• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : انتخاب رشته‌ی دانشگاهی

واقعا تاپیک جدا لازم نبودا !

با رتبه 4000 تقریبا نه. مهندسی تهران تقریبا هیچی.

حسابداری رشته خوبیه. رشته ایه که بازار کارش عالیه و واقعا هم درآمدهاش بالاست. علاقه داشته باشی واقعا میارزه. عمران خواجه نصیر هم خوبه. بهتر از معماری دانشگاه هنره. از شهرسازی تهران هم حتی بهتره.

به نقل از p30v :
یکی از دوستام دختر تجربی 5600شده.طفلک خیلی داغونه دارو نمی تونه بیاره در دوردست ها؟
سمپادیه؟ بهش بگو بشینه یک سال دیگه پشت کنکور بخونه دوباره.

z

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

رشته ی فیزیک گرایش اتم و مولکول چطوره؟خسته کننده نیست؟

• لایک
امتیازات: Kenji

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

در دولت جدید رییس دانشگاه صنعتی اصفهان احتمال خیلی زیاد عوض میشه و جوش درست میشه. خیلی اعتراض دارن ملت بهش. خیلی بعیده دولت جدید بگذاره رییس بمونه.

z

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

رشته ی فیزیک گرایش اتم و مولکول چطوره؟خسته کننده نیست؟

• لایک

twilight

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
دانشگاه
تهران

به نقل از مهســـــــــــــا :
درمورد علوم مهندسی پرسیده بودن.
علوم مهندسی قرار بوده فقط رتبه های زیر 500 رو بگیره ولی خب نشده اونجوری دیگه!
الان یه رشته پادرهواییه تو دانشگاه تهران. اینجوریه که چند تا شاخه و گرایش داره و بر اساس علاقه و معدل انتخاب میکنن بعد از 2 ترم. بعد اون گرایشها هرکدوم یکی از مهندسیهان.مثل مهندسی برق.بعد درسهاشونو میتونن برن تو دانشکده برق بردارن برای مثال.
ولی سر مدرک دادن و اینها خیلی آزار و اذیت داره چون دانشکده های دیگه که این بچه ها میرن توش درس میگذرونن به رسمیت نمیشناسنشون.
آخرش مدرک طرف میشه علوم مهندسی گرایش برق ولی برای ادامه دیگه میتونه بره مهندسی برق.
از نظر اپلای هم نمیدونم چه جوریه . ولی دوستم که الان میره سال چهارم علوم مهندسی و از بچه های قوی هم هست که درسهاشو با ما میگذرونه (کامپیوتر)، خیلی ناراضی بود و گفت به هیچ کس توصیه نمیکنه بیاد این رشته.

ناراضی ینی چی؟به خاطر همون مدرکشونو و اینا؟

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از محمّد :
در دولت جدید رییس دانشگاه صنعتی اصفهان احتمال خیلی زیاد عوض میشه و جوش درست میشه. خیلی اعتراض دارن ملت بهش. خیلی بعیده دولت جدید بگذاره رییس بمونه.
بیرون شهر بودن خوابگاه هاش هیچ وقت درست نمیشه.
زمان برادر من هم که موقعی بود که 2تارئیس قبلی بود و رئیس خوبتری بود به نسبت الان، و کلا هنوز دانشگاه خراب نشده بود، باز هم بچه های خوابگای به خصوص دخترها واقعا افسرده بودن.
صنعتی اصفهان یه کم دور از شهر نیست! خیلـــــــــــــــــــــی دور از شهره!اطرافشم خوشگل نیست که یه کم روحیه بده به آدم.

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

کسی هست که دورشته ای تجربی خونده باشه؟
مثلا پزشکی + رشته های پایه

• لایک
امتیازات: p30v

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از محمّد :
واقعا تاپیک جدا لازم نبودا !

با رتبه 4000 تقریبا نه. مهندسی تهران تقریبا هیچی.

حسابداری رشته خوبیه. رشته ایه که بازار کارش عالیه و واقعا هم درآمدهاش بالاست. علاقه داشته باشی واقعا میارزه. عمران خواجه نصیر هم خوبه. بهتر از معماری دانشگاه هنره. از شهرسازی تهران هم حتی بهتره.

سمپادیه؟ بهش بگو بشینه یک سال دیگه پشت کنکور بخونه دوباره.

از یه نظر شاید لازم نبود

اما خب جدی ادم یکم حالش گرفته میشه میری اونجا و همه دارن از مکانیک امیر کبیرو

گردن رستم حرف میزنن , تو بخوای از معماریه دانشگاه هنر بپرسی و سیبیلای جاستین بیبر :D :-"

اینجا بچه ها میتونن راحتتر بپرسن و بیشترم کمک شن

این حسابداری جدی داره وسوسم میکنم , به کارای مالی علاقه دارم اما فکر نمیکردم درامدش خوب باشه

فقط یه سوال خدایی کسی نخنده , من هی فکر میکنم حسابداری یعنی دودر کردن و پول شویی و مالیات ندادن و

این کارا , یعنی اینجوریه واقن؟ یا نه؟ یا مثلا بخوای به اون سطح درامد بالا که میگن برسی باید اینجوری باشی ؟

twilight

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
دانشگاه
تهران

به نقل از محمّد :
شنیدیم یکی از بچه ها که علوم مهندسی دانشگاه تهران بوده ناراضی بوده و میگه رشتشون حسابی بی حساب کتابه !
سوالم از شما هم همینه...به خاطر مدرکشون ینی؟

پ.ن: نتونستم تو یه پست بنویسم! ترکیبشون کنید :-"

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از twilight :
ناراضی ینی چی؟به خاطر همون مدرکشونو و اینا؟
نه به خاطر آزار و اذیت هاش. همین چیزهایی که گفتم.اینکه دانشکده های دیگه به رسمیت نمیشناسنشون و واقعا آژارشون میدن سر واحد برداشتنها و سر فارغ التحصیلیشون.
بعد یه چیز دیگه هم اینکه انتخاب گرایشش به معدل هم بستگی داره.بعد فکر کن طرف به عشق برق بره علوم مهندسی معدلش بالا نشه زیاد، مجبور شه بره یه گرایشی مثل معدن!!!

Sarikhani

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شيراز
شهر
شيراز

با رتبه ٨٨ منطقه ٣ برق و مكانيك تهران ميشه اورد؟
البته رتبه زيرگروه يكم٩٥
سايت كانون نگاه كردم مرزي بود و اين رتبه هاي اخر بومي بودن

• لایک

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

خانم z
مثل اینکه بچه ها اطلاعات زیادی از مهندسی مواد ندارن در این حد. برید گروپ sampad students بپرسید اونجا هستند کسانی که جواب بدن. در مورد رشته فیزیک و کلا رشته های علوم پایه هم اگر علاقه نباشه واقعا گیر میکنید توش. تحملش سخته بدون علاقه. باید دوست داشته باشید تا بخونیدش.

اما در مورد اقتصاد... برو همون گروپ که لینک دادم. اونجا بپرس چندنفر اقتصاد خونده داشتیم که در حد دکترا دارن میخونن الان اونم خارج از کشور. ولی در حد خودم بگم اقتصاد ترکیبی از ریاضی و جامعه شناسی و رفتارشناسی و علوم اجتماعی و یک سری تئوری های اقتصادیه. چند شاخه داره مثل بازرگانی و بانکداری و صنعتی و کشاورزی و نظری. هرکدوم بیشتر رو حوزه خودشون تمرکز دارن. ریاضیاتش زیاده نسبتا این رشته. مثلا بانکداری روی سیاست های پولی. یا بازرگانی روی تجارت بیشتر تمرکز داره و ...

به نقل از twilight :
سوالم از شما هم همینه...به خاطر مدرکشون ینی؟
برداشت من اینه که رشته پادرهواییه. متخصص یک چیز مشخص نمیشی.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

حسابدار باشی قطعا تو بالای 60 درصد کارهات ازت میخوان جوری حساب ها رو بنویسی که مالیات کمتری بدن. تو کاری میکنی مالیاتشون از 1 میلیارد بشه 300 میلیون. اونا هم به رسم تشکر بهت 30 میلیون میدن! پولشویی اینا که بماند. اونا خلافن رسما. ولی خب پیچوندن مالیات کار متداولیه و خلاف حساب نمیشه خیلی :D

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از f.m :
کسی هست که دورشته ای تجربی خونده باشه؟
مثلا پزشکی + رشته های پایه
من میشناسم کسایی رو که پزشکی+ژنتیک خوندن اما پایه رو نه.
اما فکر کنم واقعا سخت باشه ها. برای چی میخوای دو رشته بخونی؟ مثلا به پزشکی و دارو و دندون اینا علاقه نداری میخوای هم یکی از این رشته ها رو بری هم مثلا طبق علاقه ت یه رشته پایه بخونی؟!

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Niloof@r :
من میشناسم کسایی رو که پزشکی+ژنتیک خوندن اما پایه رو نه.
اما فکر کنم واقعا سخت باشه ها. برای چی میخوای دو رشته بخونی؟ مثلا به پزشکی و دارو و دندون اینا علاقه نداری میخوای هم یکی از این رشته ها رو بری هم مثلا طبق علاقه ت یه رشته پایه بخونی؟!
خب اونم خوبه
نه راستش من یه سری ارمان های خاص دارم وگرنه به پزشکی علاقه دارم

• لایک

Mahdis Morovvati

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Kenji :
ا

چه خوب کاش میپرسیدی ازش چقدر فرق داره بین کارشناسی و ارشد و دکترا ؟

یعنی دکتراش فقط بدرد استادی دانشگاه میخوره یا تو کارم خیلی موثره

سنگینی درس مهم نیست اونجور

تجربیو نمیدونستم :-" 800اش میکنم ;;)

ازش میپرسم..ولی اینو میدونم از اطلاعات خودم B-) B-) که مثلا وقتی یه نفر با کارشناسی یا ارشد استخدام میشه یه گرید بش میدن که به تبع واسه ارشدا بیشتره..این گرید تو حقوقشون تاثیر داره دیگه..چون براساس پایشون یه پایه حقوق ( حقوق بدون پاداشا اضافه کاری و کسر مالیات) میگیرن این گرید توی پاداشو این جور چیزاشون ضرب میشه..وهی میره بالا..

کسی که دکترا داشته باشه و هیئت علمی هم باشه(علاوه بر مزایای هیئت علمی) خب کردیت بیشتری داره واسه شرکت زدنو اینا تا یه کارشناسی..ولی واسه اکثر دانشجوهاش ارشد گرفتن سخته دکترا که بماند..به خاطر همین دکترا تو این رشته خیلی توپه..اشباع هم نشده..

به قول همون شخص چون زود وارد بازار کار میشن..از همون دانشجوئی..مزه پول میره زیر دندونو 8-> کمتر وقت میکنن درس بخونن..معدل الف بودن هم خیلی تو این استخداما کمک میکنه و تو حقوقشونم تاثیر داره..

باز هم به قول خودش..حسابداری رو تو دانشگاه یاد نمیگیرن..وقتی وارد کار شدن..و سیستم حسابداری هر شرکتی با بقیه فرق داره مثلا نفت و فولاد و حفاری و پالایش و کلا هر شرکتی با شرکت دیگه فرق داره..کار یه شرکت بزرگ با یه شرکت کوچیک هم فرق داره..هرکدوم استایل خودشونو دارن که وقتی یکی وارد اونجا میشه یادمیگیره..

خیلی ممنون..تازه اونم واسه شهرای بالا..اصلا کلا تجربی زمانی بده که آدم لیسانس قبول شه(3000 منطقه 2 به بالا).مگر این که اصلا نخواد بره دکترشه.. [-( L-: X-(

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

بچه ها بیاین سوالاتونو بپرسین کسی نبودم جواب بده من میرم پیدا میکنم کاربرا و میارم که

جوابتونو بدن

حرف یه عمر زندگیه , اعصاب خوردیو بذارین کنار دنبال علاقه و هدفتون باشین که دیر نشه

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مرسی مهدیس...چه جالب علاقه مندیم داریم با ضریب خط 3 زیاد میشه به این رشته :D

اخه من همش فکر میکنم با دکترا طرف دیگه نمیره تو صنعت کار حسابداری کنه و

فقط میره هییت علمیو درس میده اما اگه اینجور باشه که میگی خیلی خوبه

فقط ازش جدای اون سوالا یه سوال دیگه هم بپرس

اینکه متوسط سطح درامد دکترا با کارشناسیش تو صنعت(جدای پول هییت علمی بودن)

چقدر فرق داره ؟

بعد ماکزیمم پولو درامدش (حالا سالانه یا ماهانه ) با خلافای جزیی (پایین بحثش شد :-") چقدر میشه ؟

میخوای من بگم تجربی زیر 6000 پاشن بیان اصلا :-" ؟؟؟

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
اوایل نجوم بعدشم زیست شناسی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از f.m :
من چند نفر میخام که به انتخاب بین پزشکی و دندون کمکم کنن!!!
من میخواستم 1جا این قضیه دندون و پزشکیو مطرح کنم! دیگه دیدم اینجا مناسبه بساط پهن کردم! :D
یکی از اتفاقایی که میفته اینه که تو انتخاب رشته کنکور میبینین که از بین رتبه های خوب هرسال(منظورم رتبه هایی که محدودیتی برای انتخاب رشته و شهر ندارن یعنی حدودا رتبه های زیر 300) حدود 80% از افراد اولویتشون با پزشکیه!
دلیلش رو نمیدونم! ولی هرچی که هست مطمئنن جز تعداد معدودی بقیه قطعا بخاطر عشق و علاقه جاودانه و عشق به ایثار و محبت ذاتی به نوع بشر :D سراغ این رشته نمیرن!
شاید 90% دلیل ارجحیت پزشکی نسبت به سایر رشته ها تو بچه های تجربی- برخلاف بچه های ریاضی که به نسبت دست باز تری برای انتخاب بر حسب علاقه دارن- رو تو این چند مورد خلاصه کرد:
1. کلاس و پرستیژ اجتماعیش! ;;)(اصن به بچه میگن آقا / خانم دکتر تو قانون جاذبه دچار تردید میشه! میخواد از پنجره پرواز کنه :D)
2.توهم شنا کردن تو استخری از دلار 3180تومنی بعد اندک زمانی! :D :-"
3. نبود گزینه Alternative درست درمون و مطابق با سلایق جوانان برومند ایرانی! :D(که اغلب اگرم رشته مورد علاقه ای باشه آینده شغلی درست درمون نداره)

*من خودم حرفم اینه :اگه همه وجودتون سرشار از محبت و عشق به پزشکی نیست و دنبال مورد 2nd هستین بدون شک بزنین دندون!
تو انتخاب بین دندون و پزشکی یا دارو لطفا به هیچ عنوان جو گیر نشین! خوب فکر کنید! با اهلش مشورت کنید!
چون برخلاف بچه های ریاضی تو رشته های فنی که شاید اگه مطابق علاقشون نبود،نهایت بعد 1-2 سال تلف شدن عمرشون بتونن تغییر رشته بدن، پزشکی بحث 1عمر زندگیه! و نکتش تو اینه که قسمت سخت کار اون وقتیه که 6-7 سال از تحصیل گذشته (اینترنی) و اونموقع نه راه پیش داری نه راه پس! نه میتونی 7سال درس خوندنتو هدر بدی و نه میتونی تا آخر عمر در زمینه ای که بهش علاقه نداری کار کنی! اونم با ایثار 1 پزشک!
(هم اتاقی خودم تو خوابگاه الان لهه رسما! دیگه برید از سال6th به بعد! حتی انگیزه نداره این 1 سالو بخونه چه برسه بخواد تا آخر عمر کار کنه یا تخصص بگیره)

*لطفا علاوه بر بچه های سالای 1st & 2nd پزشکی که هنوز فعلا بیشتر با قسمت لذت بخش پزشکی کار دارن کمی هم با دانشجو های ترم آخری مشورت کنید تا از سختیاشم با خبر شین/

*اصولا دانشجوی پزشکی تا سن 32-30 سالگی - با فرض ادامه تحصیل - اگه کار خاصی نکنه دستش تو جیب باباشه(به جز حدود 200-400 تومن حقوق اینترنی و رزیندنتی و کمی بیشتر برا فلوشیپ) در حالی که دانشجوی دندون بعد چند سال میتونه بره کلینیک کار کنه و اگه زرنگ باشه پول در بیاره.

*ار همه این حرفا که شاید شبیه به سیاه نمایی بود اگر بگذریم من خودم اگه 10 بار دیگه کنکور بدم بازم میزنم پزشکی! چون همون موقع هم با علاقه زدم و از 30تا انتخابم 29تای اولش پزشکی بود!اون آخریم در راستای تحقیر دندون بود! [size=2pt]ما چاکر بچه های دندونم هستیما :-"!![/size] چون از همون اول هدفم مشخص بود برای 10 سال آیندم!چون احساس کردم که پزشکی اونقدر به نسبت دندون وسعت داره که دستم برای پیدا کردن رشته مورد علاقم باز باشه/چون احساس کردم باقی عمرم اونقدر ارزش داره که براش 10-15 سال چیزیو بخونم که دوست دارم! نه چیزی که باهاش فقط پول در بیارم یا نمره بگیرم!

نه که بگم دندون علاقه و جذابیت و اینا نداره! اتفاقا موفق ترین دندون پزشکا اونایین که شاید بدون توجه به بعد مادی یا سختی کمترش رفتن به این رشته.
حرفای من برای کسی بود که علاقه براش چندان اولویت نداره و ماهیت رشته براش ملاکه.

خلاصه که هر انتخابی میکنید بین دندون و پزشکی بدونین مسیر زندگیتون اون سمت میره! اولویت اولتون بدون شک علاقه باشه نه چیز دیگه! چون حتی اگه آسون ترین و پردرآمد ترین شغلو بهتون بدن - مثلا مسئول شمارش اسکناس و در جیب خویش نهادن :D- اگه بهش علاقه نداشته باشین بعد 1مدت ازش خسته میشین و ولش میکنین! و قطعا برعکسش صادقه!

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

اطلاعات راجبه زیست سلولی مولکولی میخوام :-" کلا چی هس.آخرش ادم چیکاره میشه.گرایش و اینا :-" بعله :D

بعد درسای روانشناسی چجورین؟اصن داریم تو سایت کسی که روانشناسی خونده باشه؟ :-<

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از sahere :
اطلاعات راجبه زیست سلولی مولکولی میخوام :-" کلا چی هس.آخرش ادم چیکاره میشه.گرایش و اینا :-" بعله :D
از Lorca بپرس. فکر کنم بتونه راهنماییت کنه :)

بالا