• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - ریاضی فیزیک

اينو قبلا از چند نفر پرسيدم توي پ.خ اينجا هم بپرسم: برق يا نرم افزار يا نفت شريف يا دكترا پيوسته بيوتك دانشگاه تهران؟
یه ذره زیادی متفاوت نیستن رشته‌هایی که پرسیدین؟ ″-: جداً نفت کجا نرم‌افزار کجا بیوتک کجا؟ ((:

عل‍اقه رو مل‍اک بذارید آقا. عل‍اااااقه. عه.

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از ارغوان :
یه ذره زیادی متفاوت نیستن رشته‌هایی که پرسیدین؟ ″-: جداً نفت کجا نرم‌افزار کجا بیوتک کجا؟ ((:

عل‍اقه رو مل‍اک بذارید آقا. عل‍اااااقه. عه.
خب تنها گزينه هايي كه مونده ايناس برام :-"
علاقه م نرم افزاره و قبلا هم كار كردم. ولي موندم چي كنم جداً

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

خب کسی که نرم‌افزار دوست داره وااااقعاً چرا باید بخواد نفت بخونه؟!

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از ارغوان :
خب کسی که نرم‌افزار دوست داره وااااقعاً چرا باید بخواد نفت بخونه؟!
اصرار خانواده با ديدن نرم افزاري هاي اطراف كه دانشگاه هاي غيرِخوب درس خوندن و الان وضعشون خيلي خوب نيس.
اصرار خواهرم كه ميگه با رتبه 30 هزار هم ميرن نرم افزار و از هنرستان هم ميرن نرم افزار و تو با اين رتبه بري نرم افزار.
شغل تضمين شده ي نفت.
و در يك كلام، كوته بيني اطرافيان و ديد محدودشون به رشته ها، و اكتفا به دبير شدن :/

Ali.N

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
بيرجند
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
سه سال ناکامی در مرحله دو ریاضی و دو سال ناکامی در مرحله دو کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از میم ح میم دال :
سخت میگیرن به شدت. به نظر من که نمیارزه زیر بار اون همه سخت گرفتن بری. آدم باید از دوران تحصیلش لذت هم ببره.

وقتی از درآمد و بازار کار صحبت میشه منظور کارکردن به عنوان یک مهندس در یک شرکت و یا کاری در اون سطحه. در این حالت اوضاع کامپیوتری ها فعلا بهتر از بقیه‌ست. دوران اوج برق ده سال پیش بود.

اما کسی اهل کارآفرینی باشه و خودش شرکت و استارت‌آپ بزنه و پروژه و کارهای درست حسابی انجام بده دیگه قابل مقایسه نیست. یک آدم خلاق و فعال و ریسک پذیر میتونه در حوزه خودش میلیاردر هم بشه. خیلی ربطی به رشته نداره.
من برای اولین باره اینو میشنوم...دیشب با یکی از دوستان که سخت افزار شریفه صحبت میکردم....گفت شریف نصف دانشجو ها رو داغون میکنه....چون توان رقابتو انگیزه کافی ندارن و صرفا برحسب یه رتبه میان....واقعا نشنیده بودم یکی از دانشجوهای تهران بیاد بگه به ما خیلی سخت میگیرن....

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از math.messi :
سخت گیری شریف بشتر نیست؟ من خواهرم تهرن برق میخونه و اون هم میگه شریف سخته زیر بار سختیش نرو!
من فک میکردم کار شرکتی برق بیشتر باشه! کاری که مهندس نرم افزار یا آی تی انجام میده دقیقا چیه؟

کاری که مهندس نرم افزار یا IT انجام میده زیاده. خیلی کار ها هست که میشه انجام داد. برنامه نویسی وب، آندریود، iOS. برنامه نویسی نرم افزار. ساخت و طراحی نرم افزار های مختلف. هر نرم افزاری که می بینید بالاخره یه مهندس نرم افزار یا یه گروه نرم افزاری پشتشه.
اینا کار های سطح پایین بود تازه. اگه مثلا تو IT شبکه بخونین کار هایی مثل احداث و نگهداری شبکه های مختلف بانکی، شرکت های مختلف دولتی و خصوصی حتی پالایشگاه های نفت،سیستم توزیع اینترنت و توزیع برق و کلا هر چیزی که فکر می کنید ارتباط بین دو دستگاه کامپیوتری لازم باشه نیاز داره :D
در سطح های بالاتر هم شغل زیاده: متخصص داده کاوی ( Data Mining) و این حرفا که شرکت هایی مثل آمازون و گوگل استفاده می کنند و هنوز تو ایران زیاد استفاده نمیشه ولی به نظرم به زودی وارد میشه.
اگه پردازش تصویر بخونین باز در های بیشتری روتون باز میشه. سیستم کنترل ترافیک شهری, ربات ها و برنامه های موبایل و کینکت و ... همه از پردازش تصویر استفاده می کنن.
اگه رمز نگاری بخونین کلی شرکت دیگه هست برا کار کردن. مثلا نرم افزار های چت از رمز نگاری خیلی خوبی باید استفاده کنن.
هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و nlp اگه بخونین تازگیا خیلی داره استفاده میشه تو روبات های چت و ....
منطق اگه بخونید شرکت هایی مثل IBM نیاز دارن.
و همینطور میره تا مراحل بالاتر که میرسه به آزمایشگاه های مخوف گوگل و مایکروسافت :D
و شغل استاد دانشگاهی هم همیشه هست :))

اصرار خانواده با ديدن نرم افزاري هاي اطراف كه دانشگاه هاي غيرِخوب درس خوندن و الان وضعشون خيلي خوب نيس.
اصرار خواهرم كه ميگه با رتبه 30 هزار هم ميرن نرم افزار و از هنرستان هم ميرن نرم افزار و تو با اين رتبه بري نرم افزار.
شغل تضمين شده ي نفت.
و در يك كلام، كوته بيني اطرافيان و ديد محدودشون به رشته ها، و اكتفا به دبير شدن :/
خب شما باید با تحقیق و مطالعه و پرسیدن سوال به سطحی برسید که بتونید جواب خونواده رو با اعتماد به نفس کامل بدید و بگید من اینو میخوام. اون وقت اونا هم قبول می کنن. باید بهشون توضیح بدین که تو چه کاری موفق میشید و اگه چیزی مطالب میلتون نباشه به درد بخودر نیست.
خب دانشگاه غیر خوب هر رشته ای همه جا هست. مگه قراره چون یه نفر میره فلان جا فلان رشته رو درس میخونه ما نخونیم؟!
شغل نفت هم فکر نکنم برای دختر ها آنچنان تضمین شده باشه و حتی خیلی از شغل های موجود سختن. باید برین شهر های مختلف کار کنین و ... ولی شغل نرم افزاری خیلی راحت تره.
در کل شما باید با این کوته بینی مقابله کنید و اون ها رو روشن کنید. نه این که کوته بینی بقیه به شما غلبه کنه :D

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

حالا بین این همه بحث راجبه شریف و تهران من یه سوال بپرسم که
ارزششو داره بخاطر علوم کامپیوتر خوارزمی یا ریاضی بهشتی بیخیال ریاضی و علوم کامپیوتر اصفهان و ریاضیه صنعتی اصفهان بشم؟
بین نرم افزار بوعلی همدان و نرم افزار شهرکرد و علوم کامپیوتر اصفهان کدومش؟

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

کار ندارما ولی باریون پسره :-"

dortaj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱ تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
خوارزمی کار بودم من !
دانشگاه
مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پا
رشته دانشگاه
دکتری پیوسته فیزیک

یه دبیرستانی هیچی راجه به رشته های دانشگاهی نمیدونه که بخواد خوشش بیاد یا بدش
فقط توهماته

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

حتا شک کرذن به برق یا نرم‌افزار رو هم متوجه نمی‌شم من.
ریاضیاتی که یه دانشجوی برق بیشتر مورداستفاده‌ش ه، ریاضیاتی توی فیلد دیفرانسیل دبیرستان [طبیعتاً خیلی پیچیده‌تر] ه؛ درحالی‌که نرم‌افزاری‌ها بیشتر با درس‌هایی شبیه جبرواحتمال و گسسته [کروشه.ی قبلی] سروکار دارن. و خب تحقیقات ″-: من نشون داده که به شدددت کم ن آدم‌هایی که توی هر دو فیلد خوب باشن. حتا مدل فکرکردن‌شون و دسته‌بندی‌های ذهنی‌شون با هم کامل‍اً متفاوت ه. اگه کسی توی درس‌های گسسته‌طور قوی‌تر ه تا دیف‌طور، به نظر من خیلی بهتر ه که برق نره. نوع فکرکردن و حل مساله‌ی آدم‌ها رو می‌شه با توجه به قوت و ضعف‌شون توی این درس‌ها کشف کرد به نظرم؛ و موفق‌ترهای برق آدم‌هایی نیستن که درس‌های گسسته‌طورشون بهتر باشه از دیف‌طور؛ و برعکس.

× البته تماماً تئوری‌های شخصی خودم بود این‌ها، و می‌تونید اهمیت ندید به‌شون :ی

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از باريون :
تهران سخت ميگيره؟؟؟ من كه شنيدم شريف خيلي ناجوره و همش بايد درس خوند! اينجور نيس؟

+ اينو قبلا از چند نفر پرسيدم توي پ.خ اينجا هم بپرسم: برق يا نرم افزار يا نفت شريف يا دكترا پيوسته بيوتك دانشگاه تهران؟

این رشته‌ها به شدّت متفاوتن و واقعاً بهتره سعی کنید کشف کنید به چه چیزی علاقه دارین. حتّی از نظر جوّ دانشکده‌ای هم بین‌شون فرق خیلی زیادی هست.

gorshasp

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
یه جایی
مدال المپیاد
طلای کهکشانی

در کل شما باید با این کوته بینی مقابله کنید و اون ها رو روشن کنید. نه این که کوته بینی بقیه به شما غلبه کنه

فقط بگم دیگه این جور آدما دارن اون روی سگمو میارن بالا والا ما با پدر و مادر توافق کردیم فلان رشته رو بعدش هی میان فاز منفی میدن که نه حیفه با این رتبه ................ فلان جا بری من دیگه حاضر شدم اون رشته پایینه رو بزنم ولی اصن ذهنمو مشوش کردن این افراد فک و فامیل دهنمو سرویس!

من دیفرانسیلم خوب بود خب حالا که چی تو دانشگاه هم خوب میخوادبشه اصن ربطی دارن مگه؟

math.messi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
مدال المپیاد
مرحله ی اول المپیاد ریاضی 92
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از ارغوان :
ریاضیاتی که یه دانشجوی برق بیشتر مورداستفاده‌ش ه، ریاضیاتی توی فیلد دیفرانسیل دبیرستان [طبیعتاً خیلی پیچیده‌تر] ه؛ درحالی‌که نرم‌افزاری‌ها بیشتر با درس‌هایی شبیه جبرواحتمال و گسسته [کروشه.ی قبلی] سروکار دارن. و خب تحقیقات ″-: من نشون داده که به شدددت کم ن آدم‌هایی که توی هر دو فیلد خوب باشن. حتا مدل فکرکردن‌شون و دسته‌بندی‌های ذهنی‌شون با هم کامل‍اً متفاوت ه. اگه کسی توی درس‌های گسسته‌طور قوی‌تر ه تا دیف‌طور، به نظر من خیلی بهتر ه که برق نره. نوع فکرکردن و حل مساله‌ی آدم‌ها رو می‌شه با توجه به قوت و ضعف‌شون توی این درس‌ها کشف کرد به نظرم؛ و موفق‌ترهای برق آدم‌هایی نیستن که درس‌های گسسته‌طورشون بهتر باشه از دیف‌طور؛ و برعکس.

خب دقیقا مشکل اینجاس من هر دو رو شدیدا دوس دارم! تو هر دوشونم خوبم ولی دیفم بهتره.
و خب با همین شناخت نسبی ای که یک دانش آموز داره هم برق وهم نرم افزار رو دوس دارم!
اصلا هم نمیتونم تصمیم بگیرم :-/

ArtmisSoR

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‎امین
شهر
Isf
دانشگاه
پلی‌پیکنیک
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از dortaj :
یه دبیرستانی هیچی راجه به رشته های دانشگاهی نمیدونه که بخواد خوشش بیاد یا بدش
فقط توهماته

فقط دکترا پیوسته فیزیک :)) ؛)

ArtmisSoR

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‎امین
شهر
Isf
دانشگاه
پلی‌پیکنیک
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر صنعتی اصفهان٬ یا علوم کامپیوتر امیرکبیر؟ :D

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از نیلوفـر :
این رشته‌ها به شدّت متفاوتن و واقعاً بهتره سعی کنید کشف کنید به چه چیزی علاقه دارین. حتّی از نظر جوّ دانشکده‌ای هم بین‌شون فرق خیلی زیادی هست.
به نقل از Agent 47 :
خب شما باید با تحقیق و مطالعه و پرسیدن سوال به سطحی برسید که بتونید جواب خونواده رو با اعتماد به نفس کامل بدید و بگید من اینو میخوام. اون وقت اونا هم قبول می کنن. باید بهشون توضیح بدین که تو چه کاری موفق میشید و اگه چیزی مطالب میلتون نباشه به درد بخودر نیست.
خب دانشگاه غیر خوب هر رشته ای همه جا هست. مگه قراره چون یه نفر میره فلان جا فلان رشته رو درس میخونه ما نخونیم؟!
شغل نفت هم فکر نکنم برای دختر ها آنچنان تضمین شده باشه و حتی خیلی از شغل های موجود سختن. باید برین شهر های مختلف کار کنین و ... ولی شغل نرم افزاری خیلی راحت تره.
در کل شما باید با این کوته بینی مقابله کنید و اون ها رو روشن کنید. نه این که کوته بینی بقیه به شما غلبه کنه :D
خب من هم همينو ميگم. علاقه م نرم افزاره و كار هم كردم به اندازه كافي. ولي نميدونم چطوري دليل بيارم براي خانواده كه واقعا قانع بشن. دليل ميخوام كه ثابت كنم دانشگاهاي خوب تهران خيلي فرق دارن با بقيه جاها.

به نقل از ارغوان :

قطعا گسسته م بينهايت بهتر از ديف بود و علاقه هم همينطور.
× كنكورم گسسته صد زدم :-" :-پُز

ممنون جواب ميدين (:

Pouria.K

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
Tehran-Mashhad
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

آقا یه چیز بگم ، همچین اونجوری هم دیگه از شریف برا خودتون غول درست نکنین :-"
اینجوری نیست که دیگه اگه اومدین اینجا ، 24 ساعت باید بخونین و اینا :-" نه صرفا ، یکم کمتر از خیلی از دانشجو های دانشگاه های دیگه ، میرین بیرون و گشت و گذار و اینا !
شما روزی 2 ساعت هم بخونی ، سر کلاس بری و گوش کنی ، موقع فرجه ها هم قشنگ بخونی ، میتونی الف بیاری ( و البته اینکه استادت کی باشه هم بحث جداییه :-" )
یکی از هم اتاقی های عزیز بنده که المپیادی بودن البته ، بعد برق شریف میخونن ، بعد خب واقعا نکشت خودشو ، بیشتر روزو باهاش بودم دیگه تو یه اتاق، صرفا سر کلاس گوش میکرد ، با استادا بحث میکرد قشنگ تا بفهمه ، سر کلاس تی ای میرفت و بحث میکرد و مقدار متوسطی میخوند ( نباید براتون 4 ساعت مثن زیاد باشه در دوران دانشجویی ) ، معدلشون 19.95 شد در ترم2 ، دقت بفرمایین ، 19.95 :-" (معدل 2 راهنمایی بنده فکر کنم همین حوالی شد :-""" )
نگا کنین ، سخت میگیرن بعضی درسا واقعا ، شکی نیست ، شریفه به هر حال ، ولی خب میارزه فکر کنم ! اونجوری نیستش که دیگه از روز اول ترم تا آخرش روزی 10 ساعت بخونین تا پاس بشین مثن :D واقعا نیست !
جو خوبی در مورد نمره وجود نداره ، آره ، یعنی خب مثن یه نمره میاد ، هی میرن از همدیگه میپرسن که کی چند شده و فلانی چند شده و میرن نگاه میکنن و خلاصه یکم شاید اذیت بشین ، ولی اگه درس خوندن رو دوس داشته باشین ، مطمئن باشین هیچ چیز دیگه ای ، نمیتونه اذیتتون کنه ! با دوستاتون میرین بیرون مثل همه ، آخر هفته ها کلی میتونین خوش بگذرونین ولی باید درس خوندن هم باشه کنار این کارا ! ( احتمالا این فکرو میکنین که دیگه تموم شد کنکور و دیگه نباید درس بخونین و اینا ، ولی خب نباشه همچین چیزی :D )
از سختی شریف نترسین ، مگر اینکه تصمیم گرفته باشین واقعا درس خوندنو بذارین کنار :-"

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

به نقل از هامـون :
مهندسی کامپیوتر صنعتی اصفهان٬ یا علوم کامپیوتر امیرکبیر؟ :D

الان رو نمیدونم ولی 91 که من انتخاب رشته میکردم چیزی که شنیدم این بود که مهندسی کامپیوتر صنعتی سطحش بالا نیست. حتی میگفتن دانشگاه اصفهان بهتره کامپیوترش

حتی از کسی که صنعتی استاد بود ( واسه عمران البته ) خواستم بپرسه و اطلاعات بگیره اونم گفت کامپیوتر صنعتی سطحش خیلی بالا نیست.

باز بپرسید شاید تغییر کرده باشه تو این چند سال

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از باريون :
خب من هم همينو ميگم. علاقه م نرم افزاره و كار هم كردم به اندازه كافي. ولي نميدونم چطوري دليل بيارم براي خانواده كه واقعا قانع بشن. دليل ميخوام كه ثابت كنم دانشگاهاي خوب تهران خيلي فرق دارن با بقيه جاها.
ممنون جواب ميدين (:

بیوتکنولوژی به شدّت فرق داره با رشته‌هایی مثل برق شریف یا نرم‌افزار و حتّی CS. درسته که دیدگاهش صنعتی‌تر [و حتّی پولی‌تر!] هست نسبت به زیست‌شناسی، امّا محتوای نسبتاً مشابهی با رشته‌ی زیست‌شناسی داره. دانشجوهای زیادی بودن که رفتن بیوتک، و خب زمینه‌ی اصلی علاقه‌شون هم ریاضیات و نرم‌افزار بوده، و وسطش گرایش عوض کردن[nb]هر چند یه واقعیت جالب اینجاست که خیلی کم پیش میاد دانشجویی بیاد بیوتک دکترای پیوسته دانشگاه تهران و درسش رو تموم کنه اینجا؛ همه‌شون بعد از ۴-۵ سال مدرک معادل کارشناسی/ارشد می‌گیرن و از ایران می‌رن و کلّاً این دپارتمان «فارغ‌التحصیل» نداره به اون صورت[/nb]، توی زیست هم همین اتّفاق افتاده؛ بیوتک انعطاف خوبی داره امّا دیگه نه در حدّی که اگر واقعاً نرم‌افزار دوست دارین، بتونه راضی‌تون کنه. به ویژه با شناختی که از اساتید بیوتکنولوژی توی دانشگاه تهران دارم، این درجه از بین‌رشته‌ای کار کردن هنوز خوب جا نیافتاده و اگر خواستین همچین کاری بکنید، بیشتر به نفع‌تونه که وقتی مدرک معادل کارشناسی/ارشد گرفتین، برین جایی مثل IPM دکترا بگیرین تا دانشگاه تهران.

یه چیز دیگه رو هم بگم به عنوان یک دانشجوی دانشگاه تهران و کسی که خانواده‌ش رو به سختی قانع کرد. شما اگر خودتون اطمینان داشته باشید و محکم باشید، کسی نمی‌تونه مجبورتون کنه به این که کاری رو بکنین که نمی‌خواین؛ دانشگاه‌های تهران با دانشگاه‌های شهرستان‌ها تفاوت‌های بارزی دارن، امّا به هیچ عنوان بی‌نقص نیستن. اساتید کم‌سواد و بچّه‌های بی‌انگیزه توی دانشگاه‌های تهران فراوان پیدا می‌شن [توی هر رشته‌ای] و اصلی‌ترین عنصر موفّقیت شما، خودتون و میزان انگیزه‌تونه. توی هر محیطی اگر اراده‌ش رو داشته باشین و واقع‌بین باشین می‌تونید خیلی سریع پیش‌رفت کنید.

بالا