• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نمونه سوالات المپیاد زیست

در این پست بیشتر چه سوالایی قرار بگیرد؟

• آزمون طلاها

رای‌ها: 3 20.0%
  • آزمون های کشور های دیگر

رای‌ها: 1 6.7%
  • آزمون های آزمایشی

رای‌ها: 2 13.3%
  • آزمون های مرحله دوم

رای‌ها: 2 13.3%
  • همه موارد بالا

رای‌ها: 7 46.7%

• رای‌دهندگان
    15
  • Poll closed .

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : نمونه سوالات المپیادی (سوال بگذارید)

اگه جوابام چرت و پرته نخنديدا X-(
1-خب تا وقتي كه فرزندان بتونند توليد مثل كنند.
2-خب اينجا كه همش به سود فرزندانه . ازشون مراقبت مي شه تا زماني كه خودشون والدين بشن .
3--چون احتمال 25% هست كه ژن مادر و خاله يكي باشه پس براي خاله هم اين كار سود داره
:)) :)) :)) :))
جوابام خيلي چرت و پرت بودن نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟‌
خب منظور سوالو بگيد ....

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

1. نه غلطه! :Dکشکی که نیست! زیان میبرن اینقدر مراقبت کنن!
2.نه غلطه! :D دقت کن بین خواهر برادری و فرزندی.
3.یه جورایی... بیشتر فکر کن!
(;

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
اوایل نجوم بعدشم زیست شناسی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

اصولا چون تکامل بر مبنای "انتخاب فردی" بنا شده،هر فرد در طی تکامل کارهایی رو انجام میده که به نفع خودش باشه،گرچه در ظاهر ممکنه بعضی از کار ها با اصل "انتخاب فردی" در تناقض باشن ولی در واقع فرد داره از اون عملش حتی اگه نوعی فداکاری به نظربرسه سود میبره.
بهترین نحوه سود بردن در طی تکامل هم چیزی نیست جز :انتقال بیشتریم میزان ژن ها به نسل بعد
بنابر این برای جواب این سوالات باید به دنبال راه حلی باشیم که توی اون اگرچه از طرفی فرد به ظاهر فداکاری میکنه ولی درواقع "حداقل میزان ژن هایی که میتونه انتقال بده بیشتر از حالتی است که فداکار نمیکنه"
برگردیم به سوالات:
1.هرگاه هزینه های "مراقبت والدینی" به قدری نباشه که اون والد رو از تولیدمثل های بعدی محروم کنه و یا درصورت محرومیت این پاداش رو برای اون به همراه داشته باشه که اون فرزند یه فرزند "ناخلف!!" از آب درنمیاد و توانایی این رو داره که در ازای این مراقبت ژن ها رو به نوه های والد اول انتقال بده،در اون صورت مواظبت مقرون به صرفه هست.
از طرف دیگه،گاهی والدین فرزندان زیادی به دنیا میارن،یعنی بیشتر انرژی خودشونو صرف تولید مثل میکنند تا مراقبت،در اون صورت حتی اگه نیمی از زاده ها در اثر "عدم مواظبت والدینی" تلف بشن باز هم اون والد به خواسته خودش رسیده...

2.از اون جایی که شباهت ژنتیکی دو برادر 0.5% هست و شباهت بین والدین و فرزندان 50%،پس هرگاه تعداد برادران یا خواهران بزرگتر از 2 باشه، در آن صورت مواظبت از
"زادگان مادر" به جای فرزندان خود مقرون به صرفه است.(یک مزیت دیگرش هم عدم هزینه برای تولیدمثل و جفت یابی و .. است.)
این داستان هم معروفه که میگن: یک روز "هامیلتون" (از اولین کسانی که روی مساله شباهت والدینی و .. به صورت جدی کار کرد) تو قهوه خونه نشسته بود و در حالی که داشت محاسباتش را پشت یک پاکت انجام میداد اعلام کرد من حاضرم "جان خودم رو فدای دو تا از بردرانم یا 8تا از عموزاده هام بکنم!!"

3.طبق همون روش بررسی میزان خویشاوندی،چون شباهت بین خاله ها با فرزندان 0.25 است.پس هرگاه تعداد فرزندان بیش از 4 تا باشد،مراقبت به صرفه است..

4.منظور این سوال رو کامل متوجه نشدم! اگه ممکنه یه مقدار بیشتر توضیح بدین.

*جوابای قبلی تا چه حد درست بود؟

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

1 منظورت همین بود که تا زمانی که سود به صرف باشه تا زیان دیگه؟ درسته.
2. نه قرار نیست بچه از خواهر برادراش مراقبت کنه! قراره که ببینیم به نفعه بچه هس که ازش تا چه زمانی مراقبت بشه.
3.درسته. کمتر از والدین اصلی مراقبت میکنه!
4.یعنی حالا که خاله هه مراقبت میکنه نفع بچه هه چه تغییری میکنه.
نمیدونم چرا اینقدر سخت میگیریشون. خیلی اسون تر هم میشه توجیح کردا.

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

من سوال رو سخت نگرفتم.فقط چون احساس کردم سوالات از کتاب اکولوژی رفتار مطرح شده، قصد داشتم تا حد امکان به سوالات با توجه به متن کتاب(اونچیزی که یادم مونده بود) و به صورت علمی جواب بدم تا اگه قرار شد کسی برای اولین بار با سوالات و این موضوع روبرو بشه جواب منطقی رو ببینه!
در مورد سوال 2: اصولا هر زمان که میزان سود مراقبت والدینی بیشتر از ضرر های اون باشه،این استراتژی دووم میاره!
برای مثال تا زمانی که فرزند توانایی جستجوس غذا یا جفت یابی رو پیدا نکرده.
بعد از اینکه فرزند تونست به تنهایی به تغذیه یا تولید مثل بپردازه دیگه امکان داره وجود والدین تا حدودی براش محدودیت ایجاد کنه.
در هر صورت با توجه به نوع جاندار،و با توجه به شرایط محیطی جواب نهایی میتونه این باشه :" تا زمانی که سود مواظبت بیش از زیان های اون باشه.."

سوال 4: اینو اصلا مطمئن نیستم.فقط یه ایده هست!
وقتی فرزندان توسط خاله مواظبت میشوند،در واقع به والدین فرصت میدن که بازهم فرصت تولید مثلی پیدا کنن.بازهم دنبال غذا برن و توانایی تولید مثل داشته باشن.
پس دچار خواهر و برادر های بیشتری میشه! یعنی 50% از ژن هاش در فرزندان مادرش تکثیر میشه که با تولیدمثل اونا این ژن در نسل های بعدی توزیع میشه.
پس به طور غیر مستقیم با ایجاد فرصت تولید مثلی،امکان انتشار ژن های خودشو افزایش میده...

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

سوال 2:تا یه زمانی به نفعه بچه هاس. تعداد خواهر برادر هم مهمه (; یعنی وقتی بچه هه به تولید مثل خودش مشغوله، به نفعش هم هست که والدش بره تولید مثل کنه تا اینکه تنها از اون مراقبت کنه. پس تا یه زمانی هم فقط به سوده فرزنده
4اما این سوال.به نظرت واسه بچه هه چه فرقی داره خالش رشدش بده یا مادرش؟ :D
من واقعا شرمنده ام! این سوال یه نمودار هم داره که بهت میشه جواب هارو داد! اما متاسفانه من ندارمش الان.

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

کلا اونایی که دوست دارن با مکانیسمش آشنا بشن فصل 11 و 12 کتاب رفتار شناسی کربز و دیویس رو حتما بخونید :)

elsa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی
دانشگاه
?
رشته دانشگاه
?
پاسخ : یک سوال خفن و محاسباتی!

به نقل از mohamad.ahmadi :
سلام
یک سوال تو آزمون پدیده اومده بود که من نتونستم حل کنم!
کسی میتونه حل کنه؟
سوال:
0/13 گلوکز را در 200 سی سی آب حل میکنیم.سپس آنرا 3 برابر رقیق کرده و با 100 سی سی محلول 44 میلی مولار گلوکز مخلوط میکنیم.
غلظت محلول حاصل را بر حسب mg/dlitr حساب کنید.(جرم مولکولی گلوکز=180 g/mol) :-/
اگه یکم شیمی بلدباشی میتونی حل کنی خجالت بکش

bioaunt

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
میارم امسال!! یعنی باید بیارم
پاسخ : یک سوال خفن و محاسباتی!

به نقل از mohamad.ahmadi :
سلام
یک سوال تو آزمون پدیده اومده بود که من نتونستم حل کنم!
کسی میتونه حل کنه؟
سوال:
0/13 گلوکز را در 200 سی سی آب حل میکنیم.سپس آنرا 3 برابر رقیق کرده و با 100 سی سی محلول 44 میلی مولار گلوکز مخلوط میکنیم.
غلظت محلول حاصل را بر حسب mg/dlitr حساب کنید.(جرم مولکولی گلوکز=180 g/mol) :-/

پسر خوب هر موقع سوالی داشتی بیا از ما سال بالایی ها بپرس شاید بتونیم بهت جواب بدیم، اونم این سوالایی که صرفا محاسبست (;

• شروع کننده موضوع

donya

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلاي پانزدهمين دوره المپياد زيست شناسي-مدال نقره المپياد جهاني زيست شناسي ٢٠١٣
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه کسی سوالای مرحله 2 دوره 10 و 14 رو داره می شه لطفا اینجا قرار بده

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

در پرانتز...

( فرق این تاپیک با تاپیک رفع اشکال زیستی اینه که اینجا به صورت یه برنامه هر از چند گاهی قراره روی یه سوال بحث بشه اما در تاپیک رفع اشکال افراد اشکالاتشون رو قررا می دن و اصلا هم لازم نیست که همه جواب بدن. صرفا یک جواب درست کفایت می کنه. اما اینجا سوالات نوبت به نوبت مورد بحث قرار می گیره و ضمنا وقتی پاسخ به یه سوال کامل نشده، خواهشا سوال جدید نگذارید. ممنان! )

... پرانتز بسته

بازم تاکید می کنم که اینجا یه برنامه حل سوال نوبت به نوبت رو داریم نه رفع اشکال. خب حالا می تونید با یه سوال شروع کنید و استارت اولین سوال رو بزنید.

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

*فعلا" واسه دست گرمی من این سوال رو میذارم.
توسط استاد پایداری طرح شده.

دانشمندان یک مرکز تحقیقاتی بتازگی از بافتهای موجود در بدن یک ایگوانای صحرایی :D! آنزیمی به نام X را استخراج کرده اند. پس از آنالیز پپتیدی مشخص گردید که X دارای 124 ریشه بوده که 5 عدد از آنها را ریشه های سیستئینی(Cys ) تشکیل می دهند. ساختار صحیح X تنها زمانی حاصل می شود که Cys34 با Cys67 پیوند دی سولفیدی تشکیل دهد و نیز Cys شماره 23 با هر کدام از سیستئینهای 114 یا 120 پیوند دی سولفیدی دهد. یکی ازین دانشمندان به اشتباه در محلولی که حاوی تمامی X تخلیص شده بود ماده احیا کننده
β-مرکاپتواتانول را افزود که باعث احیا شدن تمامی پلهای دی سولفیدی و بازگشت پروتئین به حالت Unfolded گردید و به این ترتیب با از دست رفتن تمام عملکرد آنزیمی تنها محلول در دست از Xامکان بررسی مکانیسم عملکردی آن در پژوهشهای بعدی از آنهاگرفته شد!
این دانشمند غافل :D بدون اینکه همکاران خود را از اتفاق رخ داده آگاه کند در ابتدا همه مرکاپتواتانولی را که اضافه کرده بود از محلول زدود و سپس آنرا برای چند ساعت در معرض هوا قرار داد. وی پس از سنجش دوباره فعالیت آنزیمی متوجه شد که قدری از فعالیت محلول بازگشته است. پیش بینی کنید که وی چند درصد از فعالیت آنزیمی X را دوباره مشاهده خواهد کرد؟! ( با ارائه راه حل)

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

اتروپین ماده ای است که اثر پاراسمپاتیک را بلوک کرده وجلوی اثرات ان را می گیرد.کدامیک از موارد زیر از اثرات اتروپین نیست؟
1)خشکی دهان
2)افزایش ضربان قلب
3)احتباس ادرار
4)افزایش ترشحات معده(که جواب همینه)
5)گشاد شدن مردمک

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

به نقل از Ξгиsτ :

عاغا...چرا تضعيف رو حيه ميكنيد؟ :(( :(( :((

راهنمايى لطفا! :(

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از This is me :
عاغا...چرا تضعيف رو حيه ميكنيد؟ :(( :(( :((

راهنمايى لطفا! :(

راهنمایی!
از سوالات طولانی و کلمات قلمبه سلمبه نترسین!
میتونین این سوال روبه صورن یه سوال ریاضی (ترکیبیات) 2خطی تبدیل کنید و حل کنید!! در حد امتحان نهایی!! :D

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

به نقل از Ξгиsτ :
راهنمایی!
از سوالات طولانی و کلمات قلمبه سلمبه نترسین!
میتونین این سوال روبه صورن یه سوال ریاضی (ترکیبیات) 2خطی تبدیل کنید و حل کنید!! در حد امتحان نهایی!! :D

من اولم بلد نيستم :D
برم همون ساسان امينى حل كنم سنگين تره به نظرم :-<

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Ξгиsτ :
توسط استاد پایداری طرح شده.

دانشمندان یک مرکز تحقیقاتی بتازگی از بافتهای موجود در بدن یک ایگوانای صحرایی :D! آنزیمی به نام X را استخراج کرده اند. پس از آنالیز پپتیدی مشخص گردید که X دارای 124 ریشه بوده که 5 عدد از آنها را ریشه های سیستئینی(Cys ) تشکیل می دهند. ساختار صحیح X تنها زمانی حاصل می شود که Cys34 با Cys67 پیوند دی سولفیدی تشکیل دهد و نیز Cys شماره 23 با هر کدام از سیستئینهای 114 یا 120 پیوند دی سولفیدی دهد. یکی ازین دانشمندان به اشتباه در محلولی که حاوی تمامی X تخلیص شده بود ماده احیا کننده
β-مرکاپتواتانول را افزود که باعث احیا شدن تمامی پلهای دی سولفیدی و بازگشت پروتئین به حالت Unfolded گردید و به این ترتیب با از دست رفتن تمام عملکرد آنزیمی تنها محلول در دست از Xامکان بررسی مکانیسم عملکردی آن در پژوهشهای بعدی از آنهاگرفته شد!
این دانشمند غافل :D بدون اینکه همکاران خود را از اتفاق رخ داده آگاه کند در ابتدا همه مرکاپتواتانولی را که اضافه کرده بود از محلول زدود و سپس آنرا برای چند ساعت در معرض هوا قرار داد. وی پس از سنجش دوباره فعالیت آنزیمی متوجه شد که قدری از فعالیت محلول بازگشته است. پیش بینی کنید که وی چند درصد از فعالیت آنزیمی X را دوباره مشاهده خواهد کرد؟! ( با ارائه راه حل)
میگم من یه سوال جدی برام پیش اومد مگه پل دی سولفیدی نمیتونه بین دو زنجیر آمینو اسیدی هم برقرار بشه ؟!؟! خب اینطوری هرچی‌ تعداد زنجیر‌ها بیشتر بشه احتمال درخواست شده هم کم می‌شه !!!!

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mra1375 :
میگم من یه سوال جدی برام پیش اومد مگه پل دی سولفیدی نمیتونه بین دو زنجیر آمینو اسیدی هم برقرار بشه ؟!؟! خب اینطوری هرچی‌ تعداد زنجیر‌ها بیشتر بشه احتمال درخواست شده هم کم می‌شه !!!!

اینجا ما 1 زنجیر داریم.

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از This is me :
من اولم بلد نيستم :D
برم همون ساسان امينى حل كنم سنگين تره به نظرم :-<

خب قاعدتا" این سوال واسه بچه های اول سنگینه!!
شما اگه سال اول ساسان رو بخونی خیلی خوبه + سولومون (یا کمپبل یا کتاب های درسی) البته با این طرز فکر که کلا" درشونو ببند و تخته کن و مثه خیلیا (از جمله خود من) تازه سال سوم متوجه نشی که بیشتر زیست پایه یادم رفته و به جاش رفتم کتاب تخصصی خوندم!

• لایک
امتیازات: N!na

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

ارنست:مرسى بابت راهنمايى !
الان من يه سوال بذارم كتك نميخورم؟يابايد صبر كنم اين جوابش معلوم شه بعد بگم؟ :-s
خب ميگم:

ديده شده در رونويسى برخى ژن ها سيگما فكتور(sigma factor)تا انتهاى رونويسى همراه ار ان اى پليمراز ميماند*
به نظر شما اين ژن ها از چه نوع اند .ايا ماهيت اتصال sigma factorبهrnaپليمراز نسبت به حالت عادى تغيير كرده؟

*نوعشsigma factorِهفتاد نيست.
راهنمايى(سيگمافكتور پراسسيويتى(processivity :-s)رو زياد ميكنه.
تمايل سيگما فاكتور بهdnaبيشتر ازrnaپليمرازاست درنتيجه سرعتش كاهش پيدا ميكنه)

ببينيد اين رو معلممون داد گف برا جلسه بعدى حل كنيد..پس جوابش رو نميدونم..خب؟!

ويرايش پس از چند روز:خوشم مياد هيچكس جواب نميده!صرفا جهت خنده اينجا سوال ميپرسيم(تلنگرى غيرمستقيمانه به مدال دار ها:سوووت)

بالا