• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نمونه سوالات المپیاد زیست

در این پست بیشتر چه سوالایی قرار بگیرد؟

• آزمون طلاها

رای‌ها: 3 20.0%
  • آزمون های کشور های دیگر

رای‌ها: 1 6.7%
  • آزمون های آزمایشی

رای‌ها: 2 13.3%
  • آزمون های مرحله دوم

رای‌ها: 2 13.3%
  • همه موارد بالا

رای‌ها: 7 46.7%

• رای‌دهندگان
    15
  • Poll closed .

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : نمونه سوالات المپیادی (سوال بگذارید)

یه ربطی به پالیندروم بودن داره! ببین اگه 6 تا باشه چند باند میشه، 4 تا باشن باز ها چندباند!(کله جوابو فکر کنم دادم!)

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

کتاب سوال: انتشارات فاطمی، المپیاد های زیست شناسی ایران. 2 جلده. نارنجی زرد سبز مشکی و کمی سفیده! یه پلنگ هم داره! :D :D

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از panther :
یه ربطی به پالیندروم بودن داره! ببین اگه 6 تا باشه چند باند میشه، 4 تا باشن باز ها چندباند!(کله جوابو فکر کنم دادم!)
پاليندروم يعني چي؟

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از panther :
بابا زیر دیپلم حرف بزنید.
واقعا ببخشید که اینقدر سوال میکنم :-[.

ویرایش:"پالیندروم رو سرچ کردم این اومد : «یک پالیندروم ، کلمه یا جمله ایست که برعکسش هم خودش باشد مانند ( کیک و توت )»
این توجه خودم رو هم جلب کرده بود.ولی من بازم نمیدونم باید از کجا شروع کنم.Lorca گفت حلش ریاضیه.

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

سايه جون يه سري به
www.bio-14.mihanblog.com بزن !

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

این پالیندرومه:AACCAA

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

در راستای در اومدن از ول معطلی :D من حلش رو خلاصه می گم.
ببینید، شما باید برای هر کدوم از بازها، در هر کدام از توالی های داده شده توی گزینه ها، بر حسب نوع بازها و تعدادشون احتمال بنویسید.
مثلا، گزینه ی 1 احتمالش میشه یک چهارم به توان 4، چون چهار تا باز داریم، چهار نوع. میشه 1 بر روی 256. اماااا! اما این پلاسمید شما، دایره شکل هست، در نتیجه آنزیمی که داره دنبال توالی می گرده تا از اونجا برش ایجاد کنه، هم دنبال توالی مورد نظر میگرده، هم دنبال مکمل همون توالی، مثلا اگه دنبال ATTA می گرده، دنبال TAAT هم می گرده. پس باید 1 بر روی 256 رو ضرب کنید در 2، جواب میشه 1 بر روی 128. حالا اگه 3000 رو تقسیم کنید به 128 جواب حدود 30 در میاد، پس اگه این گزینه جواب بود، عوض 15 برش باید 30 برش ایجاد میشد.
گزینه ی 3 و 4 هم چون که تعداد بازها زیادن اصلا از بحث خارج هستن. میمونه گزینه ی 2، چرا گزینه ی 2 جواب ماست؟ چون که این توالی، پالیندرم است. "پالیندرم" در ادبیات یونانی یعنی عبارت یا کلمه رو از هر طرف بخونی، یکیه؛ توی DNA شناسی، یعنی مکملش، خودشه! پس این "ضرب در 2" رو دیگه اینجا نداریم و احتمال میشه 1 بر روی چهار به توان 4، که میشه 1 بر روی 256، و 3000 تقسیم بر 256 حدودا 15 در میاد؛ جواب این است.

به نقل از saye3000 :
بابا زیر دیپلم حرف بزنید.
واقعا ببخشید که اینقدر سوال میکنم :-[.

ویرایش:"پالیندروم رو سرچ کردم این اومد : «یک پالیندروم ، کلمه یا جمله ایست که برعکسش هم خودش باشد مانند ( کیک و توت )»
این توجه خودم رو هم جلب کرده بود.ولی من بازم نمیدونم باید از کجا شروع کنم.Lorca گفت حلش ریاضیه.

اصطلاح پالیندروم معروفه توی DNA شناسی؛ چون باعث به وجود اومدن توالی هایی با اشکال خاص (مثل توالی hairpin یا cruciform) میشه.
همچنین این شعر پالیندرم هم هست که بر و بچه های المپیاد زیستی حتما شنیدن :

شو همره بلبل بلب هر مهوش
شکـر به ترازوی وزارت بر کـش

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Lorca :
در راستای در اومدن از ول معطلی :D من حلش رو خلاصه می گم.
ببینید، شما باید برای هر کدوم از بازها، در هر کدام از توالی های داده شده توی گزینه ها، بر حسب نوع بازها و تعدادشون احتمال بنویسید.
مثلا، گزینه ی 1 احتمالش میشه یک چهارم به توان 4، چون چهار تا باز داریم، چهار نوع. میشه 1 بر روی 256. اماااا! اما این پلاسمید شما، دایره شکل هست، در نتیجه آنزیمی که داره دنبال توالی می گرده تا از اونجا برش ایجاد کنه، هم دنبال توالی مورد نظر میگرده، هم دنبال مکمل همون توالی، مثلا اگه دنبال ATTA می گرده، دنبال TAAT هم می گرده. پس باید 1 بر روی 256 رو ضرب کنید در 2، جواب میشه 1 بر روی 128. حالا اگه 3000 رو تقسیم کنید به 128 جواب حدود 30 در میاد، پس اگه این گزینه جواب بود، عوض 15 برش باید 30 برش ایجاد میشد.
گزینه ی 3 و 4 هم چون که تعداد بازها زیادن اصلا از بحث خارج هستن. میمونه گزینه ی 2، چرا گزینه ی 2 جواب ماست؟ چون که این توالی، پالیندرم است. "پالیندرم" در ادبیات یونانی یعنی عبارت یا کلمه رو از هر طرف بخونی، یکیه؛ توی DNA شناسی، یعنی مکملش، خودشه! پس این "ضرب در 2" رو دیگه اینجا نداریم و احتمال میشه 1 بر روی چهار به توان 4، که میشه 1 بر روی 256، و 3000 تقسیم بر 256 حدودا 15 در میاد؛ جواب این است.
مرسی!:)
خیلی خوب جواب دادی. سواله خوبی بود.

phybio

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
مدرس زیست علامه همدان
شهر
همدان- رشت - تهران
مدال المپیاد
HTTP://PHYBIO.COM
دانشگاه
تربیت مدرس تهران
رشته دانشگاه
بیوفیزیک

آزمون های آنلاین در HTTP://PHYBIO.COM

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

بابا اين جا چرا اينقدر تار عنكبوت گرفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هان آقاي مدير :-w X-( X-( X-( X-(
بچه ها بياين به رسم قديم دوباره سوال بذاريم حل كنيم !!! مي ياين يا نه؟؟؟؟؟؟؟

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها ترو خدا بياين با هم بحث كنيم هم من هم شما خيلي وصل مي شيم به نت اما زياد بهره اي نمي بريم ولي بياين سوال حل كنيم .
اولينو من مي ذارم ( البته جوابشو نمي دونم !!!!!!!!!!!)
[چرا وقتي يه جايي از بدنمون درد مي گيره با ماساژ دادن اطراف اون مي تونيم دردوتسكين بديم؟

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ninja :
بچه ها ترو خدا بياين با هم بحث كنيم هم من هم شما خيلي وصل مي شيم به نت اما زياد بهره اي نمي بريم ولي بياين سوال حل كنيم .
[چرا وقتي يه جايي از بدنمون درد مي گيره با ماساژ دادن اطراف اون مي تونيم دردوتسكين بديم؟
نمیدونما ولی فکر میکنم دلیلش این باشه که وقتی ماساژ میدیم،یه جورایی اعصاب اون نقطه ضعیف میشن(از کار میفتن).نمیدونم چه جوری بگم :-s.یه جورایی با ماساژ دادن سلول های عصبی خسته میشن یا استراحت میکنن(نمیدونم از کلمات درستی استفاده میکنم یا نه).بنابراین درواقع ما دردو تسکین نمیدیم.بلکه فقط احساسش نمیکنیم.نظر من این بود.نمیدونم درسته یا نه :).

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

فكر كنم گيرنده هاي روي نورون از كار مي افتن . ويا انتقال دهنده ها ساخته نمي شن !!!!
و چيزي را كه اعصاب به مغز نفرستن ما احساس نمي كنيم با اين كار يه كم تسكين پيدا مي كنه ! :-?

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ninja :
فكر كنم گيرنده هاي روي نورون از كار مي افتن . ويا انتقال دهنده ها ساخته نمي شن !!!!
و چيزي را كه اعصاب به مغز نفرستن ما احساس نمي كنيم با اين كار يه كم تسكين پيدا مي كنه ! :-?
منظور منم همین بود.شما بهتر بیانش کردید :).

• لایک
امتیازات: ninja

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از جک :
اليك سلام :) :) :) گفتم جواب سوالو دادي!!!!!!!!!!!!!!!!X-( X-( X-(
من يه فكر ديگه اي دارم : فكر كنم ماهيچه ها وقتي يه ضربه بهش مي خوره منقبض مي شه و پيام عصبي را به مغزمي فرسته اما وقتي ماساژ بديم ماهيچه بهحالت عادي (استراحت ) برمي گرده و ما كم تر احساس درد مي كنيم!!!!

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

واییییی این خیلی آسونه اما من نمیتونم حل کنم :(( :(( :))
در آزمایشگاه بیمارستان 10 میلی لیتر از شیره معده توسط 0.1MازNaOH جهت خنثی شدن تیتر شد. 7.2 میلی لیتر از NaOHلازم بود.
PHشیره معده چند بوده؟ :D
اصلن دیگه فاطی کردم! جواب درست در میارم راه حل کاملن غلط. {-8

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ninja :
بنظر ِ من ک ِ اصلا" ربطی نداره ب ِ اینکه وقتی ماساژ میدیم درد ُ کمتر حس میکنیم :-w ^-^
درد داریم تا درد
مثــَن من خودم ی ِ بار ی ِ انگشتم ضرب دیده بود اصلا" ب ِ ماساژم نمیکشید ، دَس نمیتونسی بـش بزنی !
این دردایی ک ِ میگین با ماساژ دادن از بین میره فقط ی ِ جور از لحاظ ِ روانی ما رو تسکین میده ، نه جسمی. جسمیش در واقع همون هورمونای سرکوب کننده ی دردَن دیگه.
اینی ک ِ مثلا" ی ِ کوچولو ی ِ جات درد میگیره بعد ماساژ میدی ، چون گیرنده های حسیه ی ِ جای دیگه تُ تحریک میکنی در واقع شدت درد واقعیت ی ِ جورایی از لحاظ ِ روانی ! تسکین پیدا میکنه ، چون چَن تا پیام ِ درد با هم دیگه میخواد برسه. تا وقتی ک ِ کاملا" قطع میشه. حالا چرا کم کم ، کم میشه ؟ ب ِ خاطر ماساژ نیس که ، بخاطر ِ همون اثر ِ تدریجیه هورمون ِ . مثلا" اندروفین.

نيوشا

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت

به نظر من ماژور ها زود ميميرند اگه قبل مردن ازدواج كنند بچهاشونم ماژور و اونا هم زود ميميرند . بهترين راه براي كم كردن ژن ازدواج 2 مينور با همه كه باعث مي شه بچه ماژور بشه و زود بميره.اين راه حل تو گزينه ها نيس پس 2 بهترين راهه .

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نيوشا :
به نظر من ماژور ها زود ميميرند اگه قبل مردن ازدواج كنند بچهاشونم ماژور و اونا هم زود ميميرند . بهترين راه براي كم كردن ژن ازدواج 2 مينور با همه كه باعث مي شه بچه ماژور بشه و زود بميره.اين راه حل تو گزينه ها نيس پس 2 بهترين راهه .
{-8 {-8 {-8 {-8 {-8 {-8 چي شد ؟؟؟؟‌احتمالا سوالات تو صفحهه هاي قبل بوده .....

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

یه سوال اکولوژی:
یه سری بر این باورن که مراقبت والدینی عملی فداکارانس!یعنی والدین سودی نمیبرند! اما دسته دوم بر این باورن که خودخواهانس.
یعنی والدین برای اینکه ژن های خودشون(50%) تو چرخه طبیعت بمونه این کارو انجام میدن.
ما نظریه دوم رو قبول میکنیم! به این سوالا جواب بدین: :D
1.تا چه زمانی به نفعه والدینه از فرزندان مراقبت کنن؟
2. تا چه زمانی به نفعه فرزندانه؟
3.گاهی اوقات به جای مادر خاله ها از فرزندان مراقبت میکنن! تا چه زمانی به نفعه خاله هاست؟(نسبت به والدین)
4. سود و زیان فرزندان چه تغییری میکند؟(این یه سوال عالیه...)

بالا