامی و ... هست

ولی من نه به عنوان کسی که توی این کار هستم
بلکه به عنوان کسی که از دور داره اینا رو میبینه و راجب جو اطرافش صحبت میکنه دارم اینا رو میگم

جوی که ما ناخواداگاه داخلش قرارگرفتیم و
شاید یکی از دلایل ساخته شدن این جو همین علاقه نسل قبل تر ما به درامد این رشته بوده
و البته تاثیر رسانه ها و فضای مجازی و از همه مهمتر کنکور خیلی خیلی زیاد بوده

لایف استایل یه دانشجوی پزشکی هر چقدر هم که طرف از سختی هاش بگه و آه و ناله کنه باز هم برای یه عده جذابتره و از محبوبیت بیشتری نسبت به دانشجوی یه رشته دیگه برخورداره!

و پیج ها و موسسه ها و مشاور های کنکوری

کافیه فقط برا یه مدت کوتاه توی این کانال ها و صفحات باشید تا ببینید که اروم اروم چجوری بهتون القا میشه که راه خوشبختی تو این رشته عه

دانشجو های پزشکی / دندونی که عملا برای کسب درامد پیج مشاوره کنکور میزنن و هر روز برای کنکوری ها و امثال من ویس و پست میذارن
که تمام تلاشتنونو بکنید
نه برای اینکه به هدفتون برسید یا تو رشته مورد علاقتون درس بخونید
بلکه فقط و فقط پزشکی قبول شید

عملا بار ها این جملات رو از یکی از این مشاور ها که فالوور بالایی داشت و مثلا داشت پست های انگیزشی میذاشت شنیدم که با تاکید و اصرار زیاد میگه که
یا همین امسالو درس میخونید پزشکی قبول میشید
برای ۵۰ سال اینده تون تلاش میکنید
زندگی ۵۰ سال ایندتونو تضمین میکنید
توی زندگی اینده ، ازدواج و ... موفق میشد

یا پزشکی قبول نمیشید و هیچی ! تمام
به هیچ کدوم از اینها نمیرسید
و نه در امد و کار درست حسابی خواهید داشت
هیچ تضمینی هم برای زندگی اینده و حتی ازدواجتون نخواهید داشت !

و ترسناکه که این افراد سالیان ساله که هر روز این حرف ها رو به اسم مشاوره تحصیلی تو گوش بچه ها میخونن
و باعث میشن که حتی امثال منی که به یه رشته دیگه علاقه داریم
عاشق پرستیژ و این تعریفای قشنگ و جایگاه اجتماعی این رشته بشیم
یا ناراحت بشیم از اینکه چرا من عین بقیه به پزشکی علاقه ندارم ؟! که بخوام برم سمتش و یه روزی صاحب این همه مزایا بشم !

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
من واقعا هیچ تجربه خاصی درباره این موضوع ندارم
اما به عنوان دانش اموزی که داره مخاطب این پست ها قرار میگیره
دلم میخواست بگم
تنها دلیلی که بچه ها دوست دارن بیان تجربی و بعدش پزشکی بخونن پول نیست
ارزش اجتماعی و پرستیژی که الان یه پزشک تو کشور ما داره خیلی با بقیه رشته ها متفاوته
و ما نسل جدیدی که تازه قراره تو این سال ها وارد دانشگاه بشیم از اول تو چنین جو و فضایی بزرگ شدیم

جوی که اگه دانشجوی پزشکی باشی به عنوان یه ادم باهوش و درس خون و موفق و با اینده ای درخشان شناخته میشی
بین اطرافیانت با لفظ خانوم دکتر و آقای دکتر صدا زده میشی بین فامیل و اشنا شهرت و محبوبیت داری و...

و اگه نخوام تعمیمش بدم و فقط راجب تجربه شخصی و اطرافیانم حرف بزنم
میتونم بگم میبینم دوستا و اطرافیانم رو که هنوز به اون دغدغه مالی نرسیدن و
نه که درآمد براشون مهم نباشه ، نه
ولی براشون تو اولویت نیست
و فقط تحت تاثیر این جو و برای رسیدن به اون محبوبیت میخوان پزشکی قبول بشن

قطعا حرف های شما دانشجو های پزشکی که میگین
این جایگاه اجتماعی اینطور که ما مردم فکر میکنیم نیست هم درسته و خب قطعا یکی از سختی هایی که تو این شغله همین اهانت و بی احترامی و ... هست

ولی من نه به عنوان کسی که توی این کار هستم
بلکه به عنوان کسی که از دور داره اینا رو میبینه و راجب جو اطرافش صحبت میکنه دارم اینا رو میگم

جوی که ما ناخواداگاه داخلش قرارگرفتیم و
شاید یکی از دلایل ساخته شدن این جو همین علاقه نسل قبل تر ما به درامد این رشته بوده
و البته تاثیر رسانه ها و فضای مجازی و از همه مهمتر کنکور خیلی خیلی زیاد بوده

لایف استایل یه دانشجوی پزشکی هر چقدر هم که طرف از سختی هاش بگه و آه و ناله کنه باز هم برای یه عده جذابتره و از محبوبیت بیشتری نسبت به دانشجوی یه رشته دیگه برخورداره!

و پیج ها و موسسه ها و مشاور های کنکوری

کافیه فقط برا یه مدت کوتاه توی این کانال ها و صفحات باشید تا ببینید که اروم اروم چجوری بهتون القا میشه که راه خوشبختی تو این رشته عه

دانشجو های پزشکی / دندونی که عملا برای کسب درامد پیج مشاوره کنکور میزنن و هر روز برای کنکوری ها و امثال من ویس و پست میذارن
که تمام تلاشتنونو بکنید
نه برای اینکه به هدفتون برسید یا تو رشته مورد علاقتون درس بخونید
بلکه فقط و فقط پزشکی قبول شید

عملا بار ها این جملات رو از یکی از این مشاور ها که فالوور بالایی داشت و مثلا داشت پست های انگیزشی میذاشت شنیدم که با تاکید و اصرار زیاد میگه که
یا همین امسالو درس میخونید پزشکی قبول میشید
برای ۵۰ سال اینده تون تلاش میکنید
زندگی ۵۰ سال ایندتونو درست میکنید
توی زندگی اینده ، ازدواج و ... موفق میشد

یا پزشکی قبول نمیشید و هیچی ! تمام
به هیچ کدوم از اینها نمیرسید
و نه در امد و کار درست حسابی خواهید داشت
هیچ تضمینی هم برای زندگی اینده و حتی ازدواجتون نخواهید داشت !

و ترسناکه که این افراد سالیان ساله که هر روز این حرف ها رو به اسم مشاوره تحصیلی تو گوش بچه ها میخونن
و باعث میشن که حتی امثال منی که به یه رشته دیگه علاقه داریم
عاشق پرستیژ و این تعریفای قشنگ و جایگاه اجتماعی این رشته بشیم
یا ناراحت باشین از اینکه چرا من عین بقیه به پزشکی علاقه ندارم ؟! که بخوام برم سمتش و یه روزی صاحب این همه مزایا بشم !
تک تک جملاتی که گفتین کاملا درست بود
خودِ من بارها دوستای دبیرستانم رو دیده بودم که پیج های انگیزشی مشاوره ای کنکوری زدن و به صراحت میگفتن:
راه خوشبختی در ایران"پزشک"شدنه
با موفقیت در کنکور امسال و قبولی در رشته"پزشکی"آینده خودتون رو بیمه کنید
اگر میخوای تمام عمرت حسرت دوستای پزشکت رو بخوری امسال رو جدی نگیر
و....

متاسفانه برای بچه های دبیرستانی بنا به دلایل مختلفی ،پزشکی رو مدینه فاضله کردن
قطعا بچه های دبیرستانی خیلی دنبال مادیات نیستن و اون ارزش و احترام و پرستیژی که توی خیالاتشون از پزشک دارن مجذوب این رشته شدن

بعضی از دوستای من؛هم مدال المپیاد دانش آموزی/دانشجویی دارن و هم در کنکور سراسری ریاضی و زبان رتبه های خیلییی خوب کشوری کسب کردن و عضو بنیاد ملی نخبگان هستن اما به گفته خودشون در نظر عام(فامیل ها و دوست و آشنا)افرادی که پزشکی های آزاد با رتبه های 4 رقمی میخونن خیلی باهوش تر و خفن تر جلوه میکنن تا اینا:/

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام/من خودم میخوام پزشکی بخونم و تو کل سه سال دبیرستان با پزشکای زیادی حرف زدم و تحقیق کردم تا به این نتیجه رسیدم/به قطع میتونم بگم کسی که بخاطر درآمد پزشکی سراغ این رشته بیاد حماقت محض کرده،بنظر خود من پزشکی رشته ای هس که از همون اولش باید خودتو وقف کنی اگر بخوای دکتر خوبی باشی چون با مردم و مشکلاتشون طرفی و فرقی نمیکنه این مشکل بزرگه یا کوچیک جسمی یا روانی و یه پزشک باید هرجوری که میتونه کمک کنه/پزشکی واقعا چیزی نیست که بشه باهاش پز داد یا با پرستیژ جذاب یسری ادم ...بچه های دبیرستانی رو فقط صرفا برا درآمد بیشتر مشاور های کنکور گول زد/
شاید اگه با دانشجوها یا پزشکایی که واقعا با عشق و علاقه و وجدان و قبول همه مسئولیتها به سمت این رشته اومدن حرف بزنین از شرایط سخت چه تحصیلی و چه شغلیشون از هر لحاظ اطلاع پیدا کنید
اگر کسی هدفش از پزشکی پول پاروکردنه خواهشا دنبال این رشته نیاد پزشکی با جان و روان مردم سروکار داره و ابدا شوخی بردار نیست/ اگر هدف پوله هزار راه برا پول دراوردن راحت تر هست/ و ضمنا گارد پول هم نیس بالاخره هرکسی با هر حرفه ای باید درآمد متناسبش رو هم داشته باشه،
بنظر خود من هم موقعیت اجتماعی هر فرد رو شخصیت و اخلاق کاری و اجتماعی اون فرد می سازه نه شغل و درآمدش-
و متاسفانه اینجا ایرانه و....

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
من راستش نمیدونم درآمد پزشکا چقدره، ولی اونقدر که از ما میگیرن جوریه که شخصا حاضرم پزشکی فشرده بگذرونم ولی پول ندم:)

Mahdi ostoori

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
آيت الله خامنه اي
شهر
سيرجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
ع.پ.کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
البته اینو هم در نظر بگیرید در کشوری زندگی میکنیم
که طرف حاضره صد هزارتومن پول فست فود بده ولی حاضر نیست ۹۰ یا صد هزارتومن برای ویزیت پزشک متخصص بده. زورش میاد یه همچین پولی رو برای درمان خودش بده

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پزشکی خوندن اونقدرا هم سخت نیست. واسه اینکه بقیه رشته ها نسبتا علاف هستند و یا سختیشون به چشم نمیاد پزشکی سخت به نظر میرسه. حتی کشیک ها و شب بیداری ها و ... واقعا به نظرم سخت حساب نمیشن. راحت نیستند ولی چیز غیرقابل تحمل نیستند و عادت میکنی. مگر واقعا دوست نداشته باشی. وگرنه که همین که چیزهای جدید تجربه میکنی و یاد میگیری و محیط های متنوع و شرایط مختلف تجربه می کنی خودش جذاب هم میتونه باشه.

بابونه.

ماهی پیشی‌خوار
نام مرکز سمپاد
تنگ ماهی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
من راستش نمیدونم درآمد پزشکا چقدره، ولی اونقدر که از ما میگیرن جوریه که شخصا حاضرم پزشکی فشرده بگذرونم ولی پول ندم:)
هیچ جبهه ای نمیگیرم و امیدوارم با لحن بدی نخونید
ولی در نظر داشته باشید همون پزشک ۱۰-۲۰ سال با کلی سختی و موانع راه پیش روش از بهترین سالهای عمرش و جوونی و خانواده ش زده و اکثراوقات شبش رو تو بیمارستان و کشیک صبح کرده.
حداقل حداقل این مقدار درآمد میتونه ثمره این سالهایی که براش تلاش کرده رو دریافت کنه.
چه بسا واقعا اگه بخوایم متناسب در نظر بگیریم درآمد اکثر پزشکا به جز بعضی تخصص ها کم هم هست‌.
هرگونه هیتی میگیرن چون پزشکن و در نظر بقیه پولشون اضافی کرده.اما هیچوقت سایر مشاغلی که با تحصیلات کمتر و چه بسا بدون تحصیل تخصصی مثل ناخن کاری که ماهیانه بالای ۶۰ میلیون درآمد داره قضاوت نمیشه.

خودم نزدیکترین آدمهارو میشناسم که ماهیانه حاضره ۳۰۰ تومن پول ترمیم ناخن بده بدون و
درنظر گرفتن سایر خرجهایی که داره، اما چهارماهه نمیره دندونپزشکی و دندونش رو درست کنه به بهانه پول نداشتن.
متاسفانه همه اینا از فقر فرهنگی نشات میگیره و فکر میکنن افراد موفق اطرافشون این راه رو یه شبه طی کردن.

دوباره بگم که مخاطب خاصی نداشتم : ))))

Batman:/

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
ی معلم زیست داریم که میگه دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتیه
الان اینترنه و میخواد ازمون تخصص بده و میگفت دخترعمم 15-20 تومن میگیره الان و خودشم چون سربازم حساب میشد میگفت کمتره درامدم
تازه این دوسال قبل بود و تا الان باید حقوقشون بیشترم شده باشه
خب الان بچه ها دارن میگن 1 تومن با چه حجم سختی میگیرن
من الان به مدرک معلمه شک کردم و فک میکنم اسکلمون کرده:|

بابونه.

ماهی پیشی‌خوار
نام مرکز سمپاد
تنگ ماهی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دخترعمم 15-20 تومن میگیره الان
پزشک عمومی به شرط ادامه ندادن و مشغول به کار شدن ترجیحا مطب چنین درآمدی رو تقریبا داره که وابسته به منطقه و شهر هم هست.

بالا