• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
برق به شدت رشتۀ بزرگیه و واقعا هر تیکه ای ازش رو که بگی میشه راجع بهش ساعتها صحبت کرد. 4 تا گرایش عمده داره، پنجمیش رو میگن مهندسی پزشکیه و اخیرا هم فکر کنم چندتا دیگه هم دارن تلاش می کنن بهش اضافه کنن. بخش عمومیش که بین همۀ گرایشهاش هست مدار یک و مدار 2 هست که تا حدی همون KVL و KCL یا قوانین کیرشهف مداره که احتمالا توی دبیرستان داشتید، یه کم پیشرفته تر و ریاضی وار تر. ریاضی خیلی قوی ای لازم داره این رشته کلا. یه گرایشش الکترونیکه، که درسهای عمومیش الکترونیک 1 و 2 هست که باید بگذرونید، توش طراحی مدار با دیود و ترانزیستورهاست و یه بخشی هم فیزیک الکترونیک داره. یه گرایشش مخابراته که درسهای عمومیش تجزیه و تحلیل سیگنالها و سیستمها و مخابرات 1 هست که واقعا ریاضیات قشنگی دارن و در مورد این هستن که سیگنالهای الکتریکی چطوری میتونن با خودشون اطلاعاتی رو حمل کنن. گرایش بعدی کنترله که درسهای عمومیش کنترل خطی و گاها میکروکنترلرها هستن، که در مورد اینه که یک فرایندی رو اگر بخواهیم کنترل کنیم چه باید بکنیم، توی شیمی و مکانیک و یه سری رشته های دیگه هم کاربرد دارن و تا جایی که می دونم درسش رو اصلا دارن اونها هم. میکروکنترلرها هم که وارد برنامه نویسی میشن و تا حدی با درسهای سی اس و ای اس یکی میشن. یه گرایشش هم که قدرته و کلا در مورد سیستمهای انتقال قدرت نیروگاهی و ماشینهای الکتریکی و اینجور چیزهاست. واقعا میشه بگی برق سخت ترین درس کل مهندسی هاست و بدون اینکه علاقه ای باشه اگر کسی بیاد، سخت میگذره بهش. ولی علاقه داشته باشی واقعا شیرینه به نظرم. ولی در مورد سوالی که پرسیدی هم مشکل برق اصلا همینه. یه استادی داشتیم می گفت به یه مکانیکی بگی جرم چیه، دست میزنه به میز، میگه اینه. از یه برقی بپرسی میدان چیه، چی بهت می تونه بگه آخه؟ باید بشینه قصه بگه :))
البته هر کدومشون باز هم درس دارن، مثلا الکترونیک مدار منطقی و معماری کامپیوتر رو هم داره، مخابرات مدارهای مخابراتی رو داره، هر کدوم یه سری آزمایشگاه دارن، ولی کلیتش رو گفتم. واقعا نمود عینی نداره به صورت عمومی. هر چیز برقی ای که می بینی اطرافت مهندسی برق یه دستی توش داره دیگه حتما. :)) با وجود میکروکنترلرها، مرز بین الکترونیک و کامپیوتر هی داره باریک تر میشه و برنامه نویسی بیشتر جای خودش رو توی برق باز می کنه. البته خوب بخوای نگاه کنی مهندسی کامپیوتر کلا زیر رشته ای از برقه و برق زیر رشته ای از فیزیک. انقد خودشون بزرگ شدن که به صورت جداگانه یه رشته شدن خودشون. دقیق بخوای نگاه کنی اصولا اکثر مهندسی ها زیر رشته های فیزیکن.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
هر کسی در مورد عمران سوال داشت میتونه بپرسه(میدونم که کسی عمران نمیخونه این روزا:)) ) دو ترم ارشد سازه خوندم و انصراف دادم و الانم دو ترمه که زلزله میخونم.

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
پاسخ : مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - ریاضی فیزیک

بعد اینکه من یه نکته ای رو بگم بهتون
ببینید اکثر اونایی که میخان بیان دانشگاه درس بخونن هدفشون اینه ی چیزی بخونن ک مثلا بهش علاقه دارن و میتونن با اون پیشرفت کنن و پیشرفت یعنی چی؟ی کار پرپول با کلاس داشته باشن
خیلیا هم هستن اصلا هدفشون اینه بیان دانشگاه رشته ای بخونن ک مثلا وضع اپلای خوب باشه توش بعد اپلای کنن منتها فکر اینو نمیکنن ک بعد اپلای کردن خوب چی دیگه؟هدفشون اپلای میشه هدفشون معدل بالا میشه به اینده هه فکر نمیکنن
اصولا آدمایی که میان دانشگاه چند دسته میشن
1-میخان توی علم پیشرفت کنن:خوب طبیعتا باید رشته ی مورد علاقشون رو بخونن و به دانشگاه اصلاتوجهی نکنن چرا شاید مثلا به رشته ی مهندسی شیمی و مکانیک علاقه زیادی دارن ولی یخورده به مکانیک بیشتر خوب طبیعتا مهندسی شیمی شریف باید ترجیح داده بشه به مکانیک دانشگاه اصفهان.ولی یبار هست علاقه ها اینقدر نزدیک نیست خوب طرف باید بره رشته ی مورد علاقش حالا هر دانشگاهی ک شد.بعدشم درسشو میخونه و اپلای میکنه و پیشرفت علمی داره
2-میخان توی صنعت پیشرفت کنن:اینجا هم باز باید به علاقشون فکر کنن علاقه این نیست که مکانیک توش میان مثلا موتور جت میسازن پس من علاقه دارم یه نگاه کردن به لیست دروس مکانیک خوبه که بدونی تو باید دینامیک 2 پاس کنی بدونی باید سیالات 2 پاس کنی مقاومت3 پاس کنی آیا اگه به موتور جت ساختن علاقه داری به خوندن درس مقاومت3 هم علاقه داری؟؟؟+اگه توی صنعت میخای پیشرفت کنی ترجیحا باید بری توی دانشگاهی که استاداش صنعتی ترن+توی درسا خیلی سخت نمیگیرن بهت ک اذیت بشی وقت اینو باید داشته باشی که بری سراغ تجربیات و عملی ها نه که همش کلت توی کتاب باشه بخاطر شرایط دانشگاهت
3-میخان پول در بیارن:اقا من هزار بار گفتم بازم میگن پول دراوردن هیچ ربطی به رشته ی شما و دانشگاه شما و نهایتا مدرک تحصیلی شما نداره.پول دراوردن این نیست ک بری درس بخونی بعد تو هوا بزننت هیچکس توی نه ایران نه هیچ جای دیگه شمارو توی هوا نمیزنه بخاطر مدرکتون.نهایتا میرید یجا اینقدر رزومه میفرستیدو پیگیر میشید تا با چس مثقال حقوق استخدام بشید بعدش این میشه اون چیزی ک فکر میکردید اسمش پول دراوردنه.پول دراوردن به ایده های شما ربط داره پول دراوردن به این ربط داره که چجوری بتونی زمانتو مدیریت کنی چ چیز هایی یاد بگیری و چجوری بتونی ارائه بدی چیزایی ک بلدی رو.پول دراوردن میشه کارافرینی میشه بیزنس و تجارت.نه درس خوندن توی دانشگاه.میشه کسب علم مورد نیازت.وقتی هم هیچ ایده ای نداری میری یه رشته ی خیلی راحت میخونی که وقت فکر کردن بهت بده یا میری ی رشته ای میخونی مثل مدیریتو اقتصادو صنایع که راه و چاه این چیزارو یادت بده یا اینکه میری ی رشته ای که هم مورد علاقته هم راحته که هم وقت داشته باشی برای فکر کردن هم انگیزه برای درس خوندن.اگر فکر پول هستید به هیچ وجه بدنبال پاسخ این سوال ها نباشید که فلان رشته بازار کارش چطوره

والا من بعد 2 سال که دانشگاه رفتم هنوز دو دلم...
باید بری تو جو اون رشته باشی و از اهالی اون رشته همه چیو دقیق بپرسی
هدفت رو اول مشخص کن (مثلا اگه میخوای اپلای کنی یک سری رشته ها سخت میپذیرن...) بعدشم واقع بینانه انتخاب کن ( با توجه به علاقت و استعدادت و بازار کار و ...)
بعدا:
اصلا به اینکه از بچگی دلت میخواسته چیکاره بشی توجه نکن چون اینجور علاقه ها به خاطر باور های غلط و چیزایین که دیگران بت تلقین کردن و غالب اوقات غلطن...
خوب فک کن ببین الان خودت میخوای چیکاره شی بدون توجه به بقیه

شک نکن بیا تهران. البته دقیق نمیدونم امیرکبیر بهتره یا تهران. اینو باید تحقیق کنی. اولا دانشگاه صنعتی اصفهان معروفه به عذاب آور بودنش و زهرمار کردن زندگی. دوما شما در شهر تهران چیزهایی یاد میگیرید از زندگی که تو اصفهان قطعا یاد نمیگیرید. درسته کار آکادمیک میخوای ولی اطرافیانت، همکلاسی هات، استادات، محیط دانشگاهت و ... همگی مهم هستند. اون جو و انرژی مثبت دانشگاه های تهران و شهر تهران رو صدسال تو اصفهان نمیبینی. اپلای هم کاملا شدنی است و حتی گیرم رنگ صنعتی بالاتر باشه تو فیزیک بازم تاثیری نداره. حتی تو اپلای هم اینا بهتره. کلا فکر کنم یکم اطلاعاتت کمه وگرنه کاملا بدیهیه تهران انتخاب بهتریه.
تا ص ۳۸
اینها نظرات مهمی بودن که بنظرم ارزش خوندن داشتن

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
البته هر کدومشون باز هم درس دارن، مثلا الکترونیک مدار منطقی و معماری کامپیوتر رو هم داره، مخابرات مدارهای مخابراتی رو داره، هر کدوم یه سری آزمایشگاه دارن، ولی کلیتش رو گفتم. واقعا نمود عینی نداره به صورت عمومی. هر چیز برقی ای که می بینی اطرافت مهندسی برق یه دستی توش داره دیگه حتما. :)) با وجود میکروکنترلرها، مرز بین الکترونیک و کامپیوتر هی داره باریک تر میشه و برنامه نویسی بیشتر جای خودش رو توی برق باز می کنه. البته خوب بخوای نگاه کنی مهندسی کامپیوتر کلا زیر رشته ای از برقه و برق زیر رشته ای از فیزیک. انقد خودشون بزرگ شدن که به صورت جداگانه یه رشته شدن خودشون. دقیق بخوای نگاه کنی اصولا اکثر مهندسی ها زیر رشته های فیزیکن.
یه اصلاحیه کوچیک با اجازه من بزنم :
ببین درسته بخش سخت افزار کامپیوتر خیلی ارتباط نزدیکی داره با بخش الکترونیک و میکروکنترولر ولی بقیه قسمت ها مثه مباحث مختلف نرم افزاری خواستگاهشون ریاضی بیشتر از نوع گسسته هستش تا فیزیک مثه نظریه محاسبات و بحث اتوماتا و الگوریتم و کامپایلر و ... اینا مباحث ریاضی و علوم کامپیوتر و شدیدا تئوریک هستن .

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
یه گرایشش مخابراته که درسهای عمومیش تجزیه و تحلیل سیگنالها و سیستمها و مخابرات 1 هست که واقعا ریاضیات قشنگی دارن و در مورد این هستن که سیگنالهای الکتریکی چطوری میتونن با خودشون اطلاعاتی رو حمل کنن
اقا من اینو دیدم یاد رمزنگاری اینا افتادم
در کل حس کردم ماهیتاشون شبیه همه
حالا درسته؟

e.razi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
سلام منم ترم 9 مهندسی کامپیوترم و خب یه چیزایی دیگه سرم میشه:-"
اگه سوال داشتین میتانین بپرسین هیهی
آها همین رو بگم فقط که لطفا رشته‌ای رو به امید تغییر رشته نزنین. مثلا این که معدن (بدون این که علاقه داشته باشین) امیرکبیر بزنین که بعدش بتونین بیاین کامپیوتر یا صنایع، این کار ریسکی عه و حتی وجود یه استاد روانی میتونه شما رو از این هدفتون دور کنه. ضمنا از کسایی که فارغ‌التحصیل شدن یا در شرفش هستن سوال کنین نه از بچه‌هایی که مثلا یه سال یا دوسال درس خوندن.
هیچی دیگه همین عرایضم تموم شدن.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,647

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
اقا من اینو دیدم یاد رمزنگاری اینا افتادم
در کل حس کردم ماهیتاشون شبیه همه
حالا درسته؟
مخابرات در کارشناسی ارشد گرایشی به اسم رمز داره اصلا.

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
می‌دونم الآن دیگه احتمالن دنبال توصیه‌های کلی نیستید و بیش‌تر می‌خواید انتخاباتون رو مرتب کنید. با این‌حال چون قبلن به دو تا از بچه‌های همین‌جا قول داده بودم که بنویسم، یه خرده در مورد انتخاب رشته نوشتم. اگه دوست داشتید، می‌تونید این‌جا بخونیدش.

پ.ن: یادم نیست به کیا قول داده بودم. اگه دیدید این پست من رو، بهم خبر بدید که مجبور نشم بگردم پیداتون کنم. مرسی.
مرسی از متنی که نوشتین
مکانیک بهشتی وجود خارجی نداره در اصل مکانیک عباس پور هست و قطعا خواجه نصیر بالاتره !

مکانیک صنعتی سخت گیر هستن ولی استاداشون خیلی با صنعت در ارتباطن و خب نکته مثبتیه. اگه به درس خوندن زیاد عادت داری صنعتی گزینه خوبی

اگه می خوای با هر رشته ای بیشتر آشنا شی، بهترین کار اینه که بری تو سایت دانشکده هاشون، لیست دانشجو دکترا ها معمولا با ایمیلشون هست، به دو تاشون که از قیافه شون خوشت میاد ایمیل بزن( البته من امسال برای انتخاب گرایش ارشد خودم یه ایمیل نوشتم به 20 نفر زدم 6 تاشون جواب دادن) و سوالاتو ازشون بپرس . لیست درس های دانشکده رو هم نگاه کن . حتی بعضی وقتا لیست حرفی که میخواد استاد هر جلسه بزنه هم پیدا می شه تو سایت بعضی دانشکده ها

سلام
من توی این 2 ترم تقریبا همه دانشگاه های تهران رو دیدم
میخوام بگم به طور خیلی جدی به تهران فکر کنین
شاید به نظرتون خیلی مهم نیاد ولی محیط دانشگاه واقعا خیلی تاثیرگذاره
اینکه شما با تعداد زیادی از دانشجو های رشته های مختلف میتونین ارتباط داشته باشین واقعا خیلی چیز مهمیه
من به شخصه اگه برگردم و بخوام با دست باز بین دانشگاه ها انتخاب کنم قطعا انتخابم دوباره تهران میشه

از لحاظ خوابگاه اون جور که شنیدم شریف و تهران تعریف چندانی نداره. مثلا تهران رو که خودم رفتم و دیدم که ساختموناش قدیمیه و جالب نیست. (البته دخترون تو کوی هست فکر میکنم و شرایط کوی با بقیه خوابگاه ها متفاوته) شریف هم تو توییترشون یه مدت بحث این داغ بود که یه تعدادی از خوابگاه ها تو طرشت هست و از بچه ها خفت گیری و اینا زیاد میشده تو اون منطقه و گوشی و لپتاپ و پول های بچه ها رو میگرفتن. فقط امیرکبیر که برادرم درس میخوند رو رفتم خوابگاهشو. اون جا رو چون تازه سال پیش بازسازی کرده بودن(خوابگاه نجات الهی) به مراتب شیک تر و بهتر از اون دو تا دانشگاه بود.
ولی در کل سطح انتظاراتتون رو از خوابگاه خیلی بیارید پایین به نظرم که اذیت نشید

هوافضا فقط یه بدی داره اونم این که احتمال اپلای توش خیلی کمه. حتی مکانیک رو بخوای تو زمینه هایی مثل کار تو زمینه هواپیما و پهپاد اپلای کنی، تو همون مرحله کلیرنس ویزا ریجکت میشی:)
من با یکی از بچه های مکانیک دانشگاهمون صحبت میکردم تو یه پروژه ای که پهپاد ساخت بودن برای یک نهاد نظامی شرکت داشت. ولی با وجود کلی زحمت، میگفت مشکل ساز میشه و نمیتونم بیارمش تو رزومم.
اگه نمیخوای اپلای کنی و برات مهم نیست، همون هوافضا تو شریف میتونه خوب باشه. ولی خب مکانیک هم فرقش اینه که دستت خیلی بازتره. از ساخت و تولید تا سیالات و بیومکانیک میتونی بری.

بعد یه چیزی که تو همایش به ما خیلی تاکید میکرد اینه که رشته های مادر بریم بخونیم :)
تا صفحه ۵۸

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
مرسی از متنی که نوشتین

تا صفحه ۵۸
اون بخش خوابگاه
خوابگاه شریف تو این دو سال کرونا باز سازی شده
خوابگاه دخترونه اش سوییته (حموم دستشویی آشپزخونه داره) پسرونه ها ش دو حالت داره و ممکنه سوییت هاش بهتون بیوفته
نزدیک داشگاهه و بسیار عالیه

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
خوابگاه شریف تو این دو سال کرونا باز سازی شده
خوابگاه دخترونه اش سوییته (حموم دستشویی آشپزخونه داره) پسرونه ها ش دو حالت داره و ممکنه سوییت هاش بهتون بیوفته
نزدیک داشگاهه و بسیار عالیه
فقط شریفه که این پوینتو داره؟
بعد همون سوییتام ۶-۷ نفر توشن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
بین دانشگاه های تاپ ریاضی من فقط شریفو دیدم

نه متفاوتهدبه نسبت قیمت
۴ نفره ۶ نفره و ۸ نفره داره (فضا و امکانات به نسبت تعداد متغیره) ولی خوب بیشتر از ظرفیت هم ممکنه تو اتاق باشن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
TEH
سال فارغ التحصیلی
000
امیرکبیر هم میدونم داره.من خوابگاه کارشناسی هاش رفتم خوب بود .
ولی انقدر خود رشته و دانشگاه مهم خوابگاه بزارین اولویت آخر.فقط جهت آمادگی بدونین چیجوری خوابگاه .
چون احتمالا واقعا نقش خواب گاه داره و بیشتر اوقات دانشگاه این یا کتابخونه جایی.خلاصه جای فرار هست .

MRz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
الان که دارم درباره cs تحقیق می کنم انگار بیشتر به ریاضی نزدیکه تا کامپیوتر.
الان مردد شدم بین cs شریف و ce تهران کدومو بالاتر بزنم

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
دانشگاه شریف و دانشگاه تهران فرقی ندارن. به هر رشته‌ای علاقه بیشتری داری اونو بزن

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
همونطور که əlireza گفت اولویت را علاقه به رشته بذار. اینطوری نشه که بری رشته A و ببینی که بخش هیجان انگیز ماجرا داره در رشته B رخ می‌ده.(هیجان‌انگیز بنا به علاقه خودت تعریف می‌شه.)
در کنار این موضوع پارامترهای دیگه با وزن کمتر می‌تونی در نظر بگیری. به عنوان مثال کیفیت استادها: معموملاً هرچی هیئت علمی یک گروه شامل تعداد افرادی بیشتری باشه. برای انتخاب واحد و انتخاب استاد مناسب دانشجو دستش بازتر هست. اینطوری این امکان را پیدا می‌کنی که از دست یک استاد بد که معمولاً در هر دانشگاه و رشته‌ای پیدا می‌شه فرار کنی یا واحد کمتری برداری.
به علاوه با اینکه ce و cs در ایران تفاوتی ندارند به هر حال قدمت استادها و شناخته شدنشون هم می‌تونند تاثیر گذار باشند.

MRz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه شریف و دانشگاه تهران فرقی ندارن. به هر رشته‌ای علاقه بیشتری داری اونو بزن
خب نمی دونم کدومو بیشتر دوست دارم :))
بازار کارش یه ذره برام مهم هست که اگه بلافاصله بعد لیسانس نتونستم برم یه منبع درآمدی داشته باشم.
در کنار این موضوع پارامترهای دیگه با وزن کمتر می‌تونی در نظر بگیری.
چند تا دیگه از این پارامترا میگین ؟ من هیچی نمیدونم :)

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
خب نمی دونم کدومو بیشتر دوست دارم :))
بازار کارش یه ذره برام مهم هست که اگه بلافاصله بعد لیسانس نتونستم برم یه منبع درآمدی داشته باشم.

چند تا دیگه از این پارامترا میگین ؟ من هیچی نمیدونم
ارجاع به پست @sepeedar
و با تشکر از اصلاحیه ایشون

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
بالا