• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
@*Reihan*
ریحانه جان چند تا راهنمایی کوچیک میتونم بهت بکنم که نمی دونم به دردت میخوره یا نه
۱: بین آزاد و پردیس شرایط پردیس سخت تر هست و غالب دوستان من که بین این دو گیر کردن بعد از دیدن و مقایسه شرایط این دو تا آزاد رفتن
۲:ببین بحث پزشکی شهرای دیگه سختی های خاص خودش رو داره ولی واقعا کنکور بعدا دادن هم مصائب خودش رو داره (گرچه که من خودم یک سال پشت کنکور موندم) و به نظرم اگه شهر های نسبتا اکی میاری نمون!
۳:بین آزاد تهران و روزانه شهرای دیگه ببین کدوم ملاک برات مهم تره:
الف) سابقه بودن در سراسری(این رو معمولا کسانی انتخاب می کنند که زیاد آزاد رو دارای بار علمی نمی دونند گرچه که به نظرم پزشکی عمده مطالبش با خود دانشجو هست و خود فرد باید بخونه و پیگیرش باشه در هر دانشگاهی علاوه بر اون در امتحان های رزیدنتی اخیر عمدتا دانشجویان آزاد وضعیت بهتری دارند علیرغم دیدی که نسبت به دانشگاه آزاد هست)
ب) تهران بودن(بنا به دلایلی مثل : مکان نزدیک، امکانات شاید بیشتر ، برای اسم----> میگن دانشگاه تهران درس خوندیم!!!)

آخرین ویرایش:

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
غیر
خب من دوس ندارم پزشکی شهرایی که مرکز استان نیستن رو انتخاب کنم!!چون اصن معلوم نیس چجور جایین و کجان و فرهنگشون چجوریه و اینا
مراکز استانم که خب تعداد محدودن و فاصلشونم بعضیا بیشتر از 6،7 ساعته!
انتقالی رو هم پرسیدم
درکل رو هواعم
تو این سن فک نمیکنم حقمون باشه همچین انتخاب سختی بکنیم
ولی خب یکی اون هزینه پزشکی آزاد تهرانو بگه بهم دیگه...
که مث پردیسه یا نه!
نظر من اینه که جز چنتا دانشگاه خیلی تاپ بعد از اون بعد فاصله رو در نظر بگیرید و به دانشگاه هم گیر ندین،دانشجوی پزشکی اگه بخواد درس بخونه یه کتاب سورس می‌گیره میخونه،همه جای ایران هم همینه سورس. شما اگه سورس خون باشین،جز شاخای پزشکی هستین در هر دانشگاهی.

NAUTICA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
سلام
بین دارو سراسری تبریز و دندان ازاد تهران کدومو برم بنطرتون؟
علاقه خاصی به یک رشته ندارم . تنفر خاصیم نسبت به رشته ای ندارم.محیط بیمارستانیو خوشم نمیاد زیاد.تهران بودنم مهمه برام.
شهریه رو میتونیم جور کنیم ولی طبیعتن از پول تو جیبیم کم میشه وامار دقیقی نسبت به خرج زندگی تو تهران ندارم نمیخوام زیاد به فشار بیفتم!
دارو انقدرا که میگن بده واقن؟دید خوبی به دارو چرا نیس؟

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
سلام
علاقه خاصی به یک رشته ندارم . تنفر خاصیم نسبت به رشته ای ندارم.محیط بیمارستانیو خوشم نمیاد زیاد.تهران بودنم مهمه برام.
شهریه رو میتونیم جور کنیم ولی طبیعتن از پول تو جیبیم کم میشه وامار دقیقی نسبت به خرج زندگی تو تهران ندارم نمیخوام زیاد به فشار بیفتم!
سلام
ببین اینده رشته رو+سختی رشته+جذابیتش رو حتی باید در نظر بگیری،ب علاوه چیزایی که خودت گفتی. بالاخره خابگاه هست(ک اول باید ببینی این دانشگاه خابگاه داره اصلا یا نه،شهریش چجوریاس) خرجی ک ی دانشجوی جوون،بالاخره همسن های خودشو میبینه و فلان،یکیم ک هییچ جا نره،بازم ی بیس زندگی داره بالاخره+رفت و امد هم هست.

حرفای بچه ها تو تاپیک هارو بخون
من هم بین دندون و دارو مونده بودم. بین رشته و شهر(دارو شهر خودم دندون شهرای دیگه). و در نهایت چیزی ک درمورد آینده(درامد+امکان تحصیل خارج از کشور تخصص و تحقیقاتی بودنش+رضایت شخصی از شغل حتی)و سختی(وقت گیر بودنش بیشتر البته!) بیشتر مدنظرم بود دندون بود.
ک خب،یک بالانسه و همه چیو نمیشه باهم داشت.
بشین رو کاغذ مزایا و معایب هرکدوم رو بنویس.
خودت بهتر از هررر مشاوری ک میشه رفت پیشش برا انتهاب رشته بهتر میتونی تصمیم بگیری.
با بچه های اینجا هم،جدا از متن هایی ک مینویسن تو تاپیک،شخصا صحبت کن. ب نتیجه خوبی میرسی.

+اهل کجایی؟

آخرین ویرایش:

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
سلام
دندون دولتی هم میارید احتمالا،اینجور که دارو تبریز رو میارید. مثلا دانشگاه زاهدان یا بندر عباس.
اگه تهران خونه بگیرید هزینه تون بالا میره،ولی خوابگاه اوکیه اگه بده دانشگاه آزاد البته.اول درباره رشته تصمیم بگیرید تا دانشگاه،چون اینجور نیست که دو تا رشته مثل هم باشند از همه لحاظ با هم تفاوت دارن

NAUTICA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
سلام
ببین اینده رشته رو+سختی رشته+جذابیتش رو حتی باید در نظر بگیری،ب علاوه چیزایی که خودت گفتی. بالاخره خابگاه هست(ک اول باید ببینی این دانشگاه خابگاه داره اصلا یا نه،شهریش چجوریاس) خرجی ک ی دانشجوی جوون،بالاخره همسن های خودشو میبینه و فلان،یکیم ک هییچ جا نره،بازم ی بیس زندگی داره بالاخره+رفت و امد هم هست.

حرفای بچه ها تو تاپیک هارو بخون
من هم بین دندون و دارو مونده بودم. بین رشته و شهر(دارو شهر خودم دندون شهرای دیگه). و در نهایت چیزی ک درمورد آینده(درامد+امکان تحصیل خارج از کشور تخصص و تحقیقاتی بودنش+رضایت شخصی از شغل حتی)و سختی(وقت گیر بودنش بیشتر البته!) بیشتر مدنظرم بود دندون بود.
ک خب،یک بالانسه و همه چیو نمیشه باهم داشت.
بشین رو کاغذ مزایا و معایب هرکدوم رو بنویس.
خودت بهتر از هررر مشاوری ک میشه رفت پیشش برا انتهاب رشته بهتر میتونی تصمیم بگیری.
با بچه های اینجا هم،جدا از متن هایی ک مینویسن تو تاپیک،شخصا صحبت کن. ب نتیجه خوبی میرسی.

+اهل کجایی؟
من اهل آذربایجان ام خودم . طبیعتن دارو تبریز بهم نزدیک تره ! اما خب تهرانم 6 ساعت راهه با ماشین زیاد دور نیس.
اگه توانایی خرید داروخونه رو داشته باشم تو شهر کوچیک ! بازم بنطرتون دندون بهتره؟
ببینین اینم بگم من نمیدونم شرایط چطوری پیش میره 6-7 سال اینده ولی فعلن میگم که تخصص میخوام بخونم!و با خوندن تخصص بازم دارو نسبت به دندان پایین تره؟
من از فرسودگی و خستگی دندان اگاهی ندارم.نمیدونم کی و چقد خسته میشم.من ادم بی نطمیم تو مسائل بیرونی.بی حوصله هم هستم نمیدونم تو کار دندان تاثیر میزاره یا نه !من واقعن از پشیمونی بعد وارد شدن به بازار کار میترسم

NAUTICA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
دندون دولتی هم میارید احتمالا،اینجور که دارو تبریز رو میارید. مثلا دانشگاه زاهدان یا بندر عباس.
اگه تهران خونه بگیرید هزینه تون بالا میره،ولی خوابگاه اوکیه اگه بده دانشگاه آزاد البته.اول درباره رشته تصمیم بگیرید تا دانشگاه،چون اینجور نیست که دو تا رشته مثل هم باشند از همه لحاظ با هم تفاوت دارن
من اصلن نمیخوام شهر کوچیک یا با امکانات کمی برم.خوابگاه نمیده ازاد. میدونین چقد هزینه خوابگاه خصوصیه؟

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام
من اگه میدونستم که بعدا به مشکل مالی برنمیخورم میرفتم دندان تهران .بنظرم با دانشجوهایی که تهران درس میخونن حرف بزنید و هزینه زندگی تو تهران دستتون بیاد
ولی خب دارو زودتر تموم میشه ۵ ساله اینا و اینکه دارو تبریز واقعا از نظر علمی تو سطح خیلی بالایی هست

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
@fatemeh76 و ایضا بقیه ی بچه‌هایی که به انتخاب دندانپزشکی شهرایی مثل سنندج، همدان و کرمانشاه فکر می‌کنن.

درباره‌ی سنندج من قبلا تو این تاپیک نوشتم. مطالعه کنید.
تنها نکته‌ای که بخوام اضافه کنم اینه که من نسبت به زمانی که اون پست رو نوشتم بیشتر و بیشتر با دانشکده دندانپزشکی سنندج در ارتباط بودم و اگه بگم خیلی خیلی دانشکده خوبیه به هیچ وجه اغراق نکردم.
تعداد ورودی هاش کمه، در نتیجه بعد از علوم پایه به همه بیمار میرسه. از طرفی رزیدنت ندارن و بلایی که رزیدنت ها سر بچه های عمومی میارن اینه که اکثر موارد یک مقدار دشوار رو اونا بر عهده می‌گیرن. عملا دوره ی عمومی اگه جایی سپری شه که رزیدنت نداشته باشه برای اکثر دانشجو ها خیلی مزایا داره.
اساتیدشون واقعا خوبن
اخرین نکته ای که بگم اینه که من فکر میکردم امکاناتشون تو بخش کمتر از همدانه. اما دوستای خودم که بخش رفتن و من مقایسه کردم دیدم انصافا اینطور نیست.
اگر رتبه تون به سنندج می‌خوره، و میخواید دندانپزشکی بخونید از نظر من بی برو برگرد انتخابش کنید.

کرمانشاه:
پزشکی و دندانپزشکی‌ش نسبتا قویه. از داروسازی شون اطلاع ندارم. شهر خوبی نیست حقیقتا. من با وجود نزدیکی به سنندج انتخابش نکردم. چون برام مهم بود علاوه بر دانشگاه و خوابگاه کلی اینور انور هم برم. اما فضای شهر کرمانشاه امن نیست. اطلاعات دیگه ای راجع بهش ندارم. می‌دونم که دانشکده هاش خوبن. اگر کرمانشاه رو انتخاب می‌کنید یک مقدار کمبود امنیت برای زندگی دانشجویی تو اونجا رو مدنظر داشته باشید.

همدان:
وقتی هنوز علوم پایه بودم، تو این صفحه درباره همدان نوشتم.
باید بگم نظرم واقعا عوض شده.
نظراتم تا قبل از علوم پایه همونی بود که نوشتم. اما بعد از علوم پایه عملا با ادغام بچه های بین الملل و افزایش دانشجوهاق ورودی مون به ۶۰ نفر مواجه شدم. بخش ها وااقعا شلوغه. بیمار به تعدادی که بتونی خیلی خوب یاد بگیری نیست( اگه تعداد دانشجو ها کمتر بود باز یه چیزی) از طرفی امکانات پری کلینیک بین همه تقسیم میشه. مواد لازم کمه. دانشکده شلوغه.رزیدنت ها همه جا هستن و کلی از کیس ها رو بر عهده می‌گیرن. کیفیت آموزش عملی بنا بر اون چیزی نه سال بالایی ها می‌گن واااقعا ضعیف شده.
ورودی های بعد از ما به ترتیب ۸۰ نفر و ۱۰۰ نفر ان. و جالبه بدونید که تا سال ۹۱ ظرفیت همدان حدود ۳۰ نفر بوده و واقعا تا همون حد هم خیلی خوب پاسخگو عه.در یک کلام دانشکده ما تو بحرانه. من خودم برای انتقالی گرفتن به سنندج هم دست به کار شدم اما تطبیق واحدام با مشکل مواجه شد.
اینجا برای اینکه چیزی یاد بگیری تو این شلوغی، واقعا واقعا باید خیلی تلاش کنی. راستش من همدان زدن رو بهتون پیشنهاد نمی‌دم. چون دقیقا از ورودی ما و ۹۲ ای ها، با ادغام شدن بین الملل ها بعد از علوم پایه، واقعا واقعا همه چی افت کرد. کسی هم پاسخگو نیس متاسفانه.
البته امسال ظرفیتو یک مقدار کم کردن. اما قرار بود خیلی بیشتر کم کنن.
سنندج بزنید به جای همدان خیلی منطقی تره به نظر من برای دوره ی عمومی.
اما بازم تاکید میکنم که تو همدان هم راه یاد گرفتن بسته نیست. ولی با هزار تا پیچ و خم و سنگ و ریخ و مشکل دارید تو مسیرش

آخرین ویرایش:

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
من اهل آذربایجان ام خودم . طبیعتن دارو تبریز بهم نزدیک تره ! اما خب تهرانم 6 ساعت راهه با ماشین زیاد دور نیس.
اگه توانایی خرید داروخونه رو داشته باشم تو شهر کوچیک ! بازم بنطرتون دندون بهتره؟
ببینین اینم بگم من نمیدونم شرایط چطوری پیش میره 6-7 سال اینده ولی فعلن میگم که تخصص میخوام بخونم!و با خوندن تخصص بازم دارو نسبت به دندان پایین تره؟
من از فرسودگی و خستگی دندان اگاهی ندارم.نمیدونم کی و چقد خسته میشم.من ادم بی نطمیم تو مسائل بیرونی.بی حوصله هم هستم نمیدونم تو کار دندان تاثیر میزاره یا نه !من واقعن از پشیمونی بعد وارد شدن به بازار کار میترسم
والا قیمت خریدن یک مجوز داروخونه،تو مشهد رو،یک منطقه متوسط،500_600 ملیون هست. یعنی،داروخونه زدن هم سختی داره ولی خب،من اگر هم میدونستم میتونم یک داروخونه بخرم،شهرکوچیک(شهرای کوچیکو برای زندگی بعد تخصیل ک محل کارم باشه واقعا ترجیح نمیدم) بازم میرفتم دندون.
خب تخصص بخونید بعدش چی؟:-? اگر بخایم ی متخصص دندون رو،برای یکسری گرایش ها برا یک نتخصص داروسازی مقایسه کنیم..
بی حوصلگی و بی نظمی؟:-? چجوری میتونه رو درس خوندن تاثیر بذاره؟والا شما در هر دو صورت باید وقت زیادی رو تحصیل بذارین. دارو که درس خوندن هاش خیلی زیاده،دندون هم عملی هاش.میشه که هفت و نیم صبح برن بیرون،تا 6_8 شب برنگردن،وسطشم ی تایم ناهار فقط.
یعنی در هر صورت کار هیچکدوم ساده نیست.
و در مورد فرسودگی،والا این ب شخص هم برمیگرده،ک ورزشش سرجاش باشه؟که طمع و فلان نگیرتش ک ی جوری کار کنه ک قبل 35 سالگی دستش عمل بخاد و نخاعش مشکل پیدا کنه؟ولی هستن ک ورزششون هست پنجاه شصت سالشونم هست هنوز دارن کار میکنن.
منم بین دندون و دارو مونده بودم،یدون علاقه خاصی ب هیچکدوم. ولی با کسایی ک صحبت کردم،یک داروساز،یک دندون پزشک،یک تازه فارغ التحصیل داروسازی(کلا درس خوندن رو دوست داشت و ب گفته ایشون از سال دوم ب بعد وقت حتی برای کلاس های غیر دانشگاه نداشتن) و یک دانشجوی عزیزِ عزیز دندون اینجا.
هرچی گستره کسایی ک باهاشون حرف بزنی بیشتر باشه،دیدگاه های شبیه ب خودت رو احتمال داره پیدا کنی و راحت تر تصمیم بگیری.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
من واقعا درک نمیکنم وقتی میگید به هیچ کدوم علاقه ی خاصی ندارید . پس چطور ؟ ((: فقط سه گزینه برای انتخاب دارید ؟ ینی جی واقعا نمیفهمم

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
من واقعا درک نمیکنم وقتی میگید به هیچ کدوم علاقه ی خاصی ندارید . پس چطور ؟ ((: فقط سه گزینه برای انتخاب دارید ؟ ینی جی واقعا نمیفهمم
ببین،شرایط و خاسته ها و انتظارات از زندگی و حتی ترس های یک نفر با نفر دیگه متفاوته. و حتی آینده ی دل_بخاه ی که بعد از این علایقِ نداشته هست.
یعنی،توضیح دادنش سخته و اگر در همین شرایط قرار بگیری شاید نتونی توضیح بدی خودت هم:د

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
من اصلن نمیخوام شهر کوچیک یا با امکانات کمی برم.خوابگاه نمیده ازاد. میدونین چقد هزینه خوابگاه خصوصیه؟
تهران نمی‌دونم چه جوریه هزینه پانسیون ولی تو شهرای کوچیک تر از تهران از ترمی 600 تا ۱ میلیون تومن بسته به امکانات متغیره،اینایی که من شنیدم.
بعد هم تصور شما از شهری با اون چیزی که هست خیلی فرق داره،بندر اگه با آب و هواش مشکلی نداشته باشید،شهر کوچیکی نیست. خیلی هم خوش میگذره:D ولی باید فاصله اش هم در نظر بگیرید که با هواپیما فقط میتونید برید خونه.
در مورد دندون آزاد تهران هم من تعریفای خیلی خوبی شنیدم مخصوصا که گفتن استادای خیلی خوبی داره و امکاناتش خیلی خوبن و این دوستم که برای من تعریف می‌کرد روی تازه بودن جسد ها از همه چی بیشتر تاکید داشت:|و شیوه یادگیری آناتومیشون هم جالب بود. ولی خب در نظر بگیرید که اون منطقه تهران قیمت خونه ها بالاست برای اجاره و بهتره چند نفری خونه اجاره کنید تا به صرفه تر باشه

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
ممنون می‌شم پاسخ این دو سوال رو بدید
یکی اینکه این سامانه راهنمای انتخاب رشته چیه؟
دوم اینکه رشته‌ای به نام ژنتیک داریم یا گرایش هستش؟(کلاً یکم توضیح در مورد ژنتیک می‌خوام چطوری می‎شه رفت سمتش)

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
دوم اینکه رشته‌ای به نام ژنتیک داریم یا گرایش هستش؟(کلاً یکم توضیح در مورد ژنتیک می‌خوام چطوری می‎شه رفت سمتش)
سامانه راهنمای سنجش رو میگی؟
اگر اره،یک مبلغی رو واریز میکنی و یک کد میدن بهت و وارد سامانه میشی. رشته ها و شهرایی ک مد نظرته رو میزنی،احتمال قبولی رو براساس 95،با معیار کم،خیلی کم،زیاد و خیلی زیاد و متوسط میاد میگه. و خب،هم برای من هم برای دوستام خیلی بدبینانه میدونن این سامانه رو!
والا من فک میکردم فقط گرایشه ولی دوستم داره ژنتیک غ انتفاعی میخونه(تو نت گشتم،نبود ب عنوان رشته:/دفترچه رو ی نگاه بنداز) ولی خب،گرایش ارشد و دکترای تخصصی هست.
گرایش ارشد رشته های زیست و سلولی ملکولی.
و تخصص ژنتیک پزشکی همم،از راه های"دانشنامه کارشناسی‌ارشد یا بالاتر در رشته ژنتیک، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی و زیست‌شناسی ( گرایش‌های علوم سلولی و مولکولی ، ژنتیک و بیوشیمی )، بیوتکنولوژی پزشکی یا دکترای عمومی گروه پزشکی (پزشکی- دندانپزشکی- دامپزشکی- داروسازی) و یا متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی – دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی" میشه واردش شد.

پ.ن:دفترچه رو نگاه کردم،رشته مجزا نبود.:/

آخرین ویرایش:

ناتانائیل

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱(حاج ترابی)
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی
دوستان پزشکی تعهد یا پردیس داریم اینجا؟

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام

کجا دیدین اینو؟یه انتخاب رشته مجازی سایت سنجش داره که امسال هم رایگان شده قبلا پولی بود با کارنامه کنکورتون میگه شانس قبولی تون کجا کمه کجا زیاد

توی سراسری که گرایشه من دفترچه آزاد رو ندیدم اما بعضیا میگن ما دانشحوی ژنتیکیم و آزاد میخونن
اینم یه توضیح از یه کانال
#زیست_شناسی_سلولی_مولکولی
زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی‌ دارای‌ 5 گرایش‌ #میکروبیولوژی‌ ، #علوم‌_سلولی‌ و مولکولی‌، #ژنتیک‌، #بیوشیمی‌ و #بیوفیزیک‌ است‌. گفتنی‌ است‌ که‌ گرایش‌ #بیوشیمی‌ یا #بیوفیزیک‌ تاکنون‌ در هیچ‌ دانشگاهی‌ در سطح‌ لیسانس‌ ارائه‌ نشده‌ است‌ در ضمن‌ تفاوت‌ محسوسی‌ بین‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ این‌ رشته‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ وجود ندارد. گرایش‌ #ژنتیک: ‌به طور کلی‌ دانش‌ ژنتیک‌ درباره‌ انتقال‌ #صفات‌_وراثتی‌ از والدین‌ به‌ اولاد بحث‌ می‌کند که‌ البته‌ این‌ والدین‌ می‌توانند #انسان‌، #درخت‌ یا #باکتری‌ باشند. در واقع‌ #ژنتیک‌ تلاش‌ می‌کند تا بگوید که‌ چه‌ مکانیزم‌های‌ مولکولی‌، عامل‌ انتقال‌ صفات‌ از نسلی‌ به‌ نسل‌ دیگر هستند.‌ دانشجویان‌ این‌ گرایش‌ مباحث‌ مهمی‌ مثل‌ #ژنتیک‌_سرطان‌، روش‌های‌ تشخیص‌ بیماری‌های‌ ژنتیکی‌، شناخت‌ #ناقلین‌_بیماری‌ها، اصول‌ مشاوره‌ ژنتیکی و...‌ را مطالعه‌ می‌کنند.
#موقعیت‌_شغلی‌ در ایران‌: علم‌ ژنتیک‌ در ایران‌ هنوز در ابتدای‌ راه‌ است‌ و باید تلاش‌ بسیار کرد و کاستی‌ها را جبران‌ نمود و موانع‌ را از میان‌ برداشت‌ تا بتوان‌ شاهد رشد روزافزون‌ این علم‌ در ایران‌ بود. البته‌ این‌ به‌ آن‌ معنی‌ نیست‌ که‌ در کشور ما تحقیقات‌ ژنتیکی‌ انجام‌ نمی‌گیرد و فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ جذب‌ هیچ‌ مرکزی‌ نمی‌شوند، بلکه‌ سازمان‌های‌ مختلفی‌ هستند که‌ به‌ فعالیت‌های‌ تحقیقاتی‌ ژنتیکی‌ می‌پردازند.
#درس های مشترک مشترک بین گرایش های این رشته: #ریاضی‌، #فیزیک‌، #شیمی‌، #شیمی‌_آلی‌، #بیوشیمی‌، #آمار زیستی‌، #زیست‌شناسی‌_سلولی‌، #زیست‌شناسی‌_مولکولی‌، #ژنتیک‌، #میکروبیولوژی‌ و...
#گرایش‌_میکروبیولوژی‌:#میکروارگانیسم‌ها موجودات‌ ریز ذره‌بینی‌ مانند: #باکتری‌ها، #ویروس‌ها، #قارچ‌های‌ میکروسکوپی‌ و... هستند که‌ با چشم‌ غیر مسلح‌ دیده‌ نمی‌شوند. علم‌ #میکروبیولوژی‌ که‌ گرایشی‌ از زیست‌شناسی‌ است‌ به‌ بررسی‌ و مطالعه‌ #میگروارگانیسم‌ها می‌پردازد. در این‌ علم‌ ارتباط‌ میکروارگانیسم‌ها با خودشان‌ و همچنین‌ با موجودات‌ عالی‌تر مانند #انسان‌، #حیوانات‌ و #گیاهان‌ بررسی‌ می‌شود. علم‌ میکروبیولوژی‌ گرایش‌های‌ مختلفی‌ دارد که‌ عبارتند از: #میکروبیولوژی‌ پزشکی‌، #میکروبیولوژی‌_غذایی‌ و #میکروبیولوژی‌_صنعتی‌. محقق‌ این‌ گرایش‌ از یک‌ سو‌ می‌تواند به‌ بررسی‌ کاربرد #سلاح‌های‌_میکروبی‌ و راه‌های‌ پیشگیری‌ از این‌ سلاح‌ها بپردازد و از سوی‌ دیگر می‌تواند در کارخانه‌های‌ #عطرسازی‌ مشغول‌ باشد. میکروبیولوژی‌ در #تشخیص‌_بیماری‌ نیز اهمیت‌ بسیار زیادی‌ دارد. در #مواد_غذایی‌ و تولید مواد غذایی‌ مختلف‌ نیز اثر میکروارگانیسم‌ها بسیار قابل‌ توجه‌ است‌. همچنین‌ گرایش میکرو بیولوژی در #کشاورزی، #صنایع و #معادن، #نساجی، #تصفیه فاضلاب و... کاربرد دارد.
#گرایش‌_علوم‌_سلولی‌_مولکولی:در حیات سلولی DNA وظیفه ذخیره اطلاعات و فرمان دادن، RNA وظیفه انتقال این فرمان و پروتئین وظیفه اجرای این فرمان را دارد. ‌در زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی ‌ چگونگی‌ این‌ فعالیت‌ها بررسی‌ می‌شود.‌ رشته‌ #علوم‌_سلولی‌_مولکولی‌ #نیروی‌_انسانی‌ لازم‌ را برای‌ تحقیق‌ در رشته‌های‌ #پزشکی‌، #بیوشیمی‌، #ژنتیک‌، #بیوتکنولوژی‌، #مهندسی‌_ژنتیک‌ تربیت‌ می‌کند. #توانایی‌های‌ لازم: در گرایش‌های‌ مختلف‌ زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی‌ باید علاقه‌مند بود و #صبر و #پشتکار داشت‌. همچنین‌ دانشجو باید #حافظه‌_خوبی‌ داشته‌ و در دروس‌ #شیمی‌، #ریاضی‌ و #فیزیک‌ قوی‌ باشد و در نهایت‌ لازم‌ است‌ که‌ به‌ کارهای‌ #آزمایشگاهی‌ علاقه‌مند باشد.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
کجا دیدین اینو؟یه انتخاب رشته مجازی سایت سنجش داره که امسال هم رایگان شده قبلا پولی بود با کارنامه کنکورتون میگه شانس قبولی تون کجا کمه کجا زیاد

امسال هم پولیه‌ها می‌گند باید کارت بخری.

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96
مثلاً برای یه رشته یه دانشگاه ، همه رتبه های که قبول شدن رو می‌نویسه یا فقط احتمال کم و زیاد قبولی رو نشون میده؟

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
مثلاً برای یه رشته یه دانشگاه ، همه رتبه های که قبول شدن رو می‌نویسه یا فقط احتمال کم و زیاد قبولی رو نشون میده؟
یه سری رشته و دانشگاه میاره بعد احتمال قبولی هم میزنه براشون،بعضی وقتا هم خیلی غیرواقعیه. شخصاً فکر می‌کنم کانون خیلی بیشتر کمک می‌کنه تا سنجش واسه انتخاب رشته

بالا