• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
پاسخ : انتخاب رشته‌ی دانشگاهی

به نقل از پگاه :
( تو انجمن پشتیبانی من دسترسی ندارم واسه همین اینجا میگم)

در مورد علوم مهندسی من دیدم مهسا پست داده بود که:

"درمورد علوم مهندسی پرسیده بودن.
علوم مهندسی قرار بوده فقط رتبه های زیر 500 رو بگیره ولی خب نشده اونجوری دیگه!
الان یه رشته پادرهواییه تو دانشگاه تهران. اینجوریه که چند تا شاخه و گرایش داره و بر اساس علاقه و معدل انتخاب میکنن بعد از 2 ترم. بعد اون گرایشها هرکدوم یکی از مهندسیهان.مثل مهندسی برق.بعد درسهاشونو میتونن برن تو دانشکده برق بردارن برای مثال.
ولی سر مدرک دادن و اینها خیلی آزار و اذیت داره چون دانشکده های دیگه که این بچه ها میرن توش درس میگذرونن به رسمیت نمیشناسنشون.
آخرش مدرک طرف میشه علوم مهندسی گرایش برق ولی برای ادامه دیگه میتونه بره مهندسی برق.
از نظر اپلای هم نمیدونم چه جوریه . ولی دوستم که الان میره سال چهارم علوم مهندسی و از بچه های قوی هم هست که درسهاشو با ما میگذرونه (کامپیوتر)، خیلی ناراضی بود و گفت به هیچ کس توصیه نمیکنه بیاد این رشته."

منم پارسال تحقیق کردم درباره اش تقریبا همینا که مهسا گفت رو بم گفتن. با یکی از کسایی که علوم مهندسی میخوند هم تلفنی حرف زدم. اونم میگفت که مثلا یه سری بچه هاشون میخوان برن گرایش عمران و انتخابش کردن در صورتیکه اون واحد ها هنوز قطعی نشده که اصلن براشون ارائه میشه یا نه

و اینکه تعیین گرایشت همونطور که مهسا گفت به معدل و اینا بستگی داره. یعنی یه نفر که برق میخواد و نمیاره الان با خودش بگه میرم علوم مهندسی که بعد برم برق به نظر من فمر اشتباهیه چون یهو هم دیدی معدلت به هر دلیلی کم شد و یه گرایش به کل متفاوت مجبور شدی بری

توی گرایشاش هم پارسال به من گفتن کامپیوتر نیست ( امسال رو نمیدونم ) برق و مکانیک و عمران رو تا جایی که یادمه هست.
البته به طور رسمی عمران هم نیست تو گرایشهاش.ولی بچه ها چون تا حالا هر سال درخواستشون زیاد بوده برای عمران، اجازه شو بهشون دادن.
کامپیوتر هم آره نداره.یه چیزی داره به اسم بهینه سازی که بچه هایی که کامپیوتر دوست دارن، اون رو انتخاب میکنن ولی خب کلی درس اضافه تر و اینها داره از کامپیوتر!
به نقل از zeinabt :
اجازه هست ما کوچولو های جمع هم یه سوال بپرسیم ؟؟؟؟:-"(چقدر خاضع وخاشع:-")

برق برای دانشگاه هایی مث صنعتی اصفهان وشیراز رو تو قلم چی وگزینه دو رو زده اما میخواستم بدونم حداکثر رتبه داغونی که میشه برق فردوسی مشهد قبول شد چند هست ؟ممنون

- البته منطقه یک بعد هم اون اصفهان وشیراز هم بگید ممنون میشم اخه بومی بودند اونایی که زده شرمنده
آقا من یه چیز دوستانه بهت میگم! شما که تهرانی هستی برق صنعتی اصفهان نزن.
یه جو بد خشکی داره که حتی اصفهانیهارو هم فراری داده...
بعد من با چندتا دخترهای تهرانی صبحت کردم که صنعتی اصفهان خوندن،خیلی خیلی خیلی ناراضی بودن.
اصفهان یه مقداری به هرحال شهر مذهبی و سنتی تری هست نسبت به تهران :D بعد این بندگان خدا با این جو کنار نیومده بودن. با جو وحشتناک صنعتی هم کنار نیومده بودن.
بعد از اینها گذشته مسئله خوابگاه.خوابهای خوبی داره ها! ولی خوابگاه هاش تو خود دانشگاهه.دانشگاه هم که خیلی دور از شهره. بعد دیگه به شدت افسرده شده بودن (این مسئله دختر و پسر هم نداشت).4سال دور از شهر بودن و تو یه محیط ناراحت کننده زندگی کردن، واقعا کار سختیه.

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

[quote ]آقا من یه چیز دوستانه بهت میگم! شما که تهرانی هستی برق صنعتی اصفهان نزن.
یه جو بد خشکی داره که حتی اصفهانیهارو هم فراری داده...
بعد من با چندتا دخترهای تهرانی صبحت کردم که صنعتی اصفهان خوندن،خیلی خیلی خیلی ناراضی بودن.
اصفهان یه مقداری به هرحال شهر مذهبی و سنتی تری هست نسبت به تهران :D بعد این بندگان خدا با این جو کنار نیومده بودن. با جو وحشتناک صنعتی هم کنار نیومده بودن.
بعد از اینها گذشته مسئله خوابگاه.خوابهای خوبی داره ها! ولی خوابگاه هاش تو خود دانشگاهه.دانشگاه هم که خیلی دور از شهره. بعد دیگه به شدت افسرده شده بودن (این مسئله دختر و پسر هم نداشت).4سال دور از شهر بودن و تو یه محیط ناراحت کننده زندگی کردن، واقعا کار سختیه.
[/quote]

بسیار ممنون عزیزم
منتظر جواب بقیه دوستان 8->

Sarikhani

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شيراز
شهر
شيراز

به نقل از homa7 :
اگه استعداد هنریت کم باشه تکلیف چیه؟؟؟ :(
به شدت کمک لازم دارم در این مورد.....که میشه با هنر متوسط رفت رشته معماری؟ینی ضرر نمیکنم آیا؟؟
چيزي كه من شنيدم اوايل طراحي ميخواد ولي در كل خيلي نياز نداره ولي بايد قدرت تجسم خوبي داشته باشي

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از Kenji :
اقا من از خودم شروع کنم

رتبم تو زیر گروه 1 منط 1 شده 1724 :rolleyes:

بعدش الان میتونم

معماری هنر تهران

معماری علم و صنعت (احتمال 90%)

عمران خواجه نصیر

عمران نقشه ی دانشگاه تهران

حسابداری دانشگاه تهران

رو بیارم

1-حالا سوالم اینه سطح علمیه معماری دانشگاه هنر تهران خوبه ؟؟؟ رتبش تو این رشته بین بقیه دانشگاها چجوریه ؟

2-بعد عمران خواجه نصیر ارزش داره من پاشم برم ؟؟؟

3-بعدم که بعضیا بهم میگن اگه بری حسابداری دانشگاه تهران چون حسابداریش عالیه تو کشور و توام ریاضیت خوبه

میتونی خیلی پیشرفت کنی توش و از نظر درامدی هم حتی از بقیه رشته هایی که میخوای بری بیشتر گیرت بیاد

نظرتون چیه ؟؟

4-بعدم اینکه ارزش داره مهندسی شهرسازی دانشگاه تهران که برم ؟ بازار کار داره اصلا ؟

5 - عمران نقشه ی تهران چطوره ؟ چقدر جای پیشرفت داره با اینکه دکترا نداره تو ایران ؟

میشه بعد دو ترم با معدل خیلی بالا تغییر گرایش بدی به خود عمران عمران ؟

پیشاپیش ممنون از پاسخ دهی :D

من شنیدم عمران خواجه نصیر سطحش خیلی بالاست...یعنی یه چیز خیلی خوبه..شک نکن

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

آی تی امیر کبیر یا نرم افزار فردوسی؟

اون پستمم رفت آخر صفحه. دوباره میپرسم کسی راجب اقتصاد اطلاعاتی نداره؟

• لایک
امتیازات: Kenji

Sarikhani

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شيراز
شهر
شيراز

به نقل از BUG :

خيليا عشق تهرانن ولي اگه من باشم شهر خودمو انتخاب مي كنم البته اگه فرق چنداني نداشته باشه

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از homa7 :
از بچه های نیشابور میشناسم یه نفر ولی هنوز که ندیدیمش...اگه میشناسی از بچه های سایت معرفی کن لطفا که با شهرهای دیگه م صحبت کنم!...مرسی :)
طوبی هست! اسک کاربریش soofy هست.
به نقل از BUG :

آی تی امیرکبیر.
درمورد اقتصاد چی میخواید بدونید؟

• لایک

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

آی تی امیرکبیر.
درمورد اقتصاد چی میخواید بدونید؟

انقد با اطمینان؟

کلا گفتم. اقتصادو به نظرم خوشم میاد. اما هیچی راجبش نمیدونم. هیچی :D
کلا قراره چی یاد بگیره آدم قراره چیکار کنه دانشگاهاش اینا.

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از BUG :
انقد با اطمینان؟

کلا گفتم. اقتصادو به نظرم خوشم میاد. اما هیچی راجبش نمیدونم. هیچی :D
کلا قراره چی یاد بگیره آدم قراره چیکار کنه دانشگاهاش اینا.

آره واقعا با اطمینان! آی تی و نرم افزار و سخت افزار کلا 30 واحده فرقشون! کاملا جایگزین هم میتونن بشن. به خصوص آی تی که حتی بعضیها معتقدن از نرم افزار هم بهتره.
بعد واسه رشته کامپیوتر و آی تی متاسفانه دانشگاه خیلی مهمه. شریف و تهران و با یه فاصله ای هم امیرکبیر، خیلی خیلی سطح متفاوتی دارن با کامپیوترهای دانشگاه های دیگه و دانشگاه های شهرستان ها.

اقتصاد سعی میکنم یه نفرو پیدا کنم بیاد توضیحات بده بهتون! :)
عضو فیسبوک هستید؟ اگر عضو هستید برید تو پیج sampad students اونجا سوالتون رو مطرح کنید تا بچه ها راهنماییتون کنن. الان اونجا همه دارن از همین ظریق کلی کمک میگیرن از فارغ التحصیلای سمپادیا شرایط متفاوت که الان دارن هر جای دنیا درس میخونن!

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از homa7 :
من فقط اینو میتونم بهت جواب بدم چون به عینه دیدم نتیجه شو...
حسابداری خیلییییی رشته خوبیه مخصوصا که تهران بخونی...بازارکارش عااالی...پسرخاله م حسابداری دانشگاه تهران میخوند ینی یه روزم تو عمرش بیکار نمونده...خیلی راضیه ولی خب فقططططط مهمترین دلیل موفقیتش علافقه ش بود...خیلی دوس داشت حسابداریو...
البته کلا تو زندگیش پدر اعصابش دراومد...خیلی تحلیل رفت طفلکی از نظر عصبی! واقعا کار حسابداری اعصاب میخواد

چیزی بود که از دستم براومد :D

lمیتونی الان ازش بپرسی و بگی خودش چی میگه از حسابداری دانشگاه تهران؟

بعد اینم بپرس که میگه بازار کارش الان چطوره ؟ بعد تا ارشد بخونی کار چطوره براش ؟ تا دکترا بخونی چی ؟

اگه به زبانم همراهش مسلط باشی چقدر پوئنه ؟

همینا دستت درد نکنه اگه بپرسی :D

به نقل از علیرضا! :
من شنیدم عمران خواجه نصیر سطحش خیلی بالاست...یعنی یه چیز خیلی خوبه..شک نکن

از کجا شنیدی؟ میشه یکم توضیح بدی ؟ کسی رو میشناسی که بتونی اطلاعات دقیق بگیری ازش ؟

z

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از z :
سلام...میخواستم بپرسم رشته ی مهندسی مواد کدوم گرایشش بهتر و جذاب تره؟سرامیک خوبه؟
بنظرتون با رتبه ی زیر گروه حدود 1900 تا 2000 مهندسی مواد سرامیک دانشگاه علم و صنعت قبول میکنه؟

• لایک

Mahdis Morovvati

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

از کسی که 20 و چند ساله حسابداره پرسیدم..بازار کار حسابداری خیلی خیلی خوبه..هرشرکتی که زده میشد یا هر آگهی استخدام که ببینی حسابدار میخواد حتما..چون اکثرا ریاضیشون خوب نیس،،کسی که ریاضیش خوب باشه خیلی خوب پیشرفت میکنه و جلو میوفته..فقط گفت یکم درساشون زیادی سنگینه..و واسه ارشد هرکسی نمیره مخصوصا این که خیلی زود جذب بازار کار میشن و کمکم از درس دور..گفت که تقریبا از سال دوم میتونن کار کنن...

و بستگی به محل کارش داره..بعضیا شرکت میزنن..بعضیا هم که مثلا کارمند جایی میشن بستگی به محیط کارشون ممکنه خیلی اعصابشون داغون شه اگه ارباب رجوع زیاد داشته باشن..ممکنه هم اصلا با ارباب رجوع ارتباط چندانی نداشته باشن فقط اسنادشون بیاد زیر دستش..

در ضمن تجربی از 800 به بالا خوب نیس..600 بهمن شیراز پزشکی دراومدن.. X-(

p30v

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

ghazal جان اصلا فکر اینکه بری دانشگاه و در کنارش برا کنکور بخونی و نکن.نمونه بارز یک چنین شخصیتی منم شکست خورده و داغون!
گفتم آزاد سخت نمیگیرن پزشکی ازاد می خونم کنارشم کنکورو که تهران و بیارم
به قدری پزشکی سخت شد که کنکورو ول کردم+وقتی بری دانشگاه به لحاظ روانشناسی هیجانت ارضا میشه چون دانشجویی و برا کنکور سست میشی+جو دانشگاه فکر کنکورو از سرت بیرون میکنه
بعدشم ازاد و دولتی نداره پزشکی کع رفتی باید سخت بخونی
عاقبتمم این شده که دانشجوی پزشکی ازاد شدم با این که فک می کنم اصلا حقم این نبود
اما به قول یکی از بچه ها دلمون خوشه حالا که دانگاهای تاپ نشد بریم در عوض تو دانشگاهای هودمون می تونیم تو صدر باشیم و مطرح
خلاصه
عزیزم یا بمون پش کنکور-که توصیه می کنم نمونی-یا بهترین انتخاب رشته رو بکن و هر چی قبولیدی دل بده و بخون
موفق باشی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Kenji :
5 - عمران نقشه ی تهران چطوره ؟ چقدر جای پیشرفت داره با اینکه دکترا نداره تو ایران ؟

میشه بعد دو ترم با معدل خیلی بالا تغییر گرایش بدی به خود عمران عمران ؟

پیشاپیش ممنون از پاسخ دهی :D
عمران نقشه تهران، دانشکده نیست.گروه آموزشیه.این یه کم چیز خوبی نیست!
برای تغییر رشته ولی مثل اینکه دانشکده عمران زیاد سختگیر نیست و تغییر رشته دادن بهش کار سختی نیست.
از نظر کاری هم تا جایی که من شنیدم کارش خوبه! ولی خب سخته!بیرون شهر و اینهاست! بع دیکشون میگفت که درس کامپیوتری هم دارن زیاد و برنامه نویسی نیاز دارن!و می گفت که خیلی این رشته متفاوته با عمران عمران! به هرحال حتما حتما حتما با کسی که این رشته رو خونده باشه مشورت کنید.

• لایک

p30v

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

یکی از دوستام دختر تجربی 5600شده.طفلک خیلی داغونه دارو نمی تونه بیاره در دوردست ها؟

• لایک

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

یکی تجربی با رتبه 1040 منطقه 1 شهر تهران یا کرج یا اطراف این شهر ها بهترین چیزایی که میتونه قبول بشه چیه؟

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از مهســـــــــــــا :
عمران نقشه تهران، دانشکده نیست.گروه آموزشیه.این یه کم چیز خوبی نیست!
برای تغییر رشته ولی مثل اینکه دانشکده عمران زیاد سختگیر نیست و تغییر رشته دادن بهش کار سختی نیست.
از نظر کاری هم تا جایی که من شنیدم کارش خوبه! ولی خب سخته!بیرون شهر و اینهاست! بع دیکشون میگفت که درس کامپیوتری هم دارن زیاد و برنامه نویسی نیاز دارن!و می گفت که خیلی این رشته متفاوته با عمران عمران! به هرحال حتما حتما حتما با کسی که این رشته رو خونده باشه مشورت کنید.

اگه گروهش گیر نباشه خوبه ولی خب ریسکش بالاس دیگه اگه نذارن تغییر بدم خیلی بد میشه...نه با کار بیرون شهر من مشکل ندارم اما خب نمیدونم سطح پیشرفت تو این رشته چقدره اگه همه لیسانس باشن فقطم تا ارشد بشه رفت جلو خب زود اشباع میشه :D

به نقل از Mahdis Moro :
از کسی که 20 و چند ساله حسابداره پرسیدم..بازار کار حسابداری خیلی خیلی خوبه..هرشرکتی که زده میشد یا هر آگهی استخدام که ببینی حسابدار میخواد حتما..چون اکثرا ریاضیشون خوب نیس،،کسی که ریاضیش خوب باشه خیلی خوب پیشرفت میکنه و جلو میوفته..فقط گفت یکم درساشون زیادی سنگینه..و واسه ارشد هرکسی نمیره مخصوصا این که خیلی زود جذب بازار کار میشن و کمکم از درس دور..گفت که تقریبا از سال دوم میتونن کار کنن...

و بستگی به محل کارش داره..بعضیا شرکت میزنن..بعضیا هم که مثلا کارمند جایی میشن بستگی به محیط کارشون ممکنه خیلی اعصابشون داغون شه اگه ارباب رجوع زیاد داشته باشن..ممکنه هم اصلا با ارباب رجوع ارتباط چندانی نداشته باشن فقط اسنادشون بیاد زیر دستش..

در ضمن تجربی از 800 به بالا خوب نیس..600 بهمن شیراز پزشکی دراومدن.. X-(

چه خوب کاش میپرسیدی ازش چقدر فرق داره بین کارشناسی و ارشد و دکترا ؟

یعنی دکتراش فقط بدرد استادی دانشگاه میخوره یا تو کارم خیلی موثره

سنگینی درس مهم نیست اونجور

تجربیو نمیدونستم :-" 800اش میکنم ;;)

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

گه استعداد هنریت کم باشه تکلیف چیه؟؟؟ :(
به شدت کمک لازم دارم در این مورد.....که میشه با هنر متوسط رفت رشته معماری؟ینی ضرر نمیکنم آیا؟؟

معماري رو من سوال كردم!ببين مثل اينكه لازم نيست حتما از لحاظ هنري و طراحي و اينا عالي باشيد اما هرچي بهتر باشي كار خودت بعدا راحت تره
+
رشته ايه كه اگه علاقه و حوصله داشته باشي عاليه واقعا
هم ايندش هم خودش
+
با 558 احتمالا معماري تهران نمياري
بايد بري شهيد بهشتي

ولي خب كلي از رشته هاي تهران و بعضي رشته هاي شريف مياري
بايد ببيني رشتت برات مهمه يا دانشگات

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

از کجا شنیدی؟ میشه یکم توضیح بدی ؟ کسی رو میشناسی که بتونی اطلاعات دقیق بگیری ازش ؟

دیروز همایش انتخاب رشته بود همه از شریف و تهران و امیر کبیر و اینا..یکی از دانشجو ها میگفت..من اطلاع دقیقی ندارم...بهتره حرف نزنم!

• لایک

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

دوست من معماری تهرانه رفتم دیدم محیطشو و کارهاشون و درس هاشون رو. اگر برید معماری خبری از درس های سخت و پیچیده و ریاضیاتی فیزیکی مهندسی نیست. از این نظر واقعا خیلی خوش به حالتونه. رشته واقعا باکلاسیه. خیلی جای کار داره. استعداد هنری رو پرسیدم گفت لازم نیست خیلی. بیشتر معماری علمیه و بهتون یاد میدن. کارهاش هم بیشتر پروژه ای و عملیه. ساخت ماکت و چیزهای مختلف. طراحی و اینا. کار عملیش واقعا زیاده. کمی حس و حال میخواد. اگر از این آدمای تنبل هستید خیلی خوشتون نیاد شاید! بین بچه های سایت 3PDE.F معماری میخونه ازش بپرسید.

بین آی تی امیرکبیر و نرم افزار فردوسی موندین واقعا؟ اصلا یک لحظه هم شک نکنید آی تی امیرکبیر.

بالا